Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.10.2008., 13:10   #1
Angry Akviziteri / automati za slatkiše / akrobatski rock'n'roll u školama?

Doduše, ima u tim automatima i dobrih stvari npr. jogurti i slično, ali ipak ?
Kad sam pitao razrednicu od malog zašto su aparati uopće u školi dok ona zagovara školsku marendu, odgovorila mi je da su danas takva vremena i da su interesi obostrani ... najprije sam pomislio da su u pitanju osobni interesi (ravnatelj trpa proviziju ill nešto slično) no onda sam našao jedan članak u kojem piše da je nekih 200 škola u HR sklopilo vrlo nepovoljne ugovore sa jednom firmom u zamjenu za računala ... nepovoljnom zato jer je rok 7 godina, uključuje ekskluzivno pravo toj firmi i ne može se jednostrano raskinuti ...
E sad, bilo jedno ili drugo u pitanju ja bih izbacio automate iz škola, ili bih ostavio samo one sa vodom i jogurtima ...
Šta vi mislite i imate li saznanja kako su u vašu školu došli automati ?


prosirit cu ovu temu kopirajuci i dio postova s druge.
putnica


Quote:
emiliano kaže: Pogledaj post
Sve više problema izlazi na vidjelo, nisam ih bio ni svjestan ... morat ću se izgleda osobno angažirati i izbacit ću i ja automate iz škole ... i ne samo automate, u tu školu stalno zalaze kojekakvi akviziteri, koji djeci pod blagoslovom učitelja trpaju kojekakve časopise i dječje enciklopedije pod ono kao nije to loše za djecu ... pa i ovi silni izleti (i po 3 godišnje) a sve preko raznoraznih agencija i sve to košta ... prosvijetlite me ljudi, ja sam sve do sad vjerovao kako je to normalno i glavno mi je bilo da maloga niko ne tuče i da ima dobre ocjene ...
Quote:
putnica kaže: Pogledaj post
o, da akviziteri su posebna prica, ali i za drugu temu, no samo cu napomenuti da u mojoj skoli jedna uciteljica koja je dovoljno drska i izvan ravnateljevog lobija ne pusta akvizitere u razred. "e, kod mene neces"
ne propisuje ministarstvo obavezu da akviziteri obilaze skole, ali dopusta ravnateljima autonomiju da procijene sami, anasa uciteljica je dovoljno stara da se ne da preplasiti.

ako ravnatelj to nije u stanju rijesiti ili je nesposoban ili ima osobni interes, jer se radi o literaturi koja je skupa i nepotrebna, a time si mu odmah u dzepu, pa opet nailazis na otpor.

roditeljsko vijece ima snagu to promijeniti.

da, problem je.
sve sto vidis kao nepravilnst vrlo vjerojatno i jest nepravilnost.


naime, svjedoci smo korumpiranosti na svakom koraku, tako i u ovim slucajevima.
obzirom da se radi o djeci koju je najlakse vrbovati, svakodnevno su izlozeni raznim marketiskim porukama, a osobito su mi odbojne one koje se guraju od strane i s blagoslovom ravnatelja po skolama, na mjestu gdje bi trebali biti zasticeni, odgajani i gdje bi im se trebale usadjivati ispravne vrijednosti, nakon obitelji koja je na prvom mjestu, dakako.

akviziteri:
napadni prodavaci cetki, tj. literature koja djeci nije potrebna tipa "enciklopedija za osnovnu skolu + poklon cd s igricom za racunalo", "vjezbajmo matematiku + poklon savitljivo fluorescentno ravnalo gratis!", "vjezbajmo hrvatski + poklon gumena olovka"...svega toga smo se nagledali, neki i naplacali (prestala sam nakon ravnala ), ali djeca donesu knjigu doma i zagrizu namamljeni poklonima.
bezobzirno su pustani u ucionice da prekidaju nastavu i nude svoje proizvode.
tko tu ima racunicu? predvidjam ravnatelji koji ubiru proviziju.

automati:
grickalice tipa pucketavih bombona, cola, fanta, ledeni caj, stapici, gumeni bomboni, twix, mix, ovaj, onaj...da ne duljim - hrpa smeca kojom se truju i navikavaju na sopanje automata.
djeca nizih razreda cesto su zrtve ucenika visih razreda koji im otimaju lovu i sretni su ako ne dobiju i po glavi.
racunica?

raznorazna sportska drustva:
to je moja omiljena inace jer nanosi definitivno najvise stete djeci i drustvu u cjelini:

dakle sto imamu u prvom razredu osnovne
-prvasici imaju tjelesni u ucionici ili vani na igralistu s uciteljicom razredne nastave jer u dvorani nema mjesta
-u drugom krenu cak jednom tjedno i u dvoranu!
-u petom razredu dobiju kolac jer ih nitko nije naucio raditi kolut naprijed i zvijezdu

sportske dvorane iznajmljuju se i to:
-egzoticnim sportskim drustvima tipa akrobatski rokenrol iz naslova, macevanje, karate, jazzdance, taibo...koje upisuju djecu uz placanje naravno cca 200 kn mjesecno za aktivnost 2xtjedno.
-udrugama veterana, ribickim drustvima, lovcima i sl. koji u vecernjim satima igraju mali nogomet.

u prvom slucaju opet provizija, u drugom izravna zarada za skolu/ravnatelja/whatever...

e sad, akrobatski rokenrol je djeci atraktivan godinu dana...poberu prvasice, a u slijedecoj godini taj mali mora ici u okolne skole u naseljima, a i realno...mislim koliko plesaca generira jedna generacija? 2? puno sam rekla...

dvorane su nam zauzete, djeca ne profitiraju, roditelji su prakticki ucijenjeni jer zele da se djeca bave sportom, ali unutar skolskih aktivnosti-slobodnih ili obveznih, tako da upisuju na bilo sto. naravno da u ponudi nije kosarka, rukomet, nogomet niti odbojka, stolni tenis...nego ovo gore navedeno.

ja to vise ne mogu gledati i slusati.

dosta mi je bit ovca.

psmtr, ako necu nekom pisat...pa da ovdje probam uobliciti misao, jer sam kao sto i sami vidite, histericna od pljacke i od toga da netko radi majmuna od mene pod izlikom da cini dobro mojoj djeci.

damn


putnica
__________________
Ptica leti, riba pliva, čovjek trči ...

Zadnje uređivanje putnica : 07.10.2008. at 14:42.
emiliano is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2008., 13:27   #2
Po meni je to neprimjereno i dvolično-s jedne strane se trude uvesti zdravu prehranu, a s druge pod nos učenicima guraju čokoladice i gazirane sokove.Istina, čokoladice mogu kupiti i u trgovini na putu do škole, ali svejedno je za školu neprimjereno. Ta računala su se mogla i na drugi način nabaviti. Ja ne znam dali naša škola ima takav aparat, baš ću pitati bratića, ali mislim da nema čim mali ne žica sitniš
To za jogurt, vodu ili slično je ok.
Agata1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2008., 13:40   #3
Quote:
Anera kaže: Pogledaj post
Istina, čokoladice mogu kupiti i u trgovini na putu do škole...
I to mi isto je rekla razrednica ...
Samo, po toj logici, mogli bi onda staviti i automate s cigaretama ...

I još nešto, da ne otvaram novu temu jer je princip isti ...
isto pitanje vrijedi i za akvizitere ... dok nisam skužio foru, mali je svako malo donosio doma neki časopis ili knjigu, kao sutra treba odnijeti xx kuna za Zvrk, čvrk, šmrk ili koznašta, a onda ispalo da akviziter lijepo pod blagoslovom učitelja uđe u razred, podijeli djeci časopise i kaže im da sutra donesu novce ...
a ja mislio da se to mora kao za školu, djeci je lako podvaliti ...
__________________
Ptica leti, riba pliva, čovjek trči ...
emiliano is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2008., 13:49   #4
u našoj školi više nema tog automata...maknuli su ga i sad se djeca zdravo hrane...
magaly is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2008., 13:49   #5
Upravo je i meni to s aparatom za cigarete palo na pamet, ali nisam htjela pisati.
To za te razne časopise bi trebali ravnatelji i nastavnici voditi računa. U moje vrijeme je to bilo drugačije-dođe Modra lasta ili Radost, učenici moraju pitati roditelje, napravi se lista tko želi primati i taj svaki mjesec u školi podigne svoj časopis. A ovo da donesu novce bez pitanja roditelja mi je apsurdno.
Agata1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2008., 13:54   #6
Quote:
Anera kaže: Pogledaj post
Upravo je i meni to s aparatom za cigarete palo na pamet, ali nisam htjela pisati.
To za te razne časopise bi trebali ravnatelji i nastavnici voditi računa. U moje vrijeme je to bilo drugačije-dođe Modra lasta ili Radost, učenici moraju pitati roditelje, napravi se lista tko želi primati i taj svaki mjesec u školi podigne svoj časopis. A ovo da donesu novce bez pitanja roditelja mi je apsurdno.
je tako je bilo u moje doba...a sad čak i učitelji inzistiraju da se svi 'moraju' pretplatiti npr na Prvi Izbor jer je njoj tako došlo da jednom mjesečno obradi neku temu iz tog časopisa i mali se morao na to pretplatiti nažalost i bio nesretan... a mali je htio časopis Moj Planet...e pa bome na dva časopisa ne može...
magaly is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2008., 14:09   #7
Quote:
Anera kaže: Pogledaj post
Upravo je i meni to s aparatom za cigarete palo na pamet, ali nisam htjela pisati.
To za te razne časopise bi trebali ravnatelji i nastavnici voditi računa. U moje vrijeme je to bilo drugačije-dođe Modra lasta ili Radost, učenici moraju pitati roditelje, napravi se lista tko želi primati i taj svaki mjesec u školi podigne svoj časopis. A ovo da donesu novce bez pitanja roditelja mi je apsurdno.
Moram se malo umješat jer akviziteri ne prodaju dječje časopise po školama, časopisi su pod "vodstvom" razredne učiteljice, tako je bar bilo u školama u kojima sam ja radila (a bilo ih je ). Časpisi tipa Smiba, Modre laste, Zvrka i sl ne podijele se djeci pa onda oni donose novce, napravi se popis, kako kaže Anea, tko želi pita doma roditelje i onda se podiže časopis, ništa obavezno.Eventualno djeca dobe ogledni primjeark da vide kako izglada časopis i jesu li zainteresirani (i roditelji također).
Koliko ja znam akviziteri prodaju dječje enciklopedije po školama, dodatne listiće, zbirke ali ne one koje dijete mora obavezno imati u školi, to se ne mora kupiti. Ovisi o ravnatelju hoće li ih pustiti po razredima i u školu uopće, a ne mora ih ni učiteljica pustiti u svoj razred.
Mi smo iz svoje škole maknuli aparat sa slatkišima, klincima je pojeo love i love, o zdravlju da i ne govorim pa opet klinci donose i jedu slatkiše umjesto užine, neke su roditelji i ispisali s ručka (govorim o djeci s boravka koji imaju i užinu i ručak u školi) jer dijete nije htjelo jesti toplo jelo, variva i sl pa ga šalju s torticom da je pojedu dok drugi ručaju . I ne, nije ju dijete samo kupilo na putu do škole, tortica je uredno upakirana skupa s čokoladnim mlijekom u vrećicu.

Zar nije Ministarstvo ili tko je već nadležan za to donijelo odluku da se maknu ti automati s Kraševim slatkišima iz škola?
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2008., 14:13   #8
Quote:
magaly kaže: Pogledaj post
je tako je bilo u moje doba...a sad čak i učitelji inzistiraju da se svi 'moraju' pretplatiti npr na Prvi Izbor jer je njoj tako došlo da jednom mjesečno obradi neku temu iz tog časopisa i mali se morao na to pretplatiti nažalost i bio nesretan... a mali je htio časopis Moj Planet...e pa bome na dva časopisa ne može...
očito si neki učitelji uzimaju previše slobode. Uostalo taj se tekst može kopirati pa opet podijeliti učenicima ako je baš zapela za njega. Tak sam ja radila.Ili da vas je na roditeljskom sastanku pitala jel se slažete da djeca primaju taj časopis, pa da ga pogledate, pa odlučite. Ništa na silu
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2008., 14:20   #9
Quote:
nightfall kaže: Pogledaj post
očito si neki učitelji uzimaju previše slobode. Uostalo taj se tekst može kopirati pa opet podijeliti učenicima ako je baš zapela za njega. Tak sam ja radila.Ili da vas je na roditeljskom sastanku pitala jel se slažete da djeca primaju taj časopis, pa da ga pogledate, pa odlučite. Ništa na silu
fora je u tom da nam je na roditeljskom naredila da se MORAJU pretplatiti na taj časopis...i zato sam ljuta bila a mali je baš htio Moj Planet...
fakat si puno dozvoljavaju...
magaly is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2008., 14:37   #10
Quote:
magaly kaže: Pogledaj post
fora je u tom da nam je na roditeljskom naredila da se MORAJU pretplatiti na taj časopis...i zato sam ljuta bila a mali je baš htio Moj Planet...
fakat si puno dozvoljavaju...
Ta me podsjeća na razrednicu sina moje kolegice koja je rekla da klinac mora nabaviti novu knjigu jer je njegova A5 formata, a treba biti A4 formata, jer kad ona kaže okrenite str 57 to u toj knjizi nije ta stranica. A knjiga inače istog autora, ista ko ova, samo drugog formata i koštala 100-injak kn
Agata1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2008., 14:46   #11
prosirila sam uvodni post.
i naljutila se.
idem pit sad
__________________
Najopasnija hrana je torta. Svadbena.
Jedini poraz koji sam doživio u životu...nisam uspio sjebat škuribandu. (walter, 2010.)
putnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2008., 17:08   #12
apsolutna podrška. nemam što drugo reći, sve si putnice ti rekla.
a da se nismo nagledali i nagledali dokumentaraca kako su automati sa slatkišima i iznajmljivanje školskih kantina privatnicima uništili američke školarce...
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2008., 17:23   #13
Ja bih ostavila samo Modru lastu, Smib, Radost i Mali koncil. Pa tko se hoće pretplatiti, nek se pretplati. A djecu naučite da ništa ne kupuju ako ne pitaju roditelje. I meni su se nudile enciklopedije, atlasi, zemljopisne karte koje svijetle u mraku, pa nisam ništa kupila makar mi je to u tom trenu bilo ajme-super-svi-će-kupit-mama-oću-i-ja-šareni-artikal-karton-i-plastika...
Došla bih doma, dala bih im reklamni letak, oni bi rekli da nemaju novaca i da su svi samo rekli da će kupit, a zapravo neće. Tako bi i bilo, 25/30 bi reklo da sigurno kupuju, sutradan bi dvoje donijelo novce, a ostali zaboravili na to.
Mislim, ne mora dijete kupiti sve što mu se ponudi ili što vidi u izlogu, što ga prije naučite - bit će vam lakše.


Ovo za sportove ne znam, u mojoj O. Š. si mogao i na nogomet i rukomet i košarku i šah i odbojku i tko zna što besplatno. A i iznajmljivali su je, pa smo opet svi imali 2h TZK tjedno u njoj.

Ako nastavnici inzistiraju na nebulozama, obaveznom pretplaćivanju na Drvo znanja jer će škola dobiti mikroskop i štojaznam, a prijavite prosvjetnoj inspekciji.

Samo, meni se čini da su generacije roditelja i učenika sposobne godinama šaputati nakon roditeljskog i po kvartu kakav je neki nastavnik, a prijaviti ga neće nitko. Ako ga netko i prijavi, ostali roditelji će odjednom pobjeći i neće ništa potpisati "da se ne zamjere".
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2008., 11:50   #14
Quote:
sun.shine kaže: Pogledaj post
Ja bih ostavila samo Modru lastu, Smib, Radost i Mali koncil. Pa tko se hoće pretplatiti, nek se pretplati. A djecu naučite da ništa ne kupuju ako ne pitaju roditelje. I meni su se nudile enciklopedije, atlasi, zemljopisne karte koje svijetle u mraku, pa nisam ništa kupila makar mi je to u tom trenu bilo ajme-super-svi-će-kupit-mama-oću-i-ja-šareni-artikal-karton-i-plastika...
Došla bih doma, dala bih im reklamni letak, oni bi rekli da nemaju novaca i da su svi samo rekli da će kupit, a zapravo neće. Tako bi i bilo, 25/30 bi reklo da sigurno kupuju, sutradan bi dvoje donijelo novce, a ostali zaboravili na to.
Mislim, ne mora dijete kupiti sve što mu se ponudi ili što vidi u izlogu, što ga prije naučite - bit će vam lakše.


Ovo za sportove ne znam, u mojoj O. Š. si mogao i na nogomet i rukomet i košarku i šah i odbojku i tko zna što besplatno. A i iznajmljivali su je, pa smo opet svi imali 2h TZK tjedno u njoj.

Ako nastavnici inzistiraju na nebulozama, obaveznom pretplaćivanju na Drvo znanja jer će škola dobiti mikroskop i štojaznam, a prijavite prosvjetnoj inspekciji.

Samo, meni se čini da su generacije roditelja i učenika sposobne godinama šaputati nakon roditeljskog i po kvartu kakav je neki nastavnik, a prijaviti ga neće nitko. Ako ga netko i prijavi, ostali roditelji će odjednom pobjeći i neće ništa potpisati "da se ne zamjere".

iz našeg razreda je jedan roditelj prijavio učiteljicu prošle godine (ali se ne zna tko) na ministarstvo...pa se plakala na roditeljskom sastanku...a mislim da je svojim ponašanjem to uistinu i zasluzila...
srećom pa smo je se riješili...mali krenuo u V. razred
magaly is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:23.