Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.09.2006., 19:14   #1
Kakva je hrana u našim školama?

Na novoj TV prošlu i ovu subotu ide emisij o kuharu Jemiu Oliveru koji ovaj put pokušava uvesti zdravu hranu u britanske osnovne škole.Ono što se vidjelo je jezivo masna zasoljena i potpuno nezdrava hrana ,a djeca odbijaju čak i jesti zdravu hranu.

S obzirom da nemam djece nemam pojma kakva je hrana u našim školama.
Ima li uopće toplog obroka u našim osnovnim školama i kakava su iskustva vas roditelja ?
__________________
Čovjek se uči dok je živ.I umre blesav.
koksi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2006., 21:16   #2
Kod nas ti u većini škola postoji samo užina jer je naš školski sustav bitno drugačiji od britanskog i američkog. Nije da je ta užina super zdrava ali puuuno je bolja od njihove-djeca osim standardnih sendvića znaju nekada dobiti i grah ili sl. Naše je da se pobrinemo da naviknemo djecu da uživaju u zdravoj hrani pa tako ni nećemo doći do takve hrane u školama.
Ne mislim na pretjerano zdravu hranu koja djecu potpuno izolira od pizze i sl. pa onda kad to probaju počnu žderati i nastanu još veći problemi.
soo.sweet is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2006., 22:20   #3
moje su prva 4 razreda imale cjelodnevnu nastavu iliti dnevni boravak pa su imale i ručak
a jelo se; punjene paprike, sarma, špageti bolonjez, špinat s pireom i jajcem, faširanc s kelj čušpajzom, žganci s junećim saftom,.. dobivale su i salatu uz kaj već ide
dakle obična kućna kuhinja, kak doma
za djecu viših razreda se mogao isto uplatiti ručak pa su mogla jesti kuhanu hranu prije ili poslije nastave
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2006., 10:24   #4
Kod nas imaju sendvice i pizzu, krafne, neznam sad ali lani su uveli i cokolino.
Dan prije biraju sta ce jest sljedeci imaju 2 menija za svaki dan i mjenjaju se po tjednima tako da im ne dosadi dobili su u razredima vodu da mogu uvjek piti.
Po meni to je pomak na bolje , s obzirom kako je bilo kad sam ja isla u skolu.
sany is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2006., 19:18   #5
Quote:
sany kaže:

Po meni to je pomak na bolje , s obzirom kako je bilo kad sam ja isla u skolu.
vjerojatno ovisi i o školi

u mojoj školi su isto kuhali ručkove i bili su kao ovi od moje djece, a tim da smo mi još dobili i desert, čokoladni puding, kompot, voće, kekse
a užine su bile od velike šalice čaja, mlijeka ili kakaa i debele šnite kruha sa paštetom, sirom, parizerom,... subotom je bila žemljica i komad od cca 5 dkg čokolade - kuharice su bile fraj u subotu

e sad druga priča je to što se kod mene doma jako fino kuhalo pa sam ja bila razmažena i ni mi bilo tak fino, ali kad danas razmislim hrana je bila više nego OK
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2006., 11:50   #6
Hvala bogu da barem u nečemu slijepo ne slijedimo zapad !
__________________
Čovjek se uči dok je živ.I umre blesav.
koksi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2006., 13:01   #7
prema onome sto smo vidjeli u seriji, djeca u UK skoli samo nastavljaju ono sto su vidjeli doma. jedna starija curica rekla je u prvoj epizodi da i kod kuce jede pomfri (jer joj to roditelji valjda nude). vecina te djece nema pojma sto je to (i koje) povrce, jer se to kod njih kod kuce ne priprema i ne radi. izgleda kao da su se roditelji orijentirali na (polu)gotovu hranu koja je procesirana, ne vide se sastojci ni dodaci, umjetno zacinjena, pa onda se djeca sokiraju kad vide npr. komad tikvice na pizzi. radije biraju ono sto im je poznato i na sto su navikli.

nadam se da kod nas jos uvijek prevladava kuhanje domace hrane kod kuce pa samim tim i u skoli jedu slicno tome.

citala sam u jednoj odlicnoj knjizi da djeca u uk i usa jedu junk food jer im se roditelji na taj nacin umiljavaju. uz to sto je zdravu hranu ponesto teze i kompliciranije pripremiti nego ovu gotovu, procesiranu, djeci ona (zdrava) naprosto nije "fora". i onda ce mama radije djetetu dati hamburger, nego kelj, da se dijete ne bi "naljutilo na nju" . u nekim drugim zemljama majke su prilicno odlucne cak i siliti djecu da jedu zdravu hranu uz objasnjenje da im to daju zato da bi bili veliki, zdravi i jaki. uz obecanje neke zdrave slastice na kraju obroka djeca obicno na kraju prihvate - i nauce - jesti zdravo
__________________
Bože molim cuvaj nase klince
To love and be loved is to feel sun on both sides. D.V.
tough_cookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2006., 19:48   #8
[QUOTE=tough_cookie]

citala sam u jednoj odlicnoj knjizi da djeca u uk i usa jedu junk food jer im se roditelji na taj nacin umiljavaju.

Ja smatram da jedu takvu hranu jer su roditelji lijeni kuhat.
Najlakše je dati hrenovke ili neko čudo iz mikrovalne.
Ja kuham uglavnom mediteransku hranu dakle riba, povrće, voće, maslinovo ulje, pršut, sir, crni kruh, žitarice, i moja djeca isto tako jedu.Stariji jede sve, a mlađi koji ima sada 9 mj jede od cikle , zobi, prosa, ječma, ribe, povrća.I onda mi neke mame kažu joj kako si ti sretna da ti to jede.A naravno da jede kada mu to dam.Ja mu još ne dajem nikakve slastice jer mislim da za njih ima vremena.Moj stariji će pojesti tu i tamo kakvu pizzu, popiti tu i tamo colu, a npr hamburgere, hrenovke i slična sranja uopće ne želi jesti.Ako dijete od kuće nosi zdrave prehrambene navike onda će mu one i ostati za život.Meni je npr brza hrana neukusna iz razloga što sam naučena na bolje.
Mi sami dajemo hranu svojoj djeci i naravno ako ih isprva učimo na slatko i prezačinjeno da će odbiti jesti ribu ili brokulu.Koliko samo mama znam koje bebama dodaju šećer u voće jer kao biće im bolje.A neće.Jer dijete nema razvijeno nepce , a šećer ničemu ne služi osim debljanju i navici zbog koje će kasnije odbijati pojesti jabuku ukoliko nije pošećerena.
Modesti is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2006., 10:02   #9
Quote:
Modesti kaže:

Ja smatram da jedu takvu hranu jer su roditelji lijeni kuhat.
Najlakše je dati hrenovke ili neko čudo iz mikrovalne.
U potpunosti se slazem s tobom.
Kad odem u trgovinu po hranu promatram sto ljudi ispred mene u redu imaju u kolicima. Vecina Njemica ima fix und fertig dodatke (za lasagne, gulas...), jela za mikrovalnu, smrznute pizze, hrenovke,salama, hrpu slatkisa u divovskim pakiranjima.
Naravno da ima i ljudi sa "normalnim" sadrzajem kolica, ali oni mladi su u 90% slucajeva na smecu od hrane.
Moja susjeda se onesvijestila kad je vidila kako spremam saft, ona proprzi mljeveno meso, razmuti fix und fertig zacine u vodi, podlije i kuha pola sata.
Nema tu luka, mrkvice, paprike, paradajza...
I njena djeca ce tako kuhati jer su se tako navikli da je kod kuce.
penelop@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2006., 11:44   #10
Ne znam baš da li u potpunosti odgovara temi ali...
Moja curica 3,5 god inače sve jede ali, vjerojatno, u vrtiću je čula da mahune nisu fine i ako kažem da su mahune u tanjuru neće ih jesti a ako kažem da je ćušpajz, varivo onda hoće.
Point je da bez obzira što ju navikavam na "zdravu" hranu od vršnjaka kupi navike i bojim se da će uskoro i prestat jesti mahune ili slično a to nije naučila doma. Kako će se tek hraniti kada pođe u školu.
soo.sweet is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2006., 14:52   #11
Quote:
soo.sweet kaže:
Ne znam baš da li u potpunosti odgovara temi ali...
Moja curica 3,5 god inače sve jede ali, vjerojatno, u vrtiću je čula da mahune nisu fine i ako kažem da su mahune u tanjuru neće ih jesti a ako kažem da je ćušpajz, varivo onda hoće.
Point je da bez obzira što ju navikavam na "zdravu" hranu od vršnjaka kupi navike i bojim se da će uskoro i prestat jesti mahune ili slično a to nije naučila doma. Kako će se tek hraniti kada pođe u školu.
ma to je faza. tako je i moja htjela jesti samo ono što su u vrtiću rekli da je fino. sada ide u školu (boravak s ručkom) i jede sve. s 3,5 su jako podložni utjecaju prijatelja iz vrtića
aneri is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2006., 14:32   #12
onako kako bude imala skuhano, pretpostavljam.
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2006., 01:48   #13
A, kaj ja znam jel to baš tak da djeca jedu ono kaj im se da i na kaj ih se nauči. Moja frendica ima dvoje djece, 19 i 17 godina. I već cijeli niz godina sa sinom vodi ratove, pokušavajući ga (bez uspjeha) nagovorit da počne voljeti piletinu, ribu, povrće, voće, mliječne proizvode - kao što se hrani ona, i kao što je bez problema prihvatila kćer. A on je obožavatelj krumpira, pečenog mesa ili mesa u "bogatim" saftovima, bijelog toplog kruha...I vidi mu se već i na konstituciji...I tako ona jadnica vrlo često kuha dvostruke menije
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2006., 09:12   #14
Quote:
Špranja kaže:
A, kaj ja znam jel to baš tak da djeca jedu ono kaj im se da i na kaj ih se nauči. Moja frendica ima dvoje djece, 19 i 17 godina. I već cijeli niz godina sa sinom vodi ratove, pokušavajući ga (bez uspjeha) nagovorit da počne voljeti piletinu, ribu, povrće, voće, mliječne proizvode - kao što se hrani ona, i kao što je bez problema prihvatila kćer. A on je obožavatelj krumpira, pečenog mesa ili mesa u "bogatim" saftovima, bijelog toplog kruha...I vidi mu se već i na konstituciji...I tako ona jadnica vrlo često kuha dvostruke menije
a sto bi on jeo da one ne kuha dvostruke menije? bio gladan?

znam da je sad bed u ovim godinama ga uciti, ali valjda bi pojeo ono sto ima.

p.s. sorry, nisam htjela da ovo izgleda kao kritika tvojoj prijateljici, samo se pitam (ne, nemam djecu, samo necake!) kako "klinjo" zivi ako nece jesti ono sto se doma kuha.
__________________
Bože molim cuvaj nase klince
To love and be loved is to feel sun on both sides. D.V.
tough_cookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2006., 12:27   #15
Quote:
tough_cookie kaže:
p.s. sorry, nisam htjela da ovo izgleda kao kritika tvojoj prijateljici, samo se pitam (ne, nemam djecu, samo necake!) kako "klinjo" zivi ako nece jesti ono sto se doma kuha.
Ih, velikog li problema. Pa djeca se snađu, osim toga, u tim godinama mu hrana sigurno nije prva na popisu prioriteta
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2006., 03:37   #16
Quote:
tough_cookie kaže:
a sto bi on jeo da one ne kuha dvostruke menije? bio gladan?
znam da je sad bed u ovim godinama ga uciti, ali valjda bi pojeo ono sto ima.
Ma ne uči ona njega "u ovim godinama", uči ga i pokušava naučiti oduvijek, ali dijete je probalo i druga, njemu "bolja" jela! (bake znaju! , prijateljeva mama zna...) Ne možeš dijete u životu izolirati od gastronomskih iskustava, pa onda i mogućnosti da otkrije kako mu se nešto drugo više sviđa. I ne kuha ona baš svaki dan dvostruko. Ali nakon 2-3 dana njezine "lagašne" kuhinje, on inzistira na "oporavku" u obliku pečenog...
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2006., 12:43   #17
u školi gdje sam ja radio djeca su dobivala topli obrok i to subvencioniran, dakle za male pare. na meniju su bili cesto pomfrit i hrenovke, ponekad neko drugo povrće sa tanašnim komadima mesa, rijetko pizza, riblji štapići... hrana nije bila loša, pitanje koliko je zdrava, a i zdrava hrana u menzama postaje manje zdrava... nakon dva tjedna vidio sam da se meni ponavlja i ponavlja i ponavlja... pitao sam zašto je tako često taj pomfrit sa hrenovkama i ostale stvari koje se ponavljaju, zašto se malo ne mijenja... odgovor je bio da su prije kuhali i zdravije stvari, ali djeca jednostavno nisu htjela jesti. vremenom su shvatili što djeca radje jedu i to su počeli redovito kuhati. na taj način se hrana ne baca, a i djeca ipak nešto pojedu.
želim još jednom naglasiti da je prehrana u školi subvencionirana i za malo novaca svaki mjesec djeca su jela nešto kuhano, većinom. unatoč tome velik broj djece je radije stajalo u redu ispred obližnjeg fast fooda i jelo sendviče i male pizze!?! mada je roditeljima jeftinije da im se djeca hrane u školi, daju im novce za junk food. to ja ne razumijem...
__________________
idemo jako!
xball is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2006., 11:06   #18
pojeo bi sendvič.
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2006., 12:25   #19
Quote:
alexxx kaže:
pojeo bi sendvič.
Da, točno

Vjerojatno je u njenoj kući bilo obje vrste klope, pa se mali odlučio za ono kaj mu je finije.

Mi doma smo oduvijek jeli i zdravo mediteranski al bome i slatkog i pizze i svega. Ko mlađoj mi je ovo drugo bilo draže ali sada sve češće poželim zdraviju klopu.
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2006., 12:35   #20
oh, koliko je puta moj brat kraj skuhanog ručka složio sendvič. a ono krasna maneštrica u loncu, s mrkvicama i mahunicama.
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:32.