Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.02.2016., 22:50   #121
Quote:
Zeleni John kaže: Pogledaj post
Ljudi pomagajte! pls
evo već drugi mjesec se ja i cura lupamo po glavama (ne dosl) kak je moguće da imamo 600-700 kn struje.

od stalnih potrošača tu je jedino frižider i kuhinjski bojler. peremo jednom dnevno suđe i to je to, a kad se ugrije voda, ugasi se.
od ostalih aparata stalno su priključeni laptopi (dva della, nisu neki potrošači), ali je caka u grijalicama jer stan nema centralno. Cijelo vrijeme smo u jednoj sobi i radi možda 5-6 sati dnevno, troši 2kW/h
jednotarifno brojilo, s time da iz našeg brojila, odn. kutije ide u stan do nas, u kojem je isto posebno brojilo. gazda to nekako računa da oduzme potrošnju tog stana od naše i izračuna (???)
jel moguće da se potroši tolko struje mjesečno, ako ne palimo bojler u kupaoni cijelo vrijeme, nego samo kad se idemo tuširat, plus sve ovo šta sam napisao? help
Grijalice gutaju struju
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2016., 01:02   #122
Mene zanima kolko mogu okvirno ocekivat tokom ljetnih mjeseci za klimu,d a cemi potrosit, u kilowatsatima ili bolje jos kunama. NIkad nisam dosad iamo klimu u prostoru gdje bas zivim, pa ne znam kolikos e efektivno potrosi a bogme ne znam ni kolko je veci racun za struju.

A zivim u potkrovlju koje se dost zna zagrijat (proslog ljeta sam umro, molio sam boga kad ce proc toplinski val, preko noci bi se jedva malo rashladiol kad bih sve rastvorio tj cijelu noc drzo rastvoeno i propuh. Zaboraivo sam al preko 30 je bilo i onda bi vec debelo u noci, mozda 2-3, se nekak spustilo mozda na 26, sa stalnim propuhom...
Znam da nemate dovoljo podataka (nemam bas ni ja) al eto sasvim odokativna neka cifra bi zadovoljila moju trenutacnu znatizelju. Kupio bi si neku (novu) Mitsubishi klimu, za cca 25 kvadrata, tolko bi s njom hladio. A radim doma tako da moguce da bi klima i bila mao dulje ukljucena tokom dana, 8-10 sati ak je bas vruce, a velim prostor zna bit vruc, kad su velike vrucine vani, i sunce tuce skoro tokom cijelog dana na stakla, koja fala bogu nisu tolko velika al su ipak dost velika (balkonska vrata i dva manja prozora, PVC stolarija novija al najjeftinija), i ispod krova je cijeli stan, tj pola je ispod krova, a izolacia nije ona neka najlosija ali je, jelte, ipak jeftinija, nisma je ja biro... Zanima me cisto da si znam zaklucit dal mi seisplati tu ostati ili ne.

PS: Vidim sad da te klime trose , slabija (2,5kW) 0,7 kW na sat a jača (3,5kW) 0,99kW na sat.
Prema tome si mogu vec i sam izracunati.
JE su li navedene potrosnje struje maksimalna neka potrosnja ili ?
I drugo, kolika je sad prosječna cijena kilovatsata? POla kune?

Dakle akbi uzeo ovu slabiju, i drzo je upaljenu 10 sati dnevno, 30 dana u mjesecu, to je dakle 110kn mjesencno, veci racun za struju? Pa, ako zanemarimo pocetno ulaganje za klimu i ugradnju iste, ne čini se puno?

Zadnje uređivanje goranbo : 06.03.2016. at 01:18.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2016., 10:23   #123
na dvotarifnom brojilu je nekih 1,10 kn kwh, a po noći nekih 0,56 kn kwh .
Ja imam onu prenosnu klimu, koju moraš cijev ozbacit van da topli zrak ide van, ja sam ga stavio u dimnjak, i sobu od 15 m2, rashladi sam tak , jedino kaj je moja malo starija, pa je bučnija, ali koristi

2,5 kwh klima x10 =25 kn na dan OKVIRNO, ali nije uvijek tak
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2016., 18:19   #124
(u Zg, HEP, ako imate dvotarifno brojilo višlja je 0,84 kn /kW, niža je 0,41 kn/kW.
naknada za poticanje proizv iz obnov izvora 0,035 kn/kw ukupno potrošenima.
na sve skupa još pdv 25%.
ukupno ispadne kao to što je diabolica napisao)

plus naknada za obračunsko mjerno mjesto 17,40 kn /mjesec, paušalno bez obzira na potrošnju.

nove klime inverteri su izuzetno štedljivi, pogotovo Mitsubishi za hlađenje, vrijede svake lipe koju potrošiš na struju. troše manje na sat nego si ti tu naveo. stavi vanjsku jedinicu u hladovinu, na sjevernu stranu kuće, ako možeš, bit će efikasnija.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2016., 13:19   #125
Tko želi mjeriti potrošnju na konkretnom uređaju može pomoću ovoga, osim što mjeri potrošnju uređaj se može daljinski uključivati mobitelom i/ili timerom:

http://www.aliexpress.com/item/Porta...309047884.html
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2016., 18:20   #126
UŠTEDA električne energije u kućanstvu

Obzirom na visoku ratu struje odlučili smo promijeniti par stvari po kući kako bismo je smanjili na minimum.
Počeli smo s dvo tarifnim brojilom(dan/noć), pa zatim led žarulje za početak na ključnim mjestima u kući, aparati se pale iza 21h preko timera( tako da mi ne moramo razmišljati o tome)...
Zadnje čega smo se sjetili je ledenica/škrinja, nova je i u podacima piše da zadržava hladnoču 52 sata bez električne energije( u slučaju nestanka struje). Zato smo i nju stavili na timer, pa se pali samo noću, navečer kad se uključi narančasta lampica se ne pali što znaći da temperatura nije viša od -18 i da stvarno drži temperaturu. Ipak brine me kakav utjecaj na sam aparat ima to uključivanje i isključivanje? Postoji li mogučnost da joj to šteti?
Kako vi štedite energiju?
__________________
Čovjek koji nikad ne mjenja mišljenje više voli sebe nego istinu.
ninac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2016., 18:25   #127
Prvo si izmjeri koliko skrinja trosi u 24 sata neprekidnog rada odnosno vidi da li ti se isplati da ti skrinja radi samo noću
tominjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2016., 09:03   #128
Ja bih ovdje više razmišljao o većim oscilacijama temperature što nije dobro za hranu u škrinji. TO što piše da zadržava toliko sati treba uzeti sa velikom rezervom. Neće se otopiti skroz , ali za recimo 12 sati temperatura će osjetno porasti.
Drugo, nakon što temperatura naraste, škrinji treba bitno više vremena rada da ostvari zadanu temperaturu. Trebalo bi dosta mjerenja potrošnje energije i temperature da se uvidi korisnost/štetnost te priče.
ssm is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2016., 10:34   #129
nova ledenica bit će među manjim potrošačima struje u kućanstvu, i ima smisla pripaziti na njezino održavanje i pravu temperaturu na termostatu, ali nipošto nema ekonomskog smisla paliti je i gasiti svaki dan. nije vam cilj samo smanjiti potrošnju struje na jednom trošilu, nego ukupna ušteda domaćinstva - a tu će onda ići i prerano kvarenje aparata i hrane.

energetski vam je grijanje svih vrsta znatno veći potrošač, od grijalica, pećnice, preko tva i elektronike pa do tostera i fena za kosu.

no nakon jedne točke, nakon ulaganja u izolaciju, obraćanja pažnje na skuplju i jeftiniju tarifu, zamjene aparata energetski učinkovitijim - daljnje šarafljenje će znatno utjecati na kvalitetu načina života, i počinje imati smisla raditi na povećanju prihoda a ne samo na smanjenju rashoda.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2016., 12:57   #130
Slažem se s "uzadnjicas". Potrebno je prvo bitne zivotne navike promijeniti, pa efikasniji uređaji. Ovakve fore s ledenicom mi se ne sviđaju i donose jako malu uštedu, te se time prelazi van granica dobrog ukusa. Osnovnim promjenama se mogu velike promjene učiniti, a dalje su sve minijaturni pomaci koju na kraju imaju mizernu uštedu za koju si dao puno truda ili uzrokovao kvar nekog urešaja.

Recimo bojler ima smisla da radi s tajmerom, on je znatni igrač.
renato2107 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 08:04   #131
Molim pomoć.
Opremam novu kuću, koja je dobro izolirana, grijanje je podno.
Uskoro počinjem kupovati sve kućanske aparate (perilica, sušilica, hladnjak, pećnica, indukcijski štednjak....) i htio bih uzeti ajmo reći kvalitetne ali energetski učinkovite aprate.
Da li se isplati gledati razliku potrošnji, snazi i ostale parametre, obzirom da se sudeći po postovima na prošloj stranici tj. na primjeru bojlera ta razlika vidi tek nakon 7 ili više godina?
Konkretno, jedan ugradbeni hladnjak troši 209 kWh godišnje a drugi 223 kWh godišnje. A razlika između njih u cijeni je oko 600kn, ostale karakterisitke su im iste.
Tunjica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 09:40   #132
Trebam savjet. U malom stanu skoro pola režija mi ide na struju, grijanje tople vode za tuširanje i pranje suđa je isključivo na el. bojler. Kako sam relativno nedavno kupila stan i dobila mali i neekonomični bojler sa stanom, planiram ga uskoro promijeniti. Molim vas za savjet koji bi bio najekonomičniji, moram smanjiti pod hitno trošak struje. Preporuka za model, koliko litara... ne želim paliti bojler po skupljoj dnevnoj tarifi, ubija me račun struje trenutno.
afra is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 10:10   #133
Koliko je velik taj mali i neekonomičan bojler?
Ja ima 50l bojler, i palim ga samo po jeftinoj struju, za 2 osobe je dovoljan.
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 10:39   #134
Quote:
Tunjica kaže: Pogledaj post
Molim pomoć.
Opremam novu kuću, koja je dobro izolirana, grijanje je podno.
Uskoro počinjem kupovati sve kućanske aparate (perilica, sušilica, hladnjak, pećnica, indukcijski štednjak....) i htio bih uzeti ajmo reći kvalitetne ali energetski učinkovite aprate.
Da li se isplati gledati razliku potrošnji, snazi i ostale parametre, obzirom da se sudeći po postovima na prošloj stranici tj. na primjeru bojlera ta razlika vidi tek nakon 7 ili više godina?
Konkretno, jedan ugradbeni hladnjak troši 209 kWh godišnje a drugi 223 kWh godišnje. A razlika između njih u cijeni je oko 600kn, ostale karakterisitke su im iste.
razlika u potrošnji ovih uređaja je 14 kWh godišnje. To je cca. 12 kn godišnje. Ako onaj koji manje troši košta 600kn više, isplatit će se za 50 godina. Znači, nikad. Ne isplati se uzimat taj skuplji uređaj. Naravno, to sve pod uvjetom da su po svemu ostalom isti/slični, tj. da jednako odgovaraju
genius_one is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 13:01   #135
Quote:
genius_one kaže: Pogledaj post
razlika u potrošnji ovih uređaja je 14 kWh godišnje. To je cca. 12 kn godišnje. Ako onaj koji manje troši košta 600kn više, isplatit će se za 50 godina. Znači, nikad. Ne isplati se uzimat taj skuplji uređaj. Naravno, to sve pod uvjetom da su po svemu ostalom isti/slični, tj. da jednako odgovaraju
Ok, hvala!
P.S. Po tvojoj matematici ispada da je 1kWh=0.85 kn?
Znači li to da je onda 223 kWh=cca 180kn, odnosno da toliko struje potroši taj hladnjak??
Tunjica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 13:35   #136
Quote:
Tunjica kaže: Pogledaj post
Ok, hvala!
P.S. Po tvojoj matematici ispada da je 1kWh=0.85 kn?
Znači li to da je onda 223 kWh=cca 180kn, odnosno da toliko struje potroši taj hladnjak??
Otprilike je ta cijena ako se gleda da je skuplja tarifa oko 1.05kn/kWh, a jeftinija oko .51 kn/kwh te da skuplja tarifa traje od 7 do 21 (14 sati)..

Ok. Prava cijena bi bila oko 0.825 kn/kWh

Da.. to bi bila potrošnja hladnjaka u jednoj godini

Edit: da nadodam.. u toj cijeni je i mrežarina. Nemoj da te "zavedu" duplo manje brojke (za cijenu struje) kako pišu opskrbljivači (HEP, Gen-I i ostali) jer u njihovoj cijeni nije iznos koji se mora platiti za mrežarinu, a ovisi o potrošnji.
genius_one is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 13:45   #137
Molim Vas za malu pomoć Potrošnja el. energije: 345 kWh/godišnje (frižider A+) koliko je to kilovata na dnevnoj bazi?
Kao i Potrošnja energije kWh/24 h: 6,7 kWh (bojler C navodno energetska klasa )

Unaprijed hvala!
__________________
© 2010 - 2024 Dr. Božo Sva prava pridržana
Dr. Božo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 17:45   #138
Za frižider je to oko 1 kW/danu. Pročitaj pločicu ili papire.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 17:51   #139
Quote:
Dr. Božo kaže: Pogledaj post
Molim Vas za malu pomoć Potrošnja el. energije: 345 kWh/godišnje (frižider A+) koliko je to kilovata na dnevnoj bazi?
Brate mili pa koliko godina ima dana?
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 18:41   #140
Ovisi da li je prijestupna ili nije.

Offshore is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:04.