Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.03.2013., 19:44   #41
mi smo u vrtiću bili obavješteni otprilike šta nam treba bio je roditeljski u školi gdje smo dogovorili termin za sistematski a do sistematskog treba obavit zubara i vađenje krvi.
imali su testiranje i u vrtiću da se vidi kolko su spremni
__________________
24.09.2006. K; 23.09.2008. T; 03.10.2013. K
koki 79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2016., 11:14   #42
Gdje se nosi potvrda da je djete spremno za školu,izdana na pregledu u školskoj medicini?
Mi smo budući prvasici i tek ulazimo u školske vode pa ne znamo
__________________
"Gledam te kako stojiš,ljubiš me i zvijezde brojiš,kako kažeš da su naše sve.."
plavi-safir is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2016., 12:41   #43
moj još nije prvašić, ali pretpostavljam da to trebaš donijeti kada dođete u školu na razgovor/testiranje/kaj već. valjda imate još papira i dokumenata koje trebate predati.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2016., 17:46   #44
Quote:
plavi-safir kaže: Pogledaj post
Gdje se nosi potvrda da je djete spremno za školu,izdana na pregledu u školskoj medicini?
Mi smo budući prvasici i tek ulazimo u školske vode pa ne znamo
obavljas pregled i kod lijecnika skolske medicine i kod nekog strucnog suradnika u skoli kojoj dijete pripada.
(ovisno kada dobijes termin, neka prvo ide skola, nekad skolska medicina)

onda se sastaje strucno povjerenstvo, koje daje nalaz i misljenje o spremnosti za skolu.
nalaz dobije i roditelj (jer ima pravo uvida) i skola kojoj dijete pripada po mjestu stanovanja.

upsii ove gdoine su od 9-11.06. tu nosis dokumentaciju rodni list, domovnicu, prebivaliste (iako ovo ne zamm cemu ce im kad suna temelju toga dijete uvrstili na popis skola ).
neke skole to traze vec na testiranju u skoli.

ako se upisujes van mjesta stanovanja, onda skola koju upisujes mora pismenim putem zatraziti od skolske medicine/ili skole (ne znam tocno) misljenje o spremnosti djetea za skolu (obrazac 3)
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2016., 10:44   #45
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post

onda se sastaje strucno povjerenstvo, koje daje nalaz i misljenje o spremnosti za skolu.
nalaz dobije i roditelj (jer ima pravo uvida) i skola kojoj dijete pripada po mjestu stanovanja.
da li ovaj nalaz šalju doma poštom, ili kako?
__________________
♥ ♥
Xen@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2016., 15:09   #46
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
onda se sastaje strucno povjerenstvo, koje daje nalaz i misljenje o spremnosti za skolu.
nalaz dobije i roditelj (jer ima pravo uvida) i skola kojoj dijete pripada po mjestu stanovanja.
ovo se obavezno dobiva ili?
mi smo liječnički i testiranje u školi odradili, sad samo čekamo da završe sva testiranja i taj sastanak tima iz škole sa šk liječnicom... na testiranju nam nisu ništa govorili da li je dijete prošlo ili ne
__________________
Sara i Luka <3
Lalea is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2016., 15:20   #47
Quote:
Xen@ kaže: Pogledaj post
da li ovaj nalaz šalju doma poštom, ili kako?
Quote:
Lalea kaže: Pogledaj post
ovo se obavezno dobiva ili?
mi smo liječnički i testiranje u školi odradili, sad samo čekamo da završe sva testiranja i taj sastanak tima iz škole sa šk liječnicom... na testiranju nam nisu ništa govorili da li je dijete prošlo ili ne
u pravilniku pise da roditelj ima pravo uvida
odgodu ili ranije upis, mora potpisat i roditelj, tak da ti to moraju dat.

a dobivas kako se dogovoris, ili dodjes po to, ii ide postom, ili uopce ne uzmes nego samo dodjes na upis u skolu (ak upisujes u onu u koju spadas i sve je unutar rokova)
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2016., 08:46   #48
Quote:
Lalea kaže: Pogledaj post
ovo se obavezno dobiva ili?
mi smo liječnički i testiranje u školi odradili, sad samo čekamo da završe sva testiranja i taj sastanak tima iz škole sa šk liječnicom... na testiranju nam nisu ništa govorili da li je dijete prošlo ili ne


ni nama nisu ništa rekli, valjda je to to :-)
__________________
♥ ♥
Xen@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2016., 08:59   #49
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
u pravilniku pise da roditelj ima pravo uvida
odgodu ili ranije upis, mora potpisat i roditelj, tak da ti to moraju dat.

a dobivas kako se dogovoris, ili dodjes po to, ii ide postom, ili uopce ne uzmes nego samo dodjes na upis u skolu (ak upisujes u onu u koju spadas i sve je unutar rokova)
ali oni bi svejedno trebali kao javiti kad da se dođe radi upisa?
jer evo gledam po st, doslovce se razlikuje od škole do škole... neke su zvali na razgovor odmah nakon odrađenog testiranja i rečeno im je kako je bilo itd, da li ide odgoda ili normalno upis... a kod nas u školi nisu ništa, ovima šta bi trebali imati odgodu su samo rekli da se jave pedagogici ili kome već da se dogovore za termin kad da dođu da popričaju, a nama da će se sve znati nakon odrađenih svih testiranja kada se sastane tim iz škole s liječnicom...

Quote:
Xen@ kaže: Pogledaj post
ni nama nisu ništa rekli, valjda je to to :-)
valjda... samo što mene to nervira, ovako se mislim jel sve bilo ok...
__________________
Sara i Luka <3
Lalea is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2016., 11:23   #50
Quote:
Lalea kaže: Pogledaj post
ali oni bi svejedno trebali kao javiti kad da se dođe radi upisa?
jer evo gledam po st, doslovce se razlikuje od škole do škole... neke su zvali na razgovor odmah nakon odrađenog testiranja i rečeno im je kako je bilo itd, da li ide odgoda ili normalno upis... a kod nas u školi nisu ništa, ovima šta bi trebali imati odgodu su samo rekli da se jave pedagogici ili kome već da se dogovore za termin kad da dođu da popričaju, a nama da će se sve znati nakon odrađenih svih testiranja kada se sastane tim iz škole s liječnicom...


nsiam pratila, al mislim da su upisi u HR za sve, 09, 10 i 11.06.
to ne moze varirati od skole do skole.

testiranja variraju, iako se načelno sve mora provesti do kraja svibnja, tako da neke škole počnu već u ožujku, neke tijekom travnja i svibnja.
DZ i škole negdje jesu povezane, negdje nisu.
treba uzeti u obzir da na nekim područjima ima više djece, negdje manje, pa i to utjece na organizaciju.

dijete na testiranje dolazi u pratnji roditelja, a dio testiranja se radi i pred roditeljem, tako da ima već tada uvida u "uradak" djeteta, pogotovo ako dijete nesto ne zna, ili ne moze, naravno da strucnjak koji testira dijete treba pitait roditelja dal on/a to uvijek tako, dal je sada umoran, kako doma, kako u vrticu...
na razgovor se donosi i dokumentacija iz koje je vidljivo ako ima elemenata za možebit odgodu, kao i kod djece koaj imaju prijevremeni upis, mišljenje iz vrtića ili neke druge ustanove (u čijem je tretmanu).

u većini slučajeva sve je uredu i ne treba nes posebno, komisija se sastaje proforma, da popuni obrazac 3 koji salje skoli (i roditeljima ako su trazili, tipa ide na upis u skolu u koju ne pripada).
ako postoje odstupanja, ili neslaganja, onda komisija vijeca.
i znaju i roditelja pozvat (pogotovo ako traze neku dodatnu dokumentaciju)
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2016., 11:53   #51
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
dijete na testiranje dolazi u pratnji roditelja, a dio testiranja se radi i pred roditeljem, tako da ima već tada uvida u "uradak" djeteta, pogotovo ako dijete nesto ne zna, ili ne moze, naravno da strucnjak koji testira dijete treba pitait roditelja dal on/a to uvijek tako, dal je sada umoran, kako doma, kako u vrticu...
na razgovor se donosi i dokumentacija iz koje je vidljivo ako ima elemenata za možebit odgodu, kao i kod djece koaj imaju prijevremeni upis, mišljenje iz vrtića ili neke druge ustanove (u čijem je tretmanu).
jedini dio na kojem smo mi bili prisutni je bio pregled kod liječnika, tad smo nosili zdravstveni karton od naše pedice, potvrdu od zubara i to je bilo to... ništa drugo nam nije bilo rečeno... a na testiranju u školi, djecu su rasporedili u grupe po 5-6 i oni su prvo išli u jednu učionicu neke zadatke riješavati, a poslije u drugu... tu roditelji uopće nisu bili prisutni... a razgovor nakon uopće nije bio...
zato mi ovi neki djelovi uopće nisu jasni
__________________
Sara i Luka <3
Lalea is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2016., 12:36   #52
Quote:
Lalea kaže: Pogledaj post
jedini dio na kojem smo mi bili prisutni je bio pregled kod liječnika, tad smo nosili zdravstveni karton od naše pedice, potvrdu od zubara i to je bilo to... ništa drugo nam nije bilo rečeno... a na testiranju u školi, djecu su rasporedili u grupe po 5-6 i oni su prvo išli u jednu učionicu neke zadatke riješavati, a poslije u drugu... tu roditelji uopće nisu bili prisutni... a razgovor nakon uopće nije bio...
zato mi ovi neki djelovi uopće nisu jasni
aha, grupno testiranje

ja mislim da je profesionalno, odn po pravilima struke, upoznati dijete i roditelja, prikupiti neke podatke o djetetu od roditelja, neke od djeteta pred roditeljem i tada ih odvojiti i tada dijete testirati.
na test moze utjecati hrpa faktora, i mislim da je u interesu djeteta, a i suradnje dijete-roditelj-skola, da se ti faktori preveniraju.

iskreno, mislim da strucnjak u skoli na tom inicijalnom razgovoru vise dobije od obicnog crteza djeteta i 20min razgovora, nego od primjene baterije testova (koja cca traje sat vremena), pogotovo grupne primjene.
ne kazem da ti testovi nisu potrebni, al mislim da koriste tek kada neki rezultati strse. znam da je guzva po skolama, da treba istestirati cca 80-100 djece, al onda je dobro da suradjuju i sa vrticima.

po zagrebu dost vrtica radi testove spremnosti za skolu, meni je to za djecu puno prirodnija, odn poznata im okolina. neke skole uvazavaju to misljenje, neke ne
roditelj u svakom slucaju mora biti informiran da ce dijete biti testirano u vriticu, i mora dobiti povratnu informaciju
kako u vrticu, tako u skoli.

u vrticu se to uglavnom radi grupno (u manjim grupicama), nerjetko im odrade i studenti na praski, sto je okej. djecu za koju misle da bi mogla imati poteskoce u uratku, zbog poteskoca koncetnracije ili sl, dakle za koju imaju od odgajatelja info, onda rade individualno. ne znam kak ovi u skoli to mogu vidjeti, pogotovo ak prije toga nisu roditelja konzultirali )
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2016., 15:05   #53
Nosorog,

znaš li možda:
na temelju kojih parametara liječnik daje pozitivno/negativno mišljenje za polazak u školu?
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2016., 15:43   #54
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
Nosorog,

znaš li možda:
na temelju kojih parametara liječnik daje pozitivno/negativno mišljenje za polazak u školu?
imamo temu
ako mislis samo i jedino na lijecnicko misljenje (bez uspjeha u testiranju) odgoda skole (koja cak niti ne mora biti na godinu dana, nego moze biti i par mjeseci, mozee biti radi neke bolesti/vece operacije/duzeg oporavka
(tipa dijete je bolesno u vrijeme testiranja/tek dijagnosticirana bolest u tijeku upisa.....)

mogu biti razlicite bolesti djeteta koje nisu prepreka za boravak u skoli, ali zahtjevaju malo veci nivo djetetove samostalnosti i zrelosti, i/ili ukljucuju vise izostanaka radi razlicitih pregleda, pa se odgodi, kako bi djetetu bilo lakse iduce godine (i tu ti postoje jakooooo velika razilazenja; recimo oko dijabetesa, koji danas ima sva cuda spravica, djeca okej funkcioniraju u vrticu, i onda dodju na upis u skolu i ovi predalzu odgodu )
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2016., 16:03   #55
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
imamo temu
ako mislis samo i jedino na lijecnicko misljenje (bez uspjeha u testiranju) odgoda skole (koja cak niti ne mora biti na godinu dana, nego moze biti i par mjeseci, mozee biti radi neke bolesti/vece operacije/duzeg oporavka
(tipa dijete je bolesno u vrijeme testiranja/tek dijagnosticirana bolest u tijeku upisa.....)
Ma mislim baš na ovaj liječnički pregled prije upisa u 1. razred... Što to liječnik kontrolira (koje je njegovo područje / domena; osim što izmjeri i izvaže dijete, što još on vrednuje) i na temelju čega može dati negativno mišljenje za polazak djeteta u školu?
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2016., 16:48   #56
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
aha, grupno testiranje
znači tako je dobro?

Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
ja mislim da je profesionalno, odn po pravilima struke, upoznati dijete i roditelja, prikupiti neke podatke o djetetu od roditelja, neke od djeteta pred roditeljem i tada ih odvojiti i tada dijete testirati.
na test moze utjecati hrpa faktora, i mislim da je u interesu djeteta, a i suradnje dijete-roditelj-skola, da se ti faktori preveniraju.
to je meni nekako po zdravoj logici... jer šta oni mogu saznati od djece tada na tom grupnom testiranju? oni nas nisu ništa posebno pitali, njih su odveli u jednu učionicu, nas u drugu i tamo nam isto dali neki upitnik za ispuniti, koji blago rečeno nema neke pretjerane veze sa djetetom koliko nekim općim informacijama (mislim da je bilo neko pitanje vezano uz novčanu situaciju ili nešto tako)... mislim njih 5 je pred tim timom - pedagogica, psihologica i mislim da je bila učiteljica, bilo uplašeno kad su ih vidjeli... i šta oni mogu tu skužiti po njima

Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
iskreno, mislim da strucnjak u skoli na tom inicijalnom razgovoru vise dobije od obicnog crteza djeteta i 20min razgovora, nego od primjene baterije testova (koja cca traje sat vremena), pogotovo grupne primjene.
ne kazem da ti testovi nisu potrebni, al mislim da koriste tek kada neki rezultati strse. znam da je guzva po skolama, da treba istestirati cca 80-100 djece, al onda je dobro da suradjuju i sa vrticima.
grupa od moje male je bila od njih 5 sastavljena pa su brže i završili, ali ostali su mi rekli da su bili po 60 min tamo, ako ne i više...

Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
po zagrebu dost vrtica radi testove spremnosti za skolu, meni je to za djecu puno prirodnija, odn poznata im okolina. neke skole uvazavaju to misljenje, neke ne
roditelj u svakom slucaju mora biti informiran da ce dijete biti testirano u vriticu, i mora dobiti povratnu informaciju
kako u vrticu, tako u skoli.
e za to ne znam da li rade u st, znam da im dođe svako malo netko od tog stručnog tima pa popriča s njima i tako...

Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
u vrticu se to uglavnom radi grupno (u manjim grupicama), nerjetko im odrade i studenti na praski, sto je okej. djecu za koju misle da bi mogla imati poteskoce u uratku, zbog poteskoca koncetnracije ili sl, dakle za koju imaju od odgajatelja info, onda rade individualno. ne znam kak ovi u skoli to mogu vidjeti, pogotovo ak prije toga nisu roditelja konzultirali )
eto to ni meni nije jasno... zato mi je ta cijela procedura oko upisa skroz zbunjujuća... ok, hrpa njih je to već prošlo, i hrpa njih će to još proći ali svejedno je zbunjujuće... više je liječnica bila ispitivala nego šta su nas pitali u školi
__________________
Sara i Luka <3
Lalea is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2016., 19:34   #57
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
nsiam pratila, al mislim da su upisi u HR za sve, 09, 10 i 11.06.
to ne moze varirati od skole do skole.
Što ovo znači? Treba doći roditelj i "upisati" tad dijete?
Jer mi smo imali prijave za školu koju želimo još u siječnju. Tamo su nam odmah dali termin za testiranje djeteta, termin kod liječnika ( i napisano što je sve potrebno za sistematski) te termin kad imamo roditeljski sastanak u školi.
Na testiranju je roditelj trebao popuniti još neki obrazac, mm ne zna kako je bio naslovljen, bilo je za djecu prvo grupno s psihologom, pa individualno (skupa s roditeljem) s pedagogom. Sad još sistematski i onda idemo na roditeljski ali to je nakon datuma koji spominješ
the redCat is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2016., 11:06   #58
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
Ma mislim baš na ovaj liječnički pregled prije upisa u 1. razred... Što to liječnik kontrolira (koje je njegovo područje / domena; osim što izmjeri i izvaže dijete, što još on vrednuje) i na temelju čega može dati negativno mišljenje za polazak djeteta u školu?
pregled pred skolu je prilika za sistematski, da se dijete detaljno pregleda, pogotovo ona koja nisu puno poboljevala, pa pedijatra nisu vidjala cesto (navodno je i cijepivo prebaceno na skolsku medicinu, jer je ona "stamparova, a oni nisu kontra cijepiva, ko neki pedijatri/lomovci")

gleda se visina, tezina, tlak, oci, doneses potvdu za zube (to je ujedno i prilika da roditelj izabere stomatologa za dijete,ako vec nije te krene u neku sanaciju ako treba nesto), gleda se vid (pa isto prvi put dijete ode kod okulista ak treba), govor (pa upute logopedu ak treba).
radi se KKS i urin

i to je prilika da rade neku statistiku jer mogu roditeljima uvaliti upitnike
i to je prilika, ako se roditelj ne pojavi na pregledu, ili se pojavi pa se utvrdi zesce zanemarivanje (pokvareni zubi, neprocijepljenost.....) da se obavijesti CZSS. u tom slucaju odgoda ima smisla samo ako se dijete izdvaja iz obitelj, ak ostaje, onda bolje i ne, jer ce dijete barem na neki nacin, "biti u sustavu".
(dobit ce obroke, netko ce nesto radiit s njim....)


i po nekom mom iskustvu, u prosjecnoj populaciji (dakle, ne ovoj zanemarujucoj), skolski lijecnici rijetko odgadjaju skolu.
cesce to rade skole ili na zahtjev roditelja.
i naravno, strucnjaci izvan, ako je dijete ukljuceno u neki tretman, al tada lijecnik skolse postuje misljenje specijalista i samo kopipejsta misljenje.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2016., 11:24   #59
Quote:
the redCat kaže: Pogledaj post
Što ovo znači? Treba doći roditelj i "upisati" tad dijete?
Jer mi smo imali prijave za školu koju želimo još u siječnju. Tamo su nam odmah dali termin za testiranje djeteta, termin kod liječnika ( i napisano što je sve potrebno za sistematski) te termin kad imamo roditeljski sastanak u školi.
Na testiranju je roditelj trebao popuniti još neki obrazac, mm ne zna kako je bio naslovljen, bilo je za djecu prvo grupno s psihologom, pa individualno (skupa s roditeljem) s pedagogom. Sad još sistematski i onda idemo na roditeljski ali to je nakon datuma koji spominješ
neda mi se sada guglat, jer uglavnom pratim za zagreb.napisala sam da ne znam dal je ovo i u ostatku HR
pravilnik o postupku je isti za sve, odn misljenje je timsko.
ne postoji pravilo, a nekad nije niti izvedivo, kojim redosljedom, dal prvo lijecnik,dal prvo skola, i tko sto radi.

vidim da i po zg vrticima organiziraju roditlejski, daju im termine za skolu/lijecnika i popis sto sve trebaju dobiti.
u nasem vrticu nije bilo toga, nego samo plakat sa upisnim podrucjima i nadleznim lijecnicima i sve dogvore smo radili sami.
jedino je bilo psihotestiranje na pocetku godine.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2016., 13:28   #60
Mene jako jako nervira ova različitost od škole do škole...
Imam predškolca, rođena 10.3. i tražena je odgoda na našu inicjativu...
Testiranje je obavljeno sredinom travnja, među prvima...i na moj prijedlog da to bude što kasnije, da joj se da vremena da sazrije emotivno (ili ne sazrije) ...defektologica i pedagogica su se samo nasmijale i rekle da to ništa ne znači ( u našoj školi nema ni psihologa ni logopeda...)...
Testove je ok odradila, ali možemo sami donijeti odluku da li da ide ili ne...
kad smo se prijavljivali dobili smo ''napomenu'' da skoro sva djeca rođena u ožujku odgađaju????
pa zašto onda npr. ne provode pojačano testiranje takve djece?
a da ne spominjem da ni u vrtiću nisu vidjeli nikoga od stručne službe, osim ako ih teta samostalno ne uputi u nekoga (logoped isl)...
__________________
Ljubav ja i ti...J&M
mala8 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:14.