Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.10.2012., 09:40   #161
TNP je u radionici i radi...
malo je glasan - mala radionica i okolo plocice ??? - cinio mi se tisi kada sam ga gledao.
Sve je ispravno, ali je nazalost dosta zapusten, pa svasta treba dotjerati, dotegnuti, procistiti, ocistiti, podmazati itd...
Sada pitanja....
-Vadio sam ulje iz suporta i iznenadio se kada sam vidio kako je jako rijetko - jeli to uobicajeno ili ???
-S kojim uljem treba podmazivati staze, mali suport, konjic i sl. tj. koje ulje kapati u rupice na stroju predvidene za podmazivanje..
-pri okretanju rucice glavnog suporta samo u podrucju gdje najcesce radi cuje se ponekad lupkanje iz kutije npr. kao da zupcanik preskace , ili sl.
Od sredine pa do konjica, ne cuje se nista.
Prijasnji vlasnik je promijenio zupcastu letvu, pa sumnjam na taj zupcanik koji pogoni suport preko iste.Djeluje istroseno i vidi se na njemu prazan hod...
Pretpostavljam da je to teza operacija za izmjeniti...?? pa ga zato i prijasnji vlasnik i nije izmjenio.
ZDzdZD is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2012., 12:15   #162
Za klizne staze se obično upotrebljava ina polar ulje. Što se tiče zupčanika i zubne letve, da bi zamijenio zupčanik moraš osloboditi vretena (navojno, za posmak i od spojke) sa obje strane stroja (sa lijeve su zatici a sa desne kućište sa imbus vijcima i zaticima). Nakon toga otpustiš vijke od ključne ploče i spustiš cijelu ključnu ploču dolje zajedno sa vretenima. Tu ti netko mora pomoći jer je nespretno i teško. Tada možeš pristupiti vađenju zupčanika. Budući da si rekao da se zvuk čuje od amerikanera do sredine a dalje se ne čuje ne bih rekao da je to do zupčanika (da je onda bi se zvuk trebao čuti cijelom dužinom). Pomakni suport prema konjiću pa pogledaj jesu li letve stegnute na svojim mjestima i imaju li zatike. Ponekad ljudi zamijene prvu i zadnju zupčastu letvu te na taj način malo poprave situaciju budući da se na zadnjoj letvi gotovo i ne radi.
p.s.
poslao sam ti pp
zdeba is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2012., 09:59   #163
Malo o čišćenju strojeva za obradu metala!
Makon rada stroj se očisti o obriše, ali se ne podmazuje!
Podmazuje se prije rada!
Ako bi se podmazivao poslije čišćenja ulje bi sakupljalo prašinu u to bi kod prvog pokretanja djelovalo kao brusna pasta.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2012., 10:50   #164
Quote:
zdeba kaže: Pogledaj post
Za klizne staze se obično upotrebljava ina polar ulje. Što se tiče zupčanika i zubne letve, da bi zamijenio zupčanik moraš osloboditi vretena (navojno, za posmak i od spojke) sa obje strane stroja (sa lijeve su zatici a sa desne kućište sa imbus vijcima i zaticima). Nakon toga otpustiš vijke od ključne ploče i spustiš cijelu ključnu ploču dolje zajedno sa vretenima. Tu ti netko mora pomoći jer je nespretno i teško. Tada možeš pristupiti vađenju zupčanika. Budući da si rekao da se zvuk čuje od amerikanera do sredine a dalje se ne čuje ne bih rekao da je to do zupčanika (da je onda bi se zvuk trebao čuti cijelom dužinom). Pomakni suport prema konjiću pa pogledaj jesu li letve stegnute na svojim mjestima i imaju li zatike. Ponekad ljudi zamijene prvu i zadnju zupčastu letvu te na taj način malo poprave situaciju budući da se na zadnjoj letvi gotovo i ne radi.
p.s.
poslao sam ti pp
Imas pravo, pogledao sam bolje i cini se da lupkanje ( sl. kao preskakanje zupcanika - ) dolazi iz kutije glavnog suporta.
Dogada se da uvijek na istim mjestima ( blizu amerikaneru) rucica za pomicanje gl. suporta malo preskoci - sve to mi govori da ce kutija morati uskoro na operaciju ha??? ili.....?
postoji li mogucnost podesavanja, dotezanja ili sl... vidio sam na kutiji neke vijke koje bih probao vrtiti amo-tamo ,,,ali jios nisam

i drugo pitanje....

pomalo ja tokarim tako svasta - nesta...narezujem navoje i ide mi.. ali imam problema s odrezivanjem materijala... slomio 2 noza vec grrr
pa mozda koji savjet o tome... brzina okretaja, emulzija, brzina noza i tako...
evo kako sam ja ucinio... hmm...
promjer cca. 40mm, osovina ( jako tvrdo) noz za odrezanje (nije na izmjenjvie polocice) sirina zahvata cca 4-5 mm

- bez emulzije , znam, znam to mi je prva pogreska ( pumpa mi je na servisu a ja nestrpljiv )
pa sam stoga mislio, jako cu polako
okretaji 240 i polako rezem ja , noz ide lagano u materijal kao da je plastika , odlicno napredujem, promjer se smanjuje , nema dima, nema cviljenja, lupanja dok se komad noza nije odlomio i zaglavio u utoru i tako naravno slomio noz..
- drugi pokusaj, drugi noz ( na izmjenjive plocice ) sirine cca. 3mm NOVI noz joj.....brzina 600 okretaja i polako, ovaj put podmazao uljem...
isti scenarij se dogodio, krenilo super - zavrsetak katasrofa ....

Moja pretpostavka : spena se zaglavila izmedu noza i stijenke materijala, i takvo trenje odlomilo vrh noza koji se zatim zaglavio u utoru i dalje lom noza....
Moje misljenje: emulzija je obavezna da odvodi spenu kako bi noz imao slobodno kretanje, ili cesto vaditi noz kako bi se ista odklonila ( kao kod urezivanja navoja ), takoder, ulje koje sam dodao u drugom pokusaju mislim da je pogorsalo stvar jer se tako spena ljepila i skupljala.
Ostaje pitanje brzine vretena, ???
Sada nemam ni emulzije a ni noza....

Eto, moje misljenje, pa ako se ekipa slaze ??? ili treba uciniti drugacije.
koji savjet, preporuka, trik...??

tnx.
ZDzdZD is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2012., 13:21   #165
Nisam tokarski stručnjak ali sam baš kao i ti počeo sa tokarenjem, pokušavajući i učeći na greškama. Jesi li pogledao koja ti je visina noža? Kada zaravnaš materijal i postaviš nož za odrezivanje uz njega mora ti vrh noža biti u centru materijala. Materijal mora biti dobro zategnut, dio na kojem radiš odrez mora biti što bliže amerikaneru (ali ne pretjeruj da se ne zaletiš) pa polako uz emulziju. Ako ti se stvaraju iglice, može biti da imaš preveliku brzinu i/ili komad nije dobro zategnut, ili je nož previše izvan haltera. Ako si odrezivao sa pločicom, tada si zasigurno propustio podesiti visinu noža jer on ima već formirane kutove.
Pokušaj pa se javi kako ide.
zdeba is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2012., 18:25   #166
Emulziju možeš imati i u plastičnoj flaši sa špricom kao ono za pranje stakla!
Za odrezivanje moraš pronači brzinu predmeta, paziti na oštricu noža (rezna površina mora biti okomita inaće nož "zanaša" na jednu stranu), pronaći automatski posmak...
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2012., 19:22   #167
Dobra ideja ova flasa za spricat stakla
- Zdeba, pazio sam da mi je noz u osi s materijalom - naredio sam visinu uz siljak, i sve cvrsto zategnio, noz je bio 90 na materijal, cini mi se da sam prebrzo "isao" u materijal.Nije bilo prethodnog vibriranja ili poskakivanja noza, cviljenja ili sl. samo najedanput lom..........i plac
Izmjerio sam danas, sirina zahvata starog noza 6mm, a noza s plocicom 2.5mm.
Kuzim da treba pronaci brzinu predmeta, nadao sam se ovdje dobiti barem ugrubo koju informaciju, opcenito pravilo je za vece promjere manja brzina i obrnuto manje promjere vrtiti vecom brzinom.???
ili koja je neka prosjecna brzina npr. kojom se najcesce tokari cca 300-400 ??

Uskoro ce biti novi pokusaj pa javim kako je proslo... rado bih probao opdmah s emulzijom iz flase - ali nemam vise citavih nozeva
ZDzdZD is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2012., 20:55   #168
Za odrezivanje je bolji nož od 3mm nego od 5mm.Kaj se tiče brzine 600 o/min je prebrzo i da se kida špena trebaš malo brže ulaziti u materijal i onda je veća šansa da nož pukne.Probaj što jednomjernije ulaziti u materijal bez zastajkivanja.Sama brzina ovisi o tvrdoći materijala.Kažeš da si rezao osovinu, one su obično od poboljšanog materijala pa bi brzina trebala biti manja.Da li ti je nož dobro nabrušen, da li je od vidije ili stirije jer kažeš da nemaš nož sa izmjenjivom pločicom.Nemoj podmazivati sa uljem jer se špena lijepi kao što si sam vidio.Kaj se tiče brzine, moraš uskladiti brzinu vretena i brzinu posmaka i kad se špena lomi to je znak da je sve u redu.Sve ćeš to naučiti kroz praksu, samo malo strpljenja.
Damir66 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2012., 23:13   #169
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Emulziju možeš imati i u plastičnoj flaši sa špricom kao ono za pranje stakla!
Za odrezivanje moraš pronači brzinu predmeta, paziti na oštricu noža (rezna površina mora biti okomita inaće nož "zanaša" na jednu stranu), pronaći automatski posmak...
Ne mora biti tako, ako želiš čist odrez na predmetu koji se odvaja tada tu stranu ostaviš malo dulju da "počisti" komad koji se odvaja.
zdeba is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2012., 09:15   #170
Quote:
zdeba kaže: Pogledaj post
Ne mora biti tako, ako želiš čist odrez na predmetu koji se odvaja tada tu stranu ostaviš malo dulju da "počisti" komad koji se odvaja.
Rađe čistim po planu naknadno, nego da nož pukne!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2012., 11:09   #171
Ne znam kako si nabrusio nož ali svakodnevno sam u pogonu tokarije i vidim kako ljudi rade. Ne vidim da im pucaju noževi.
zdeba is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2012., 20:17   #172
Quote:
zdeba kaže: Pogledaj post
Ne znam kako si nabrusio nož ali svakodnevno sam u pogonu tokarije i vidim kako ljudi rade. Ne vidim da im pucaju noževi.
Iskustvo U igri je obodna brzina i posmak, jasno uz dobro hlađenje!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2012., 22:46   #173
prije svega lijep pozdrav. premda mi se čini da se glavnina rasprave ovdje vodi oko tokarilica za metal i obradu metala, nadam se da će te mi moći pomoći u vezi mog pitanja.

budući da se prije svega smatram hobi stolarom početnikom, moje znanje o poznavanju stolarskih alata i njihovih kvaliteta nije baš na visokoj razini, pa mi je s toga potrebna vaša pomoć.

naime, želja mi je kupiti rabljeni tokarski stroj kojim bi mogao obrađivati drvo u recimo zdjele, postolja za stolne lampe, nožice za stolce i slične projekte.

evo okvirno par linkova da dobijete dojam o čemu se točno radi:

http://3.bp.blogspot.com/_lZPrBh2CtB...od+turning.jpg
http://www.bestamericanarts.com/Spen...erry-bowl-.jpg
http://www.wood-lathe.org/wp-content...n-bowl-pdf.jpg
http://www.edwardssmithfinewoodworki...-bowl_E500.JPG


na njuškalu postoji nekoliko strojeva cijene od nekih 2000-3000 kn, pa moje pitanje glasi: isplati li se takve strojeve kupovati i imaju li oni potrebnu snagu da se njima obradi drvo? čitajući što po internetu, što po ovom forumu došao sam do zaključka da novi strojevi u tom cijenovnom rangu spadaju u kategoriju igračaka, pa me zanima vrijedi li to i s rabljenim?

evo par linkova na oglase, čisto ilustracije radi:

http://www.njuskalo.hr/strojevi-obra...-oglas-5072649
http://www.njuskalo.hr/strojevi-obra...-oglas-4235835
http://www.njuskalo.hr/strojevi-obra...-oglas-4669119

bi li takvi strojčeki mogli potegnuti tako da finalni proizvod ispadne što sličniji ovima na slici

hvala
mullein is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2012., 17:44   #174
Nisam stručan za tokarenje drva pa neka me iskusniji nadopune. Prvo bih malo pogledao po internetu original tokarilice za drvo - koja snaga, koliko brzina i koji raspon, koja radna dužina, visina šiljka itd. Sa tim podatcima bih tražio po oglasnicima i stranim forumima a pokušaj provjeriti ima li štogod kod susjeda; http://www.strojnistvo.com
zdeba is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2012., 18:25   #175
Kod tokarskog stroja za obradu drva nije bitna snaga motora (zadovoljit će te i 1 kW), a visina šiljaka prema potrebama isto kao i dužina.
Najbitnija je brzina okretanja!
Zapravo dok je komad drveta još neobrađen, upotrebljavaš neku malu brzinu i dlijetom skidaš višak. Kad dobiješ prvi pravilni promjer povećaš brzinu - inače komad hoće izletjeti, za finiš ideš maksimalnom brzinom, recimo 3000 okretaja!
Onaj stroj na 1. slici čini mi se OK!
I još nešto, drvo možeš obrađivati dlijetom, ali i učvršćenom glodalicom, a finiš šmirglom
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2013., 12:40   #176
U vezi tokarenja pomoću konusne letve,konkretno rezanja konusnog navoja za cepač;
http://www.youtube.com/watch?v=ehefhi1t43Q
http://www.youtube.com/watch?v=_ECAqkjy9mc
__________________
Popravlja sve osim karaktera-nema delova
ognjeni_zmaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2013., 12:54   #177
he, ekipa.. evo da se i ja opet malo javim, da podjelim iskustva i uspjehe i neuspjehe s mojim TNP hehhe...

ranije sam pisao, kako sam imao problema s odrezivanjem, odsjecanjem...
danas sam uvelike popravio postupak, ali osjecam da moze i bolje.....
bilo je niz problema :
- uocio sam kako je prijasnji vlasnik vario drzac noza, i koso ga zavario, tako da ostrica noza nije bila u ravnini sa osi predmeta koji se obraduje...
- prije nisam imao emulziju.. sada pumpa radi odlicno i naravno da se vidi poboljsanje
- moguce je da sam i ponekad promasio tocnu visinu noza, jer kasnije minimalnim podizanjem ili spustanjem noza postupak ide puno bolje.
- netko je pisao kako je potrebno iskustvo,,, he tocno,,,, nakon nekoliko polomljenjih nozeva, nesto sam i naucio.... kontinuirani dovod noza tj. bez zastajkivanja je jako bitan...i naravno brzina okretaja...
- koristim noz sa izmjenjivim plocima,,, sirina 3mm , vrh je ravan bez napadnih kutova.... mozda bi za odsjecanje valjalo koristiti neke druge plocice mozda ??? sa "upustenim" vrhom ??? ili kako se vec kaze...

htjedoh staviti sliku da ekipa baci koji savjet...

imam ja jos pitanja heheeh

kako se na mome stroju, dakle TNP 200
podesava sigurnosna spojka za aut. posmak.

Pokusao sam vec par puta kod ukljucenog posmaka, uzduznog, a i poprecnoga rukama zaustaviti kolo suporta nebi li spojka iskocila.... prvo lakse, pa sve jace i jace.... i nista ne iskace, vrti ovaj i dalje.....

kako se to kontrolira, podesava i sl.

jer ako dodje do sudara a spojka pak ne iskoci - biti ce gadnog karambola jeli ???

Napravio sam si prirubnicu za prihvat diskova, dobosa, zamajaca, korpe i sl. predmeti koji ne mogu u amerikaner,,, a takoder sam uz male preinake i neke alate TNP koristio kao stupnu busilicu, doduse horizontalnu ali rezultat ipak dobar...

pozzz...

Zadnje uređivanje fermina-daza : 03.01.2017. at 11:05. Reason: spajanje postova
ZDzdZD is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2013., 15:16   #178
Quote:
ZDzdZD kaže: Pogledaj post
he, ekipa.. evo da se i ja opet malo javim, da podjelim iskustva i uspjehe i neuspjehe s mojim TNP hehhe...

ranije sam pisao, kako sam imao problema s odrezivanjem, odsjecanjem...
danas sam uvelike popravio postupak, ali osjecam da moze i bolje.....
bilo je niz problema :
- uocio sam kako je prijasnji vlasnik vario drzac noza, i koso ga zavario, tako da ostrica noza nije bila u ravnini sa osi predmeta koji se obraduje...
- prije nisam imao emulziju.. sada pumpa radi odlicno i naravno da se vidi poboljsanje
- moguce je da sam i ponekad promasio tocnu visinu noza, jer kasnije minimalnim podizanjem ili spustanjem noza postupak ide puno bolje.
- netko je pisao kako je potrebno iskustvo,,, he tocno,,,, nakon nekoliko polomljenjih nozeva, nesto sam i naucio.... kontinuirani dovod noza tj. bez zastajkivanja je jako bitan...i naravno brzina okretaja...
- koristim noz sa izmjenjivim plocima,,, sirina 3mm , vrh je ravan bez napadnih kutova.... mozda bi za odsjecanje valjalo koristiti neke druge plocice mozda ??? sa "upustenim" vrhom ??? ili kako se vec kaze...

htjedoh staviti sliku da ekipa baci koji savjet...
evo:
ZDzdZD is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2013., 16:20   #179
Quote:
ZDzdZD kaže: Pogledaj post
........kako se na mome stroju, dakle TNP 200
podesava sigurnosna spojka za aut. posmak....
Nisam siguran da ta mogučnost postoji
Kad nešto radiš moraš stalno visjeti nad radom!
Zamisli situaciju kad, za kraj posla, narezuješ navoj, a ono spojka izbaci

Nož podešavaš toliko da bude u sredini vrha šiljka na konjiću! Iako postoje noževi koji se postavljaju ispod centra, ali to u amaterskom poslu nećeš susresti!
Sa kakvim noževima namjeravaš tokariti doboše i diskove?
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2013., 16:01   #180
Odmakni se sa suportom prema konjiću, uključi posmak i sa čekićem od 250 grama trkni po nosiću za iskapčanje posmaka. Na ovaj primitivan način ćeš znati na čemu si a da se niti ne približiš amerikaneru.
zdeba is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:28.