Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.07.2011., 18:25   #1
Konzumacija mesa u prehrani_____za ili ne?

Disclaimer - nisam vegan ili vegeterijanac i znam da meso sadrži važne nutrijente. Ne želim popljuvati meso niti nikome nadmetati da ne jede meso.



Ja sam pročitala da se željezo u mesu nalazi i u biljnim namirnicama, npr. blitvi, i da to može biti primarni izvor željeza. Također sam pročitala da jedina tvar koju biljke ne sadrže jest bakar (nisam sigurna za ovo), pa i nije hitno da se jede meso svaki dan.



Što forumaši misle o konzumaciji mesa? Je li stvarno hitno i bitno da se meso često konzumira? Da li se mora jesti svaki dan ili rijeđe?
Tommygun is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2011., 21:38   #2
Dovoljno ti je 2-3 puta tjedno jesti meso.
Sve ostalo nalaziš u voću, povrću, žitaricama i orašastim plodovima.
Ne zaboravi, priroda je ustrojila čovjeka da sve jede.
Smisao je u umjerenosti i sve je ok.
Omaha is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2011., 22:30   #3
Quote:
Omaha kaže: Pogledaj post
Ne zaboravi, priroda je ustrojila čovjeka da sve jede.
Smisao je u umjerenosti i sve je ok.
Pre dobro rečeno. Iskreno nisam odavno ništa pametnije čuo na ovu temu.
__________________
Google is your friend!
shkafishkafnjak is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2011., 22:31   #4
Quote:
Omaha kaže: Pogledaj post
Dovoljno ti je 2-3 puta tjedno jesti meso.
Sve ostalo nalaziš u voću, povrću, žitaricama i orašastim plodovima.
Ne zaboravi, priroda je ustrojila čovjeka da sve jede.
Smisao je u umjerenosti i sve je ok.
potpis.
samo što danas čoek ne zna što je umjerenost. neki dan gledam neku emisiju na KN-u( švapska emisija) i jedan me podatak malo zamislio: da se 80-90% proizvedene pšenice u svijetu potroši na prehranu stoke. ak je istina onda je to stvarno previše.
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2011., 11:51   #5
Quote:
maky3685 kaže: Pogledaj post
potpis.
samo što danas čoek ne zna što je umjerenost. neki dan gledam neku emisiju na KN-u( švapska emisija) i jedan me podatak malo zamislio: da se 80-90% proizvedene pšenice u svijetu potroši na prehranu stoke. ak je istina onda je to stvarno previše.
Ovaj podatak je možda i točan, ali treba naglasiti da je Kapital Network program koji konstantno pušta emisije koje propagiraju veganstvo.

Dovedu nekakva dva-tri liječnika koji konstantno mantraju o tome kako je bilo koje meso štetno u bilo kojoj količini...

Na kraju maltene ispadne da je zdravije jest heroin žlicom.
__________________
o_O
Cahit is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2011., 13:58   #6
Quote:
Cahit kaže: Pogledaj post
Ovaj podatak je možda i točan, ali treba naglasiti da je Kapital Network program koji konstantno pušta emisije koje propagiraju veganstvo.

Dovedu nekakva dva-tri liječnika koji konstantno mantraju o tome kako je bilo koje meso štetno u bilo kojoj količini...

Na kraju maltene ispadne da je zdravije jest heroin žlicom.
Jednom je Dnevnik (ne znam koji program) napravio reportažu o jedenju mesa, i mogu reći da su propagirali šnicle. Izgledalo je tako umjetno. Ne da sam na strani KN.
Tommygun is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2011., 16:51   #7
Postoji evolucijski razlog zašto na miris pečenog mesa krenu sline a ne recimo na miris kuhane repe......
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2011., 23:57   #8
Quote:
maky3685 kaže: Pogledaj post
potpis.
samo što danas čoek ne zna što je umjerenost. neki dan gledam neku emisiju na KN-u( švapska emisija) i jedan me podatak malo zamislio: da se 80-90% proizvedene pšenice u svijetu potroši na prehranu stoke. ak je istina onda je to stvarno previše.
nazalost, ali istina je.
ono sto koristimo da bi, jel`, nahranili stoku i samim time cekali da ih na kraju zakoljemo i pojedemo moze nahraniti milione ljudi.

od svega sto jedemo najmanje se preporucuje unosenje proteina, posebno animalnih, a nase je podneblje takvo da ljudi nazalost jedu puno vise nego sto se preporucuje.
Lano is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2011., 05:46   #9
Quote:
Lano kaže: Pogledaj post
nazalost, ali istina je.
ono sto koristimo da bi, jel`, nahranili stoku i samim time cekali da ih na kraju zakoljemo i pojedemo moze nahraniti milione ljudi.

od svega sto jedemo najmanje se preporucuje unosenje proteina, posebno animalnih, a nase je podneblje takvo da ljudi nazalost jedu puno vise nego sto se preporucuje.
E dakle ovo.....nevjerojatno je da netko u tako kratkom napisu napiše sve krivo...
Ne možeš nahraniti ljude stočnom prehranom, stočna prehrana se naime ne bazira na jedenju plodova nego celuloze a ti bi kao poznavaoc fiziologije prehrane barem to trebala znati. Česta zabluda je da se ljudi mogu prehraniti biljkama...naravno da ne mogu jer da mogu ne bi bilo gladi u svijetu. Mogu se prehraniti plodovima biljaka...e a to je već nekaj sasvim drugega.
Tko kaže da se najmanje treba unositi proteine? Nije točno, najmanje se treba unositi masti, piramida prehrane u google pa gledaj. Elementarna biokemija.
Animalni proteini su bitno zdraviji od biljnih radi esencijalnosti i vitamina B12......elementarna fiziologija i biokemija.
Kakve sve to skupa ima veze s podnevljem? Podnevlje je sigurno bolje od recimo indije ili afrike gdje jedu ono kaj mogu....a vidi vraga baš biljke jedu.....
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain

Zadnje uređivanje kumek : 22.07.2011. at 06:01.
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2011., 11:05   #10
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
E dakle ovo.....nevjerojatno je da netko u tako kratkom napisu napiše sve krivo...
Ne možeš nahraniti ljude stočnom prehranom, stočna prehrana se naime ne bazira na jedenju plodova nego celuloze a ti bi kao poznavaoc fiziologije prehrane barem to trebala znati. Česta zabluda je da se ljudi mogu prehraniti biljkama...naravno da ne mogu jer da mogu ne bi bilo gladi u svijetu. Mogu se prehraniti plodovima biljaka...e a to je već nekaj sasvim drugega.
Tko kaže da se najmanje treba unositi proteine? Nije točno, najmanje se treba unositi masti, piramida prehrane u google pa gledaj. Elementarna biokemija.
Animalni proteini su bitno zdraviji od biljnih radi esencijalnosti i vitamina B12......elementarna fiziologija i biokemija.
Kakve sve to skupa ima veze s podnevljem? Podnevlje je sigurno bolje od recimo indije ili afrike gdje jedu ono kaj mogu....a vidi vraga baš biljke jedu.....
Iskrivio si totalno ono sto sam napisala, jer nisi gledao na koji post sam se nadovezala. Naime radi se o psenici kao stocnoj ishrani, a ne nesto drugo. Koliko znam od psenice se moze praviti mnostvo toga sto mi obicni ljudi mozemo jesti? Ili je i to krivo?
I sam dokumentarac (koji je neko naveo i na koji sam se ja nadovezala) je doslovno nacrtao ljudima zbog cega bi mogli takve resurse iskoristiti na potpuno drugi nacin.

Grijesis u tome da se najvise proteina treba unositi, a google obicni pomoci nece, jer preko googlanja nadjes milion informacija.
Animalni proteini su jedan od razloga globalnog zagrijavanja (no, sad je to druga tema), sto znaci da sto ga vise jedes - vise je potrebno uloziti truda i rada da bi se na kraju to "isplatilo", tj moglo jesti.

Dnevno ne treba vise od 15-25 % proteina unositi, a sama masnoca iznosi u toj tabeli ishrane 30 %. E sad, tebe ove brojke plase, a kad pisem masnoca onda ne mislim da izvadis kanticu biljnog masla i mazes po sendvicu.
Tih 30 % uneses preko ishrane: dok salatu pravis i npr koristis maslinovo ulje, ako jedes ribu ili kokosje meso unosis opet nezasicenu masnocu, a jedes li meso poput jagnjeceg, svinjskog, teleceg i sl. onda unosis zasicenu masnocu u svoje tijelo. E tu nastaje "problem" (da me pogresno ne shvatis, ne mislim da ces umrijeti ako jedes svinjsko, telece, jagnjece i sl., ali mislim da ako se ishrana sastoji najvise od takvog mesa).

Upoznata nisam sa ishranom u HR, ali vjerujem da Dalmacija jede dosta morske plodove, koristi vise maslinovo ulje i sl. Vjerujem da su hrane puno zdravije nego npr stanovnistvo u dijelu Slavonije (kao sto sam vec napisala podaci iz Hrvatske mi poznati nisu).
U Bosni je zaista dosta slucajeva dijabetesa, tromboze, infarkta itd. Ako pogledas sta narod jede (citaj: maksimalno proteina, tj mesa) onda ne moze covjek a da se ne zapita da nije i to jedan od posljedica? Ili je i to sad krivo?

PS Slazem se da su animalni proteini potrebni (nigdje nisam ni napisala da nisu). Ali ogromna je razlika KOJI animalni proteini se unose u organizam najvise. Animalni proteini koje se preporucuju su riba, kokosje meso (ili sve sto pliva i ide na dvije noge). Jednostavno pravilo, ha?

Zadnje uređivanje Lano : 22.07.2011. at 11:15.
Lano is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2011., 20:14   #11
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Ne možeš nahraniti ljude stočnom prehranom, stočna prehrana se naime ne bazira na jedenju plodova nego celuloze .
Stočna prehrana se u industrijskom uzgoju bazira na jedenju ne samo celuloze nego i kukuruza, pšenice i soje, sve namirnica koje se itekako mogu upotrijebiti za prehranu ljudi. I to vrlo velikog broja ljudi.

"According to reports released by the USDA this month and data supplied by PRX, domestic and international livestock continues to be the No. 1 use for U.S. corn, totaling approximately 7.7 billion bushels per year. An estimated 1.5 billion bushels of corn, or 80 percent of projected U.S. corn exports, was used for feed overseas in the past year."
http://americanagnetwork.com/2011/07...e-of-u-s-corn/

(1 bushel kukuruza = 25 kg)

Dakle, samo u SAD-u govorimo o skoro 200-tinjak milijuna tona samo kukuruza.
__________________
"A human being is part of a whole, called by us the 'Universe,' a part limited in time and space. He experiences himself, his thoughts and feelings, as something separated from the rest--a kind of optical delusion of his consciousness. This delusion is a kind of prison for us, restricting us to our personal desires and to affection for a few persons nearest us. Our task must be to free ourselves from this prison by widening our circles of compassion to embrace all living creatures and the whole of nature in its beauty." - Albert Einstein

Zadnje uređivanje rakijetina : 26.07.2011. at 20:20.
rakijetina is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2011., 09:57   #12
Quote:
Lano kaže: Pogledaj post
od svega sto jedemo najmanje se preporucuje unosenje proteina
???

Quote:
M3NT4L kaže: Pogledaj post
Više problema s čime i kako su mikroorganizmi povezani s time?

Što se starkelja tiče, jedno je odreći se mesa, a drugo svega životinjskog.
Vegani moraju suplementirati B12, jer ga nemaju gdje dobiti, to je i jedna od prvih stvari koja se navodi u veganskoj literaturi.
vjerojatno b12, ne sjecam se tocno Pretpostavljaju da nesto na povrcu usljed manjeg pranja doprinosi tome, a kako vjerujem da su kukci ipak primjetniji valjda je bilo nesto sitnije, sto tocno isto se ne sjecam

Mlijecni proizvodi se koriste, ali opet koriste se i u Indiji i na zapadu, zasto se onda pojavljuje razlika?

Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Zašto ne bi ubacio jednako tako teletinu, junetinu ili svinjetinu kao i ribu (zašto samo plavu a ne i bijelu?)?
Pa sad jos nisam naletio na nekog (ukljucujuci najmejnstrimastije) tko bi tvrdio da je svinjetina bolja za zdravlje od bijelog mesa
A teletina npr mislim da ima i ponesto transmasti (doduse i mlijecni proizvodi), prirodnu verziju hidrogeniziranog ulja koje je valjda najgore sranje u prehrani koje danas u sebe trpamo...
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2011., 10:25   #13
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Pa sad jos nisam naletio na nekog (ukljucujuci najmejnstrimastije) tko bi tvrdio da je svinjetina bolja za zdravlje od bijelog mesa
A teletina npr mislim da ima i ponesto transmasti (doduse i mlijecni proizvodi), prirodnu verziju hidrogeniziranog ulja koje je valjda najgore sranje u prehrani koje danas u sebe trpamo...
Ovisi kako šta :




Primijeti da ovdje nema ribe, za koju vegani nisu znali šta bi izmislili pa su rekli da akumulira živu (što je samo manjim dijelom točno, ali samo za predatore pri vrhu morske hranidbene mreže (recimo tune) ali i te količine su minorne)
__________________
o_O
Cahit is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2011., 12:13   #14
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Pa sad jos nisam naletio na nekog (ukljucujuci najmejnstrimastije) tko bi tvrdio da je svinjetina bolja za zdravlje od bijelog mesa
A teletina npr mislim da ima i ponesto transmasti (doduse i mlijecni proizvodi), prirodnu verziju hidrogeniziranog ulja koje je valjda najgore sranje u prehrani koje danas u sebe trpamo...
Uopće nema problema s niti jednom od tih namirnica dok se koriste umjereno, potrebne su i masti (zasićene i nezasićene) i kolesterol. Pretilost je bolest suvremenog doba i nekada dok su ljudi više fizički radili masnija hrana je bila na večoj cijeni. Sve treba jesti i ako si umjeren i jedeš raznoliko nema zdravije i ne-zdravije hrane. Ove spike o piletini, svinjetini pa teletini i mastima životinjskog porijekla ciklički dolaze u spiku kako kojoj industriji krene lošije....
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2011., 13:45   #15
Quote:
Omaha kaže: Pogledaj post
Dovoljno ti je 2-3 puta tjedno jesti meso.
Sve ostalo nalaziš u voću, povrću, žitaricama i orašastim plodovima.
Ne zaboravi, priroda je ustrojila čovjeka da sve jede.
Smisao je u umjerenosti i sve je ok.
Tako nekako ja jedem. Zdrava, falabogu jesam...

Svaštanešto po malo, bez pretjerivanja i nema tu previše filozofije.
Anida is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2011., 13:56   #16
Ja se drzim pravila da meso treba jesti sto manje, ne vise od tri puta dnevno.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2011., 11:42   #17
ne moraš ist meso baš svaki dan, recimo kad ne ideš meso unda moreš ist ribu, školjke, džigericu...
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2011., 13:01   #18
Quote:
Tommygun kaže: Pogledaj post
Što forumaši misle o konzumaciji mesa? Je li stvarno hitno i bitno da se meso često konzumira? Da li se mora jesti svaki dan ili rijeđe?
Životinjsko meso i iznutrice sadrze esencijalne aminokiseline (mislim da ih je 3) koje ne mogu naci niti u jednoj drugoj namirnici, ukljucujuci i ribu te ih je nemoguce sintetizirati.

Hence, meso treba jesti. Kolicina ovisi od osobe do osobe.
__________________
Hypnotize Minds
Nišlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2011., 13:24   #19
sa zdravstvenog gledista vjerojatno je laganije meso par puta tjedno idealno. Vegetarijanstvo mi se cini vise etickim ufurom i malo mi je forsirano proglasavati ga ultra zdravim.

Ipak cesto je zdravije jednostavno zato sto se vegici vise bave pregranom i vise paze na nju od prosjecnog svejeda, ne sto bi sama takva prehrana bila zdravija.

Takodjerne treba biti previse opsjednut nutricionizmom. Postoje kulture koje generacijama imaju vrlo ogranicenu prehranu (zbog specificne okoline) pa opet OK. U indiji to ovisi o kasti i vjerskoj pripadnosti, ali nisam primjetio da oni koji su veg iskacu previse u zdravstvenom smislu negativno, prije pozitivno (opet iz onog razloga da mesozderi uglavnom pretjeruju u tome).

Ukratko nije presudno da li je netko veg ili svejed koliko paznja koju posvecuje uravnotezenoj prehrani (a i tu mislim da ne treba pretjerivat i bit opsjednut hranom).
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2011., 21:45   #20
Naši preci su se toliko napatili da se popnemo na vrh hranidbenog lanca i da se sad odreknemo mesa? Malo morgen.
Johnny1968 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:21.