Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Eno i ino

Eno i ino (Bez)Alkoholna pića - Ne očekujte Mladena Grdovića na stolu

Pogledaj rezultate ankete: Kupujete li čaj u čajoteci?
Da 52 42.62%
Ne 42 34.43%
Ako su cijene pristupačne 28 22.95%
Ne pijem čajeve 0 0%
Glasovatelji: 122. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.12.2002., 05:46   #21
frend mi drzi jednu takvu cajoteku + ostala biljna "cuda"

naravno to je u rijeci pa koga zanima nek se javi
__________________
skuterii
Eladio is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2002., 20:34   #22
Re: ?

Quote:
ankada kaže:
Ja nisam dugo bila u staroj Vlaskoj, prema Katedrali, tamo je nekada bila super, cak mi se cini prva takva
ugostit. usluga u Zagrebu.
Jesu li ih zatvorili? Su to ti iz Ilice? Imali su super izbor cajeva, a i topla cokolada im je bila dobra.
jel ti možda misliš na onaj kafić u staroj vlaškoj? ja se sjećam tam negdje pred 15 godina prvi su na koje sam ja naišla da su posluživali čaj kak se spada: prekrasna porculanska šalica, na posebnom tanjuriću keksi ili mlijeko, ovisno o vrsti čaja koju si naručio, čaj ne u filteru nego u "jajetu"...
malo poslije sam otkrila kafić na katarinskom trgu, mislim da se zvao 2katarina" il tak nekak (možda još uvijek postoji). tam su uz keks ili mlijeko posluživali i vodu u čajniku posebno, čaj u porculanskom jajetu... ma mogao si sam izvesti cha-no-ju iliti ceremoniju pijenja čaja

osobno mi je jedno vrijeme na prvom mjestu bio Earl Gray, a kasnije se za prvo mjesto izborio darjeeling; Orange pecoe mi je oduvijek bio drag
sorsha is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2002., 16:13   #23
Ima u Mulleru na trgu cajeva, tam u podrumu, crnih sa svim mogucim okusima,ima karamela, KOKOS, vrhnje, ima oolong, ma puno svega. I fini su jako, jer sam do sad kupovala kokos i oolong od njih. (Oolong s breskvom, jel to neka vrsta zelenog caja?)
Bluegirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2002., 18:26   #24
Moram se pohvaliti da mi je prije mjesec dana jedna japanka priredila ceremoniju davanja caja. To je kod njih velika stvar, oni 6 godina svaki tjedan po 5 sati uce kako se to radi... Nevjerojatno je koliko se drze detalja i koliko je takav caj zapravo odvratan. Ako je jos tko probao, nek javi iskustva
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2003., 02:43   #25
Quote:
FannyB kaže:
Postoji, ali se preselila iz Ilice u Frankopansku 3 (u veži; otprilike preko puta onog velkog Diesela). Rade svaki dan, ali negdje do 17h (mislim da subotom rade do 14h, ali nisam sigurna) tako da nemoj krenuti u kasni shopping.
Ima jedan mljac crni čaj a aromom kokosa.
jeeeeee jedva čekam, odoh sutra, nadam se da rade, da ne uletim na neku inventuru
inače jako volim crni čaj s mlijekom(po mogućnosti Winston) i to od nedavno, prije mi je bio bljak - uopće više ne pijem kavu, a niti voćne čajeve koje sam prije često pila po zimi
htjela bih početi piti zeleni čaj zbog svih tih hvalospjeva o dobrobitima pijenja istog, ali mi baš i ne paše njegov okus
ono, mogu popiti, ali mi nije gušt
no, na moju veliku radost, neki dan sam probala zeleni čaj s kaktusom i bio mi je baš super
zanima me je li to također zdravo ili "to nije to"
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2003., 11:42   #26
A di si kupila taj caj s kaktusom?
Bluegirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2003., 18:02   #27
Thumbs up

Quote:
Bell@ Baggins * kaže:
zapravo volim obican caj od sumskog voca, ali otkako sam otkrila kako na mene dobro djeluje zeleni caj pijem samo njega. Nije bas nesto jako ukusan, ali sam od njega ja koja sam prije mogla zaspat tamo di bi sjela budna cijeli dan i imam energije za sve.
same here

Uz to pijem rado mentu i sve vocno, sad zimi jabuka i cimet, vaniliju, volim raditi self made ice tea, Kräutertee mi frendica radi sama ( skuplja biljke , susi i sve ) pa cim mi ne ide kak bi trebalo ne prodje razgovor bez ( daj ujutro si skuhaj mog caja i bus opet ko nova )
Winona2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2003., 18:04   #28
Thumbs up

Quote:
malo poslije sam otkrila kafic na katarinskom trgu, mislim da se zvao 2katarina" il tak nekak (možda još uvijek postoji). tam su uz keks ili mlijeko posluživali i vodu u cajniku posebno, caj u porculanskom jajetu... ma mogao si sam izvesti cha-no-ju iliti ceremoniju pijenja caja
kafic je jos tamo...moj omiljeni...bio idealan za markiranje, tocno prek puta skole ....
Winona2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2003., 00:33   #29
Quote:
Bluegirl kaže:
A di si kupila taj caj s kaktusom?
Nisam ga kupila, probala sam ga kod frendice, a ona je rekla da ga je kupila u nekom dućanu u kvartu, kaže da ga je vidjela na par mjesta pa ga valjda ima po dućanima koji imaju malo bolji izbor čajeva.
Čaj je Green tea - Opuncha (opuncia flavoured), a proizvodi ga Teekanne (Austrija).
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2003., 13:19   #30
Tenx, prvom prilikom ga idem kupiti. Od Teekanne mi je inace super Winter time, taman za hladno vrijeme.
Bluegirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2003., 22:28   #31
Čaj

Zanimljivo kako na se na "gastronomiji" malo piše o čajevima. Ljudi često imaju potpuno pogrešnu predodžbu o tome šta je uopće čaj, i misle da je dovoljno npr. nabrati šaku lišća od lipe , baciti ga u vrelu vodu i dobiti čaj od lipe. To je najobičnija budalaština i uvreda za svakog pravog ljubitelja čaja! Isto tako , nije mi jasno kako se može reći npr "čaj od kamilice " kad to nema nikakve veze sa čajem. To bi bilo kao da se kaže npr. "kava od mrkve". Kad se u vruću vodu ubaci kamilica , dobije se napitak od kamilice, a nikako ne čaj.
Čajevi se dijele po boji, po podneblju u kome raste odredjena sorta, po vremenu berbe... Postoje fantastični čajevi za koje ljudi često pojma nemaju , jer kod nas nije razvijena -recimo to tako - kultura pijenja čaja. Ljudi u dobrom čaju ne guštaju, nego ga piju "kad su bolesni". Postoje čajevi koji mirišu na sušenu šunku (Lapsang sushong), na dim ( Po nee), aromatizirani bergamotovim uljem ( opće poznati Earl Grey), zeleni čaj sušen u obliku kuglica (Gun powder), fini japanski zeleni čajevi (Yamashiro , Sencha...), crveni Keemun, pa čak postoji čaj koji je slavni Fortnum&Mason specijano namiješao i prilagodio New Yorkškoj vodi ( za šta ja osobno mislim da je obična glupost, ali nek im bude).
Najbolje od svega je da se neke od tih izvrsnih čajeva može relativno lako nabaviti i kod nas, a npr. u Ljubljani imaju ogroman izbor vrhunskih čajeva po povoljnim cijenama.
BTW, zna li netko od vas gdje se kod nas mogu kupiti Twinings čajevi, jer sam nešto o tome čitao u novinama, ali ih nigdje još nisam našao. Ja se opskrbljujem vani , a favoriti su mi Earl Grey, Vintage Darjeeling i Jasmine (crni čaj obogaćen laticama jasmina fenomenalnog mirisa).
__________________
Ni špijuni nisu što su nekad bili. Ranije - čim ga vidiš , znaš tko je. Danas - čim ga vidiš ,ne znaš tko je.
fritz von achtung is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2003., 23:28   #32
JA svako jutro skuham litru caja ,pardon vode u kou jtavim dve vrecice zelenog caja i Yerba Mate iz PAragvaja.Fino me probudi i drzi allert cijelo jutro.Poslje se ovak sama zbudim.Slazem se da kod nas ljudi zovu sve caj ali to ti je tak.Kak da onda zovemo cajod kamilice?FOra mi je bila kad sam skuzila da je caj u stvari vrsta caja i da se tak zove na emgleski.Odem u Starbucks i narucim si "chai tee soy latte"
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2003., 00:37   #33
znamo mi svi da je pravi caj samo od biljke cajevca. ali naucili smo govorit i za sve ostale napitke- kako ti to zoves, da su cajevi. ja vocne napike isto toliko volim ka i prave cajeve. i sta cu sad nekoga pitat kad mi dode u goste, oces li popit Yamashiro , Sencha, crveni Keemun ili Po nee, poslali bi me ljudi kvragu
njasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2003., 02:58   #34
Jednom sam pila kod frendice caj s mlijekom.. ja mislim da je to sto sam pila mozda bio crni caj..al nisam sigurna..


..jel znate u koje se cajeve stavi malo mlijeka, a da bude fino??tak da si kupim jedan sutra..
Hana_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2003., 05:04   #35
U chai caj i u mislim Earl Gray i tak crne cajeve.Ovo kaj se tu pije,Chai Latte je jako fino.Onak ko bijela kava ali puno finiji okus,nego s kavom.
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2003., 07:22   #36
Quote:
njasa kaže:
i sta cu sad nekoga pitat kad mi dode u goste, oces li popit Yamashiro , Sencha, crveni Keemun ili Po nee, poslali bi me ljudi kvragu
Ako misliš da bi te poslali kvragu ako im ponudiš nekakav dobar, mirisan čaj, onda se nema smisla truditi. Upravo o tome sam i pisao, takvima ponudi šaku koprive ubačene u vrelu vodu. Međutim, ti tvoji gosti vjerojatno vrlo dobro znaju razliku između nekog vrhunskog vina i smeća za 5-6 kuna po litri. U bilo kojem boljem dućanu kod nas možeš kupiti solidne Sir Winston ili Taylor &Hardgraves čajeve. Probaj neki od njih, makar te gosti "poslali kvragu".
__________________
Ni špijuni nisu što su nekad bili. Ranije - čim ga vidiš , znaš tko je. Danas - čim ga vidiš ,ne znaš tko je.
fritz von achtung is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2003., 08:39   #37
Re: čaj

Quote:
fritz von achtung kaže:
Zanimljivo kako na se na "gastronomiji" malo piše o čajevima. Ljudi često imaju potpuno pogrešnu predodžbu o tome šta je uopće čaj, i misle da je dovoljno npr. nabrati šaku lišća od lipe , baciti ga u vrelu vodu i dobiti čaj od lipe. To je najobičnija budalaština i uvreda za svakog pravog ljubitelja čaja! Isto tako , nije mi jasno kako se može reći npr "čaj od kamilice " kad to nema nikakve veze sa čajem. To bi bilo kao da se kaže npr. "kava od mrkve". Kad se u vruću vodu ubaci kamilica , dobije se napitak od kamilice, a nikako ne čaj.

Vidim da smo svi redom dobili po nosu, a nisi nas poducio.

Dakle, postoji caj (napitak napravljen od biljke cajevac (tea sinensis, camellia sinensis) koji prirodno ima u sebi tein, odnosno kofein.

Onda postoje "biljni cajevi" koji se hrvatski zovu "uvarak", to je zastarjela rijec koji nitko ne koristi, dakle opet zavrsavamo sa "biljni caj".

Francuski "the" nije isto sto i "infusion" ili "tisane".
Engleski "tea" nije isto sto i "herb tea" ili "infusion" ili "herbal infusion".

Postoje jos neke biljke, kao Yerba Mate, koja ima u sebi sastojke slicne kofeinu, ali s manje negativnih posljedica. Kofein u caju je blazi od kofeina u kavi. Zapravo kava sadrzi jos neke alkaloide od kojih se moze javiti lupanje srca ili poviseni tlak.


Quote:
fritz von achtung kaže:
Čajevi se dijele po boji, po podneblju u kome raste odredjena sorta, po vremenu berbe... Postoje fantastični čajevi za koje ljudi često pojma nemaju , jer kod nas nije razvijena -recimo to tako - kultura pijenja čaja. Ljudi u dobrom čaju ne guštaju, nego ga piju "kad su bolesni". Postoje čajevi koji mirišu na sušenu šunku (Lapsang sushong), na dim ( Po nee), aromatizirani bergamotovim uljem ( opće poznati Earl Grey), zeleni čaj sušen u obliku kuglica (Gun powder), fini japanski zeleni čajevi (Yamashiro , Sencha...), crveni Keemun, pa čak postoji čaj koji je slavni Fortnum&Mason specijano namiješao i prilagodio New Yorkškoj vodi ( za šta ja osobno mislim da je obična glupost, ali nek im bude).
Najbolje od svega je da se neke od tih izvrsnih čajeva može relativno lako nabaviti i kod nas, a npr. u Ljubljani imaju ogroman izbor vrhunskih čajeva po povoljnim cijenama.
BTW, zna li netko od vas gdje se kod nas mogu kupiti Twinings čajevi, jer sam nešto o tome čitao u novinama, ali ih nigdje još nisam našao. Ja se opskrbljujem vani , a favoriti su mi Earl Grey, Vintage Darjeeling i Jasmine (crni čaj obogaćen laticama jasmina fenomenalnog mirisa).
Jako lijepo. Hvala na informacijama. Jos mozes spomenuti da se crni caj priprema koristenjem vrele vode, a zeleni - pustiti vodu da se malo ohladi (oko 70C). Ja nikad ne mjerim temperaturu, ali pustim vrelu vodu da odstoji.

Twinings se nekada u Hrvatskoj redovito mogao kupiti, u zadnje vrijeme ne. Ne znam zasto.

Od Twinings cajeva volim Earl Gray i Irish Breakfast. A ponekad i Gunpowder.

Jako mi je drag Chai Teal Latte (crni caj, moze i zeleni) sa dodanim zacinima: kradamom, anis, klincici, biber... umjesto obicnog mlijeka moze se dodati i sojino. (Kao sto Rita narucuje u Starbacksu Grande, ne? Mljac! Oni instant Chai Tea mixevi mi nisu dobri. Ali zato Republic of Tea
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2003., 08:41   #38
Quote:
fritz von achtung kaže:
takvima ponudi šaku koprive ubačene u vrelu vodu.
Ne mislim da ima razloga vrijedjati domace biljne cajeve. Dapace, neki od najboljih cajeva koje sam pila bili su bas negdje u malim seocima, gdje su ljudi nabrali travurine kojima ne znam ime, osusili ih na suncu i pripremili u obicnom loncu.
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2003., 08:43   #39
Quote:
Hana_ kaže:
Jednom sam pila kod frendice caj s mlijekom.. ja mislim da je to sto sam pila mozda bio crni caj..al nisam sigurna..


..jel znate u koje se cajeve stavi malo mlijeka, a da bude fino??tak da si kupim jedan sutra..
Mlijeko ide samo u crne cajeve. Uz to mozes zaseceriti, ili ne moras. U zeleni caj ide mlijeko samo u kombinaciji "chai tea" sa zacinima ili u "thailandskoj varijanti" - za ovu ne zanm sto tocno ide, jer mi se nije bas svidjelo.

U crne cajeve se moze staviti i limun, ali onda ne ide mlijeko. Moze secer.


U biljne cajeve ne ide mlijeko. Moze se staviti limun ili secer ili nista. A zanimljiovo je isprobavati kombinacije trava. Recimo hibiskus pase uz sipak. Ili lipa uz metvicu....
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2003., 08:54   #40
Quote:
fritz von achtung kaže:
...takvima ponudi šaku koprive ubačene u vrelu vodu.
Vjerovatno je ovo trebalo biti duhovito, no kod osoba koji cijene ljekovitost samoniklog bilja ubranog u shumi, chaj od koprive je jako cijenjen.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:31.