Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.12.2007., 14:32   #761
Quote:
VivaPiva kaže: Pogledaj post
Ko o čemu, a ja bih se malo vratio na već nekoliko puta "prožvakanu" temu - glodalica. Zapravo imam jedno pitanje. Da li neko posjeduje ovakav Bosch-ov stol za glodalicu.

http://www.newwoodworker.com/reviews/b1181rvu.html

Može se naručiti samo iz USA, za Europu se ne radi. Pošto na sebi ima priključke za struju bojim se da bi mu u Europi trebale "sitne prepravke"... Da li se je neko odvažio na takav čin. Stol izgleda DO BOOOLA!
Hvala unaprijed!
Malo možeš prekopati po netu, naći ćeš nacrte i ideje kako da takav stol izradiš sam. Mnogo jeftinije, a funkcionalnost ista. Većina tih ideja za samogradnju dolazi od amerikanaca kojima je preskupo platiti gotovu napravu pa su je odlučili izraditi sami iako im je tržište preplavljeno raznoraznim igračkama tog tipa koje dosta koštaju, čak i za njihove pojmove.

http://www.stolarskaradionica.com/st...7&akcija=citaj
http://www.woodworkingonline.com/
__________________
Z
zoranp is offline  
Old 01.01.2008., 23:51   #762
Ma da, istina je! Već sam pregledavao Net i našao sam stotine recepata za stol i svi služe svojoj osnovnoj namjeni. Međutim ovaj Bosch mi se svidjeo pa reko dal ga ko ima. Ipak ću ga najvjerojatnije složiti sam, vidim ima dosta posla oko izrade, al sve u svemu nije to neka "Rocket Sience".
VivaPiva is offline  
Old 02.01.2008., 14:28   #763
Majstori, da li ugradbene pećnice moraju imati spoj na napu ili nešto slično, nadam se da me shvaćate? Kud odlazi para iz pećnice?
Xenia 13 is offline  
Old 02.01.2008., 14:31   #764
Quote:
Xenia 13 kaže: Pogledaj post
Majstori, da li ugradbene pećnice moraju imati spoj na napu ili nešto slično, nadam se da me shvaćate? Kud odlazi para iz pećnice?
gornji dio vrata pećnice ima otvore kroz koji se izbacuje zrak iz pećnice...
__________________
Neću više nkad spominjat ćevape kao offtopic...
sibi is offline  
Old 02.01.2008., 16:57   #765
Hvala.
Xenia 13 is offline  
Old 02.01.2008., 21:57   #766
to je pečnica s tzv. tangencijalnim ventiliranjem
__________________
Z
zoranp is offline  
Old 02.01.2008., 22:28   #767
Quote:
zoranp kaže: Pogledaj post
to je pečnica s tzv. tangencijalnim ventiliranjem
Ma taman i da je sekantno ventiliranje svejedno para izlazi povrh vrata.
__________________
Neću više nkad spominjat ćevape kao offtopic...
sibi is offline  
Old 03.01.2008., 08:54   #768
ajde, pomozite mi.
Trebam PVC "L" profil barem metar u dužinu, da je što tanji profil. Trebam ga čisto kao estetski završetak.

fala.
__________________
Neću više nkad spominjat ćevape kao offtopic...
sibi is offline  
Old 03.01.2008., 10:44   #769
ajde i meni pomozite...

sve ću raditi prvi put u životu pa molim savjete:
-postavljam šinu za gornje kuhinjske elemente i nosače u njih,
-montiram ugradbenu napu,
-ladičari će biti metabox širine 90cm - jel potrebno dodatno učvrstiti
zbog velike površine?
-režem otvor u radnoj ploči i montiram ugradbeni sudoper,
-dovod i odvod će biti ukoso u zid jer sudoper više neće
biti na predviđenom mjestu već za širinu friđa lijevo (60 cm) -
tu mislim staviti duža crijeva za dovod i fleksi harmoniku za odvod,
-LED rasvjeta ili sl. za unutrašnjost svakog elementa razvod napajanja
i sl. savjeti

hvala
__________________
živjeti svaki novi dan najbolje
kao da je zadnji u životu
mhadina is offline  
Old 03.01.2008., 13:30   #770
Quote:
mhadina kaže: Pogledaj post
sve ću raditi prvi put u životu pa molim savjete:
-postavljam šinu za gornje kuhinjske elemente i nosače u njih,
-montiram ugradbenu napu,
-ladičari će biti metabox širine 90cm - jel potrebno dodatno učvrstiti
zbog velike površine?
-režem otvor u radnoj ploči i montiram ugradbeni sudoper,
-dovod i odvod će biti ukoso u zid jer sudoper više neće
biti na predviđenom mjestu već za širinu friđa lijevo (60 cm) -
tu mislim staviti duža crijeva za dovod i fleksi harmoniku za odvod,
-LED rasvjeta ili sl. za unutrašnjost svakog elementa razvod napajanja
i sl. savjeti

hvala
za sudoper imaš negdje unutar foruma jedan moj post o tome kako ga ugradjujem, pa malo potraži, da se ne ponavljam stalno.
Za izrezivanje otvora ti je najbitnije da dobro i to nekoliko puta izmjeriš, nakon toga u uglovima probušiš rupe fi12 mm, gurneš unutra ubodnu pilu i kreneš piliti po zacrtanoj liniji od jedne do druge rupe. Prvo ispili suprotne stranice paralelne sa duljinom ploče, pa ispod podloži daskicom i pričvrsti stegama, kako ti se ploča ne bi pretrgla i da je ne moraš pridržavati prilikom završetka piljenja. Tada ispiliš preostale dvije strane, otpustiš stege i izvadi ispiljeni komad prema dole, kako ne bi oštetio ultrapas na gornjoj strani RP.
pilica koju preporučam za piljenje radne ploče je dugi bosch progressor.

Slična situacija ti je i s ugradbenom napom, ako je riječ o onoj na koju mislim.

Rasvjetu unutar elemenata možeš riješiti provodjenjem kablova ispod radne ploče, tako da ćeš izmedju elemenata probušiti rupe kroz koje ćeš provući kablove, a unutar elementa ih pričvrstiš obujmicana ili ih staviš u kanalice,
Bitno je da sve pravilno spojiš i dobro izoliraš.
Spojeve stavi u razvodne kutije s poklopcem kako ne bi slučajno došlo do kontakta metalnog posudja i žica pa da netko ne zasvijetli. Ima tu još detalja, ali početak je svakako izrada sheme spajanja rasvjete, a tek onda sve ostalo.

Toliko za sada od mene.
Kako imaš dosta ideja, na neka pitanja poput odvoda i dovoda si već odgovorio i sam, tako da vjerujem da ćeš samostalno pronaći još neka rješenja, jer obično ne postoji jedno univerzalno riješenje za sve probleme, jer se stvari na terenu znaju dosta razlikovati. Tako da većinu stvari moraš rješavati u hodu i dok vidiš s čime imaš posla.
__________________
Z
zoranp is offline  
Old 07.01.2008., 10:10   #771
-postavljam šinu za gornje kuhinjske elemente i nosače u njih,

Pazi di ti ide struja

-montiram ugradbenu napu,

U uputstvima pišu dimenzije elementa, a i imaš unutra i šablonu za ugradnju

-ladičari će biti metabox širine 90cm - jel potrebno dodatno učvrstiti
zbog velike površine?

Nije na odmet. Ušarafi međusobno dno i leđa ladice sa dva vijka. Ja još dodatno na tu širinu stavim i mali plastični kutnik na spoju fronte i dna ladice (ispod dna, ako imaš mjesta, da se ne vidi)

-režem otvor u radnoj ploči i montiram ugradbeni sudoper,

Otvor je 1 cm manji od vanjskih dimenzija sudopera. Rez premaži silikonom. Uz sudoper ide i brtva i ona bi trebala biti dosta, ali nije na odmet nakon što stegneš sudoper za r. ploču još staviti silikona (bezbojnog) na spoj (pomaže pik-traka da ne bude silikona po svuda)

-LED rasvjeta ili sl. za unutrašnjost svakog elementa razvod napajanja
i sl. savjeti

Detalji?
__________________
...
Što sam stariji to sve više znam, a sve manje mogu.
MadVlad is offline  
Old 07.01.2008., 13:08   #772
Quote:
MadVlad kaže: Pogledaj post
-postavljam šinu za gornje kuhinjske elemente i nosače u njih,

Pazi di ti ide struja

-montiram ugradbenu napu,

U uputstvima pišu dimenzije elementa, a i imaš unutra i šablonu za ugradnju

-ladičari će biti metabox širine 90cm - jel potrebno dodatno učvrstiti
zbog velike površine?

Nije na odmet. Ušarafi međusobno dno i leđa ladice sa dva vijka. Ja još dodatno na tu širinu stavim i mali plastični kutnik na spoju fronte i dna ladice (ispod dna, ako imaš mjesta, da se ne vidi)

-režem otvor u radnoj ploči i montiram ugradbeni sudoper,

Otvor je 1 cm manji od vanjskih dimenzija sudopera. Rez premaži silikonom. Uz sudoper ide i brtva i ona bi trebala biti dosta, ali nije na odmet nakon što stegneš sudoper za r. ploču još staviti silikona (bezbojnog) na spoj (pomaže pik-traka da ne bude silikona po svuda)

-LED rasvjeta ili sl. za unutrašnjost svakog elementa razvod napajanja
i sl. savjeti

Detalji?
silikon kad naneses di želis i radis fugu pošpricas s vodom izmjesanom s purom ili slično iz prskalice i nece se primat napravis fugu i kad se korica ostataka ulovi skines ostatke silikona.
morino is offline  
Old 07.01.2008., 13:16   #773
Quote:
MadVlad kaže: Pogledaj post
-postavljam šinu za gornje kuhinjske elemente i nosače u njih,

Pazi di ti ide struja

-montiram ugradbenu napu,

U uputstvima pišu dimenzije elementa, a i imaš unutra i šablonu za ugradnju

-ladičari će biti metabox širine 90cm - jel potrebno dodatno učvrstiti
zbog velike površine?

Nije na odmet. Ušarafi međusobno dno i leđa ladice sa dva vijka. Ja još dodatno na tu širinu stavim i mali plastični kutnik na spoju fronte i dna ladice (ispod dna, ako imaš mjesta, da se ne vidi)

E ovo ti je super savjet.... ja sam jedino mislio na one dodatne šipke za
metabox

-režem otvor u radnoj ploči i montiram ugradbeni sudoper,

Otvor je 1 cm manji od vanjskih dimenzija sudopera. Rez premaži silikonom. Uz sudoper ide i brtva i ona bi trebala biti dosta, ali nije na odmet nakon što stegneš sudoper za r. ploču još staviti silikona (bezbojnog) na spoj (pomaže pik-traka da ne bude silikona po svuda)

-LED rasvjeta ili sl. za unutrašnjost svakog elementa razvod napajanja
i sl. savjeti

Detalji?
Rasvjeta ne bi bila za šminku nego da nije potpuni mrak u elementu i ne mogu
naći što trebam pa bih u kut piknuo nekakvu ledicu makar, jel se to radi
ili nema smisla?
__________________
živjeti svaki novi dan najbolje
kao da je zadnji u životu
mhadina is offline  
Old 07.01.2008., 13:50   #774
i ja trebam pomoč...u procijeni cijene...naime situacija je slijedeća...moram muža uvjerit da nam je jedan ormar od životne važnosti a prije nego krenem sa uvjeravanjem voljela bih barem okvirno znati koliko to košta....
radi se o ugradbenom ormaru u hodniku...širina 100 cm,visina 240 cm, dubina 70...ormar bi trebao biti od najobićnijeg bijelog iverala...bez ikakvih polica i ispune iznutra...ajde majstori pomozite...koliko bi to okvirno koštalo...znam da je ovako napamet teže procijenit al ipak se nekoj procijeni nadam....
sly47 is offline  
Old 07.01.2008., 14:03   #775
evo...

Quote:
sly47 kaže: Pogledaj post
i ja trebam pomoč...u procijeni cijene...naime situacija je slijedeća...moram muža uvjerit da nam je jedan ormar od životne važnosti a prije nego krenem sa uvjeravanjem voljela bih barem okvirno znati koliko to košta....
radi se o ugradbenom ormaru u hodniku...širina 100 cm,visina 240 cm, dubina 70...ormar bi trebao biti od najobićnijeg bijelog iverala...bez ikakvih polica i ispune iznutra...ajde majstori pomozite...koliko bi to okvirno koštalo...znam da je ovako napamet teže procijenit al ipak se nekoj procijeni nadam....
iveral bijeli 18mm (stranice + vrata): 2,4*0,7 *2kom + 1 *0,7 *2kom + 1 * 2,4 = 7,16m2 * 58,44kn = 418,3 kn
stražnja mediapan bijeli 3mm : 2,4 m2 * 26,23 = 63 kn
rezanje 20% = 96 kn
kantiranje 2mm ABS (dno i krov + bočne + 2 vrata) = (1 + 0,7)*2*2 + (2,4 + 0,7) *2*2 + (0,5 + 2,4)*2*2 = 14,32m * 4,88kn + 14,32m * 6,1kn = 157 kn

ukupno = 735 kn (cijena materijala)

ali imaju uvjete da moraš platiti barem pola cijele ploče koju pile - višek uredno dobiješ uz isporuku
ovo su cijene od prošli tjedan (Elgrad)
+ ručkice, pante, vijci, kapice, nogice? max 100kn u Sch u sklopu Elgrada ili Iverpan ili sl.
+ bušenje rupa za pante (po 4 za svaka od dva vrata) naplaćuju 5kn/rupi = 5*8 = 40kn
__________________
živjeti svaki novi dan najbolje
kao da je zadnji u životu

Zadnje uređivanje mhadina : 07.01.2008. at 14:34. Reason: dopuna
mhadina is offline  
Old 07.01.2008., 14:17   #776
to je samo materijal bez majstorovi ruku? a s obzirom da spretnost ni meni ni dragom nije jača strana trebam i ruke majstora...al ruke su navodno koliko i materijal...ili?
sly47 is offline  
Old 07.01.2008., 14:27   #777
...ili manje, zavisi jel muž doma i kak si obućena
__________________
...
Što sam stariji to sve više znam, a sve manje mogu.
MadVlad is offline  
Old 07.01.2008., 14:31   #778
Quote:
mhadina kaže: Pogledaj post
ali imaju uvjete da moraš platiti barem pola cijele ploče koju pile - višek uredno dobiješ uz isporuku
To vrijedi samo za Dekore Plus (u Elgradu), za bijelu glatku je sistem 282xširina koja ispadne ili 205xširina koja ispadne ili ti nađu na skladištu restl koji odgovara tvojim dimenzijama.

Za Sly: nevezano uz ovo, šta ćete držati u praznoj ormarčini koja nema niti jednu policu ni pregradu?
__________________
...
Što sam stariji to sve više znam, a sve manje mogu.
MadVlad is offline  
Old 07.01.2008., 14:39   #779
Quote:
MadVlad kaže: Pogledaj post
...ili manje, zavisi jel muž doma i kak si obućena
a čuj sve majstore dočekujem dekoltirana i u suknji a muža pošaljem u dučan...
sly47 is offline  
Old 07.01.2008., 14:52   #780
Quote:
MadVlad kaže: Pogledaj post
Za Sly: nevezano uz ovo, šta ćete držati u praznoj ormarčini koja nema niti jednu policu ni pregradu?
ma taj ormar je isključivo za jakne i sl. a sad u toj rupi imam nešto ovog tipa iz ike-e http://www.ikea.com/at/de/catalog/products/75669083 i to bi ostavila u ormaru na dnu....a za jakne imam onu šipku ormarsku koju bi ušarafili...a police mi trenutno netrebaju... a uvijek mogu taj ormar reorganizirati u slučaju potrebe...sad mi je najbitnije da ga zatvorim...
sly47 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:23.