Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.07.2012., 20:21   #121
Ja imam bernardo 400 i možda bih ga prodao.
zdeba is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2012., 10:51   #122
može koja slika i cijena šta ima od alata uz njega koliki mu je provrt kroz vreteno ako nije problem moj mail je : [email protected] e da i gdje se stroj nalazi
MARIO31 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2012., 11:47   #123
Quote:
jationmivioni kaže: Pogledaj post
po prilici 250 - 300 mm ..kako gdje

Evo ovdje se vadi ...vidi se na drugoj slici ...stavi na zoom
http://www.njuskalo.hr/strojevi-obra...-oglas-1213579

Ovj dio nema(može velika planska ploča )i još se dio skida
http://www.njuskalo.hr/strojevi-obra...-oglas-2351554
tnx. pogledao sam.
u meduvremenu sam popravio financijsku moc pa sada trazim stroj do 15000kn, koji ima potrebnu visinu siljka da mogu raditi diskove i sl. bez skidanja staza.
ZDzdZD is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2012., 11:56   #124
Dvoumim se izmedu ova 2 tokarska stroja..

- MAUSER : amerikaner 250, provrt 84, visina siljka 280, radna duzina 600
- TNP 200 : amerikaner 200, provrt 40, visina siljka 200, radna duzina 2000

po cijeni su oba oko 15000kn.
Kako sam i prije napisao namjena najcesce za tokarenja diskova ili sl.,a naravno i za druge sitnije stvari...
evo slika jednog i drugoga.
Koji je po vama bolji izbor.????





Evo i kraci opis za oba stroja, copy sa oglasnika.

MEUSER :
Navedeni tokarski stroj radne dužine 600mm i visine šiljaka 280mm
Stroj nema navoja...
Dolazi sa steznom glavom 250mm, brzoizmjenjivim nosaćem noževa sa 4 nosaća i šiljkom
Snaga motora je 4,5kw
Provrt kroz vretenište je 82mm
Raspon brzina 45-1800 okr/min
Fina regulacija poprećnih i uzdužnih brzina posmaka
Stroj je u bezprijekornom radnom stanju

TNP :
TOKARSKI STROJ TNP 200, 5KW,,NOVI AMERIKANER 200 MM, DRŽAČ NOŽEVA SA 5 HALTERA, KONJIĆ MORZE 4, ŠILJAK, NOŽEVI, SUPER STANJE, U FUNKCIJI , MOŽE SE ISPROBATI.

Zadnje uređivanje fermina-daza : 03.01.2017. at 11:55. Reason: spajanje postova
ZDzdZD is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2012., 13:32   #125
Moj izbor bi bio tnp ako ništa drugo radi toga jer ima za njega i dijelova i dokumentacije i ljudi koji ga poznaju što se održavanja tiče. Dobar je to stroj, ja ih u firmi održavam nekolicinu.

Moj izbor bi bio tnp ako ništa drugo radi toga jer ima za njega i dijelova i dokumentacije i ljudi koji ga poznaju što se održavanja tiče. Dobar je to stroj, ja ih u firmi održavam nekoliko.

Zadnje uređivanje fermina-daza : 03.01.2017. at 11:56. Reason: spajanje postova
zdeba is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2012., 16:49   #126
MAUSER je preskup - nema mogučnosti narezivanja navoja
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2012., 21:54   #127
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
MAUSER je preskup - nema mogučnosti narezivanja navoja
Da, nema navoje, znaci nema aut. posmaka - to se ni meni ne svida, vlasnik je tu manu pokusao ublaziti sa time, : kako je stroj vrlo malo koristen, klizne staze su odlicne i masivne....?? dakle ima apsolutnu preciznost.
Takoder i radna duzina od 60cm djeluje jako malo...
a uz to nikada nisam ni cuo za takav stroj.- dijelovi, servis.....!??
ali mi se svida veci amerikaner i veca visina siljka.

TNP je koristen dosta, vlasnik ima radionicu, svakodnevno ga koristi, i staze su vec malo potrosene.. znaci manja preciznost.to mi je preveliki stroj. ukupna duzina cca. 3 metra. i manja visina siljka = 200, znaci max tokarenje diska 400mm.

a najbolje neki mjesanac od ta dva ha....
treba se odluciti i izabrati bolji..
ZDzdZD is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2012., 12:28   #128
Pozdrav, imam jedno pitanje za remont tokarskog stroja. Naime kod remonta kliznih staza jeli se radi samo brušenje ili brušenje i kaljenje staza? Nemam dovoljno iskustva s tim pa ako može odgovor. Zahvaljujem unaprijed.
cordoba25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2012., 14:47   #129
Quote:
cordoba25 kaže: Pogledaj post
Pozdrav, imam jedno pitanje za remont tokarskog stroja. Naime kod remonta kliznih staza jeli se radi samo brušenje ili brušenje i kaljenje staza? Nemam dovoljno iskustva s tim pa ako može odgovor. Zahvaljujem unaprijed.
Radi se hoblanje+brušenje (možda), ali ne i kaljenje

ZDzdZD: Taj MAUSER ima automatski posmak sa nekoliko brzina! Vrijegnost mu je možda 1k€!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2012., 13:43   #130
Zahvaljujem na odgovoru.
Imam još jedan problem sa polugom, kad se mjenja smjer vretena polugu nikako nemogu pogodit iz prve, uvijek nešto zapinje i vraća se. Poznanik mi veli da su kuglice unutra potrošilie svoje utore? Kako je moguće to sanirati bez većeg zahvata? Stroj je Boehringger D-530.
cordoba25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2012., 13:44   #131
Ne mogu da pronađem,ali neko se na ovoj temi interesovao kako kako se tokare konusi (automatski),preko kopir-letve.Može pogledati ovde;
http://www.samsvojmajstor.com/portal...comment-378428
__________________
Popravlja sve osim karaktera-nema delova
ognjeni_zmaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2012., 17:37   #132
Ja sam te pitao. Hvala ognjeni zmaj.

Quote:
cordoba25 kaže: Pogledaj post
Zahvaljujem na odgovoru.
Imam još jedan problem sa polugom, kad se mjenja smjer vretena polugu nikako nemogu pogodit iz prve, uvijek nešto zapinje i vraća se. Poznanik mi veli da su kuglice unutra potrošilie svoje utore? Kako je moguće to sanirati bez većeg zahvata? Stroj je Boehringger D-530.
To je lijeva ručka? Da li se isti problem javlja kada koristiš i sa desnu ručku? Ručica ne uskoči ili se ne zadrži u uzubljenju? Da li kada se stroj isključuje iz vrtnje stane normalno ili još dugo vrti - ima li kočenje?

Zadnje uređivanje fermina-daza : 03.01.2017. at 11:56. Reason: spajanje postova
zdeba is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2012., 23:57   #133
Lee champa... cuo sam se sa vlasnikom Mausera, - kaze da ga je prodao za 2000e, uglavnom ne zalim za njime.
Sutra sam planirao pogledati TNP , vec nazvao vlasnika da stizem, kada maloprije naletim na drugi stroj, pa se opet dvoumim...
dakle :
- TNP 200
ili
- TES 2
evo slike:


i opis:
TOKARSKI STROJ S ALATOM I PRIBOROM TES 2 PRVOMAJSKA, VISINA ŠILJKA 220 MM RADNA DUŽINA 1500 MM IMA ŠILJAK POKRETNU LINETU ,STABILNU LINETU ,AMERIKANER MOL FI 200 UNUTARNJE PAKNE VANJSKE I MEKANE ,,GARNITURA NOŽEVA STROJ IMA SVE POSMAKE AUTOMATSKE KAO I NORTON ZA NAVOJE ,PROVRT VRETENA FI 50 MM,VADI SE MOST , MOTOR 2,2 KW NJEGOV ORGINALAN ,CENTRALNO PODMAZIVANJE CIJENA 2000€
kaze vlasnik nije puno koristen -staze ok, ima mehanicko kvacilo, - jeli to bollje ili losije ???
motor 2.2 kw jeli to premalo ??
odgovara mi njegova manja velicina i tezina (1200kg) i veci promjer tokarenja.
15000 kn imam, kojega je bolje kupiti za taj novac ????????????
ZDzdZD is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2012., 00:43   #134
TES: ima klizne ležajeve na vretenu, a ne kuglične kao TNP. Nema ni kočnicu koliko se sjećam, dakle kada ručicu pogona staviš u neutral moraš pričekati da sam stane. Mehaničku spojku ima i jedan i drugi sa tim da TNP ima kočnicu kada prebaciš ručicu u neutral. Uz ovo ima i klipnu pumpu za prinudno podmazivanje. TES je zastarjeli stroj ali je robustan, ovaj na slici je dobro obojen što ne znači da je točan i precizan. Ako ga ideš pogledati obrati pozornost da suporti nebi smjeli imati veliku zadršku kada okrećeš kolo od suporta, da ide istom lakoćom od jedne krajne točke prema drugoj. Na sredini primi rukama hvatač noževa pa procimaj naprijed nazad, da vidiš kolika je zračnost. Isto tako i sa križnim suportom. Podigni poklopac stroja (obično na njemu ljudi drže noževe za tokarenje) pa pogledaj spojku da nije pregorena (plava) i koliko ima ulja i jeli staro ili novo, da li negdje curi itd. Stavi cijev u amerikaner (steznu glavu) pa dok je stroj ugašen tu cijev primi kao polugu i procimaj da vidiš zračnost u kliznim ležajevima. Netko mi je pričao da je vidio TES sa kotrljajućim ležajevima pa i na to obrati pozornost. Otvori poklopac pogonskog remenja pa vidi kakvi su i jesu li jednako zategnuti - ako nisu a novi su onda znači da remenica nije jednoliko trošena što te onda čeka. Provjeri radi li pumpa za emulziju. Osobno, ja bih potražio TNP 160 ako je veličina bitna.
zdeba is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2012., 00:59   #135
Quote:
zdeba kaže: Pogledaj post
TES: ima klizne ležajeve na vretenu, a ne kuglične kao TNP. Nema ni kočnicu koliko se sjećam, dakle kada ručicu pogona staviš u neutral moraš pričekati da sam stane. Mehaničku spojku ima i jedan i drugi sa tim da TNP ima kočnicu kada prebaciš ručicu u neutral. Uz ovo ima i klipnu pumpu za prinudno podmazivanje. TES je zastarjeli stroj ali je robustan, ovaj na slici je dobro obojen što ne znači da je točan i precizan. Ako ga ideš pogledati obrati pozornost da suporti nebi smjeli imati veliku zadršku kada okrećeš kolo od suporta, da ide istom lakoćom od jedne krajne točke prema drugoj. Na sredini primi rukama hvatač noževa pa procimaj naprijed nazad, da vidiš kolika je zračnost. Isto tako i sa križnim suportom. Podigni poklopac stroja (obično na njemu ljudi drže noževe za tokarenje) pa pogledaj spojku da nije pregorena (plava) i koliko ima ulja i jeli staro ili novo, da li negdje curi itd. Stavi cijev u amerikaner (steznu glavu) pa dok je stroj ugašen tu cijev primi kao polugu i procimaj da vidiš zračnost u kliznim ležajevima. Netko mi je pričao da je vidio TES sa kotrljajućim ležajevima pa i na to obrati pozornost. Otvori poklopac pogonskog remenja pa vidi kakvi su i jesu li jednako zategnuti - ako nisu a novi su onda znači da remenica nije jednoliko trošena što te onda čeka. Provjeri radi li pumpa za emulziju. Osobno, ja bih potražio TNP 160 ako je veličina bitna.
ok. hvalai ti na savjetima...
nisam shvatio ovo s lezajevima,,,koji su bolji-losiji , pretpostavljam da su kuglicni bolji.......kako da vidim koje lezajeve ima???
a motor 2.2kw ???
ZDzdZD is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2012., 01:04   #136
Snaga je relativna stvar, ovisi što radiš i za koliko vremena moraš biti gotov. Ako se ne varam, kada digneš poklopac vidi se ležajna bronca.
zdeba is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2012., 07:07   #137
Quote:
zdeba kaže: Pogledaj post
To je lijeva ručka? Da li se isti problem javlja kada koristiš i sa desnu ručku? Ručica ne uskoči ili se ne zadrži u uzubljenju? Da li kada se stroj isključuje iz vrtnje stane normalno ili još dugo vrti - ima li kočenje?
U obe ručke se javlja isti problem. Nekad ne uskoči odmah a rijetko se i nezadrži u uzubljenju. Stroj koči normalno.
cordoba25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2012., 10:07   #138
Quote:
ZDzdZD kaže: Pogledaj post
nisam shvatio ovo s lezajevima,,,koji su bolji-losiji , pretpostavljam da su kuglicni bolji.......??
Bolji su klizni jer se mogu podešavati - smanjivati zračnost!
Taj ima klizne ležajeve - vidi se po matici iza amerikanera koja služi za dotezanje istih.
Motor vjerojatno ima dvije brzine!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2012., 11:57   #139
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Bolji su klizni jer se mogu podešavati - smanjivati zračnost!
Taj ima klizne ležajeve - vidi se po matici iza amerikanera koja služi za dotezanje istih.
Motor vjerojatno ima dvije brzine!
Uz dužno poštovanje, kada bi bilo tako, tada bi svi tokarski strojevi ostali sa uporabom kliznih ležajeva. Onaj tko je tuširao ležajnu broncu i podešavao zazor na takvim strojevima zna o čemu govorim.

Quote:
cordoba25 kaže: Pogledaj post
U obe ručke se javlja isti problem. Nekad ne uskoči odmah a rijetko se i nezadrži u uzubljenju. Stroj koči normalno.
A dali čuješ cviljenje iz stroja kada naglo uključiš pogon?

Zadnje uređivanje fermina-daza : 03.01.2017. at 12:01. Reason: spajanje postova
zdeba is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2012., 14:46   #140
Quote:
zdeba kaže: Pogledaj post
A dali čuješ cviljenje iz stroja kada naglo uključiš pogon?
Ne. Baš sam nedavno sam mijenjao kvačilo i lamele. Al kad pravim navoje poluge me izlude
cordoba25 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:04.