Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.11.2010., 19:04   #881
Dobro, dovoljno precizno i razumljivo. Svaka čast!

Sad predlažem samo proširit bazu materijala s trgovačkim nazivima!
nike321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2010., 20:06   #882
Quote:
nike321 kaže: Pogledaj post
Ne kupuje se kondenzacijski bojler zato jer je jaći već zato jer je efikasniji (troši manje za isti učin).
Nisi kvotao, pa ne znam je'l ti to meni objasnjavas...ali taj dio o efikasnosti je imo jasan.
Quote:
Dakle nije problem u bojleru već u nedostatku površine grijaćih tijela koja može nastupiti
Upravo tako, zato i jesam napomenula da postoji mogucnost da s postojecim sistemom nije moguce iskoristiti efikasnost kondenzacijskog bojlera i da je potrebna veca povrsina radijatora.
Upravo to sam i rekla:
"Ako povrsina ostane ista, ti radijatori ne mogu tim niskim temperaturama zagrijati prostor i investicija u kondenzacijski bojler ispadne neisplativa."
Quote:
u najčešće 10-20% vremena a tada bojler može preći s kondenzacijskog načina rada na obični i taj manjak nadoknaditi drugim režimom rada.
Naravno da moze. Ali, ako to nije 10-20% nego 20-30% vec je prica dosta razlicita...nije nebitno u kojoj klimi se zivi, kakve su zime i moze li se bas s 50°-55° stupnjeva zagrijavati prostor s onom povrsinom raidjatora koji su namijenjeni klasicnom sistemu s visim temperaturama, ako je vani dobar dio zime -5° do 5°, a mozda i ispod toga.
Quote:
Dakle, ušteda od 15-ak posto na potrošnji goriva koju ostvaruje kondenzacijski bojler jednake snage (u odnosu na klasični) je dostupna skoro 80% vremena i na klasičnoj instalaciji posebno ako je ona predimenzionirana, a što je bio vrlo čest slučaj prije.
Mislim da si ipak malo preoptimistican.
Da...ako je sistem predimenzioniran, pa je u stvari povrsina radijatora idealna za kondenzacijaski bojler i da...ako je moguce kondenzacijski sistem koristiti 80% vremena.
Ali, ako sistem nije predimenzioniran, pa fali povrsine radijatora kojom bi se postizala ugodna temperatura s 55° i time ostvarivala usteda koju ocekujemo od kondenzacijskog bojlera i ako zivis tamo gdje su zime takve da sa postojecim sistemom veci dio zime moras grijati visokim temperaturama - onda kondenzacijski bojler nece ostvariti ocekivanu ustedu i ne isplati se.
Zato mislim da generalno nije pametno nikome na pamet savjetovati kupnju kondenzacijskog bojlera uz stare instalacije i stare radijatore.
Quote:
Danas kad sve hoćemo jeftino, teško da je išta predimenzionirano (prije će biti obrnuto) jer dobar proračun i izolacija izvođaču štedi novce.
O tome ti ja pricam.
Kondezacijski sistem je ok, ako se sve radi iz pocetka...inace je vrlo upitan.
Ne kazem da ne moze biti koristan i stedljiv, ali to ovisi o mnogocemu i ne treba se prenagliti s kupnjom bojlera koji ce kao stediti i ispalatiti se za par godina, jer to moze, ali i i ne mora biti tako.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2010., 20:39   #883
Quote:
nike321 kaže: Pogledaj post
Dobro, dovoljno precizno i razumljivo. Svaka čast!

Sad predlažem samo proširit bazu materijala s trgovačkim nazivima!
Nije problem na drugom listu dodati još materijala sa pripadnim koeficijentom ili zamijeniti neki postojeći materijal koji ne koristimo sa nekim novim materijalom. Do sad je programčić skinulo nekih 300-tinjak forumaša ali je prije bio u zasebnoj temi koja je potonula u zaborav. Programčić je nastao iz osobnih potreba za proračun grijanja vlastite kuće i batove kuće a onda sam ga uploadirao i podjelio s ostalima da vidim komentare i savjete što poboljšati, ali puno ljudi ga je skinulo a dobio sam vrlo malo povratnih informacija.
Drago mi je ako sam bar nekome pomogao jer znam na kakve sam probleme i odgovore nailazio kad sam se počeo baviti takvim i sličnim izračunima.
Zato slobodno probajte i komentirajte.
tom_pz is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2010., 23:46   #884
kondenzacijskom bojleru je gornja temperatura negde oko 60 c to jest malo nize ovisno o uvjetima
dimenzioniranje radijatora se da slozit tako da ce i na minus 20 normalno zagrijat prostorije a u slucajevima da nema potrebe po tolikoj energiji temperatura polaznog voda se automatski snizava al se bojler drzi u rezimu di se kondenzacija odvija
kod mene i u najvecoj zimi polazni vod ne prelazi 65 c stim da mi je moj zmaj jako zimogrozan

Zvon
jedan je u funkciji al za sad bez ventilatora jer je dovoljno velik a za ostale jos ni potrebe jer mi je toplotna pumpa bez mozga i stoji a i u pogonu je grijanje na surovinu koja je za vecinu otpad a stime jeftinije negoli struja
sasase is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2010., 07:46   #885
Quote:
tom_pz kaže: Pogledaj post
Nije problem na drugom listu dodati još materijala sa pripadnim koeficijentom ili zamijeniti neki postojeći materijal koji ne koristimo sa nekim novim materijalom. Do sad je programčić skinulo nekih 300-tinjak forumaša ali je prije bio u zasebnoj temi koja je potonula u zaborav. Programčić je nastao iz osobnih potreba za proračun grijanja vlastite kuće i batove kuće a onda sam ga uploadirao i podjelio s ostalima da vidim komentare i savjete što poboljšati, ali puno ljudi ga je skinulo a dobio sam vrlo malo povratnih informacija.
Drago mi je ako sam bar nekome pomogao jer znam na kakve sam probleme i odgovore nailazio kad sam se počeo baviti takvim i sličnim izračunima.
Zato slobodno probajte i komentirajte.
Tome, dobil si neke povratne informacije, al si rekel da nemaju smisla.
Program ti je jednostavan i dovoljno dobar, no prisjeti se kaj smo ti moja malenkost i nekolicina sugerirali.
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2010., 09:04   #886
Zvon , hvala na tvojim komentarima i ostale nekolicine i neke stvari će biti ispravljene u sljedećoj verziji, na zimu kad prestanu radovi i budem imao više vremena, ali nikako mi ne ide u glavu da od velikog broja ljudi koji su skinuli i isprobali programčić jave se samo pet, šest ljudi sa svojim prijedlozima i komentarima.
tom_pz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2010., 09:37   #887
Quote:
sasase kaže: Pogledaj post
kondenzacijskom bojleru je gornja temperatura negde oko 60 c to jest malo nize ovisno o uvjetima
dimenzioniranje radijatora se da slozit tako da ce i na minus 20 normalno zagrijat prostorije
Pa naravno da se da slozit...kondenzacijski bojler i je namijenjen tome da zagrijava s nizim temperaturama, sto je svakako preporucljivo.
Samo, nismo o tome govorili, vec o zamjeni obicnog bojlera kondenzacijskim, tamo gdje sistem nije dimenzioniran za kondenzacijski bojler. Tu moze biti problema.
Quote:
kod mene i u najvecoj zimi polazni vod ne prelazi 65 c stim da mi je moj zmaj jako zimogrozan
Kod tebe - ne, jer je sistem i napravljen ispravno, za takav bojler. Ali u slucaju da nije tako, onda to u nekim slucajevima ne bi bilo moguce.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2010., 10:53   #888
Super,
drago mi je da se diskusija razvila.
Shvatio sam koja je poanta grijanja na kondenzacijski bojler.
Ukratko: predimenzioniraj radijatore i učinak je tu.
No, da li trošak predimenzioniranja radijatora uništava tu uštedu ?
Znam da se to računa na 10 ili više godina, pa ispadne ok (valjda) na kraju. no umjesto 15000 kn radijatore platiti 20000 kn, pa umjesto 8000 kn kondenzacijski platiti 14000, da li tih 11000 kn će se vratiti uštedama u potrošnji plina ?
FF
__________________
Čast svakom, veresija nikom !
FreeFlyer is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2010., 11:14   #889
Quote:
FreeFlyer kaže: Pogledaj post
No, da li trošak predimenzioniranja radijatora uništava tu uštedu ?
Znam da se to računa na 10 ili više godina, pa ispadne ok (valjda) na kraju. no umjesto 15000 kn radijatore platiti 20000 kn, pa umjesto 8000 kn kondenzacijski platiti 14000, da li tih 11000 kn će se vratiti uštedama u potrošnji plina ?
Mislim da ti na ovo pitanje nitko ne moze dati konkretan odgovor, kojeg bi mogao uzeti zdravo za gotovo i na osnovu njega odluciti uzeti taj kondenzacijski bojler.
Teoretski bi trebalo biti tako da se isplati, ali ...kakve ce biti cijene plina (vjerojatno ce rasti, pa to ide u prilog toj teoriji), u kojem dijelu Hr zivis, kakva ce biti klima, kakva ti je izolacija kuce, kakvi su ti ukucani (vole li vruce ili je ok i na 20°°-22°), koliko ste uopce doma i koliko grijete ...mislim da sve to utice na konacan ishod racunice isplati se ili ne...
Moje je misljenje da ako se sve dobro izvede i ako ti lova nije momentalno problem, da ce se to kad tad isplatiti, mozda ne za tvog zivota, ali ...
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2010., 11:21   #890
Sada sam išao po 4 put računati (kontrolirati) proračun snage radijatora koje sam predvidio i vidim da sam svugdje računao min 70,75,80 W/m3, to znači da sam ga debelo predimenzionirao.

Je, mojima je uvijek zima (boljoj polovici), mada ima dana kada joj je prevruče.. (tko će znat žene) !!

U planu je 10 cm stiropora na vanjske zidove (zidovi su 25 cm obični blok).

Lokacija, Samobor, nadamo se da nebu baš cijena plina išla tak gore.. uf..

FF
__________________
Čast svakom, veresija nikom !
FreeFlyer is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2010., 14:56   #891
Quote:
FreeFlyer kaže: Pogledaj post
Sada sam išao po 4 put računati (kontrolirati) proračun snage radijatora koje sam predvidio i vidim da sam svugdje računao min 70,75,80 W/m3, to znači da sam ga debelo predimenzionirao.

Je, mojima je uvijek zima (boljoj polovici), mada ima dana kada joj je prevruče.. (tko će znat žene) !!

U planu je 10 cm stiropora na vanjske zidove (zidovi su 25 cm obični blok).

Lokacija, Samobor, nadamo se da nebu baš cijena plina išla tak gore.. uf..

FF
Ako je tvojoj polovici tak zima, odi na deblji stiropor. Ruke, ljepilo i mrežica te budu jednako koštali, a stiropor samo malo više. I onda te nebu brinula cijena plina
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2010., 06:11   #892
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Kod tebe - ne, jer je sistem i napravljen ispravno, za takav bojler. Ali u slucaju da nije tako, onda to u nekim slucajevima ne bi bilo moguce.
ma kakav plin na kruta goriva trenutno
forsiranje niskotemperaturnih sistema nije samo radi kondenzacijskih bojlera negoli prvestveno radi gubitaka topline kroz zidove
e toplina uvjek bezi prema hladnome i protok energije ce uvjek bit veci pri vecim temeperaturama negoli pri manjima zato je bitno da se smanji temperatura ogrijvnih tjela
sasase is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2010., 09:32   #893
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
Ako je tvojoj polovici tak zima, odi na deblji stiropor. Ruke, ljepilo i mrežica te budu jednako koštali, a stiropor samo malo više. I onda te nebu brinula cijena plina
Kaj 10 cm ni dosta ?
__________________
Čast svakom, veresija nikom !
FreeFlyer is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2010., 09:33   #894
Quote:
sasase kaže: Pogledaj post
ma kakav plin na kruta goriva trenutno
forsiranje niskotemperaturnih sistema nije samo radi kondenzacijskih bojlera negoli prvestveno radi gubitaka topline kroz zidove
e toplina uvjek bezi prema hladnome i protok energije ce uvjek bit veci pri vecim temeperaturama negoli pri manjima zato je bitno da se smanji temperatura ogrijvnih tjela
1. Radijatori nisu u fizičkom kontaktu sa zidom več je zrak (izolator) između njih
2. Ukupna površina zida na koju radijator izravno vrši radijaciju iza sebe je praktički zanemariva (manja od par postotaka) u odnosu na ukupnu površinu zidova,podova,stropova i otvora.
3. Površine niskotemperaturnih grijačih tijela su veće pa je onda i površina iza njih, gdje se vrši radijacija veća, pa se efekt uštede nižom temperaturom praktički poništava.

Dakle uštede zbog toga što ti navodiš (niže temperature radijatora) su minimalne ako uspoređujemo dva slučaja kod kojih je temperatura zraka u prostoru ista.
Ušteda dolazi od iskorištene latentne topline vodene pare nastale izgaranjem ugljikovodika iz goriva koja kondenzira (veći dio) i senzibilne topline dimnih plinova (manji dio) u dodatnom izmjenjivaču. Zato se i zovu kondenzacjski.

Zadnje uređivanje nike321 : 11.11.2010. at 10:10.
nike321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2010., 09:36   #895
Quote:
FreeFlyer kaže: Pogledaj post
Kaj 10 cm ni dosta ?
Još deset znaći duplo manje goriva.
Još dvadeset znači da se možeš grijati žaruljom (ako ne provjetravaš) i vlastitom fizičkom aktivnošću.
http://www.nytimes.com/interactive/2...sinessspecial2

Zadnje uređivanje nike321 : 11.11.2010. at 09:43.
nike321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2010., 10:05   #896
20 cm ??
mada kolega ing. građ. je bio na nekom seminaru i tamo su dali nove standarde za izolaciju i kao "normalno" će biti 15 cm stiropora.

To me podsjeća na konferencije farmaceuta... sjedili oni tako i eto zaključili da od sutra treba umjesto 1 Bayer aspirin uzimati 2, i eto... od sutra za 100% povećane prodaje i profita... a da li je učinak 100% bolji ?????

Ah.

FF
__________________
Čast svakom, veresija nikom !
FreeFlyer is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2010., 17:51   #897
Quote:
nike321 kaže: Pogledaj post
1.
Ušteda dolazi od iskorištene latentne topline vodene pare nastale izgaranjem ugljikovodika iz goriva koja kondenzira (veći dio) i senzibilne topline dimnih plinova (manji dio) u dodatnom izmjenjivaču. Zato se i zovu kondenzacjski.
znam i poznajem tehnologiju
a kaj se tice protoka energije kroz zidove to se najbolje vidi kad se upotrebi termovizija (jedan od jako korisnih alata a i sve cesce se upotrebljava pri izracunima i resavanju problema sa izolacijom )
fiziku se neda zaj..t veca temperatura veci gubici
sasase is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2010., 21:15   #898
Imam pitanje u vezi sa peći (viadrus u22s PLAVA LINIJA) 23,3 kw ???? Zelim sebi da uzmem takvu pa bi volio da mi neko da odgovor ako ima iskustva sa tom verzijom malo savjeta (da ili ne) da uzmem..... lozim drvo i ugalj(orah).. Planiram da ugradim miš ventil da odrzava pec na nekih 70-80C tj da povratni vod bude oko 65C
Staru pec sam vario pa mislim da moze jos ovu zimu da izdrzi. Ona takodjer ima 23kw ali je starija ima i 20 god od kako je postavljena etazna je ja mislim da je stadler proizvodnja... hvala unaprijed

Zadnje uređivanje jony9881 : 11.11.2010. at 21:28.
jony9881 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2010., 21:24   #899
[QUOTE=nike321;29916514]Još dvadeset znači da se možeš grijati žaruljom (ako ne provjetravaš) i vlastitom fizičkom aktivnošću.

Da. da .da samo pazi ak prdnes da se ne pregoris
tonino2008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2010., 21:32   #900
Quote:
FreeFlyer kaže: Pogledaj post
U planu je 10 cm stiropora na vanjske zidove (zidovi su 25 cm obični blok).

Lokacija, Samobor, nadamo se da nebu baš cijena plina išla tak gore.. uf..

FF
ak ne metnes i po barem 12-15 na deku (ili grede krova ako zivis u potkrovlju) i u podu najmanje 5-7cm neces imati bog zna kakvu izolaciju..odnosno dosta losiju nego s tim.
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:23.