Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.12.2008., 18:27   #121
Quote:
Hroboatos kaže: Pogledaj post
Bez veze. Da je i istina-što nije- SSSR je stvoren na n puta većim žrtvama, pa se raspao bez općeg nasilja.

Fraze.
SSSR nije stvoren kao ujedinjenje istih ili sličnih naroda , već kao čista komunistička ideološka tvorevina!

Dok SFRJ je baštinio pored komunizma jugoslovenstvo još iz SHS , i baš zbog poklanja u ratu je se insistiralo na tome!!

Znači žrtve zbog jugoslovenske narodne ideje , a ne komunističke !
joe enter is offline  
Old 15.12.2008., 13:09   #122
Zašto je moj bijeli brat dva puta stao na grablje?
mukotrpak is offline  
Old 15.12.2008., 15:14   #123
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Uza sav mrak ipak se mora priznati kako je socijalna strana bila daleko povovaj detalj, uz stambenu i zdravstvenu politiku mi najviše fali. Sjećam se da su se, u neka doba rijetko, zaključavala kućna vrata a huliganstvo i razbojništvo u bili rijetkost. Nitko nije niti pomišljao da bi ga odlazak u banku ili na poštu mogao koštati glave.
Ovo naravno nije istina. Recimo 80-tih je na utakmicama nereda bilo neusporedivo više. Ovo danas je smijurija prema onom vremenu. Samo što će ti danas svaka sitna pizdarija izać na naslovnicama, a tada je znalo bit nereda sa desetinama povrijeđenih, a u novinama niti slova.

Ubojstava je bilo neusporedivo više, o nekakvoj sigurnosti u prometu nije bilo niti riječi...

Jugoslavija je bila mjehur od sapunice, totalno fejk društvo i poredak zasnovan na iluziji i lažima...
sjekira is offline  
Old 22.12.2008., 11:21   #124
Juga je bila ideološka država.
Upravo sam se sjetio jednog primjera u kojem se to vidi, kako se u ideologizaciji jako vodilo računa o svakom detalju.
U JNA, između ostalog, bilo je zabranjeno tetoviranje. Ukoliko je netko došao tetoviran, tetvaža se nije smijela vidjeti.
No, prešutno se odobravalo tetoviranje. Koliko ima podlaktica, nadlaktica, ramena, kojih god dijelova tijela s petokrakama, JNA 1954... ili koga god godina, znakova rodova vojske, jugoslavenskih grbova, srpova i čekića, tetoviranih upravo u vojsci. Gotovo da je svaka kasarna imala barem jednog vojnika koji je tetovirao.
Koliko ja znam, nitko nije kažnjavan zbog toga, a glasoviti PS je to zabranjivao.
Kad si jednom tetoviran, nosiš to cijeli život. Koliki su iza devedesetih micali te tetovaže.
A tih primjera ideologizacije je bilo na tone.
__________________
Gemišt je psihički zdrava stvar.
akont-ciko is offline  
Old 22.12.2008., 16:06   #125
Tetovaža je stvar ukusa naravno ali, po mome, oni koji na podlaktici imaju gadnim i nevještim zelenim slovima istetovirano nekaj u stilu "JNA 1977" stvarno nemaju ukusa a i di im je pamet bila...
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Old 22.12.2008., 22:42   #126
Radnja se događa početkom osamdesetih...
kraj sedmog razreda, primanje u omladinu
i netko se pametan u školi sjetio da pišemo molbe da nas se primi u omladinu, te da u tim molbama napišemo što je to tako divno u savezu omladine, i zašto bismo mi trebali postati članovi tog divnog udruženja
i svi pišu molbe
i ja pišem molbu. u kojoj pišem da ne želim postati član saveza omladine. jer je to dobrovoljna organizacija, prema članu prvom statuta iste, te ja jednostavno to ne želim jer mi se ne da.
i nisam postao član omladine.
tada sam bio predsjednik razreda. na početku osmog razreda biranje predsjednika. svi glasuju za mene. no, nisam član omladine i razrednica je rekla da nisam "politički podoban". ostalo je povijest.
__________________
Gemišt je psihički zdrava stvar.
akont-ciko is offline  
Old 23.12.2008., 18:43   #127
Naravno da je SFRJ bila ideološka država. To nije nikada bila tajna niti je to nešto čudno.

Zapravo, mislim da je ta ideologija kakva god bila bila bolja od ovoga što imamo danas - društvo bez smisla, smijera, ideje, cilja, reda i pravila.
__________________
I'm just preparing my impromptu remarks.
ice41000 is offline  
Old 23.12.2008., 19:55   #128
Quote:
ice41000 kaže: Pogledaj post
Naravno da je SFRJ bila ideološka država. To nije nikada bila tajna niti je to nešto čudno.

Zapravo, mislim da je ta ideologija kakva god bila bila bolja od ovoga što imamo danas - društvo bez smisla, smijera, ideje, cilja, reda i pravila.
Nije bila bolja, jer je bila nametnuta. Iza nje je stajala sila koja ju je provodila. Mnogi su nevini ljudi zbog nje stradali.
"Pazi da nešto krivo ne kažeš na krivom mjestu", često sam slušao kao dobronamjeran savjet u tim vremenima.
Ne bih rekao da je naše društvo baš takvo. A pogotovo da mu nekakva čvrsta ruka može riješiti probleme.
Imali smo čvrstu ruku.... i nismo riješili probleme.
Kakvog smisla je imala Jugoslavenska ideologija? Osim da očuva samu sebe, ne državu nego ideologiju. ( vojska se zaklinjala da će braniti tekovine revolucije, a taj pojam je čisto ideološki...)
red? strah, a ne red. Policija te mogla izlemati kao vola u kupusu, bez ikakvog povoda i bez toga da bi netko odgovarao zbog prekoračenja ovlasti. A danas? Hvala Bogu pa ipak imamo neki pojam o ljudskim pravima, koliko god bili u banani ipak te pandur ne može samo tako izlemati a da mu se ništa ne dogodi....
cilj? kamo je išla SFRJ? u besklasno društvo? svjetsku vladavinu proletarijata?
nisu stvari tako različite od onih prije tridesetak godina....
__________________
Gemišt je psihički zdrava stvar.
akont-ciko is offline  
Old 23.12.2008., 20:26   #129
Quote:
akont-ciko kaže: Pogledaj post
Nije bila bolja, jer je bila nametnuta. Iza nje je stajala sila koja ju je provodila. Mnogi su nevini ljudi zbog nje stradali.
"Pazi da nešto krivo ne kažeš na krivom mjestu", često sam slušao kao dobronamjeran savjet u tim vremenima.
Ne bih rekao da je naše društvo baš takvo. A pogotovo da mu nekakva čvrsta ruka može riješiti probleme.
Imali smo čvrstu ruku.... i nismo riješili probleme.
Kakvog smisla je imala Jugoslavenska ideologija? Osim da očuva samu sebe, ne državu nego ideologiju. ( vojska se zaklinjala da će braniti tekovine revolucije, a taj pojam je čisto ideološki...)
red? strah, a ne red. Policija te mogla izlemati kao vola u kupusu, bez ikakvog povoda i bez toga da bi netko odgovarao zbog prekoračenja ovlasti. A danas? Hvala Bogu pa ipak imamo neki pojam o ljudskim pravima, koliko god bili u banani ipak te pandur ne može samo tako izlemati a da mu se ništa ne dogodi....
cilj? kamo je išla SFRJ? u besklasno društvo? svjetsku vladavinu proletarijata?
nisu stvari tako različite od onih prije tridesetak godina....
Dovoljno sam star tako da znam kako je bilo.

Socijalistička ideologija ima mnogo dobrih strana. Ideologija rada, drugarstva, jednakosti itd. su sve samo pozitivne stvari. Praksa je drugo, ali nije niti praksa u Jugi bila sva loša. Pa i danas uživamo u nekim tekovinama života u socijalizmu, a malo je ljudi toga svjesno. Odi u Ameriku pa vidi kako stoji stvar s besplatnim zdravstvom, školstvom i ostalim socijalnim programima.
Ili malo obrati pažnju na trendove smanjivanja socijanih prava kod nas.

U Jugi je manji problem bila nametnuta (nije svima) socijalistička ideja, veći je bila istovremena ne-, nad- i protu-nacionalna srpska prevlast i u Federaciji i u Hrvatskoj. Mi Hrvati smo istovremeno imali dvostruki problem.

Moja obitelj je vrlo hrvatski nastrojena, praktično nitko nije bio u Partiji i puno ih je stradalo u Jugi. I to baš od milicije (tvojih "pandura"). Uglavnom s nekim razlogom. Nitko nije dobio baš bez razloga i tu pretjeruješ. (Za raspravu je to što je njihova opravdanost bila političke prirode).

Danas ih puno ne dobiva niti potpuno zaslužene batine tako da nije sve baš tako blistavo niti danas. A ide i na gore.

Moja poanta je da je za svaku zajednicu važno imati nekakvu pozitivnu ideologiju - kršćansku ili komunističku, možda čak i nacističku.

Gore je nemati nikakvu i biti sveden na mrava - radnika i potrošača bez mozga, svog JA, bez etičkog sustava, bez osjećaja za dobro i zlo, bez nekih konkretnih i prepoznatljivih vrijednosti kao i nečega boljeg, većeg i uzvišenog čemu se teži.
__________________
I'm just preparing my impromptu remarks.

Zadnje uređivanje ice41000 : 23.12.2008. at 20:34.
ice41000 is offline  
Old 23.12.2008., 20:37   #130
Quote:
diseased kaže: Pogledaj post
represiji, politckim zrtvama itd., neka si otvori posebnu temu,
aha.. ti bi o medu i mlijeku...
frch is offline  
Old 23.12.2008., 20:44   #131
Quote:
ice41000 kaže: Pogledaj post
Gore je nemati nikakvu i biti sveden na mrava - radnika i potrošača bez mozga, svog JA, bez etičkog sustava, bez osjećaja za dobro i zlo, bez nekih konkretnih i prepoznatljivih vrijednosti kao i nečega boljeg, većeg i uzvišenog čemu se teži.
ovdje mi pada na pamet ona krilatica u Jugi "Radi koliko hoćeš i uzmi koliko ti treba"... odnos prema radu Jugoslavenskog radnika.
Sa Jugoslavijom je na ovim prostorima umro i ne rad.. barem teoretski, jer gledajući broj nevladinih organizacija koje muzu novac poreznih obveznika i nema se takav osjećaj.

45 godina ne rada, a ne rad stvara mane, i danas osjetimo

Juga... jednu od češće izgovorenih rečenica "nećemo o tome preko telefona" nisam čuo od 1991. Amen
frch is offline  
Old 23.12.2008., 20:58   #132
Quote:
frch kaže: Pogledaj post
ovdje mi pada na pamet ona krilatica u Jugi "Radi koliko hoćeš i uzmi koliko ti treba"... odnos prema radu Jugoslavenskog radnika.
Sa Jugoslavijom je na ovim prostorima umro i ne rad.. barem teoretski, jer gledajući broj nevladinih organizacija koje muzu novac poreznih obveznika i nema se takav osjećaj.

45 godina ne rada, a ne rad stvara mane, i danas osjetimo

Juga... jednu od češće izgovorenih rečenica "nećemo o tome preko telefona" nisam čuo od 1991. Amen
To je tako bilo u svim socijalističkim zemljama. A ipak se nešto izgradilo i napravilo. Rusija je od najbjednije sirotinje postala pobjednik u WW2, otišla u Svemir i parirala Americi 50 godina.
A većina je u Jugi relativno pristojno živjela.
Otuda danas i toliko jugonostalgije, cendranja za Titom i sl.

A to što se svaka baba bojala da je prisluškuju je bila bapska paranoja i debelo pretjerivanje.


Upravo ne mogu vjerovati da sam došao u poziciju da branim Jugu i socijalizam. Oni koji su čitali moje postove u raspravama o sličnim temama vjerovatno misle da je pravi Ice otet i zamijenjen od strane vanzemaljaca.
__________________
I'm just preparing my impromptu remarks.
ice41000 is offline  
Old 24.12.2008., 16:21   #133
Quote:
ice41000 kaže: Pogledaj post
To je tako bilo u svim socijalističkim zemljama. A ipak se nešto izgradilo i napravilo. Rusija je od najbjednije sirotinje postala pobjednik u WW2, otišla u Svemir i parirala Americi 50 godina.
...
a bilo im je super
masovna ubojstva, genocidi, čistke, glad i redovi za sve od kruha do papira za brisanje guzice
bili su i ostali najveća sirotinja svo vrijeme
to što je rusija bila vojna sila i utrkivala se u naoružanju s Amerikom, isti kurac je radila i Carska rusija, i isto je tako intervenirala po Europi, i sve je bilo jebeno isto
__________________
Oh God, oh God, we're all going to die.
serenity now is offline  
Old 28.12.2008., 09:49   #134
ovo je dobra tema, iako je neizbjezno da ce velik broj sudionika drasticno pretjerivati, bez obzira koju stranu zastupaju - jedni ce Jugoslaviju opisivati kao zemlju kojom je tekao med i mlijeko i svi su bili slobodni, sto je totalna glupost, ali totalna glupost je i da je Jugoslavija koju smo mi upoznali (dakle, 70-e i 80-e) bila nekakva stravicna tamnica.

na kraju, tesko je o tome pricati objektivno, jer je stvar sasvim subjektivna.
ako mene pitas - u vrijeme SFRJ se zivjelo ljepse, ali to nema apsolutno nikakve veze sa SFRJ nego s tim da se u osamdesetima zivjelo ljepse nego danas. ljudi su bili sretniji i opusteniji, djeca su imala prijatelje i igrala se vani, a nisu provodila zivot pred kompjuterima, zivot je bio nesto sporiji i mirniji, itd...

no, to je uglavnom stvar osobnih preferencija - ja sam bio daleko sretniji u vremenu (ne u drzavi, vec u vremenu) u kojem smo se ujutro lagano ustali, pa krenuli na more, stali na Plitvicama, prosetali, popili nesto...uzeli u Slunju banane, u Gracacu janjetinu, lagano produzili, okupali se kad bi dosli do mora...pa predvecer dosli do svoje destinacije, nego danas kad je cilj u sat i pol doci do mora.
kao sto mislim da sam bio sretniji u vremenu u kojem sam se probudio ujutro, podoruckovao, pogledao kroz prozor a pred zgradom je bilo stotinjak klinaca, nego sto mislim da je moje dijete koje kad pogleda kroz taj isti prozor ne vidi nikoga.

ali to je stvar vremena, a ne socijalizma, komunizma i kapitalizma.
KLCCLK is offline  
Old 28.12.2008., 13:07   #135
Radi toga što su radnici bili zaštićeni od otkaza i što se radilo do 15 sati, i radi socijalne sigurnosti, obitelj je više sličila tradicionalnoj obitelji nego danas, kada je tradicionalna obitelj ideal, a u stvari ju je teže ostvariti.
Tomislav B is offline  
Old 28.12.2008., 20:50   #136
Da, radilo se do 14 ili 15 sati ali od 6 ili 7 ujutro a ustalalo se u 4 ili 5. Kad bi došli doma, vrli trudbenici, sljedbenici Alije Sirotanovića, uzimali bi motike i štihače, okopavali vrtove i kuruzu.
Na sreću nije bilo mobitela niti računala pa smo morali koristiti mozak i razvijati organizacijske sposobnosti kao što je dogovor za čvenk sa komadom. Zamislite, trebalo se dogovoriti, upamtiti mjesto i vrijeme i tome prilagoditi obaveze tako da stigneš. Nije bilo onog "čuj, u gužvi sam jel može pola sata kasnije i ne na trgu nego pred centrom".
mukotrpak is offline  
Old 28.12.2008., 22:55   #137
He he i ja sam u Slunju kupovao banane
zrinski_frank.. is offline  
Old 28.12.2008., 23:43   #138
Quote:
zrinski_frank.. kaže: Pogledaj post
He he i ja sam u Slunju kupovao banane
I ja sam.
__________________
I'm just preparing my impromptu remarks.
ice41000 is offline  
Old 06.01.2009., 22:42   #139
Quote:
rope kaže: Pogledaj post
Jugoslavija je prema zapadu bila siva, sumorna, smrdljiva rupa. U zgradi su živjeli brkati šljakeri koji su vonjali po Opatiji (najjeftinije cigarete), rakiji i Ralonu (običan puk je za aftershave imao Ralon ili eventualno Pino Silvestre - govovo svi su smrdili po tome)

Bare is offline  
Old 07.01.2009., 11:10   #140
Quote:
ice41000 kaže: Pogledaj post
I ja sam.
I ja sam i dosta mojih prijatelja je kupovalo,a nitko ne zna zašto su se baš u Slunju kupovale banane. Ja sam onda bio klinac pa me zanima zašto su se u Slunju kupovale banane?
__________________
Charly says: Always tell your mummy
before you go off somewhere
periodičar is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:28.