Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.08.2014., 14:49   #6021
Hvala dancy! Radila sam jos jednu ribičku prosli vikend moram prebacit slike al me tablet zeza. Kad proradi nabacim sličku
aneri1008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2014., 19:56   #6022
Evo je
aneri1008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2014., 15:04   #6023
Žene, trebam pomoć! Molim jedan kratki for dummies tečaj o ticino masi!
Dakle, ako sam dobro shvatila, ako se želi presvući tortu ticino masom, najbolje je tortu prije premazati kremom od maslaca. Ima li kakva druga mogućnost jer mi se to čini way too much slatkog i masnog i, ako ćemo baš iskreno, onog što ljudima najčešće i nije fino? Netko je spominjao marmeladu. Funkcionira li to?
Druga stvar, gdje uopće kupujete ticino masu? (Rekla sam vam da je for dummies, imajte strpljenja, molim ) Ne bih se upuštala u uradi sam eksperiment jer mi je i ovo već previše! Kolika količina te mase je uopće potrebna za jednu tortu? Onu normalne veličine koliko god to već je? I sa par figurica, ofkors! I još nešto: kupuje li se samo bijela masa pa se boja ili ima masa u različitim bojama (ok, sad me već sram na količini glupih pitanja koje sam vjerojatno mogla guglati)?
plok is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2014., 17:55   #6024

@Plok

Ticino masu mozes kupiti u Konzumu, ima bijela 1 kg 70 kn, i u bojama ( ne znam.koje su boje u pakiranju, 5 ih je)) pola kg po 50 i nest sitno kuna. Tih kilu i pol ti je dovoljno za obicnu tortu ( fi 28 visine 10 cm). Ticino ima za kupiti u Dora usluge , a oni drze i druge stvarcice za obradu ticina i izradu figurica, ukrasa itd. Mi tu vecinom radimo rukama, za cvijetice postoje razni izrezivaci, a ima ih u trgovinama npr ofertissima, Dora usluge, veseli ducan itd.
Vecina nas radi bijeli ticino pa si pofarbamo sa bojama ( Drze ih Dora, Konzum, e-bay , itd 1 bocica boje oko 20 kn). Valjda sam odgovorila na sva pitanja, a nijefno nije bilo glupo .
Edit ;
Omazivanje torte, ima vise nacina, sa ganache kremom, buttercreamom, pa onda miksanim biljnim salagom ( mlijeko topi ticino pa onda zato biljni slag, i sve kreme sa mlijekom imaju tendenciju topljenja i napuhavanja ticina) . Dakle tortu treba dobro omazati i poravnati, tek onda ide ticino gore. Mora,se paziti na promjer torte, pa onda valjati ticino nesto veceg promjera od torte, fino se zagladi rukom ili peglom ( pegla za ticino) i onda se visak odreze, pazeci da se ne odreze prekratko. Za tu zavrsnu tehniku ima brdo videa na YT .
E kad se toga primite onda sve blize i daljnje potjerajte iz kuhinje jer ce biti urnebesno

I ima jos mali milion uputa koje bi trebalo procitati, od temperature u hladnjaku do izrade figurica i njihovog cuvanja itd itd... A da narucite tortu hihihi
__________________
U životu uvijek treba imati na raspolaganju jedan topli osmijeh i jedno spremno "odjebi"!

Zadnje uređivanje julija_8 : 05.09.2014. at 18:08.
julija_8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2014., 19:27   #6025
A ne, ne! Mama svom praščiću za prvi rođendan mora sama napraviti tortu! Još nisam sigurna hoće li uključivati ticino, ali bit će super! Imam još malo više od mjesec dana da savladam tehniku
Hvala puno na odgovorima, zagnjavim opet kad zapnem (što će se sigurno dogoditi u nekom trenutku!)
plok is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2014., 21:56   #6026
Bok Plok! Nije ti ticino nikakav bauk. Mjesec dana je taman vrijeme da završiš prvu godinu faksa na you tubu. Upišeš fondant ili fondant cake. A kad to savladaš onda se navučeš na ticino i nemreš prestat (takav je slucaj bio samnom)
Meni je za premazat tortu najbolji ganaš od čokolade.
aneri1008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2014., 13:10   #6027
Cure, imate li dobar recept za biskvit (čoko po mogućnosti) koji bude visok i ne padne?

Koji omjer stavljaš u ganache i koju čoksu koristiš?
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2014., 18:53   #6028
U zadnje vrijeme cesto radim Mokru tortu. Vrlo jednostavna,jeftina i brza, sva cokoladna i ono najvaznije socnaaa... Recept je s coolinarike. Neznam sad više čiji ali svi su vrlo slični. Treba smanjiti količinu šećera i u biskvitu i u "kremi", ja stavim 7 žlica, a biskvit mi je bolji ako radim s oštrim brašnom. Kad radim u kalupu promjera 24 bude visoka oko 8 cm a u kalupu 26 malo niža (ova ribicka torta gore je takva). Ganas radim s čokoladom iz Lidla (fin carre, cooking chocolate) i bilo koji biljni šlag. Obicno radim sa 3 dl šlaga i 300 g čokolade, zna mi malo ostati ali djeca se ne bune
Ako ćes radit Mokru tortu obavezno prije slaganja u kalup i zaljevanja staviti prozirnu foliju i možeš izostaviti orahe (meni je čak bolja bez njih) nedavno sam između biskvita ubacíla maline i bilo je super
aneri1008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2014., 21:59   #6029
To iz kreme izostaviš orahe (vidim da je u nekim receptima lješnjak)? Jel onda pojačaš nešto od dodataka, ne bude rijeđa krema?
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2014., 06:03   #6030
Da, iz kreme izostavim orahe i nista drugo ne mijenjam jedino ju ostavim minimalno 24 sata da se sve dobro upije.
aneri1008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2014., 12:05   #6031
orat ću prilagoditi mjere za najmanji kalup, ali hvala, hvalaaaa
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2014., 15:48   #6032
Žene, hvala i od mene! Sad svaki dan dok malac spava, ja gledam filmiće na YTu. Kad i ako doktoriram fondant, javim rezultate
plok is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2014., 16:44   #6033
Quote:
aneri1008 kaže: Pogledaj post
Da, iz kreme izostavim orahe i nista drugo ne mijenjam jedino ju ostavim minimalno 24 sata da se sve dobro upije.
Odlično, baš budem probala. Hvala.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2014., 20:20   #6034
Koliko bi mi mase bilo dosta za dva kata? Neka procjena? Od 600 grama marshmellowsa mi je uvijek ostajalo, ali ne mogu procijeniti hoće li biti dosta.

Nekako kao da neće
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2014., 22:04   #6035
Ne znam za marshmellovse radim obicni ticino. Radila sam dvije torte s njima i bile su katastrofa, nisam mogla razvaljati, pucalo je dok sam oblačila tortu, a ni boja mi se nije umiješala kak spada pa sam od njih odustala.
aneri1008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2014., 22:47   #6036
Quote:
aneri1008 kaže: Pogledaj post
Ne znam za marshmellovse radim obicni ticino. Radila sam dvije torte s njima i bile su katastrofa, nisam mogla razvaljati, pucalo je dok sam oblačila tortu, a ni boja mi se nije umiješala kak spada pa sam od njih odustala.
Ma da?!

Ja prezadovoljna, nikad problema, osim što sam neuredna sama po sebi.

Pucanje mi se nikad nije dogodilo i boje sisu mi se super primale.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2014., 00:02   #6037
Quote:
aneri1008 kaže: Pogledaj post
Ganas radim s čokoladom iz Lidla (fin carre, cooking chocolate) i bilo koji biljni šlag. Obicno radim sa 3 dl šlaga i 300 g čokolade, zna mi malo ostati ali djeca se ne bune
Da se ukljucim i ja...
Ne mogu za sebe reci da sam pocetnik, imam dosta iskustva u pravljenju kolaca i torti. No priznajem da sam do sada napravila samo 2 torte sa ticino masom. Oba puta sam bila poprilicno nezadovoljna... Prvi put je sve izgledalo super, stavila sam ju u frizider i ujutro je bila sva blazna, kao da ju je netko porprskao sa necim! Drugi put mi je cvijece uvenulo, tj. promijenilo je oblik, palo, a masnice se poklopile.
No citajuci vas dobila sam hrabrost da jos jednom pokusam, jer me privlaci ta mogucnost razlicitih izricaja kroz ticino masu.

Dakle, krecem sa pitanjima,a molim vas iskusnije da mi pomognete please.

1. Kazete da u Konzumu ima kupiti ovih malo boljih boja? Ja sam oba puta koristila Dr. Oetker iz Bille, nisam bila zadovoljna.
2. Figurice i cvijetici se trebaju stvrdnuti kada se osuse, ne? Takvi onda i ostanu?
3. Boldala sam dio posta od aneri jer nikada do sada nisam pravila ganaz kremu sa biljnim vrhnjem/slagom! To me malo cudi... (Da li vrnje za kuhanje onda ili vrhnje za slag?)
4. Kako da dobijem zlatnu boju? Ima i nju negdje za kupiti?

Hvala drage moje na strpljenju!
Sonntag is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2014., 11:16   #6038
Quote:
Sonntag kaže: Pogledaj post
Da se ukljucim i ja...
Ne mogu za sebe reci da sam pocetnik, imam dosta iskustva u pravljenju kolaca i torti. No priznajem da sam do sada napravila samo 2 torte sa ticino masom. Oba puta sam bila poprilicno nezadovoljna... Prvi put je sve izgledalo super, stavila sam ju u frizider i ujutro je bila sva blazna, kao da ju je netko porprskao sa necim! Drugi put mi je cvijece uvenulo, tj. promijenilo je oblik, palo, a masnice se poklopile.
No citajuci vas dobila sam hrabrost da jos jednom pokusam, jer me privlaci ta mogucnost razlicitih izricaja kroz ticino masu.

Dakle, krecem sa pitanjima,a molim vas iskusnije da mi pomognete please.

1. Kazete da u Konzumu ima kupiti ovih malo boljih boja? Ja sam oba puta koristila Dr. Oetker iz Bille, nisam bila zadovoljna.
2. Figurice i cvijetici se trebaju stvrdnuti kada se osuse, ne? Takvi onda i ostanu?
3. Boldala sam dio posta od aneri jer nikada do sada nisam pravila ganaz kremu sa biljnim vrhnjem/slagom! To me malo cudi... (Da li vrnje za kuhanje onda ili vrhnje za slag?)
4. Kako da dobijem zlatnu boju? Ima i nju negdje za kupiti?

Hvala drage moje na strpljenju!
1. Uzela sam sad Willton, 8 boja 140 kn, sve se ostale mogu dobiti od njih i prezadovoljna sam.
2. uvijek ukrase radim prije i stavljam netom prije nego što torta ide van, najranije večer prije, ne pokrivam tortu u frizideru i pazim na temperaturu, nemam puno stvari u fridzu taj dan.
3. Koristim Holle i dosad nije zakazalo, dosad sam imala omjer 1:1 čokolada vrhnje za kuhanje (biljno, ono roskasto) i bilo je ok, čak i izvađeno iz frizidera.

ima zlatne u Dori ja mislim, mislim da ima i neki prah za posipanje.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2014., 14:46   #6039
Quote:
MAJAMAMA kaže: Pogledaj post
1. Uzela sam sad Willton, 8 boja 140 kn, sve se ostale mogu dobiti od njih i prezadovoljna sam.
2. uvijek ukrase radim prije i stavljam netom prije nego što torta ide van, najranije večer prije, ne pokrivam tortu u frizideru i pazim na temperaturu, nemam puno stvari u fridzu taj dan.
3. Koristim Holle i dosad nije zakazalo, dosad sam imala omjer 1:1 čokolada vrhnje za kuhanje (biljno, ono roskasto) i bilo je ok, čak i izvađeno iz frizidera.

ima zlatne u Dori ja mislim, mislim da ima i neki prah za posipanje.
te Wilton su dosta hvaljene, samo su malo poskupe... ali ako su dobre i zahvalne, o.k. (pod zahvalne mislim da od njih mozes dobiti tocno nijansu koju trebas).

kako pazis na temperaturu u frizideru?

da, meni je bilo cudno ga za ganas kremu koristite biljno vrhnje za kuhanje?
Sonntag is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2014., 16:15   #6040
w
Quote:
Sonntag kaže: Pogledaj post
te Wilton su dosta hvaljene, samo su malo poskupe... ali ako su dobre i zahvalne, o.k. (pod zahvalne mislim da od njih mozes dobiti tocno nijansu koju trebas).

kako pazis na temperaturu u frizideru?

da, meni je bilo cudno ga za ganas kremu koristite biljno vrhnje za kuhanje?
Ja koristim boje u prahu od neke austrijske firme. Pise na njima Lebensmittel-farbe "Sissi", pakirana je u vrečice ko prašak za pecivo (kupila u Veselom ducanu u vg). Crvena mi je najbolja ona u prahu iz Konzuma, a gel boje imam Icing colors. Ove u prahu su oko 17 kn a gel 20 ili 22 kn
Temperatura u frizideru ti ne smije biti preniska jer torta doživi "šok" kad ju izvadis van i orosi se. Isto tako dok je torta u frižideru treba izajegavati često otvaranje jer se isto orosi. Ako je puno vlage u zraku(a takvo je ovo cijelo ljeto) ticino je jako teško oblikovati jer se sporo suši. Klima donekle pomaže
aneri1008 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:15.