Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.11.2004., 12:26   #1
Opsesivno-kompulzivni poremećaj - opća tema

Dakle,iz naslova bi sve trebalo biti jasno.
Ima li tko(na nesrecu)iskustva s tim problemom i kako se nosi s tim?Ne mislim na slucajeve koji se pojavljuju rijetko i samo u odredjenim situacijama,mislim na takve poremecaje koji su tu svakodnevno,koji su sastavni dio vaseg zivljenja.
Kod mene se to konkretno odnosi na opsesivno pranje ruku.
krugovi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2004., 18:51   #2
Re: Opsesivno-kompulzivni poremecaj

Quote:
krugovi kaže:
Dakle,iz naslova bi sve trebalo biti jasno.
Ima li tko(na nesrecu)iskustva s tim problemom i kako se nosi s tim?Ne mislim na slucajeve koji se pojavljuju rijetko i samo u odredjenim situacijama,mislim na takve poremecaje koji su tu svakodnevno,koji su sastavni dio vaseg zivljenja.
Kod mene se to konkretno odnosi na opsesivno pranje ruku.
Imam ja prijatelja koji boluje od iste,on ih je toliko prao da mu je popucala sva koža na rukama........tražio je pomoć kod psihijatra dobio je kombinaciju ljekova koji su samo malo ublažile problem....
Ali kada je našao curu svijet mu se okrenuo naopačke i problem je gotovo nestao,,sada je to pranje zanemarivo....Bila je kriva sredina odnosno njegov nesredjeni život......

Ne znam koliko te to tješi,,,i koliko si ti spreman se žrtvovati za svoje zdravlje...
__________________
Aaaa,otic cemo mi u taj staracki,pa cemo da se kupamo kada prahne!!Ovako moras svakog ljeta.Tamo ne bi prosao bez dva put sedmicno...jeeee......Drugi jebu a ti se Muzafere kupaj,,eto kako ti je to..
divlji_Muzafer is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2004., 05:23   #3
jel ima tu kakvih psihijatara koji znaju s kojim poremecajima ovo cesto dolazi u paketu? bas bi me zanimalo..
monolit is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2004., 09:51   #4
Re: Re: Opsesivno-kompulzivni poremecaj

Quote:
divlji_Muzafer kaže:
Imam ja prijatelja koji boluje od iste,on ih je toliko prao da mu je popucala sva koža na rukama........tražio je pomoć kod psihijatra dobio je kombinaciju ljekova koji su samo malo ublažile problem....
Ali kada je našao curu svijet mu se okrenuo naopačke i problem je gotovo nestao,,sada je to pranje zanemarivo....Bila je kriva sredina odnosno njegov nesredjeni život......

Ne znam koliko te to tješi,,,i koliko si ti spreman se žrtvovati za svoje zdravlje...
Bio sam i ja kod psihijatra,dobio sam lijekove koji nisu toiko ublazili problem koliko su zaustavili daljnju ekspanziju istoga.Ali nakon nekog vremena stvari su opet otisle na gore tj. vrijeme koje trosim na te svoje opsesivne radnje se pocelo povecavati.U nekavim osobnim istrazivanjima nisam bas nasao ohrabrujuce podatke
Drago mi je da je kod tvog frenda doslo do tako pozitivnog obrata.Mada,i ja sam bio zaljubljen,ali nije mi tako puno pomoglo.

Monolit,kod mene se to javilo u kombinaciji s anksiozno-depresivnim poremecajem.Ali ni sam ne znam sto se od toga prvo javilo.
krugovi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2004., 14:56   #5
moj savjet ti je da bolje odes kod psihologa a ne psihijatra jer ti on bar ne moze uvalit neki lijek ili tako nesto, vec ce malo popricat sa tobom i to je to...
Tahion is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2004., 06:30   #6
Re: Re: Re: Opsesivno-kompulzivni poremecaj

Quote:
krugovi kaže:
Monolit,kod mene se to javilo u kombinaciji s anksiozno-depresivnim poremecajem.Ali ni sam ne znam sto se od toga prvo javilo.
to sam si i mislio...hvala
monolit is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2004., 23:26   #7
Re: Opsesivno-kompulzivni poremecaj

Quote:
krugovi kaže:
Dakle,iz naslova bi sve trebalo biti jasno.
Ima li tko(na nesrecu)iskustva s tim problemom i kako se nosi s tim?Ne mislim na slucajeve koji se pojavljuju rijetko i samo u odredjenim situacijama,mislim na takve poremecaje koji su tu svakodnevno,koji su sastavni dio vaseg zivljenja.
Kod mene se to konkretno odnosi na opsesivno pranje ruku.
Tvoj poremecaj pripada skupini neuroza. Bez panike, uspjesno se liejci SSRI lijekovima i "bihevioralnom" terapijom ili kak' se veli na hrv., nemrem se sjetiti). Odi k psihijatru, i neslusaj ovoga iznad koji kaze da ides psihologu. Psiholog ti u ovom slucaju moze samo 50% pomoci. Good luck.
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2004., 10:44   #8
Da sam na tvom mjestu ja bih isao sa NLP-ijem ili homeopatijom. Sve zavisi koliko si "open minded".
Kaj se tice savjeta u postu iznad o psihijatrima vidis iz postova koliko je to efikasno.

Quote:
FFE kaže:
Tvoj poremecaj pripada skupini neuroza. Bez panike, uspjesno se liejci SSRI lijekovima i "bihevioralnom" terapijom ili kak' se veli na hrv., nemrem se sjetiti). Odi k psihijatru, i neslusaj ovoga iznad koji kaze da ides psihologu.
Nego imaju tu dvije "sitnice". Nisu svi psihijatri (na zalost) jednako kompetentni, niti jednako vjesti, a niti svi barataju istim tehnikama, kojih ima cijelo čudo, a ima jos...

I pitanje, ako moze, kad si na SSRI lijekvima jel te oni oslobode tog poremecaja ili kad ih prestanes uzimati poremecaj se javi ponovo?
SamuraJura is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2004., 11:25   #9
Re: Re: Re: Opsesivno-kompulzivni poremecaj

Quote:
krugovi kaže:
Bio sam i ja kod psihijatra,dobio sam lijekove koji nisu toiko ublazili problem koliko su zaustavili daljnju ekspanziju istoga.Ali nakon nekog vremena stvari su opet otisle na gore tj. vrijeme koje trosim na te svoje opsesivne radnje se pocelo povecavati.U nekavim osobnim istrazivanjima nisam bas nasao ohrabrujuce podatke
Drago mi je da je kod tvog frenda doslo do tako pozitivnog obrata.Mada,i ja sam bio zaljubljen,ali nije mi tako puno pomoglo.

Monolit,kod mene se to javilo u kombinaciji s anksiozno-depresivnim poremecajem.Ali ni sam ne znam sto se od toga prvo javilo.
bihevioralna terapija je neuspješna kod ovog poremećaja jer je čovjeku jasno da nije potrebno ni normalno recimo 200 puta okrenuti ključ u bravi, ili šta već radi i govoriti mu da to nije dobro i da prestane je otkrivanje tople vode. Dobro je što si otišao i dobio lijekove, ali sami lijekovi neće puno napraviti ako nisu kombinirani sa psihoterapijom.
eena_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2004., 12:20   #10
Quote:
monolit kaže:
jel ima tu kakvih psihijatara koji znaju s kojim poremecajima ovo cesto dolazi u paketu? bas bi me zanimalo..
Napdaji panike su vrlo često povezani sa ovim poremećajem.
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2004., 23:29   #11
Quote:
Druid kaže:
Napdaji panike su vrlo često povezani sa ovim poremećajem.
pa kaj to nije samo izrazenija anksioznost?
monolit is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2004., 14:06   #12
Unhappy Re: Opsesivno-kompulzivni poremecaj

Quote:
krugovi kaže:
Dakle,iz naslova bi sve trebalo biti jasno.
Ima li tko(na nesrecu)iskustva s tim problemom i kako se nosi s tim?Ne mislim na slucajeve koji se pojavljuju rijetko i samo u odredjenim situacijama,mislim na takve poremecaje koji su tu svakodnevno,koji su sastavni dio vaseg zivljenja.
Kod mene se to konkretno odnosi na opsesivno pranje ruku.
Evo, dodajem se na listu osoba koje imaju takav problem

Osim kod pranja ruku, kod mene je to kombinirano sa nebrojenim provjerama da li su vrata ili radijator zatvoren. Doduse, vrata moram provjeravati jer imam opasnog cucka, ali sve sto je vise od 1 ili 2 provjere je bolesno.

Osim toga, opcenito sam vrlo nesigurna osoba.

Sa samim poremecajem se nosim tesko i volio bih biti zdrav. Ovako samo dozivljavam izrugivanje i nerazumijevanje kod okoline.

Mislim da taj poremecaj skodi mojem drustvenom zivotu.
__________________
Previše je tu slučajnosti da bi to bilo slučajno.
psihopat is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2004., 12:06   #13
svi mi imamo svoje svakodnevne rituale.
opsesivni postaju onda kad nam ometaju funkcioniranje i normalan život. ako stalno kasniš na posao ( i na kraju ga izgubiš) zato jer ne možeš izići iz stana, a jer uvijek iznova moraš provjeravati štednjak, svjetla, grijanje itd, onda si na dobrom putu za dijagnozu.
ja imam tik štednjaka..naime dok sam još imao stari šporet u mojoj kuhinji (s pokvarenim signalnim svjetlom), nikad nisam vjerovao vlastitom oku, nego sam jos morao dotaknuti prekidač rukom, e da bih znao da je na nuli. ali sam nakon toga napuštao stan;-)
ok..znam da ima puno ozbiljnijih slučajeva opsesivnih misli i radnji.
od brojanja pločica u kupatilu, ili stepenica do bolesnog straha od zaraze i izbjegavanja svega živoga. & sve popraćeno katastrofičnim očekivanjima, u slučaju da se radnja ne izvrši.
OKP se može liječiti. ako bihevior terapija ne pomaže (npr. preplavljivanjem---opsesivac pranja ruku u tom slučaju vježba ophodnju s izrazito prljavim predmetima), može se kombinirati i s farmakoterapijom. poznato je da antidepresivi novije vrste (inhibitori serotoninskog reuptakea) povoljno djeluju na ublažavanje OKP simptoma. sami za sebe, lijekovi sigurno neće riješiti problem.
više vjerujem holističkom pristupu koji uvažava cjelokupnu životnu situaciju pogođenog. za psihoterapiju je dovoljan psiholog s terapeutskom licencom (samo zaboga ne freudovski psihoanalitičar!). psihofarmake ti može prepisati samo psihijatar. najbolje da su oba specijalisti za to područje.
& za kraj..osobno sam doživio izuzetne napretke nekoliko OKP pacijenata koji su pri prijemu na psih. bili IZRAZITO ometeni. jedan se pri otpustu sa mnom čak i RUKOVAO!!! :-))
daromar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2004., 16:14   #14
Ja provjeravam barem 3 puta jesam zakljucala vrata

I znam se vratit pogledat jel ugasen plin. A uglavnom ne kuham
__________________
I don't want to set the world on fire
I just want to start a flame in your heart
Ava Adore is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2004., 16:25   #15
ja isto. iskljucivo vrata i plin plin kad idem na put i vec sam usla u auto, vrata od kancelarije obicno kad sam vec izasla iz zgrade i to jedno 2-3 puta gore dole
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2004., 16:29   #16
Quote:
Natch kaže:
ja isto. iskljucivo vrata i plin plin kad idem na put i vec sam usla u auto, vrata od kancelarije obicno kad sam vec izasla iz zgrade i to jedno 2-3 puta gore dole
ja plin ne samo kad idem na put. i kad idem 10 min do ducana
__________________
I don't want to set the world on fire
I just want to start a flame in your heart
Ava Adore is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2004., 21:29   #17
Smile Re: Opsesivno-kompulzivni poremecaj

Quote:
krugovi kaže:
Dakle,iz naslova bi sve trebalo biti jasno.
Ima li tko(na nesrecu)iskustva s tim problemom i kako se nosi s tim?Ne mislim na slucajeve koji se pojavljuju rijetko i samo u odredjenim situacijama,mislim na takve poremecaje koji su tu svakodnevno,koji su sastavni dio vaseg zivljenja.
Kod mene se to konkretno odnosi na opsesivno pranje ruku.
Većina ljudi ima neka, manje ili više izražene opsesivno-kompulizivne radnje. Čak i bez svijesnog htijenja. Što možemo, kad smo i mi neka vrsta biloških strojeva, imamo hardver i siftver. ne opterećuj se time.
Big Bug is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2004., 17:17   #18
Imate site za paniku ,depresiju i opsesivno-kompuklzivni poremečaj, www.anksioznost-depresija.50megs.com Tamo se nalazimo svi mi koji imamo te smetnje. Ja uz OCD imam i panični poremečaj no sve to mi je daleko manje otkad uzimam antidepresiv SSRI skupine.
martiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2004., 18:17   #19
Re: Opsesivno-kompulzivni poremecaj

Quote:
krugovi kaže:
Dakle,iz naslova bi sve trebalo biti jasno.
Ima li tko(na nesrecu)iskustva s tim problemom i kako se nosi s tim?Ne mislim na slucajeve koji se pojavljuju rijetko i samo u odredjenim situacijama,mislim na takve poremecaje koji su tu svakodnevno,koji su sastavni dio vaseg zivljenja.
Kod mene se to konkretno odnosi na opsesivno pranje ruku.
imam ja.........
kad šećem po korzu pazim da nikako ne ugazim na crtu između pločica..........
kako se nosim s time........
pa pravim se da plešem dok hodam.........
 
Odgovori s citatom
Old 31.12.2004., 11:49   #20
Re: Re: Opsesivno-kompulzivni poremecaj

Quote:
psihopat kaže:
Osim toga, opcenito sam vrlo nesigurna osoba.

Sa samim poremecajem se nosim tesko i volio bih biti zdrav. Ovako samo dozivljavam izrugivanje i nerazumijevanje kod okoline.

Mislim da taj poremecaj skodi mojem drustvenom zivotu.
Ja to donekle mogu i sakriti od okoline,osim,naravno,one blize s kojima sam u svakodnevnom kontaktu i s kojom zivim.Ali ni oni,naravno,ne razumiju moje postupke i cesto puta sam cuo i slusam one do ludila iritirajucu izjave:"ma to si si samo umislio u glavi" ili "probaj se natjerati da to ne cinis".
A drustveni zivot?Katastrofa!Samo jedan primjer:zovu me frendovi na neko vikend-skijanje,a ja premda bi zelio ici-ne mogu jer me strah da cu biti sprijecen u vrsenju svojih glupih rituala tj. da cu cijelo vrijeme siziti zbog toga.To mi je prva misao u glavi i onda radje ostanem doma nego da odem negdje gdje bi drugi mogli skuziti koliko sam 'lud'.
jako puno energije trosim na skrivanje tog svog poremecaja i to me sve vise umara.
A tek neka veza?Nema sanse.Vise..Jer prije sam s tim mogao (i jesam)imati i djevojku,ali danas kad se stvar pogorsala,bilo bi u najmanju ruku nerealno ocekivati da bi netko mogao zivjeti sa mnom ovakvim.To je ono sto me mozda najvise boli..Osjecam se kao invalid,samo sto to samo ja znam i osjecam.Od ostalih moram to skrivati..
Mozda nisam naletio na pravog psihijatra,ali sve vise sumnjam da takav i postoji.Jer,iskreno,svrha otvaranja ovog posta je bila pronaci barem malu nadu..
Thanx.
krugovi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:30.