Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.01.2007., 23:32   #1
FID sklopka

Ekipa, bok!

Električar mi je u stanu instalirao fidovku IdN=0.5A, ali koliko ja znam, 0.05A je čisto dovoljno da ubije čovjeka. I još k tome, stavio je trofaznu, iako u stanu imam samo jednu fazu!

Također sam i kod frenda vidio da koriste tu istu trofaznu fidovku od 0.5A (radio mu je skroz drugi majstor).

Kako u kupaoni imam ventilator i rasvjetu na 220V, a imam i dijete, zanima me zašto nije umjesto ove od 0.5A stavio 0.03A??? Da li da dam zamijeniti za jednofaznu od 0.03A?

Unaprijed hvala na odgovorima!

Jonnie
jonnieZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2007., 01:01   #2
Quote:
jonnieZG kaže:
Ekipa, bok!

Električar mi je u stanu instalirao fidovku IdN=0.5A, ali koliko ja znam, 0.05A je čisto dovoljno da ubije čovjeka. I još k tome, stavio je trofaznu, iako u stanu imam samo jednu fazu!

Također sam i kod frenda vidio da koriste tu istu trofaznu fidovku od 0.5A (radio mu je skroz drugi majstor).

Kako u kupaoni imam ventilator i rasvjetu na 220V, a imam i dijete, zanima me zašto nije umjesto ove od 0.5A stavio 0.03A??? Da li da dam zamijeniti za jednofaznu od 0.03A?

Unaprijed hvala na odgovorima!

Jonnie
Glavna fidovka je uvijek o.5 A, poseban vod ide za kupatilo i to preko fidovke o.o3A (svi izljevi u kupatilu moraju biti dobro uzemljeni, inače će ti fidovka izbacivati).
Da zaključimo jedino ispravno je imati dvije fidovke.
iggy36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2007., 01:10   #3
Trofazna ili jednofazna - svejedno, ispravno će raditi obje.
Izbor osjetljivosti (točnije rečeno diferencijalne struje greške) sklopke ti ovisi o otporu uzemljenja, tako da je napon pri kojem sklopka isklapa manji od 50V (tj manji od 100 Ohm-a). Uzemljenje zgrade ti obično bude reda par Ohm-a, tako da 0.5A i nije problem.
U praksi se danas obično uzima Id=0.3-0.5A za sva trošila u stanu, a 0.03A za trošila u kupaonici, tj. za bojler, utičnicu, eventualno veš-mašinu, tako da ona reagira ako i kabel negdje malo "procuri".
Ugradi 2-polnu dif. sklopku s Id=0.03A za trošila u kupaonici (utičnica kamo priključuješ fen ili brijaći aparat) koja možeš dodirnuti, paralelno (tj. odvojeno, ne iza) glavnoj sklopki, tako da ti ne ispadnu obje sklopke ak se nekaj dogodi u kupaoni. Ako su u pitanju samo ventilator i rasvjeta koje ne može niko dodirnuti, ne trebaš nikaj mijenjati.

Doma imam ugrađene 3 dif. sklopke s Id 0.5A, na uzemljenju od 4m trake u zemlji, i nikad ni jedna nije zakazala. Kad spojim dodatnu sklopku od 0.03A serijski preko utičnice i produžnog kabla na mješalicu (tj. iza jedne od njih), te spojim preko žarulje (100W) fazu na zemlju, ispadnu obje.
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2007., 09:19   #4
Ok, onda ću tako i napraviti!

Samo još uvijek ne kužim zašto ne staviti 0.03A na mjesto glavne sklopke... Tako bi mi sve faze u stanu bili zaštićene od dodira.
jonnieZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2007., 10:20   #5
Quote:
iggy36 kaže:
... svi izljevi u kupatilu moraju biti dobro uzemljeni, inače će ti fidovka izbacivati
daj pojasni kaj si mislio?
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2007., 10:32   #6
codegun, u tebe je sve plastičnjak, i dovod i odvod, nemoraš da se brineš
__________________
''Računajte na nas''
Mali Plavi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2007., 10:34   #7
Quote:
Mali Plavi kaže:
codegun, u tebe je sve plastičnjak, i dovod i odvod, nemoraš da se brineš
on misli na vodovodne instalacije i odvodnju?
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2007., 10:43   #8
Quote:
Codegun kaže:
on misli na vodovodne instalacije i odvodnju?
Kolko san svatio da.
A svaki protrošač u kupatilu, bilo bojler, grijalica ili koja utičnica, metalna plafonjera... ti moraju biti uzemljeni, također i kad imaš pocinčane cijevi ili bilo koju metalnu masu, radijator ili slično moraš i njih spojit na vod uzemljnja preko kutije za izjednačavanje potencijala.
__________________
''Računajte na nas''
Mali Plavi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2007., 13:00   #9
Quote:
jonnieZG kaže:
Ok, onda ću tako i napraviti!

Samo još uvijek ne kužim zašto ne staviti 0.03A na mjesto glavne sklopke... Tako bi mi sve faze u stanu bili zaštićene od dodira.
Jednostavno preosjetljivo. Uređaji ti nisu savršeni i uvijek negdje curi. U praksi svaki put kad je malo veća vlažnost u zraku sklopka će ti stalno izbacivati i jednostavno češ poludjeti. Ovo ti pogotovo vrijedi za garaže, podrume, konobe i slične prostore. Ako želiš sačuvati mentalno zdravlje zaboravi na 0,03A, a za zaštitu ti je dovoljno 0,5A.
VladT is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2007., 14:31   #10
Quote:
jonnieZG kaže:
Kako u kupaoni imam ventilator i rasvjetu na 220V, a imam i dijete, zanima me zašto nije umjesto ove od 0.5A stavio 0.03A??? Da li da dam zamijeniti za jednofaznu od 0.03A?

Unaprijed hvala na odgovorima!

Jonnie
Tu glavnu od 0,5A ne diraj, sasvim je svejedno, 2-plona ili4-polna, ona će radit normalno.
Samo za kupaonicu stavi još jednu, 25/0,03A i to je to
__________________
''Računajte na nas''
Mali Plavi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2007., 15:13   #11
Quote:
Codegun kaže:
daj pojasni kaj si mislio?
Fidovka za kupatilo je već smo rekli jako osjetljiva ( 0,03A) radi sigurnosti- naime ta struja nebi trebala ubiti.
Pricip fidovke je da izbaci ukoliko nije jednaka struja u faznom i nul-vodiču ( za trofazno sve tri faze se zbrajaju- to nije matem. zbroj ali da ne kompliciram uzmi da je).
Ako negdje dotakneš fazni vodič dio struje će poteći kroz tebe te će se na fidovki pojaviti razlika ( kroz fazni veća struja, kroz nul manja(jer dio struje prolazi kroz tebe)) te će ona izbaciti.
Budući da i u normalnoj instalaciji uvjek imaš male razlike prema masi ovakve osjetljive fidovke nidu za cijelu intalaciju jer bi stalno izbacivale, no za kupatila (koje i je najopasnije) može se sve dobro uzemljiti i staviti tu fidovku( uzemljuje se sa onim debelim vodičem mislim sa min 4 mm2 ako ne i više)
iggy36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2007., 08:40   #12
Quote:
Mali Plavi kaže:
Tu glavnu od 0,5A ne diraj, sasvim je svejedno, 2-plona ili4-polna, ona će radit normalno.
Samo za kupaonicu stavi još jednu, 25/0,03A i to je to
Ma skroz zaboravi ovu 0.03 A. Meni su napravili privremeni priključak i stavili 0.03 A i uopće nisam mogao uključiti mješalicu za beton (Novu, do tada ne korištenu) stalno je izbacivala dok nisam stavio 0.5 A. Od tada ni neznam da je ima.
__________________
"If you put your hand on a hot plate for one minute, it seems an hour. If you talk to a beautifull lady for one hour, it seems one minute. That is relativity."
Tamburica Online
Astonn is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2007., 15:31   #13
Quote:
Astonn kaže:
Ma skroz zaboravi ovu 0.03 A. Meni su napravili privremeni priključak i stavili 0.03 A i uopće nisam mogao uključiti mješalicu za beton (Novu, do tada ne korištenu) stalno je izbacivala dok nisam stavio 0.5 A. Od tada ni neznam da je ima.
Nemoj pisati gluposti po forumu, zna se za što služi fodovka od o.03A.
Ja ju imam u kupatilu bez problema, a sigurnost koju pruža je nemjerljiva.
iggy36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2007., 14:06   #14
Točno, za zaštitu kupaone koristi se osjetljivost 0,03 A, a za ostale instalacije to bi bila preosjetljiva sklopka, koja bi svaki čas izbacivala kompletnu instalaciju.. Vido sam slučajeve gdje je produžni kabel, koji je bio izgažen nogama, često izbacivao instalaciju čitave kuće...

Isto tako, prilikom ištekavanja bušilice iz utičnice s metalnim kučištem bilo je dovoljno da jedan kontakt na utikaču dodirne kučište utičnice, i sklopka je izbacila..
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2007., 11:37   #15
Quote:
iggy36 kaže: Pogledaj post
Nemoj pisati gluposti po forumu, zna se za što služi fodovka od o.03A.
Ja ju imam u kupatilu bez problema, a sigurnost koju pruža je nemjerljiva.
Kak' ti znaš da ja pišem gluposti, pišem samo svoja osobna iskustva.
__________________
"If you put your hand on a hot plate for one minute, it seems an hour. If you talk to a beautifull lady for one hour, it seems one minute. That is relativity."
Tamburica Online
Astonn is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2007., 13:18   #16
Quote:
iggy36 kaže: Pogledaj post
Fidovka za kupatilo je već smo rekli jako osjetljiva ( 0,03A) radi sigurnosti- naime ta struja nebi trebala ubiti.
Pricip fidovke je da izbaci ukoliko nije jednaka struja u faznom i nul-vodiču ( za trofazno sve tri faze se zbrajaju- to nije matem. zbroj ali da ne kompliciram uzmi da je).
Ako negdje dotakneš fazni vodič dio struje će poteći kroz tebe te će se na fidovki pojaviti razlika ( kroz fazni veća struja, kroz nul manja(jer dio struje prolazi kroz tebe)) te će ona izbaciti.
Budući da i u normalnoj instalaciji uvjek imaš male razlike prema masi ovakve osjetljive fidovke nidu za cijelu intalaciju jer bi stalno izbacivale, no za kupatila (koje i je najopasnije) može se sve dobro uzemljiti i staviti tu fidovku( uzemljuje se sa onim debelim vodičem mislim sa min 4 mm2 ako ne i više)
AMEN!!
znaci ulazna struja mora biti jednaka izlaznoj
0,03 A se u iskljucivo koristi za zastitu od dodirnog napona u kupaonicama i to prvenstveno za hidromasazne kade, bla, bla....
traction is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2007., 19:05   #17
Treba li dodatni osigurač iza FID sklopke

Treba li iza FID-ovke od 0.03 (koristim ju posebno samo za kupaonu) stavljati i osigurač za slučaj kratkog spoja na nulu? Na njoj piše 16A, pa mi nije jasno je li to struja kratkog spoja na koju izbacuje, ili je to tek nazivna struja koju može podnijeti.
jonnieZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2007., 20:01   #18
Quote:
jonnieZG kaže: Pogledaj post
Treba li iza FID-ovke od 0.03 (koristim ju posebno samo za kupaonu) stavljati i osigurač za slučaj kratkog spoja na nulu? Na njoj piše 16A, pa mi nije jasno je li to struja kratkog spoja na koju izbacuje, ili je to tek nazivna struja koju može podnijeti.
Piše li još možda B ili C prije 16A?
Ako piše, onda ti je to kombinirana zaštitna sklopka s prekidačem, pa ti ne treba posebni osigurač.
No, za svaki slučaj napiši sve kaj na njoj piše da ne bi bilo zabune.
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2007., 20:06   #19
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
Piše li još možda B ili C prije 16A?
Piše B16. Koja je razlika između B i C?
jonnieZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2007., 20:47   #20
Quote:
jonnieZG kaže: Pogledaj post
Treba li iza FID-ovke od 0.03 (koristim ju posebno samo za kupaonu) stavljati i osigurač za slučaj kratkog spoja na nulu? Na njoj piše 16A, pa mi nije jasno je li to struja kratkog spoja na koju izbacuje, ili je to tek nazivna struja koju može podnijeti.
Na nulu ti se nikad ne stavlja osigurač !!!
I 16 A ti je nazivna struja sklopke koju ona može podnjeti, a 0,03 ti je struja greške pri kojoj ona izbacuje.
__________________
''Računajte na nas''
Mali Plavi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:51.