Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.01.2004., 03:55   #61
S imenom Allaha Svemoguceg, Dobrocinitelja, Milostivog

Quote:
Shady kaže:
[FONT=arial] Kaleme
zasto si odjednom promijenio temu? I zašto se odmah mora prijetiti sudnjim danom, ako razgovaramo o ovim stvarima?
Dragi moj Shady zato shto Kalem, za razliku od tebe, slijedi vecinske ucenjake koji su na takvom stavu. Tebi je (mozda) dopushtena rasprava o tome, a meni nije jer je pokudjena, a poslanik Muhammed, s.a.w.s, nas opominje da volimo sve sahabe, a ko ih omalovazava i ko ih ne voli ni Poslanika, s.a.w.s. (hadith) Sav spor izmedju njiha prepushtamo Allahu jer mi smo grijeshnici i nije na nama da budemo na mjestu Sudca.

Quote:
Shady kaže:
Po meni, nije ashab svako ko je nekoliko puta vidio poslanika (s.a) jer je tu bilo i smutljivaca i nasilnika, što se nakon njega i pokazalo.
Naravno da je bilo licemjera koji su se presvukli nakon Posanikove, s.a.w.s, smrti.

Quote:
Shady kaže:
Ovaj o kojem govorimo, (Ebu Hurejra), po meni, nije bio pravi ashab, već je bio nečastan čovjek. Častan čovjek ne bi prihvatio mjesto medinskog imama od jednog silnika kakav je bio Muawija, sin ebu Sufjana. Nadam se da ti je poznato, nakon kojeg nemilog dogadjaja je Muawija njega postavio na mjesto imama džamije u Medini.
Sve shto je po tebi dajem tebi za pravo da uzivash, ne upushtajuci se u dalju raspravu.

Quote:
Shady kaže:
[B] Dakle, znaš za ove Hurejrine antropomorfne hadise, ili ne znaš? (da ne tražim). Selam.
Iznesi ih, rekao sam ti u predhodnom postu. Daj nek se svi upoznaju sa tim, citiraj ih ovdje da znamo o kojima se to hadithima radi. Oko ovoga mozemo pepo diskutovati do mile volje.

ma'selam!
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2004., 03:58   #62
Quote:
Shady kaže:
Kaleme,
Ja znam što je to antropomorfizam, ali zamolit ću svoju tajnicu da ti dadne nešto o Antropomorfizmu, iz leksikona koji su dostupni našem uredu.
Selam.


Šefe, a jel može malkice pričekat, samo minuticu...
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2004., 04:01   #63
S imenom Allaha Svemoguceg, Dobrocinitelja, Milostivog

Quote:
Shady kaže:
Kaleme,
Ja znam što je to antropomorfizam, ali zamolit ću svoju tajnicu da ti dadne nešto o Antropomorfizmu, iz leksikona koji su dostupni našem uredu.
Selam.

Iznesi i citiraj hadithe ne treba leksikon.
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2004., 04:03   #64
Kaleme ja sam ti davno rekao: Ja jedino ne sumnjam da ima Bog. Sve ostalo stavljam pod lupu... Jer, i u Qur'anu stoji da ćemo SVI MI odgovarati za sluh, vid i razum. Pa, eto, ako ti ne želiš u dalju raspravu sa mnom, onda ok, ali žao mi je.

Leksikon TEBI treba, jer si me pitao da ti navedem šta je za mene antropomorfizam. Saće simona, pa će ti biti jasno šta je antropomorfizam , i sjetićeš se svih onih hadisa.

P.S. i dalje je očaravaš svojom spretnošću da odgovaraš na onop što je nebitno, a prešućuješ ono što je bitno, a sam znaš da jeste tako.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2004., 04:04   #65
Antropomorfizam,

1. Prikazivanje Boga, božanstva ili prirodnih pojava u ljudskom liku;

2. Pripisivanje ljudskih postupaka, misli itd drugim bićima i stvarima.

Iz Anićevog Rječnika hrvatskog jezika.


Šefe...jel dovoljno brzo?
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2004., 04:13   #66
S imenom Allaha Svemoguceg, Dobrocinitelja, Milostivog

Quote:
Shady kaže:
Pa, eto, ako ti ne želiš u dalju raspravu sa mnom, onda ok, ali žao mi je. [/B]
Nisam rekao da ne zelim diskusiju s tobom, vec sam ti iznio svoj stav kad je u pitanju rasprava oko 'Alija i Muawije, neka je Bog s njima zadovoljan.


Quote:
Shady kaže:
P.S. i dalje je očaravaš svojom spretnošću da odgovaraš na onop što je nebitno, a prešućuješ ono što je bitno, a sam znaš da jeste tako.
Kako to sad? Koliko vidim neko je skrenuo s teme (ne ja), a ja se samo pridrzavam iste. Nishta ne preshucujem.

Zamolio bih te po treci put da citirash te po tebi antropomorfne hadithe. Na taj ces nacin se povratiti temi koja je zadana ovim topicom.
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2004., 04:14   #67
Hvala vrla sekrtetarice.

Kaleme,
eto, dobio si odgovor. Dakle jesu li ti poznati ti hadisi, u kojima se Allah (swt) opisuje na antropomorfan način, ili da tražim?
Nadam se da ćemo nastaviti u ovom tonu. Selam.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2004., 04:18   #68
Quote:
Shady kaže:
Kaleme,
eto, dobio si odgovor. Dakle jesu li ti poznati ti hadisi, u kojima se Allah (swt) opisuje na antropomorfan način, ili da tražim?
Nadam se da ćemo nastaviti u ovom tonu. Selam.
Sigurno su mi poznati ti hadithi ali i ne to shto ti zakljucujesh. Pa, eto, iznesi da vidimo o cemu je rijec. Citiraj kompletne hadithe, znash shta se podrazumjeva s tim.
Da, da, naravno da cemo nastaviti ovako, a zashto ne, ja se nikad nisam ljutio na tebe kao shto si ti nedavno na mene ti na mene. Vidim da si se hvala Allahu ohladio.
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2004., 04:20   #69
Kaleme,
eto, vidis u tome jeste razlika izmedju tebe i mene, jer ti neces da pricas o onome sto ti ne paše. Kako bi ba o tome mi raspravčljali, ha? A izmedju Muawia i Alije a.s. je i te kakva razlika, i mene nije strah reci ono sto se zna da je tako, čak mi je i ponos. A sa kime je Allah swt. zadovoljan, to ON zna. Javiću se. Selam
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2004., 04:29   #70
Quote:
Shady kaže:
FONT=arial]
Kaleme,
eto, vidis u tome jeste razlika izmedju tebe i mene, jer ti neces da pricas o onome sto ti ne paše. Kako bi ba o tome mi raspravčljali, ha? A izmedju Muawia i Alije a.s. je i te kakva razlika, i mene nije strah reci ono sto se zna da je tako, čak mi je i ponos. A sa kime je Allah swt. zadovoljan, to ON zna. Javiću se.
[/FONT]
Da, da, ja hocu da pricam o islamskim propisama koji su glavna razlika izmedju tebe i mene. Allaha mi, meni je sasvim svjedno bio to Muawija ili 'Ali, bio Allah s njima zadovoljan. Ja necu da gubim vrijeme na te besposlice od kojih nema niko koristi. Hajmo mi cistiti moje i tvoje smece s kojim smo i danas dan zaprljani zato shto se loshe podredjujemo Bogu. Heh, sad si me ko biva uhvatio kako ja navodno ne zelim pricati o onome shto mi ne pashe. Kalem ne boluje od toga ko je trebao biti prvi khalifa, ko je bolji ashab, i sl. Hajde da se mi pozabavimo sa ovim shta muslimani danas cine.Bila je idealna prilika na obelixovom topicu s kojeg si se kasnije preselio na Gorcinov, da bi ubrzo nakon toga prekinuo svaki kontakt samnom.

selamchich

PS. Nego shta ti kazesh o onom bicevanju i masakriranju djece?
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2004., 04:34   #71
Re: S imenom Allaha Svemoguceg, Dobrocinitelja, Milostivog

Quote:
El-Kalem kaže:
Tebi je (mozda) dopushtena rasprava o tome, a meni nije jer je pokudjena, a poslanik Muhammed, s.a.w.s, nas opominje da volimo sve sahabe, a ko ih omalovazava i ko ih ne voli ni Poslanika, s.a.w.s. (hadith)
Pa pitaj se Kaleme ko je pokudio tu raaspravu o Muawiyi i Aliju i zasto. Ima li to neke politicke dimenzije? Zahuskavaj pricu da narod ne sazna. Na silu se idealiziraju i uljepsavaju neki likovi iz historije. I onda kad neki musliman o tom cuje iz desetih izvora, covjek se osjeca prevarenim u vlastitoj vjeri. To po meni nije pametno.

Quote:
Kalem kaže:
Sav spor izmedju njiha prepushtamo Allahu jer mi smo grijeshnici i nije na nama da budemo na mjestu Sudca.
Teoloski gledano, ovo je jako lijepo od tebe. Ali, ne moras ti nikoga osudjivati, proglasavati nevjernikom, ovim ili onim. Ali, kao i u slucaju Bosne, nije lijepo Aliju i Slobodana poistovjecivati i smatrati ih obojicu dobrim u ime nekog toboznjeg mira. Nema tu nikad mira dok se zivi u lazi i ukrivanju i dok se ljudski ne kaze i ne isprica za svoje greske.

Papa se i danas dan izvinjava na sve strane za sve sto su pocinili toboznji katolici, a jos nisam cuo da se neki sunitski alim izvinuo shijama za sva progonstva kroz koja su prosli od Alija na ovamo.

Bracika, ne zamjeri. SVe u dobroj namjeri

Pozdrav

Damir

Zadnje uređivanje Damir : 11.01.2004. at 08:10.
Damir is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2004., 04:48   #72
Re: Re: S imenom Allaha Svemoguceg, Dobrocinitelja, Milostivog

Quote:
Damir kaže:
Pa pitaj se Kaleme ko je pokudio tu raaspravu o Muawiyi i Aliju i zasto. Ima li to neke politicke dimenzije? Zahuskavaj pricu da narod ne sazna. Na silu se idealiziraju i uljepsavaju neki likovi iz historije. I onda kad neki musliman o tom cuje iz desetih izvora, covjek se osjeca prevarenim u vlastitoj vjeri. To po meni nije pametno.
A, ne, ne, pogreshno si me shvatio dragi moj Damire islamska sira vrlo dobro opisuje svaki detalj, no ja sam htio reci da necu raspravljati ko je upravu od njih dvojice niti cu se upletati u diskusije tipa ko je ashab i ko je bolji ashab te ko je trebao biti prvi khalifa. Nema se tu shta kriti.

__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2004., 05:01   #73
Re: Re: Re: S imenom Allaha Svemoguceg, Dobrocinitelja, Milostivog

Quote:
El-Kalem kaže:
A, ne, ne, pogreshno si me shvatio dragi moj Damire islamska sira vrlo dobro opisuje svaki detalj, no ja sam htio reci da necu raspravljati ko je upravu od njih dvojice niti cu se upletati u diskusije tipa ko je ashab i ko je bolji ashab te ko je trebao biti prvi khalifa. Nema se tu shta kriti.

U redu Kalemaga,

Eno otvorio sam novi lanac (Raskol u Islamu), pa ako zelis mozes reci koju svoju o sunitskoj siri i ostalomu bez da osudjujes bilo koga.

Damir is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2004., 05:12   #74
Re: Re: S imenom Allaha Svemoguceg, Dobrocinitelja, Milostivog

Quote:
Damir kaže:
Teoloski gledano, ovo je jako lijepo od tebe. Ali, ne moras ti nikoga osudjivati, proglasavati nevjernikom, ovim ili onim. Ali, kao i u slucaju Bosne, nije lijepo Aliju i Slobodana poistovjecivati i smatrati ih obojicu dobrim u ime nekog toboznjeg mira. Nema tu nikad mira dok se zivi u lazi i ukrivanju i dok se ljudski ne kaze i ne isprica za svoje greske.

Papa se i danas dan izvinjava na sve strane za sve sto su pocinili toboznji katolici, a jos nisam cuo da se neki sunitski alim izvinuo shijama za sva progonstva kroz koja su prosli od Alija na ovamo.

Bracika, ne zamjeri. SVe u dobroj namjeri

Pozdrav

Damir
Ups, oprosti ovo sam preskocio jer sam primjetio da je za nekog Berija, ja kad li ono malo bolje raskolaci ove hmm moje mubarech okice, a no ti moj Damir meni upija ovo fermance s kojim se slazem.

Ucenjaci nikad nisu zastupali neku stranku. Recimo zashto da se veliki ucenjak imam Dzafer Sadiq izvinjava onim koji se prozvashe shi'ama? Shije su razdjeljene u mnogobrojne podfrakcije te je moguce da su sankcionisani oni bogohulnici koji su recimo 'Aliju prozvali Bogom, ili one koji kazu da je Gabrijel pogrijeshio kada je dolazio sa objavom Muhammedu, s.a.w.s. Prema toj shitskoj sekti 'Ali je trebao primati wahj tj. biti poslanik.

Zejdije su najblize klasicnom izvornom ucenju i u nekim pogledima su najtolerantije. Oni su iz Jemena, pristalice Zejda unuka Husejnovog, bio Bog snjim zadovoljan. Oni Zejda navodno smatrau osnivachem svoje sekte koja je u sklopu shizma.

Suprotno drugim shitskim sektama zejdije ne vjeruju u skrivenog imama, ne praktikuju sklapanje muta za pet minuta tj. mut'ah brakova (privremenih brakova) i ne dozvoljavaju licemjerje (taqiju)
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2004., 05:39   #75
Kaleme, muslimanu!
zar te moram podsjećeti šta je tema ovog topica, i da to svakako nije: "položaj muslimana u svijetu danas, i alternative poboljšanja stanja" a nije ni "šiitsko bičevanje". Ako o tome želiš diskusiju otvori topic sa adekvatnom temom. To što spominješ bičevanje šiita, u kontru mom stavu da je Ebu Hurejra bio nepouzdan prenosilac (kao osoba sumnjive časti) najbolji je pokazatelj tvoje nevaspitanosti.

Isto tako kao ti, je Harun gore zapjenio na mene. Predlaže mi da dodjem sebi, piše o svojim uzbudljivim razgovorima sa nekom ženom iz Iraqa, i postira slike šiitskog bičevanja... Kao da biste obojica htjeli da prepirkom i nadvikivanjem skrenete tok ove teme na svadju. Po tome mi obojica naličite na one mušrike koje spominje Qur'anski ajet, one koji su govorili: "NE SLUŠAJTE OVAJ QUR'AN, NEGO PRAVITE BUKU DA BISTE GA NADGLASALI..." Molim te pogledaj gornji Harunov dopis meni, i reci je li ono normalan i primjeren odgovor. Vjeruj, takvi su i tvoji odgovori u ovom topicu. Damir ti je to veoma jasno dao do znanja.

Mi ovdje govorimo o autentičnosti hadisa, njihovim prenosiocima i zapisivačima...

Prije nego nastavim o bilo čemu, još jedamput te JASNO pitam, da mi JASNO kažeš, jesi li u stanju govoriti na ovu, i ISKLJUČIVO na ovu temu. Ako nisi reci. Neću nikakva skretanja. Hoću da govorimo samo o OVOJ temi i ni o čemu drugom.
Selam.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2004., 05:54   #76
S imenom Allaha Svemoguceg, Dobrocinitelja, Milostivog

Quote:
Shady kaže:
Hvala vrla sekrtetarice.

Kaleme,
eto, dobio si odgovor. Dakle jesu li ti poznati ti hadisi, u kojima se Allah (swt) opisuje na antropomorfan način, ili da tražim?
Nadam se da ćemo nastaviti u ovom tonu. Selam.
Nishta nisam dobio hocu hadithe da vidjelo.
Nisam trazio da mi se pojasni antropomorfizam, vec sam trazio da iznesesh shta za tebe - iz islamskih izvora - predstavlja to shto tvrdish. Pazi da sam sebe ne bacish u zamcicu.
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2004., 05:54   #77
Evo sad malo na temu. Najprije stav jednog velikog učenjaka, Ibn Kesira, o Ebu Hurejri.

U svojoj "Istoriji zapada" (pog. VI) ibn Kasir pise: "Ebu Hurejre je bio prevarant, lukavo je metao ono sto bi čuo od Kaba Al Ahbara, mješajuci sa onim sto je čuo od Poslanika, saws, ne razlikujući prvo od drugog." Zatim veli: "Naša zajednica i prijatelji odbacili su njegove priče.", i nastavlja: "Oni nisu prihvatali svaku predaju koju je preneo Ebu Hurejre."


Sada malo i o Životu Ebu Hurejre. Kad je Muavija, sin Ebu Sufjana, poslao ozloglašenog dželata Busraa, koji je izmedju Sirije i Jemena izvriso stravičan pokolj nad oko trideset hiljada muslimana (uglavnom odanih Aliju i njegovim sinovima), Ebu Hurejre je uz Busroav blagoslov postavljen na mesto guvernera Medine kao njegova zamena. Ovu poziciju je Ebu Hurejre uspeo da sacuva neko vrijeme, tokom Muavijinog "halifata".

Nadam se da Kalem zna ko je bio Busra? Ovaj Muawijin dželat je ustupio svoje mjesto guvernera Medine Ebu Hurejri.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2004., 05:58   #78
Quote:
Shady kaže:
Prije nego nastavim o bilo čemu, još jedamput te JASNO pitam, da mi JASNO kažeš, jesi li u stanju govoriti na ovu, i ISKLJUČIVO na ovu temu. Ako nisi reci. Neću nikakva skretanja. Hoću da govorimo samo o OVOJ temi i ni o čemu drugom. Selam.
Super, a sad pukac pa nam donesi te hadithe. Vidish koliko se prepucavash ovuda do sad si ih vec mogao citirati. Ja jadan pomislih moj bracika Shady otishao da ih nadje u svojim chitabima, kad ono ljok.



selamun'alejkum


PS. Shije su prve pocele skretati s teme omalovazavajuci casne sahabe Allahovog Poslanika, s.a.w.s. Medju njima si nazalost i ti. Eto u cemu se izmedju ostalog shije razlikuju od ostalih 90 % muslimana.
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2004., 06:01   #79
Da odgovorim i Harunu, red je.

Harune, ovdje tema nije tvoj dijalog sa ženom iz Iraqa, niti šiitsko bičevanje na slikama koje si postirao. Mi ovdje ne treba da se nadvikujemo kao neke ženturače, nego da razgovaramo dostojanstveno na zadatu temu. Ako si sposoban (dovoljno upućen) razgovarati na ovu temu bujrum. Evo sada za tebe jedan mali podatak, naravno, na ovu temu. Podatak je iz "Leksikona islama" pod slovo F naslov "Fatima". Autor, profesor, rahmetli, Nerkez Smajlagic kaze sledeće: (citat)

"Najranija vrela sadrze o Fatimi s.a. općenito vrlo malo podataka a i ti su prilicno neizvjesni. Čak ih i tumači predaje rijetko navode. Tako "Mesned" od Ibn Hambelove ruke sadrzi samo jednu stranicu o njoj, a o Ajsi npr. cak cijelih 250 stranica. Objasnjenja treba traziti u sporovima iz 1. i 2. stoljeca po hidzri"

Dakle, jasno je da su politički nemiri u prvim stoljećima nakon poslanika s.a., uzrokovali nesrećan slučaj da je svaka od umiješanih strana strogo pazila šta ulazi u kanone. Cenzura, što bi rekli. Ali ti za to ne trebaš da mrziš šije, niti oni tebe.

_________
P.S. A ti Kaleme, dobićeš hadise, ali odsad pazi da se STROGO držiš teme, pristao si sam na to. (Od sad nema tolerancije!)
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2004., 06:27   #80
S imenom Allaha Svemoguceg, Dobrocinitelja, Milostivog

Quote:
Shady kaže:
Evo sad malo na temu. Najprije stav jednog velikog učenjaka, Ibn Kesira, o Ebu Hurejri.

U svojoj "Istoriji zapada" (pog. VI) ibn Kasir pise: "Ebu Hurejre je bio prevarant, lukavo je metao ono sto bi čuo od Kaba Al Ahbara, mješajuci sa onim sto je čuo od Poslanika, saws, ne razlikujući prvo od drugog." Zatim veli: "Naša zajednica i prijatelji odbacili su njegove priče.", i nastavlja: "Oni nisu prihvatali svaku predaju koju je preneo Ebu Hurejre."
.
Ovo prvi put cujem. Gdje se to moze naci, kako zvuci orginalni naslov tog izvora te koja je stranica.

Evo ti njegova djela:

TEFSIR - koji se smatra jednim od najvrednijih klasicnih tefsira

EL-BIDAJE -WE-L NIHAJE - historijsko djelo

KITABU-L TEKMIL FI FARIFETI ES SIKAT VED-DU'AFAI WE-L MEDZHIL - u ovom svom djelu sakupio je svoja poznata ucenja od svoja dva ucitelja Mizzija i Edh-dhehebija

KITABU HAJDI WE SUNEN FI EHADTHI MESANIDI WE SUNEN - u ovome je sakupio musned imama Ahmeda, Bezzara, Ebu-Ja'le, Ibn Ebi Shejbe, zajedno sa shest najpoznatijih hadithskih zbirki: El-Bukhari, Muslima, i cetiri poznara Sunena)

TEBAKATUSH SHAFIJJE - Biografija najpoznatijih shafija

TAHRIDZU EHADISIT-TENBIH - obrada haditha u safijskom fikskom djelu Et-Tenbih

TAHRIDZU EHADITH MUHTESAR IBNIL-HADZIB - obrada haditha u shafijskom fikhskom djelu Muhtesaru-l Hadzib

KOMENTAR ´BUKHARIJE - koji nije dovrshio

KITABU-L AHKAM - Knjiga islamskih propisa, koju isto tako nije dovrshio

IHTISARU 'ILMU-L HADITH -djelo u kojem je skratio poznatu <<mukadimu>> ibn Salaha

MUSNEDU ES-SHEJHANI - tj musned Ebu Bekra i Ummara

ES-SIRE NEBEWIJJE - kazivanja o vjerovjesnicima

KITABU-L MUKADDIMAT - slicno <<mukkadimu>>

MUHTESAR KUTABU-L MEDHAL - skracena verzija knjige "Uvod" od El-Bejheqija

RISALETU-L DZIHAD
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:53.