Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Rastave

Rastave Read me first

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.10.2009., 22:24   #41
Quote:
xedos kaže: Pogledaj post
Ne znam sa kim se ti to svadiš, ni tko ti osporava neko pravo. Ako se sa nečim ne slažeš i to je ok. A to što tebe ojača ne znači da će i djecu. Na ovoj temi me zanimaju djeca, njihovi problemi, njihova razmišljanja da bi im mogli olakšati traume rastava
Sve što sam u svom prvom postu na ovoj temi napisala imalo je za cilj da pojasnim kako ja sa svojim djetetom nastojim traumu rastave okrenuti u njenu/našu korist.

Ti si rekao da se služim otrcanim frazama, da opet pljujem po ex i sl.
Većina naših problema je iza nas, a ja sam objašnjavala onako kako sam navela. I onda bivam napadnuta zato što se tebi tu nešto nije dopalo.

Djetetu ne lažem da je tata krasan, jer to ne kažem niti za sebe, a mislim da sam daleko kvalitetnija osoba od njega. Pričanje bajki djetetu također ne smatram poželjnim obrascem, moj je način suočavanje sa istinom. Ono što ne želim sebi, ne radim niti svom djetetu. A meni ne bi bilo drago da me netko pravi ludom i nalazi opravdanja tamo gdje ih nema, suprotno zdravom razumu.

Uglavnom, kod nas to funkcionira. Licimjerje, prikrivanje, laži i malograđanština nisu kod nas u điru (mislim na dijete i sebe)...i u tom pravcu ide i naš međusobni odnos.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=ShN8UIk5-mw ...sreća je zapravo lakoća postojanja, onaj lijepi trenutak koji se jednostavno događa...
Silencium is offline  
Old 04.10.2009., 22:26   #42
Quote:
Silencium kaže: Pogledaj post
Ovo boldano vrijedi samo kad meni držiš lekcije, ili općenito?
Ja uglavnom ne držim nikome lekcije i pišem općenito jer nisam upućen u tuđe situacije da bih mogao pametovati (naravno ako netko baš ne pretjera).
Ne kužim kaj te tako piknulo Bar mi reci da dalje ne griješim.
xedos is offline  
Old 04.10.2009., 22:32   #43
Quote:
medenany kaže: Pogledaj post
Kaj je tebi Xedos?
Da ja djeci od 14 i 11 godina tako lažem,da bi što ? Zaštitila njih zapravo štiteći njega...to sam radila na samom početku i dobila takav bumerang efekt da sam im samo odmogla.
Ja im neću govoriti da ih on voli,on to mora raditi,oni to moraju do njega čuti...kužiš,mi više nismo zajednica,takve riječi od njega i od mene ne znače isto...to im on mora govoriti.
Za rastavu ne krive sebe,to smo već raspravili i tu definitivno ne osjećaju krivnju.
Ne želim lagati svojoj djeci,nikad nisam i neću ni sada.
Njihov tata je lagao i meni i njima predugo,ja svoju djecu učim da je istina ma kako ružna bila ipak bolja od laži. Laž može pomoći kratkotrajno,ali na kraju samo još više razočara.
Ja im mogu pomoći tako da ih utješim,ali sve u vezi sa njihovim tatom moraju sa njim rješavati.On sam mora shvatiti sebe i kad to postigne možda će i djeci bolje moći objasniti puno toga.
Ali to je njegov zadatak,a ne moj.
Mislio sam da su ti djeca manja, a 11 i 14 je već druga priča, oni kuže puno više. Mada moja od 10 voli da nešto slažem kad je tješim, mada zna da je laž.
Valjda joj je lakše da ne mora sama tražiti opravdanja za mamine postupke.
xedos is offline  
Old 04.10.2009., 22:39   #44
Quote:
xedos kaže: Pogledaj post
Ne kužim kaj te tako piknulo Bar mi reci da dalje ne griješim.
Optužba da opet pljujem po ex jer sam kao najveće probleme (i prije i sada) navela njegovu - neodgovornost i sebeljublje.
To nije bilo pljuvanje, nego isticanje činjenice koja je uzrokovala najviše problema, ne samo u braku, nego još više nakon rastave. I nije mi tema bio ex, nego posljedice rastave po dijete.
Želim da moje dijete zna da neodgovorno ponašanje ima loših posljedica, i da bi to izbjegla treba biti odgovorna. Neodgovorno ponašanje nakon rastave nju boli. Dobro koje iz toga slijedi je spoznaja da neodgovorno ponašanje nekome nanosi bol.

To je pozitivan poučak iz negativne situacije. Nije pljuvanje, nego činjenica iz koje treba barem nešto pozitivno polučiti.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=ShN8UIk5-mw ...sreća je zapravo lakoća postojanja, onaj lijepi trenutak koji se jednostavno događa...
Silencium is offline  
Old 04.10.2009., 22:42   #45
Quote:
Silencium kaže: Pogledaj post
Sve što sam u svom prvom postu na ovoj temi napisala imalo je za cilj da pojasnim kako ja sa svojim djetetom nastojim traumu rastave okrenuti u njenu/našu korist.

Ti si rekao da se služim otrcanim frazama, da opet pljujem po ex i sl.
Većina naših problema je iza nas, a ja sam objašnjavala onako kako sam navela. I onda bivam napadnuta zato što se tebi tu nešto nije dopalo.

Djetetu ne lažem da je tata krasan, jer to ne kažem niti za sebe, a mislim da sam daleko kvalitetnija osoba od njega. Pričanje bajki djetetu također ne smatram poželjnim obrascem, moj je način suočavanje sa istinom. Ono što ne želim sebi, ne radim niti svom djetetu. A meni ne bi bilo drago da me netko pravi ludom i nalazi opravdanja tamo gdje ih nema, suprotno zdravom razumu.

Uglavnom, kod nas to funkcionira. Licimjerje, prikrivanje, laži i malograđanština nisu kod nas u điru (mislim na dijete i sebe)...i u tom pravcu ide i naš međusobni odnos.
To o ex, samo mislim da nije za ovu temu, zato sam upotrebio izraz "opet"
A kako utješiti djete kad ga primi tuga gledam ublažiti istinu da mu bude lakše. A da li je laž ili istina, nije mi bitno, važno mi je samo da djetetu bude lakše. A istinu vidi djete i samo (na žalost)
xedos is offline  
Old 04.10.2009., 22:44   #46
Quote:
xedos kaže: Pogledaj post
Mislio sam da su ti djeca manja, a 11 i 14 je već druga priča, oni kuže puno više. Mada moja od 10 voli da nešto slažem kad je tješim, mada zna da je laž.
Valjda joj je lakše da ne mora sama tražiti opravdanja za mamine postupke.
xedos,to nije dobro!
dijete si stvara neki svoj svijet u kojem je sve bolje,ali to nije dobro za nju
Ovaj moj od 11 to radi,doduše to je i takvo doba kada žele biti bolji,uspješniji nego što jesu,ali to je samo uvod u neke daljnje poremećaje.
Gle,u redu je neke stvari ne reći,možda malo ublažiti,ali lagati
Lažima im stvaramo iluziju svijeta kakav oni žele da budu,ali razočaranje kad jednom shvate da taj svijet ne postoji će biti ogromno...
Neznam,ja to ne želim raditi...

Imam i klinca od 5 godina,njemu na drugačiji način govorim,ali opet govorim istinu...
Ne želim da moja djeca odrastaju i da uče da je u redu lagati...
__________________
kad više neznaš kamo bi išao,sjeti se odakle si došao!
medenany is offline  
Old 04.10.2009., 22:48   #47
Vidiš, kad sam ja jednom izrazila žaljenje što moja kćer više nema obitelj, ona je rekla: "Pa imam obitelj, nas dvije smo sada obitelj."

To je jedna od stvari za pamćenje...dokaz da dijete može biti pametnije od mene!
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=ShN8UIk5-mw ...sreća je zapravo lakoća postojanja, onaj lijepi trenutak koji se jednostavno događa...
Silencium is offline  
Old 04.10.2009., 22:50   #48
Quote:
xedos kaže: Pogledaj post
To o ex, samo mislim da nije za ovu temu, zato sam upotrebio izraz "opet"
A kako utješiti djete kad ga primi tuga gledam ublažiti istinu da mu bude lakše. A da li je laž ili istina, nije mi bitno, važno mi je samo da djetetu bude lakše. A istinu vidi djete i samo (na žalost)
jebemu,i što onda postižeš?
I sam kažeš dijete vidi istinu,naravno da vidi...a isto tako vidi da i tata laže
Kak ćeš je utješiti? Tako što ćeš biti uz nju,zagrliti je,plakati sa njom,pričati cijelu noć ako treba,objasniti kako se i ti osjećaš,ali čemu lagati...
Ne radiš uslugu ni sebi ni njoj...
Možda je tako tebi lakše,bar taj tren,možda je i njoj...ali istina opet izađe

I bitno je i ovdje pričati o ex,jer postupci nas i naših ex utječu na djecu i izazivaju reakcije kod njih.
Kako to odvojiti?
__________________
kad više neznaš kamo bi išao,sjeti se odakle si došao!
medenany is offline  
Old 04.10.2009., 22:59   #49
Quote:
medenany kaže: Pogledaj post
xedos,to nije dobro!
dijete si stvara neki svoj svijet u kojem je sve bolje,ali to nije dobro za nju
Ovaj moj od 11 to radi,doduše to je i takvo doba kada žele biti bolji,uspješniji nego što jesu,ali to je samo uvod u neke daljnje poremećaje.
Gle,u redu je neke stvari ne reći,možda malo ublažiti,ali lagati
Lažima im stvaramo iluziju svijeta kakav oni žele da budu,ali razočaranje kad jednom shvate da taj svijet ne postoji će biti ogromno...
Neznam,ja to ne želim raditi...

Imam i klinca od 5 godina,njemu na drugačiji način govorim,ali opet govorim istinu...
Ne želim da moja djeca odrastaju i da uče da je u redu lagati...
Nisam ni mislio na direktnu laž, već traženje nekakvih opravdanja da djetetu bude lakše. Kasnije kad se smiri i sama mi kaže da pričam gluposti ali joj je lakše. Ne mislim da to vodi u neke poremećaje jer je jako realna i sve dobro zapaža
xedos is offline  
Old 04.10.2009., 23:06   #50
Quote:
Silencium kaže: Pogledaj post
Vidiš, kad sam ja jednom izrazila žaljenje što moja kćer više nema obitelj, ona je rekla: "Pa imam obitelj, nas dvije smo sada obitelj."

To je jedna od stvari za pamćenje...dokaz da dijete može biti pametnije od mene!
Nemoj se varati, rekla je i moja meni ali je dodala da joj ipak nedostaje mama, što je normalno. Djeca nekad pokušavaju utješiti nas, prave se čvršća nego jesu. Ja sam puno puta to doživio kod moje
xedos is offline  
Old 04.10.2009., 23:10   #51
Dobro,ti ipak bolje znaš...
Moj muž je odrastao u lažima i to je njegov obrazac ponašanja i ja se toga grozim jer je na kraju pokazao da nezna bolje...
Inače,dok sam jednom prije pred djecom pokušala opravdati njihovog tatu rekli su mi da ga ne branim jer nisam onda ni ja drugačija od njega . I više ga ne branim,dopuštam djeci da kažu sve što misle o njemu,samo kažem da ne donose neke zaključke prije nego što vide kako će biti...Ali kako ti kažeš,oni ne žele od drugih čuti ništa ružno o njemu...
__________________
kad više neznaš kamo bi išao,sjeti se odakle si došao!
medenany is offline  
Old 04.10.2009., 23:17   #52
Quote:
xedos kaže: Pogledaj post
Možeš, itekako možeš. Znam da tebi osobno neće pasati ali im reci da tata ima puno problema, da puno radi, isl.Reci da ih tata puno voli i da ih on neće nikad ostaviti i da razvod nema veze sa njima. To oni vole čuti, to im daje samopouzdanje, to im je u mašti i vidjet ćeš da će biti sretniji. Moja mala je i u sebi tražila krivicu jer smo se mama i ja razišli, zašto, zato jer nas voli oboje i ne želi nikoga kriviti. Tata im nedostaje, i pomogni im da to lakše podnesu (i ako su laži) jer sigurno ne želiš da su nesretna
ovo (što sam boldala) je jako opasan savjet.
kao prvo, ne treba lagati djetetu, bez obzira na njegove godine.
kao drugo, ne treba preuzimati odgovornost za drugog roditelja i opravdavati ga - svatko je odgovoran za sebe i za svoje postupke.
kao treće, ako kažeš djetetu da ga roditelj voli a istovremeno se ne brine za njega, učiš ga da čovjek može nekoga voljeti i istovremeno mu raditi svinjarije - što nije točno. zapravo, učiš dijete da u nekoj dalekoj budućnosti nekom budućem partneru tolerira loše ponašanje (znaš, to je ono kad žena dođe sva u modricama i kaže "ali on me voli").
samopouzdanje se uči s vremenom, ne lažima, nego uočavanjem vlastite snage i vlastitih kvaliteta.
simple mind is offline  
Old 04.10.2009., 23:19   #53
Quote:
medenany kaže: Pogledaj post
Dobro,ti ipak bolje znaš...
Moj muž je odrastao u lažima i to je njegov obrazac ponašanja i ja se toga grozim jer je na kraju pokazao da nezna bolje...
Inače,dok sam jednom prije pred djecom pokušala opravdati njihovog tatu rekli su mi da ga ne branim jer nisam onda ni ja drugačija od njega . I više ga ne branim,dopuštam djeci da kažu sve što misle o njemu,samo kažem da ne donose neke zaključke prije nego što vide kako će biti...Ali kako ti kažeš,oni ne žele od drugih čuti ništa ružno o njemu...
Ne kažem da bolje znam, već se samo trudim da djetetu olakšam. Moja mala je sama pobjegla od majke i prošla gorih stvari od same rastave i svejedno joj je žao mame, čak je nekad i tješi u njihovim susretima, čak joj je draže reći da je mama glupa da bi opravdala njene postupke.
xedos is offline  
Old 04.10.2009., 23:21   #54
Quote:
xedos kaže: Pogledaj post
Ne kažem da bolje znam, već se samo trudim da djetetu olakšam. Moja mala je sama pobjegla od majke i prošla gorih stvari od same rastave i svejedno joj je žao mame, čak je nekad i tješi u njihovim susretima, čak joj je draže reći da je mama glupa da bi opravdala njene postupke.
znaš bolje svoje dijete i situaciju,to sam mislila
__________________
kad više neznaš kamo bi išao,sjeti se odakle si došao!
medenany is offline  
Old 04.10.2009., 23:26   #55
Quote:
xedos kaže: Pogledaj post
Nemoj se varati, rekla je i moja meni ali je dodala da joj ipak nedostaje mama, što je normalno. Djeca nekad pokušavaju utješiti nas, prave se čvršća nego jesu. Ja sam puno puta to doživio kod moje
O tome sam ti pričala: djeca tako uče kako se ne predati tuzi. Sve je to škola. Prije ili kasnije svi je završimo.
Inače, znam da joj nedostaje. Ne samo on, nedostaje joj - sve...
Neki dan je rekla kako smo mi (do jednog trenutka) bili najsretnija obitelj za koju zna - neka vrsta idealne obitelji kakvu bi i sama htjela u budućnosti. Bez lošeg završetka, naravno.
Ovo zvuči malo kontroverzno, znam, ali stvarno je tako. Mislim da smo se zajedno smijali više od bilo koje obitelji koju poznajem. Naravno da joj to nedostaje. Kao i stanje u kojem je bila tatina princezica (mama je više ličila na maćehu, zaduženu da uvodi red).

No, to što nešto nedostaje nije kraj svijeta. Život ide dalje. Shit happens, to sam već ovdje napisala, a i njoj objasnila. Dodatno, treba biti sretna što je to nekad imala, jer mnogi nikada ne dožive to što je ona imala duži niz godina.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=ShN8UIk5-mw ...sreća je zapravo lakoća postojanja, onaj lijepi trenutak koji se jednostavno događa...
Silencium is offline  
Old 04.10.2009., 23:30   #56
Quote:
simple mind kaže: Pogledaj post
ovo (što sam boldala) je jako opasan savjet.
kao prvo, ne treba lagati djetetu, bez obzira na njegove godine.
kao drugo, ne treba preuzimati odgovornost za drugog roditelja i opravdavati ga - svatko je odgovoran za sebe i za svoje postupke.
kao treće, ako kažeš djetetu da ga roditelj voli a istovremeno se ne brine za njega, učiš ga da čovjek može nekoga voljeti i istovremeno mu raditi svinjarije - što nije točno. zapravo, učiš dijete da u nekoj dalekoj budućnosti nekom budućem partneru tolerira loše ponašanje (znaš, to je ono kad žena dođe sva u modricama i kaže "ali on me voli").
samopouzdanje se uči s vremenom, ne lažima, nego uočavanjem vlastite snage i vlastitih kvaliteta.
Da li je opasan ili ne ovisi o puno faktora a sa svim ovim drugim se baš i ne slažem. Treba biti i tolerantan jer svi nismo isti, treba i praštati jer ljudi griješe, ne opravdavam ja drugog roditelja već tješim djete a usporedba sa modricama je malo extremna
xedos is offline  
Old 04.10.2009., 23:36   #57
Temu o djeci već imamo - ovdje.
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:29.