Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.07.2008., 22:16   #21
Thumbs up

hi,s tim džemovima nikad na zelenu granu. moja stara radi od višanjajagoda,marelica,šljiva i šta ti ja znam. samo što mi radimo toga na kile i kile i ode mi cijeli slobodan dan ili vikend na to,stvarno poludim.A da ne pričam da nam svake godine ostane toga za sljedećih pet godina. ove godine sve preskačem jer sam otkrila nešto toliko savršeno da ne mogu vjerovati da džem može biti toliko dobar. Mckays dđemovi,stvarno nešto savršeno,imate ih u nekim dućanima i u importaneu u dućanu deliiicije,ima tamo i finih čokolada ma da imam par mogla bi tamo svaki dan u kupovinu
gurmanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2008., 22:24   #22
marmeladu izbjegavam jer nije više ni blizu onome što je nekad bila. prije je bar imala okus na voće, danas čista želatina i umjetna aroma.

džemovi su malo bolji, ali i dalje ima auru umjetnog, 90% ih je marmelada s komadima voća.

jedini pravi kupovni pekmez je onaj podravkin s plavim šljivama, a domaći pekmezi su zakon. nema do domaćeg pekmeza od bijelih šljiva ili marelice.
Cthulhu is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2008., 11:39   #23
džem mi je zakon i to od: jagode, šljive, borovnice, maline ili domaći pekmez

i da ima velika razlika među time, samo netko tko to možda ne voli ili ne konzumira često ne vidi
__________________
we're in love ❤
Egocentrik lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2008., 00:43   #24
Quote:
Cthulhu kaže: Pogledaj post
marmeladu izbjegavam jer nije više ni blizu onome što je nekad bila. prije je bar imala okus na voće, danas čista želatina i umjetna aroma.

džemovi su malo bolji, ali i dalje ima auru umjetnog, 90% ih je marmelada s komadima voća.

jedini pravi kupovni pekmez je onaj podravkin s plavim šljivama, a domaći pekmezi su zakon. nema do domaćeg pekmeza od bijelih šljiva ili marelice.

ovog proljeća (kad su nestale i posljednje zalihe domaćeg) kupila sam u nekoliko navrata džem od marelice i marmeladu od šipka. "Bakina tajna" u Metrou, a mislim da sam ih vidjela i u Konzumu. odlični su! gotovo kao domaći. o njihovoj marmeladi ne možeš pričati kao o želatini. probaj!
KAMA SUTRA is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2008., 09:43   #25
Kako napraviti džem od kupina?

Ovaj recept je sa coolinarike:

Priprema

1. Kupine operite i pustite da se osuše.
2. U prikladnu posudu stavite kupine, neka zavriju bez dodavanja vode.
3. Nakon 10 minuta vrenja propasirajte ih štapnim mikserom.
4. Dodajte šećer i pustite neka još jednom temeljito provrije.
5. Nakon vrenja dodajte želin prema uputi na vrećici.
6. Lijevajte u tople staklenke i nakon punjenja okrenite ih poklopcem prema dolje.
7. Pokrijte ih u više slojeva tkanine kako bi se polako ohladili.
8. Za to vrijeme pripremite naljepnice.


Neznam kuhati, pa će se možda ova pitanja znalcima činiti smješna
1. Kako nešto skuhati a da u loncu nema vode Zar se neće zapeći i usmrdjeti?
2. Koliko bi šećera trebalo dodati? I može li med umjesto šećera? (Ne volim slatku hranu i u potpunosti izbjegavam šećer; ako trebam sladiti koristim med) I blago kiselkast okus/prirodan okus kupina preferiram pred okusom šećera.
3. Kad se propasiraju, opet kuhati, ali opet bez vode? Isto pitanje kao iznad.
4. Kad tako "pasteriziram" povrće i ne stavim ga u frižider nakon nekoliko tjedana velik udio stakenki se počne pljesniviti Hoće li biti tako i sa džemom? I kako to onemogućiti?
5. Što je želin i da li je baš nužan?
Hvala.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2008., 10:16   #26
Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
Neznam kuhati, pa će se možda ova pitanja znalcima činiti smješna
1. Kako nešto skuhati a da u loncu nema vode Zar se neće zapeći i usmrdjeti?
2. Koliko bi šećera trebalo dodati? I može li med umjesto šećera? (Ne volim slatku hranu i u potpunosti izbjegavam šećer; ako trebam sladiti koristim med) I blago kiselkast okus/prirodan okus kupina preferiram pred okusom šećera.
3. Kad se propasiraju, opet kuhati, ali opet bez vode? Isto pitanje kao iznad.
4. Kad tako "pasteriziram" povrće i ne stavim ga u frižider nakon nekoliko tjedana velik udio stakenki se počne pljesniviti Hoće li biti tako i sa džemom? I kako to onemogućiti?
5. Što je želin i da li je baš nužan?
Hvala.

Evo da ti ja malo pomognem koja sam još do lani mislila da je ukuhavanje pekmeza velika filozofija i tlaka, a onda sam skužila da uopće nije (osim ako ne radiš ne znam kakve količine)
Ovako - ja uvijek koristim želin jer skraćuje vrijeme kuhanja (pa se nekako nadam da možda ostane više dobrih sastojaka unutra, iako nisam baš ziher... ali barem štedi vrijeme) - naravno da možeš bez njega, ali onda moraš duže kuhati da ti se zgusne i malo je podložnije kvarenju. Želin ti je sredstvo za želiranje (zgušnjavanje). Ako radiš bez želina (kokretno za ovaj džem) dodaj jednu cijelu jabuku jer ti kupine imaju malo pektina ... Ok, o tome drugi put
Preporučam ti ipak Želin za prvi put.
Na želinu ti uostalom pišu uputstva koja trebaš slijediti (malčice drugačije nego u tom receptu s coolinarike). Ne dodaješ vodu, voće odmah pusti svoj sok!
Slatkoća - ja radim džemove s max. 30% šećera tako da je to apsolutno moguće. Ali opet - treba ti želin.
Da ti se ne bi pokvarili, staklenke i poklopce dobro operi i osuši i onda ih obavezno moraš sterilizirati, a to možeš napraviti ili prokuhavanjem (dobro osušiti poslije) ili (meni jednostavnije) stavljem u pećnicu na malo iznad 100 na min. 10 min. Ja ih stavim u pećnicu dok radim džem i onda punim vrući džem u vruće staklenke (pazi da se ne opečeš!) - nema šanse da se pokvare. Pokopiš i ostaviš ih pokrivene krpom da se lagano hlade. Ne brini se ako ti izgledaju malo tekuće, skrutnut će se za jedan dan... Sretno!

Meni su najdraži od kupina i malina, ali radila i od višanja, mljac! Kupovni su mi uglavnom preslatki i preumjetni, ako ih kupujem, kupujem u Naturi (www.naturacroatica.com) jer su kao domaći.
amfibija is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2008., 10:21   #27
E, da, ne znam možeš li s medom, sumnjam, jer šećer ne služi za samo za zaslađivanje nego prvenstveno za konzistenciju, želiranje... Eventualno možeš smeđi šećer, ali sve je to isto sr...

Šećera dodaš koliko ti paše, negdje tijekom kuhanja izvadiš malo na tanjurić da se ohladi pa probaš. Kupine su ipak dosta kisele, treba im...
Pekmez od šljiva može se npr. raditi skroz bez šećera.
amfibija is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2008., 11:38   #28
Domaći pekmez od šljiva!

Koliko po vašem mišljenju vrijedi dobar domaći pekmez od šljiva, napravljen od nešpricanih šljiva + malo šećera i ruma, kuhan na starinski način, u kotlu ispod naložene vatrice?

Dobro bi došle neke usporedbe s nekim sličnim proizvodima koji već postoje na tržištu.

Nije da se bavim prodajom, ali protekli vikend smo radili takav pekmez i meni je to mrak
Inače nisam neki ljubitelj slatkoga, ali ovaj pekmez je preje..n!

Malo sam krenuo računati koliko nas košta takav pekmez, i došao sam do cifre od otprilike 12 kuna/kg pekmeza, s uključenim flašicama i poklopcima.
Rocky is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2008., 11:42   #29
ja ga obozavam!

Moj nacin:
Ogulim sljive, sameljem i onda na pec, dodam secer i vaniliju.

eto
__________________
Kupujem, prodajem, oduzimam i dodajem
Sorrela is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2008., 12:07   #30
Quote:
Rocky kaže: Pogledaj post
Koliko po vašem mišljenju vrijedi dobar domaći pekmez od šljiva, napravljen od nešpricanih šljiva + malo šećera i ruma
Neprocjenjivo

Dobro, sad i na plinu napravljen je još uvijek "domaći"
Moj tata ga je baš jučer pravio, jedva čekam teglicu
bluebox is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2008., 14:43   #31
Mi smo svoj već pojeli ,doduše bilo par teglica,a ponovićemo ga drugi put u većim količinama.
Trenutno mlatimo po smokvinom,domaćem naravno
epolon is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2008., 14:47   #32
E jebi ga, ja tražim trgovce a ovdje sami gurmani!
Rocky is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2008., 13:34   #33
Quote:
Rocky kaže: Pogledaj post

Malo sam krenuo računati koliko nas košta takav pekmez, i došao sam do cifre od otprilike 12 kuna/kg pekmeza, s uključenim flašicama i poklopcima.
mislim da bez problema takav pekmez mozes prodavat po 25 kn po kg (tegli)
mi doma radimo skoro od svega mermelade, i nemoze se to usporedit sa kupovnim glupostima.
__________________
kuvanje i kuzinavanje
njasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2008., 14:56   #34
Quote:
njasa kaže: Pogledaj post
mislim da bez problema takav pekmez mozes prodavat po 25 kn po kg (tegli)
mi doma radimo skoro od svega mermelade, i nemoze se to usporedit sa kupovnim glupostima.
Kao što već napisah, ne zanima me prodaja, ali imam matematički mozak pa me intrigira...
Mislim da je 25kn prilično konzervatvna procjena. Bakina kuća (onaj dućan na Zrinjevcu) prodaje domaće stvari za puuuuno veće cifre. Naravno, to ne znači da je i njihova nabavna cijena toliko visoka, ali ipak...
Rocky is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2008., 08:15   #35
Quote:
Rocky kaže: Pogledaj post
Kao što već napisah, ne zanima me prodaja, ali imam matematički mozak pa me intrigira...
Mislim da je 25kn prilično konzervatvna procjena. Bakina kuća (onaj dućan na Zrinjevcu) prodaje domaće stvari za puuuuno veće cifre. Naravno, to ne znači da je i njihova nabavna cijena toliko visoka, ali ipak...
sve se moze prodat za vece cifre ako imas kupca. bakina kuca je ducan (ne zivim u zg pa neznam di je i sta je) koji drzavi treba platit porez, koji placa najam za prostoriju.... sve to ide u cjenu.
mislim da vecina malih/kucnih prodavaca propada bas zboc cinjenice sta nabiju jako visoke cjene i ljudi jednostavno to nece kupit koliko god da je dobro.
a marza od 100% je i vise nego pristojna.

p.s. trud i ljubav koja se ulozi u rad je neprocjenjiv!
__________________
kuvanje i kuzinavanje
njasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2008., 08:48   #36
Ne znam koliko si flašica dobio pekmeza,ali zar se to uopće isplati prodavati?

Mi smo ove godine dobili 20 flašica (srednjih). Poznavajući prirodu šljive nam nikada nisu rodile 2 godine za redom tako da slijedeće godine sigurno nećemo peći pekmez od šljiva.
Sve ostavljamo za naše potrebe i poklone drugima.
__________________
"Nemoj jebat mamice." :)
Simple Fille is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2008., 09:13   #37
Zasto u pekmez od sljiva stavljate secer?

Ja ga radim samo od sljiva, bez secera, i bez bilo kakvih dodataka i predobar je.
m_milica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2008., 09:18   #38
Quote:
m_milica kaže: Pogledaj post
Zasto u pekmez od sljiva stavljate secer?

Ja ga radim samo od sljiva, bez secera, i bez bilo kakvih dodataka i predobar je.
Pa eto, stavim, ja jos i vaniliju stavim, lijep mi tako.
__________________
Kupujem, prodajem, oduzimam i dodajem
Sorrela is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2008., 13:39   #39
a ja stavim i malo ruma
inače, šljive su mi tako slatke da će zaista trebati vrlo malo šečera
Joya is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2008., 19:59   #40
eto vidjh da se ovdje o pekmezu prica pa da se i ja uguram... osobno mi je najdrazi domaci pekmez od sljiva , jedini iz trgovine mu se moze pribliziti podravkin sa sarenim cvenobijelim poklopcom (u avataru) , nisam ljubitelj marmelada a upravo i radim pekmez od sljiva, ne usitnjavam sljive, obozavam kad u pekmezu nadem ljusku (nekuzim kako to neko guli, jedino ako sljive ne izgledaju obecavajuce, al ako su i sljive domace guljenje koze samo unistava pekmez) btw, jedan stapic cimeta stavljam (ako nije stapic radije ne stavljat) i mahunu vanilije, mljac odoh uzivajte
pekmez_ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:16.