Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.06.2009., 12:24   #1
Osobni identifikacijski broj / OIB - što i kako

Trebam potpisat ugovor o kupnji stana, a firma prodavatelj još nema OIB?! Kako je to moguće, zar nisu to već svi dobili? Meni je to sumnjivo...
Kaže mi prika odvjetnik da će se uknjižba stana na mene odbit ako nema OIB-a prodavatelja
marginalac is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 12:55   #2
Koja firma?
Brazil is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 12:57   #3
poslat ću ti na pm

Zadnje uređivanje marginalac : 30.06.2009. at 13:17.
marginalac is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 14:57   #4
Na www.oib.hr možeš saznati OIB pravne osobe iz MB-a (matičnog iliti poreznog broja) ili MBS-a (matičnog broja subjekta upisa u registar Trgovačkog suda).

MB nvj. imaš i znaš. Ako ga nemaš, onda odi na sudreg.pravosudje.hr i tamo pronađi firmu po imenu, pa ćeš dobiti njen MBS.

Na www.biznet.hr možeš ići u registar poslovnih subjekata, pa firmu pronaći bilo po MB-u, po MBS-u ili po nazivu, gdje ćeš dobiti ostala dva podatka. Ovo je zgodno za još jednu provjeru.
tome is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 18:49   #5
Za pravne osobe je teže dobiti OIB preko oib.hr, vrlo često pretraga ne daje podatke...
ali odeš u poreznu upravu, imaju posebne šaltere za dodjelu oib-a, i uvjerenja o oib-ima...
samo objasniš pravni interes, npr.pokažeš predugovor....
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2009., 11:53   #6
Brazil mi je izvukao OIB, al hvala i vama ostalima
marginalac is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2009., 10:45   #7
sve firme upisane u sudske registre trgovačkih sudova u RH su od 1.1. ove godine dobile oib koji je vidljiv na izvatku iz registra, samo odete na https://sudreg.pravosudje.hr/Sudreg/index.jsp i pronađete firmu i na izvatku je vidljiv i oib.
marija82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2010., 14:26   #8
OIB - što i kako

Zanima koji vrag i čemu služi oib,ako gedje god dođem ne koji šalter traže me jmbg???

Suprug je išao raditi djetetu dječiji doplatak,i sad nam je stiglo poštom da moramo dosatviti jmbg,a predali smo oib????pa koja je svrha tog sranja?
vragolanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2010., 14:34   #9
Quote:
vragolanka kaže: Pogledaj post
Zanima koji vrag i čemu služi oib,ako gedje god dođem ne koji šalter traže me jmbg???

Suprug je išao raditi djetetu dječiji doplatak,i sad nam je stiglo poštom da moramo dosatviti jmbg,a predali smo oib????pa koja je svrha tog sranja?
koliko ima vremena da su nam svima dostavljali te OIB-e poštom kući? Eno moj još uvijek stoji u ladici u kuverti neotpakiran i neznam koja mu je bila svrha osim pražnjenje državnog proračuna. Prvi put sam taj OIB vidio kad sam išao sina kad se rodio prijavit pa su mi u jednom uredu izdali potvrdu o prebivalištu na kojoj je pisao taj oib a dobio sam ga i na njegovom rodnom listu. Uglavnom meni moj nikada još nije bio potreban, jmbg znam napamet i uvijek su njega tražili ako su i tražili
__________________
:-)
ZgeNbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2010., 15:16   #10
upravo tako,i mi smo išli prijaviti bebu prije 10 dana isto smo dobili oib za kojeg su rekli da nam je to kao jmbg,a na kraju gdje god dođemo kad priložimo oib,nije im potreban već traže jmbg..to je sve jebe... kretenizam.
i naravno vozaju nas ko male majmune
vragolanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2010., 15:23   #11
Meni je zatrebao do sad jedino u ZET-u, kad sam ispunjavala zahtjev za novi pokaz (elektronsku kartu ili kako će se već zvati)
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2010., 17:04   #12
meni je trebao nedavno kod javnog biljeznika... ali sam trebao dati i maticni, pa tako da...

inace OIB je jedan veliki propali projekt hrvatske vlade. sluzi da zamijeni jmbg, a koristit ce se u iste svrhe u jmbg samo ga ljudi nece pamtiti tako lagano, a za sada svugdje gdje sam dao oib sam trebao dati i jmbg.
bitno da je potroseno par milja kuna za to...
robihr is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2010., 19:28   #13
I ja sam ga trebala na ostavinskoj kod javnog bilježnika. Nije tražio JMBG.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2010., 20:01   #14
Nazvati projekt propalim prije nego sto je i pocelo njegovo potpuno koristenje moze samo potpuni idiot. OIB u principu je isto sto i JMBG fizicke osobe, odnosno MB pravne osobe, samo sto, za razliku od JMBGa ne otkriva osobne podatke, zbog cega je JMBG bio tajan broj. OIB pak ne otkriva nista osobi, pa je stoga potpuno javan. Informatizacijom svih sustava i njihovim moci ce se tocno vidjeti tko sto ima i koliko zaradjuje, pa ce se moci i adekvatno oporezovati imovina i dohodak.

Zadnje uređivanje F10EXX : 16.01.2010. at 20:07.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2010., 21:24   #15
mene su ga prije par dana tražili u jednoj poliklinici.
ja blenula ko tele u šarena vrata. žena bila ljubazna i našla je broj preko zdravstvene iskaznice i zapisala mi ga da ga imam u novčaniku.
__________________
"neidem gore po pečat ali to nazivam planinarskim orgazmom, kad ga lupim u hpo il svoj dnevnik" by osbourne
C71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2010., 22:27   #16
Dal to znači da će sada moći objaviti registar branitelja ??
Snorki_Snorkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2010., 22:33   #17
registar je obećo objavit novi predsjednik
pckids is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2010., 00:08   #18
Quote:
F10EXX kaže: Pogledaj post
Nazvati projekt propalim prije nego sto je i pocelo njegovo potpuno koristenje moze samo potpuni idiot. OIB u principu je isto sto i JMBG fizicke osobe, odnosno MB pravne osobe, samo sto, za razliku od JMBGa ne otkriva osobne podatke, zbog cega je JMBG bio tajan broj. OIB pak ne otkriva nista osobi, pa je stoga potpuno javan. Informatizacijom svih sustava i njihovim moci ce se tocno vidjeti tko sto ima i koliko zaradjuje, pa ce se moci i adekvatno oporezovati imovina i dohodak.
projekt je propao zato sto je jmbg lijepo koristio svojoj svrsi godinama (a jesu i veliki privatni podaci... datum rodjenja, grad i spol, uzmes osobnu i vidis sve te podatke iz osobne, koju btw moras priloziti u 90% slucajeva gdje trebas i OIB). razlika izmedju jmbg-a i oib-a je da jmbg mogu zapamtiti, dok oib niti ne pokusavam. sto je jos najgore u drzavnim sluzbama se jos ne mogu dogovoriti sami sa sobom hoce li oib, jmbg ili oboje...
robihr is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2010., 02:28   #19
Yap, OIB je glupost. JMBG osim datuma rodjenja ne otkriva nista posebno tajno, a datum rodjenja je na osobnoj. No neki pametnjakovic ga je proglasio tajnim jer zeli biti veci katolik od Pape. Pa su smislili OIB, kako bi odlican sistem zamjenili losijim.
succorosso is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2010., 16:33   #20
JMBG se još ovu godinu koristi kao "kontrolni" broj, štogod to značilo..a od 2011. samo OIB se koristi i sad će oni utvrđivat ko šta ima, koliko duguje, a lopovluk zadnjih 20 godina više nije potrebno kontrolirati..
__________________
Krenuo sam u život bez plana i stigao sam tamo gdje sam sanjao
bodulo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:23.