Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.07.2015., 13:56   #21
sas hvala na linku za kivi. Znam da nije tema, znači one grane koje su dale ploda u zimskoj rezidbi režem skroz a one koje nisu skraćuješ? Ispred kuće smo u "nasljedstvo" dobili šipak i kivi, i žao mi da propada zbog našeg neznanja,,,
ROARY1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2015., 14:16   #22
Ne znam dal je ušao nametnik, ne vidim da ima išta. . Bile su neke crne mušice po listovima, al mislim da ih sad više nema... Zaboravila sam napisati da mi se čini da uvije ujutro nađem šipke na podu nakon što ga zalijem navečer, ali to nije bila vjerojatno dovoljno , ja bi ga zalila s tri četiri posude vode u koje stane otprilike 8 litara vode
ROARY1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2015., 14:17   #23
Zaboravila sam napisati da ima svjetla dovoljno, dapače cijelo popodne je na direktnom suncu
ROARY1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2015., 18:38   #24
Quote:
ROARY1 kaže: Pogledaj post
Zaboravila sam napisati da ima svjetla dovoljno, dapače cijelo popodne je na direktnom suncu
Bas mi je zao radi vaseg sipka. Ja pojma nemam sto bi to moglo biti ja sam isto neznalica samo tu i tamo procitam nesto pa se malo informiram..
pausiniana is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2015., 18:38   #25
Quote:
ROARY1 kaže: Pogledaj post
sas hvala na linku za kivi. Znam da nije tema, znači one grane koje su dale ploda u zimskoj rezidbi režem skroz a one koje nisu skraćuješ? Ispred kuće smo u "nasljedstvo" dobili šipak i kivi, i žao mi da propada zbog našeg neznanja,,,
Da siba koja je dala roda odrezes tako da ostavis dva pupa. Imas fotku na onom linku kako to izgleda. A one sibe koje nisu dale roda njih samo malo prikratis na nekih 8-10 pupova.

Inace postoji i ljetna rezidba koju provode profesionalni proizvodaci. Sve sibe kao kod vinove loze prikratis na malo preko 1m duzine pa i na onima kojima ima plodova, odnosno par listova ostavis od mjesta gdje je zadnji plod. Tako vise usmjeris prihranu na plodove da plodovi budu veci i jos budu malo ranije dozrijevali, a smanjujes bujnost tih siba koje u godini dana mogu u idealnim uvijetima se rastegnuti bez problema na 3m.




Quote:
ROARY1 kaže: Pogledaj post
Ne znam dal je ušao nametnik, ne vidim da ima išta. . Bile su neke crne mušice po listovima, al mislim da ih sad više nema... Zaboravila sam napisati da mi se čini da uvije ujutro nađem šipke na podu nakon što ga zalijem navečer, ali to nije bila vjerojatno dovoljno , ja bi ga zalila s tri četiri posude vode u koje stane otprilike 8 litara vode
8 litara vode je nista toliko se zaljeva salata na kvadratni metar i neide to u zemlju dublje od 5-6cm ovisno o zemlji kakva je. Inace ide minimum 20 litara vode po drvetu, ali ne odijednom da se nerazlije bez veze po povrsini. Prvi puta 10 litara, pa pricekas par minuta da tlo upije vodu i drugi puta 10 litara. Inace ovisno koliko je stablo veliko ide toliko kolicine vode, npr. za mladu stabljiku do debljine palca ide 20 litara vode, da korijen osijeti tu vlagu na dubini od 20-30cm. Zatim kod starijih stabala 30-50 litara vode jer korijen mu raste u dubinu i u sirinu.
Ali velim minimum od minimuma je 20 litara vode po stablu !

A sto se tice odbacivanja plodova tu moze biti problem i prihrana odnosno nema minerala u tlu npr. Bor-a jer nije nikad gnojeno, a biljka nemoze tijerat korijen u nedogled da dohvati mrvice u tlu. Mos prihraniti zaljevanjem npr. sa Kristalonom cvijet i plod od Yare, to je u pakovanju od 0.5kg za 500 litara vode i kosta nekih 29-39kn ovisno gdje kupis. A na jesen ili na proljece malo zakopaj motikom kod svake biljke sipak, kivi... komposta/peletirano ili stajsko gnojivo.
A onaj koji si da malo vise truda taj kupi i npk gnojivo kojeg ima u malim pakiranjima 30-50kn pa i njega zakopa skup s obicnim gnojivom.


Sent from my GT-S5670 using Tapatalk 2
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2015., 19:20   #26
@SAS bas su korisne vase informacije. Ne mogu naci temu orezivanja ovdje probala sam u googlu ali nista konkretno na ovom forumu. Mene zanima isto kako orezivati pravilno. Kako cu smokvu orezati svake godine? Prije dvije godine sam je morala dosta pilati i korigirati i to sam bila napravila u jesen kad mi je dojadila ta prasuma. Sad bi trebalo svake godine grancice podrezat pretpostavljam ali kako..

Poslano sa mog Z200 koristeći Tapatalk
pausiniana is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2015., 20:04   #27
Smokva je jednostavna za orezat. Kod nje samo prorijedujes sibe, naravno ako je to potrebno napraviti, inace ne. A one grane koje su se bas izduzile >1.5m od glavne grane njih odrezi na cepove duljine 5 cm pa ce iz njih izbiti nove sibe nekih 2-3 pa ostavi jednu ili dvije i na njima ces za godinu do dvije imat roda i onda ce te sibe dalje opet izduzivati i davati rod narednih par godina. Grancice nista neprikracuj osim ako se dio posusio pa odrezi do zdravog dijela.

A oni izdanci koji izbijaju oni sluze da nakon 10 godina zamjenis drvo koje vise nemos kontrolirati zbog prebujnog rasta. Tako imas pomladenu smokvu ko da si ponovno posadila. To napravis kad izdanak ojaca nakon 3 godine rasta, a staro deblo debelo 15cm odrezes prakticki pri podu.

Sve vece rane premazi voskom radi crva koji se zna ubusiti u srciku.


Sent from my GT-S5670 using Tapatalk 2
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2015., 20:30   #28
Quote:
SAS kaže: Pogledaj post
Smokva je jednostavna za orezat. Kod nje samo prorijedujes sibe, naravno ako je to potrebno napraviti, inace ne. A one grane koje su se bas izduzile >1.5m od glavne grane njih odrezi na cepove duljine 5 cm pa ce iz njih izbiti nove sibe nekih 2-3 pa ostavi jednu ili dvije i na njima ces za godinu do dvije imat roda i onda ce te sibe dalje opet izduzivati i davati rod narednih par godina. Grancice nista neprikracuj osim ako se dio posusio pa odrezi do zdravog dijela.

A oni izdanci koji izbijaju oni sluze da nakon 10 godina zamjenis drvo koje vise nemos kontrolirati zbog prebujnog rasta. Tako imas pomladenu smokvu ko da si ponovno posadila. To napravis kad izdanak ojaca nakon 3 godine rasta, a staro deblo debelo 15cm odrezes prakticki pri podu.

Sve vece rane premazi voskom radi crva koji se zna ubusiti u srciku.


Sent from my GT-S5670 using Tapatalk 2
Odlicno! Hvala!
pausiniana is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2015., 20:51   #29
Sas hvala na iscrpnim odgovorima. Inače sam zalijevala šipak sa par posuda u koje stane tih osam litara, znači bude tu i 35, 40 litara, al nisam znala da treba stat pa ponovit. Gnojivo ću svakako kupit i prihranit na proljeće. U svakom slučaju još jednom hvala, znam da je jako teško objasniti nekome kako nešto orezati a da ne zna ni što je pup...javim dalje u kakvom je stanju šipak
ROARY1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2015., 21:30   #30
Je, teško je objasniti rezidbu u pisanom obliku.
No, rezidbom se uklanjaju vodopije (grane koje rastu okomito, ravne su i narastu prilično visoke), slabo razvijene i izrođene grane i izdanci iz tla. Ponavljam, prorjeđivanjem krošnje omogućuje veću prozračnost, bolju osvjetljenost i potiče raniju cvatnju.

Šipak se gnoji u jesen PK gnojivom (fosfor i kalij), krajem zime ili početkom proljeća prihranjuje se dušičnim gnojivom.

Možda ti ovo pomogne: https://www.krs.hr/events/2012/12030...cije/Tszus.pdf
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2015., 23:09   #31
Da na tom linku piše da plodovi mogu pucat i zbog nedostatka kalcija što sam dobro prepostavio da možda fale mikroelementi, naravno pod uvijetom ako ima dovoljno količine vode.
Imate u poljotrgovini prihranu na bazi kalcija koje se može koristiti putem špricanja/zaljevanja možda spasite stvar, ako vam pucaju plodovi unatoč redovitom zaljevanju. Ovaj Kristalon cvijet i plod nažalost nema kalcij, no ima druge vrlo važne elemente kak je bor, cink, željezo, magnezij i dr. tako da to nije promašen preparat.
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2015., 23:30   #32
Sas i biljka hvala, puno ste mi pomogli. Da probam s tim kalcijem odmah?provat ću zalijevati jednom tjedno kako ste rekli, pa možda ostane koji plod...na onom linku koji ste mi dali piše da treba i plodove odnosno cvjetove prorjeđivati, nisam ni to znala, na mom šipku su trenutno negdje po tri šipka skupa, tvore "grozd " šipaka.
Prije nekih dva mjeseca smo odsjekli staro drvo šipka ispred u vrtu koje je bilo jako staro . Sad vidim da je kraj tog odsječenih debla iz zemlje izniknulo desetak šiba, sad su već visoke nekih 30 cm. Može li se iz tih grana formirati novo stablo ili da ih počupam?
Hvala još jednom svima na trudu
ROARY1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2015., 15:19   #33
Sipak raste na vlastitom korijenu kao smokva, sto znaci da od novih izboja mozes stvoriti novu stabljiku ili grm. Jedino odluci jel hoces stablo pa ostavis samo jedan izboj, i onda sve ostalo porezes do zemlje ili hoces formirati uobliku grma pa ostavis 3-4 dobro rasporedenih izboja, a ostalo porezes.


Sent from my GT-S5670 using Tapatalk 2
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2015., 15:24   #34
Ja sam uzela Mospilan insekticid. Nisam dobila nikakav savjet od prodavacice u poljoljekarni. Nadam se da ce ovaj insekticid biti dobar

Poslano sa mog Z200 koristeći Tapatalk
pausiniana is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2015., 18:12   #35
Mospilan je odlican, u povrcu ima karencu svega 3-7 dana, a u vocarstvu ako se nevaram 14 dana, uostalom pise u uputama. Dobra je stvar sto ga ima u jako malim pakiranjima 2.5g za 5-10 litara vode pa je cijena bagatela 8-12kn ovisno u kojoj trgovini.
Osim Mospilana dobar je i Actara 25 wg isto ima kratku karencu, a ima ga u malim pakiranjima od svega 4 grama za 15-20 litara vode i kosta nekih 20kn. Cak je i Actara 25 wg dobra zamjena u odnosu na Pirimor za suzbijanje krvave usi jer Pirimora nema u malim pakiranjima vec od 0.5kg za plantazu pa kosta ko zlato za obiteljske potrebe u vrtu i vocnjaku.


Sent from my GT-S5670 using Tapatalk 2
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2015., 18:27   #36
Quote:
SAS kaže: Pogledaj post
Mospilan je odlican, u povrcu ima karencu svega 3-7 dana, a u vocarstvu ako se nevaram 14 dana, uostalom pise u uputama. Dobra je stvar sto ga ima u jako malim pakiranjima 2.5g za 5-10 litara vode pa je cijena bagatela 8-12kn ovisno u kojoj trgovini.
Osim Mospilana dobar je i Actara 25 wg isto ima kratku karencu, a ima ga u malim pakiranjima od svega 4 grama za 15-20 litara vode i kosta nekih 20kn. Cak je i Actara 25 wg dobra zamjena u odnosu na Pirimor za suzbijanje krvave usi jer Pirimora nema u malim pakiranjima vec od 0.5kg za plantazu pa kosta ko zlato za obiteljske potrebe u vrtu i vocnjaku.


Sent from my GT-S5670 using Tapatalk 2
Je, ima karencu 14 dana. Ocu li spricati jos jednom? Ja mislim da je jednom dovoljno, krosnja je vec bila spricana ali sad je krcata usiju opet..
pausiniana is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2015., 21:10   #37
Quote:
pausiniana kaže: Pogledaj post
Je, ima karencu 14 dana. Ocu li spricati jos jednom? Ja mislim da je jednom dovoljno, krosnja je vec bila spricana ali sad je krcata usiju opet..
Ponovi nakon 10 dana.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2015., 21:46   #38
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Ponovi nakon 10 dana.
Dobro. Hvala. Volila bi da su stabla ok i zdrava ali evo rekose mi da ne prskam jer ima pomidora blizu. Ja bi ipak to obavila. Valjda ce moci jesti te pomidore

Poslano sa mog Z200 koristeći Tapatalk
pausiniana is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2015., 23:09   #39
Quote:
pausiniana kaže: Pogledaj post
Dobro. Hvala. Volila bi da su stabla ok i zdrava ali evo rekose mi da ne prskam jer ima pomidora blizu. Ja bi ipak to obavila. Valjda ce moci jesti te pomidore

Poslano sa mog Z200 koristeći Tapatalk
Da naravno da će se moći jesti paradajz nakon 3 dana kolika je inače karenca kod paradajza. Valjda se ljudi mogu toliko strpiti da istekne karenca na paradajzu.

http://www.agroklub.com/zastitna-sre...lan-20-sp-677/
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2015., 08:51   #40
Quote:
SAS kaže: Pogledaj post
Da naravno da će se moći jesti paradajz nakon 3 dana kolika je inače karenca kod paradajza. Valjda se ljudi mogu toliko strpiti da istekne karenca na paradajzu.

http://www.agroklub.com/zastitna-sre...lan-20-sp-677/
Poprskano! pobrala sam zrele pomidore tako da ovima zelenima ionako treba jos koji dan tako da nema problema.

Poslano sa mog Z200 koristeći Tapatalk
pausiniana is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:38.