Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.11.2015., 21:07   #21
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Danas je, naravno, uciteljica klincima pricala o ratu i Vukovaru. Znam da su to neizbjezne stvari, ali jebemu, ja sam bila tamo. Meni je Vukovar nesto drugo, meni je Vukovar glas Sinise Glavasevica u vijestima u 22 sata, kada smo svi bili okupljeni oko radija u zamracenim kucama, na zamracenim ulicama, u zamracenom gradu. Tko je tada bio u Osijeku, taj ce znati o cemu pricam. Preko dana smo zivjeli gotovo normalnim zivotom, bez obzira na sirene i granate, ali navecer smo zivjeli za vijesti iz Vukovara. Za mirnih noci, cak smo mogli cuti bombe koje su tamo padale, ili smo to samo umisljali jer smo im se osjecali tako blizu. Za mene je Vukovar knjiga "Glasom protiv topova", kroz vijesti iz Vukovara, mi smo tu knjigu prozivjeli. Prije rata smo odlazili subotama navecer u Vukovar na provod, citala sam Pavliciceve knjige... Decki iz moje generacije, jedva malo stariji od djece su bili po slavonskim rovovima, nosili puske, pucali, pogibali. Bila sam u Vukovaru poslije reintegracije, ali nije me dirnulo. To je bilo neko drugo mjesto koje nije imalo veze ni sa cim. A danas moje 10-godisnje dijete dolazi kuci i gnjavi da joj pricam i objasnjavam. Jebemusve, ne mogu. 20 i kusur godina poslije ne mogu objasniti sebi. Morat cu jednog dana, prije nego sto joj objasne oni koji su protiv cirilice, koji nas jos uvijek dijele, ali jos ne mogu jer ne znam kako to reci djetetu.




Prokleta bila ljudska narav...
Ako te tješi, apsolutno se isto osjećam, uz neke druge momente, neka druga sjećanja. Sta da kazem djetetu kad ja tu istinu ne znam.

Nedavno sam citala ratni put tatine brigade u obliku knjige i jedan ovdje thread da si objasnim neke poteze, ono sto sam izvukla ne mogu probaviti ni sama.

Istinu, Afrika, saznajem pomalo, meni je preteska, prenijet je ne bih znala.

Razmisljala sam danas o ovome puno i mislim da je mozda najbolje tako to i reci djetetu kako sama mislim, dakle da ne mogu objasniti jer je rat prljav i odvratan
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2015., 09:54   #22
Quote:
MajaMama kaže: Pogledaj post
Koliko se sjećam svoje nastave povijesti, taj predmet nikad nije zaživio kao neka cjelina koja bi trebala poučavati o povijesnim događajima uz kritički osvrt, nego je takva kakva jest i kakvu pišu najčešće pobjednici.
mislim da moraš razlučiti nekoliko razina pristupa ratu/povijesti, pa će ti onda sve skupa biti lakše i neće te (toliko) zamarati.


dakle školska nastava povijesti ne služi "poučavanju o povijesnim događajima uz kritički osvrt", već služi širenju nacionalne mitologije.

naglašavam da to nije tako samo na Balkanu, već je tako u svim zemljama svijeta (npr. Ameri sigurno ne podučavaju svoju djecu o presudnoj ulozi Rusa u 2.svj. ratu, odnosno milijunima koji su izginuli na istočnom frontu, dok je Zapad odbijao otvoriti novu frontu da ih rastereti )

problem s Balkanom je što kasni u procesima, pa dok se u drugim zemljama nacionalna svijest razvijala stoljećima, kod nas su ti procesi počeli tek zadnjih 150 g i obilježeni su međusobnim sukobima oko teritorija te širenjem priče o "jadnom malom hrabrom narodu kojeg drugi žele uništiti i zatrti mu sjeme" (svi od nas do Grčke imamo tu istu tužnu priču).


što se današnje nastave povijesti u Hrv tiče, udžbenici su mnogo ozbiljniji i primjereniji nego u naše doba.
što se tiče kritičkog pristupa, on se dobije tek na faksu, a i tada je uvijek obojan ideologijom odnosno svjetonazorom predavača. i to je također normalno.
na kraju, interpretacija bilo kojeg događaja uvijek ovisi o podrijetlu i svjetonazoru osobe, jednako kao i o njezinu znanju (evo Nosorog citira Balaševića - on je kakav je jer je iz Vojvodine, koja nikad nije bila ni mrvu slična "pravoj" Srbiji (nije čak do 20.st. ni bila dio te države), a također je dijete srpsko-mađarskih korijena - naravno da on ne može biti četnik kakav je današnji predsjednik vlade Srbije)

isto tako, interpretacija uvijek ovisi i o raspletu, ja sam "povijest pišu pobjednici" shvaćala uvijek kao "pobijedili su pa određuju buduće događaje o kojima ovisi shvaćanje prošlih", a ne kao "lažu i mažu što je bilo".


što se primjerenosti nekih snimki/fotografija tiče, nisam bila u Memorijalnom centru o kojem govoriš, pa ne znam kako je sve skupa tamo obrađeno. to nije namijenjeno samo djeci, i nadam se da je pristup ozbiljan i kompleksan, koliko god sam sigurna da ne otvara sva pitanja, budući još sami sa sobom nismo sve raščistili.
tu svi akteri moraju priznati svoje zajebe, i Hrvati i Srbi i hrvatski Srbi (naročito oni, IMO).
međutim, kako međusobno nismo raščistili niti odnose od kraja 1. svj. rata naovamo, ima tu još posla

pri tome se ne bih zamarala sa "hoće li djeca mrziti čitav jedan narod". mržnja se prenosi zbog obiteljskih trauma, a ne zbog snimki u Memorijalnom centru.
dovoljno je da budu na oprezu i nikad ne pomisle da je pametan puta "treća sreća" i ponovno stvaranje Juge
(inače se i nekakav nostalgičan pristup prema Jugi također širi zbog nepotpune/pogrešne interpretacije ).



e sad, druga razina bi bila ona općeljudska, o kojoj većina vas govori - kako djetetu objasniti što je rat za čovjeka koji se unutar svega toga nađe.

malom djetetu kojeg zanima bi objasnila da se dogodi da se ljudi jako posvađaju, najviše, toliko da pucaju jedni na druge, toliko da svi polude najviše i rade jedni drugima užasne stvari. to je nešto najružnije što si ljudi rade.
ne znam bi li uvodila ovo "ljudi koji ratuju su zli". jer ne ratuju samo zli ljudi. ne radi se selekcija. to je masovna histerija i svatko joj podlegne.

starijem djetetu bih pružila dodatne informacije, objasnila kako je sve skupa kompleksno i kako je svaka osobna priča koju čuje istinita, koliko god to paradoksalno bilo.
to je ono što najviše ljudima promiče. uzmimo npr. taj svima već omraženi 2.svj.rat - priča svakog sela je istinita. a na prostoru gdje je svako selo imalo drugačijeg neprijatelja, teško je napisati skraćenu verziju koja će svima zvučati istinita.

i ovo što summer piše - pričati o propagandi. ali pričati i koliko ona ovisi o našem mentalnom sklopu. jer svatko od nas kad čita neku kolumnu, u stvari traži potvrdu svog stava. kolumna ti je dobra ako čitaš vlastite stavove + još koju informaciju koju nisi znao.
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2015., 20:47   #23
Nisam za to da se djeca truju mučnim detaljima rata. Previše je nevolja oko nas i danas, previše mržnje, nasilja, neimaštine, nepravde.
No istinu moraju znati, a ona je sasvim jednostavna.
1. Hrvatska je odlučila izaći iz SFRJ. To joj je omogućio Ustav te države - mogućnost opredjeljenja za neovisnost. Proglašenje neovisnosti izglasao je Hrvatski sabor.
2. Srpska vlast tu legalnu odluku nije prihvatila i JNA je napala RH. Tom napadu pridružile su se sprske paravojne postrojbe.
3. Hrvatska je sudjelovala u obrambenom ratu, a Srbija u osvajačkom. Rat se vodio isključivo na teritoriju RH. Hrvatska je vojska branila svoje područje, srpska je pokušala osvojiti hrvatski teritorij. Hrvatski vojnici nisu nogom stupili na tlo Srbije.
4. Hrvatska je uspjela obraniti svoj teritorij. Osvajačke pretenzije Srbije nisu uspjele.
5. Srpska je vlast svoj osvajački rat vodila na osnovi Memoranduma Srpske akademije nauka i umetnosti prema kojemu je plan bio stvaranje Velike Srbije. Za osvajački su rat odgovorni potpisnici Memoranduma SANU i tadašnja vlast Srbije te svi koji su osviješteno tu vlast podržavali. Mnogi stanovnici Srbije rat nisu nikad podržavali. Oni su kolateralne žrtve koje i danas podnose teret odluka svoje vlasti.
6. U Hrvatskoj je dio srpskog stanovništva podržao svoju domovinu Hrvatsku, pasivno ili aktivno. Dio je stao na stranu velikosrpsih pretenzija, neki aktivno, neki pasivno.
7. Srpska vojska, nekadašnja JNA zajedno s paravojnim formacijama, razarala je Hrvatsku, tijekom rata uspjela zauzeti neke dijelove RH. U Srbiji su postojali logori u kojima su pripadnici Hrvatske vojske, ali i mnogi civili mučeni i ubijeni. Tijekom osvajačkoga rata srpska je vojska granatriala hrvatske gradove, ubijala i hrvatske vojnike i civile, čime su se ogriješili o odredbe Međunarodnoga ratnoga prava.
8. Neki pripadnici Hrvatske vojske također su prekršili odredbe Međunarodnoga ratnoga prava.
9. Svaki zločin protiv čovjećnosti treba osuditi.
10. Ni u jednome sukobu ili ratu ne može se izjednačiti napadač i branitelj. Obrana je pravedna, napad nije.
11. Branitelja zločinca jednako treba osuditi kao napadača zločinca.
12. Mržnju ni u kojem slučaju ne treba poticati, ali istinu treba jasno reći. Ne treba djeci o tome šutjeti, ali ih time ne treba opterećivati.
Ne vidim zašto je istinu tako teško priznati i gdje bi bile te dvije ili tri istine?
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2015., 21:18   #24
Buditedobro, rat koji je mene najvise pogodio kao pojedinca odvijao se na podrucju druge drzave, u skladu s vojnim pravilima svakako, ali osnovi mi je većina spoznaja temeljena na proucavanju tog dijela rata...
Lako je objasniti Vukovar, najteze je objasniti Bosansku posavinu, broj ondje poginulih, rat izmedu Hrvata i Muslimana koji je proizvod svega ovoga sto je u tvom postu jasno i nedvosmisleno.

Mene ce jednom docekati ta pitanja nedvojbeno. Otac mi je zrtva tih manipulacija i topovsko meso koje je u zelji da zaustavi granatiranje Broda i spasi svoju obitelj posluzio propagandi i tko zna cijim sve ne pokvarenim teznjama sa svih strana.

Bilo bi mi lako reci da je JNA i Srbija glavni krivac, to i jest u slucaju rata na nasem teritoriju, ali rat je zahvatio svu moju obitelj, a obitelj mi je ginula ponajviše u Posavini, djeda su ubili na samom početku, meni je tesko shvatiti tu priču, ja godinama tragam za istinom.

Vjerujem da cu djetetu kad dode vrijeme moci objasniti stvari ovako nekako kako je Dejzi opisala, nadam se da ce dotad i moje nevolje sa samom sobom i ovom temom prestati.

Uz to, vrlo ce tesko biti djetetu objasniti djedovu i bakinu poziciju i sav bijes koji nose, strah od Srba, djedovu mržnju, sve to dolje i dalje postoji kao da rat nikad nije zavrsio. U mnogo blazoj varijanti nego nekad, ali postoji.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2015., 16:31   #25
Quote:
MajaMama kaže: Pogledaj post
Buditedobro, rat koji je mene najvise pogodio kao pojedinca odvijao se na podrucju druge drzave, u skladu s vojnim pravilima svakako, ali osnovi mi je većina spoznaja temeljena na proucavanju tog dijela rata...
Lako je objasniti Vukovar, najteze je objasniti Bosansku posavinu, broj ondje poginulih, rat izmedu Hrvata i Muslimana koji je proizvod svega ovoga sto je u tvom postu jasno i nedvosmisleno.

Mene ce jednom docekati ta pitanja nedvojbeno. Otac mi je zrtva tih manipulacija i topovsko meso koje je u zelji da zaustavi granatiranje Broda i spasi svoju obitelj posluzio propagandi i tko zna cijim sve ne pokvarenim teznjama sa svih strana.

Bilo bi mi lako reci da je JNA i Srbija glavni krivac, to i jest u slucaju rata na nasem teritoriju, ali rat je zahvatio svu moju obitelj, a obitelj mi je ginula ponajviše u Posavini, djeda su ubili na samom početku, meni je tesko shvatiti tu priču, ja godinama tragam za istinom.

Vjerujem da cu djetetu kad dode vrijeme moci objasniti stvari ovako nekako kako je Dejzi opisala, nadam se da ce dotad i moje nevolje sa samom sobom i ovom temom prestati.

Uz to, vrlo ce tesko biti djetetu objasniti djedovu i bakinu poziciju i sav bijes koji nose, strah od Srba, djedovu mržnju, sve to dolje i dalje postoji kao da rat nikad nije zavrsio. U mnogo blazoj varijanti nego nekad, ali postoji.
Razumijem da je sve složeno u Bosni. No koja je tvoja istina? U Posavini se rat rješavao sporazumom koji je bio kompromis, za mnoge i nepravedan. Važno je da dijete zna tko se za što zalagao i na koji način.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2015., 21:15   #26
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
Ne vidim zašto je istinu tako teško priznati i gdje bi bile te dvije ili tri istine?
što je točno bilo referendumsko pitanje? zašto se dogodio rat? na čemu je Srbija temeljila mobilizaciju JNA snaga? zašto neki tvrde da je to bio rat dviju država, a neki da je bio građanski rat? što se točno događalo prilikom pada Vukovara? zašto je Siniša Glavašević pisao ono pismo? koja je bila uloga hrvatskih vojnih snaga u Bosni?

ne tražim te odgovore, jer tim odgovorima se bavi hrpetina naših povjesničara, a konsenzusa nema, a kamoli da ga ima sa srpskom i bosanskom stranom.


ovo što si ti napisala je školska povijest. to je naša skraćena službena verzija za djecu.
za one koji žele znati više otvara se bezbroj pitanja, kao i sa svakim ratom.
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2015., 11:30   #27
Quote:
MajaMama kaže: Pogledaj post
Nadam se da se neće nakačiti ekipa s Politike.
Evo me!!!


Moram priznat da nisam baš najbolje ubrala kaj je zapravo tu problem, odnosno, meni se čini da je tebi najveći problem to kaj se cijeli taj rat stvarno i dogodio. Što je normalno. I problem je svima nama koji smo ga doživjeli i preživjeli.

To dal je djeci u 8. razredu drama vidjet stvarne snimke rate je potpuno deplasirano. Pa imaš sada već milijun dokumentaraca o 2. svj. ratu gdje stavljaju stvarne snimke svega i svačeg kaj se tamo događalo (za potrebe ove rasprave nije nužno ulazit detaljnije u narav svega toga) koje ti idu u bilo koje doba dana i svi ih mogu vidjet a vjerovatno već i jesu.
I kaj? Jel netko nešto posebno istraumatiziran zbog toga? Jesi li ti sama ostala traumatizirana kao dijete kada si prvi put vidla to (vjerovatno se ni ne sjećaš što zapravo znači da nisi)?

TEBI je to sve još uvijek vrlo živo i teško ali nemoj ulazit u dubioze kojima nema mjesta samo zato kaj briješ da će se neznamkaj dogodit a zapravo ćeš na kraju samo napravit štetu. Tvoje brljavljenje po svemu tome neće promijenit povijest.

Jbg, ne znam jesam li ovo sve dobro objasnila i dočarala
Blank Page is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2015., 17:08   #28
Što je to rat?
Sukob u kojem stradaju i oni koji nisu započeli rat.
Zašto je rat tako strašan?
Zato što se čovjek pretvara iz straha u nešto što prije nije bio da bi preživio.
Kada nestane strah,čovjek može živjeti slobodno.

Izbjeglice?
To su neki ljudi koji putuju jer žele biti sretni negdje drugdje.
Ne žele biti u strahu.

Što je to strah?
Neznanje.
__________________
Theros, trygos, polemos.
"Ljeto, jesen, rat."
Alemanskillen is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2015., 19:45   #29
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
što je točno bilo referendumsko pitanje? zašto se dogodio rat? na čemu je Srbija temeljila mobilizaciju JNA snaga? zašto neki tvrde da je to bio rat dviju država, a neki da je bio građanski rat? što se točno događalo prilikom pada Vukovara? zašto je Siniša Glavašević pisao ono pismo? koja je bila uloga hrvatskih vojnih snaga u Bosni?

ne tražim te odgovore, jer tim odgovorima se bavi hrpetina naših povjesničara, a konsenzusa nema, a kamoli da ga ima sa srpskom i bosanskom stranom.


ovo što si ti napisala je školska povijest. to je naša skraćena službena verzija za djecu.
za one koji žele znati više otvara se bezbroj pitanja, kao i sa svakim ratom.
Otvaraju se mnoga pitanja, no ovdje govorimo o tome koja je naša skraćena i istinita verzija za djecu. Je li službena istinita, to ne bih sada.

A svatko od nas odgovore će tražiti, a pitanje je hoće li doći do istine o Posavini i o raznim sporazumima, primirjima i ostalome.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2015., 12:28   #30
Djeci treba govoriti istinu kako je bilo. Naš rat je bio oslobodilački . I naš rat je bio rat protiv agresora. Znači istina i to je to. Al opet sam za to da ne treba nešto forsirati ako dijete nije zainteresirano. Al ako pita .... To je to.
peacemaker1977 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2015., 13:12   #31
Quote:
peacemaker1977 kaže: Pogledaj post
Djeci treba govoriti istinu kako je bilo. Naš rat je bio oslobodilački . I naš rat je bio rat protiv agresora. Znači istina i to je to. Al opet sam za to da ne treba nešto forsirati ako dijete nije zainteresirano. Al ako pita .... To je to.
Znaci, ili crno ili bijelo? I sto vise pojednostavljeno.
Bojim se da ga mnogi bas i nisu tako dozivjeli.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2015., 20:15   #32
Quote:
MajaMama kaže: Pogledaj post
izdvojeno sa teme školarci...
kako sa djecom pričati o ratu, što im reći, pokazati, što vas djeca pitaju, kako komentiraju/prepričavaju iskustva sa ekskurzija u Vukovar,....
da li i kako pričate sa njima o ratnim zbivanjima u Siriji, izbjeglicama....




Je li sastavni dio posjeta skole muzeju u Vukovaru gledanje snimki leševa? Jesu li cija djeca bila sa školom tamo i kakve su reakcije.

Meni je uzasno gledati to sve i stvoriti kriticko i pošteno mišljenje, ne shvaćam na koji je nacin moguce da djeca ovo shvate.

Gledam HRT1, snimaju posjet djece memorijalnom centru u Vukovaru i puštaju im propagandu tog vremena, potpuno nekritički i leševe po ulici. Je li to dio obrazovnog programa?
Dio je školskog programa posjetiti vukovarske memorijalne objekte u kojima su Srbi prikazani kao veliki zločinci - ali kad dođe pobuna protiv ćirilica u Vukovaru, onda nastaje šok i nevjerica...nitko ne može dokučiti kako još možemo imati animozitet prema Srbima.
Djeca gledaju slične materijale o WW2. Ne prikazuju im se baš vukovarski leševi, ali ta su djeca žrtve ogromnog licemjerja politike, medija i kulture.
Učimo djecu da su Srbi bili zločinci, da se nisu nikada pokajali, da su nas uništili...ali u duhu političke korektnosti kažnjavamio incidente po nacionalnoj osnovi.
dr.laki is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2015., 20:30   #33
Quote:
MajaMama kaže: Pogledaj post
Buditedobro, rat koji je mene najvise pogodio kao pojedinca odvijao se na podrucju druge drzave, u skladu s vojnim pravilima svakako, ali osnovi mi je većina spoznaja temeljena na proucavanju tog dijela rata...
Lako je objasniti Vukovar, najteze je objasniti Bosansku posavinu, broj ondje poginulih, rat izmedu Hrvata i Muslimana koji je proizvod svega ovoga sto je u tvom postu jasno i nedvosmisleno.

Mene ce jednom docekati ta pitanja nedvojbeno. Otac mi je zrtva tih manipulacija i topovsko meso koje je u zelji da zaustavi granatiranje Broda i spasi svoju obitelj posluzio propagandi i tko zna cijim sve ne pokvarenim teznjama sa svih strana.

Bilo bi mi lako reci da je JNA i Srbija glavni krivac, to i jest u slucaju rata na nasem teritoriju, ali rat je zahvatio svu moju obitelj, a obitelj mi je ginula ponajviše u Posavini, djeda su ubili na samom početku, meni je tesko shvatiti tu priču, ja godinama tragam za istinom.

Vjerujem da cu djetetu kad dode vrijeme moci objasniti stvari ovako nekako kako je Dejzi opisala, nadam se da ce dotad i moje nevolje sa samom sobom i ovom temom prestati.

Uz to, vrlo ce tesko biti djetetu objasniti djedovu i bakinu poziciju i sav bijes koji nose, strah od Srba, djedovu mržnju, sve to dolje i dalje postoji kao da rat nikad nije zavrsio. U mnogo blazoj varijanti nego nekad, ali postoji.
Dokazano je da npr. kad ženu siluje visoki, mršavi, plavi muškarac, da ona doživi stres kad vidi sličnu osobu u recimo običnoj šetnji ili je česta pojava da stradali u prometnim nezgodama uvijek pokušavaju zaobiči cestu na kojoj su doživjeli nesreću. Nije ni taj animozitet prema Srbima slučajan. Srbi imaju svoju istinu o Domovinskom ratu. Nisu se nikada pokajali,ni tražili oprost, nisu odali počast žrtvama, ne pomažu u otkrivanju nestalih, Srbi i Hrvati žive jedni pokraj drugih-odvojeno, a na jednkom teritoriju. Borbe su gotove primirjem u Daytonu, ali ta ratna priča nije do kraja raščišćena. Na obilježavajnju zločina u Jasenovcu svi politčari drže političke govore u kojima optužuju Ustaše (jer je povijesni podatak da su činili zločine), a u Vukovaru nitko ne drži govore (u kojima bi potvrdili da su Srbi počinili zločine, ako već tako mislimo), već se sam šeće u Koloni sjećenja, bez riječi se odaje počast. Kalkulacija koju je započeo Mesić, proizvela je licemjerje. Odajemo počast žrtvi, prigodan je tv program, palimo svijeće, puštamo filmove, objavljuemo po fejsu...ali nitko neće naglas reći da su krivi Srbi (valjda jer netko računa na njihovu saborsku potporu, netko je možda u strahu da ga se ne prozove nacionalistom i šovinistom, netko bi pisao svoju istinu o ratu i Jugoslaviji, jer je možda bio sudionik svega toga, te mu ne odgovara takav odnos žrtva-agresor...).

Posavina je pala jer je bila neobranjiva.
dr.laki is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2015., 20:47   #34
Lako je pričati o ratu ako ćeš pričati istinu, teško je doći do istine, pogotovo uz ove medije, pune nelustriranih kadrova i ove političare koji sam razmišljaju o svojoj koristi.
dr.laki is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2015., 18:11   #35
Lako je pricati sa djecom o bilocemo samo ak vama samima nije neugodno i ak vi sami ne stvarate predrasude jos prije nek pocnete...
Iskreno djete vas nebude osudjivalo nikad ako ste bili iskreni prema njemu...a ak niste nemojte se cuditi u bilokojem neuspjehu odgoja...

U vezi rata...svi roditelji koji ste sad vjerojatno ste bili djeca za vrjeme rata bar oni prije 1997g bi trebali znati kak je bilo u ratu...
objasnite djeci iskreno i pokazite sve kaj je rat...ak ste vi prosli to iskustvo iz kojeg razloga mislite djeci onda lagati i iskriviti istinu...
Zakej se onda opce dvoumite dali govoriti to djeci ili ne...ak ne mislite biti iskreni radje im ne lazite jer ih samo upropastavate sa svojim lazima u dobrim namjerama...

Lako je biti roditelj bez odgovornosti to svako moze...ali prihvatiti odgovornost za cjeli jedan zivot...to je najveca privilegija koje nije dostojna velika vecina ljudi
Akujiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2015., 20:45   #36
Pričajte sa njima potpuno iskreno i bez cenzure. Računajte na to da naši susjedi nemaju nimalo cenzure u ispiranju mozga svojoj djeci. Bio sam u Srbiji i razmišljanja koja ima prosječni Srbin su blagorečeno horor. Velika čast izuzecima ali te ljude tamo truju na sistemskoj razini.

Ne budete li otvoreni prema svojoj djeci, računajte da ćete na njih morati odgovarati kada vam djetetu dođe poziv za mobilizaciju kući jednog dana.
saurs is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2015., 13:52   #37
Quote:
saurs kaže: Pogledaj post
Pričajte sa njima potpuno iskreno i bez cenzure. Računajte na to da naši susjedi nemaju nimalo cenzure u ispiranju mozga svojoj djeci. Bio sam u Srbiji i razmišljanja koja ima prosječni Srbin su blagorečeno horor. Velika čast izuzecima ali te ljude tamo truju na sistemskoj razini.

Ne budete li otvoreni prema svojoj djeci, računajte da ćete na njih morati odgovarati kada vam djetetu dođe poziv za mobilizaciju kući jednog dana.
koja tema za badnju vecer

ne znam o kojem prosjecnom srbinu pricas, ja ih poznam divnih, i jednako kao i ja, imamo stav da je rat krvav i da nam rat ne treba i o tome ucimo svoju djecu.

i to je jedina istina koju svom djetetu zelim prenjeti.
i da se u svakom narodu mogu naci budale na vlasti koje ce narediti drugima da pucaju jedni po drugima i da ce se naci ti drugi, koji ce to poslusat, u nedostatku vlastite volje i stava.
i ono sto zelim dijete nauciti, da mu/joj dodje poziv na mobilizaciju, da se ne odazove.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2015., 14:33   #38
ugrubo istina o ratovima...

svi ratovi koji su se ikad dogodili bili su samo iz 2 razloga...radi novca ili radi sexa...

ovo radi sexa...ko ne kuzi ...
npr.prije bi neki kralj imal zenu i dodje neki drugi kralj u posjetu i njegova zena ga prevari jer vidi vise novca kod ovog drugog...

drugi primjer...ko zna iz povjesti razloge da su jedni drugima krali zene...

treci primjer a mozda i najcesci Obecani brakovi...a i totalna suprotnost od toga koja je isto ne bas jako rjetki primjer... prica Romeo i Julia...

(znaci ak jos nakon ovih primjera ne kuzite...kakve veze ima sex s tim...jednostavno...
uzmite obecani brak cilj je sex da se rodi nasljednik...i sad neko nekoga prevari nema nasljednika...idemo se poubijat svi...)

danas je vecinom sve radi novca i interesa...a i sex je sekundarna stvar i interes u tome

da sad ne ulazimo u detalje
Akujiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2015., 12:23   #39
Quote:
saurs kaže: Pogledaj post
Pričajte sa njima potpuno iskreno i bez cenzure. Računajte na to da naši susjedi nemaju nimalo cenzure u ispiranju mozga svojoj djeci. Bio sam u Srbiji i razmišljanja koja ima prosječni Srbin su blagorečeno horor. Velika čast izuzecima ali te ljude tamo truju na sistemskoj razini.

Ne budete li otvoreni prema svojoj djeci, računajte da ćete na njih morati odgovarati kada vam djetetu dođe poziv za mobilizaciju kući jednog dana.
Sad ne kuzim da li da pricamo iskreno ili da im ispiremo mozak?
Jer za mene, koja sam rat prozivjela kao odrasla osoba, ne postoje Srbi i Hrvati, nego ljudi i kreteni. S tim da ovih zadnjih ima podjednako s obje strane.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2016., 18:29   #40
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
koja tema za badnju vecer

ne znam o kojem prosjecnom srbinu pricas, ja ih poznam divnih, i jednako kao i ja, imamo stav da je rat krvav i da nam rat ne treba i o tome ucimo svoju djecu.
Poznajem ih i ja divnih ali to ne mijenja činjenicu i stavove njihove službene politike. A ona je u najmanju ruku revizionistička i ratohuškačka bez trunke sažaljenja zbog svega što se dogodilo osim za činjenicom da su izgubili.
Rat je krvav i djecu tome treba učiti jer nemaju luksuz da žive na području poput Kanade ili sjeverne Europe gdje rata nema. Ovdje je rat uvijek moguć.


Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
i to je jedina istina koju svom djetetu zelim prenjeti.
i da se u svakom narodu mogu naci budale na vlasti koje ce narediti drugima da pucaju jedni po drugima i da ce se naci ti drugi, koji ce to poslusat, u nedostatku vlastite volje i stava.

Što ćeš djetetu reći kad te bude pitalo tko su ovi ljudi? Obične budale koje su se eto tako malo zaletile ili instrument službene politike?

http://www.hazud.ch/wp-content/uploa...-u-Vukovar.jpg

Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
i ono sto zelim dijete nauciti, da mu/joj dodje poziv na mobilizaciju, da se ne odazove.
Lijepo. Učiti ćeš ga da krši Ustav i bude dezerter i izdajnik. Pohvalno.

Zadnje uređivanje saurs : 02.01.2016. at 18:41.
saurs is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:45.