Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.05.2015., 09:29   #9601
Imam slijedeću situaciju: Djelatnik je počeo s bolovanjem u 10 mj. 2014., a završio s istim 31.03.2015. Prije bolovanja bio je prijavljen na plaću od 5.000,00 kn neto. Od 01.04.2015. napravljen mu je aneks ugovora i "prebačen" je na minimalac. E, sad pitanje: Ovaj mjesec bi cijeli bio na godišnjem i koliku sam mu plaću kao poslodavac dužan isplatiti? Da li zadnje tri plaće koje obuhvaćaju i njegovo bolovanje ili zadnje tri plaće koje obuhvaćaju one dvije od 5.000,00 kuna prije početka bolovanja?

Još jedanput se zahvaljujem unaprijed
MAKI28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2015., 00:32   #9602
Quote:
MAKI28 kaže: Pogledaj post
Imam slijedeću situaciju: Djelatnik je počeo s bolovanjem u 10 mj. 2014., a završio s istim 31.03.2015. Prije bolovanja bio je prijavljen na plaću od 5.000,00 kn neto. Od 01.04.2015. napravljen mu je aneks ugovora i "prebačen" je na minimalac. E, sad pitanje: Ovaj mjesec bi cijeli bio na godišnjem i koliku sam mu plaću kao poslodavac dužan isplatiti? Da li zadnje tri plaće koje obuhvaćaju i njegovo bolovanje ili zadnje tri plaće koje obuhvaćaju one dvije od 5.000,00 kuna prije početka bolovanja?

Još jedanput se zahvaljujem unaprijed
Zadnje 3 plaće koje mu je firma isplatila, ne gleda se ovo na teret fonda...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2015., 08:47   #9603
Firma u RH bi trebala ispostaviti račun firmi u Srbiji koja je porezni obveznik za usluge posredovanja, ide li račun s PDV-om ili ne i koje podatke kupca je potrebno iskazati na računu, imaju li i treće zemlje nešto tipa PDV ID broj?
mazziz is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2015., 11:13   #9604
Knjiženje cestarine

Pozdrav

molim Vas pomoć vezano za knjiženje cestarine koja je skinuta direktno sa računa tvrtke..kako da to provedem...pdv..??

hvala
tammy123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2015., 12:29   #9605
Quote:
tammy123 kaže: Pogledaj post
Pozdrav

molim Vas pomoć vezano za knjiženje cestarine koja je skinuta direktno sa računa tvrtke..kako da to provedem...pdv..??

hvala
kad se nešto plaća s računa tvrtke onda se traži račun za to, a knjižiš kao i sve druge dobavljače
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2015., 18:16   #9606
Jednostavno drustvo, ostvarilo je dobit u prosloj godini. Za zakonske rezerve se odvaja 25% neto dobiti. Cijela neto dobit se iskazuje u bilanci pod dobit tekuce godine na dan 31.12.2014. U ovoj godini se prema odluci o uporabi dobiti odvaja na zadrzanu dobit i zakonske rezerve. Molim Vas da li je moj postupak tocan? Bivsa knjigovoda je odvojila dio bruto dobiti i knjizila na zakonske rezerve, a neto dobit je knjizila kao dobit tekuce godine. Molim vas pomozite, koji je postupak tocan?
kaira- is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2015., 20:45   #9607
Quote:
kaira- kaže: Pogledaj post
Jednostavno drustvo, ostvarilo je dobit u prosloj godini. Za zakonske rezerve se odvaja 25% neto dobiti. Cijela neto dobit se iskazuje u bilanci pod dobit tekuce godine na dan 31.12.2014. U ovoj godini se prema odluci o uporabi dobiti odvaja na zadrzanu dobit i zakonske rezerve. Molim Vas da li je moj postupak tocan? Bivsa knjigovoda je odvojila dio bruto dobiti i knjizila na zakonske rezerve, a neto dobit je knjizila kao dobit tekuce godine. Molim vas pomozite, koji je postupak tocan?
Tvoj postupak je točan. Godina se završi kako je,a onda u idućoj godini (sa 01.01. ili kad je već odluka) izdvoji se od neto dobiti 25% (znači,sa konta 9-dobit nakon oporezivanja).
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2015., 23:20   #9608
Quote:
konto12345 kaže: Pogledaj post
Tvoj postupak je točan. Godina se završi kako je,a onda u idućoj godini (sa 01.01. ili kad je već odluka) izdvoji se od neto dobiti 25% (znači,sa konta 9-dobit nakon oporezivanja).
Uh. Vec mi je lakse. Ona takoder ima razlicit iznos poreza na dobit na racunu dobiti i gubitka i PD obrascu. Nesto je tu smuljano. Neznam dal da ispravljam ili ne? S obzirom da se radi od 2013. godini, sve je predano na PU i nitko nije reagirao. Hvala
kaira- is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2015., 23:45   #9609
Quote:
kaira- kaže: Pogledaj post
Uh. Vec mi je lakse. Ona takoder ima razlicit iznos poreza na dobit na racunu dobiti i gubitka i PD obrascu. Nesto je tu smuljano. Neznam dal da ispravljam ili ne? S obzirom da se radi od 2013. godini, sve je predano na PU i nitko nije reagirao. Hvala
Ja osobno ne bih dirala 2013.godinu. Prošlo je već 2 godine, nitko nije reagirao,sve je već zaduživano po toj prijavi,tak da ne bih prtljala. Kad preuzimam neku stranku onda tražim od prethodnog knjigovodstva početno stanje i ne odgovaram za njihove greške. Tako i navedem u ugovoru. Tko bi išao čačkati prethodne godine da li je netko nekaj pogriješio. Svatko neka odgovara za ono kaj je izradio. U ovom tvom slučaju da porezna nazove i zatraži ispravak,ok,napravila bih po njihovom naputku. Ali ovak sad ne bih dirala.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2015., 00:39   #9610
Quote:
konto12345 kaže: Pogledaj post
Ja osobno ne bih dirala 2013.godinu. Prošlo je već 2 godine, nitko nije reagirao,sve je već zaduživano po toj prijavi,tak da ne bih prtljala. Kad preuzimam neku stranku onda tražim od prethodnog knjigovodstva početno stanje i ne odgovaram za njihove greške. Tako i navedem u ugovoru. Tko bi išao čačkati prethodne godine da li je netko nekaj pogriješio. Svatko neka odgovara za ono kaj je izradio. U ovom tvom slučaju da porezna nazove i zatraži ispravak,ok,napravila bih po njihovom naputku. Ali ovak sad ne bih dirala.
Da. Mada ne znam ni kako bi ispravila, vec ponovo predat bilancu, rdg i pd obrazac. Hvala na savjetu
kaira- is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2015., 00:41   #9611
Molim vas za savjet. Imam firmu kojoj je sjediste Zagreb, radnici zive u Samoboru, a posto rade terenski rad odlaze u Varazdin svaki dan. Da li je ispravno ovak: radnici dodu u sjediste firme gdje preuzmu sluzbeno auto i idu s njim na mjesto rada. Firma radnicima isplati putne troskove za Samobor-Zagreb, a na temelju putnig naloga obracunava im terenski dodatak? Molim savjet kako organizirati poslovanje. Hvala
kaira- is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2015., 09:52   #9612
Quote:
kaira- kaže: Pogledaj post
Molim vas za savjet. Imam firmu kojoj je sjediste Zagreb, radnici zive u Samoboru, a posto rade terenski rad odlaze u Varazdin svaki dan. Da li je ispravno ovak: radnici dodu u sjediste firme gdje preuzmu sluzbeno auto i idu s njim na mjesto rada. Firma radnicima isplati putne troskove za Samobor-Zagreb, a na temelju putnig naloga obracunava im terenski dodatak? Molim savjet kako organizirati poslovanje. Hvala
Da, dobro si postavila stvari. Možeš na taj način obračunavati troškove.
Jedino moraš znati da se u neoporezivi iznos terenskog dodatka ne uključuje smještaj radnika niti prijevoz radnika do terena. Terenski dodatak obuhvaća troškove prehrane i drugih troškova radnika na terenu.
__________________
I'm an accountant... What's your super power? :D
mala-vidra is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2015., 19:13   #9613
Quote:
mala-vidra kaže: Pogledaj post
Da, dobro si postavila stvari. Možeš na taj način obračunavati troškove.
Jedino moraš znati da se u neoporezivi iznos terenskog dodatka ne uključuje smještaj radnika niti prijevoz radnika do terena. Terenski dodatak obuhvaća troškove prehrane i drugih troškova radnika na terenu.
Trosak goriva ide na firmu jer s sluzbenim autom se ide na teren. Da li je radnit nesto duzan priloziti kao dokaz da se koristi terenski dodatak?
kaira- is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2015., 21:36   #9614
Za to nisam sigurna, možda eventualno računi od hrane i slično...

U Pravilniku o porezu na dohodak nema posebnih odredbi
koje bi određivale obveznu dokumentaciju kojom poslodavac
opravdava isplatu terenskog dodatka kao neoporezivog primitka,
pa se primjenjuju odredbe Općeg poreznog zakona i
Zakona o računovodstvu koje uređuju što se smatra valjanom ispravom kojom se dokazuje određeni poslovni rashod. Poslodavac mora raspolagati dokazom da je radnik boravio odnosno radio na terenu u dane za koje mu se
isplaćuje terenski dodatak i dokazom da je radniku takav primitak
isplaćen, bilo u gotovini ili doznakom na tekući račun.
__________________
I'm an accountant... What's your super power? :D
mala-vidra is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2015., 12:14   #9615
Može savjet?

Ovako; imam puno imovine na popisu. Koristim Synesis. Godine 2012. je unesena sva ta imovina sa svojom nabavnom vrij. U modulu Inventar.

Iste godine je knjižen obračun amortizacije, na kraju godine.

Godine 2013. je na kraju godine ponovno knjižen obračun amortizacije. Međutim, osnovica nije bila razlika bruto knj. vrij. - svota amort. od 2012. godine, nego je program uzeo ponovno nabavnu vrij. s početka 2012.

Jel netko može objasniti na koji način taj modul funkcionira kod amortizacije? Nigdje ne piše, samo okvirno, a nemoguće da moramo ulaziti u svaki dokument Inventar ili Knjiženje inventara i podešavati razliku za osnovicu za obračun amortizacije?! Ili?!

I kako sada to iznivelirati na kraju? Ili ostaviti?

HVALA !
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2015., 12:28   #9616
Quote:
Stela27 kaže: Pogledaj post
Može savjet?
Pretpostavljam da si otvorila knjigu za sljedeću godinu (2013.) prije nego li si obračunala amortizaciju za 2012. Tako program nije mogao ni povuči amortizaciju jer nije ni bila napravljena.
Ja provjerim svaki put u novoj knjizi da li mi je povučen obračun amortizacije. Ukoliko nije, onda napravim obračun amortizacije na 31.12. prethodne godine - u tvom slučaju u knjizi od 2013. g. napravim obračun amortizacije na dan 31.12.2012., te se evidentira umanjenje OSA u inventaru, ali se nigdje ne knjiži u trenutnoj godini.

Budući da knjige otvaram prije nego li napravim završni, moram obratiti pažnju da mi je obračun amortizacije "na broju"


Quote:
I kako sada to iznivelirati na kraju? Ili ostaviti?
Ja bi je obračunala i razliku, više obračunatu amortizaciju, stavila u neke vanredne prihode.
Naravno, ovisi o svoti o kojoj govorimo. Pokušala bi izbjeći ispravak predanih obrazaca ako je moguće
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2015., 12:29   #9617
Quote:
Stela27 kaže: Pogledaj post
...


Godine 2013. je na kraju godine ponovno knjižen obračun amortizacije. Međutim, osnovica nije bila razlika bruto knj. vrij. - svota amort. od 2012. godine, nego je program uzeo ponovno nabavnu vrij. s početka 2012.

...
možda sam ja krivo razumila tvoje pitanje, ajde pojasni malo kako bi ti napravila obračun amortizacije ono ručno, pusti ti što synesis radi...


koliko ja znam osnovica za obračun amortizacije je nabavna vrijednost
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2015., 12:34   #9618
Quote:
nedica kaže: Pogledaj post
možda sam ja krivo razumila tvoje pitanje, ...
Ja sam išla po onome što se meni desilo gdje mi se preamortiziralo sredstvo jer mi je falio jedan obračun amortizacije. Ovo sam tako stručno opisala

Nije mi se povukla amortizacija i program mi je odradio amortizaciju za još jednu godinu, a sredstvo je bilo amortizirano u potpunosti.

Na greškama učimo
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2015., 12:57   #9619
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Pretpostavljam da si otvorila knjigu za sljedeću godinu (2013.) prije nego li si obračunala amortizaciju za 2012. Tako program nije mogao ni povuči amortizaciju jer nije ni bila napravljena.
Ja provjerim svaki put u novoj knjizi da li mi je povučen obračun amortizacije. Ukoliko nije, onda napravim obračun amortizacije na 31.12. prethodne godine - u tvom slučaju u knjizi od 2013. g. napravim obračun amortizacije na dan 31.12.2012., te se evidentira umanjenje OSA u inventaru, ali se nigdje ne knjiži u trenutnoj godini.

Budući da knjige otvaram prije nego li napravim završni, moram obratiti pažnju da mi je obračun amortizacije "na broju"




Ja bi je obračunala i razliku, više obračunatu amortizaciju, stavila u neke vanredne prihode.
Naravno, ovisi o svoti o kojoj govorimo. Pokušala bi izbjeći ispravak predanih obrazaca ako je moguće
Ok, evo sada sam išla na obračun amortizacije i stavila nedostajući period. Istina, knjiži inventar, ali ne i financijsko.

I sada kada hoću napraviti obračun amortizacije za tekuću godinu odnosno tada je bila 2014., meni on uzme osnovicu za amortizaciju opet onu početnu nabavnu vrijednost iz 2012. godine, kao da nije ništa ni bilo amortizirano prethodne te 2012. i 2013. godine, a ne znam zašto?
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2015., 13:05   #9620
Quote:
Stela27 kaže: Pogledaj post

I sada kada hoću napraviti obračun amortizacije za tekuću godinu odnosno tada je bila 2014., meni on uzme osnovicu za amortizaciju opet onu početnu nabavnu vrijednost iz 2012. godine, kao da nije ništa ni bilo amortizirano prethodne te 2012. i 2013. godine, a ne znam zašto?
Pa, Nedica ti je rekla...
Amortizacija uvijek ide na nabavnu vrijednost i svake godine (kad je puna godina u pitanju), amortizacija je isti iznos. Od nabavne vrijednosti određen postotak ide u trošak te godine

Nabava OSA 2012. u vrijednosti od 10.000,00 kn.
Amortizacija (stavimo 25% godišnje)

2012. - 2.500,00 kn iznos amortizacije (stavila sam punu godinu da bude jednostavnije, knjigovodstvnena vrijednost 31.12.2012. - 7.500,00 kn)
2013. - 2.500,00 kn iznos amortizacije (knjigovodstvena vrijednost OSA na 31.12.2013 - 5.000,00 kn)
2014. - 2.500,00 kn iznos amortizacije (knjigovodstvena vrijednost na 31.12.2014. - 2.500,00 kn)
2015. - 2.500,00 kn iznos amortizacije (knjigovodstvena vrijednost 31.12.2015. - 0,00 kn)

Meni se desilo da je OSA bila izarmotizirana u predhodnoj godini, ali obračun amortizacije nije bio povučen, pa je program još jednom obračunao amortizaciju i to mi je bilo pogrešno.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:57.