Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.12.2012., 18:05   #21
Quote:
nevenb kaže: Pogledaj post
Vezano za prezime Nimac, mislim da to ima više veze sa nečijom osobinom - nijemošću, nego sa Nijemcima, Nemec-ima i Nemeth-ima.

Prezime Nimac je u 18. stoljeću je bilježeno kao Nimčević, od čega je kasnije nastalo Nimac.

Nijemce su tada po Dalmaciji zvali tudeški, pa je vjerovatno da bi takvi dobili prezime (Tu)Dešković.
Moguće. Ja sam ostao paf kad sam čuo da je prezime Lacmanović možda nastalo od njemačkog Landsmann - zemljak.

Nijemac - Tedeco na talijanski - Tudešak na naš, od toga može nastati Dešković.

Landsmann -Lacman od čega dolazi Lacmanović

Bilo mi to teško provariti ali onda sam čuo sa prezime Humbolt u Suhovarama.
demon is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2012., 22:04   #22
A čuj, ako je moglo biti Žakmana i Jurmana po Kotarima prije Turaka, što sad nebi bilo Lacmana i Humboldta.
nevenb is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2012., 00:21   #23
Quote:
Tuli_Kupferberg kaže: Pogledaj post
Što se prezimena Horvat tiče, treba uzeti i činjenicu da je to prezime koje ustvari u mnogo slučajeva nose Mađari i potomci Mađara.
A Slovenci, Slovaci ili Česi koji se prezivaju Čeh su isto tako Mađari i potomci Mađara?

(molim pročitati posljednja dva odlomka po pitanju Mađara..)
Napalm is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2012., 00:30   #24
nisi shvatio. stvar je u tome da su osobe koje su dolazile na prostor ugarske iz hrvatske često od svoje okoline dobivale "prezime" horvat ili su ga same sebi kačile.

i izvan ugarske je bilo slične prakse. na vlastelinstvu greben (nalazilo se na međi zagrebačke i križevačke županije), je bio veliki priljev izbjeglica iz hrvatske. 1522. su 26-28% kmetova na tom vlastelinstvu činile upravo izbjeglice o čemu svjedoči način na koji su zapisana njihova imena u popisu kmetova na vlastelinstvu, npr. simon croatus sive horwath, domien vel dwoyan dictus similiter croatie, johannes similiter horwat sive croacie, ambrosius broz croata, andreas chwethkowych croatus sive horwath, barnaba horwath, vitus horwath, thomo horwath, vitus et barthol horwath...

ili selo stremec u koje je 1568. došao, kako nam izvor kaže, "petrus horwath s drugim pridošlicama iz hrvatske".
__________________
Bump!
filecto_dilio is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2012., 00:55   #25
Quote:
filecto_dilio kaže: Pogledaj post
nisi shvatio. stvar je u tome da su osobe koje su dolazile na prostor ugarske iz hrvatske često od svoje okoline dobivale "prezime" horvat ili su ga same sebi kačile.
Oprosti ali mislim da si ovo trebao replicirati gosp. Kupferbergu budući da je on rekao da je Horvat prezime koje ustvari u mnogo slučajeva nose Mađari i potomci Mađara.
Zahvaljujem što si potvrdio da su Horvati ljudi podrijetlom iz Hrvatske. Hrvati, a ne Mađari.
Napalm is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2012., 01:03   #26
Quote:
Napalm kaže: Pogledaj post
Oprosti ali mislim da si ovo trebao replicirati gosp. Kupferbergu budući da je on rekao da je Horvat prezime koje ustvari u mnogo slučajeva nose Mađari i potomci Mađara.
Zahvaljujem što si potvrdio da su Horvati ljudi podrijetlom iz Hrvatske. Hrvati, a ne Mađari.
čini mi se da krivo ciljaš. naime, odi danas kazati nekom mađaru s prezimenom horvat da nije mađar nego hrvat

to što netko danas u mađarskoj nosi prezime horvat i što je netko njegov bio iz hrvatske prije 500 godina ne znači da je ta osoba danas hrvat. evo ti obrnuti primjer. u mom kraju npr. imaš dosta ljudi s mađarskim prezimenima (npr. virag) i znam da nikog s tim prezimenom u mom kraju nije bilo prije 1750.-1800. godine. ti ljudi sebe smatraju hrvatima.
__________________
Bump!
filecto_dilio is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2012., 01:49   #27
Quote:
filecto_dilio kaže: Pogledaj post
čini mi se da krivo ciljaš. naime, odi danas kazati nekom mađaru s prezimenom horvat da nije mađar nego hrvat
He he naravno da ne. Samo mi se ne sviđa kada domaće Horvate smatraju Mađarima
Napalm is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2012., 01:54   #28
Quote:
Napalm kaže: Pogledaj post
He he naravno da ne. Samo mi se ne sviđa kada domaće Horvate smatraju Mađarima
nema se tu nama što sviđati ili ne sviđati. svatko se identificira kako želi.

uostalo, kupferberg ti je jasno napisao da prezime horvat u mnogim slučajevima nose mađari. dakle, "u mnogim slučajevima", ne "u svim slučajevima". nije rekao da je to prezime isključivo mađarsko.

pokvareni telefon nema potrebe za daljnom raspravom s moje strane.

p.s.
evo malo talijana u varaždinu i primjera njihove identifikacije u varaždinskim dokumentima. već vidim zagorske digiće kak se španciraju
__________________
Bump!
filecto_dilio is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2012., 02:18   #29
Mislim da je u Mađarskoj "Horvat" bio sinonim i za južnjaka...normalno da je prvotno značenje bilo Hrvat ili osoba iz Hrvatske, ali kao i mnogi drugi nazivi taj je se pojam s vremenom razvio tako da je kasnije označavao i ljude koji nisu nužno bili Hrvati ili čak iz Hrvatske...jednom je tu Magor napisao da je Horváth jako prezime među Romima u Mađarskoj...
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2012., 02:21   #30
Quote:
demon kaže:
Bilo mi to teško provariti ali onda sam čuo sa prezime Humbolt u Suhovarama.
Quote:
nevenb kaže: Pogledaj post
A čuj, ako je moglo biti Žakmana i Jurmana po Kotarima prije Turaka, što sad nebi bilo Lacmana i Humboldta.
Ako niste znali to se prezime izgovara Umbol.
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2012., 08:58   #31
Quote:
Kloki kaže: Pogledaj post
Mislim da je u Mađarskoj "Horvat" bio sinonim i za južnjaka...normalno da je prvotno značenje bilo Hrvat ili osoba iz Hrvatske, ali kao i mnogi drugi nazivi taj je se pojam s vremenom razvio tako da je kasnije označavao i ljude koji nisu nužno bili Hrvati ili čak iz Hrvatske...jednom je tu Magor napisao da je Horváth jako prezime među Romima u Mađarskoj...
u kasnijem razdoblju istu ulogu je preuzeo termin rac.
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2012., 13:14   #32
Quote:
Pavo B. kaže: Pogledaj post
Današnja srpska i hrvatska prezimena su u najboljem slučaju stara 500 godina, a u mnogim puno manje od tog. Čak i u popisu stanovništva Dubrovačke Republike, gdje su stalna prezimena bila puno češća zbog specifične situacije, popis iz 1673/74. navodi za mnoge ljude samo očevo ime jer stalno prezime očito nisu imali.
tek upadam na temu, ali se ne varam, Srbi navodno dobivaju prezimena na -ić, tek odvajanjem od Turaka u 19. stoljeću i to državnom politikom...

Mislim baš na Srbijance, ne ove u Hrvatskoj ili Bosni
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!
Kyle Reese is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2012., 16:08   #33
Quote:
Kyle Reese kaže: Pogledaj post
tek upadam na temu, ali se ne varam, Srbi navodno dobivaju prezimena na -ić, tek odvajanjem od Turaka u 19. stoljeću i to državnom politikom...

Mislim baš na Srbijance, ne ove u Hrvatskoj ili Bosni
Miješanje baba i žaba. I u Hrvatskoj su obvezna prezimena uvedena jozefinskim patentom, tek nekih pedesetak godina prije Srbije. To ne znači da prezimena u Hrvatskoj i Srbiji nisu postojala prije no što su postala obvezna.
Pavo B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2012., 21:48   #34
Quote:
Pavo B. kaže: Pogledaj post
Zašo ovo prezime nije moglo nastati u Dalmaciji?

I još jednom ponavljam, Hrvati nisu imali prezimena prije 1300-1400 godina tako da nisu mogli donijeti nikakva prezimena sa sobo. U tom se bar svi onomastičari slažu. Ako meni nije vjerovati, evo iz "Uvoda u hrvatsku onomastiku" Petra Šimunovića:

http://img89.imageshack.us/img89/2344/53065582.png


Istarski razvod, 1275.-1395., oko 120 imena

Albreht, Raimund, Menart, Rudolf, Andrej, Bilaj, Panšpetal, Vilker, Filip Macić, Jakov, Mike, Zalunbergar, Macol, Podreka, Urazam, Slivar, Petar, Bilelm, Mohor, Pengar, Mati, Luka, Donat, Ričard, Karlan, Stepan, Golić, Črnić, Mohor, Gneža, Zrnac, Žibrin, Petroš, Soban, Mileša, Mikula, Juri, Mihovil, Anžul, Bartolomei, Andrei, Jakov Konšić, Kirin, Anton, Kuzma, Baštijan, Lupetin, Rumin, Sidar, Valentin, Lupetin, Anbroz, Romin, Križman, Filc, Boboš, Debonas, Toma, Mancoli, Deboka, Škandula, Kleopazii, Loli, Zener, Filido, Rumin, Hrelac, Mikula Vivoda, Črnul, Zlošić, Duniž, Pengar, Matij, Karlan Baraterević, Farin, Gulić, Selvistar, Pilipan, Crloni, Cezari, Tronbaro, Blaž, Dominig, Gulič, Černeević, Faško, Adam, Žil, Drmitar, Domenig, Onida, Oton, Kramar, Fulin, Anžul, Mavar Žagrić, Marinel, Mihel, Maria, Albert, Prosieg, Anton, Valent, Karlan, Žulijan, Gulič, Črnešić, Brnardo, Barater, Stipan, Grdeina, Koradin, Rožević, Anbrožin, Kablar, Andrijaš, Čodler, Voldrih, Panšpetal, Pišak, Kacola, Rodger, Anrih, Altin / Jakov Križanič, Ivan, Pernart, Mikula, Juri Lihar, Blaž, Vicenco, Brnković, Mihovil Markučić


Evo ima na ovom spisku i dosta prezimena koja i dan danas postoje na području istre,a među njima je i moje!A ima i sela u istri koja nose takav naziv,i omet je među njima i moje!Dakle moje se prezime spominje več prije 700god.na području središnje istre!BTW da napomenem da se na 2 km od sela odakle potječu moji nalazi najstarije pronađeno staroslavensko groblje na području istre!
st.kilda is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2012., 21:50   #35
Quote:
st.kilda kaže: Pogledaj post
Evo ima na ovom spisku i dosta prezimena koja i dan danas postoje na području istre,a među njima je i moje!A ima i sela u istri koja nose takav naziv,i omet je među njima i moje!Dakle moje se prezime spominje več prije 700god.na području središnje istre!BTW da napomenem da se na 2 km od sela odakle potječu moji nalazi najstarije pronađeno staroslavensko groblje na području istre!
Ne znam ima li više smisla ponavljati da patronimik i prezime nisu jedno te isto.
Pavo B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2012., 21:59   #36
Quote:
st.kilda kaže: Pogledaj post
BTW da napomenem da se na 2 km od sela odakle potječu moji nalazi najstarije pronađeno staroslavensko groblje na području istre!
čovjek se zapita ideš li 1.11. tamo zapalit svijeću nekom pretku
__________________
Bump!
filecto_dilio is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2012., 22:03   #37
Quote:
Pavo B. kaže: Pogledaj post
Ne znam ima li više smisla ponavljati da patronimik i prezime nisu jedno te isto.
A reci ti meni odakle tebi da je moje prezime patronimik
Kako si došao do tog zaključka,a ni neznaš kako mi glasi prezime?
st.kilda is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2012., 22:05   #38
Quote:
filecto_dilio kaže: Pogledaj post
čovjek se zapita ideš li 1.11. tamo zapalit svijeću nekom pretku
Vrlo lako moguče
To je inače područje do kojeg koje su se naselili slaveni u 7st!
st.kilda is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2012., 23:31   #39
Quote:
st.kilda kaže: Pogledaj post
A reci ti meni odakle tebi da je moje prezime patronimik
Kako si došao do tog zaključka,a ni neznaš kako mi glasi prezime?
Ti stavljaš listu "prezimena" iz Istarskog razvoda. Ja pitam otkud znaš da se radi o prezimenima.
Pavo B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2012., 01:23   #40
s obzirom na starost prezimena... na geni.com imam svoje porodično stablo koje seže u najranijim granama do 16. stoljeća... jedno od prezimena iz tog doba je devčić, za koje kažu da su u makarsko primorje došli iz bosne i da su bili tamošnje staro plemstvo... kasnije su bili opjevani u kačićevoj pjesmarici, odatle se proširili po ostalim djelovima hrvatske... dakle, i u to doba je bilo "pravih" prezimena...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:53.