Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja

Putovanja Gdje ljetujete, zimujete, idete na izlete? I kako vam je bilo?
Podforum: Hrvatska i turizam, Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.09.2016., 13:31   #1
Blablacar

Na nekoliko postjećih tema tu i tamo se znala otvarati prateća rasprava o Blablacaru, no, ako se ne varam, ne postoji posebna tema o njemu. (Probao sam guglati, a i pretraživao sam "ručno" zadnjih 6-7 stranica podforuma.)

Radi se, dakle, ukratko, o servisu koji spaja vozače i putnike na duljim (međugradskim) putovanjima. Nešto kao "međugradski Uber", moglo bi se reći.

www.blablacar.hr

Pitanjima koja sam već postavljao iskusnijim korisnicima Blablacara dodao bih slijedeće:

Primijećujem čvrstu odvojenost stranica Blablacara za pojedine zemlje. Konkretno, za relaciju Zagreb - Venecija, na blablacar.hr i na blablacar.it nisu ponuđene iste vožnje, nego različite, a u pojedinim slučajevima istih vožnji, različite su cijene?

Znači li to da se, recimo, za vožnju iz HR korz SLO do grada u IT, moram odvojeno prijaviti na oba Blablacara (hrvatski i talijanski - slovenski ne postoji) i onda odvojeno postaviti ponude? Ako ne govorim talijanski vjerojatno .it i nema nekog smisla?

Jel još uvijek hrvatski Blablacar besplatan (tj. plaćaju samo putnici vozaču, nema love za sami servis)?
nvnk is online now  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2016., 14:21   #2
Besplatan je. Dovoljno je da se prijaviš samo na HR.
Mislim da funkcionira po nekim čudnim pravilima za te vožnje, ali je barem "živ" za razliku od masu sličnih sajtova koji u pravilu ne spajaju dobro vozače i vožene.
črni is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2016., 12:29   #3
Besplatan je u HR još malo. Ne vidiš vožnje koje se bukiraju online iz očiglednih razloga, nemaš di ostavit broj kartice

Za vožnje u inozemstvu, koristi lokalnu verziju i onda plati online.

Nisam testirao ali mislim da se može naravno. Ne znam jel treba radit novi profil, ali mislim da ne bi trebalo.
jure.motovilec is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2016., 12:32   #4
Korisnik iz drugih država uvijek vidi valutu vožnje u kojoj je registriran.

Iako ga koristim dugo već za međunarodne vožnje i dalje mi se neke stvari čine blesavim i nedovoljno iskomuniciranim.

Valjda će bit bolje kad uvedu booking i u HR.

i za vozače i putnike
jure.motovilec is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2016., 17:11   #5
Pa booking je od nedavno uveden ako pod booking misliš rezervaciju sjedišta.
črni is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2016., 00:22   #6
Booking, plaćeni. Nije BlaBlaCar caritas
jure.motovilec is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2016., 09:41   #7
Quote:
jure.motovilec kaže: Pogledaj post
Iako ga koristim dugo već za međunarodne vožnje i dalje mi se neke stvari čine blesavim i nedovoljno iskomuniciranim.
Da, to sam i primijetio kad sam simulirao nuđenje vožnje. Glede toga sam imao još par pitanja, ali iz ovog vidim da odgovora na ta pitanja najvjerojatnije - nema.
nvnk is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2016., 09:49   #8
Super tema, baš sam se pitala zakaj je nigdje nema...

Muž i ja uskoro planiramo zatražiti usluge blabalcara pa me zanimaju neke hipotetske situacije:

1. Vidim većina navodi da dopušta 1 putnu torbu, mi ćemo imati jedan veliki kofer jer smo 2 i samo nam tak sve stane. Koliki bi to bio problem?

2. neki zabranjuju hranu u autu, ali ako ćemo se voziti 6, 7 sati kako ću bez jela?

3. brine me i pick up iz Zagreba jer većina kupi iz Arene. Nama je Arena maltene drugi grad , da ne spominjem da me slučajno ostave kod Arene no way

4. I to plaćanje servisu? Koliko će tražiti za uslugu spajanja ako možda znate? Postotak ili fiksni iznos?

Ako mi netko može malo pomoć savjetima, bila bih zahvalna...
VK Girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2016., 10:14   #9
@ Vk girl:

Nisam koristio Blablacar, pa ovo u stvari nisu (samo) odgovori, nego više (i) komentari na pitanja:

1. To nije jedna od stvari koje nisu uopće iskomunicirane, u simulaciji ponude sam primijetio da ta rubrika postoji. No, nedostastak joj je u tome što nema točne definicije što se podrazumijeva pod "srednju", a što pod "veliku" prtljagu. Iskusni bi trebali znati reći da li se to iskomunicirati izravno, u nekakvom procesu prethodnog kontakta/"pregovaranja"?

2. Mislim da je zahtijev da se u autu ne jede veoma razuman i normalan. Bi li ti dopustila da ti se u autu mrvi, maže, potencijalno i prolijeva? S druge strane gledajući, jako teško da će te itko voziti 6-7 sati bez usputnih zaustavljanja radi okrijepe i odmora. Štoviše, to ne bi smio. Ako sumnjaš, sasvim je razumno i normalno da to u procesu "pregovaranja" zatražiš da ti se izričito obeča. Radi se ne samo o usputnom jelu, nego, radi vozačeve odmorenosti, i o tvojoj sigurnosti.

3. To s Arenom je po meni kriv sam Blablacar. Kad sam simulirao nuđenje vožnje, on mi je sam ponudio nekih 5-6 lokacija u Zagrebu i sve su bile pomalo "blesave" osim Arene. Dakle, praktički me je "naveo" da kliknem na nju. Naravno, "blesave" sa stanovišta onog tko ljude skuplja po gradu, no, kad sam razmislio obrnuto, sa stanovišta onog tko je skupljan - Arena je u stvari ta koja je "blesava", samo što malo tko kad nudi vožnju razmišlja (i) na taj način. Stvar je u tome da je nekome tko je bez auta zajebanije javnim prijevozom s koferima doći do tamo neke Arene nego meni s autom po njega u Dubravu ili Gračane. Mislim da bi i sam Blablacar trebao na to upozoravati ljude koji nude vožnje.

4. To su ljudi već odgovarali oko plaćanja - u HR se još uvijek ne plaća, ali za pretpostaviti je da će plaćati vozač.
nvnk is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2016., 10:20   #10
Ne znam kako je sad. Prije je bilo: nazoves i sve se dogovoris.
Za sad sam vozio samo kratke relacije. Ali u svakom slucaju ne bih dopustio nekom da jede u autu.
nukac is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2016., 10:34   #11
Hvala dečki...i čini mi se da je sve do dogovora i nadanja da ćemo naići na normalnu osobu.
Kad jednom odvalimo prvu vožnju obavezeno se javim tu
VK Girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2016., 10:40   #12
Ja sam do sad imao normalne suputnike. I sve je stvar dogovora. Te fleksibilnosti.
Moje iskustvo je sljedece: uglavnom su pozitivna iskustva s muskima. Nazove, dogovoris se, ceka na dogovorenom mjestu i to je to. Sa zenskama je uvijek drama. Nazove da bi isla, pa drugi dan ne bi isla. Pa se onda ne pojavi. A ti odbijes druge radi nje. Uglavnom drama.
nukac is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2016., 10:55   #13
Quote:
VK Girl kaže: Pogledaj post
Hvala dečki...i čini mi se da je sve do dogovora i nadanja da ćemo naići na normalnu osobu.
Uzmi u obzir da je bar 95% vozača ne samo "normalno", nego i oni sami imaju jednaka nadanja i strahove ko i ti, tj. da se i oni moraju nadati "normalnoj osobi" sa strane putnika.


Quote:
VK Girl kaže: Pogledaj post
Kad jednom odvalimo prvu vožnju obavezeno se javim tu
nvnk is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2016., 10:59   #14
Moja iskustva su isto uglavnom ok, uglavnom s muškim nema problema s curama isto su drame i sl.

Samo ima dosta ekipe pitaju i jave se i onda nestanu i sl. što mi je dosta glupo, pa da na kraju vozač treba slati poruke da vidi da li stvarno misle ili ne, i još pošalješ poruku i nema odg.

Također ako netko izvrši rezervaciju, pošalju zahtjev i ti odobriš da se odmah naplati i da pare sjednu na tvoj račun i da nema povratka para hehehe, tako barem radi vani. Jer meni se dešavalo da ljudi naprave rezervaciju i sve to…pa onda 1h prije puta otkažu i čak navedu razlog da je kao vozač kriv, kao promijeni polazak ili lokaciju…ono WTF…zato bi bilo ok da odmah tko radi rezervaciju da to plati da više ne budu ovakve besmislene rezervacije. Znači ima i takve ekipe koji su recimo malo pokvareni oko toga.
end12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2016., 11:06   #15
Kad se bude naplaćivalo, plaćat će putnici, nikako vozač Mislim da je neki postotak, 5%? i to je logično i legitimno, i više para za BlaBlacar
Prtljaga - cabin baggage je srednja, sve ostalo i veće od Ryanair dimenzija je preveliko za compact auta i po definiciji je velika prtljaga
Razvoz po gradu, to ide po dogovoru, obično ostavljam negdje u blizini javnog prevoza, ili po nekoj transverzali
PO manjim gradovima od ZG i BG ili LJ; kupim bez problema na adresi, pogotovo po Splitu
Hrana u autu, uglavnom NE. POgotovo bureci i slične pizdarije, Piće može, pa čak i Piva. Vino baš i ne

Nemam rodno definirano iskustvo, ali imam lokalno. Splićani su me zajebali dosta puta i dosta kompliciraju. Ostali su ok manje više
jure.motovilec is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2016., 11:09   #16
Ja imam 20 ocjena na blablacaru, a jedno 200 ljudi sam prevezao. Do sada nikakvo čudno iskustvo. Jer nije toliko masovna pojava u HR tako da isto koriste samo napredniji i normalni ljudi. Pogotovo međudržavne realcije
jure.motovilec is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2016., 11:34   #17
Quote:
end12 kaže: Pogledaj post
Također ako netko izvrši rezervaciju, pošalju zahtjev i ti odobriš da se odmah naplati i da pare sjednu na tvoj račun i da nema povratka para hehehe, tako barem radi vani.
Koliko vidim, sam Blablacar preporučuje plaćanje u kešu prilikom ulaska u auto (neposredno pred polazak). Ovo tvoje je prijedlog ili baš znaš da tako vani funkcionira?


Quote:
jure.motovilec kaže: Pogledaj post
Razvoz po gradu, to ide po dogovoru, obično ostavljam negdje u blizini javnog prevoza, ili po nekoj transverzali
PO manjim gradovima od ZG i BG ili LJ; kupim bez problema na adresi, pogotovo po Splitu
"Javni prijevoz" pretpostavljam neki brži i masovniji (tipa metro), ne bilo kakav. Jer i spomenuta Arena ima nekakav bus, ali rijedak i ne baš praktičan. Tramvaj je pak predaleko (rotor).
nvnk is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2016., 11:48   #18
Quote:
end12 kaže: Pogledaj post
Znači ima i takve ekipe koji su recimo malo pokvareni oko toga.
Istina. A ta istina ima i ime. Europocentrizam.
Uglavnom ekipa koja misli da se svijet vrti oko njih. Najčešće su iz Zapadne Europe. Dogovora s takvima jednostavno nema. Oni opletu po svome, ti odgovaraš da ti to i to ne odgovara, oni navaljuju opet po svome i tako u krug. Dođe vrijeme polaska, niti imaš adresu niti ništa. Samo neki poludogovor. Na kraju ti ostave negativnu ocijenu jer nisi došao po njih. A ti već na granici. Iako si već krenuo i napisao si vrijeme polaska. Drama je i s muškima. Sve zavisi. Često ispada da su veći problem putnici, nego vozači. Nisu svi muški Para(s)vinje. Strah je tu sporedan. Ali nakon prvog puta sve ide glatko.

Eto, tako je to kako je netko rekao kod "naprednih ljudi".
črni is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2016., 11:49   #19
Naplata vani funkcionira tako, kao airbnb - identično. Tako sam shvatio bar.

Tako je, neki funkcionalni javni prevoz, ali se ne zavlačim u centar do kojeg mi treba još 1-2h. Uostalom na BlaBlcaru možeš stavit točnu rutu i adresu na koju ideš, tako da svi sve vide. Ostalo je po dogovoru
jure.motovilec is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2016., 12:57   #20
Quote:
črni kaže: Pogledaj post
Istina. A ta istina ima i ime. Europocentrizam.
Uglavnom ekipa koja misli da se svijet vrti oko njih. Najčešće su iz Zapadne Europe. Dogovora s takvima jednostavno nema. Oni opletu po svome, ti odgovaraš da ti to i to ne odgovara, oni navaljuju opet po svome i tako u krug. Dođe vrijeme polaska, niti imaš adresu niti ništa. Samo neki poludogovor. Na kraju ti ostave negativnu ocijenu jer nisi došao po njih. A ti već na granici.
Dakle, ako si vožnju ponudio samo na hrvatskoj stranici Blablacara i to samo na hrvatskom jeziku, javljaju ti se i stranci koji riječ hrvatskog ne govore i na čijoj lokalnoj stranici nisi objavio vožnju?

Stvar koja mi fali među svime što obvezatno popunjavaš i klikaš prilikom nuđenja vožnje je, recimo, jezik na kojem se misliš sporazumijevat tijekom vožnje. Da ti se ne uvali kakav Talijan koji riječ engleskog ne kuži i još te kasnije iskritizira jer ste se nešto krivo skužili.

Nadalje, kad te netko nazove, on zna da ti imapš profil na BBC-u (jer inače ti ne bi mogao ponuditi vožnju), ali znaš li ti da on uopće ima profil? Je li normalno da ga prvo to pitaš?

Quote:
črni kaže: Pogledaj post
Iako si već krenuo i napisao si vrijeme polaska.
Dakle, ako sam dobro skužio, trebalo bi tijekom vožnje stalno imati kakav laptop ili tablet te prek njega izvještavat o vožnji/etapama/skupljanju putnika?
nvnk is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:36.