Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.05.2007., 16:01   #201
gledajuči kuhanje drugih ljudi, a pogotovo ljeti, sve te četiri namirnice zajedno jedu u istom obroku.
__________________
Jer oni su baš kao tango - vrte se jedno oko drugog, odmiču i primiču, taman kad pomisle da se sve stišalo opet se pojača, ali najvažnije je to da dok god bi svirala muzika bilo bi i njih...... ali muzika više - ne svira!
maserka80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2007., 16:05   #202
ma u biti ja se uopće ne želim opredjeljivati i reči Ja sam makrobiotičar ili Ja sam vegetarijanka, ma ne uopće samo želim što bolje i kvalitetnije jesti,postići svoju kilažu i održavati je.
__________________
Jer oni su baš kao tango - vrte se jedno oko drugog, odmiču i primiču, taman kad pomisle da se sve stišalo opet se pojača, ali najvažnije je to da dok god bi svirala muzika bilo bi i njih...... ali muzika više - ne svira!
maserka80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 13:30   #203
Osim težine bitno je i biti zdrav. Barem meni. Ono što sam postigla sa težinom i zdravljem želim i održati. Slažem se!
Trki is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 17:37   #204
ej Trki,kupila sam jutros knjigu Hrana za život.Evo baš sam čitala.Nadam se da će mi malo približiti namirnice i njihovu pravilnu kombinaciju
Kupila sam i proso
Sinoć sam napravila i super pecivo,doduše sa Garant kvascem ali je bilo odlično.
__________________
Jer oni su baš kao tango - vrte se jedno oko drugog, odmiču i primiču, taman kad pomisle da se sve stišalo opet se pojača, ali najvažnije je to da dok god bi svirala muzika bilo bi i njih...... ali muzika više - ne svira!
maserka80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 21:57   #205
Pozdrav svima,

vec neko vrijeme pratim postove na forumu i moram priznati da sam saznala puno lijepih stvari. Sad vec ima tri tjedna da se pokusavam hraniti po makrobiotickim nacelima i za sada mi dobro ide. Prije petnaest godina nesto me vuklo na makrobiotiku, ali bila sam mlada i nista mi nije bilo jasno. Knjiga od Avelline Kushi stajala je i cekala da sazrijem i shvatim sto ubiti u knjizi pise. Iskreno vise volim knjige sa slikicama. Nazalost morala sam se razboliti da bi skupila hrabrost i pocela istrazivati. Za mene je ovo totalno nova spoznaja!!! I osijecam se super.
U utorak idem na radionicu kuhanja - Egzoticne zitarice: amaranth i quinoa pa vam javim kako je bilo.
__________________
PINCA*
pinca is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2007., 09:23   #206
Pinca, pozdrav i dobrodošla! Žao mi je da nas većinu bolest natjera na ovakvu prehranu. Zato je dobro da je propagiramo i onima zdravima. Primjetila sam pomake u mojoj okolini i drago mi je kada i zdravi ljudi osjete poboljšanje. Meni je žao što neću moći na tu radionicu jer mi je amaranth jako zanimljiv, a premalo poznat. Uživaj!
Masazerka, ako voliš peciva probaj ona od ostatnih žitarica unazad par stranica. Odlična su. Bez kvasca, a vrlo fina. A što se tiče knjige, mislim da će ti puno otkriti i pojasniti, ali i pojednostaviti. Pogotovo onaj dio jelovnika iz dana u dan. Jadranka se trudila pojednostaviti pripremu. Svakako se ne treba slijepo držati recepata jer su oni samo ideja vodilja.
Primjetila sam da si postala na sejtanu da ti nije privlačan. Ne znaš što propuštaš! Ja ga sam radim doma i bude mi prefin. Za pohanje, varijante gulaša i bilo gdje dodatak. Stvarno odlično glumi meso. Sejtanom su oduševljeni i oni koji ne prihvaćaju načela makrobiotike. Kupovni je diskutabilan. Presuh i gumast. Ako si u Zg svrati u makronovu na ručak. Probaj njihov sejtan - vrlo dobro, za prste polizati. Za pripremu ti treba relativno kratko vrijeme. Budući da ne može izdržati puno vremena u frižideru, ja zamrznem jedan komad. I nakon odmrzavanja je odličan.

ZANAHORIA GDJE SI?
Trki is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2007., 12:07   #207
Trki, ako si čitala malo unazad kad sam se pijavila na ovoj temi, ja sam krenula s zdravijim načinom ishrane poštujući namirnice za moju krvnu grupu, tako da mi pšenica ne leži,ali zato su mi makrob.načela ishrane jako dobra za uskladiti sa mojom k.grupom.
Vidjela sam na netu za taj restoran, nisam u Zg ali čim pođem poći ću tamo

Nego, htjela sam ti reći da sam već sko 60ak stranica pročitala knjige i oduševljena sam kako je oni ljepo i realno pišu, davaju široki spektar izbora i nema onoga OVO MORA OVO NE OVO OVAKO OVO ONAKO, to mi se jako sviđa.

Drugo, daj molim te baci taj recept za tofu za gibanicu i neku slatku kremu što si spomenula na temi tofu i seitan.
Čuvam recept za peciva od zanahorie ali nemam još dovoljno sastojaka.
Jučer sam kupila kuzu, proso,imam heljde, imam i prašak za pecivo
Danas tj. sad idem po kombo, neki slad(ne znam dali ječmeni da uzmem ili rižin)
vidjet ću što je pristupačnije i idem si kupiti u ribarnicu neku ribu za sutra.
Znam da se u knjizi spominje da se s vremenom izbace i riba i meso, ja meso oooodavno ne jedem ali mislim da mi riba definitivno ostaje na meniu!!


i da, zanahoria gdje si???
__________________
Jer oni su baš kao tango - vrte se jedno oko drugog, odmiču i primiču, taman kad pomisle da se sve stišalo opet se pojača, ali najvažnije je to da dok god bi svirala muzika bilo bi i njih...... ali muzika više - ne svira!
maserka80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2007., 13:24   #208
evo me
ma imam gužvu na faxu u zadnje vrijeme, ali čitam redovito forum i baš mi je drago da su se svi raspisali i da ima novih ljudi
i meni je hrana za život super, ali od aveline kushi knjiga mi je možda mrvicu bolja (puno je detaljnija), ma super je kad ti se knjige slažu pa si spojiš znanja iz više knjiga..

nisam nikad doma radila sejtan...ali jela sam ga u zrnu i jedno dva puta u jelima s povrćem
budem ga jednom probala napravit, ali ja ne patim baš na meso, pa mi nije toliko potrebna zamjena

ja sam odlučila da neću izbaciti ribu, ima puno dobrih sastojaka kojih nema toliko u drugim namirnicama, npr vitamin B12

što se tiče paprike i paradjza...ja ih ne jedem čisto zato što mi ne fale kraj svog tog drugog povrća inače imam osjetljive probavne organe pa necu riskirat ako mi nije stalo. krumpir ne jedem još od početka srednje škole baš, eventualnu bi ga jela u pireu, sad više ni to
inače, odkad se hranim makrobiotički, probava mi je puuuno bolja nego prije, ubrzao mi se metabolizam, skinula sam 5 kila viška iako sam prije puno manje jela ali neredovitije i s preskakanjem obroka

neko je prije spomenuo da zašto se ne spominje maslinovo ulje..to je zato što je koljevka mb u japanu a tamo naravno nema maslina. i sezamovo ulje je zdravo ali ja više koristim maslinovo, neko domaće, ima baš okus po maslinama...
bude se i maslinovo više pojavilo u literaturi kad se mb još više udomaći kod nas

radila sam neki dan tortu od jagoda pošto je došla sezona po receptu zlate nanić i super je! bum prepisala kad cu imat više vremena...
zanahoria is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2007., 15:42   #209
super zanahoria.
Ma da, ja isto ribu ne bu izbacila, a koristim samo masl. ulje.
Kupila sam zobene pahuljice, bacit ću se na neki jednostavni receptić za slatko
Evo baš jedem prežene zob.pah. sa bademima i orasima i ananasom-odlično je.Taj sam recept vidjela u knjizi Žitarice.
Malo sam više stavila pahuljica ali dobro za drugi put ću znati.
Kupila sam i ječmeni slad i pudnig i kvasac i kombo...uuuu pa ja sad zbilja imam od svega pomalo.
Jesu li mi dosta kuhana heljda i proso za one tvoje slane pite i da još skuham recimo malo riže i palente pa da se bacim na pitu,a?? Jel bi to moglo.
Od brašna imam raženo 1250,pšenično 1100 i kukuruzno.
__________________
Jer oni su baš kao tango - vrte se jedno oko drugog, odmiču i primiču, taman kad pomisle da se sve stišalo opet se pojača, ali najvažnije je to da dok god bi svirala muzika bilo bi i njih...... ali muzika više - ne svira!
maserka80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2007., 15:47   #210
mogu li skupa jesti kuhanu cvjetaču brokulu i blitvu.Mislila sam sutra po malo od svega toga si skuhati uz ribu!Ribu ću peći u pečnici na masnom papiru posoljenu,a kad je ispečem stavit ću ulja i peršina, a češnjak bi s povrćem radila.

Jel to ide sve,a??
__________________
Jer oni su baš kao tango - vrte se jedno oko drugog, odmiču i primiču, taman kad pomisle da se sve stišalo opet se pojača, ali najvažnije je to da dok god bi svirala muzika bilo bi i njih...... ali muzika više - ne svira!
maserka80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2007., 21:52   #211
Imam par pitanja.
Zanahoria vidim da spominjes Zlatu Nanić. Gdje se moze kupiti njena knjiga i kako se zove? Ucinilo mi se da ima zgodne recepte vec sam par puta vidjela da se spominje na forumu.
Imam pitanje u vezi brasna. Koje je to 1100 brasno ( da li je to crno psenicno?) i da li ga ima u bio&bio ducanu. Na njihovim vrecicama brasna ne pisu brojevi, a tamo ima samo inegralno psenicno. Da li graham brasno ima neko drugo ime? Njega isto nemogu naci u bio&bio.
Kako se radi seitan?
__________________
PINCA*
pinca is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2007., 22:25   #212
Quote:
pinca kaže: Pogledaj post
Koje je to 1100 brasno ( da li je to crno psenicno?)
da
imaš ga u svim dućanima, kao i graham brašna
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2007., 02:14   #213
pinca, graham, pšenično 1100,raženo 1250,kukuruzuno i mislim još poneko, e da rižino, imaš kupiti i u dućanima (Konzum,...Bila,CBA lanci...) na njihvoim odjelima zdrave hrane.
Ovo 1100 ti je do 4kn, raženo oko 6kn,kukuruzno 9kn...u bio i bio su skuplji.
Ja trenutno koristim ova tri iako bi i proseno voljela imati jer ne koristim za smjese jaja i mljeko a proseno brašno je dobro baš za vezivanje.
Odi dvije stranice unatrag zanahoria mi je ljepo pisala o brašnima i vrstama, jer je i mene to zanimalo.
Na toj strani imaš i dosta zanimljivih i jednstavnih recepata od trki i zanahorie!!
__________________
Jer oni su baš kao tango - vrte se jedno oko drugog, odmiču i primiču, taman kad pomisle da se sve stišalo opet se pojača, ali najvažnije je to da dok god bi svirala muzika bilo bi i njih...... ali muzika više - ne svira!
maserka80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2007., 11:19   #214
kuhala sam proso u omjeru kako i treba i kuhala ga sve dok nije nestalo vode, u to sam ulila sojino mljeko i malo ječmenog slada.
Dali proso i treba biti malo tvrđi i li je stvar u kuhanju, možda sam ga trebala još kuhati(raskuhati)???
Jedan dio sam ostavila za praviti pitu.
__________________
Jer oni su baš kao tango - vrte se jedno oko drugog, odmiču i primiču, taman kad pomisle da se sve stišalo opet se pojača, ali najvažnije je to da dok god bi svirala muzika bilo bi i njih...... ali muzika više - ne svira!
maserka80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2007., 16:21   #215
neznam masažerka, ja u svoju pitu nisam stavljala žitarice..u nadjev sam stavila samo povrće i tofu... al ti si skombiniraj kak ti paše...

što se tiče knjiga zlate nanić, ja sam kupila jednu knjigu: Kolači za zdravlje - bez jaja, šećera, mlijeka, čokolade, ali ima ih puno: 'Naša tradicijska jela na zdraviji način', 'Prirodna zimnica', 'Jela od ljekovitog bilja'..
ja sam svoju kupila na samom imanju 'zrno' kad sam tam bila za dan planete zemlje ali sigurna sam da ih prodaju i u dućanu 'zrno' (u Zagrebu u Ličkoj 27 od 10-19 sati i subotom od 10-14 sati), a možeš naručiti i preko interneta na njihovoj stranici http://www.bio-zrno.hr/shop_new/default.htm

pozdrav svima
zanahoria is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2007., 16:26   #216
mi smo danas jeli prvi puta sushi (smeđa riža, malo tahinija, umeboshi octa, mrkva na štapiće, lišće mladog luka i brokuline stapke na štapiće i nori alga)
napočetku mi je bilo neobično zbog alge ali sad mi se stvrano sviđa... a može se napraviti u bezbroj varijacija... a i čini se praktično za nosit na fax...
zanahoria is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2007., 18:01   #217
peciva da, krivo sam napisala u peciva idu žitarice jel tako.

Super za suši, neki dan ga je prijateljica radial s lososom i bio je osličan i ja ču to jednom
Imam vremena za sve.Čitam Hran je život i sve mi je jasnije i jasnije.
Skužila sam i te postotke i trudit ću se najviše što mogu da to poštujem da ne bi nešto krivo napravila.
__________________
Jer oni su baš kao tango - vrte se jedno oko drugog, odmiču i primiču, taman kad pomisle da se sve stišalo opet se pojača, ali najvažnije je to da dok god bi svirala muzika bilo bi i njih...... ali muzika više - ne svira!
maserka80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2007., 18:55   #218
tako je, u peciva
sretno, javi kak ispalo...
zanahoria is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2007., 20:38   #219
Curke hvala na odgovoru. Vidim da volite sushi. Ja sam ga davno probala i sijecam se da mi se svidjao. Zato mi je cudno jer mi sada alge (zasad koristila samo kombu) mi imaju odvratan okus. Meni je miso juha bljak samo zbog tog specificog mirisa i okusa od alge koju stavim unutra. Danas sam probala napraviti cips od kombu alge isto mi je uzas i prije sam vec probala napraviti prah od kombu alge, koji ide na zitarice -fuj.
Mozda je ja neznam pripremiti!!! Volite li vi kombu?
__________________
PINCA*
pinca is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2007., 21:47   #220
Pinca, ma daj pa taj kombo čips je mrak.Nešto najbolje što sam probala.
ne znam kako si ga ti radila, ali ja sam to u prijateljice jela i ona je trakice alge stavila na vruču teflon tavu(bez ulja) i pržila dok alga nije dobila žućkastu boju.E tada je hrskavo
__________________
Jer oni su baš kao tango - vrte se jedno oko drugog, odmiču i primiču, taman kad pomisle da se sve stišalo opet se pojača, ali najvažnije je to da dok god bi svirala muzika bilo bi i njih...... ali muzika više - ne svira!
maserka80 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:51.