Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.05.2010., 00:26   #1
Sud i dovedbeni nalog

Pozdrav! Nalazim se u jednoj vrlo delikatnoj situaciji, nebi isao u detalje ali zanima me koji proces nakon privodenja zbog tucnjave i nanosenja teskih tjelesnih ozljeda + pijanstvo u 3 ujutro.

Znaci cisto me zanima sljed dogadaja. Odlazak u stanicu, cekanje sudca.... bla, bla.... i koliko to sve od prilike moze trajati

Ako itko ima iskustva puno bi mi pomogli jer mi je ovo stvarno vazno.
dopeFree is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 01:00   #2
odlazak na triježnjenje, mogućnost pendrekanja, ako je službenoj osobi to napravio sigurno će dobiti po lampi, uvijek postoji dežurni sudac ali vjerojatno za takvu kretenčinu mu se neće ništa dati raditi.

Pijančevanje NIJE olakotna okolnost kod nanošenja teških tjelesnih ozljeda, moguće da će mu biti i suđeno za pokušaj ubojstva (ako je zbilja teško ozljeđen oštečenik), 30 dana pritvora da ne bi utjecao na sudionike, ugl. hrpa sranja mu se piše..

prošo to.. nikad više..
__________________
ovako bi SVI trebali parkirati
thumb is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 01:34   #3
Dali je moguce da cijeli taj proces traje od 3-4 ujutro pa sve do 2 popodne?
Znaci zanima me iskljhucivo sto se sve dogada za vrijeme procesuiranja. Sto ce biti poslje, nije mi nimalo bitno
dopeFree is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 02:12   #4
moguće je da te samo zbog pijanstva drže 12 sati dok se kao neotrjezniš.. znači ako te uhite u 3 ujutro.. možeš bit pušten kući tek u 3 popodne ako se njima to prohtije... tak je moj lega prije par mjeseci..
isto tučnjava i pijanstvo, ali bez težih tjelesnih ozljeda.. rekli su da će dobiti prijavu za kršenje javnog reda i mira i bili su u zatvoru 12 sati kao što sam ti gore napisao. nikakvih ozbiljnijih posljedica nije bilo.
toni_os is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 07:54   #5
Razlozi uhićenja i postupanje s uhićenikom

Članak 145.
(1) Policija može uhititi osobu zatečenu u činjenju prekršaja za koju postoje razlozi za zadržavanje te je bez odgode dovesti sucu.

) Iznimno, policija može zadržati osobu iz stavka 1. ovoga članka najdulje 12 sati ako je to potrebno radi utvrđivanja istovjetnosti, ako ta osoba nema prebivalište ili boravište na području gdje je prekršaj počinjen, a postoji osnovana sumnja da će pokušati bijeg te ako ta osoba, unatoč upozorenju, nastavi činjenjem prekršaja ili ga pokuša ponoviti ili postoji opravdana bojazan da će nastaviti s činjenjem prekršaja. Do isteka toga roka moraju tu osobu predati sucu.

zadržan si po zakonu i sad čekaš da te pozove prekršajni sud zbog tuče i općinski sud zbog nanošenja teških tjelesnih ozljeda.

Pokretanje kaznenog postupka
Članak 8.
(1) Kazneni postupak za kaznena djela pokreće Državno odvjetništvo u interesu Republike Hrvatske i svih njezinih građana.

Teška tjelesna ozljeda
Članak 99.
(1) Tko drugoga teško tjelesno ozlijedi ili mu teško naruši zdravlje,
kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do tri godine.
(2) Tko drugoga tjelesno ozlijedi ili mu naruši zdravlje tako teško da je zbog toga doveden u opasnost život ozljeđenog ili je uništen, ili trajno i u znatnoj mjeri oslabljen koji važan dio njegova tijela ili koji važan organ, ili je poruzročena trajna nesposobnost za rad ozljeđenog, ili trajno i teško narušenje njegova zdravlja ili trajna iznakaženost,
kaznit će se kaznom zatvora od jedne do osam godina.
(3) Ako je ozlijeđeni umro zbog teške tjelesne ozljede,
počinitelj će se kazniti kaznom zatvora od jedne do deset godina.
(4) Za pokušaj kaznenog djela iz stavka 1. ovoga članka počinitelj će se kazniti.

Član 13.
Tko se na javnom mjestu tuče, svađa, viče ili na drugi način remeti javni red i mir, kaznit će se za prekršaj novčanom kaznom u protuvrijednosti domaće valute od 50 do 200 DEM ili kaznom zatvora do 30 dana.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 11:54   #6
Hvala na odgovorima. To me zanimalo
dopeFree is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2011., 14:33   #7
Nalog za dovođenje

Molim Vas, poštovani forumaši , da me uputite u proceduru. Malo ću živopisno opisati događaj koji se zbio a Vas bi molio da to ubacite u pravnu proceduru.
Dakle, kao optuženik sam imao zakazano ročište na koje sam zakasnio 15 minuta iz razloga što se cesta kojom sam putovao na sud bila zatvorena o čemu nisam imao spoznaje.
Nakon kašnjenja od 15 minuta ulazim u sudnicu i iznosim sucu razlog zbog kojeg sam kasnije.
Sudac je zakazao slijedeće ročište i izdao nalog za privođenje i o tome me obavjestio. Ponovo sam naveo razlog nedolaska na vrijeme na što mi je odgovoreno da to nije relevantno,na što sam izjavio sucu da se možemo flip flopati cijeli dan s razlogom te ponovio da mi je žao ali da stvarno na navedeno nisam mogao utjecati niti imao spoznaja o istome.
Sudac mi je na to odgovorio da bi baš ostavio na snazi nalog za privođenje zbog mog flip flopanja kako sam se ja izrazio.
Uručen mi je poziv optuženiku koji sam potpisao, zaprimio.
Zanima me kako mogu saznati da li je nalog još na snazi kako bih, ukoliko to jest slučaj, izbjegao pojavu policajaca na kućnom pragu tj. postoji li mogućnost da se taj nalog ako postoji, povuče?
Hvala unaprijed.

Zadnje uređivanje zodax : 08.03.2011. at 15:46.
zodax is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2011., 17:29   #8
Odeš u bilo koju postaju na području RH, daš osobnu iskaznicu i ako postoji nalog za dovođenje ostaješ tamo dok te ne preprate na sud, ako ne ideš dalje svojim poslom
Jumfer111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2011., 18:37   #9
Quote:
Jumfer111 kaže: Pogledaj post
Odeš u bilo koju postaju na području RH, daš osobnu iskaznicu i ako postoji nalog za dovođenje ostaješ tamo dok te ne preprate na sud, ako ne ideš dalje svojim poslom
Super. Samo što sam ja na ročištu bio, sa zakašnjenjem je li? I zbog mog izraza ( flip flopanje ) izjavio je da bi baš pustio nalog na snazi.
Što mi i nije neki bed ali da mi dijete ne plaše doma. Nije mi jasno da se njemu digne, bez obzira što sam bio, bez obzira što sam se ispričao.

Je li ti to meni kažeš da odem na policiju? Da mogu tamo dobiti informaciju - da li je nalog na snazi ili ne?

Hvala na odgovoru, btw.
zodax is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2011., 21:57   #10
Ovo što ti je čovjek opisao se odnosi na potragu, što je malo teža mjera. O nalogu ti neće reći ništa, budući da ne smijemo davati takve informacije do trenutka privođenja. Problem je u tome što apsolutno moramo postupiti po nalogu suda, tako da nema mjesta dogovoru. Moj savjet ti je da večer prije ročišta nazoveš svoju postaju (gdje stanuješ) i kažeš da misliš da je sud izdao nalog o dovođenju, te da ćeš se ujutro sam javiti u postaju kako bi te prepratili na sud. To bi trebalo biti u 6 sati. U svakom drugom slučaju ti moramo ići na adresu. A možda i naletiš na nekoga tko će preuzeti odgovornost za tvoje javljanje i reći ti da se ujutro javiš direktno na sud. Uglavnom, prije tog dana ti neće ništa htjeti reći.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2011., 23:10   #11
Puno hvala.
zodax is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2011., 09:16   #12
Quote:
zodax kaže: Pogledaj post
...
Sudac je zakazao slijedeće ročište i izdao nalog za privođenje i o tome me obavjestio. ...

Sudac mi je na to odgovorio da bi baš ostavio na snazi nalog za privođenje ....

Uručen mi je poziv optuženiku koji sam potpisao, zaprimio.
.....

po ovome što si rekao, nema naloga za tvoje dovođenje..
pristupio si (iako sa zakašnjenjem), ročište se već odgodilo, potpisao si poziv za slijedeće - time će dostava za tebe idući puta biti uredna..

u suprotnom bi nalog za tvoje dovođenje (pored uredno uručenog ti poziva!) bilo sankcioniranje tvoga prethodnog kašnjenja što nije svrha dovođenja, tako da ne brineš.. (odazovi se i svakako kreni ranije na iduće ročište )

Dovođenje
Članak 129.

(1) Sud će izdati dovedbeni nalog ako uredno pozvani okrivljenik ne dođe a svoj izostanak ne opravda, ili ako se nije mogla obaviti uredna dostava poziva a iz okolnosti očito proizlazi da okrivljenik izbjegava primiti poziv ili odazvati se na uredno primljeni poziv. Ako sud ocijeni da postoje uvjeti za vođenje postupka i donošenje presude i bez ispitivanja okrivljenika, dovedbeni nalog se ne mora izdati.
....
itd.itd.
zuba is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2011., 21:31   #13
Dovedbeni nalog

Da li je moguće napustiti zemlju ukoliko je izdan dovedbeni nalog. Dovedbeni nalog je izdan za svjedoka zbog neodazivanja na prekršajni postupak ( remečenje javnog reda i mira ) .... Promjenio sam adresu i nisam prijavio u policiju. Pozivi su stizali na staru adresu i sad je izdan dovedbeni nalog a da ja uopće nisam znao da se uopće vodi postupak. U svakom slučaju kad sam saznao prijavio sam novu adresu sudu . sada me zanima dakle pitanje sa početka a to je dali je dovedbeni nalog još uvijek na snazi i dali ima šanse da stvaraju probleme na granici tj da me zbog toga nepuste vani na 2 dana. Poslovno putujem u Austriju pa nebi bilo baš zgodno jelte
dymatize is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2011., 22:04   #14
Samo zbog dovedbenog naloga ti neće braniti da izađeš, ali ako je sud u međuvremenu raspisao i potragu, mogao bi imati stvarnih problema. Najbolje da nzoveš sud i pitaš tog konkretnog suca/sutkinju.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2011., 22:42   #15
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Samo zbog dovedbenog naloga ti neće braniti da izađeš, ali ako je sud u međuvremenu raspisao i potragu, mogao bi imati stvarnih problema. Najbolje da nzoveš sud i pitaš tog konkretnog suca/sutkinju.
Da je raspirana potraga vjerojatno bi mi već bili na poslu budući da sam uredno prijavljen. Barem se nadam . Tnx za pomoć
dymatize is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2011., 10:03   #16
Ne bi ti dolazili na posao nego te se čeka da te netko zaustavi i kontrolira i izvrši provjeru da li je objavljena potraga.Riješi sam sa sudom.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2011., 11:14   #17
Quote:
dymatize kaže: Pogledaj post
Da li je moguće napustiti zemlju ukoliko je izdan dovedbeni nalog. Dovedbeni nalog je izdan za svjedoka zbog neodazivanja na prekršajni postupak ( remečenje javnog reda i mira ) .... Promjenio sam adresu i nisam prijavio u policiju. Pozivi su stizali na staru adresu i sad je izdan dovedbeni nalog a da ja uopće nisam znao da se uopće vodi postupak. U svakom slučaju kad sam saznao prijavio sam novu adresu sudu . sada me zanima dakle pitanje sa početka a to je dali je dovedbeni nalog još uvijek na snazi i dali ima šanse da stvaraju probleme na granici tj da me zbog toga nepuste vani na 2 dana. Poslovno putujem u Austriju pa nebi bilo baš zgodno jelte
brijem da neces imati problema na grani, sumnjam da nam je murja tak dobro organizirana sto se tice dovedbenih. toga ima puno. vrlo je razlicito od potjernice.

ali bi mogao dobiti novcanu kaznu

a ne kuzim zakaj se jednostavno ne javis sutkinji ili sucu, kazes kaj je bilo i to je to. mislim, barem na prekrsajcu rade ljudi koji imaju razumijevanja. i jos k tome si svjedok ne okrivljenik

Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Kolika je vjerojatnost da se tako nekoga uhvati i nađe? Znači, policija će radije čekati da naleti na nekoga koga traži nego ići tamo gdje bi mogao biti?

pa nazalost velika je vjerojatnost jer zivimo u policijskoj drzavi za svaku glupost te mogu legitimirati, zaustaviti. tak da u praxi to funkcionira ok
__________________
Sometimes I feel like throwing my hands up in the air
I know I can count on you When food is gone You are my daily meal

Zadnje uređivanje Katrin : 21.11.2011. at 15:08.
voorn7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2011., 15:41   #18
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Kolika je vjerojatnost da se tako nekoga uhvati i nađe? Znači, policija će radije čekati da naleti na nekoga koga traži nego ići tamo gdje bi mogao biti?
Neće, policija će ići i na kućnu adresu, ali postoji više vrsta potraga. Jedna se zove „priopćiti adresu“ i sud ju može zatražiti npr. samo s napomenom da se utvrdi adresa, ali se potraga ne ukida dok se osobno ne javiš na sud. U praksi, mi dođemo na tvoju adresu, zateknemo te i utvrdimo da tamo stvarno i stanuješ, a o tome dopisom obavijestimo sud. Tebe istovremeno uputimo da se sam javiš (ili ti dao poziv, kako-kad). Ako je radno vrijeme suda, dok te držimo nazovemo suca da vidimo treba li te odmah i dovesti, što se u pravilu ne radi. I tako sud zaprimi dopis, zna gdje stanuješ i na tu adresu ti pošalje poziv, ali ne ukida potragu dok se ti osobno ne javiš (ili nazoveš s dobrim izgovorom). I ti slučajno ili namjerno propustiš neki takav poziv, policija te više puta zatekne na raznim mjestima, ne dovede te i ti se ne javiš, i sud izgubi živce, pa „podeblja“potragu na neku težu (koja uključuje dovođenje) ili jednostavno kaže da te odmah dovedemo jednom kada ga nazovemo da smo te negdje zatekli. Uglavnom, od jednostavne situacije nastane teža.

Inače, rijetko odlazimo na radna mjesta, baš kako ne bi ljudima stvarali dodatne neugodnosti. Naravno, ako je riječ o staroj mušteriji ili nečem ozbiljnijem, kriteriji opadaju.


Quote:
voorn7 kaže: Pogledaj post
… pa nazalost velika je vjerojatnost jer zivimo u policijskoj drzavi…
Pa da živimo u policijskoj državi, valjda bi ti došli doma, razvalili vrata i odmah te odveli sucu (ili te dočekali u kući kad se vratiš), bez ikakvih papira i odugovlačenja, zar ne?
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2011., 17:54   #19
Quote:
voorn7 kaže: Pogledaj post
a ne kuzim zakaj se jednostavno ne javis sutkinji ili sucu, kazes kaj je bilo i to je to. mislim, barem na prekrsajcu rade ljudi koji imaju razumijevanja. i jos k tome si svjedok ne okrivljenik

Javio sam se. Prijavio novu adresu. Rekli su mi da čekam sljedeći poziv sa suda . Puno hvala svima na pomoći
dymatize is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2011., 15:02   #20
dobio sam i ja dovedbeni nalog. uglavnom za neku prometnu kaznu sto nisam platio iz 2010... ne znam kad sam ga dobio, nema datuma na njemu, iz II policijske postaje je, jucer sam ga skuzio u sanducicu. mogao je doci u zadnjih tjedan dana mozda... uglavnom pise na njemu 2000 kuna, 7 dana zatvora. zvao sam brojeve telefona, policija me uputila na sud, zena sa suda mi nece dati broj racuna i poziv na broj na koji da uplatim, kaze da moram doci tamo osobno(iako pise da uplatnica moze faksirati ako je placena)... sud radi do 14 sati, ja sam nazvao tek oko 13 i nisam mogao nikako doci s posla tamo do 14 sati, koje su sanse da mi dodju sutra u 5-6 ujutro s rotirkama i "dovedu" me? ili odvedu na tih 7 dana zatvora ili sta? mislim imam sad 2000 kuna sa sobom za svaki slucaj stalno...eh da, pise da se moram javit ODMAH u odjel za izvrsenej preksrajnih sankcija na sudu(to je taj sto radi do 14)
racija is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:02.