Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.05.2010., 12:54   #21
Quote:
niinaa kaže: Pogledaj post
Javljam se zbog toga, jer moja frendica ima jedan problem...Ona studira pravo, prva godina i vec pola godine ima problem s ucenjem. Ustvari uvijek je bila super ucenica, veoma ambiciozna i ucila je s razumjevanjem. Upisala je taj fakultet jer joj to bila zelja, u biti ona i ima volju da uci, al jednostavno kad treba da pocne onda odustane....
Pravo nije lak fakultet. Ako joj ne leži način učenja, predmeti, i sl. jedna od opcija može biti i da odustane i pokuša neki drugi, lakši studij. Moja sestra je pravnica, ali imala je strašne probleme tokom prvih godina studiranja, zato što nije imala dobar sistem učenja. Završila je, ali je nekoliko puta bila na rubu da odustane.

Bitno je da shvati u čemu je problem.
Quote:
Vec je psihicki slomljena, non stop place jer ne zna kako da sjedne i nauci. Znaci razocarala je samu sebe, bijesna je i ljuta sto ne moze da sjedne i nauci predmet, ima jakuu zelju i zeli da se pokaze da zna i da je sposobna za to.
Sve je to super, ali kome ona dokazuje da je sposobna? Sebi ili drugima?
Quote:
Al opcito je nesto jace to od nje, bitno je spomeniti da je uvijek bila pasivna osoba, al da je sad zbog ovakve situacije jos gora. Znaci ne moze se si pomoci, ima volju da to sve nauci i polozi, al ne ide...Koja je kvaka? znate li vi sta je moze potaknuti da to nauci? Kako da bude kao prije ambiciozna i vrijedna??!
Kontradiktorno mi zvuči to da je pasivna osoba, ali da je i ambiciozna. I ako ima volju za učenjem, u čemu je onda problem? Ne zna kako ili...?
__________________
.
Soul sister is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2010., 16:34   #22
Quote:
Soul sister kaže: Pogledaj post
Kontradiktorno mi zvuči to da je pasivna osoba, ali da je i ambiciozna. I ako ima volju za učenjem, u čemu je onda problem? Ne zna kako ili...?
Točno to. Ako uči i pokušava i daje svoj maksimum, onda nije pasivna.
Libertango is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2010., 18:39   #23
izgleda da nitko na pravu ne zna učiti hahaha xD
ajde ajde,za 2 ćemo nekako izgurati
__________________
Sve što sam o životu naučila može se svesti na tri riječi: život ide dalje. sugar
Serena is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2010., 18:56   #24
Jedna djevojka dala GP nakon dvadeset dana učenja, bila je na roku s mojom prijateljicom i ispričala joj sistem, s tim da i sama priznaje da je imala sreće s pitanjima i da je tih dvadeset dana učila po 10 sati dnevno ako ne i po cijele dane.

Druga prijateljica učila godinu dana, krvnički, prošla ga je ali je isto iskomentirala da je do zadnjeg trena bila uvjerena da će ju srušiti.....
Tako da svatko ima svoj sistem, a u velikoj mjeri ulogu igra i sreća jer je gradivo opsežno i nikad se ne može znati sve ili sve jednako dobro.

Što se mene tiče ja sam više kvalificirana za davati savjete kako NE učiti i kako NE postupati
Libertango is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2010., 10:13   #25
I ja sam na pravu i imam identicni problem...
Srednja skola sve 5, nikad problema sa ucenjem i motivacijom i slicnim dok sad nisam generalno kiksala

Ocito je da nemam nekakav konkretan savijet jer sam u istom problemu ali mislim da je bitno ne odustati... Mijenjati nacin ucenja, napraviti kompletnu preinaku sistema koji je do sada funkcionirao ili na kraju krajeva usporiti cijelu stvar pa jedan ispit ucit 2 mjeseca; lijepo, polako i sto je najvaznije temeljito...
Dea Ex Machina is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2010., 23:30   #26
očito je kriva odluka donešena pri odabiru fakulteta jer ako joj je tako u startu...hm...neće na dobro!

Zadnje uređivanje Whereabout : 21.05.2010. at 02:14. Reason: micanje objašnjenja moderatora
twiggy88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2010., 00:31   #27
Pa daleko je dogurala.

Ali ozbiljno, tko god je takav na PRVOJ godini, nema mu pomoći. Odmah prekinuti to i tražiti dalje. Bez uvrede. Nije sve za svakoga.
Pravo je fakultet na kojem ne samo da treba učiti ko stoka, nego i imati dobre živce, kao i znati da često ovisiš o dobrom/lošem raspoloženju profesora, a ne o sebi samom itd itd...

Zadnje uređivanje Whereabout : 21.05.2010. at 02:15. Reason: micanje objašnjenja moderatora
sunshine-girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2010., 14:26   #28
Quote:
sunshine-girl kaže: Pogledaj post
Pa daleko je dogurala.

Ali ozbiljno, tko god je takav na PRVOJ godini, nema mu pomoći. Odmah prekinuti to i tražiti dalje. Bez uvrede. Nije sve za svakoga.
Pravo je fakultet na kojem ne samo da treba učiti ko stoka, nego i imati dobre živce, kao i znati da često ovisiš o dobrom/lošem raspoloženju profesora, a ne o sebi samom itd itd...
a na kojem si ti faxu ? imaš neki savjet o učenju (ako si pravo)

i javite se lijeni medicinari
ne_mogu_ne is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2010., 18:47   #29
Quote:
ne_mogu_ne kaže: Pogledaj post
a na kojem si ti faxu ? imaš neki savjet o učenju (ako si pravo)

i javite se lijeni medicinari
Da, da pravo. Još malo, pa gotovo, nadam se.
A savjet za učenje? Pa koliko sam shvatila, ona ne uči. Njen je problem onda motivacija. Kako da ona dobije volju za učenje (a na prvoj je godini, taj je fakultet bio njena želja i ambiciozna je) e stvarno ne znam.
Meni tu nešto ne štima. Uz ovo navedeno u zagradi, logično bi bilo da joj ide. Očito ima nekih drugih problema. Nema baš smisla.

Ja sam zapela tek na 4.godini, pa znam kako je jebeno kad stojiš u mjestu. Ali ja prije svega nisam željela ovaj fakultet svim srcem, i uspjela sam se pokrenuti jer mi je malo ostalo. A ovako na 1.godini...ne znam, iskreno mislim da tu nema sreće.
sunshine-girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2010., 22:22   #30
ja ne mislim tako. ne mislim da za nju nema sreće. pa brucoš je, normalno je da joj je faks i učenje na faksu još uvijek stres. osim što ima troduplo veću količinu gradiva što mora naučiti na faksu za razliku od srednje, vjerovatno je promijenila sredinu, nova ekipa.. pa to je jedno od stresnijih razdoblja u životu svakog mladog čovjeka koji je završio srednju školu, jedan period svog života. nije ništa neobično da se tako osjeća.

već nakon mj.dana ne učenja ispadneš iz đira, i ne možeš se prisiliti na učenje. kod nje to traje pola godine. sasvim normalno da joj je teško. i meni je tako bilo. isto sam cijeli prvi semestar prve godine ljenčarila, i onda kad sam se na proljeće, u drugom semestru suočila sa tim da imam gro predmeta i gradiva za naučit, bilo mi je teško. al ipak sam se izvukla, i sad mi je okej na faksu.

njoj je samo potrebna stručna pomoć kako da izađe iz ove krize. možda da posjeti nekog psihologa/psihijatra koji će joj pomoći. nije to ništa neizlječivo i nije nemoguće izvući se iz te krize koju prolazi. ne kužim zašto nema nade za nju, kao što su neki to ovdje izjavili. malo je ispala iz đira, samo je treba pogurati da se ponovno vrati na staro.
vanila is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2010., 22:46   #31
Ali iz kojeg je to đira ispala, kad uopće nije u điru?!
Ne možeš ispasti iz đira u prvom semestru. Onaj tko je zaglibio prije nego što je počeo, pa se izvukao, ipak je samo iznimka. I svaka čast na tome.

I ja sam promijenila i grad i okolinu i naravno da mi se život okrenuo. Ali bio je to neki pozitivan stres. Dobro, nismo svi isti, ali ovo što se njoj događa nije uopće uobičajeno (kad će imati entuzijazma za studiranje, ako ne kao brucoš?!) i slažem se da joj je potrebna stručna pomoć, prije nego promjena faxa, jer očito se tu radi o većim problemima nevezanim za konkretan fakultet.
magic potion is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2010., 17:47   #32
Quote:
magic potion kaže: Pogledaj post
Ali iz kojeg je to đira ispala, kad uopće nije u điru?!
Ne možeš ispasti iz đira u prvom semestru. Onaj tko je zaglibio prije nego što je počeo, pa se izvukao, ipak je samo iznimka. I svaka čast na tome.

I ja sam promijenila i grad i okolinu i naravno da mi se život okrenuo. Ali bio je to neki pozitivan stres. Dobro, nismo svi isti, ali ovo što se njoj događa nije uopće uobičajeno (kad će imati entuzijazma za studiranje, ako ne kao brucoš?!) i slažem se da joj je potrebna stručna pomoć, prije nego promjena faxa, jer očito se tu radi o većim problemima nevezanim za konkretan fakultet.
Pa iz đira u kojem je bila u srednjoj školi. Frendica joj je u prvom postu rekla da je u srednjoj bila odlična učenica. Prije faksa je imala cijelo ljeto na kojem vjerovatno nije učila, onda je došao taj 10.mjesec, na faksu te nitko ne tjera da učiš, malo padneš kolokvij, misliš si : nije to ništa, ići ću na ispit.. i tako prođe čitavi prvi semestar, to je već 8 mjesecci ne učenja ako ubrojimo i slobodno ljeto.. i eto ti, dovoljno da ispadneš iz đira u kojem si bio prije nego si upisao faks. teško je opet naći volju za učenjem nakon tolke pauze.
vanila is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2010., 02:36   #33
evo sedmi mjesec ja ništa ne radim
totalno mi je ravno sve
što se to dogada s mnom?
ne_mogu_ne is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2010., 03:19   #34
Quote:
ne_mogu_ne kaže: Pogledaj post
evo sedmi mjesec ja ništa ne radim
totalno mi je ravno sve
što se to dogada s mnom?
Tak je i meni.
Što je najgore imam toliko razloga za učenje i toliko stvari koje bi me trebale pokrenuti i svjesna sam mogućih posljedica, ali ja i dalje ne počinjem učiti.
Danas sam stavila knjige na stol, otvorila i kada sam vidjela koliko toga ima, odustala sam.
A i kada gledam koliko mi cimerica uči (2-3 dana prije ispita) a 5 dana prije ode van, vrati se pijana da 3 dana ne može doći k sebi, onda 2 dana uči tek toliko i ostvari bolje rezultate od mene koja 2 tjedna ne izlazim iz sobe da bi mogla učiti.
Ne znam kome nakon toga ne bi nestala motivacija, kad budala uvijek ima više sreće nego pameti.
Lollipop* is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2010., 21:03   #35
Quote:
ne_mogu_ne kaže: Pogledaj post
evo sedmi mjesec ja ništa ne radim
totalno mi je ravno sve
što se to dogada s mnom?
Zanimljiva tema, pa stoga i ja se ubacujem u raspravu. Inače što se tiče učenja na pravu, vjeruj nije niti malo lako jer sam se i sama za neke ispite dosta namučila a imala sam u početku sličan problem kao i ti. Naime i sve moje prijteljice su studirale fakultete na kojima se za 1 ispit uči po tjedan dana (čitaj radnih dana u tjednu) i niti jedna me nije razumjela samo su se znale naljutiti jer ja nisam mogla svaki dan biti vani po pet sati ili do kasno jer sam onda idući dan bila prebijena i nisam mogla učiti. Također poslušaj moj savjet: NEMOJ slušati one kolege sa faksa koji govore kako su naučili neki ispit u 3 ili 4 tjedna (dobro ajd oni manji tipa pomorskog se mogu naučit za to vrijeme) jer to zasigurno nije istina. Sa takvima sam se družila do druge godine i onda mislila da sam ja glupa jer meni treba duplo više od njih da spremim ispit. Ja sam nakon toga slijedila svoju taktiku i način učenja i vjeruj mi bolje ti je krenuti onako po dva sata dnevno pa onda 3 i kad te uhvati panika ostavi knjigu i uzmi si sat vremena ili dva za sebe. Ja sam to rješavala na način da kad se uspaničarim i vidim da sam na 120 str a njih još ima 800 onda sam lijepo ustala od stola, umila se, skuhala kavu i pogledala neku humorističnu seriju sat vremena i onda ako se smirim krećem dalje učiti ako ne najbolje ti je otići kod nekog od prijatelja ali nekoka tko te razumije. Samo se nemoj bacati u depresiju jer je onda se jako teško povratiti nazad iz toga jer radije i izgubi jednu godinu pa sačuvaj hladnu glavu da možeš to do kraja odstudirati jer ako pukneš na početku samoj sebi štetiš. Ja sam dosta brzo završila fakultet samo sam na trećoj godini samoj sebi rekla da pošto sam propustila dosta tuluma da ću pred kraj malo to produžit da nadoknadim propušteno i tako sam produžila za pola godine i uopće mi nije žao pa ubijala sam se 4 godine i onda sam si dala oduška jer sam i zaslužila a tih 6 mjeseci se nikad ni ne sjetim i uopće mi nije žao jer da sad mogu vratiti vrijeme unatrag studirala bi do 25 ili 26 godine. Samo vjeruju u sebe i polako uči i na taj način ćeš steći samopouzdanje i to će ti dobro doći kasnije na oslu i zadrži hladnu glavu jer vjeruj mi puno te još svakakvih stvari čeka nakon diplome jer kad se zaosliš faksa se nećeš ni sjetiti više jer onda dolazi opet drugi krug a ako savladaš sve ovo na faksu kasnije će ti biti puno lakše!
kata 22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2010., 21:07   #36
jao pravni fax
propala sam
jel moguće bit jadan na prvoj godini i diplomirat svejedno?
ili bolje nek me pokupi kamion na zebri?
__________________
Sve što sam o životu naučila može se svesti na tri riječi: život ide dalje. sugar
Serena is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2010., 21:09   #37
Quote:
Lollipop* kaže: Pogledaj post
Tak je i meni.
Što je najgore imam toliko razloga za učenje i toliko stvari koje bi me trebale pokrenuti i svjesna sam mogućih posljedica, ali ja i dalje ne počinjem učiti.
Danas sam stavila knjige na stol, otvorila i kada sam vidjela koliko toga ima, odustala sam.
A i kada gledam koliko mi cimerica uči (2-3 dana prije ispita) a 5 dana prije ode van, vrati se pijana da 3 dana ne može doći k sebi, onda 2 dana uči tek toliko i ostvari bolje rezultate od mene koja 2 tjedna ne izlazim iz sobe da bi mogla učiti.
Ne znam kome nakon toga ne bi nestala motivacija, kad budala uvijek ima više sreće nego pameti.
Mali savjet: NEMOJ stavljati sveknjige iz jednog predmeta pred sebe na stol kad učiš jer normalno da te hvata panika. Uzimaj na stol samo onaj dio koji učiš i kad sve prođeš dva puta onda stavi sve na stol jer tada će ponavljanje biti brže i brže ćeš proći kroz svu literaturu.

Što se tiče tvoje cimreice, ti se jednostavno moraš pomiriti sa činjenicom da ima lakših i težih fakulteta i da si TI IZABRALA TEŽI , kao što sam i ja i nemoj ti nju gledati jer ona to ne razumije niti joj nemoj pokušavato objašnjavati jer neki onda misle da si glupa što toliko učiš samo nastoj kad dođe ta tema reći da su tvoji ispiti poprilično veliki i da prosječno za savki treba 2 do 3 mjeseca za učenje i da je to tako.

Što se manje ćivciraš bolje će ti biti, znam da je lako to reći ali ja sam isto sve to prošla pa vjerujem da ćeš i ti uspjeti. Samohrabro naprijed
kata 22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2010., 21:21   #38
Jučer sam se ubila od učenja. Učila sam od 14 - 16, nešto odspavala, nastavila od 18 - 21 (s povremenim prekidima), otuširala se, zajebavala na internetu, otišla oko 23, 24 u 'hladniju' prostoriju, uključila si manju lampicu, ponesla cigarete i bokal vode te čitala, prelistavala do 2 ujutro.

Ove vručine me ubijaju. Ne moram ni spomenuti koliko mi glavobolje zadaje pomisao da neću dati ispite na vrijeme.
Danas nisam učila skoro ništa, a nije da ne moram. Moram nastaviti, ali to ću tek navečer kada se temperature snize i kada je posvuda oko mene potpuna tišina.

Upozoravam, ovo nije najbolji način za učenje ako imate problema sa spavanjem i ako vam koncentracija opadne u sitne noćne sate. To je recimo slučaj kod mene, ali se ne predajem za sada jer sam svjesna da bez truda neću položiti ni jedan ispit.

Usporedim li količinu koncentracije po danu kada se svi oko mene nešto uzjebu, što od vručina, a što od dosade, dolazim do zaključka da mi je isplativije učiti po noći kada mi je koncentracija također ubijena pospanošću.

@ kata 22 - molim te, stavljaj neke razmake kada pišeš poduže postove.
Sofia Coppola is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2010., 22:41   #39
Evo ako ikako mogu pomoći pokušati ću, ja studiram pravo, na pragu treće godine i iz mog iskustva sve što vam mogu reći je da za svaki ispit na pravu treba predvidjeti dovoljno vremena!!

1. dovoljno vremena , što u prosjeku znači mjesec-mjesec i pol dana
jer u slučaju da vam nedostaje vremena nećete moći kvalitetno ponoviti sve i sve će vam izgledati poznato, ali ne i dovoljno naučeno da bi se moglo reproducirati.

2. pročitati knjigu da se stekne uvid što je bitno, mislim da za to ne treba puno 2-3 dana max

3.krenut učit poglavlje po poglavlje s tim da se najprije uče najvažnije stvari i tako svako poglavlje pa se onda ovisno o vremenu kada se ponovno vraća na gradivo nadopunjavaju

4.nakon što se nauči poglavlje ponoviti!!! bit ćete ponosni na sebe kada vidite da ste usvojili dio knjige!

5. kada sve naučite ponovno iščitati poglavlje i tada hvatati manje važne stvari,a pritom ćete i ponavlajti one naučene.

sretno, i mislim da ne bi trebalo biti problema.
-jedino će vam se u početku činit da ništa ne znate ali će kasnije kada uslijedi ponavljanje sve sjesti na svoje mjesto.
alessandra's is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2011., 16:37   #40
poz
Zamolit ću bilo koga da mi pomogne ako može.Ovako ja sam vrlo ambciozna osoba i jako volim učit.Završila sam jedan studij i sad nastavila na drugom.E sad problem je slijedeći, imam dečka koji je ne motiviram i ne ambiciozan.Dečko je završio trogodišnju školu i radi u struci već dugo vremena. Upisao je nastavak tj.4 stupanj (srednje škole) iste struke još prije 5 godine.(riječ je o obrazovanju odraslih)Dao je neke ispite ali nikako da to privede kraju.Ima još 8 ispita i maturu,ali njega baš briga.On ima stav da ako on plati školu da ga profesori moraju pustit i na isptima ,ali naravno to tako ne funkcionira.Godine prolaze ,on ne uči,svake godine plati nekoliko tisuća kuna tu školu i ništa ne napravi.Ja ne znam kako bi ga motivirala da nešto poduzme i počne učit za te male ispite.Ja studiram pravo i imam samo velike ispite koji nisu lagani. Čini mi se apsurdnim da netko nije u stanju završit 4 stupanj srednje škole.Kako bi ja dečku pomogla da ga motiviram? inače dečko je vrlo bistar sve skuži i zna,ali učit neće.
ejšann is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:35.