Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje

Život u dvoje Prizori iz bračnog i izvanbračnog života.
Podforumi: Vjenčanja, Rastave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.03.2012., 15:07   #261
Lepricorn

mora da imate lijepa primanja...ako uspijete staviti 5000 kn sa strane...možda i nije nemoguće..ako svatko zaradjuje cca hiljadu eura..ali kod mene je realnost drukčija ...trenutno već godinu i pol ne mogu nać posao..ono što sam ibila na razgovoru uzeli su sss..lova oko 2400 pa do recimo 3000 kn...i što može dvoje s takvim plaćama..ako uopće i rade oboje?
ja jednostavno više nisam pametna .dizat kredit a ugl.stambeni se daju osobama do negdje 35 godina...a nemam posla...bojim se ako i najdem neš to će bit ako bude oko 2500 kn...odmah me glavobolja lovi...
redrose3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 15:11   #262
ja sad sa svojim dragim krećem u potragu za našim domom užasavam se kredita jer se bojim gubitka posla ili rasta rate, ali usprkos tom strahu nikako se ne mogu nagovoriti da živim s njegovima (samo bi kao dijelili dvorište) aha... sve se bojim... ja sam inače takav tip osobe da volim imati svoj i samo svoj teritorij (tu računam i svoju bolju polovicu). da živimo kod njegovih cijelo bih se vrijeme osjećala kao gost i nikada mi to ne bi bio dom. hrpu bih puta bila ograničena ili spriječena nešto napraviti što bih inače mogla da imam samo svoj prostor i da ga ne dijelim ni sa kim (ako želim po ljeti objesiti veš u kupaćem da to i napravim, a ako bih živjela s njima to ne bih nikad mogla- možda je glup primjer, ali takvih bi primjera bilo sve više i više i na kraju bi se to sve pretvorilo u ogromnu frustraciju i svađala bih se bezveze s dragim). uz to njegovi znaju biti nekad malo "teški" pa mislim da bi kad-tad bilo krvi ne bih htjela ni sa svojima koliko god da ih volim, a kamoli... podstanarstvo ne bih nikako... znam da će biti teško i da će biti odricanja, ali nažalost danas je sve rizik. ili to ili odlazak na psihijatriju a ovo da kao budemo privremeno kod njih pa da štedimo... bojim se da bi se to privremeno jako odužilo , a i ne vidim baš da bi uspjeli nešto posebno uštediti... ali kao što sam već rekla ja jaaaaaako volim svoju privatnost i ne bih ju mogla imati s njima i bila bih jaaaaaako živčana tako da je za mene ova opcija najbolja koliko god bila strašna i rizična

p.s. i dragi dijeli moje mišljenje...
anaroz is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 15:22   #263
Ne kužim baš kako ti se režije množe s 2 za par - što, svatko ima svoj internet i svatko ima svoje grijanje?
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 15:30   #264
Ok nije duplo, ali je više potrošnje vode i telefona, a bome i nešto više potrošnje struje. Nije uopće zanemariva razlika kao što neki tvrde. I kako god okreneš ako su za jednog režije 600 kn za dvoje neće ispast ispod 900 da ga ubiješ.. al dobro nije stvar uopće samo u režijama.. još više je stvar u hrani, za 1000 kn se ne mogu dvoje hranit po nijednoj logici, to bi značilo da dnevno na hranu potroše 30-ak kuna, dakle 15 kn po osobi... dakle 15 kn za 3-4 obroka - 3-4 kn po obroku; a to je nemoguće kako god okreneš.

Evo, moja računica za nas dvoje, pa mi vi recite kako da manje trošimo :

Režije : 1000 kn (telefon + internet oko 300, voda + otpad minimalno 150, struja oko 150, grijanje najmanje moguće 300-400)
Hrana : 1500 kn (s tim da nerijetko ručamo kod staraca, inače bi bilo minimum 2000)
Prijevoz : 500-700 kn
Ostalo : 700-injak kn (trening, kozmetika, tu i tamo komad odjeće (svakih par mjeseci) i ostalo što se već mora bilo to očekivano ili neočekivano)

I sad vi meni govorite da je ovo puno za dvije osobe.. a ništa, onda najbolje da kažem da jedem 15 kuna na dan, a čak i u studentkom domu di jedem na iksicu jeftino da jeftinije ne može mi obrok dođe 7-8 kn... a to je samo jedan obrok od barem 3 ili 4 dnevno...

Zadnje uređivanje Dr.sc. forumas : 28.03.2012. at 15:37.
Dr.sc. forumas is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 15:31   #265
Quote:
Dr.sc. forumas kaže: Pogledaj post
@Lepricorn

Aha, znači ti si pričala o režijama za samo jednu osobu. E pa to je već razumljivo. Ja cijelo vrijeme pričam o režijama za dvije osobe. 500-800 kn je razumljivo za jednu osobu i toliko u biti i nama dolazi, oko 500-600 kn po osobi, što na dvije osobe ispada 1000-1200 kn...
Internet, grijanje (najveća stavka) su ti isti bilo 2 il 1 osoba. znači povećava se stavka struje, vode i smeća, a to ti nikako nije 600 kn više.

Quote:
Dr.sc. forumas kaže: Pogledaj post
Što se tiče ovog drugog...
Da, ali dan se ne sastoji samo od jednog obroka. Ako je ručak 30 kn, 30*30 = 900 kn, dakle 900 kn mjesečno je samo za ručkove. A što je s onih drugih barem 2 ili 3 obroka? I kako to sve skupa može doć 1000 kn ako je samo ručak 900 kn mjesečno?
I da, neki put si recimo na terenu, pa moraš nešto jesti dok si na poslu, nekad moraš i nešto naručit jer jednostavno ne stigneš skuhat itd. (sva sreća ponekad se može do staraca doć na ručak )
Previše plošno gledaš na to.
Nije svaki dan 30 kn, jedan dan napravit ćeš ručak za 60kn, drugi dan za 20.
ne kupuješ rižu, brašno, tjesteninu, majonezu...svaki dan.
Ako jedem na poslu, onda si gablec nosim od doma, a ne naručujem.



Quote:
Dr.sc. forumas kaže: Pogledaj post
Ne znam, nemoj se ti na mene ljutiti, ali ove priče su mi poput onih starih dobrih "ja imam golf kec i trošim 4 litr goriva na 200 kilometara".
Ne ljutim se ja ništa, samo mi je smiješno što kad kažeš da normalno živiš sa 4000 kn mjesečno, svi te uvjeravaju da je to nemoguće.
ili ako je, onda sigurno živiš ko crkveni miš.
Nažalost moj auto troši 10l , ali ne pretjerujem u ovim ciframa koje sam navela, i dragi i ja sasvim solidno živimo, a bome i štedimo

Quote:
Dr.sc. forumas kaže: Pogledaj post
Ok, što se tiče auta, slažem se da je on ogroman trošak i siguran sam da bi bez njega bilo manje troškova, u Zg-u je to još i ok, ali ajde ti probaj u Rijeci ići biciklom nekamo ili javnim prijevozom ako radiš u prigradu (a taj javni prijevoz će te koštat isto 400 kn mjesečno ovdje - radnički pokaz)
Ja ne kažem da su moji savjeti primjenjivi za sve.
iako i dalje ne kužim zašto u rijeci ne možeš npr. do pošte, banke, konzuma otići sa bajsom umjesto autom?
__________________
Tempus fugit!
Lepricorn is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 15:52   #266
Da, internet i grijanje su isti, slažem se. I ne može se duplati cifra, ali ipak se vode i telefona puno više potroši udvoje, a i struje nešto više.

Što se tiče hrane, kužim što mi želiš reći, ali opet, koliko god ja ne gledao plošno, znam koliko košta npr. kila mesa (koja je možda za dva do tri dana), koliko košta npr. krumpir, i nemoguće je raditi tako jeftine ručkove osim ako se ne sastoje samo od povrća, salate i možda neke ribe (što meni osobno ne traje ni 2 sata i već sam gladan). I ne ubrajaš tu da treba pojest nekad i nešto voća, a kila bilo kojeg pa makar i najjeftinijeg nije ispod 7-8 kuna... i što je sa doručkom, užinom, večerom? pa jedan običan sendvič te ne može koštat ispod 4-5 kn nikako, a kamoli neki normalniji obrok.. ajde zobene i sl. stvari malo spašavaju, ali svejedno, ne može čovjek stalno jest isto... i opet, i paket mlijeka je 60-ak kn, a traje ti uvrh glave 10 dana...

Da, gablec sa sobom na posao je velika ušteda, ali kako to funkcionira po ljeti? Ne pokvari ti se hrana do podne recimo? I šta baš uvijek uz sebe imaš spremno sve, sve isprogramirano, nema neočekivanih situacija, terena itd?

Mogu otići s bajsom, ako ću ga više vući nego voziti. Sve su uzbrdice/nizbrdice, i to prilično žestoke, osim ako ne živiš baš u samom centru grada ili ako ti nije sve pri ruci.

Ne znam, ok možda za tebe to funkcionira, ali to je zbilja sve isprogramirano do zadnje lipe i zadnjeg pokreta, imam dojam da bi samo o tome u životu morao razmišljat, i sve da bi možda ušparao 300 kn više nego ovako. Ne znam, mislim da mi ipak više vrijede moji živci i neki moj užitak, pa iako prilično štedim, ipak ne gledam hoću li dati 2 kn više za sedvič i ne programiramo ručkove 15 dana unaprijed. Vama koji to možete svaka čast, iako realno ne vjerujem da vam se isplati toliko brige za par sto kuna manje potrošnje.
Dr.sc. forumas is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 16:08   #267
Zašto bi bila zabrinuta i živačana, a gledam kako nam ušteđevina raste?

to nisu nikve nauke,niti komplicirani programi, jednostavno, kad idem u kupovinu imam spisak,na spisku je ono što trebam kupiti i ne kupujem mimo popisa.
telefon, koji će ti kuki fiksni telefon? to bi odmah maknula.
struja ti se neće neznam ti kako povećati, jer kad kuhaš svejedno je dali kuhaš za 1 ili 2, jedino zbog veša poraste struja i voda (voda i zbog tuširanja 2 osobe), ali to nije tako strašna razlika.
svaki dan stižu reklame iz lidl, konzuma, kauflanda, pa fino vidiš što je siniženo i to kupiš.
Inače paket mlijeka sam prije par dana platila oko 40 kn (10 l).
gablec nosim sa sobom, imam fridge na poslu pa nije problem ljeti.

Inače, draže pičim uzbrdicama-nizbrdicama biciklom,nego po vrućini stojim u koloni i trošim gorivo samo da bi otišla 1km dalje do pošte.

Ali ako si ti zadovljan sa svojim režimom, i troškovima, onda ne vidim gdje je problem?
__________________
Tempus fugit!
Lepricorn is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 16:12   #268
Quote:
Dr.sc. forumas kaže: Pogledaj post
@Lepricorn
Aha, znači ti si pričala o režijama za samo jednu osobu. E pa to je već razumljivo. Ja cijelo vrijeme pričam o režijama za dvije osobe. 500-800 kn je razumljivo za jednu osobu i toliko u biti i nama dolazi, oko 500-600 kn po osobi, što na dvije osobe ispada 1000-1200 kn...
Najprije ću dati doprinos temi i složiti se s onima koji kažu kako je za početak najbolje vidjeti kako zajednički život uopće funkcionira. A to mi se nekako najjednostavnije čini na neutralnom terenu.

Poznajem jednog dečka kojeg bi cura svaki puta nakon svađe izbacila iz stana- jer je to, jelte, ipak njen stan. Poznajem nekoliko parova koji su ozbiljno ugrozili vezu "uparivanjem" s drugim kućanstvom.

Ne mora značiti da će se stvari a priori odvijati na loš način, ali zajednički život je ipak značajniji korak, koji sam po sebi može biti "šok" i dodatne komplikacije i prilagodbe, barem za početak, zaista nisu potrebne. Plus, ovako ste ravnopravni. Nitko nikoga ne izbacuje i nema uplitanja drugih osoba, nego svoje probleme riješavate sami. Odgovorno i odraslo. To za početak.

A za kraj. Mi smo podstanari. Vjerojatno ćemo biti još neko neodređeno vrijeme.

Postoji kuća na tri etaže, gdje će "naša" nesuđena etaža ostati zjapiti prazna. Priznajem da ne znam cijeniti trud i krv i suze koji su uloženi u izgradnju dotične nekretnine, jer je taj prostor građen u svrhu kontroliranja, emotivnih ucjena, posesivnosti i manipulacije.

Netko je gore napisao, a ja se slažem. Nije požrtvovno, nego sebično odrediti nekome gdje će, kada i s kim živjeti. Postoje i drugi načini na koje se može pomoći, a daleko su korisniji i manje patronizirajućii. Puno manje.

A kako ja volim reći, duševni mir nema cijenu. Ili u našem slučaju ima. 1500 kn. Toliko plaćamo podstanarstvo. I nikada nismo bili sretniji.

Dr. sc. forumas. Kad si već navalio, eto i naše računice. Unajmljujemo stan od 45 kvadrata, ne u centru, ali u tramvajskoj zoni da, jako dobro povezan, s busom i tramvajem doslovno ispred stana; u radijusu od par stotina metara imamo apsolutno sve što bi nam moglo, ili ne bi moglo, zatrebati. S gazdaricom se čujemo kad treba servisirati bojler ili popraviti klimu ili štogod u stanu (sve račune ona podmiri), u uređenju stana, krečenju i slično imamo odriješene ruke (nemilosrdno smo izbušili zidove uz njen blagoslov), uvalimo joj sve što od namještaja i stvari koje smo zatekli ne želimo. Vidjeli smo se tri puta, na nekoliko minuta. Što se nje tiče, mogli smo za taj stan krivotvoriti dokumente i prodati ga, a ona to ne bi znala. Oko održavanja stana, dakle, nemamo nikakvih troškova. Ona je zadužena čak i za krečenje. I da, jebeno smo imali sreće.

Ovaj podstanarski stan nama je puno više "svoj na svome" no što bi ikada mogla biti gore spomenuta etaža u kući. I vrijedi svaku lipu!

Režije su nam ljetne oko 700, zimi nikada iznad 1000. Za oboje. Telefon i flat internet 160, pričuva, voda i komunalije 300, struja 140, htv 80 kn. Plin je ljeti 30 kuna, zimi nikada preko 300. U stanu je zimi jako toplo (samo spavaću sobu ne grijemo, jer nam je tako ugodnije za spavanje), a ljeti ne štedimo klimu. To jest, klime.

Maskaru ne kupujem ni za 150 ni za 50 kuna. Ne koristim nikakvu kozmetiku i tu je ušteda značajna. Volim dobar parfem, ali oni traju i traju. I to je moj jedini luksuz. Imam zahvalan ten i kosu i koristim obične gelove za tuširanje, šampone i kreme. Ima tampona koji ne koštaju 50 kuna (a i njih je dizajnirala žena ginekolog ), i tak. Ne koristim usluge frizera, pedikera, manikera i svega što već završava na -er. Jer, po meni, te su stvari bacanje novca.

Ne patim ni od obleke. Vjerujem da imam stila i znam se lijepo odjenuti, no stvari mahom kupujem na sniženjima i nosim ih godinama. Obuća je kvalitetnija, to uzmemo na kartice.

Trčanje na nasipu je besplatno, kao i duge šetnje, vožnja biciklom ili dvd s vježbama pa ne trošim ni na rekreaciju. (hint: i seks je besplatan, a kada roditelji nisu u prizemlju (dam se kladiti!) i sto puta bolji. )

Na hranu također ne trošimo više od 1000 kuna. I da, istina je da se mogu s tim novcima čuda napraviti. Kvalitetni i zdravi obroci, ne nakuhavam gluposti. Lako je doći do puno veće brojke, ali kada se jede vani ili se hrana naručuje ili se kupuju polugotovi proizvodi ili nutelle svaki dan, grickalice raznorazne i štatijaznam. Znamo se tu i tamo nagraditi i junkom ili nekom skupljom poslasticom, ali to je iznimka, a ne pravilo.

Auto "pojede" 500 kuna mjesečno, ali je trenutno jako nužan. Zet koristim u rijetkim situacijama i nikada ne punim vrijednosnu karticu više od 100 kuna.

Rijetko odemo u cinestar, češće u tuškanac (prvenstveno zbog odgovarajućeg nam filmskog izbora, ne uštede), rijetko ispijamo kave u bircuzima na terasama (to možemo i doma uz tisuću puta bolju kavu), tu i tamo odemo ciljano na neki koncert, pogledat koju tekmu, van ili kraća druženja s dragim nam ljudima, ponekad kućna i to je to.

Uštedjeti ne mogu ljudi koji zaista troše 1000 kuna mjesečno na kozmetiku( ovo mi nikada neće biti jasno), ljudi koji zapiju isti iznos po izlasku (ovo smo prerasli) ili koji jedu po restoranima i naručuju gotovu hranu (da imam ne znam kolko para, meni je neopisiv gušt kuhati), oni koji moraju kupiti svaku jebenu krpicu, a i dalje nemaju što za obući (taština, taština i još malo taštine), oni koji popuše dvije kutije pljuga na dan i slično. U konačnici, oni kojima su prioriteti za kvalitetan život nešto posve drukčije od, meni, jedino željenog psihičkog mira i zadovoljstva.

Ja ne vidim zašto se skromnim stilom života ne bi moglo živjeti sa 4000 kuna i štedjeti ostatak. Ajde, neka i dođe do pet soma taj mjesečni trošak, i s tako malim plaćama, 3000 kn koje se odvoje mjesečno, dugoročno daju pozamašnu cifru (eventualni hitni i neplanirani troškovi, ili željeni koncerti/ potovanja/ sportska događanja na drugom kontinentu mogu se podmiriti od ušteđevine). A onda se s tim novcem nakon nekoliko godina, ako bude sreće, da i ostvariti nešto svoje. Barem s manje muke.

Osim toga, nemam problem s tim da zlatni pir dočekamo kao podstanari. S tim da mi netko zaviruje u lonac, dolazi nenajavljeno i pazi na svaki moj korak- imam.
Walpurgas is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 16:12   #269
Quote:
dijanamay kaže: Pogledaj post
lorde a koji je tvoj savjet? ili ti na ovoj temi služiš kao glavni pesimist?
Svoj savjet autoru teme dao sam prije 240 postova. Ne kanim se ponavljati za one koji su se kasnije uključili u našu emisiju.

Ne razumijem zašto bi uvođenje svih parametara relevantnih za donošenje odluke bio "glavni pesimizam"? Bolje je poticati ljude da ulijeću u kredite bez da su sve stavili na papir? .
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 16:12   #270
@lepricorn

Paket mlijeka obično ima 12 l, o takvima sam ja pričao. Ok, ima ih i za manje od 60 kn, recimo 55, ono neko od velikih centara itd...

Eh, baš me zanima koliko to ljudi ima frižider na poslu

Aha, samo ja do pošte imam najmanje 4 kilometra. I da, mogu otići pješke, ako imam vremena za izgubit. Dapače, volim šetat i nisam jedan od onih koji svugdje ide autom, ako na takve misliš, i meni idu na živce

Pa generalno sam vrlo zadovoljan stilom života, jedino bi volio možda nešto smanjit troškove sad dok još studiramo (ako to ne ugrožava previše moj stil života), a kasnije bih volio imat nešto više da ne moram uopće razmišljat o tome što ću jest za ručak, to mi je muka da ne može bit veća. Ono, pristojan život, da možeš normalno jest, normalno se obuć i normalno živjet, bez luksuza ali i bez nekog paženja na svaku kunicu.

Uglavnom bilo mi je drago čuti i neka drugačija viđenja, u svakom slučaju zanimljivo a bogami i poučno


Quote:
Walpurgas kaže: Pogledaj post

Poznajem jednog dečka kojeg bi cura svaki puta nakon svađe izbacila iz stana- jer je to, jelte, ipak njen stan. Poznajem nekoliko parova koji su ozbiljno ugrozili vezu "uparivanjem" s drugim kućanstvom.

Ne mora značiti da će se stvari a priori odvijati na loš način, ali ovako ste ravnopravni. Nitko nikoga ne izbacuje i nema uplitanja drugih osoba, nego svoje probleme riješavate sami. Odgovorno i odraslo. To za početak.
Što se ovoga tiče, ako oni ovako funkcioniraju, i igraju se igrica moći, onda i bolje da su to ranije vidjeli. Jer ako će se sve u vezi svoditi na to čije je što, tko što ima itd onda je to klinac a ne veza i bolje da se čim prije testira i raspadne ako tako mora biti. Ako se oni stalno gledaju kao jedinke a ne kao par onda nema ni smisla ići u nikakvu nekretninu zajedno.
Dr.sc. forumas is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 16:20   #271
Quote:
redrose3 kaže: Pogledaj post
Lepricorn

mora da imate lijepa primanja...ako uspijete staviti 5000 kn sa strane...možda i nije nemoguće..ako svatko zaradjuje cca hiljadu eura..ali kod mene je realnost drukčija ...trenutno već godinu i pol ne mogu nać posao..ono što sam ibila na razgovoru uzeli su sss..lova oko 2400 pa do recimo 3000 kn...i što može dvoje s takvim plaćama..ako uopće i rade oboje?
ja jednostavno više nisam pametna .dizat kredit a ugl.stambeni se daju osobama do negdje 35 godina...a nemam posla...bojim se ako i najdem neš to će bit ako bude oko 2500 kn...odmah me glavobolja lovi...
Jesi sigurna za ovo, da se stambeni daju osobama do 35 godina. ?
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 16:21   #272
Frižider nije moj, nego firma ima zajedničku kuhinju za djelatnike gdje ima i frižider
I imam pristojan život,normalno jedem, živim i oblačim se
ne kužim zašto je odgovor uvijek takav.
tako i i ja tebi mogu napisati da bi mogao puno više uštediti da nisi rastrošan, ne trošiš na gluposti, i ne očekuješ da će ti se sve servirati i to po jeftinoj cijeni.
ali eto neću, ne smatram tebe i djevojku nesposobnima jer ne možete živjeti od 4000 kn
nadam se nikad nećete ni morati.
samo, lagodan život bez razmišljanja o ičemu, teško da ćeš imati.
osim ako te čeka riješeno stambeno pitanje i posao od 10 000 kn.
ovako uživajte u studentskom životu, nisam ni ja prije pazila na svaku kunu , kako ti kažeš.

male uštede, pa klasika,
perite veš navečer, kad je jefitnija struja, zatvarajte vodu dok perete zube, gasite svjetla koja vam ne trebaju, tuširajte se skupa i tako..
__________________
Tempus fugit!
Lepricorn is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 16:30   #273
Quote:
Dr.sc. forumas kaže: Pogledaj post
Što se ovoga tiče, ako oni ovako funkcioniraju, i igraju se igrica moći, onda i bolje da su to ranije vidjeli. Jer ako će se sve u vezi svoditi na to čije je što, tko što ima itd onda je to klinac a ne veza i bolje da se čim prije testira i raspadne ako tako mora biti. Ako se oni stalno gledaju kao jedinke a ne kao par onda nema ni smisla ići u nikakvu nekretninu zajedno.
Dakako, sve to stoji. Ono što sam htjela istaknuti jest da mi je posebna nebuloza curu s kojom nemaš niti dana staža zajedničnog života i samim ju time zapravo niti ne poznaješ (neka kaže tko god što hoće, ali za upoznati nekoga, mišljenja sam da više "vrijedi" tri tjedna živjeti s njim, nego se tri godine nahodavati okolo) voditi doma starcima i dodatno komplicirati situaciju.

Zato mi se najidealnije čini da vidi sam s curom kako funkcionira, pa onda eventualno roditeljski kat uvrstiti u jednadžbu. Iako, meni to zvuči užasno i mišljenja sam da mladi trebaju početi život odvojeno, a ne u neposrednoj blizini roditelja, pa bili oni i najbolji mogući na svijetu. Barem se meni to čini nekako odraslije, zdravije, prirodnije.
Walpurgas is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 16:30   #274
@Lepricorn

Ma gle, stvar je u tome da si niti jedan luksuz ne priuštima ni ništa, tako da ne možeš reć da smo rastrošni kad trošimo samo na osnovne životne potrebe Nisam mislio na lagodan život, samo sam mislio na život u kojem neću morat zbrajat hoće li bit za 25 ili 30 ručkova, ili pak za 15 ili 16 kubika vode mjesečno. Eto samo na to sam mislio.

Ne treba mi 10 000 kuna samo za mene za pristojan život, sasvim mi je dovoljno da svatko od nas ima 5000 kuna jednog dana, što ipak nije toliko nerealno za očekivati, koliko god situacija bila teška u državi. I naravno riješeno stambeno pitanje, što već imamo. Taman da nam i dosadi živjet tu, lako iznajmimo pa možemo mi bit negdje drugdje kao podstanari a uvijek imat svoju siguricu tu. A 5000 kuna po osobi je jako fino, za svakoga tko zna upravljati novcem i nije rastrošan i sklon luksuzima.

Zbilja cijenim tvoje i nemoj misliti da te omalovažavam ili nešto, jer kvalitetno upravljati novcem je isto dar, međutim meni je zbilja jako jako bitan određeni komoditet, ne u smislu rastrošnosti, nego u smislu normalnog života bez dodatnog stresa radi toga hoće li danas bit za pol kile mesa ili neće. Uopće ne želim o tome razmišljati osim ako zaista ne dođe do toga da ću morati tako ili biti gladan. Da nemamo naslijeđenu nekretninu, vjerojatno bi drugačije razmišljao, znam. Svatko razmišlja u skladu sa svojom situacijom.

@walpurgas

A gle, može se to gledat i s druge strane. Ako će neki mladi par odmah na početku srozati i sjebati svoj odnos samo zbog malih poteškoća oko roditelja ili tako nečeg sličnog, onda možda nema ni smisla dalje kroz život zajedno, jer kroz život će biti 10x većih i težih stvari od toga. Ako netko bira između kredita na 30 godina i života na katu iznad roditelja koji su ok i ne miješaju se u privatnost, ne znam kome bih preporučio kredit na 30 godina, pogotovo u ovo vrijeme kad posao izgubiš dok si rekao keks. (pogotovo dok si nov, mlad, neiskusan i lako zamjenjiv) Taman i da si podstanar opet nemaš s čim platit stanarinu, kao što ne bi imao ni za kredit. A velik stres je ubojica svega, ako mu je čovjek predugo i pretjerano izložen, u stanju je upropastit i sebe i vezu i sve ostalo...

I ne mogu ponekad a da se ne pitam, kakvi su to ljudi kojima sve živo ide na živce, koji bi najradije da se zatvore u svoju jazbinu i da ih nikad nitko ne vidi niti oni druge, i ono da šefuju di god dođu, da drugi ne smiju reć ni svoje mišljenje... pa neće se bogami ni u zgradi tako ponašat, a oni koji nemaju niti malo socijalne i emotivne inteligencije nigdje neće biti zadovoljni i svi će im svugdje ići na živce na veliko, počevši od posla do stana nadalje... tako da, meni je osobno i to sve jedan pokazatelj o osobi s kojom sam i s kojom želim bit... I vjerujte, jako puno toga možete zaključit kad upoznate starce sa partnerima, baš se vidi kako se neki znaju ponašat i pričat normalno i sa starijima, a neki se drže kao da su popili svu pamet svijeta i sve im ide na živce. S ovom drugom skupinom i tako i tako ne bi imao previše posla...

Zadnje uređivanje Dr.sc. forumas : 28.03.2012. at 16:37.
Dr.sc. forumas is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 16:39   #275
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Svoj savjet autoru teme dao sam prije 240 postova. Ne kanim se ponavljati za one koji su se kasnije uključili u našu emisiju.

Ne razumijem zašto bi uvođenje svih parametara relevantnih za donošenje odluke bio "glavni pesimizam"? Bolje je poticati ljude da ulijeću u kredite bez da su sve stavili na papir? .
eto potrudila sam se ić vidjet tvoj savjet čitam i ja od početka al ne okrećem se za svakim postom poput tebe

pa je pesimizam jer ti napominješ ljudima da računaju da će morat i namještaj kupiti pa valjda ako su znali upaliti kompjuter i logirat se na forum valjda znaju i da namještaj košta , da ne dolazi na poklon recimo od banke koja daje stambeni kredit
dijanamay is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 16:53   #276
Quote:
Azaleja kaže: Pogledaj post
Jesi sigurna za ovo, da se stambeni daju osobama do 35 godina. ?
bolji su uvjeti i lakše je dobit kredit ako si mladji od 35...pa nije to neka mudrost ni novina...gledaj realno ..ako dižeš kredu za stan na 20 il 30 godina...
redrose3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 16:57   #277
Quote:
redrose3 kaže: Pogledaj post
bolji su uvjeti i lakše je dobit kredit ako si mladji od 35...pa nije to neka mudrost ni novina...gledaj realno ..ako dižeš kredu za stan na 20 il 30 godina...
Gle, realno je jedna stvar, praksa druga, ne vjerujem da ljudi više od 35 godina ne mogu dobiti kredit, mogu biti povoljniji uvjeti..
Znači, treba početi raditi sa 20 godina, ako se ima mogućnost, uvijek postoji rizik da ostaneš bez posla i itd.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 17:02   #278
Quote:
Dr.sc. forumas kaže: Pogledaj post
AAko netko bira između kredita na 30 godina i života na katu iznad roditelja koji su ok i ne miješaju se u privatnost, ne znam kome bih preporučio kredit na 30 godina, pogotovo u ovo vrijeme kad posao izgubiš dok si rekao keks. (pogotovo dok si nov, mlad, neiskusan i lako zamjenjiv) Taman i da si podstanar opet nemaš s čim platit stanarinu, kao što ne bi imao ni za kredit.
Zato sam se, kao odgovor na temu, izjasnila kako sam za opciju podstanastvo + štednja.

Kredit na 30 godina je neodgovoran potez uz manju plaću i nesiguran posao. S tim da ako ostaneš bez posla, a podstanar si, uvijek možeš trošiti od ušteđevine. A ostaneš li bez posla dok otplaćuješ kredit, možeš olako izgubiti taj stan.

Ako pak ne ostaneš bez posla i nastaviš plaćati kredit, za 30 godina imaš stan. Ako ne ostaneš bez posla i gomilaš ušteđevinu, možeš to učiniti i prije.

Quote:
Dr.sc. forumas kaže: Pogledaj post
I vjerujte, jako puno toga možete zaključit kad upoznate starce sa partnerima, baš se vidi kako se neki znaju ponašat i pričat normalno i sa starijima, a neki se drže kao da su popili svu pamet svijeta i sve im ide na živce. S ovom drugom skupinom i tako i tako ne bi imao previše posla...
I ovo stoji. Ali jednako kao što postoje dvije skupine partnera, isto tako postoje dvije vrste roditelja. Stvari idu u oba smjera, znaš?

Isto tako, ne mislim da su svi ti silni ljudi koji se imaju potrebu osamostaliti kronični živčenjaci kojima sve ide na kurac. Smatram to normalnom ljudskom potrebom. Kao što smatram zdravim imati zasebno kućanstvo.

Moji roditelju su fantastični i vole mog dečka, a moj ih dragi obožava pa svejedno ne bih željela živjeti s njima, jer želim imati svoj mir i ritam, a u zajednici s još jednim kućanstvom u neposrednoj blizini, pa postavi se ti na glavu, to jednostavno ne ide (primjer s vješanjem veša u kupaćem je bio dobar).

O roditeljima koji su otrovni, zločesti i sebični te zajednici s takvima da i ne govorimo. A kao što nisu ni svi ljudi dobronamjerni i mili, nisu ni svi roditelji. Suživot s takvima zna se nerijetko pretvoriti u pakt s vragom. Nažalost.
Walpurgas is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 17:07   #279
Quote:
Azaleja kaže: Pogledaj post
Jesi sigurna za ovo, da se stambeni daju osobama do 35 godina. ?
bolji su uvjeti i lakše je dobit kredit ako si mladji od 35...pa nije to neka mudrost ni novina...gledaj realno ..ako dižeš kredu za stan na 20 il 30 godina...

može se živjet s roditeljima da..može se...samo ja odavno i prije veze imam napadaje panike strah i depru čemu nisu pridavalli pažnju nikad...svadjat se nisu znali...tata se osjećao žrtvom jer je došao za zeta davno i često je bio muk i šetnja izmedju mojih... ja sam se bojala u tim situacijama što će bit..i drmao bi me strah..otud mi je sve krenulo..pa strah od velikih grupa ljudi, od razgovora s mojima i td...otac se uvijek povlačio pa je majka bila i tata i mama..mislim da je sve ostavilo traga...on -tata ne razumije moje faze i strah inapadaje...kao nek se ulovim neš radit i proć će...na ex poslu sam pukla...sad odlazim po psiholzima i psihijatrima..mama isto negira i smatra da mi to ne treba...kao da ni ne znam što želim u životu..ali ja uz njih nisam smirena a bome teško se već ikako smirim .ni sama..ni s dečkom..nekad sama nekako uspijem doć k sebi...ima dana kad se držim pod kontrolom...ali kako nastavit dalje normalno živit u istoj kući..kad hebi ga..topla voda je vezana na centralno i poželjno je da se čujemo kad će tko pod tuš zbog tople vode...mojima nije jasno-kao imam komoditet...nek si sama nadjem bolje rješenje...i tako znam većinu dana provest u stanu jer više nema s njim o čemu razgovarat...a non stop se netko mota pred mojim vratima jer sam u prizemlju....o djeci nit ne razmišljam...kad bi barem dečko bio malo drukčiji...ja sam mojima već rekla da se ne slažem s masu stvari kako su napravili i onda se svadjamo ...i to me jako jako baca u bed...

ja isto pazim na što trošim lovu...ali zadnje vrijeme već dosta sam u bedu stalno...pa onda odem jednom u dva tjedna van recimo na jednu cugu..do grada mi je cca 13 km u jednom smjeru ali za to ipak uzmem auto..ja više neznam što dalje...dečko mi previše niš ne priča ali mi se čini kao da nastoji doma kod svojih bit čim manje...ja se osjećam na rubu sloma živaca.više neznam ni dal sam objektivna u svemu, samopouzdanje mi total poljuljano..samo ne ne nisam zadovoljna ovim načinom života nimalo
redrose3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 17:12   #280
Quote:
Azaleja kaže: Pogledaj post
Gle, realno je jedna stvar, praksa druga, ne vjerujem da ljudi više od 35 godina ne mogu dobiti kredit, mogu biti povoljniji uvjeti..
Znači, treba početi raditi sa 20 godina, ako se ima mogućnost, uvijek postoji rizik da ostaneš bez posla i itd.
zvrcni malo banke..pogledaj si...obično si ljudi u kasnijim godinama već zaduženi..može se--može i penzić neku kredu dignut ..pitanje je samo kakvi su uvjeti...treba neko vrijeme radit vani i uštedit po meni...tu je jako teško ako osoba misli štedit i od toga kupit stan...čak i ako živi kod svojih cijelo to vrijeme...

Walpurgas -da da..slažem se.moji su divni roditelji i ja ih jako volim ..ali kad kažem da želim odvojen life ..dalje..barem 1 km...njima je jako teško..ja neznam kako riješit svoj problem jer prestala sam govorit kamo idem i pošto ali..ali mama često želi društvo i da odem nekamo s njom..tata je ne razumije...i ja se lomim ..i znam da kad bih živjela kod dečka-sumnjam da bi bilo bolje..njegova mama želi društvo..zato ja stalno govorim da treba bit dalje od jednih i drugih samo se lakše odvažit na išta kad si mladji i kad si zaposlen...a sad polako prema 40ima jer dečko ide u 39. a ja u 35..već razmišljam kao njima treba pomagat

Zadnje uređivanje redrose3 : 28.03.2012. at 17:17.
redrose3 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:36.