Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.01.2012., 01:20   #801
Quote:
kuvi kaže: Pogledaj post
ee zna netko neka ženska imena u švedskoj koja se najvise koriste?pa da probam nac neke djevojke na fejsu da vidim kakve su
probaj sa Anna,Linda,Pernilla...al više ti je ključ u prezimenima
pattie_boyd is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2012., 01:24   #802
btw mene ovo isto zanima sa ženidbom...Šveđani su tako ufff
sljedeći put kad odem tamo,nastojat ću se spetljat s nekim
pattie_boyd is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2012., 03:31   #803
Quote:
MaliZeleni10 kaže: Pogledaj post
Tesko.

Sa EU putovnicom mozes doci u Svedsku bez problema ali ne znam kako bi te zaposlili kao taxi vozaca ako ne znas svedski jezik.

Zato, prvo u skolu i nauci jezik, za 6 mjeseci bi ga morao tecno govoriti i onda mozes sta god hoces.

Matore hoces reci da svedski moze naucit za sest mjeseci solidno preko nekog tecaja?

Meni se to cini kao jezik kojeg je teze svladat, mozda grjesim.
Filthy Animal is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2012., 14:37   #804
Quote:
Bondage Animal kaže: Pogledaj post
Matore hoces reci da svedski moze naucit za sest mjeseci solidno preko nekog tecaja?

Meni se to cini kao jezik kojeg je teze svladat, mozda grjesim.
Možeš u Švedskoj pošto si okružen tim jezikom i na taj način ga jako brzo svladaš pošto ga moraš koristiti svaki dan.
U Hrvatskoj vjerovatno treba par godina za naučiti.
Scandinavian is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2012., 15:52   #805
http://www.svenskfast.se/Templates/O...430AJ1RP608665

sta bi trebalo ovo značit? Pris
450 000 kr / högstbjudande
(≈ 51 000 euro)

Ako je to cijena kuće(nadam se da nije neka aukcija)isplati se kupit.Prava vikendica na sjeveru švedske.Nego dali je istina da se na sjeveru švedske govori drugačiji jezik od Švedskog?pročitao sam da se govori saamijski?Jer sjever švedske spada pod Laponiju.
mazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2012., 17:16   #806
Quote:
mazz kaže: Pogledaj post
http://www.svenskfast.se/Templates/O...430AJ1RP608665

sta bi trebalo ovo značit? Pris
450 000 kr / högstbjudande
(≈ 51 000 euro)

Ako je to cijena kuće(nadam se da nije neka aukcija)isplati se kupit.Prava vikendica na sjeveru švedske.Nego dali je istina da se na sjeveru švedske govori drugačiji jezik od Švedskog?pročitao sam da se govori saamijski?Jer sjever švedske spada pod Laponiju.
U pitanju je aukcija.
Sharkaat is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2012., 19:31   #807
Quote:
sun.shine kaže: Pogledaj post
Avgift je pristojba, nemamo mi tako nešto. U to je uključeno održavanje zgrade i to što udruga koja je gradila zgradu vraća kredit kojim ju je izgradila.

Brijem da se svi stanovi ondje tako kupuju, imaš cijenu za stan i još svaki mjesec iskesaš svotu kao za podstanarstvo.

Doduše, nisam nikad kupovala stan u Švedskoj, niti mislim, možda ima netko pametniji.
Znam da je post malo stariji, ali sam čitajući naišla i morala sam se nadovezati.
Neznam u kojem gradu živiš i da li si u Hrvatskoj, no u tu se u svim zgradama plaća pričuva, bezobzira na vlasništvo. Kod mene je nešto manja jer je stara zgrada, no ići će gore jer trebamo sanaciju, plaća se mjesečno ovisno koliko kvadrata stan ima, i to sve ide na zajednički račun Gradsko stambenog. Novac iz pričuve je namjenjen za popravke zajedničkih dijelova zgrade i sanacije iako se kod nas u praksi zna dogodit da si ljudi renoviraju neke dijelove stana na teret pričuve. Plus sve silne režije. Moja mama u manjem HR gradu plaća pričuvu plus osnovne režije(voda,struja,grijanje,smeće,komunalno) cca 1700 kuna. Ja imam nešto manje jer sam u manjem stanu, moje je negdje oko 1000, jer imam drugačije grijanje pa mi je jeftinije.

Ja isto pomalo gledam gdje bi mogla odseliti, najviše me nekako Švedska privlači i kad vidim cijene kuća, još mi se više sviđa, jer tak i tak nepatim na život u velikom gradu. Al dečko bi na Novi Zeland, a meni je to malo ipak predaleko.
O'Bryn is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2012., 22:01   #808
Quote:
Sharkaat kaže: Pogledaj post
U pitanju je aukcija.
Pa ima koja kuća na prodaji gdje nama aukcije?Nači nemoze se bas nać neka kuća na sjeveru za neki 50-60€
mazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2012., 23:29   #809
Evo, totalni sjever ilitiga Norrbotten, pa trazi

http://www.blocket.se/kiruna?q=&cg=3...=1_8&l=0&md=th
tsh is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2012., 00:48   #810
zanima me jel neko uspio otici i ostati u Svedskoj, dakle zaposliti se, a da nije u pitanju zenidba/udaja,,,nedavno sam zavrsio fax(visoka zdravstvena skola i imam diplomu bachelor zdravstva)al spremam sam raditi bilo koji posao,ionako sam radio sve i svasta,,, i Svedska se cini kao idealna zemlja,,,jel neko pokusao otici, uspio ostati,,,jel ima na forumu neko nas ko je u Svedskoj pa da je spreman pomoci nekim savjetom ili slicno,,,


vec sam nasao informacije da je potrebno naci poslodavca koji ce dati poslovnu ponudu i onda s tom ponudom preko ambasade dobiti potrebne papire za rad u svedskoj,,,jel ima neko iskustva s ovim,,jel vec neko prosao ovaj put????

jel zna neko kako se rangiraju zdravstveni radnici u svedskoj, dakle ja sam zavrsio 4 godine srednje medicinske skole i 3 godine visoke zdravstvene skole, pa me zanima gdje bih se ja uklopio u hijerarhiju zdravstvenih radnika u svedskoj???

Hvala
murga112 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2012., 18:47   #811
Quote:
MaliZeleni10 kaže: Pogledaj post
Sa EU putovnicom mozes doci u Svedsku bez problema ali ne znam kako bi te zaposlili kao taxi vozaca ako ne znas svedski jezik.
Oh well...podji u Södretälje, tamo ne trebas znati svedski

Quote:
pattie_boyd kaže: Pogledaj post
btw mene ovo isto zanima sa ženidbom...Šveđani su tako ufff
sljedeći put kad odem tamo,nastojat ću se spetljat s nekim
Stvarno? Joj, meni su oni posve bzvz xD
Sva sreca pa sam dosla sa svojim muskim...vjerojatno bi ostala usiđelica ovdje u Svedskoj xD


Quote:
murga112 kaže: Pogledaj post
zanima me jel neko uspio otici i ostati u Svedskoj, dakle zaposliti se, a da nije u pitanju zenidba/udaja,,,nedavno sam zavrsio fax(visoka zdravstvena skola i imam diplomu bachelor zdravstva)al spremam sam raditi bilo koji posao,ionako sam radio sve i svasta,,, i Svedska se cini kao idealna zemlja,,,jel neko pokusao otici, uspio ostati,,,jel ima na forumu neko nas ko je u Svedskoj pa da je spreman pomoci nekim savjetom ili slicno,,,
Mi (Sharkaat i ja) smo uspijeli doci na caku da ovdje upisemo MA nakon BA, naravno s ciljem da u medjuvremenu nadjemo posao, naucimo jezik i ostanemo. Birokracija je ubitacna te trebas imati finu svotu sa strane spremljenu ako zelis doci ovamo studirati (barem dok ne udjemo u EU, onda je sve puno lakse sto se tice dolaska na studiranje ali i ostanka)


Quote:
murga112 kaže: Pogledaj post
vec sam nasao informacije da je potrebno naci poslodavca koji ce dati poslovnu ponudu i onda s tom ponudom preko ambasade dobiti potrebne papire za rad u svedskoj,,,jel ima neko iskustva s ovim,,jel vec neko prosao ovaj put????
Na zalost,trebam ti razbiti iluzije. Tesko ce te netko iz Svedske primiti te se zafrkavati sa papirima i svime, a moze dobiti domaceg covjeka ili nekoga iz EU. Trebas imati PUNO srece, ili biti izuzetno strucan u svom podrucju ili imati neku debelu vezu u Svedskoj pa da iz Hrvatske gore dobijes posao.
Mi smo dosli u Svedsku puni iluzija pa smo sami otkrili kakvo je stvarno stanje.

Quote:
murga112 kaže: Pogledaj post
jel zna neko kako se rangiraju zdravstveni radnici u svedskoj, dakle ja sam zavrsio 4 godine srednje medicinske skole i 3 godine visoke zdravstvene skole, pa me zanima gdje bih se ja uklopio u hijerarhiju zdravstvenih radnika u svedskoj???
Nisam sigurna kako bi se igdje uklopio :/ Kao sto su vec rekli, vjerojatno bi trebao polagati neke razlike ili slicno za njihov sustav. (Ne mogu biti tocna u detaljima, ne znam ih za zdrastvo, ali sam poprilicno sigurna kako ne mozes samo poci gore sa nasom skolom i naci posao tek tako :/)

Zadnje uređivanje nienna : 21.01.2012. at 19:03.
nienna is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2012., 18:55   #812
Quote:
nienna kaže: Pogledaj post
Oh well...podji u Södretälje, tamo ne trebas znati svedski

il runkaby il rinkeby..kak se vec kaze

sto se tice svedjana ..zesce mlakonje..jedino su danci gori od njih.


edit:
murga113: ne mogu ti bas pomoci ali da bi se radilo kao med. sestra/brat obavezno se mora ici tri godine na fax
uglavnom koliko sam cuo da place nisu bas nesto posebno dobro pa osoblje bjezi za norvesku..a neki idu tamo preko vikenda ili na godisnjem raditi

edit II:
mazz: naravno da nije isti jezik..samijski ti pripada tzv. ugro-finskim jezicima (ista obitelj kao finski, madjarski, estonski i neki sibirski jezici)..konkretno ti mislis na oko 30 000 osoba koje se sluze tim jezikom kao materinskim ali pazi ne govori se u toj cijeloj oblasti samo taj jezik..to je jedan od jezika kojim se sluze minoritetne grupe u svedskoj koji je priznat.. takvih jezika ima 5 ili 6..negdje procitah da postoji jos jedan jezik u svedskoj kojim se sluzi oko 50-60 osoba
__________________
Izvukla si ciglu

Zadnje uređivanje el_mariachi : 21.01.2012. at 19:10.
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2012., 21:56   #813
Quote:
nienna kaže: Pogledaj post

Na zalost,trebam ti razbiti iluzije. Tesko ce te netko iz Svedske primiti te se zafrkavati sa papirima i svime, a moze dobiti domaceg covjeka ili nekoga iz EU. Trebas imati PUNO srece, ili biti izuzetno strucan u svom podrucju ili imati neku debelu vezu u Svedskoj pa da iz Hrvatske gore dobijes posao.
Mi smo dosli u Svedsku puni iluzija pa smo sami otkrili kakvo je stvarno stanje.
Opiši što misliš sa ovim, što te razočaralo?
Kakvi su oni po pitanju stažiranja ,tj., moje pitanje je da li olako daju poslovne ponude ili ako ponude nešto da li se može smatrat da su ozbiljni?
__________________
Nema tebi smrti bez malja.:o....MacaTZ
a1exa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2012., 15:01   #814
Quote:
el_mariachi kaže: Pogledaj post
il runkaby il rinkeby..kak se vec kaze
Rinkeby & Tensta

Quote:
a1exa kaže: Pogledaj post
Opiši što misliš sa ovim, što te razočaralo?
Kakvi su oni po pitanju stažiranja ,tj., moje pitanje je da li olako daju poslovne ponude ili ako ponude nešto da li se može smatrat da su ozbiljni?
Nije sve divno, krasno i bajno. Ima i Svedska svojih problema i nedostataka (dosta njih ) Prvo me razocarao faks :/ Sva sreca, upisala sam ga samo radi nacina dolaska (i ostanka) u Svedskoj te radi imena na papiru.
Nije da nema posla, ali ga nije ni lako naci ako nisi svedski drzavljanin...pogotovo u mojoj struci. Na kraju mi je pomogla cista sreca...tako to valjda ide.
Birokracija im je super dok sve stima, ako je nesto van uobicajenog oni se posve izgube
Ima tu puno sitnica Ja sam prva mislila, evo doci cu gore, ne bojim se rada, zelim raditi, znam engleski imam zavrsene skole pa valjda ce me netko primiti. Mmmm, na zalost, ne ide tako.
nienna is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2012., 20:42   #815
Quote:
nienna kaže: Pogledaj post
Rinkeby & Tensta


Nije sve divno, krasno i bajno. Ima i Svedska svojih problema i nedostataka (dosta njih ) Prvo me razocarao faks :/ Sva sreca, upisala sam ga samo radi nacina dolaska (i ostanka) u Svedskoj te radi imena na papiru.
Nije da nema posla, ali ga nije ni lako naci ako nisi svedski drzavljanin...pogotovo u mojoj struci. Na kraju mi je pomogla cista sreca...tako to valjda ide.
Birokracija im je super dok sve stima, ako je nesto van uobicajenog oni se posve izgube
Ima tu puno sitnica Ja sam prva mislila, evo doci cu gore, ne bojim se rada, zelim raditi, znam engleski imam zavrsene skole pa valjda ce me netko primiti. Mmmm, na zalost, ne ide tako.
Kužim. A jezik učiš ili?misliš švedski državljanin ili ako ne znaš jezik?
Koja si struka ako nije preosobno pitanje?
__________________
Nema tebi smrti bez malja.:o....MacaTZ
a1exa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2012., 12:16   #816
Quote:
a1exa kaže: Pogledaj post
Kužim. A jezik učiš ili?misliš švedski državljanin ili ako ne znaš jezik?
Ucim...ali ne kako bi trebala. Kako mi je faks na eng, doma pricam na eng, na poslu pricam na eng...malo sam se ulijenila u ucenju Svedskog

Trebas, naravno, znati jezik. Ali ovo moje je vise bilo namjenjeno vecoj birokraciji koja te prati ako te netko hoce uzeti na posao a nisi iz EU ili Svedo Logicno kako ce odabrati onog kandidata s kojim imaju manje peglane oko papira.

Quote:
a1exa kaže: Pogledaj post
Koja si struka ako nije preosobno pitanje?
Komunikacije/Novinarstvo/PR
nienna is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2012., 13:21   #817
Quote:
nienna kaže: Pogledaj post
Rinkeby & Tensta


Nije sve divno, krasno i bajno. Ima i Svedska svojih problema i nedostataka (dosta njih ) Prvo me razocarao faks :/ Sva sreca, upisala sam ga samo radi nacina dolaska (i ostanka) u Svedskoj te radi imena na papiru.
Nije da nema posla, ali ga nije ni lako naci ako nisi svedski drzavljanin...pogotovo u mojoj struci. Na kraju mi je pomogla cista sreca...tako to valjda ide.
Birokracija im je super dok sve stima, ako je nesto van uobicajenog oni se posve izgube
Ima tu puno sitnica Ja sam prva mislila, evo doci cu gore, ne bojim se rada, zelim raditi, znam engleski imam zavrsene skole pa valjda ce me netko primiti. Mmmm, na zalost, ne ide tako.
Nažalost to je zaista tako, i mnogi se razočaraju kada očekuju da će im se u slučaju problema izaći u susret i probati riješiti problem. Ako problem ne mogu riješiti po unaprijed naučenih nekoliko koraka otkantaju te i kažu da "tu više ništa ne mogu napraviti". Ne smatram da su zli ili pokvareni, ali definitivno im fali određene kolegijalnosti i uslužnosti. Jedna švedska firma mi je napravila sranje s naplatom kreditne kartice (označili su hotelu da mi odmah naplati boravak za koji sam imao samo rezervaciju i možda ga ne bih ni iskoristio). Kada sam poslao mail sa detaljnim objašnjenjem što se dogodilo i da sam na njihov stranici dao podatke kreditne kartice i da mi pokušaju pomoći, odjebali su me doslovno sa riječima "mi tu više ništa ne možemo, obratite se hotelu". Ni sorry, ni da se potrude imalo da izvide zašto se to dogodilo. I to nije prvi put, pošto sam zbog posla gore živio dvije godine imao sam dosta takvih situacija u bolnicama ili sa firmama za iznajmljivanje stanova. S kakvim god problemom došao, neće se nitko previše potruditi da ti pomogne.
Grupa Queen is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2012., 18:13   #818
Quote:
nienna kaže: Pogledaj post
Ucim...ali ne kako bi trebala. Kako mi je faks na eng, doma pricam na eng, na poslu pricam na eng...malo sam se ulijenila u ucenju Svedskog

Trebas, naravno, znati jezik. Ali ovo moje je vise bilo namjenjeno vecoj birokraciji koja te prati ako te netko hoce uzeti na posao a nisi iz EU ili Svedo Logicno kako ce odabrati onog kandidata s kojim imaju manje peglane oko papira.


Komunikacije/Novinarstvo/PR
Pa što fali, to je lijepo zanimanje
Uff sad me strah da me ne otkantaju za stažiranje ako će im to biti birokratska zavrzlama
Ja sam počela učit jezik preko livemoche i sviđa mi se, ali isto sam sad malo stala zbog drugih obaveza
__________________
Nema tebi smrti bez malja.:o....MacaTZ
a1exa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 22:41   #819
Quote:
Bondage Animal kaže: Pogledaj post
Matore hoces reci da svedski moze naucit za sest mjeseci solidno preko nekog tecaja?

Meni se to cini kao jezik kojeg je teze svladat, mozda grjesim.
učim ti ga ja...sad za tj dana polažem 1.stupanj
ma nije ti jezik pretežak,mislim kako se uzme...sigurno ćeš imati malo problema sa izgovaranjem...gramatika je lakša neg u njemačkom,rekla bih da je neki miks engleske i njemačke(malo je specifična jer imaju 5 grupa imenica,4 grupa glagola)...padeža nemaju
jedino kaj ćeš ga tu više naučiti na onoj razini razumjevanja,malo manje govorenja,iako se u školama stranih jezika dosta forsira govor,ali nije baš od prevelike koristi jer tu nemaš s kime pričati
ako ga odlučiš učiti,čitaj što više švedskih stranica,slušaj švedske pjesme...dosta pomogne
pattie_boyd is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 23:30   #820
Quote:
pattie_boyd kaže: Pogledaj post
učim ti ga ja...sad za tj dana polažem 1.stupanj
ma nije ti jezik pretežak,mislim kako se uzme...sigurno ćeš imati malo problema sa izgovaranjem...gramatika je lakša neg u njemačkom,rekla bih da je neki miks engleske i njemačke(malo je specifična jer imaju 5 grupa imenica,4 grupa glagola)...padeža nemaju
jedino kaj ćeš ga tu više naučiti na onoj razini razumjevanja,malo manje govorenja,iako se u školama stranih jezika dosta forsira govor,ali nije baš od prevelike koristi jer tu nemaš s kime pričati
ako ga odlučiš učiti,čitaj što više švedskih stranica,slušaj švedske pjesme...dosta pomogne
U kojoj školi ga učiš?
Scandinavian is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:04.