Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.06.2010., 08:19   #21
pa gleda se i prema magnetskom zracenju zemlje?
mislim ako se ide raspravljati o stranama svijeta, zasto ne polazite od fakin kompasa i kako on uopce radi?
zelimguildwars is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2010., 09:10   #22
Quote:
zelimguildwars kaže: Pogledaj post
pa gleda se i prema magnetskom zracenju zemlje?
mislim ako se ide raspravljati o stranama svijeta, zasto ne polazite od fakin kompasa i kako on uopce radi?
Što, tvoj kompas ima slova G i D umjesto N i S?
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2010., 09:14   #23
Ocito da ovaj "zelimguild" nije svatio o čemu sam ja pisao u uvodnom postu, ne radi se o kompasu i magnetskom zračenju ili polju... To je sve jasno i ok, nego je pitanje jednostavnog karaktera, zašto bi sjever trebao označavati nešto "što je gore" a jug "nešto sto je dolje" ne bi trebao zar ne? eto ga... u tome je cijela poanta...
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2010., 09:20   #24
pricas gluposti.
evo da generaliziram tvoje pitanje: zasto bilo koja rijec odgovara bilo cemu?

evo pa uzivaj u slici s tim da pogledaj ove fakin strelice koje inace oznacavaju SMIJER, dakle prema naprijed / ravno / ispred / gore ...
http://boojum.as.arizona.edu/~jill/N...etic_field.jpg
zelimguildwars is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2010., 09:45   #25
E znam daću dob't karton za ovo al...

__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2010., 10:24   #26
Zato što je prve, 'ajmo reć "modernije", karte za širu upotrebu radila ekipica s područja središnje Europe, a takva vrst orijentacije kopna stavlja njihove, maltene, rodne kuće u središte karte.Tj. svijeta.
(Odnosno, ovakava orijentacija, bolje nego svaka druga koja je moguća, stavlja ih što je moguće biliže sjecištu dijagonala pravokutnika na kom je ucrtana karta, a da ipak svi kontinenti budu prikazani.)
Budući da, kao posljedica kartografske projekcije, središte ujedno ispada i veće u odnosu na ostale dijelove (države), Njemačka izgleda površinom veća nego što jest u relativnom omjeru prema drugim površinama (državama). To se još bolje vidi na karti Europe, neg' na karti svijeta. (E da, gorespomenuta ekipica je mahom bila s područja koje se nalazi u današnjoj Njemačkoj.)
Ete ti ga zašto nam karte 'vako izgledaju (sjever je gornji, Europa u sredini, ostale ko šiša): malo narcisoidnosti, malo megalomanije i sve se dade riješiti.
Razlog je....tako ljudski.
__________________
malo tolerancije nikog nije ubilo
nina williams is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2010., 11:01   #27
Quote:
nina williams kaže: Pogledaj post
Zato što je prve, 'ajmo reć "modernije", karte za širu upotrebu radila ekipica s područja središnje Europe, a takva vrst orijentacije kopna stavlja njihove, maltene, rodne kuće u središte karte.Tj. svijeta.
(Odnosno, ovakava orijentacija, bolje nego svaka druga koja je moguća, stavlja ih što je moguće biliže sjecištu dijagonala pravokutnika na kom je ucrtana karta, a da ipak svi kontinenti budu prikazani.)
Budući da, kao posljedica kartografske projekcije, središte ujedno ispada i veće u odnosu na ostale dijelove (države), Njemačka izgleda površinom veća nego što jest u relativnom omjeru prema drugim površinama (državama). To se još bolje vidi na karti Europe, neg' na karti svijeta. (E da, gorespomenuta ekipica je mahom bila s područja koje se nalazi u današnjoj Njemačkoj.)
Ete ti ga zašto nam karte 'vako izgledaju (sjever je gornji, Europa u sredini, ostale ko šiša): malo narcisoidnosti, malo megalomanije i sve se dade riješiti.
Razlog je....tako ljudski.
Što onda s grčkim, rimskim i egipatskim ili arapskim kartama koje su također orijentirane sjever jug?

Ovo s projekcijama - baš naprotiv, najčešće korištena Merkatorova predimenzionira površine udaljenije od središta preslikavanja ali zato čuva pravu vrijednost kuteva

Zadnje uređivanje Rain : 21.06.2010. at 11:06.
Rain is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2010., 12:07   #28
Valjda je neki rani europski kartograf nacrtao kartu sjever-jug i tako po njemu svi nastavili da ne bude zabune.

Quote:
Rain kaže: Pogledaj post
Što onda s grčkim, rimskim i egipatskim ili arapskim kartama koje su također orijentirane sjever jug?

Ovo s projekcijama - baš naprotiv, najčešće korištena Merkatorova predimenzionira površine udaljenije od središta preslikavanja ali zato čuva pravu vrijednost kuteva
Ako se ne varam arapske karte su jedine bile okrenute obrnuto tj. jug-sjever.
Air man is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2010., 12:10   #29
Quote:
Rain kaže: Pogledaj post
Što onda s grčkim, rimskim i egipatskim ili arapskim kartama koje su također orijentirane sjever jug?
A šta ja znam.....meni ovo za Švpce još profesor zemljopisa u srednjoj pričao. Jbt ga, samo su 4 mogućnosti što ćeš staviti gore, valjda su morali nekad i potrefit.

Quote:
Rain kaže: Pogledaj post
Ovo s projekcijama - baš naprotiv, najčešće korištena Merkatorova predimenzionira površine udaljenije od središta preslikavanja ali zato čuva pravu vrijednost kuteva
Kako misliš baš naprotiv? Pa on je skroz reprezentativan primjer. Mercator....gospon koji se rodio na 50 i kusurtom stupnju sj. geo. širine....i načinio projekciju koja toliko povećava mjerilo od ekvatora, da nakon 70-og stupnja tu kartu mo'š upotrijebit za pos'o poslije vel'ke nužde. A onda je, na svojim kartama, rodnu grudu vazda po zlatnom rezu ucrtavao.
Ne, baš taj nije od veličine patio....
__________________
malo tolerancije nikog nije ubilo
nina williams is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2010., 12:32   #30
Quote:
zelimguildwars kaže: Pogledaj post
pricas gluposti.
evo da generaliziram tvoje pitanje: zasto bilo koja rijec odgovara bilo cemu?

evo pa uzivaj u slici s tim da pogledaj ove fakin strelice koje inace oznacavaju SMIJER, dakle prema naprijed / ravno / ispred / gore ...
http://boojum.as.arizona.edu/~jill/N...etic_field.jpg
A ti ne pričaš?

Te strelice su isto dogovorna stvar. Magnet pokazuje pravac, a sad hoćeš li ti uzeti jedan smjer ili drugi za glavni, tj. za azimutnu nulu, stvar je dogovora koji je ... odavno dogovoren.
BTW nije magnetsko zračenje, toga nema. Postoji magnetno polje.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2010., 12:52   #31
Road Warrior, koliko sam shvatila, ono što tebe zanima je više pitanje povijesti nego prirodne znanosti?
Dakle, zašt to tam ne lupiš?
Ptica Trkačica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2010., 14:00   #32
Quote:
nina williams kaže: Pogledaj post
A šta ja znam.....meni ovo za Švpce još profesor zemljopisa u srednjoj pričao. Jbt ga, samo su 4 mogućnosti što ćeš staviti gore, valjda su morali nekad i potrefit.

Kako misliš baš naprotiv? Pa on je skroz reprezentativan primjer. Mercator....gospon koji se rodio na 50 i kusurtom stupnju sj. geo. širine....i načinio projekciju koja toliko povećava mjerilo od ekvatora, da nakon 70-og stupnja tu kartu mo'š upotrijebit za pos'o poslije vel'ke nužde. A onda je, na svojim kartama, rodnu grudu vazda po zlatnom rezu ucrtavao.
Ne, baš taj nije od veličine patio....
Da, ali se isto tako povećava mjerilo na južnoj strani ekvadora

uostalom švabe koriste transverzalnu merkatorovu projekciju pa su površine deformirane zapadno i istočno od središnjeg meridijana.
Rain is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2010., 22:29   #33
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
A ti ne pričaš?

Te strelice su isto dogovorna stvar. Magnet pokazuje pravac, a sad hoćeš li ti uzeti jedan smjer ili drugi za glavni, tj. za azimutnu nulu, stvar je dogovora koji je ... odavno dogovoren.
BTW nije magnetsko zračenje, toga nema. Postoji magnetno polje.
Tako je, htjedoh mu odgovoriti na post al neka si i ti lik se vrti u krugu i ne želi izać i shvatiti da je sve to stvar dogovora da je sjever "gore" a jug "dolje", jer nije jug nigdje "dolje" jer dolje ne postoji u svemiru a ni gore, pa ne razumjem zasto neki ovdje ne žele jednostavno priznat jednostavnu činjenicu da je to sa gore i dolje izmisljotina koja se uvriježila na planetu kao nešto kako treba biti jer eto zemlja stvarno stoji onako kako je na kartama prikazuju, ma majke ti
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2010., 22:33   #34
Quote:
Ptica Trkačica kaže: Pogledaj post
Road Warrior, koliko sam shvatila, ono što tebe zanima je više pitanje povijesti nego prirodne znanosti?
Dakle, zašt to tam ne lupiš?
Pa na pdf povijesti sam regularan, navratio sam malo do vas jer ovo pitanje jest za prirodne znanosti, al u okviru ZABLUDE prirodnih znanosti
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2010., 12:17   #35
Quote:
Rain kaže: Pogledaj post
Da, ali se isto tako povećava mjerilo na južnoj strani ekvadora
Naravno. Al' ne kontam....što si htio reć s time?

Quote:
Rain kaže: Pogledaj post
uostalom švabe koriste transverzalnu merkatorovu projekciju pa su površine deformirane zapadno i istočno od središnjeg meridijana.
Eeeee....ali od kada? Neke su se stvari, do danas, promijenile, ali neke su se i ukorijenile. A baš taj Mercator kojeg si spomenuo bio je službeni kartograf Svetog Rimskog Carstva. Pa je ostalima moralo bit onako kako je on htio. A on je htio uvećavat i zlatno rezat po današnjoj Belgiji, a ne po rec'mo Šri Lanki.
Htjedoh reć, taj Mercator, kojeg ti uzimaš za primjer, nije imao nikakav pošten razlog takve orijentacije na svojim kartama-neg' neke zeru egocentrične ideje. Nit mu je sjever morao bit gore, nit zavičaj uvećan. Tad još ni Greenwich nije bio standard-stvarno je mogao smjestiti i okrenuti-gdje god je, i kako god je, što htio.
__________________
malo tolerancije nikog nije ubilo
nina williams is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2010., 13:35   #36
Vjerojatno je Merkator samo nastavio tradiciju. Recimo Ptolomejeva karta svijeta iz 2. st. n.e. stavlja sjever 'gore'.


interesantno kako ju prikazuje (kao dio plašta kugle?), vjerojatno je pretpostavljao da je Zemlja sferična.
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2010., 13:37   #37
Quote:
Road_Warrior kaže: Pogledaj post
Pa na pdf povijesti sam regularan, navratio sam malo do vas jer ovo pitanje jest za prirodne znanosti, al u okviru ZABLUDE prirodnih znanosti
ne vidim kako bi neki dogovor i konvencija u stvarima koje nemaju apsolutnu refereničnu točku mogao biti zabluda. to mi je u rangu s onim 'europa i azija su jedan kontinent'
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2010., 13:50   #38
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Ružno? Zašto bi izgledalo ružno?
bilo bi vrlo nepraktično na globusu, morao bi ga okrenuti i gledati 'naopako' da vidiš kopno.
opet, to je tako tek s nastakom globusa.
kad je uopće nastao prvi globus?
edit:
M. Behaim, Njemačka, 1492.

Zadnje uređivanje Aphex : 25.06.2010. at 13:56.
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2010., 09:42   #39
jel nije zbog kompasa? ono..kao..kompas pokazuje sjever? ili šagod pokazuje sad sam izgubljena...

a praktično je, jer na sjevernoj polutki ima više kopna, i na sjevernoj polutki je europa, pa ako su oni to izmislili, naravno da su sebe stavili gore..a australija se otkrila tek kasnije i antarktika...
seronjaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2010., 10:06   #40
Quote:
seronjaa kaže: Pogledaj post
jel nije zbog kompasa? ono..kao..kompas pokazuje sjever? ili šagod pokazuje sad sam izgubljena...

a praktično je, jer na sjevernoj polutki ima više kopna, i na sjevernoj polutki je europa, pa ako su oni to izmislili, naravno da su sebe stavili gore..a australija se otkrila tek kasnije i antarktika...
I Kinezi su na sjevernoj polutki, no njihove su karte gledale na jug.
Nije stvar ni praktičnosti ni kompasa (jer što pokazuje sjever, pokazuje i jug – magnetskih monopola nema), već konvencije. Mogli bismo raspravljati o kozmologijama i sličnome, no to stvarno onda više nije rasprava za Prirodne znanosti. (A pomalo me sram priznati da bih bolje objasnio zašto su kineske karte bile orijentirane prema jugu nego zašto su naše prema sjeveru.)
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:44.