Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.11.2003., 13:01   #41
Mozda mama ne zna polako pricat.

A gdje nam je UmpaUmpa ? On voli ovu tematiku. Da se nije prejeo ?


A ja bih voljela pravi recept za TULUMBE i KADAIF
pa ako ko ima neka stavi , toplo se preporucam


Bubili is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2003., 13:07   #42
A ima li ko recept za rahat lokum?
i bijelu halvu ?
Bubili is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2003., 13:07   #43
Quote:
posmatrač kaže:
heureka i opet_ja :

Ja bih rekao da vi neznate sta je prava baklava

ih steta sto moja majka nezna tipkati pa da vam istipka pravi recept za pravu bajramsku baklavu

P.S.

No hard fillings........ al tako vam je.
koju baklavu pravi tvoja majka?.. obicnu ali sa tiritom, ili kajmakusu il nesto trece??
ono sto je opet_ja dala je recept za obicnu baklavu koja se u vecini porodica za bajram pravi...
moja mama pravi gotovo identicno samo sto stavlja pola kile jufke, kilu oraha, kilu masnoce (mix masla, maslaca i ulja), kilu secera , 4 dl vode(u agdu) i cijeli limun..


al fakat, mogao bi pitati majku kako ona to pravi...



za magic: u bosni cesto baku zovu majkom
__________________
Bil'in, my love...
heureka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2003., 14:50   #44
Quote:
posmatrač kaže:
Ja bih rekao da vi neznate sta je prava baklava

ih steta sto moja majka nezna tipkati pa da vam istipka pravi recept za pravu bajramsku baklavu
Pa daj recepis odma'!Ono sto sam navela je baklava kakvu ja radim i moja mati radi...moja "majka" bas i nije nesto poletna bila za to, vise je voljela naheriti komsinicu da ona napravi za obje. Ne tvrdim da je prava, ili kriva, bajramska il' nebajramska, samo jos jedna od postojecih Probala sam raznoraznih "pravih" i "krivih"... recimo za "prave" bajramske kod dainice sam jok ko klinka saptala mami u povjerenju da je "dainica opet zaboravila staviti orahe u baklavu" Do sad - jedina "bolja" mi je ona koju moja sveki pravi... ali, naravno, zena sama razvija i tu se nema sta vise pricati... da i ima neki tajanstveno-medeni okus...
Nego, posmatrac, NE LAPRDAJ UPRAZNO VEC RECEPT NA SUNCE
opet_ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2003., 14:59   #45
Quote:
Bubili kaže:
A ja bih voljela pravi recept za TULUMBE i KADAIF
I tata bi, sine, i tata bi
I jos za ruzice i lokume (ne rahat vec one prave, suhe sto se ne zvacu nego se u strahu od bliskog susreta jezika i nepca sami rastope i odsetaju do zeluca).
I sad nesto vrrrrlo prozaicno, al' ostalo mi ko trauma iz djetinjstva - mati mi branila da sta to jedem, nije ni slatko (oce reci pre-priprosta slastica, nema ni oraha ni pokile masnoce, moze se napraviti i bez 16 jaja, pih)...bajazija. Ako se dobro sjecam tamo je bilo nekog natrganog tijesta koje se buckalo sa raskuhanim sljivama ...ja to kusala zlicom
opet_ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2003., 23:13   #46
Quote:
heureka kaže:
:





za magic: u bosni cesto baku zovu majkom
Pa shto, valjda i bake govore
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2003., 22:04   #47
Exclamation Moja baklava ili suha pita - kako vam drago!o volji

Ovako ja pravim suhu pitu ili baklavu, za koju se otimaju moji Danci i ostali Skandinavci...

500 grama grčkih kora (žao mi je, to seovdje da nabaviti, one deblje i nisu za baklavu, a ne mijesim ih, mrzi me razvlačiti tijesto, radije idem na fitness ), 2 dl ulja (!!!, samo; valjda je zato i suha pita dobro ime), 4 žlice smeđeg šećera, 10 grama cimeta, 4 žlice krupice, 100 grama grožćica, 300 grama mljevenih lješnjaka (ne volim orahe), a za preljev 2 šalice vode i 800 grama šećera (pol bijeli pol smeđi), cimet u komadu, sok od limuna...

Na dno tepsije (ja koristim vatrostalnu staklenu posudu) stavite dvije kore, a poslije samo po jednu, dok za kraj ostavite opet dvije.
Izmiješajte lješnjake, krupice, šećer i cimet, pa time filajte svaku koru, koju samo poprskate uljem pomoću žličice; grožćice bacajte rukom; na kraju iscjecite baklavu na četverokute; pecite je 10 minuta 120 Celzija, pa 20 minuta na 100 pa opet 10 minuta na 120 Celzija...
Već pri kraju pečenja, počnite kuhati preljev - stavite 800 grama šećera u tavu i prelijte sa svije šalice za bijelu kavu vode; stavite i cimet ako želite, koju skoriju, i parče vanile... Kad se ukuha da bude rjeđe no za slatko (ja slatko ne kuham, pa tor adim otprilike, 15 minuta mi vrije, ali šećer sa kuhače treba da CURI, ne da kaplje... to je to), ulijte i sok od limone.

Vruću suhu pitu prelijte vrućim sirupom...

Uh!
__________________
"This shampoo is too strong!" "I'll give you my strawberry for your appricot!"
Flemming is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2003., 18:46   #48
Re: cicvara

Quote:
heureka kaže:
doda kajmaka (duplo vise nego putera) i to se istopi.. onda se na to stavi izgnjeceni krompir i izmjesa... pustiti da se maaalo zapece, onda se to podijeli na tanjire i zalije sa malo istopljenog putera i dvaput toliko istopljenog kajmaka...
OTKUD MI KAJMAK?????

__________________
If there's one thing you can say about mankind, there's nothing kind about man.
Cinnamon Girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2003., 20:31   #49
Npr, iz Konzuma ili Merkatora. I to odlichan, 70 kuna kilo.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2003., 00:53   #50
Quote:
magic kaže:
Npr, iz Konzuma ili Merkatora. I to odlichan, 70 kuna kilo.
eeeeeee, da je to tako blizu. ah.
a jede mi se kajmak.
__________________
If there's one thing you can say about mankind, there's nothing kind about man.
Cinnamon Girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2003., 23:15   #51
Talking Evo ideje

Quote:
Bubili kaže:
A ima li ko recept za rahat lokum?
i bijelu halvu ?
Evo ti recepta: upoznaš lijepu hanumu, pa se sam pozoveš na kahvu u goste; doneseš cvijeće žuto, jabuke i eto...
I dobiješ rahatlokum!!!
__________________
"This shampoo is too strong!" "I'll give you my strawberry for your appricot!"
Flemming is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2003., 23:16   #52
Re: Re: cicvara

Quote:
Cinnamon Girl kaže:
OTKUD MI KAJMAK?????

Evo otkuda... Upoznaš preko Interneta neku staramajku iz Šumadije, pa joj pišeš, pa razmijenite proizvode: ti njoj štrukle na tebi - kajmak...
__________________
"This shampoo is too strong!" "I'll give you my strawberry for your appricot!"
Flemming is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2003., 20:59   #53
Talking Evo odakle kajmak!!!

Quote:
Cinnamon Girl kaže:
OTKUD MI KAJMAK?????

Pitala si odakle kajmak, a ja ti preporučio da se preko Netta upoznaš sa nekom staramajkom iz Srbije i da razmenite proizvode - ti njoj štrukle od heljde, ona tei kajmak.
Međutim, Ovdje se nalazi sajt jednoga seljaka koji preko Netta nudi kajmak!!! ...
Samo ti njemu piši..
__________________
"This shampoo is too strong!" "I'll give you my strawberry for your appricot!"
Flemming is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2006., 01:25   #54
Quote:
opet_ja kaže:
Evo kako sam ja radila do sada (dakle sa gotovim jufkama) i ispadne ok. Test - pojedi dva komada, popij casu mineralne, ako se mozes pomaknuti u naredna 2 sata - nevalja
Mjere:
za onaj obicni pleh (velicine pola onog iz rerne i dubok 6-7 cm) -nadam se da se kuzi na sto mislim.
25 dag najtanjih jufki (ne one "za baklavu" vec natanje postojece).
pola kile oraha
1 maslac
kilogram secera
pola limuna po zelji (ja u baklavu ne stavljam, samo u hurmice)
Priprema:
1.Listove izrezem tako da odgovaraju obliku i velicini pleha (nema savijanja na duplo il ida fali negdje) Za one kupovne jufke od jufkara i format pleha to znaci da prerezem jufke na pola i "zaoblim" coskove. Ispadne 22-26 listova, ovisi o debljini jufki.
2.Orahe samljeti, jednu ovecu saku nasjeckati. Od onog kilograma secera uzeti oko 10-15 dag i umijesati u samljevene orahe.
3.Maslac cijeli laaagano istopiti.
4. Maslacem premazati pleh. Staviti 1 jufku, pokapati maslacem, posebno paziti da se tub premaze maslacem (inace ce se zavrati i pucati). Staviti preko drugi list, pokapati maslacem. Sad su moguce varijante da se slozi tako grupa jufki pa onda stavi veca kolicina oraha, pa opet grupa jufki pa jos jednom orasi i opet jufke. Ili da se na svaku jufku stavi malo oraha. Ja radim kombinaciju tako da na dno i vrh dodju po 2 jufke bez oraha, izmedju na svaku jufku idu orasi a negdje na sredini stavim malo vise oraha i pospem i one sjeckane orahe. VOditi racuna da se svaka jufka kad se stavi doobro pritisne rukama da se ono ispod zbije (valjda da na kraju baklava bude kompaktrna), malo pokapa onim maslacem, posebno vodeci racuna da se pokapa po rubovima, pospe se sa 2-3 zlice mjesavine mljevenih oraha i secera, sljedeca jufka, tabanje maslac, orasi...Negdje si ubacite one sjeckane orahe (tu laganije stisnuti sljedecu jufku jer ce orasi bockati odozdo). Na kraju dolaze 2 jufke, donja samo maslacem premazana. Staviti gore zadnju jufku i stisnuti opet sve. Sad se baklava isjece na rombove ostrim nozem i pazljivo. I tako isjecena se preostalim maslacem premaze vodeci racuna da je premazan svaki rub (kojih je sad mali milion nakon sjecenja).
Baklava se pece oko sat vremena na 180. Dobije zlatno-smedju boju.
Agda:
Prije no sto ce bakljav biti pecen - onaj preostali secer (oko 80 dag) se naspe u serpu (litarska je dovoljna) doda se vode da prekrije secer i jos "2 prsta iznad" i pusti da lagano prokuha. Mozgu se dodati i kolutici tanko (2-3 mm) rezanog (prethodno dobro opranog) limuna. Pustiti da malo ukuha da se dobije sirup. Moj kriterij kad je gotov: umocim zlicicu unutra, izvadim van, pustim da se okapa i ohladim na mlako. Onda dotaknem prstom - ako je ljepljivo i onako malo gusto (dakle nije tekuce ko voda) - onda je gotovo. Vrelom agdom se zalije pecena baklava, ali ne odjednom iz serpe vec kutlacom pomalo (ne pljuskati odozgo vec normalno izliti preko kao kad se sipa juha u tanjur). Baklava tad obicno proizvodi pucketave zvuke upijajuci agdu a ispustajuci mjehurice zraka. U pravilu treba nacuti agdu tako da skoro prekrije baklavu. Onda se poklopi baklava cistom krpom i pust 15-tak min da upije. Kad je vecinu upila, zalije se jos malo - tako da je u zaljevudo pola, otprilike. I pusti da se ohladi. I spremi u frizider. I jede uz potvrdjenu vazecu zdravstvenu iskaznicu.
Svaka čast majstore. Baklava mi je u TOP 5 najboljih slatkiša (nisam iz Bosne)

I kak da sad idem spat?
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2006., 09:30   #55
Quote:
Cinnamon Girl kaže:
eeeeeee, da je to tako blizu. ah.
a jede mi se kajmak.
Šut tamo! Sad si me podsjetila!

I JA BI KAJMAK!!!!

Oh, okusi djetinjstva, kakvi sljezovi kolačići!!!!
Moja mama je prije rata kupovala na Kvatriću uvijek od istog starčića iz Užica najbolji kajmak na svijetu, pa se zaratilo i dugo nismo vidjeli kajmak za kupit. Jednom sam, prije nekih 5-6 godinica slučajno naletjela na Trešnjevci na ženskicu koja je prodavala kajmak (donijela ga je na tržnicu u onom ovčjem/kozjem želucu od kojeg se rade diple, cijena, prava sitnica, kilo cirka 140-150 kuna), bio dobar, ali onaj iz Užica bio puno, puno bolji.
A kad sam imala jedno 10, 11 godina išao cijeli razred u Beograd, dopisivali smo se s učenicima jednog razreda u Beogradu pa su oni dolazili k nama i mi išli njima u goste i ja bila u familiji koja je bila iz nekog sela blizu Beograda i oni dobivali cijele tegle (one za kompot, od 5 L) pravog, pravcatog kajmaka, a djeca to nisu htjela jesti i tako mene pater familias posjeo pred jednu teglu, dao mi žlicu za juhu i pustio me da jedem dok mogu, tada sam shvatila što znači izreka "pala mu sjekira u med"

Zna li itko, mogu li u Zagrebu negdje kupiti taj, pravi kajmak, na kojoj tržnici? Merkator, Konzum, meni to niš ne valja, to nije kajmak.
Fala!
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2006., 10:19   #56
Quote:
Tinchi kaže:
Svaka čast majstore. Baklava mi je u TOP 5 najboljih slatkiša (nisam iz Bosne)

I kak da sad idem spat?

i ja volim bakvavu, al mi je ipak draža ona "izvedenica" baklave u kojoj se listovi premazuju smjesom jaja, jogurta i dr., i na kraju prelitom s duplo manjom količinom šećera....

ovo je prevelika količina šećera za mene...nemogu ja to nikako....
emili is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2006., 16:04   #57
Quote:
emili kaže:
i ja volim bakvavu, al mi je ipak draža ona "izvedenica" baklave u kojoj se listovi premazuju smjesom jaja, jogurta i dr., i na kraju prelitom s duplo manjom količinom šećera....

ovo je prevelika količina šećera za mene...nemogu ja to nikako....
Kako jaja i jogurt? Pa to nije baklava

Meni slatko mora bit slatko Dakle, gomila šećera.
Kafu zato pijem gorku
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2006., 16:07   #58
Quote:
Dora K kaže:

Zna li itko, mogu li u Zagrebu negdje kupiti taj, pravi kajmak, na kojoj tržnici? Merkator, Konzum, meni to niš ne valja, to nije kajmak.
Fala!
I ja bi to voljela znat. Pravi kajmak sam jela jedino u Sarajevu prije malo manje od godinu dana, to je onaj gusti, ko sir skoro Ne ispada iz žlice kad ju okreneš

Inače, sjećam se predratnog perioda kad sam bila balavica, starci su znali donijeti kajmak u tegli s tržnice, ali ni taj nije bio bogznakak gust iako je i dalje 100put bolji od običnog vrhnja. Otada od kajmaka ni K u našoj kući
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2006., 16:13   #59
Quote:
heureka kaže:
a pravite li tursku kahvu??


pustiti vodu da prokljuca...

u dzezvu staviti po vrskom punu cajnu kasicicu mljevene kahve za 4 fildzana (ili vise ko voli jacu kahvu)... kad voda provri, staviti dzezvu oko pola minute na vrelom kolu, pa onda zaliti kahvu tako da se napuni oko 4/5 dzezve... drzati dzezvu na kolu dok kahva ne pocne da se dize... i dode do ruba dzezve... onda zaliti s vodom do kraja

secer se stavlja ili u fildzan, il se kahva pije sa kockom ili rahatlokumom




ako se kahva zalije sa slatkom vodom (ono voda i secer se prokuhaju), dobijete srpsku kafu

(meni se ne svida ni jedna od ovih klasicnih kafa.. nekako sam pobodnik instant varijanti, al rekoh kad vec govorimo o bosanskoj kuhinji....)
Čekaj, jel se to kafa sama "prži" pol minute il se meni čini???

Ja sam naviknuta na kavu iz džezve, dandanas mi je na visokom drugom mjestu (prva je espresso iz aparata). Radim tako da zakuham vodu, izlijem 1/4 u šalicu sastrane kad provrije, dodam u ostatak kafe kolko treba, ponovno stavim na vatru da se zapjeni do vrha (radi se o sekundama, nerijetko mi ode prek ruba ) te nalijem onu 1/4 natrag da se slegne. Vrlo slično, a opet različito.

Inače, apeliram na vas Bosance da se vratite vamo jer mi je ovaj topic super, a bosanska klopa je Nema šta ne valja Ne znam otkud mi takva ljubav, nitko nije iz Bosne, jedino kaj je tata tam proveo velik dio mladosti
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2006., 16:28   #60
i ja obozavam bosansku spizu, prema tome Bosanci vratite se!!!
 
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:28.