Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.01.2009., 22:38   #81
Quote:
miran18 kaže: Pogledaj post
...Postoje toplinske pumpe koje koriste energiju zraka u najnovijoj verziji gdje se koriste expanzioni ventili pokretani step motorima zatim ekonomajzerima i injektorima u kompresorima koji bez probema rade na vrlo niskim temperaturama bez značajnijeg pada kapaciteta . Ali o tome u toplinskim pumpama možemo raspravljati ...
Zgodno mi je ovo. Na forumu o toplinskim crpkama se vodi rasprava o solarnom grijanju
https://www.forum.hr/showthread.php?t=192063&page=9

Ja sam inače strojar koji uči o termotehničkim sustavima, a profesionalno se bavim strojnom obradom. Trenutna mi je literatura priručnik od Recknagel-a, Sprenger-a i Schramek-a. Jel to kvalitetna literatura u Njemačkoj ili ima i kvalitetnije?

Toplinske pumpe su meni 1. odabir kad su u pitanju alternativni obnovljivi izvori topline. Znam da su sustavi voda/voda najbolje primjenjivi (osobito u okolici ZG). Možeš li dati više informacija o tim novim verzijama pumpi sa uzimanjem topline zraku (odgovori u forumu o toplinskim crpkama - da se ne miješaju "kruške i jabuke")?

Zadnje uređivanje viz : 31.01.2009. at 23:19.
viz is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2009., 23:10   #82
Nisam siguran, ali nešto mi je ovdje čudno:
na forumu o toplinskim crpkama se nalaze i skenirane stranice knjige Štedljivije grijanje. Između ostalog je i članak o solarnoj energiji. Jedna stranica mi je nejasna:
http://img72.imageshack.us/img72/385/56021196dj9.jpg

Piše da "Autor projekta Solarni krov dr. Ljubomir Majdandžić pokriva solarnom energijom lavovski dio obiteljskih potreba za toplinom i ..."

Fotografija krova doktorove kuće je interesantna - pokriva ne samo potrebe za toplinom, već i kolektore !!!

Molim komentare.
viz is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2009., 23:36   #83
Fakat nekom nije dovoljno ne znam koliko, ja i moji imamo praksu tusiranja navecer a ne ujutro, nekak mi se ne ide smrdljiv u krevet, i to je bolje jer se preko noci ne izgubi ono sto je solar skupljao tokom dana pa je iskoristenje sustava maksimalno.
A solarni bojler DIY 80L koristimo ljeti i bez velikih problema iz njega se otusiraju 2 osobe a tri ako se malo pazi.
Vakuum solar radi fino zimi ali samo kad je suncano i vedro i to je to nista vise ocekivat od toga.
Ako se pravilno okrene prema suncu iskoristivost je maximalna, za to treba mjenjat kut jednom godisnje.
Ne znam ko bi meni mogao sustav bolje isprojektirat osim ja sam sebi (kad dodje do toga)...
ZEGA is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2009., 17:18   #84
Puno ljudi nasjeda na marketinške trikove da se solarni sustav isplati nakon par godina. Kao što se vidi iz prijašnjih postova ozbiljniji sistem za četveročlanu obitelj košta više od 20kkuna, kad se uzme u obzir da četveročlana obitelj za potrošnju plina za PTV plaća mjesećno 60-80 kuna. Za solarno grijanje se uzima da godišnje pokriva oko 60% vremena PTV na kontinentu. Jednostavnom raćunicom se dolazi do isplativosti solarnog sistema (bez kvarova) nakon više od 30 godina na kontinentu, na moru par godina ranije.
Bhakti is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2009., 10:44   #85
Quote:
viz kaže: Pogledaj post
Toplinske pumpe su meni 1. odabir kad su u pitanju alternativni obnovljivi izvori topline. Znam da su sustavi voda/voda najbolje primjenjivi (osobito u okolici ZG). Možeš li dati više informacija o tim novim verzijama pumpi sa uzimanjem topline zraku (odgovori u forumu o toplinskim crpkama - da se ne miješaju "kruške i jabuke")?
i meni isto ali...
toplinska pumpa voda-voda 20kW 6.500€,potopna pumpa 800€,kopanje bunara,ostatak instalacije...ne mozes proci ispod 15.000€/100.000kn
tako da je to (barem za sada) neisplativa investicija,ili dok se drzava sa stimulacijama ne ukljuci....
spoki007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2009., 10:51   #86
Quote:
miran18 kaže: Pogledaj post
U sistemu obavezno ide glikol tekućina koja se ne smrzava to je nešto kao antifriz ali se radi o preparatu koji je neotrovan i ekološki prihvatljiv budući da se radi o sanitarnoj vodi nije dozvoljeno da se koristi antifriz da se usljed havarije u sistemu nebi otrovali.......
Glikol je antifriz koji je otrovan! Jedino nije za Talijane koji su ga dodavali vinu da poboljša buke vina i prodavali da EU
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2009., 17:27   #87
Quote:
Bhakti kaže: Pogledaj post
Puno ljudi nasjeda na marketinške trikove da se solarni sustav isplati nakon par godina. Kao što se vidi iz prijašnjih postova ozbiljniji sistem za četveročlanu obitelj košta više od 20kkuna, kad se uzme u obzir da četveročlana obitelj za potrošnju plina za PTV plaća mjesećno 60-80 kuna. Za solarno grijanje se uzima da godišnje pokriva oko 60% vremena PTV na kontinentu. Jednostavnom raćunicom se dolazi do isplativosti solarnog sistema (bez kvarova) nakon više od 30 godina na kontinentu, na moru par godina ranije.
bas tak kako velis kolektori su na granici isplativosti tek kad jih izradis u samogradnji i montiras u svojoj vlastitoj reziji i jos onda ti treba bar 4 godine da vratis svoju investiciju sa pretpostavkom da nista ne krepa
sasase is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2009., 19:03   #88
Quote:
sasase kaže: Pogledaj post
bas tak kako velis kolektori su na granici isplativosti tek kad jih izradis u samogradnji i montiras u svojoj vlastitoj reziji i jos onda ti treba bar 4 godine da vratis svoju investiciju sa pretpostavkom da nista ne krepa
Točno. Postoje i neki slučajevi kad je isplativost kolko-tolko u redu.
Objasnio u:
https://www.forum.hr/showthread.php?t=65383

Inače se najčešće stavljaju zbog veće energetske neovisnosti objekta (npr. kod pasivnih kuća) ili zbog ekološke osvještenosti.
viz is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2009., 17:25   #89
Neovisna Njemačka agencija je provela ispitivanje na nekoliko solarnih sustava u identičnim uvjetima. Ispitivali su se sustavi koji se najviše prodaju u Europi, i to u detalje.
Pdf od cca 300 kB: http://www.promil.hr/images/stories/...e_28.02.08.pdf

Na Njemačkom je, ali svejedno je prilično zanimljivo!
__________________
Viessmann service team
viess is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2009., 23:43   #90
Quote:
viz kaže: Pogledaj post
...Inače se najčešće stavljaju zbog veće energetske neovisnosti objekta (npr. kod pasivnih kuća) ...
Po nekoj logici, kod pasivne kuće solarni sutav je primjeren samo za pripremu PTV. Za grijanje stamb. prostora pasivna kuća (a i ostale sličnog oblika i orijentacije) iskorištava uz pomoć pasivnih elementa gradnje: orijentacije vel. prozora prema jugu, jugo-istoku, propusnosti sunč. zračenja kroz prozore i tamnog poda; Sunce za zagrijavanje stambenog prostora. Kad pasivni elementi građevine nemaju koristi od Sunca, nema ga niti solarni kolektor.
Za grijanje PTV je još primjereniji sustav toplinske crpke zrak/(voda - bojler)-zrak koji pomaže kod hlađenja stamb. prostora odvodeći toplinu u spremnik PTV (možda ako postoji i sustav voda/(voda - bojler) - zrak). Zašto na kraju zrak: jer se kondenzat hlađenjem zraka u prostoriji najlakše odvodi (primjer split-klima), dok se hlađenje vodom u podnom ili zidnom cijevnom razvodu treba paziti na intenzitet hlađenja zbog pojave kondenzata na podu ili zidu.
Možda loše razmišljam. Ispravite me ako griješim!
viz is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2009., 09:46   #91
Opaska na prijašnji post: pasivna kuća nema odvojeni sustav za grijanje/hlađenje (osnovni zahtjev), stoga je loša usporedba s niskotemperaturnim cijevnim podnim ili/i zidnim sustavom grijanja/hlađenja. No kod ostalih zgrada, koje imaju niskotemperaturno grijanje hlađenje, najlakše je osigurati hlađenje pomoću ventilkonvertera (obavezan odvod kondenzata iz istih) gdaje je u sustavu toplinska pumpa.
Istina je da sustav solarnog grijanja ima (poželjan je) veliki akumulacioni spremnik, te su njime zadovoljene potrebe za PTV i grijanje stamb. prostora i dugo poslije prestanka sunčeva zračenja. Stoga je kod objekata koji imaju slabu akumulaciju topline (lakši građevni elementi, topl. izolacija s unutrašnje strane vanjskog zida - stropa - poda i sl.) ta akumulacija tople vode dobivena solarnim sustavom dobrodošla za zagrijavanje stamb. prostora (za PTV je uvijek dobrodošla), dok se kod građevina, izgrađenih od masivnih građ. elemenata i vanjske izolacije, veća količina topline akumulira pasivnim solarnim elementima građevine i tu definitivno (po meni) nije primjereno solarno grijanje za zagrijavanje stamb. prostora. Stoga smatram da je primjerenije pasivnu kuću graditi iz masivnih građevinskih elemenata (npr. 1. slovenska pasivna kuća je sagrađena porotherm opekom - imaju odličan web prostor o tome, za razliku od naše 1. hrvatske pasivne kuće :-(

Zadnje uređivanje viz : 06.02.2009. at 10:06.
viz is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2009., 12:47   #92
Quote:
viz kaže: Pogledaj post
....

Meni je, osim ekologije, jako važan i zdravstveni aspekt ovih sustava. Veliki akumulacioni spremnici tople vode (kakvi su potrebni za što veću efikasnost - akumulaciju topline) su zdravstveno opasni zbog pojave legionarske bolesti. Više na:
http://www.hzjz.hr/epidemiologija/legionar2.htm
Dobri su sustavi koji to imaju rješeno programiranim dizanjem temp. u spremniku npr. jednom tjedno.
Na ovom linku piše c/p
Osnovni uvjeti koji mogu izazvati ovu koji puta i vrlo tešku pa i smrtonosnu bolest su ovi:

stajanje mlačne vode (temperature iznad 20oC a ispod 50oC) onečišćene iz okoliša bakterijama zvanim Legionella, te mogućnost da takva opasna voda prskanjem na primjer kod tuširanja, kupanja u bazenu s mjehurićima, ili od otvorenih rashladnih tornjeva dospije do dišnih organa ljudi. Uz spomenutu (mlaku) toplinu, razmnažanju i zadržavanju tih mikroorganizama u vodi, pogoduje i željezoviti talog i prisustvo fostata. Stoga su opće mjere za smanjenje rizika usmjerene upravo da se izbjegnu ti za bakterije povoljni, a za ljude nepovoljni i opasni uvjeti.


Dakle ako zagrijavaš vodovodnu vodu koja je tretirana klorom i bez prisustva Legionella bakterije ne vidim kako bi se bakterija pojavila u zatvorenom sustavu tople vode ??? Povećanjem temperature se povećava izlučivanje kalcija iz vode kao i sami gubici zbog veće razlike izmežu temperature vode i vanjske teperature prostora u kojemu se nalazi spremnik, rekao bih nepotrebno.
gogo_2006 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2009., 13:45   #93
Quote:
gogo_2006 kaže: Pogledaj post
Na ovom linku piše c/p
[B][I]Osnovni uvjeti koji mogu izazvati ovu koji puta i vrlo tešku pa i smrtonosnu bolest su ovi...
...Dakle ako zagrijavaš vodovodnu vodu koja je tretirana klorom i bez prisustva Legionella bakterije ne vidim kako bi se bakterija pojavila u zatvorenom sustavu tople vode ??? Povećanjem temperature se povećava izlučivanje kalcija iz vode kao i sami gubici zbog veće razlike izmežu temperature vode i vanjske teperature prostora u kojemu se nalazi spremnik, rekao bih nepotrebno.
Ako smatrate da je voda iz vodovoda sterilna (pa i ako se tretira klorom) onda imate dobar razlog da uštedite.
Ja smatram da niti jednokratne igle za cijepljenje nisu sterilne (nedavni primjer mi je supruga koja je nakon poroda nakon cijepljenja dobila apsces - infekciju bakterijama sa kože i završila zbog postupka med. sestre na kirurgiji uz proces oporavka 2 mjeseca).
Ne znam zašto npr. vrhunski uređaj Daikin Altherma ima spremnik vode sa povremenim programiranim zagrijavanjem vode na 70°C? Možda mi Vi možete reći - dati savjet kako ne treba paziti na zdravlje, već treba uštedjeti gdje god se to može
Više o Daikin Altherma:
http://www.daikin.hr/products/alther...ce/default.jsp
.
viz is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2009., 14:54   #94
Na temu sprečavanja nastajanja kamenca smo Chess Master i ja napravili par postova:
https://www.forum.hr/showthread.php?t=192063&page=9

Molim komentare!
viz is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2009., 16:06   #95
Nitko nije rekao da je voda sterilna ali bi morala biti bakteriološki ispravna za piće ili...

Ovu priču sa injekcijom ne bih komentirao no ne mora nužno igla biti problem...


A što se tiče kamenca nisam baš pročitao nešto što to rješava problem, ja isto vjerujem jedino u ionski izmjenjivač a sve ostalo je mambo-džambo marketing.

BTW ja grijem vodu u spremniku na 40st., pa ćemo vidjeti kol'ko ću dugo
gogo_2006 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2009., 12:22   #96
dečki vidim da imate iskustva s tim solarnim sistemima,pa ako može pitanje.meni je procurio kotao(spremnik tople vode)ako neko zna gdje bih mogao najpovoljnije kupiti novi
 
Odgovori s citatom
Old 16.02.2009., 17:55   #97
kupnja bakrenog lima 0.3 mm

Znali li netko gdje se može kupiti najpovoljnije bakreni lim od 0.3 mm za izradu sunčanog kolektora..??
(U SLAVONIJI, RH)
VU_67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2009., 07:05   #98
Quote:
VU_67 kaže: Pogledaj post
Znali li netko gdje se može kupiti najpovoljnije bakreni lim od 0.3 mm za izradu sunčanog kolektora..??
(U SLAVONIJI, RH)
u Strojoprometu u Osijeku,lani je cijena 1m2 bila oko 700kn....

a treba ti 2m2 to ti je 1400kn+kaljeno staklo+izolacija +bakrene cijevi+okvir.....neisplativo kad pogledas da je centrometalov kolektor(plocasti) oko 2500kn
spoki007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2009., 09:02   #99
dakle, koliko sam shvatila, solarno grijanje se isplati kod npr. podnog grijanja, ali i ne baš samo kod klasičnog grijanja vode za običnu upotrebu?
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2009., 09:48   #100
po meni idealna kombinacija je sanitarna voda + podno grijanje
spoki007 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:56.