Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.10.2012., 14:36   #121
Quote:
Cydia kaže: Pogledaj post
ma isao sam izabrati gore kako mi je ta stranica dala za audi a6 i pise 133709kn pa sam zato uzeo tu cifru. inace u katalogu pise 156031kn... ne znam ni ja sad koju cifru ce uzeti carinik?!
Iznos iz kataloga. Ovo na stranici je neka njihova stara baza i nije relevantna.

Ako uvoziš na povlasticu onda imaš neka oslobođenja, ako ne, onda plaćaš toliko koliko piše tamo. Imaš i dodatne troškove, oko 5000kn, kako je navedeno u tom kalkulatoru.
frANZi50 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2012., 14:59   #122
ma imam povlasticu, ali je mali problem sto se mora imati 6mjeseci na svoje ime i onda 1godinu dana u hrv, znaci godinu i pol...

a sada gledam koliko bi izasao automobil ako bi ga iz njemacke uveo bez povlastice. samo jos da te pitam kako izgleda ako dobijem porez natrag iz njemacke, znaci primjer merver je oko 2000eura koji placam u svabiji, koliko i dali mogu taj novac dobiti u hrv posto placam u hrv isto porez?! jel imas iskustvo stime?
Cydia is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2012., 15:13   #123
neide to tak.
neće ti HR vratiti nikakav porez.

kod uvoza plaćaš carinsku obradu (NE plaćaš carinu za aute sa EUR1), trošarinu i na zbroj toga svega PDV.
ako se vraćaš u HR za stalno, plaćaš trošarinu svejedno, samo si oslobođen plaćanja PDV-a.
a vrijednost vozila se uzima iz ugovora ili iz kataloga.

sve je detaljno objašnjeno tu
http://www.carina.hr/Carina/OslobodjenjaFizicke.aspx#P3
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2012., 15:30   #124
opet ne kuzim... recimo da ne gledamo tu povlasticu...
znaci ja sam hrv gradjanin, idem u svabiju i kupim od firme koja mi moze izdati racun i merver itd... znaci umjesto bruto npr. 12000 pise neto za izvoz je 10000eura... pa kako se ne placa 2 puta porez mora mi netko vratiti taj "dupli" porez kojeg bi platio ako bi kupio bruto od 12000eura?! il? jer ne shvacam zasto bi platio njemacki pdv i hrvatski?!
Cydia is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2012., 15:33   #125
zato jer nismo ista država i jer je to rabljena roba.
nema vraćanja poreza ako smo različite države. kad budemo u EU, onda ćeš PDV platiti samo jednom.

naše carinike nije briga da li si kupil auto od nekoga privat (i ne dobijaš povrat poreza) ili od firme (gdje možeš dobiti povrat).
auto vrijedi toliko koliko piše u tablicama. kaj se njih tiče, mogel ti je netko i pokloniti auto, to svejedno ne znači da ćeš platiti 0% davanja na njega.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2012., 15:44   #126
a zasto pise npr. za export?! neto cijena?

i zasto ako idem u graz kupim stvari mogu dobiti u hrv natrag porez?! u slo gume? to nije isto?
vec sam se ponadao da se dobije nes natrag...
Cydia is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2012., 15:46   #127
u HR dobiješ povrat poreza?
samo ako odeš kod lihvara (firme) koja uzme postotak sebi. i to od PDV-a na NOVE stvari.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2012., 15:59   #128
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
u HR dobiješ povrat poreza?
samo ako odeš kod lihvara (firme) koja uzme postotak sebi. i to od PDV-a na NOVE stvari.

Covjek misli na povrat De poreza, tj. ako plati auto 10k eura + 2k eura, 12k eura u DE, potvrdi papire da je auto izvezen iz DE ili EU, uveze auto u HR, plati sva davanj nama te se vrati kod handlera u DE gdje mu ovaj vrati 2k eura.

Ako se ne varam na to je mislio..
gtomlja is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2012., 17:42   #129
neznam ja kaj je on mislil. zvučalo je kao da očekuje povrat poreza od nas

Quote:
primjer merver je oko 2000eura koji placam u svabiji, koliko i dali mogu taj novac dobiti u hrv posto placam u hrv isto porez?!
pa da zaključimo:
-bilo koji državljan RH može preko grane prenijeti robu za osobnu upotrebu do 1 000 kn vrijednosti, a bez da mora platiti PDV na to
-odnosi se na novu robu
-povratnici mogu uvesti auto ako ispunjava uvjete ali uz plaćanje trošarine
-kolko je auto plaćen i da li je na njega plaćen porez, to nikoga ne zanima.

da uvaža NOVI auto, onda ga može kupiti vani, platiti porez na njega, pa i dobiti porez natrag ako se auto izveze. ali opet mora platiti porez kod nas prilikom uvoza.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2012., 20:59   #130
Quote:
gtomlja kaže: Pogledaj post
Covjek misli na povrat De poreza, tj. ako plati auto 10k eura + 2k eura, 12k eura u DE, potvrdi papire da je auto izvezen iz DE ili EU, uveze auto u HR, plati sva davanj nama te se vrati kod handlera u DE gdje mu ovaj vrati 2k eura.

Ako se ne varam na to je mislio..
pa to sam mislio... valjda... znaci jeli moguce dobiti na polovni automobil nekakvi porez natrag za export?! recimo vidim cesto da se na portalima u DE prodaje auto i pise neto 10000eur, a bruto 12000eura... kao auto za export... dali i gdje ja tu mogu dobiti natrag porez? znaci u DE dobijem natrag lovu? znam da moram u hrv platiti porez, to mi je jasno, ali znam isto da se 2 puta nebi smjelo platiti porez...
Cydia is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2012., 21:27   #131
Quote:
Cydia kaže: Pogledaj post
pa to sam mislio... valjda... znaci jeli moguce dobiti na polovni automobil nekakvi porez natrag za export?! recimo vidim cesto da se na portalima u DE prodaje auto i pise neto 10000eur, a bruto 12000eura... kao auto za export... dali i gdje ja tu mogu dobiti natrag porez? znaci u DE dobijem natrag lovu? znam da moram u hrv platiti porez, to mi je jasno, ali znam isto da se 2 puta nebi smjelo platiti porez...
auti za export znači da je auto bio vlasništvo firme i da se može dobiti povrat poreza ako ide u izvoz.
povrat poreza možeš dobiti samo u državi u kojoj je plaćen.

dvostruko oprezivanje će postati nemoguće kad mi uđemo u EU.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2012., 10:22   #132
aha, ok. to sam i mislio, znaci dobijem iz njemacke povrat poreza.

jos jedno pitanje, na ovom linku koji si postao, stavljam li pod "Vrsta obračuna" drugu opciju? ako znam orijentacijsku vrijednost? jeli orijentacijska vrijednost ista kao sto i kataloska vrijednost?
Cydia is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2012., 18:30   #133
katalozima se služi carina za određivanje vrijednosti kod obračuna davanja.
tamo su cijene za većinu auta do 10 godina starosti (kataloška). ako je strariji, ide po procjeni (orjentacijska).

svejedno koju odabereš, u samom obračunu se ništa ne mijenja.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2012., 19:02   #134
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
svejedno koju odabereš, u samom obračunu se ništa ne mijenja.
Osnovica za obračun je viša kod orijentacijskih. Inače, katalog za rabljena vozila se i zove Katalog orijentacijskih vrijednosti rabljenih vozila.
frANZi50 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2012., 19:42   #135
krivo sam se odrazil

mislil sam postotno.
ako je auto plaćen 5 000 eura, ne možeš dobiti manja davanja ako je vrijednost orijentacijska ili neka druga.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2012., 00:10   #136
mozda sam se onda krivo izrazio...

imam vrijednost svog auta iz "katalog orijentacijskih vrijednosti motornih vozila - cvh" i tamo mi pise 156031kn
sada me zanima sto moram izabrati ovdje pod "vrsta obracuna":
http://www.sucic.info/katv/katv_izracun.php
dali da izaberem 2. kataloska vrijednost... ili 3. orijentaciona vrijednost?!
jer je razlika oko 1000eura...

znaci uzimam onda ovu drugu opciju (kataloska vrijednost)? zasto pitam? posto je ovako sa drugom opcijom 1000eura jeftinije pa eto samo zato da budem siguran
Cydia is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2012., 10:02   #137
e to neznam.
ako imaš orijentancijsku vrijedost auta kojeg želiš uvesti, onda je to njegova vrijednost kod nas, na cesti sa svim plaćenim davanjima.

kod uvoza, osnovna cijena takvog auta je oko 30-40% niža od toga pa kad se na to dodaju davanja, ispada to što ti imaš, tih 156 000 kn.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2012., 12:59   #138
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
kod uvoza, osnovna cijena takvog auta je oko 30-40% niža od toga pa kad se na to dodaju davanja, ispada to što ti imaš, tih 156 000 kn.
Točno, zato se osnovica za obračun i uzima nekih 60% od ukupne cijene, a to je naznačeno i u kalkulatoru.

Ako imaš orijentacijsku vrijednost, u onom kalkulatoru uzmi 3. opciju - Orijentacijska vrijednost vozila u RH.

I ako uvoziš rabljeno vozilo, moraš znati vrijednost iz kataloga RABLJENIH vozila jer postoji više kataloga, jedan je za nova vozila, drugi za rabljena, a treći za dijelove čini mi se. "Katalog orijentacijskih cijena motornih vozila" NIJE katalog rabljenih vozila. Tebi treba Katalog orijentacijskih vrijednosti rabljenih vozila.
frANZi50 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2012., 22:49   #139
Katalog auta

Gdje se može naći popis svih auta dostupnih na našem tržištu, na internetu, ili u pisanom izdanju?
Rainalcar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2012., 00:21   #140
Tu imas dio

http://www.hak.hr/vozila/homologacija/popis-vozila/
evoVIII is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:34.