Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.10.2017., 19:19   #1
Poniznost

Što mislite o poniznosti? Gdje se u Evanđeljima spominje da je Isus bio ponizan osim kad je prao noge apostolima i predao se za muku i smrt? Ostatak vremena jest učio o ljubavi, iscjeljivao bolesne, ali je i prijetio. Činiti čuda čuda nije poniznost, zar ne?
Gdje je Muhamed bio ponizan?
Gdje je Buda bio ponizan?
Nekad mi se čini da se poniznost očekuje samo od sljedbenika, poglavito žena. Marija jest bila ponizna i stoji u Evanđeljima da su žene te koje su pratile Isusa s križom dok su se apostoli razbježali na sve strane bojeći se za život. Je li to poniznost?
pronađena is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 20:46   #2
Quote:
pronađena kaže: Pogledaj post
Što mislite o poniznosti? Gdje se u Evanđeljima spominje da je Isus bio ponizan osim kad je prao noge apostolima i predao se za muku i smrt? Ostatak vremena jest učio o ljubavi, iscjeljivao bolesne, ali je i prijetio. Činiti čuda čuda nije poniznost, zar ne?
Gdje je Muhamed bio ponizan?
Gdje je Buda bio ponizan?
Nekad mi se čini da se poniznost očekuje samo od sljedbenika, poglavito žena. Marija jest bila ponizna i stoji u Evanđeljima da su žene te koje su pratile Isusa s križom dok su se apostoli razbježali na sve strane bojeći se za život. Je li to poniznost?
Poniznost bi najprije bilo unutarnje stanje u kojemu se pokoravamo božijoj volji, stanje u kojemu je naša volja postala božija volja, stanje u kojemu nema nikakvog otpora i sve prirodno teče u unutarnjoj struji blaženstva gdje se dvoje stapaju u Jedno.
Bagi9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 20:53   #3
Da, ali bilo koji vjerski vođa za kojeg znam, uključujući gurue razne, ne pokazuje to stanje jednosti nego dopušta da ga obasipaju zlatom i darovima.
pronađena is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 21:01   #4
Quote:
pronađena kaže: Pogledaj post
Da, ali bilo koji vjerski vođa za kojeg znam, uključujući gurue razne, ne pokazuje to stanje jednosti nego dopušta da ga obasipaju zlatom i darovima.
To je unutarnje stanje i ne može se izvana prepoznati.

...i nisu svi takvi. Duhovni učitelj Martinus je bio oličenje svega onoga što je Krist govorio, živio je vrlo skromno i ponizno. Već od djetinjstva bi uvijek razmišljao: "Što bi Isus učinio na mom mjestu?"
Bagi9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 22:35   #5
Ako misliš da je Isus trebao ići niz dlaku ondašnjeg stanovništva i udovoljavati im u svemu onda se varaš. Što je poniznost za tebe? Kad ne primaš darove, nego ih daješ?

Ljudi trebaju biti ponizni spram Isusa, a ne obrnuto jer Isus je njihov učitelj, a ne obratno
A ultimativno, svi treba biti ponizni spram Boga.
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 15:38   #6
Quote:
Bagi9 kaže: Pogledaj post
To je unutarnje stanje i ne može se izvana prepoznati.

...i nisu svi takvi. Duhovni učitelj Martinus je bio oličenje svega onoga što je Krist govorio, živio je vrlo skromno i ponizno. Već od djetinjstva bi uvijek razmišljao: "Što bi Isus učinio na mom mjestu?"
Koliko znam, tako je govorila Majka Terezija. I bila je jako ponizna. Opet žena.

Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Ako misliš da je Isus trebao ići niz dlaku ondašnjeg stanovništva i udovoljavati im u svemu onda se varaš. Što je poniznost za tebe? Kad ne primaš darove, nego ih daješ?

Ljudi trebaju biti ponizni spram Isusa, a ne obrnuto jer Isus je njihov učitelj, a ne obratno
A ultimativno, svi treba biti ponizni spram Boga.
Ali, ne trebaju li učitelji i svojim primjerom odavati poniznost? Ima ona priča o smokvi koju je Isus prokleo zato što nije bilo vrijeme roda, a on je poželio smokvu.
pronađena is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 19:17   #7
Quote:
pronađena kaže: Pogledaj post
Ali, ne trebaju li učitelji i svojim primjerom odavati poniznost?
Naravno, ali ne lažnu poniznost.
Osoba koja širi duhovno znanje je jako važna osoba i toga treba biti svjesna.

Kao da dobiješ peticu iz ispita i onda kažeš ma nije to ništa.
Kako nije, mnogo si uložila napora, treba ti odati priznanje jer si zaslužila
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 22:24   #8
Quote:
pronađena kaže: Pogledaj post
Koliko znam, tako je govorila Majka Terezija. I bila je jako ponizna. Opet žena.



Ali, ne trebaju li učitelji i svojim primjerom odavati poniznost? Ima ona priča o smokvi koju je Isus prokleo zato što nije bilo vrijeme roda, a on je poželio smokvu.
di je ta prica??? nisan cula,pa me bas zanima. da bi proklea smokvu jer nije rodila kad ju je on pozelia,isus???
__________________
Sono fuori di testa,ma diverso da loro
alexamona is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 23:07   #9
Quote:
pronađena kaže: Pogledaj post
Što mislite o poniznosti? Gdje se u Evanđeljima spominje da je Isus bio ponizan osim kad je prao noge apostolima i predao se za muku i smrt? Ostatak vremena jest učio o ljubavi, iscjeljivao bolesne, ali je i prijetio. Činiti čuda čuda nije poniznost, zar ne?
Gdje je Muhamed bio ponizan?
Gdje je Buda bio ponizan?
Nekad mi se čini da se poniznost očekuje samo od sljedbenika, poglavito žena. Marija jest bila ponizna i stoji u Evanđeljima da su žene te koje su pratile Isusa s križom dok su se apostoli razbježali na sve strane bojeći se za život. Je li to poniznost?

Poniznost, koja je po definiciji skromno, nenametljivo, skuršeno ponašanje i pericipiranje sebe kao nevažnog u odnosu na druge i Boga - mora izvirati iz dubokog uvida u prirodu stvarnosti, inače je samo uvjetovano ponašanje, odnosno program.

Po meni taj uvid se može izraziti sanskritskim pojmom: nirmama - koji znači u slobodnom prevodu - ništa nije moje, nemam ništa, ništa mi ne pripada.

Samo čovjek koji zna da sve što ima - roditelji, žena, djeca, sva njegova imovina, sve što je stvorio i sve što je izgradio, sve što zna, sve što je naučio, diplome koje je objesio na zid, sve što je stekao, ama baš sve uključujući njegovo tijelo i njegov identitet ----- mu je dano, nije njegovo, ima rok trajanja i bit će mu prije ili kasnije oduzeto može biti isitnski ponizan.

Ova spoznaja ga čini nekonfliktnim, pomirljivim, bez potrebe da bude u stanju sukoba sa svijetom, drugima, bližnjima ili bogom, takav čovjek neće biti arogantan, bahat, napuvan, samodopadan, pucati od samovažnosti i biti pun sebe (što su osobine suprotone poniznosti).

Ali neće biti ni mekušac, koji se ugađa drugima .... jer osim što vidi da on ništa nema, vidi da ni drugi ništa nemaju.
__________________
Cherie is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 00:15   #10
Quote:
Cherie kaže: Pogledaj post

Ova spoznaja ga čini nekonfliktnim, pomirljivim, bez potrebe da bude u stanju sukoba sa svijetom, drugima, bližnjima ili bogom, takav čovjek neće biti arogantan, bahat, napuvan, samodopadan, pucati od samovažnosti i biti pun sebe (što su osobine suprotone poniznosti).

Ali neće biti ni mekušac, koji se ugađa drugima .... jer osim što vidi da on ništa nema, vidi da ni drugi ništa nemaju.
Ovo mi je baš lipo.
Templarski red is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 15:50   #11
Quote:
alexamona kaže: Pogledaj post
di je ta prica??? nisan cula,pa me bas zanima. da bi proklea smokvu jer nije rodila kad ju je on pozelia,isus???
Pročitaj Evanđelja ako nisi. I pročitati čitavu Bibliju je stvar opće kulture. Meni se stvarno ne da svaki put tražiti jer je ne znam napamet.

Quote:
Cherie kaže: Pogledaj post
Poniznost, koja je po definiciji skromno, nenametljivo, skuršeno ponašanje i pericipiranje sebe kao nevažnog u odnosu na druge i Boga - mora izvirati iz dubokog uvida u prirodu stvarnosti, inače je samo uvjetovano ponašanje, odnosno program.

Po meni taj uvid se može izraziti sanskritskim pojmom: nirmama - koji znači u slobodnom prevodu - ništa nije moje, nemam ništa, ništa mi ne pripada.

Samo čovjek koji zna da sve što ima - roditelji, žena, djeca, sva njegova imovina, sve što je stvorio i sve što je izgradio, sve što zna, sve što je naučio, diplome koje je objesio na zid, sve što je stekao, ama baš sve uključujući njegovo tijelo i njegov identitet ----- mu je dano, nije njegovo, ima rok trajanja i bit će mu prije ili kasnije oduzeto može biti isitnski ponizan.

Ova spoznaja ga čini nekonfliktnim, pomirljivim, bez potrebe da bude u stanju sukoba sa svijetom, drugima, bližnjima ili bogom, takav čovjek neće biti arogantan, bahat, napuvan, samodopadan, pucati od samovažnosti i biti pun sebe (što su osobine suprotone poniznosti).

Ali neće biti ni mekušac, koji se ugađa drugima .... jer osim što vidi da on ništa nema, vidi da ni drugi ništa nemaju.
Znači li to da su Majka Tereza i Gandhi bili ponizniji od raznoraznih gurua?
pronađena is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 22:18   #12
Quote:
Bagi9 kaže: Pogledaj post
Poniznost bi najprije bilo unutarnje stanje u kojemu se pokoravamo božijoj volji, stanje u kojemu je naša volja postala božija volja, stanje u kojemu nema nikakvog otpora i sve prirodno teče u unutarnjoj struji blaženstva gdje se dvoje stapaju u Jedno.
Quote:
pronađena kaže: Pogledaj post
Da, ali bilo koji vjerski vođa za kojeg znam, uključujući gurue razne, ne pokazuje to stanje jednosti nego dopušta da ga obasipaju zlatom i darovima.
Poniznost imamo prema onome nečemu višem što ne razumijemo uvijek - zvali mi to Bog, Univerzum ili Život - ali ne i prema ljudima...
Tako ja to barem shvaćam.
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 23:21   #13
Quote:
pronađena kaže: Pogledaj post
Ali, ne trebaju li učitelji i svojim primjerom odavati poniznost? Ima ona priča o smokvi koju je Isus prokleo zato što nije bilo vrijeme roda, a on je poželio smokvu.
https://www.bitno.net/vjera/pitajte-...sus-proklinje/
lodge is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 23:57   #14
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
Poniznost imamo prema onome nečemu višem što ne razumijemo uvijek - zvali mi to Bog, Univerzum ili Život - ali ne i prema ljudima...
Tako ja to barem shvaćam.
Čovjek je čovjek, a Bog je Bog.

Ovo bi bila suština poniznosti.

Mi smo kap, a On je ocean...i uvijek će tako biti.

U tom razumijevanju je velika, neizmjerna i neopisiva ljubav...tako da i sama riječ poniznost tu gubi smisao...jer kad se istopimo u tom Jedinstvu i blaženstvu postoji samo Jednota.
Bagi9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 09:40   #15
Quote:
pronađena kaže: Pogledaj post
Što mislite o poniznosti? Gdje se u Evanđeljima spominje da je Isus bio ponizan osim kad je prao noge apostolima i predao se za muku i smrt? Ostatak vremena jest učio o ljubavi, iscjeljivao bolesne, ali je i prijetio. Činiti čuda čuda nije poniznost, zar ne?
Gdje je Muhamed bio ponizan?
Gdje je Buda bio ponizan?
Nekad mi se čini da se poniznost očekuje samo od sljedbenika, poglavito žena. Marija jest bila ponizna i stoji u Evanđeljima da su žene te koje su pratile Isusa s križom dok su se apostoli razbježali na sve strane bojeći se za život. Je li to poniznost?
moje mišljenje na tu temu bi bilo da se poniznom isplati jer ja poniznost vežem prema miru..stanju gdje ne vlada ego..druga osoba te ne može zgaziti...zgaziti te može samo tvoj ego koji pati jer ima potrebu za samodokazivanjem i vjeruje u ono negativno gdje biva povrijeđen...ponizan znači biti u miru i da te ne dotiču tuđa djela do te mjere da beskonačno patiš..nego si svjesan da ako radiš u miru i poniznosti ćeš napraviti dobro i sebi a i pružaš primjer drugima..sve što želiš da drugi čine tebi čini njima...vjerujem da je tako...
a sad da neke religija svrstavaju žene u niža bića pokorna ...i daje im se manja prava to mi ima veze sa nekom hijararhijom i pokušavanjem zadržavanja moći viđe nego sa duhovnosti jer duh nema veze sa spolom...anđeli nemaju spola...zašto bi duša imala spol ili bila viša ili niža?
Pokorna da ali ne zato što sam žena već zbog moje unutarnje prirode i moje harmonije i lijepog života
Isus je svojim primjerom pokazao primjer života kojim bi svi trebali težiti
__________________
Belive and receive
leptirica 2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 12:31   #16
Quote:
Bagi9 kaže: Pogledaj post
Čovjek je čovjek, a Bog je Bog
To je samo privid. Vrsta stvarnosti koja se čini da je istinita.

Quote:
U tom razumijevanju je velika, neizmjerna i neopisiva ljubav...tako da i sama riječ poniznost tu gubi smisao...jer kad se istopimo u tom Jedinstvu i blaženstvu postoji samo Jednota.
Patetika.
fbuki is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 17:42   #17
Quote:
Cherie kaže: Pogledaj post
Ne znam,

nisam čak sigurna ni za njih dvoje da su bili istinski ponizni ljudi ....
Dobro, možda se ne slažemo oko primjera, ali slažem se s tvojom definicijom poniznosti. I nekako mislim da sam češće naišla na poniznost kod osoba koje sam upoznala kod časnih sestara i nekih svećenika, nego kod nekih gurua...
Naravno, rijetki su.

Ovo je najblesavija i najrasističkija poanta priče o Isusu i smokvi.
pronađena is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 20:42   #18
Quote:
pronađena kaže: Pogledaj post
Dobro, možda se ne slažemo oko primjera, ali slažem se s tvojom definicijom poniznosti. I nekako mislim da sam češće naišla na poniznost kod osoba koje sam upoznala kod časnih sestara i nekih svećenika, nego kod nekih gurua...
Naravno, rijetki su.
Je slažem se ..... s time da bi dodala da sam srela doista ponizne ljude među naoko običnim ljudima, nerijetko su tako mili, poput djece iskrenih pogleda, požrtvovni, bezazleni, nježni i puni dobrote. Poniznost, doima se, obično ide u tom nekom paketu sa ostalim pozitivnim osobinama.
__________________
Cherie is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 21:14   #19
Po meni poniznost je samo jedan oblik frustracije osoba koje misle da manje vrijede. Osim u slučajevima kad ponizna osoba očekuje da će svojim poniznim ponašanjem ostvariti neku dobit u budućnosti. Međutim, tada ne možemo govoriti o poniznosti već o lukavosti.
Ni Isus, ni Gandi, ni Majka Tereza nisu bile ponizne osobe prema "slabijim" od sebe. Dapače.
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2017., 01:43   #20
Quote:
Cherie kaže: Pogledaj post
Poniznost, koja je po definiciji skromno, nenametljivo, skuršeno ponašanje i pericipiranje sebe kao nevažnog u odnosu na druge i Boga - mora izvirati iz dubokog uvida u prirodu stvarnosti, inače je samo uvjetovano ponašanje, odnosno program.

Po meni taj uvid se može izraziti sanskritskim pojmom: nirmama - koji znači u slobodnom prevodu - ništa nije moje, nemam ništa, ništa mi ne pripada.

Samo čovjek koji zna da sve što ima - roditelji, žena, djeca, sva njegova imovina, sve što je stvorio i sve što je izgradio, sve što zna, sve što je naučio, diplome koje je objesio na zid, sve što je stekao, ama baš sve uključujući njegovo tijelo i njegov identitet ----- mu je dano, nije njegovo, ima rok trajanja i bit će mu prije ili kasnije oduzeto može biti isitnski ponizan.

Ova spoznaja ga čini nekonfliktnim, pomirljivim, bez potrebe da bude u stanju sukoba sa svijetom, drugima, bližnjima ili bogom, takav čovjek neće biti arogantan, bahat, napuvan, samodopadan, pucati od samovažnosti i biti pun sebe (što su osobine suprotone poniznosti).

Ali neće biti ni mekušac, koji se ugađa drugima .... jer osim što vidi da on ništa nema, vidi da ni drugi ništa nemaju.


(tim više kad se citiranome pribroji stav o lažnim svecima, koje unatoč dostupnim informacijama svijet i dalje puši...)

Istiphul Amue is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:43.