Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.09.2012., 21:11   #101
Na današnji dan prije 21. godinu ,14.rujna 1991, br.1 je izdao zapovijed za pokretanje operacije ALAT, iliti u narodu poznate kao blokada i zauzimanje vojarni.
Zapovijed za operaciju pala je kad se JNA spremala potpuno matirati Hrvatsku na svim njezinim područjima.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2012., 23:09   #102
a di je link ?
Ja imam ovaj od 15.09.1991. TV Dnevnik 15.09.1991 15.09.2009 SLO2
http://www.zaslike.com/files/0qnao70rlpf15v6reemf.jpg

na taj dan su srbi došli do "Čokot bara" i vukovarska tragedija je počela

Zadnje uređivanje istox : 14.09.2012. at 23:21.
istox is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2012., 23:18   #103
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Na današnji dan prije 21. godinu ,14.rujna 1991, br.1 je izdao zapovijed za pokretanje operacije ALAT, iliti u narodu poznate kao blokada i zauzimanje vojarni.
Zapovijed za operaciju pala je kad se JNA spremala potpuno matirati Hrvatsku na svim njezinim područjima.
Jel ima na jednom mjestu popis i datum svih vojarni koje su nasilu zauzete?

I koliko je naših a koliko JNA poginulo u svemu tome?
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!
Kyle Reese is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2012., 11:53   #104
Quote:
Kyle Reese kaže: Pogledaj post
Jel ima na jednom mjestu popis i datum svih vojarni koje su nasilu zauzete?

I koliko je naših a koliko JNA poginulo u svemu tome?

Možda u ovoj knjizi: http://udnz.hr.win7.mojsite.com/web/?page_id=47
William Morgan is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2012., 20:51   #105
Quote:
demon kaže: Pogledaj post
Mislim kako se preko radija pozivalo ove u Đuri na predaju jer im je vojarna pred padom. Koliko pamtim napeto smo slušali što se zbiva.

Što se tiče Smiljevca, vojarna se predala i počelo je izvoženje oružja iz iste, e što se dogodilo u toku toga ostaje misterija. Prema nekim su neki dečki počeli pucati od radosti što su dobili oružje pa su ovi u konjušnici skužili da je Smiljevac u našim rukama. Tad su došli avioni i sve je otišlo u zrak. Najveći dio oružja je izgubljen. Znam da su nam u ulici osvanuli golobradi mladići u jednom busu i ljudi (među njima i ja) iz zgrade stali i gledaju. Onda je neko rekao kako su to "dica sa Smiljevca". Nekoliko sati nakon toga vojarna je raketirana.
evo snimke

http://www.youtube.com/watch?v=8k1mTCHUrYE

p.s. Ja sam očekivao od demona da predvodi junački banzai napad na kasarnu a ono
__________________
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι πάντων δὲ βασιλεύς, καὶ τοὺς μὲν θεοὺς ἔδειξε τοὺς δὲ ἀνθρώπους, τοὺς μὲν δούλους ἐποίησε τοὺς δὲ ἐλευθέρους
von_ungern is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2012., 22:12   #106
Kasarne ex JNA u Karlovcu

https://www.forum.hr/showthread.php?t=524188&page=5

na postanom linku, vezanom uz temu Karlovačko ratiše u DR , na ovom forumu ima par detalja o toj temi i slika...
Karlovac je bio iznimno važan, prvo s obzirom na velik broj objekata(kasarni,poligona,školski centar,skladišta) bivše JNA u samom gradu i okolici ,drugo zbog toga što su četnici potpomognuti tom armijom došli na doslovno koji kilometar od presjecanja RH ( cesta i pruga ) na dva dijela. Problem je bio i obližnji Kordun gdje je bio jedan od epicentara srpske pobune u Hrvatskoj. Tako da je dio kasarni u vanjskom prstenu oko grada ( Mekušje, Sajevac, Logorište) uspješno odoljevao opsadi u nadi da će i dobiti pojačanje iz smjera tog istog Korduna, razbiti blokadu preostalih kasarni u Karlovcu i spojiti se sa Jaskom. Kasarne u samom Karlovcu su relativno lakše "pale"...no jedan od "tvrđih" oraha bilo je skladište u naselju Jamadol ,vrlo značajno u pogledu MTS. Jedna od žeščih tenkovskih bitaka (ako izuzmemo Vukovar, u cijelom DR-u mogli bi reći) odvijala se prilikom prodora tenkova i četnika iz kasarne u prigradskom naselju Logorište...dio tog proboja se uspio izvuči preko rijeke Korane na okupiran Kordun, pritom su popalili dosta kuča u selu Belaj i okolici , pobivši 18 stanovnika, no dio je uništen od strane naših snaga u tom proboju. Osim što su četnici zaustavljeni PO sredstvima , najmanje dva njihova T-34 je uništeno sa našeg T-55 tako da je ovo bojište di su se vodile borbe i tenk-tenk,između ostalog. Ipak nešto tehnike je poslije zarobljeno u kasarni u Logorištu, nekih 30ak tenkova npr., mahom T-34. Nešto od tih je završilo na dubravačkom ratištu ubrzo. Naravno, nakon proboja, avioni ex armije su raketirali tu kasarnu i pritom uništili dio ostavljenih sredstava.
Možda netko bude više o ovim izuzetno važnim bitkama...u i oko Karlovca. Ja ću nastaviti kad stignem...pozz.
__________________
Vojni kapelan prve klase
điđimiđi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2014., 12:24   #107
Imam detaljan opis događaja što se tiče vojarne Čakovec i karaula u Međimurju (Kotoriba, Donja Dubrava, Goričan). Na žalost ne u digitalnom obliku, pa ako koga zanima nešto u vezi toga mogu napisati.
CrniTuljan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2014., 13:09   #108
Pa recimo ako znaš gdje je ona p...., Međimurac porijeklom, koji je kao zapovjednik karaule zbrisao u Mađarsku?
Te ako znaš nešto više o blokadi u Banfiju. Jesu li to Slovenci sami organizirali ili su i naši sudjelovali.
I ako možeš kazat koji izvor koristiš?
jeffy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2014., 14:46   #109
Quote:
jeffy kaže: Pogledaj post
Pa recimo ako znaš gdje je ona p...., Međimurac porijeklom, koji je kao zapovjednik karaule zbrisao u Mađarsku?
Te ako znaš nešto više o blokadi u Banfiju. Jesu li to Slovenci sami organizirali ili su i naši sudjelovali.
I ako možeš kazat koji izvor koristiš?
Koristim knjigu "Međimurje u domovinskom ratu za slobodnu Hrvatsku". Knjiga prati i djelovanja međimurskih postrojbi, ali ipak su najdetaljnije opisana događanja oko vojarne i karauli.

Ako mi možeš reći koja je to karaula bila? Znam da je zapovjednik karaule u D. Dubravi bio kapetan Dragoljub Borković koji je karaulu digel u zrak i zbrisal preko mure, no on nije bio Međimurec.

Jedini zapovjednik karaule iz Međimurja je bio Željko Vlah koji je karaulu u Goričan predao nakon pada vojarne Čakovec, a luđak nije htio predati bez borbe jer je to nečasno (vojničina bio i ostao) pa su se dogovorili da smije baciti jednu ručnu bombu i ispucati se kalašom u zrak kod predaje, da osjeti miris borbe... xD

Kaj se tiče blokade kod Banfija. Vjerojatno misliš na zaustavljanje tenkovske kolone 28. lipnja 1991. To je bila slovenska TO, no ne piše ništa potonje. Moguće je da su imali dogovor pa su naši pomogli.

Zadnje uređivanje CrniTuljan : 10.07.2014. at 14:59.
CrniTuljan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2014., 10:48   #110
S obzirom da sam znao samo prezime Borković, koje nije rijetko u Međimurju, pretpostavio sam da je domaći.

28.6.1991
Građani M. Središća blokirali kolonu Jna u pohodu na Sloveniju.

http://lendavainfo.com/video-foto-us.../#.U7-jUdfDj7h
jeffy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2014., 13:01   #111
Quote:
jeffy kaže: Pogledaj post
S obzirom da sam znao samo prezime Borković, koje nije rijetko u Međimurju, pretpostavio sam da je domaći.

28.6.1991
Građani M. Središća blokirali kolonu Jna u pohodu na Sloveniju.

http://lendavainfo.com/video-foto-us.../#.U7-jUdfDj7h
A na to misliš. To je na mostu bilo baš u samom M. Središću.

Slovenci su javili ovo:

28. lipnja 1991. 15:35 sati:
Quote:
23273 yu oic ck
38641 solend yu

izvoli kolega

molimo pokusajte um srediscu zadrzati kolonu jos sat vremena

pokusat cemo sve uchiniti sto bude u nassoj mocci

hvala
ok ok
Civili su se okupili na mostu i zapriječili put koloni, a Slovenci su na most postavili cisterne za koje su tvrdili da su pune metanola, no prema nekim podacima one su bile prazne.

Sljijede pregovori i oko 17 sati JA se povlači prema Žiškovcu. U tom trenutku se pretpostavljalo da se vraćaju u vojarnu Varaždin. Policajci koji su pratili kolonu bili su zarobljeni od strane JA i tenkovska kolona skreće prema Sv. Martinu, Banfiju i dalje prema Gibini gdje nailazi na oružani otpor slovenske TO. Ne znam da li su Slovenci imali kakve žrtve. JA je imala 2 mrtva i 1 ranjeni. Prvi je poginuo vodnik, pripadnik KOS-a, vojnik Dejan Bjelogrlić umire prilikom prijevoza u čakovečku bolnicu, a Slobodan Ranković je bio ranjen.

Nakon toga se kolona povlači prema Jalšovcu. Dalje slijede pregovori u Trnovcu, no ne dolazi se do nikakvog dogovora. Uzima se u obzir rušenje mosta u M. Središću te se priprema plan za evakuaciju stanovništva.

29. lipnja 1991.

Tenkovska kolona se iz Jalšovca kreće prema Štrigovi, a zatim preko G. Mihaljevca za Macinec i spaja se sa grupom tenkova u Dravskom Središću. U dogovoru sa Sekretarijatom za obranu općine Čakovec slovenska TO povlači sve skele na muri na svoju stranu.

Evo to je sve vezano uz taj incident.
CrniTuljan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2014., 13:18   #112
Jel to ista kolona kojoj se u gotovo centru Čakovca pokvario tenk. Navodno da nije bilo policije i par pijedinaca, bili bi linčovani od gomile.
Navodno je smrt jednog od vojnika JNA posljedica lutanja u potrazi za bolnicom..
jeffy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2014., 13:27   #113
Quote:
jeffy kaže: Pogledaj post
Jel to ista kolona kojoj se u gotovo centru Čakovca pokvario tenk. Navodno da nije bilo policije i par pijedinaca, bili bi linčovani od gomile.
Navodno je smrt jednog od vojnika JNA posljedica lutanja u potrazi za bolnicom..
Tenk koji je ostao kod Čateksa na magistrali sabotirao je sam zapovijednik tenka po nacionalnosti Slovenac

Što se tiče lutanja u potrazi za bolnicom to ne znam. Nije navedeno.
CrniTuljan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2014., 13:50   #114
Čini mi se čak da sam tu knjigu imao u ruci.
Jel unutra i slika tog tenka/transportera?
Zanima me još jedna stvar, da li se možda u njoj spominje i prvi onesposobljen tenk. Prvenstveno me zanima datum tog događaja. Pokušavam o tom događaju več duže vrema saznati detalje.
Ovo je možda OT, ali ima tema i o tome na forumu.
jeffy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2014., 14:32   #115
Quote:
jeffy kaže: Pogledaj post
Čini mi se čak da sam tu knjigu imao u ruci.
Jel unutra i slika tog tenka/transportera?
Zanima me još jedna stvar, da li se možda u njoj spominje i prvi onesposobljen tenk. Prvenstveno me zanima datum tog događaja. Pokušavam o tom događaju več duže vrema saznati detalje.
Ovo je možda OT, ali ima tema i o tome na forumu.
Ovako ti izgleda knjiga:

http://www.njuskalo.hr/image-bigger/...ka-9511945.jpg

Prvi onesposobljeni tenk JA u Hrvatskoj.

Onesposobili su ga pripadnici Narodne Zaštite Nedelišće 2. srpnja 1991. Marinko sambolek i Ivica Baksa podmetanjem 30 cm duge čelične šipke između gusjenice i pogonske zvijezde tenka. Nakon toga stiže desetina vojne policije koja je oružje uperila u mještane, a poručnik je us psovke pljunuo na iskrivljenu metalnu šipku i bacio ju u jarak ( ).
CrniTuljan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2014., 12:37   #116
Quote:
CrniTuljan kaže: Pogledaj post
Ovako ti izgleda knjiga:



http://www.njuskalo.hr/image-bigger/...ka-9511945.jpg



Prvi onesposobljeni tenk JA u Hrvatskoj.



Onesposobili su ga pripadnici Narodne Zaštite Nedelišće 2. srpnja 1991. Marinko sambolek i Ivica Baksa podmetanjem 30 cm duge čelične šipke između gusjenice i pogonske zvijezde tenka. Nakon toga stiže desetina vojne policije koja je oružje uperila u mještane, a poručnik je us psovke pljunuo na iskrivljenu metalnu šipku i bacio ju u jarak ( ).

Jel ovo s tenkom bilo u Puscinama ili u G. Hrascanu? Jer se sjecam da je u Puscinama zastao jedan tenk kod vatrogasnog doma, prije skretanja za G. Hrascan, pa me zanima jel to taj bio.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
"Tako, tako sam umoran, i cekam valove, valove mora..."
Aubrigo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2014., 14:07   #117
Quote:
Aurigo kaže: Pogledaj post
Jel ovo s tenkom bilo u Puscinama ili u G. Hrascanu? Jer se sjecam da je u Puscinama zastao jedan tenk kod vatrogasnog doma, prije skretanja za G. Hrascan, pa me zanima jel to taj bio.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Piše da je bilo u Trnovcu.
CrniTuljan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2014., 16:02   #118
Oky, koliko se sjecam, jedan tenk (samohodka, sto vec) je riknula u Puscinama i dimilo se iz nje, pa sam mislio da se radi o ovome


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
"Tako, tako sam umoran, i cekam valove, valove mora..."
Aubrigo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2014., 13:09   #119
Quote:
điđimiđi kaže: Pogledaj post
https://www.forum.hr/showthread.php?t=524188&page=5

na postanom linku, vezanom uz temu Karlovačko ratiše u DR , na ovom forumu ima par detalja o toj temi i slika...
Karlovac je bio iznimno važan, prvo s obzirom na velik broj objekata(kasarni,poligona,školski centar,skladišta) bivše JNA u samom gradu i okolici ,drugo zbog toga što su četnici potpomognuti tom armijom došli na doslovno koji kilometar od presjecanja RH ( cesta i pruga ) na dva dijela. Problem je bio i obližnji Kordun gdje je bio jedan od epicentara srpske pobune u Hrvatskoj. Tako da je dio kasarni u vanjskom prstenu oko grada ( Mekušje, Sajevac, Logorište) uspješno odoljevao opsadi u nadi da će i dobiti pojačanje iz smjera tog istog Korduna, razbiti blokadu preostalih kasarni u Karlovcu i spojiti se sa Jaskom. Kasarne u samom Karlovcu su relativno lakše "pale"...no jedan od "tvrđih" oraha bilo je skladište u naselju Jamadol ,vrlo značajno u pogledu MTS. Jedna od žeščih tenkovskih bitaka (ako izuzmemo Vukovar, u cijelom DR-u mogli bi reći) odvijala se prilikom prodora tenkova i četnika iz kasarne u prigradskom naselju Logorište...dio tog proboja se uspio izvuči preko rijeke Korane na okupiran Kordun, pritom su popalili dosta kuča u selu Belaj i okolici , pobivši 18 stanovnika, no dio je uništen od strane naših snaga u tom proboju. Osim što su četnici zaustavljeni PO sredstvima , najmanje dva njihova T-34 je uništeno sa našeg T-55 tako da je ovo bojište di su se vodile borbe i tenk-tenk,između ostalog. Ipak nešto tehnike je poslije zarobljeno u kasarni u Logorištu, nekih 30ak tenkova npr., mahom T-34. Nešto od tih je završilo na dubravačkom ratištu ubrzo. Naravno, nakon proboja, avioni ex armije su raketirali tu kasarnu i pritom uništili dio ostavljenih sredstava.
Možda netko bude više o ovim izuzetno važnim bitkama...u i oko Karlovca. Ja ću nastaviti kad stignem...pozz.
kolko se sječam, borbr su se vodile oko vojarne robert domani (kasnije vojarna luščić), bio je i pokušaj ulaska u vojarnu al su naši vračeni, bilo je i poginulih i ranjenih, zatim 2 pokušaja zauzimanja vojarne mekušje, neuspješna, zauzeta tek u oluji, oko logorišta je poginulo dosta naših za vrijeme opsade, tu je stradao i najmlađi poginuli karlovački branitelj... onaj luđak na jamadolu je prijetio da će dići u zrak skladište municije, sječam se da su pričali da je to napravio, ode pol grada skupa s njim... uglavnom, karlovac je te nesretne 91. bio u vrlo teškom položaju, pun neprijateljske vojske, s korduna krenule komšije a branitelji slabo naoružani, iako su imali nešto što komšije nisu imale, ogromna muda... pozdrav...
Pancho1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2014., 15:04   #120
evo i jedan filmić, amaterski dokumentarac na temu proboja jna iz logorišta

https://www.youtube.com/watch?v=ekBkHmP2wR0
Pancho1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:52.