Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.02.2012., 23:06   #41
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
zato me zanima, sto mi kao roditelji mozemo uciniti? jesam li nadobudna ako mislim da ekčuli mozemo nesto postici?
mozda da se organizira nekakva udruga? (kao sto npr postoji udruga "Vrtic za sve" koja se bori za bolje uvijete u vrticima)
da pisemo dosadne mejlove na svakodnevnoj bazi nasem ministarstvu?
sto?

stvarno bih voljela da mogu nesto uciniti, bar pokusati promijeniti.. a ne da linijom manjeg otpora jednog dana svom djetetu govorim "sjedni i bubaj", kad dobro znam da je to los nacin, i kao roditelj i kao odgojitelj
Evo ja se pridružujem svemu što si napisala, a i pridružujem se i ovom izdvojenom. Da to bi vjerojatno bila borba sa vjetrenjačama. Iako sam se ja već u neku ruku počeo bavit istom mišlju, barem u mikroklimi svog okruženja i oš u koju idu moja djeca. Počeo sam pisati blog o stanju u našoj školi i obavezao se da ću na vidjelo iznjeti svaki problem koji se pojavi u istoj, a ja čujem za njega. To je moj protest protiv ravnatelja i stručne službe u našoj školi koja ne radi svoj posao kako treba. Isto tako nastavit ću borbu za jednoobraznim standardiziranim udžbenicima na nivou osnovne škole, tako da oni budu jednaki za svu djecu. Eto sada imam i prigodu za to jer mi je šogor u ovom mandatu postao saborski zastupnik, a dolazi iz prosvjete (oš), koji je praktično jednakog mišljenja.
P.S. Poslat ću ti privatnu poruku u mailboks pa razmisli o tome što ću ti predložiti.
kohortaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2012., 23:28   #42
Ovo što pišete je ok. Da, trebali bi se svi pokrenuti. Može se. Ja sam recimo uspjela u djetetovoj školi neke stvari pomaknuti s mjesta i ostala šokirana pozitivnim obratom.
Inače ministarstvo je u totalnom rasulu i tamo se ne zna tko pije a tko plaća - kako bi se reklo. Mislim da se oni sada najviše bave sami sa sobom. Na žalost.
Što se tiče pisanja bloga o problemima u školi..hmm..
Ne da te plašim ali kada ti jedan takav blog izađe u javnost u kraju gdje živiš a u njemu pišeš o pojedinim učiteljima koji se lako prepoznaju, posebno ako spominješ i razrede i djecu (znat će se o kome je riječ - uvijek) - moguće je svašta..
Od tužbi za klevetvu najmanje- jer moraš imati dobre osnove i dokaze da bi nešto pisao i nadam se da to znaš...
Bio je jedan slučaj - jedne škole gdje je otvoren blog o stanju u školi i nije baš dobro prošao a sve se svodilo na indicije i spominjana su i djeca..
To nikako ne savjetujem.
Pravo je svakog da piše - ne spočitavam niti branim ali pazi jako što pišeš i imaš li osnove - bez obzira na zaleđe koje spominješ.

Zadnje uređivanje Ribež : 22.02.2012. at 23:29. Reason: ispravak
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2012., 00:47   #43
ma kod nas se sve svodi uvijek na to kak kukamo, kako smo nezadovoljni i kak nista ne valja..
a kad se treba konkretizirati, provesti u djelo, mnogi zasute..
to je ono sto je, kad je skolstvo u pitanj, vec mnogo puta spominjano na raznim temama . prije i poslije roditeljskog ce svi roditelji kimati glavama i odobravti nase misljenje, ali kad treba nesto reci, jasno i glasno, na sastanku, svi ce brojati pukotine na zidu

zato mislim da bi neka udruga bila dobra stvar.. ako nista drugo, ozbiljnije bi nas se shvatilo. piskaranje po forumima i blogovima malo koga dira..

kohortas, ne da zelim obeshrabriti tvoj blog, i to je vec nesto. ali je daleko od dovojnog.. a i treba paziti na sve sto je ribez navela, ipak je ona zena s iskustvom. na pm ti odgovorim sutra idem corit sad.
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2012., 05:23   #44
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
predskolski sustav funkcionira na nacin da je gotovo sav frontalni rad izbacen, nema vise grupnog posjedanja na tepih i citanja bajki.
a tepihe bi trebali imati i u osnovnoskolskim uchionicama, okruzen policama sa knjigama i prakticirati redovno zajednichko chitanje, odnosno tepih ne bi trebao biti samo za vrtice...

i onda ce se pitatati za koju godinu zasto djeca ne chitaju knjige.
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2012., 05:42   #45
Quote:
kohortaš kaže: Pogledaj post
Pozdrav Dubaiu, naravno prije svega tebi.
Hvala na podrobnom objašnjenju o sustavu nastave u školi u koju ide tvoje djete. Ovo će pomoći mnogima da shvate da ipak ne treba izmišljati toplu vodu, nego ipak treba učiti od nekih koji su uspjeli od škole napraviti drugi dom za djecu u koji rado idu. Naravno naglasak stavljam na ''privatna škola'' i naravno da vlasnik vodi računa o rejtingu škole.
Moja mala nečakinja ide u vrlo sličnu školu u Budimpešti (židovska fondacija je vlasnik škole) po engleskom programu. Sluša nastavu na mađarskom i engleskom paralelno.

Puno sreće i uspjeha u životu i srdačan pozdrav.
Molim

Ja mislim da kod nas treba prvo prijeci jednu prepreku koju si ti iznio u svom postu...da je skola drugi dom...mislim da je to zamrlo u manjoj ili vecoj mjeri...odnosno zivi zahvaljujuci pozrtvanosti i radu pojedinca u sustavu.

mozda probati sa "in loco parentis"...skola na mjestu roditelja tih 6-8 sati koja djeca dnevno provedu u skoli sa nastavnicima...ne samo deklarativno, vec i zakonski ozbiljno shvaceno.Znachi skola ima slichna ili jednaka prava i odgovornosti kao i bioloshki roditelj dok se djete nalazi u skoli.

Druga stvar, treba iznaci nachin da ljudi koji ne pridonose sustavu i krajnjem cilju, da im se ukaze i otakaze suradnja.I zaposliti kvalitetan kadar koji je i nagradjen za svoj rad i rezultate.Rijeshiti se negativne selekcije u sustavu.

Znachi treba ponovno iznaci nachina i vratiti obrazovanje na mjesto koje mu pripada na listi prioriteta.
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.

Zadnje uređivanje happygoose : 23.02.2012. at 06:03.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2012., 07:18   #46
Ribež, hvala na savjetu i upozorenju. Ja sam potpuno svjestan o čemu pišem i na način kako pišem. Ne navodim imena, a naročito ne djece, a svrha bloga je da se prpoznaju oni koji treba da se prepoznaju i da reagiraju oni koji su za to i plaćeni i sjede na svom radnom mjestu i osnovna zadaća mu je da nabavlja toaletni papir, tonere, ugovara osiguranja (koja kad ti trebaju zakažu) i fekta od roditelja poduzetnika koješta za školu. Na osnovu toga ne može nikako biti tužbe. A što se tiče zaleđine, za tu svrhu ga nisam ni mislio kontaktirati i koristiti. Ali eto za osnivanje udruge jesam i za to ga mogu koristiti u svako doba dana i noći.
A ako me tuže, eto mene Hapygoose u Dubai - prvim avionom ili devom svejedno.
kohortaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2012., 07:47   #47
Trebala bih ići unazad da vidim da li si negdje stavio svoj blog.
Ako nisi može p.p. da vidim što je to trulo kod vas.
Odokalno ti mogu reći ovako: donacije školama su strogo zabranjene, da li u novcu da li u stvarima..zabranjeno.
Sve zbog masovnog poklanjanja dok su još školama harale izdavačke kuće i dijelile "poklone" ako se njihova "kuća" odabere.
Ugovori osiguranja za djecu - reći ću kako treba biti: krajem ljeta dolaze ponude osiguravajućih kuća.
Sve se prikupe - sazove se Vijeće roditelja i oni odlučuju oko osiguranja - najpovoljnijeg.
Mogu točno reći da je ove godine Croatia osiguranje imala najbolje uvjete za područje Zg - samo- baš Crotia osiguranje - nikakvi posrednici osiguranja koji su se počeli pojavljivati...
Ne znam sada kakav je kod vas točno problem s osiguranjem?
Vidim veliku ogorčenost ali i potreban je stvarno i veliki oprez. Zbog onog navedenog u prethodnom postu..čak i indicije su nekada dovoljne za pokretanje postupka, stvari se jako lako povezuju.
Nešto sam pročitala da idete s imenima i prezimenima kao udruga. Super.
I ja bih rado više znala o tome.
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2012., 08:22   #48
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Evo da ja pohvalim učiteljicu moje kćeri. 2 razred - rade bajke i opise likova - nešto tipa lektire.
Podjeljeni su u grupe i svaka grupa čita svoju bajku. Svako dijete dio. Zatim imaju natuknice - pitanja na koja moraju obratiti pažnju i zajedno dolaze do zaključka - nalaze citate koji se odnose na pitanja.
Meni se čini odlično. Danas sam joj zadala jednu bajku i sama je radila po tim natuknicama i malo sam čak ostala u čudu kako je to dobro obradila. Čak i karakteristike likova - sve sam pomislila - dobro - tko joj je pomogao? Pomogao joj je taj timski rad u razredu - ja sam oduševljena.
Često imaju tako tematske radionice i mislim da im to jako pomaže iz svih predmeta.
Zbilja dobra učiteljica .
HacijendaST is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2012., 08:39   #49
La luna, ja ti se obavezno pridruzujem ukoliko pokrenes takvu udrugu.

Gledala sam prije ohoho godina nekakav prilog o onoj privatnoj srednjoj, kaj ju je seselj vodio ili jos vodi, sve sto sam tamo vidjela me ostavilo bez texta.
Tada sma shvatila da se u principu i kod nas, iako si ogranicen planom i programom, moze srediti da ta skola lici na nesto a ne da je ljevanje suhih cinjenica u glavu.
Odlucila sam da cu ako treba dici kredit i tamo upisati dijete iako jos dijete nije bilo ni u 5godisnjem planu
Moguce da je prilog bio pretjeran, i da nije tako lijepo i divno u toj skoli, ali ako je samo 20% istina opet je dokaz da se moze bolje cak i unutar ovih zakona.

A s druge strane, moram reci da su mi jasni i profesori koji jednostavno nakon nekoliko godina borbe sa sustavom, s drirektorima, s kolegama, s nedostakom novaca, s nedostakom motiva kod djece.... jednostavno odustanu.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2012., 16:39   #50
Dakle na ovom postu pravimo udrugu hahahaha. Naravno pozdravljam inicijativu i predlažem dogovor.
Predlažem da LaLuna i Ribež sve iskordiniraju. Čini mi se da imaju iskustva, volje i želje.
Javite ako kako mogu pomoći.
Pridružujem se odmah.
kohortaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2012., 23:20   #51
Evo pitanja za Ribež, kao pravnice koja poznaje sustav i vas prosvjetnih radnika. U našoj školi imamo jedno djete koje je od prvog osnovne neprilagođeno i ajd da ne uvijam, neodgojeno. Sada su 6 razred i situacija postaje sve gora i gora. Okupio je oko sebe još 5 sljedbenika, koji ga u tome prate. Prave nered na satu, na odmoru, prije škole, poslije škole, u parku. Za ilustraciju mama mu je pedijatar, a tata sportski trener naše vrhunske veslačice i svjetske prvakinje. Tata igra tenis, ima lagodan posao u jednoj instituciji u osjeku, čiji je direktor trenutno u Remetincu (nogometni sudac). To djete je toliko opako i neodgojeno, a fiksirao se na jednu curicu (najviše na nju, ali maltretira i druge). Neki dan je toj maleckoj rekao kako njen tata (inače radi za jednu renomiranu tvrtku i stalno je na putu, a mama joj ne radi) u stvari ne ide na službene putove nego on ima švalerku i plaća joj hotele i vara njenu mamu. Drugom djetetu pokazuje tri prsta jer se preziva (istočnjački), u sve to upliće i drugih pet sljedbenika. Škola ne poduzima ništa, sad se malo razrednik probudio (cjeli peti razred je to gledao) i počeo nešto poduzimati i razgovarati sa roditeljima čija djeca trpe takve stvari. Počeo je zvati na razgovore i roditelje problematične djece, međutim sada se situacija po ove prvi jeoš više pogoršala. Mali je prešao u ofanzivu i ne bira ni vrijeme ni mjesto da maltretira drugu djecu. Njegov tata ga još i nagrađuje sa vođenjem na utakmice reprezentacije, vodio ga je u Srbiju na rukomet u onaj pakao,.....
Kojim metodama i sredstvima se to može suzbiti, tko je odgovoran za zaštitu druge djece u školi i dali se tu išta može postići. BTW stric dotičnog malca je u školskom odboru ispred gradskog poglavarstva.
kohortaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2012., 12:34   #52
Uf, uf. Imate očajno kompliciranu situaciju zbog "utjecajnog" tate ali je još gori problem ovaj član Školskog odbora koji bira ravnatelja i naravno da ravnatelj neće protiv njega. To je potpuno jasno.
Prva greška - razrednik nema što zvati roditelje i na samo pričati s njima. Ok, može jednom ali ako nema nikakvog rezultata u ponašanju djece glavnu ulogu tu treba odraditi pedagoška služba koja u školama tome i služi.
Da li su ta djeca imaju i loše ocjene? (mislim na tu skupinu malih agresivaca).
Običaj je da pedagog, socijalni pedagog poduzme postupke samo ima jedna kvaka koliko znam - moram pitati..pa javim.
Dijete s problemima u ponašanju ozbiljnije vrste šalje se na kompletnu psihofizičku obradu mada moram provjeriti mislim da je potrebna suglasnost roditelja što se meni čini nećete dobiti.
Što možete?
Doslovno čekati da završe osnovnu školu. Naša pravobraniteljica za djecu je po meni izgubljeni slučaj. Eventualna mogućnost je anonimna prijava Centru za soc. skrb gdje se opisuje ponašanje učenika i traži se uvid u obitelj. Može se i bez anonimne prijave ali sada to ovisi od osobe do osobe. Da li si spreman suočiti se s lokalnim močnicima?
Na žalost nekada si totalno nemoćan.
Mi smo takvu djecu premještali u drugu školu. Mi ozbiljno shvaćamo takve stvari. Postoje i posebne radionice gdje se radi s problematičnom djecom. Za neke smo ishodili pomoćnike u nastavi koji s njima sjede pod satom, prate ih pod odmorom..
Totalno glupo izgleda ali funkcionira.
Teško mi je odgovoriti posebno kada si spomenuo tog člana Šk. odbora.
U nezavidnoj ste situaciji. Malo ću još ispitati pa javim p.p.
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2012., 19:11   #53
Čuj, ravnatelj je imao reizbor prije par dana (mjesec dva), a za 4 godine ko živ ko mrtav.
Jedini problem je taj što je član odbora stric i u politici je.
Mislim da bi najbolje bilo kada bi roditelji shvatili da bi za njega bilo bolje promjeniti sredinu (školu), međutim mislim da je problem u tati dotičnog malca. Sve mu dopušta, a kad napravi glupost, za nagradu ide na utakmicu u London ili Zagreb....
Jedino se čudim mami koja je pedijatrica, pa ne poduzima ništa. Mislim da ni centar za soc. tu neće ništa napravit.
Nažalost mislim da će puknit bruka, jer će tate ovih zlostavljanih uzet stvar u svoje ruke. Jedan od njih je isto tako moćan i jak (društveno) ali mislim da je malo i sirov pa bi tu moglo biti svašta.
Neznam nisam pametan. Meni je iskreno žao i tog malca (gledam kako postaje delikvent).
Mislim da ako ništa ne riješe do kraja ove godine, jedno 6 ili 7 djece iz razreda će tražiti premještaj u drugu školu.
Ravnatelj ne vidi kakav si rejting pravi. Ima tu još sličnih problema u drugim razredima (sve od viđenije djece). Jedan mali je sin lokalnog tajkuna jedne velike osječke tvrtke (8. razred), jednog tajkuna (7.razred), dvoje od direktora velikih državnih firmi (5. i 7. razred)...... i još nekolicina ''anonimusa'' koji su se okupili oko njih kako bi imali status prijatelja pod svaku cjenu. JBG to je tako kad je u pitanju ''elitna'' škola. Izgleda da je elitna samo po tome tko ide u nju, a ne po nastavi i ponašanju učenika.
BTW hvala na odgovoru.
kohortaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 15:02   #54
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Svaki dan?

Jučer je torba težila 10 kg. . Imali su predsat iz matematike i još 5 predmeta.

Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Oni su umobolni.

Da, umobolni. Svi možete pročitati koliko je jučer težila torba .

Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Osjeca li se to nervoza sto se netko ne slaze s TVOJIM prijedlogom?

Meni se prijedlog sa ormaricima i ostavljanjem knjiga u skoli cini OK. Naravno, posto je iz proracuna teze iscijediti lovu nego iz roditeljskih dzepova, ne vjerujem da je to realna mogucnost u nekoj blizoj buducnosti.

To s ormarićima je dobra ideja. Ponijeli bi kući samo knjige koje su im potrebne za domaći rad (npr. dvije radne, 1 udžbenik i jedu bilježnicu). Ne bi teglili ko volovi, a ne bi bili "zakinuti" za išta što bi trebali znati.

Zadnje uređivanje Nica : 13.03.2012. at 12:42. Reason: MQ
HacijendaST is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 21:56   #55
Ja sam i roditelj (4 i 20 godina) i učitelj. Kad je starija bila u školi, prošla sam iskustvo roditelja školarca (čeka me još jedanput s mlađom), a dvadeset godina prolazim i učiteljsko iskustvo.

Torbe
U mojoj školi svako dijete ima svoj ormarić, no djeca ih uglavnom ne koriste funkcionalno (ondje ima više svega osim školskih stvari). Torbe su im jednako teške. Za hrvatski, koji predajem, uvijek znaju što trebaju za sljedeći sat, no oko 80% djece ipak donosi sve na sat. Primjerice, kažem im da će im za sljedeći sat biti potrebne bilježnice i RB za jezik, a oni ponesu i udžbenik i čitanku.
U više prigoda uvjerila sam se da u dječjoj torbi ima i knjiga za predmete koje toga dana uopće nemaju u rasporedu, a i ostalih stvari (notesa, igračaka, lektirnih knjiga od prije tri mjeseca, pribora za geometriju koju nemaju već mjesec dana, stare hrane i sokova, zgužvane i prljave odjeće za tjelesni, a drugu imaju lijepo oglačanu na vrhu torbe, i drugih stvari).

Kreativan odgoj i obrazovanje
U razredu od 30 učenika teško je u potpunosti individualizirati aktivnosti, no mnogi u mojoj školi nastoje doprijeti do svakog učenika i voditi nastavu tako da dijete u procesu učenja sudjeluje različitim aktivnostima u kojima ČINI.
No usprkos HNOS-u, Nacionalnom planu i programu i Nacionalnom kurikulu, program je i dalje pretrpan. Učitelj mora stići obraditi sve što je propisano.
Ne radi se tu o metodama, nego i o vremenu. Na hrvatskome bi bilo nužno uvježbavati jezične kompetencije (govorenje, slušanje, čitanje, pisanje), da ne govorim o razvoju funkcionalnih sposobnosti, međutim, primjerice, u petom razredu djeca bi samo u području jezika morala usvojiti znanje o devet vrsta riječi!
Ako učitelj redovito zadaje djeci da na satovima rade na projektima, da istražuju, po mogućnosti u igrovnim aktivnostima, nema govora o tome da ostvari ono što mu MZOS i škola zadaju. Luksuz da prekrši zadano može si priuštiti ili netko tko je dovoljno otkvačen ili financijski dovoljno neovisan da ga baš briga za posljedice. Ako ne ostvariš što kaže MZOS kriv si, ako ostvariš, opet si kriv jer djeca zasigurno u trci da se gradivo stigne nisu dobila mnoge važne stvari.

Utjecaj na vlast
Na vlast ne može utjecati ni roditelj ni učitelj, a i jednomu i drugomu jednako je stalo, ma kako izgledalo.
Odgoj i obrazovanje je zadnja rupa na svirali. Novac je ono što ovo društvo zanima. I to ne bilo kakav novac - zanima ga brz novac sa što manjim ulaganjima. A odgoj i obrazovanje ne daju ni brze rezultate jer je potrebno deset-dvadeset godina da jedna generacija stasa, stoga ulaganja u obrazovanje nije moguće prikazati kao moguću skoru dobit u aktualnim valutama.

Roditelji
Dok roditelji ne osvijeste da škola nije mjesto gdje će pohraniti djecu dok su na poslu (i da po mogućnosti nemaju brige ni posla s djetetom ni kad su kod kuće) i dok ne osvijeste da, kao u svakom biznisu, moraju nešto uložiti, npr. za smanjenje broja djece u razredima, da bi dobili rezultate, dok im ne postane jasno da 1200 kn godišnje za udžbenike iznosi 100 kuna mjesečno koje za pet dana spiskaju, primjerice, na cigarete, dok ne shvate da učitelji koji obrazuju i sudjeluju u odgoju njihove djece rade 8 sati i više, a ne onih 5 sati koje provedu u razredu, neće biti pomaka.
Neće biti ni pomaka u odnosima roditelj - škola, sve dok neki roditelji ne shvate da nije škola ta koja jedina odgaja dijete. Mnogi roditelji nisu spremni preuzeti odgovornost za odgoj vlastitoga djeteta. Lakše je za neuspjehe u odgoju optužiti školu: dijete je agresivno - škola je kriva, dijete je asocijalno - škola - tko bi drugi bio kriv, dijete je tužno - ne pada im na pamet da se nekoliko tjedana ustrajno igraju s djetetom i da s bračnim parterom ne budu na "pas mater", dijete je "lijeno", razmaženo, svadljivo - bit će da je škola u pitanju, sigurno ne posao roditelja koji je odsutan do 19 h svakoga dana.

Učitelji
Rade za plaću, 20 g staža - 5800 kn. Ne rade samo 5 sati dnevno. Takva procjena bila bi slična procjeni satnice suca ili odvjetnika kojemu se računa samo rad na ročištima.
Procjena rada učitelja bila bi prihvatljiva od kompetentnih i kvalificiranih osoba. Testiranja - može, kad uvedu testiranja svih javnih službenika i kad ja budem mogla testirati razne službenike u zdravstvu, policiji, upravi i kulturi.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2012., 01:04   #56
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
Testiranja - može, kad uvedu testiranja svih javnih službenika i kad ja budem mogla testirati razne službenike u zdravstvu, policiji, upravi i kulturi.
A dok službenici u policiji mogu biti nesposobni, ne smeta ti da neki tvoji kolege ne znaju gradivo predmeta kojeg predaju? Da informatiku predaju ljudi koji ne znaju što je desktop?
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2012., 08:24   #57
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
A dok službenici u policiji mogu biti nesposobni, ne smeta ti da neki tvoji kolege ne znaju gradivo predmeta kojeg predaju? Da informatiku predaju ljudi koji ne znaju što je desktop?
Smeta mi, jako mi smeta da profesor informatike ne zna što je desktop. Tu prosvjetni inspektor treba (po prijavi ravnatelja ili roditelja) nešto poduzeti (a ako je uopće istina, o tome se treba zapitati svaki profesor koji mu je dao prolaznu ocjenu na ispitu).
To ipak ne znači da svatko tko ZNA što je desktop može izvršiti nadzor i doći pametovati u školu.

Ovo o službenicima u policiji ne razumijem. Kakve to veze ima i s čim? Ima sposobnih i nesposobnih. I to mi smeta.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2012., 09:55   #58
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
ne smeta ti da neki tvoji kolege ne znaju gradivo predmeta kojeg predaju? Da informatiku predaju ljudi koji ne znaju što je desktop?
naravno da takvo sto smeta, osobito kad je informatika i informaticki predmeti u pitanju. neka mi ne zamjere oni koji su zavrsili uciteljski, ali unatoc nekakvom informatickom obrazovanju, oni u vecini nemaju veze s vezom s informatikom, a to se vidi vec na office paketu, a za predavanje u srednjim skolama da i ne govorim. s druge pak strane, ucitelj odnosno profesor informatike i srodnih predmeta po nicemu nije motiviran u odnosu na ostale profesore, unatoc tome sto svakodnevno mora bit u toku s novim informacijama, svaki dan se usavrsavat, i za njega ucenje nikad ne prestaje... ne moze upast u skolu i onda tamo docekat mirovinu... a sad usporedimo to s npr. matematikom, fizikom, hrvatskim, i slicnim predmetima gdje se na skolskoj razini desetljecima, pa reka bi stoljecima nista znacajno ne mijenja, gdje knjige postoje u svim oblicima i velicinama, gdje nastavnicke pripreme postoje po zeljama...
racunalce u pravilu dopadne i jos poslova, jel triba ispisat kakve obavijesti, jel triba odrzavat racunala i slicno, eto ti posla, koji nitko nece platit, a ocekuje se...
zadnja stavka je trzisna cijena rada... racunarci ce svi redom u pravilu radje ic u privatnika, dobivat realnu cijenu rada, nego ic u skolu gdje ih se podcjenjuje... stanje ce poboljsanjem stanja u drzavi bit jos gore, tim vise sto takav profil nece htjet ic radit u skolu... i onda ce se svi cudit kako im dici informatiku predaje netko tko ne zna sto je desktop... a da vas pitam, koliko ste spremni platiti onoga tko zna???

inace, @buditedobro, potpis
wifi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2012., 10:44   #59
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
Torbe
U mojoj školi svako dijete ima svoj ormarić, no djeca ih uglavnom ne koriste funkcionalno (ondje ima više svega osim školskih stvari). Torbe su im jednako teške. Za hrvatski, koji predajem, uvijek znaju što trebaju za sljedeći sat, no oko 80% djece ipak donosi sve na sat. Primjerice, kažem im da će im za sljedeći sat biti potrebne bilježnice i RB za jezik, a oni ponesu i udžbenik i čitanku.
U više prigoda uvjerila sam se da u dječjoj torbi ima i knjiga za predmete koje toga dana uopće nemaju u rasporedu, a i ostalih stvari (notesa, igračaka, lektirnih knjiga od prije tri mjeseca, pribora za geometriju koju nemaju već mjesec dana, stare hrane i sokova, zgužvane i prljave odjeće za tjelesni, a drugu imaju lijepo oglačanu na vrhu torbe, i drugih stvari).
Je li se netko od prosvjetara potrudio djeci objasniti čemu služe ormarići i kako ih pravilno koristiti ili ste ih samo pokazali klincima, okrenuli leđa i pomislili: brigo moja, pređi na drugoga?

Osim toga, očekivati da ormarići pubertetlija ne budu puni svega i svačega baš i nije na nivou stručnog prosvjetara.

Quote:
Roditelji
Dok roditelji ne osvijeste da škola nije mjesto gdje će pohraniti djecu dok su na poslu (i da po mogućnosti nemaju brige ni posla s djetetom ni kad su kod kuće) i dok ne osvijeste da, kao u svakom biznisu, moraju nešto uložiti, npr. za smanjenje broja djece u razredima, da bi dobili rezultate, dok im ne postane jasno da 1200 kn godišnje za udžbenike iznosi 100 kuna mjesečno koje za pet dana spiskaju, primjerice, na cigarete, dok ne shvate da učitelji koji obrazuju i sudjeluju u odgoju njihove djece rade 8 sati i više, a ne onih 5 sati koje provedu u razredu, neće biti pomaka.
Neće biti ni pomaka u odnosima roditelj - škola, sve dok neki roditelji ne shvate da nije škola ta koja jedina odgaja dijete. Mnogi roditelji nisu spremni preuzeti odgovornost za odgoj vlastitoga djeteta. Lakše je za neuspjehe u odgoju optužiti školu: dijete je agresivno - škola je kriva, dijete je asocijalno - škola - tko bi drugi bio kriv, dijete je tužno - ne pada im na pamet da se nekoliko tjedana ustrajno igraju s djetetom i da s bračnim parterom ne budu na "pas mater", dijete je "lijeno", razmaženo, svadljivo - bit će da je škola u pitanju, sigurno ne posao roditelja koji je odsutan do 19 h svakoga dana.
Ogromna većina roditelja koji su odsutni 19 sati dnevno zbog posla ne rade to zato što bježe od kuće, nego zato što su prisiljeni. Prosvjetar koji nije u stanju ili ne želi objektivno sagledati situaciju u društvu, a koja se preslikava i na situaciju u obitelji nije baš potrefio struku.

Quote:
Učitelji
Rade za plaću, 20 g staža - 5800 kn. Ne rade samo 5 sati dnevno. Takva procjena bila bi slična procjeni satnice suca ili odvjetnika kojemu se računa samo rad na ročištima.
Procjena rada učitelja bila bi prihvatljiva od kompetentnih i kvalificiranih osoba. Testiranja - može, kad uvedu testiranja svih javnih službenika i kad ja budem mogla testirati razne službenike u zdravstvu, policiji, upravi i kulturi.
Učitelji rade u državi u kojoj gro ljudi/roditelja školske djece radi za pola te plaće. Dok učitelji ne shvate da oni nemaju od čega dobiti veću plaću ako roditelji-radnici ne budu punili malo bolje državnu kasu, nikad ništa od normalnog odnosa.

Procjena svačijeg rada treba biti od strane kompetentnih i kvalificiranih osoba, ali ne i od strane onih koji se hrane iz istog valova i kojima je u interesu štititi struku. Kontrola uz to što treba biti kompetentna, treba biti i objektivna. Ovo sve ostalo što ti spominješ, usporedbe sa ovim ili onim, je čista demagogija.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2012., 11:40   #60
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Ogromna većina roditelja koji su odsutni 19 sati dnevno zbog posla ne rade to zato što bježe od kuće, nego zato što su prisiljeni. Prosvjetar koji nije u stanju ili ne želi objektivno sagledati situaciju u društvu, a koja se preslikava i na situaciju u obitelji nije baš potrefio struku.
Dobro, i sto bi prosvjetar po tvom misljenju trebao? U svakom smislu nadoknaditi odsutnog roditelja SVAKOM od tridesetero djece u razredu? Pa puta 5-6 razreda.
Kvalitetno ga obrazovati, odgojiti i pritom mu pruziti svu brigu/ljubav/paznju koju roditelj silom prilika ne stigne pruziti?
Upravo to je sistem koji spominjes - brigo moja, prijedji na drugoga.
Uza sva moja nastojanja, ja ne mogu (a u krajnjoj liniji, ne znam zasto i bih?)na svim poljima nadoknaditi roditelje svakom djetetu.
A zacudila bi se koliko to roditelja od mene ocekuje.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:43.