Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Rastave

Rastave Read me first

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.12.2009., 02:50   #1
razvod braka- zlostavljanje...

ispričavam se unaprijed ako sam na krivom mjesto postavila ovo: sad vidim da ima podforum rastave, sori
kao prvo ne radi se o meni nego o kolegi/ci:

uglavnom, riječ je o planiranoj/mogućoj rastavi braka za koju druga strana još nezna, no neće biti sporazumna (jer je druga strana već rekla da se ne želi razvesti). i u tom braku je bilo prije fizičkog zlostalvjanja (i prve strane i djece), ništa prijavljivano; a danas gotovo svkaodnevno ponižavanje i maltretiranje i prijetnje smrću i slično.

i uglavnom priočitala sam što zakon kaže, i sad imam par pitanja:
1) jedno djete je maloljetno (tinejdžer/ka), a budući da druga strana želi djecu, tj nema/ neće biti dogovora s kim će djete živjeti onda koliko vidim mora se ići na posredovanje, no djete ne želi živejti s drugom stranom nego s prvom, te budući da je druga strana zlostavljač jer to uopće potrebno tj. je li sigurno da će prva strana dobiti djete (ili se to može izbejći zbog stresnosti toga)

2)nešta je pisalo da će se prvo ići na pomirenje stranaka, no to sigruno neće uspjeti, te da li je to moguće izbjeći budući da je druga strana zlostavljač/ica (jer to bi jako puno stresa uzrokovalo)

3)budući da je zlostavljanje sada "samo" psihičko, kako se to može dokazati i kako će to koritstit provj strani u postupku?

4)podjela impovine, može netko objasniti kako to ide, obje strane rade, no druga strana kroz cijeli brak, a prvo zadnjih nekoliko godina, i sad kako ide ta podjela imovine, da li se to popiše sve imovina tv, frižider.., (od nekretnine ne bu bilo ništa to sam skužila iz zakona) i onda podjeli? ako da kako se podjeli? da li po tome što je tko platio (što u biti može biti teško dokazat), ili se uzme u obzir sva imovina iz cjelog braka pa se ravnomejrno podjeli?

5) budući da je prva strana i djeca zlostalvjanja (psihički, fizički), da li može usput nekako i tužiti drugu stranu za to; to sve skupa u kompletu s razvodom? ili svaka tužba pojedniačno? savjeti...

6)još sam nešto htjela pitati, no zaboravila sam...
e da jel iam netko da želi i može povoljno iznajmiti stan u Zagrebu prvoj strani jer kad druga strana sazna za razvod mogla bi i doslvno ubiti ili teže ozljediti prvu stranu

7) da li će druga stranan moart plaćat za maloljetno djete alimetnaciju; prva strana radi.
molim vas pomozite

8.još jedno pitanje no to enrem javno pitati, pravo je pitanje, pa ako se netko želi ajviti na pm, tko se kuži u pravo da mi odgovori privatno

Zadnje uređivanje pomozitepliz : 01.12.2009. at 03:47.
pomozitepliz is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 10:10   #2
Quote:
pomozitepliz kaže: Pogledaj post
ispričavam se unaprijed ako sam na krivom mjesto postavila ovo: sad vidim da ima podforum rastave, sori
kao prvo ne radi se o meni nego o kolegi/ci:

uglavnom, riječ je o planiranoj/mogućoj rastavi braka za koju druga strana još nezna, no neće biti sporazumna (jer je druga strana već rekla da se ne želi razvesti). i u tom braku je bilo prije fizičkog zlostalvjanja (i prve strane i djece), ništa prijavljivano; a danas gotovo svkaodnevno ponižavanje i maltretiranje i prijetnje smrću i slično.

i uglavnom priočitala sam što zakon kaže, i sad imam par pitanja:
1) jedno djete je maloljetno (tinejdžer/ka), a budući da druga strana želi djecu, tj nema/ neće biti dogovora s kim će djete živjeti onda koliko vidim mora se ići na posredovanje, no djete ne želi živejti s drugom stranom nego s prvom, te budući da je druga strana zlostavljač jer to uopće potrebno tj. je li sigurno da će prva strana dobiti djete (ili se to može izbejći zbog stresnosti toga)

2)nešta je pisalo da će se prvo ići na pomirenje stranaka, no to sigruno neće uspjeti, te da li je to moguće izbjeći budući da je druga strana zlostavljač/ica (jer to bi jako puno stresa uzrokovalo)

3)budući da je zlostavljanje sada "samo" psihičko, kako se to može dokazati i kako će to koritstit provj strani u postupku?

4)podjela impovine, može netko objasniti kako to ide, obje strane rade, no druga strana kroz cijeli brak, a prvo zadnjih nekoliko godina, i sad kako ide ta podjela imovine, da li se to popiše sve imovina tv, frižider.., (od nekretnine ne bu bilo ništa to sam skužila iz zakona) i onda podjeli? ako da kako se podjeli? da li po tome što je tko platio (što u biti može biti teško dokazat), ili se uzme u obzir sva imovina iz cjelog braka pa se ravnomejrno podjeli?

5) budući da je prva strana i djeca zlostalvjanja (psihički, fizički), da li može usput nekako i tužiti drugu stranu za to; to sve skupa u kompletu s razvodom? ili svaka tužba pojedniačno? savjeti...

6)još sam nešto htjela pitati, no zaboravila sam...
e da jel iam netko da želi i može povoljno iznajmiti stan u Zagrebu prvoj strani jer kad druga strana sazna za razvod mogla bi i doslvno ubiti ili teže ozljediti prvu stranu

7) da li će druga stranan moart plaćat za maloljetno djete alimetnaciju; prva strana radi.
molim vas pomozite

8.još jedno pitanje no to enrem javno pitati, pravo je pitanje, pa ako se netko želi ajviti na pm, tko se kuži u pravo da mi odgovori privatno
Većina tvojih pitanja je već odgovorena, više puta, samo malo pročitaj po forumu. Kod tebe je izražen strah od zlostavljanja, pa ako je to tako kritično potraži pomoć od nekoga bliskog. Imaš i sigurne kuće ali to i nije neko rješenje ili možda privremeno. Uglavnom zaštita od zlostavljanja i nije riješena od strane društva, na žalost.Ako netko koristi silu, teško će se opametiti bez iste. Rastava i nije neki problem ali su zlostavljanje i problem djece, malo teži.
xedos is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 10:13   #3
Na posredovanje moraju ici jer imaju maloljetno dijete, pa da se razvode i sporazumno, morali bi otici.

Pomirenja nece biti cim se izjavi da je bilo zlostavljanja u obitelji. Tako da se oko toga ne mora brinuti.

Neznam kako se moze dokazati, no sigurna sma da postoje nacini. Tu nazalost nemogu pomoci.

Nema veze tko je i koliko dugo radio, ako nemaju potpisan predbracni ugovor koji govori drukcije, SVA imovina stecena u braku se dijeli na pola. Sad sto ce kome pripast neznam.

Mislim da to ne ide u kompletu sa razvodaom i da je to posebna tuzba. Tu ti se uplece i CZSS.

I mora placat alimentaciju prvoj strani koja ce sigurno dobit djete. Bez obzira tko radi, tko ne, ako je dijete njegovo-mora placat.

Koliko dijete ima godina? Iznad 14 ili ispod?
sindenis uinen is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 10:43   #4
Ako se raspituješ za sebe ili te je 'prijateljica' zamolila za pomoć, sve u redu, ali čini mi se da to nije slučaj.

Ako se raspituješ za 'prijateljicu' koja te nije tražila pomoć, a ti je svejedno želiš spasiti iz pakla, savjet ti je da se ne petljaš dok ona sama to od tebe ne zatraži jer ćeš si samo probleme navući na vrat. Nažalost, potraži po forumu i naći ćeš gomilu takvih priča. 'Prijateljica' će se spasiti tek kad ona sama to čvrsto odluči.

Žalosno, ali zaista je tako.
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 11:59   #5
Izgleda ti hoces da pomognes prijateljici po svakoj cjeni a da ni neznas pravi odnos snaga...
__________________
eurosmijeh
€uro is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 03:43   #6
Quote:
sindenis uinen kaže: Pogledaj post
Koliko dijete ima godina? Iznad 14 ili ispod?
iznad, skoro pa punoljetno

Quote:
štemajzl kaže: Pogledaj post
Ako se raspituješ za sebe ili te je 'prijateljica' zamolila za pomoć, sve u redu, ali čini mi se da to nije slučaj.
prijateljica je zamolila za pomoć

Quote:
€uro kaže: Pogledaj post
Izgleda ti hoces da pomognes prijateljici po svakoj cjeni a da ni neznas pravi odnos snaga...
neznam što misliš pod ovim, no upućena sam u sve što trebam i želim znati glede njihovog života i braka.

hvala svima koji su do sada odgovorili
pomozitepliz is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 13:19   #7
Dijete ce sigurno pripasti prvoj strani. S tim da dijete posto je skoro punoljetno, samo bira s kim ce zivjeti. Naravno, ako je sposobno shvatiti znacenje svoje izjave, sto vjerujem da kod vas nije problem.
sindenis uinen is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:15.