Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.01.2013., 07:54   #21
mojoj curki dijagnosticirana adenoviroza-herpangina, tj. primarni pedijatar kaže herpangina, a na hitnoj iza toga - adenoviroza. Crp 45, ostali nalazi uredni.
Dali joj na hitnoj Zinnat, nisam shvatila zašto ako je virus u pitanju. I pedijatru nije jasno zašto je dobila atb.
Uglavnom, temperatura je trajala 3 dana, nakon prve doze Zinnata spustila se i nije se vraćala (jel to slučajno se poklopilo ili zahvaljujući Zinnatu??)
Ona je ok, oporavlja se, jedino ima zadah lagani iz usta kad se probudi, a ima ga već bar 10 dana, imala i prije temperature zadah, ali nisam bila obraćala pažnju pošto je sve bilo ok.

NIje mi jasno, šta taj zadah znači?

I zašto pije antibiotik?

Čisto mi nije jasno...
pana is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2013., 21:09   #22
Ne gleda se samo crp u krvnoj slici. Znam da su još bitni npr leukociti i sedimentacija.

Zadah kod mojih znači angina...
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2013., 00:08   #23
Quote:
pana kaže: Pogledaj post
mojoj curki dijagnosticirana adenoviroza-herpangina, tj. primarni pedijatar kaže herpangina, a na hitnoj iza toga - adenoviroza. Crp 45, ostali nalazi uredni.
Dali joj na hitnoj Zinnat, nisam shvatila zašto ako je virus u pitanju. I pedijatru nije jasno zašto je dobila atb.
Uglavnom, temperatura je trajala 3 dana, nakon prve doze Zinnata spustila se i nije se vraćala (jel to slučajno se poklopilo ili zahvaljujući Zinnatu??)
Ona je ok, oporavlja se, jedino ima zadah lagani iz usta kad se probudi, a ima ga već bar 10 dana, imala i prije temperature zadah, ali nisam bila obraćala pažnju pošto je sve bilo ok.

NIje mi jasno, šta taj zadah znači?

I zašto pije antibiotik?

Čisto mi nije jasno...
Poštovana,

nešto je veoma neobično. Naime, herpangina ima dosta karakterističnu sliku i javlja se obično u ljeto i ranu jesen.

A liječnici na hitnoj prema kojima se pedijatar ravnao, jesu li to infektolozi, pedijatri ili je riječ o izvanbolničkoj hitnoj ambulanti?

Inače, je li djevojčica kašljala, je li joj curio nos, je li kihala, jesu li joj oči suzile ili bile crvene, je li imala/ima temperaturu višu od 38 stupnjeva, uvećane limfne čvorove na vratu, koliko ima godina, a bilo bi važno znati i kakav je nalaz ždrijela?
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 23.01.2013. at 00:16.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2013., 09:27   #24
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Poštovana,

nešto je veoma neobično. Naime, herpangina ima dosta karakterističnu sliku i javlja se obično u ljeto i ranu jesen.

A liječnici na hitnoj prema kojima se pedijatar ravnao, jesu li to infektolozi, pedijatri ili je riječ o izvanbolničkoj hitnoj ambulanti?

Inače, je li djevojčica kašljala, je li joj curio nos, je li kihala, jesu li joj oči suzile ili bile crvene, je li imala/ima temperaturu višu od 38 stupnjeva, uvećane limfne čvorove na vratu, koliko ima godina, a bilo bi važno znati i kakav je nalaz ždrijela?
Ima 3 i pol godine. Nije kašljala ni kihala, niti joj curio nos, curio je prije jedno 2 tjedna bistri sekret, ali to je prošlo.

Imala je nekakve crvene podočnjake par dana prije temperature i neki zadah iz usta kad se probudi, ali ne prejako i inače je bila ok.

Temperatura je bila jedan i pol dan oko 38,8-39 mjereno s Braunovim toplomjerom za uho, s živinim ispod pazuha do 38,5. Prvi dan se teško skidala, samo stavljali lupocet čepiće, drugi dan se lakše skidala i sporije rasla, treći dan uopće nije više imala temperaturu, s tim da smo taj treći dan popili prvu dozu Zinnata.

Na hitnoj pedijatriji na Rebru smo bili, pa valjda je to bila "obična" pedijatrica tamo. Rekla je da je adenoviroza to i neka popije Zinnat. Krv u redu, jedino crp 45.
Primarni pedijatar prije toga kad smo bili kod njega je rekao herpangina i da mu je čudno što u ovo doba godine (inače je ljetos imala isto herpanginu).

Pri kraju smo sa Zinnatom, još joj malo osjetim zadah, temperature nikako nema, podočnjaka više nema, kaže da je ništa ne boli...
Jede mrvicu manje nego obično, ali i inače nije izjelica pa zapravo ne znam.
pana is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2013., 13:55   #25
Moj klinjo je imao adenovirozu, 4 dana je temperatura išla preko 39,5, svakih 4- 5 sati. Bili smo na hitnoj na Zaraznoj, terapija - mirovanje i to je bilo to.
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2013., 18:20   #26
moj je imao adeno prije godinu dana sa 1.5 god i baš ga je pregazila-tjedan dana temp lagano 38 pa skok na 40,problijedio,poplavila usta,počeo se trest od groznice i pravac zarazna...ostali smo u dnevnoj bolnici i 3 dana smo dolazili na terapiju ant. u venu...
KIKA5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 11:56   #27
Moj je imao adenovirozu (mislim da je na povijesti pisalo FAH adenoviroza). 7 dana temp, većinom 40 i upala grla uz to.
5. dan nije slinu mogao gutati koliko ga je boljelo.
Antb je dobio od prve doktorice (zamjene) koja nije napravila KS, ukinut je nakon 2 dana jer je temp i dalje išla do 40 a KS pokazala da je virusno.
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 12:07   #28
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Poštovana,

nešto je veoma neobično. Naime, herpangina ima dosta karakterističnu sliku i javlja se obično u ljeto i ranu jesen.
čini se da ovo više ne vrijedi, naime, sin mi je početkom 12mj obolio od bolesti usta, ruku, nogu, dakle isto koksaki, s totalnom karakterističnom sličom za njega. kći (tad 13mj) je dobila od njega, al nažalost puno jači oblik, pa je i hospitalizirana na 3 dana
Tatsha is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2013., 17:41   #29
Quote:
pana kaže: Pogledaj post
Pri kraju smo sa Zinnatom, još joj malo osjetim zadah, temperature nikako nema, podočnjaka više nema, kaže da je ništa ne boli...
Jede mrvicu manje nego obično, ali i inače nije izjelica pa zapravo ne znam.
Poštovana,

neki puta je teško razlikovati adenovirusnu od bakterijske infekcije. Tako se u nekih bolesnika javlja tzv. eksudativni tonzilitis, tj. upala ždrijela i krajnika koja izrazito nalikuje na infekciju koju uzrokuje beta-hemolitički streptokok grupe A.

Također, adenovirusi mogu uzrokovati i infekcije donjih dišnih putova u djece, kao što su bronhitis ili upala pluća.

Istraživanja pokazuju da iz navedenih razloga, između ostalog, dosta djece s adenovirusnom infekcijom prima antibiotik (iako antibiotik ne liječi adenovirusnu infekciju) i/ili se liječi u bolnici.

Neki puta su moguće i miješane infekcije (adenovirus i bakterije).

Što se događalo s Vašim djetetom, to je jako teško rekonstruirati.

Nadam se da je sada dobro.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2013., 17:55   #30
Quote:
Tatsha kaže: Pogledaj post
čini se da ovo više ne vrijedi, naime, sin mi je početkom 12mj obolio od bolesti usta, ruku, nogu, dakle isto koksaki, s totalnom karakterističnom sličom za njega. kći (tad 13mj) je dobila od njega, al nažalost puno jači oblik, pa je i hospitalizirana na 3 dana
Vrijedi i dalje.

Naime, u umjerenom klimatskom pojasu (a mi tu također spadamo) infekcije enterovirusima su najčešće od lipnja do listopada.

Kažem najčešće, a ne da se isključivo javljaju tada.

No, moja konstatacija "nešto je veoma neobično" odnosila se, zapravo, na nešto drugo a to je da se herpangina nekad zamjenjuje s bakterijskim tonzilitisom, ali kod tih infekcija nema mjehurića u usnoj šupljini. Tako da, ako je pedijatar vidio mjehuriće na karakterističnom mjestu, ta je slika dosta karakteristična baš za herpanginu.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2013., 16:02   #31
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Poštovana,

neki puta je teško razlikovati adenovirusnu od bakterijske infekcije. Tako se u nekih bolesnika javlja tzv. eksudativni tonzilitis, tj. upala ždrijela i krajnika koja izrazito nalikuje na infekciju koju uzrokuje beta-hemolitički streptokok grupe A.

Također, adenovirusi mogu uzrokovati i infekcije donjih dišnih putova u djece, kao što su bronhitis ili upala pluća.

Istraživanja pokazuju da iz navedenih razloga, između ostalog, dosta djece s adenovirusnom infekcijom prima antibiotik (iako antibiotik ne liječi adenovirusnu infekciju) i/ili se liječi u bolnici.

Neki puta su moguće i miješane infekcije (adenovirus i bakterije).

Što se događalo s Vašim djetetom, to je jako teško rekonstruirati.

Nadam se da je sada dobro.
hvala
Dijete je bilo odmah isti taj dan dobro, sat vremena nakon prve doze zinnata temperatura otišla i više se uopće nije vraćala.
Apetit malo slabiji, ali ajde.
pana is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2014., 00:03   #32
Ta adenoviroza je nešto prestrašno!

Mali (1 god.) 10 dana je kurio na 39-40. Dva puta bili kod pedijatrice. Prvi put nam je rekla da je to sam virozica i da mu samo dajemo što više tekućine i te da mu isisavamo nos nekoliko puta kroz dan. Tako smo činili prvih 5 dana da bi se ponovo vratili pedici jer temperatura nije padala. Tada nas je poslala na krvnu pretragu koja je bila uredna. Zbog toga je opet rekla da samo nastavimo kako smo i do sada radili. Međutim, temperatura raste i preko 40, mali postaje doslovno beživotan, malaksao .......davali mu lupocet (kasnije ibruprofen) sirup te ga često tuširali (čim bi vidio kadu je već počeo plakati).....ali pomaka nema. Odlazimo jedan dan u ponoć u Klaićevu. Ponovo mu vade krv i kažu krvna slika je uredna......više smo bili ludi od svega. Pošalju nas doma sa savjetima koje nam je dala i pedijatrica.
Dva dana nakon toga više nismo mogli skinuti temperaturu ni tuširanjem ni sirupima zbog čega smo otišli na Zaraznu. Tek tamo otvoreno saznajemo da je riječ o adenovirozi i da za nju nema lijeka, već da dijete to treba odležati, a da sama viroza traje cca 12 dana. Poslali nas doma uz napomenu u slučaju da povraća da se vratimo. Taj ISTI dan na večer smo se vratili jer je mali prestao piti i jesti, a bočicu sa mlijekom je povratio. Primili nas na boliničko liječenje. U bolinici smo bili 3 dana. Dali su mu 2 boce infuzije i pred kraj je temperatura nestala, a on je polako počeo jesti.

Sada smo doma 3 dana, temperature nema, dobrog je raspoloženja, međutim odbija jesti jer mu sekret u grlu stvara probleme tj. iritira ga na povraćanje. Za sada prihvaća samo sokove, adaptirano mlijeko je gusto i njega kada popije pred spavanje, za 1-2h sve povati.

Ne znam kako da se riješimo tog gustog sekreta. Isisavam mu nos redovito i do 4-5x na dan, ali više mu nemam što isisati. Sve se slijeva u grlo.
Bojim se da mi ne dehidrira. Vidno je da je izgubio barem 1 kilu te se bojim da ne izgubi još jednu.

Kako riješiti sekret u grlu?
Nije na nikakvom antibiotiku.
pincica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2014., 15:01   #33
Osim kapljica u nos i čišćenja nosa, postoje i čepići koji se rad eu nekim ljekarnama koji pomažu da se šlajm izbaci stolicom. Pitaj malo u ljekarnama. Izrazito je važno da pije, adekvatna hidracija omekšava sekrete koji se lakše izbace.
Međutim, ako ti je dijete loše i odbija jesti i piti, a ono što uzme brzo i povrati, nema ti drugo nego pravac pedijatar, ovo gore su dovoljne indikacije za prijem da se dijete stavi na infuziju.
__________________
...imamo naše najdraže...
zrnce soli is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2014., 09:52   #34
Dijete je vec bilo hospitalizirano i primilo infuziju te nakon 3 dana pusteno doma jer vise nije imao temperaturu.

Za sada trazi tekucinu koju mu dajemo u obliku vicnih sokova i tu i tamo popije adaptirano. Za krutu hranu i vocne kasice okrece glavu.

Hvala na info o tim cepicima.
pincica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:56.