Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.11.2004., 21:00   #1
Srdele

Srdele - kako ih pripremiti?

Manje srdelice samo uvaljam u brašno i bacim na ulje ... veće ipak očistim i napravim isti postupak, s tim da veće poslije toga mariniram i složim u teglicu.

Problem je u tome što su srdele pripremljene na taj način ipak premasne, napiju se uvijek ulja. Veće stavim u troduple ubruse da se iscdijede, ali problem je sa manjima da su uvijek previše masne.

Da li postoji neki način kako pripremiti ove sitnije, da ih se ne mora čistiti i da se kosti ne osjete osim prženja na ulju?

Kako sad srdele ima u svakoj ribarnici, hoću to iskoristiti, ali i pripremiti ih na neki drugi način, pogotovo ove sitne koje se ne čiste.

Hvala!
Martinn is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2004., 21:03   #2
one male koje se ne chiste mozhesh marinirati sirove, u limunu ili dobroj vinskoj kvasini, pa poslije zachiniti po zhelji.


A one vece mozhesh i kratko skuhati u vodi, octu, maslinovom ulju i zachinima, pa ih slozhiti u teglu i zaliti ohladjenom smjesom.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2004., 09:07   #3
Ja ih očistim, posolim i nakapam limunovim sokom i ostavim sat vremena u hladnjaku.
Poslije na hladnu tavu pospem samo malo maslinovog ulja (samo par kapi koje razmazem) i slozim sardele. Poklopim tavu i na blagoj vatri (kuham/pecem) dok ne budu gotove. To je jedno pola sata otprilike . Budu sočne i dobre.
Moja mačka isto voli na taj način, ona pojede 4 kom a ja ostalo.
Bubili is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2004., 13:40   #4
najbolje na gradele
Dustflower is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2004., 13:44   #5
Quote:
magic kaže:
A one vece mozhesh i kratko skuhati u vodi, octu, maslinovom ulju i zachinima, pa ih slozhiti u teglu i zaliti ohladjenom smjesom.
a koje zacine?
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2004., 08:41   #6
a chuj, kako tko voli


Mi koristimo ruzhmarin, lovor, papar u zrnu.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2004., 01:17   #7
Hvala na idejama

Slobodno još pa ima valjda još neki način
Martinn is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2004., 14:13   #8
Quote:
Martinn kaže:
Hvala na idejama

Slobodno još pa ima valjda još neki način
Naglasit cu za svaki slucaj - mora bit friska - svjeza , za bilo koji nacin pripreme.

Ocistis je tako da uklonis lustre, samo provuces kroz prste, otkines glavu nozem i odstranis iznutrice. Rasplatis je uz kicmu tako da se tvori kao leptir a ostane spojena na ledjima i dnu repa. Mozes to i nozem ali brze je ako polako , drzeci je jednom rukom , guras vrh prsta uz jednu stranu kicme , pocevsi od glave prema repu. Kad je rasplatis odvojis kicmu da ostanu samo dva fileta mesa spojena na repi i u ledjnoj peraji. Kicmu uz sami rep odlomi da ne pukne veza u repu koja dva fileta drzi skupa. Pobrasni ih. U standardnu smjesu za pohanje (jaja, brasno, sol,voda) umocis srdele i onda ih pohas. Mozes u smjesu za pohanje dodati i nekih trava, papra , stvar maste i inspiracije. Ovako pripremjene mogu stat vise dana u frizideru i jest se hladne, ne treba ih grijat.
Slazem se da su na gradelama , ili jos bolje na drvenom raznju , najbolje ali i ovako su dobre a i prednost je sta se mogu ocuvat vise dana.
__________________
stalno na putu
azimut is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2004., 13:52   #9
zanima me kako se prave one srdele i incuni u maslinovom ulju?
To obozavam, ali je faking skupo za kupovat po ducanima
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2004., 13:57   #10
Quote:
zanima me kako se prave one srdele i incuni u maslinovom ulju
Jesu to slane srdele u ulju?
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2004., 21:34   #11
stari i ja smo bas sinoc radili prvi put slane srdele.

ako netko ima iskustva i recept slobodno neka priloži.

u plasticnu kanticu se stavi vrecica za smrzavanje pa se u nju slažu red krupne soli, red srdela(neočošćenih) i tako do vrha.

srdele treba pustiti da se ocijede od krvi i vode.

mjera je 30 dkg soli na 1 kg srdela.
i na kraju se stavi nekakva ravna ploca ili poklopac manjeg promjera nego kanta na koju se stavi teret 30 dkg na 1 kg srdela(inćuna).
to navodno treba stajati nekih 3-4 mjeseca, a temperatura prostorije ne smije prelaziti 25°C.
naravno da vrijedi pravilo viša temp. kraći proces.

neki to i zaliju rasolom, ali mi nismo.

poslije se srdele ciste i filetiraju i pakiraju u staklenke s uljem.

stvarno bi mi dobro dosao koji savjet, ako netko ima vec iskustva s tim.
luigi19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2004., 21:42   #12
cini mi se da su neociscene u rinfuzi 40-50 kN / kg (a jos dobijes i vode), a ovako nabavis srdelu za cca 15 kN/kg.

dakle nekih 2 kg soli(posto je sol?) na 6-7 kg srdela = 2x8 + 7x15 = 121 kN
ako je proces uspjesan stvar se i vise nego isplati, jednom godisnje zapakiras nekoliko kg i imas zalihu za cijelu godinu
luigi19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2004., 12:10   #13
ja nemam pojma o kuhanju/pečenju ribe pa pitam sasvim laički: jel' bi se srdele mogle uvaljat u brašno, posložit na tepsiju i ispeć u pećnici...samo tako? na kraju malo posolit?
kako bi to bilo?
__________________
A ti Krešiću...čerupaj svoju kokoš na svom pragu!
DJanko is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2004., 14:37   #14
pa naravno da se moze, ali za to ti ne treba brašno.
kaj ti i kokoš pobrašniš?
luigi19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2004., 14:54   #15
napisala sam da namam pojma o pečenju ribe, imala sam nekoliko neuspješnih pokušaja pripreme pa sam odustala od toga

netko je rekao da ne voli kad se ribice napiju ulja, pa sam mislila da je brašno potrebno kod pečenje u pećnici, pečenje bez ulja, da se ribice ne bi zaljepile za tepsiju

kokoš ne pobrašnim jer ju volim jedino kuhanu - za juhu

ali, ni pile ne pobrašnim ako ga pečem u pećnici jer, ili stavim ulja, ili ga pečem u vrećici za pečenje pa ne treba ništa...

eto, meni je nekako izgledalo da bi moglo brašno...
al' ako ne treba još bolje
__________________
A ti Krešiću...čerupaj svoju kokoš na svom pragu!
DJanko is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2004., 15:49   #16
Quote:
luigi19 kaže:
stari i ja smo bas sinoc radili prvi put slane srdele.

ako netko ima iskustva i recept slobodno neka priloži.

u plasticnu kanticu se stavi vrecica za smrzavanje pa se u nju slažu red krupne soli, red srdela(neočošćenih) i tako do vrha.

srdele treba pustiti da se ocijede od krvi i vode.

mjera je 30 dkg soli na 1 kg srdela.
i na kraju se stavi nekakva ravna ploca ili poklopac manjeg promjera nego kanta na koju se stavi teret 30 dkg na 1 kg srdela(inćuna).
to navodno treba stajati nekih 3-4 mjeseca, a temperatura prostorije ne smije prelaziti 25°C.
naravno da vrijedi pravilo viša temp. kraći proces.

neki to i zaliju rasolom, ali mi nismo.

poslije se srdele ciste i filetiraju i pakiraju u staklenke s uljem.

stvarno bi mi dobro dosao koji savjet, ako netko ima vec iskustva s tim.
Nije ti to kao kod uobicajenih kemijskih reakcija pa se toplinom samo ubrzava proces. Toplina ti zezene kvalitetu. Treba ih drzat u podrumu ili konobi gdje nije toplo.
Ne bi ti prepurucio da ih sve , kad su gotove , izfiletas i spremis u ulje jer se sa malo duzim stajanjem u ulju meso prilicno omeksa od ulja i postane gnjecavo, a onda su bitno losije. Ako ih imas gdje drzat , jer ipak imaju neugodan miris, najbolje ti je da su stalno u posudi u kojoj si ih posolio. Uzmes kad ti treba i koliko ti treba i meso je jedro i tvrdo, pa im od milja mozes reci da su "ka prsut". Najbolje su kad ih frisko ocistis i zacinis uljem. Ja volim dodat i kvasine i kapara, ali kvasine samo u ono sto ces pojest jer i kvasina izgrize meso ako malo ostane duze. Losa strana je to sta svaki put kad ih cistis iz soli usmrdis ruke ali to ti ide u paketu, ako se volis time bavit da ih sam solis. Predpostavljam da ako ti to smeta , ne bi ih ni solio.
Ne znam koliko cesto ih jedete, usteda je , ali ne velika obzirom da ti zasmrde prostoriju gdje ih drzis , da ih se ipak u toku godine ne pojede puno. Druga je stvar sta je gust usolit sam svoje srdele i onda ih jest i pocastit drustvo ali neka velika usteda i nije.
__________________
stalno na putu
azimut is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2004., 18:50   #17
Quote:
luigi19 kaže:
stari i ja smo bas sinoc radili prvi put slane srdele.

ako netko ima iskustva i recept slobodno neka priloži.

eto znam da kad ih slazes trebaju bit poslagane drob prema drobu,
to sigurno, a za ostalo nemam pojma
__________________
Through frozen rice fields,
moving slowly on horseback,
my shadow creeps by
1rice is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2004., 14:00   #18
Quote:
DJanko kaže:
napisala sam da namam pojma o pečenju ribe, imala sam nekoliko neuspješnih pokušaja pripreme pa sam odustala od toga

netko je rekao da ne voli kad se ribice napiju ulja, pa sam mislila da je brašno potrebno kod pečenje u pećnici, pečenje bez ulja, da se ribice ne bi zaljepile za tepsiju

kokoš ne pobrašnim jer ju volim jedino kuhanu - za juhu

ali, ni pile ne pobrašnim ako ga pečem u pećnici jer, ili stavim ulja, ili ga pečem u vrećici za pečenje pa ne treba ništa...

eto, meni je nekako izgledalo da bi moglo brašno...
al' ako ne treba još bolje
pa nemoj se ljutiti odmah, inspirirao me tvoj potpis, pa sam se samo malo htio nasaliti. :
luigi19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2004., 21:32   #19
Quote:
Bubili kaže:
Ja ih očistim, posolim i nakapam limunovim sokom i ostavim sat vremena u hladnjaku.
Poslije na hladnu tavu pospem samo malo maslinovog ulja (samo par kapi koje razmazem) i slozim sardele. Poklopim tavu i na blagoj vatri (kuham/pecem) dok ne budu gotove. To je jedno pola sata otprilike . Budu sočne i dobre.
Moja mačka isto voli na taj način, ona pojede 4 kom a ja ostalo.
Hej! hvala na ideji, jučer su ispale savršene na taj način! Jedino kaj su bile u hladnjaku malo duže, preko noći u marinadi od soli, limunovog soka i maslinovog ulja ... spremao sam ih u woku na samo kap ulja i jako laganoj vatri poklopljeno - FAMOZNO od sad radim srdele samo na taj način, nisu masne ... HVALA
Martinn is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2004., 22:05   #20
Ako ih hoćeš peći u pećnici, onda im očistiš samo ljuske, poslažeš u pleh ili staklenu posudu (ne smije biti prevelika, jer se inače osuše) tako da su im glave okrenute jedna lijevo jedna desno, preliješ maslinovim uljem, posoliš, staviš 2-3 grančice ružmarina. Peče se 15 minuta na 170 i još 8-10 minuta pod infrom.
Najbitnije je da posuda nije prevelika, jer se inače riba osuši. Idealno je da su ribe tako poslagane da samo trbuhom dodiruju dno.
Dobar tek.
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:11.