Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.04.2011., 10:46   #41
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Ja ću pitati nešto nevezano - ima li u Hrvatskoj JEDAN zakon, propis, uredba, odredba, piz... koji je JEDNOZNAČAN a ne polovičan, priglup, nerazumljiv, zapetljan, idiotski, dvosmislen ....

Ajmo drugovi pravnici - na vama je red.
Quote:
Alkemicharka kaže: Pogledaj post
A vidi sad i ovo u Jutarnjem ( dolje u okviru)!!!!!!!!!

http://www.jutarnji.hr/prikolice-za-automobile/306519/


i stranica autoškole

http://www.autoskola-mandic.hr/uvjeti/
__________________
W213 220d ....
Actros1841 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 10:50   #42
Quote:
Actros1841 kaže: Pogledaj post
Nije Švicar mnogo je bitnije opis B kategorije i korelacija s ovim što si ti kopirao!


Klasse B:
Kraftwagen mit einer zulässigen Gesamtmasse von höchstens
3 500 kg, die zur Beförderung von nicht mehr als acht Personen
außer dem Fahrzeugführer ausgelegt und gebaut sind;
hinter Kraftwagen dieser Klasse darf ein Anhänger mit einer
zulässigen Gesamtmasse von nicht mehr als 750 kg mitgeführt
werden.


Unbeschadet der Vorschriften für die Typgenehmigung der
betroffenen Fahrzeuge darf hinter Kraftwagen dieser Klasse
ein Anhänger mit einer zulässigen Gesamtmasse von mehr
als 750 kg mitgeführt werden, sofern die zulässige Gesamtmasse
dieser Fahrzeugkombination 4 250 kg nicht übersteigt.

Übersteigt die zulässige Gesamtmasse der Fahrzeugkombination
3 500 kg, so schreiben die Mitgliedstaaten nach
Maßgabe der Bestimmungen des Anhangs V vor, dass das
Führen dieser Fahrzeugkombination nur zulässig ist, wenn
zuvor
— eine Schulung abgeschlossen wurde oder
— eine Prüfung der Fähigkeiten und Verhaltensweisen

erfolgreich abgelegt wurde.

Drugim riječima spominju se OSOBNA VOZILA ZA prijevoz OSOBA koja nemaju više od 8 sjedala i NDM 3500kg!!!!! A SMIJU PRIKLJUČIT PRIKOLICU do NDM do 750kg!!!!

Dalje kaže da smiju priključit i prikolicu s NDM većom od 750KG ako tako ne premašuju NDM od 4250kg! Isto tako takva se kombinacija onda smije voziti samo ako je zaključeno školovanje! Ili uspješno prošao provjeru sposobnosti i ponašanja ( to znači položio E kategoriju za prikolice)



NE MORA BITI DUPLO TEŽI......iz ovoga se vidi...



NDM NE PRELAZI MASU PRAZNOG VUČNOG VOZILA!

U praksi to znači....osobno vozilo do 3500kg + prikolica NDM do 750kg
dovoljno je SAMO B kategorija

Osobnom vozilu do 3500kg može se priključiti i prikolica s NDM većom od 750kg pod uvjetom da takva kombinacija ne prelazi 4250kg!

znači imamo osobni auto koji je prazan 2000kg+ prikolica NDM 1500kg ....

potrebna je vozačka kategorije B!

Imamo auto kategorije B koji je prazan 2000kg i prikolicu 2300kg
( prelazi 4250kg) potrebna je vozačka BE kategorije

Imamo auto B kategorije koji je prazan 2000kg i prikolicu koja je NDM 1650kg opet je potrebna vozačka BE kategorije jer prelazi skupina preko 3500kg!

Ako imaš kombi čija je NDM 3500kg...i dodaš mu i prikolicu čija je NDM 800kg treba BE kategorija jer prelazi 3500kg NDM!


Za one kojima je njemačkim ne barataju previše dobro ista ta smjernica na ENGLESKOM JEZIKU ....( i svaki drugi EU jezik samo treba u linku promjenit sa EN u DE ili kaj ko misli da zna bolje recimo u IT za talijanski

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/...18:0060:EN:PDF
njemački zakoni vrijede za vozila i vozače iz njemačke, znači to vozačima sa hrvatskom vozačkom i hrvatskom registracijom ne znači ništa.

zakon je jasan, samo treba pročitati sve, ali na žalost rijetki su policajci koji znaju sve zakone pa u praksi znaju praviti nepotrebno probleme, ali se isto tako i može provući sa neodgovarajućom katregorijom, ali samo dotle dok ne naletite na policajca koji poznaje dobro gradivo.
fullcool is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 11:02   #43
Quote:
Actros1841 kaže: Pogledaj post
A vidi sad i ovo u Jutarnjem ( dolje u okviru)!!!!!!!!!

http://www.jutarnji.hr/prikolice-za-automobile/306519/


i stranica autoškole

http://www.autoskola-mandic.hr/uvjeti/
ovi u jutarnjem su napisali hrpu gluposti, ne samo to u okviru nego cijeli tekst.
a ova auto škola je možda upravu ako se zakon promijenio u zadnje vrijeme, ali kolko ja znam nije, pa ću reći da i oni pišu gluposti.
fullcool is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 11:06   #44
Quote:
fullcool kaže: Pogledaj post
njemački zakoni vrijede za vozila i vozače iz njemačke, znači to vozačima sa hrvatskom vozačkom i hrvatskom registracijom ne znači ništa.

zakon je jasan, samo treba pročitati sve, ali na žalost rijetki su policajci koji znaju sve zakone pa u praksi znaju praviti nepotrebno probleme, ali se isto tako i može provući sa neodgovarajućom katregorijom, ali samo dotle dok ne naletite na policajca koji poznaje dobro gradivo.

Ne sviraj!

Ovo je citat iz europske direktive ( ne njemačke ) kojoj je HR zakon prilagođen!

Ja i dalje ostajem pri tvrdnji da uz osobno vozilo B kategorije smije samo prikolica do 750kg.....uz vozačku dozvolu B kategorije

Prelazi NDM prikolice 750kg ...treba BE kategorija za vožnju!

Takav je i Hrvatski zakon i zakon svih EU država ( naravski jer su usuglašeni)

Uz to koreliraju još i propisi ....prikolica smije biti do najviše 3500kg NDM....

ali opet koleriraju i propisi proizvođača vozila ....koliko dotično vozilo smije prikačit prikolicu nekočenu i kočenu!

Ja sa svojim w202 smijem nekočenu prikolicu od samo 750kg....kočenu do 1600kg!

Ja pošto imam B, BE , C1, C1E, CE smijem vući tu prikolicu NDM 1600kg u svako doba ....moja supruga ima samo B kategoriju ( Hrvatsku) i smije vući samo do 750kg sa istim vozilom!

Namjerno nisam htio komentirat tvoj post da ne dođe do sranja ...ali eto i bz toga se guraš s pametovanjem!
__________________
W213 220d ....
Actros1841 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 11:17   #45
za one koji znaju njemacki
http://www.iveco-west.de/news/index.php?id=19&start=10
hrforum=yuforum is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 11:20   #46
Quote:
hrforum=yuforum kaže: Pogledaj post
Kaj piše?
__________________
Nemam vremena za gluposti...

Budete li trošili energiju i živce na ljude koji nisu toga vrijedni, zapostavit ćete one koji su vam bitni.
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 11:28   #47
Quote:
Actros1841 kaže: Pogledaj post
Ne sviraj!

Ovo je citat iz europske direktive ( ne njemačke ) kojoj je HR zakon prilagođen!

Ja i dalje ostajem pri tvrdnji da uz osobno vozilo B kategorije smije samo prikolica do 750kg.....uz vozačku dozvolu B kategorije

Prelazi NDM prikolice 750kg ...treba BE kategorija za vožnju!

Takav je i Hrvatski zakon i zakon svih EU država ( naravski jer su usuglašeni)

Uz to koreliraju još i propisi ....prikolica smije biti do najviše 3500kg NDM....

ali opet koleriraju i propisi proizvođača vozila ....koliko dotično vozilo smije prikačit prikolicu nekočenu i kočenu!

Ja sa svojim w202 smijem nekočenu prikolicu od samo 750kg....kočenu do 1600kg!

Ja pošto imam B, BE , C1, C1E, CE smijem vući tu prikolicu NDM 1600kg u svako doba ....moja supruga ima samo B kategoriju ( Hrvatsku) i smije vući samo do 750kg sa istim vozilom!

Namjerno nisam htio komentirat tvoj post da ne dođe do sranja ...ali eto i bz toga se guraš s pametovanjem!
nisi u pravu,moj w211 smije vuci prikolicu od 1900kg a auto je tezak 1700kg sto zajedno tezi 3600kg,koju bih ja onda vozacku trebao za svoj auto i prikolicu.
hrforum=yuforum is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 11:30   #48
Quote:
Alkemicharka kaže: Pogledaj post
Kaj piše?
cekam da actros prouci pa da razjasni
ja moram skoknut po neka tablete (nije vijagra) pa ako on ne razjani onda cu ja
hrforum=yuforum is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 11:41   #49
Quote:
hrforum=yuforum kaže: Pogledaj post
I ovdje mala zabuna ( novinari) pošto mu je sve skupa 8,xx treba mu C1E što je pandan staroj vozačkoj "klasse 3" uz ograničenje naspram starih dozvola ( sa starom je smio do 18t čak ) za C1E samo do 12t!

Prema propisima ( nek je i ducato 3,5t .....i onda prikolica koja ima 4,5t ) vidi da vozilo spada u B kategoriju .....a sa BE smije samo prikolicu do NDM 3500kg!

tako da su tu sjebali ! Pričaju oni nešto o razlici poluprikolice ( šlepe) i normalne prikolice ....ali to ne vrijedi za ovu kombinaciju!
Sonntagfahrverbot ne vrijedi jer ne vrijedi za TEGLJAČE a skupina ne prelazi 7,5 tona! ( posebnosti u Njemačkom zakonu )


Quote:
hrforum=yuforum kaže: Pogledaj post
nisi u pravu,moj w211 smije vuci prikolicu od 1900kg a auto je tezak 1700kg sto zajedno tezi 3600kg,koju bih ja onda vozacku trebao za svoj auto i prikolicu.
Treba ti BE!
__________________
W213 220d ....
Actros1841 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 11:46   #50
Quote:
hrforum=yuforum kaže: Pogledaj post
Ovo je za mini šlepere, to nema veze s ovim problemom. U biti hvale se s vučnim sposobnostima daily-a

Nego, koji je na kraju zaključak, jeli ukupna dozvoljena težina kompozicije s B+E kat 3.5 ili 7 tona?
__________________
[OO]\___Y___/[OO]
_SS_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 11:47   #51
Quote:
Actros1841 kaže: Pogledaj post
Ne sviraj!

Ovo je citat iz europske direktive ( ne njemačke ) kojoj je HR zakon prilagođen!

Ja i dalje ostajem pri tvrdnji da uz osobno vozilo B kategorije smije samo prikolica do 750kg.....uz vozačku dozvolu B kategorije

Prelazi NDM prikolice 750kg ...treba BE kategorija za vožnju!

Takav je i Hrvatski zakon i zakon svih EU država ( naravski jer su usuglašeni)

Uz to koreliraju još i propisi ....prikolica smije biti do najviše 3500kg NDM....

ali opet koleriraju i propisi proizvođača vozila ....koliko dotično vozilo smije prikačit prikolicu nekočenu i kočenu!

Ja sa svojim w202 smijem nekočenu prikolicu od samo 750kg....kočenu do 1600kg!

Ja pošto imam B, BE , C1, C1E, CE smijem vući tu prikolicu NDM 1600kg u svako doba ....moja supruga ima samo B kategoriju ( Hrvatsku) i smije vući samo do 750kg sa istim vozilom!

Namjerno nisam htio komentirat tvoj post da ne dođe do sranja ...ali eto i bz toga se guraš s pametovanjem!
ti možeš tvrdit što god hoćeš, tvoje i druge interpretacije zakona ne pomažu nikome, ako ti nešto nije jasno ili ne znaš rađe šuti, ovako samo odmažeš čovjeku koji je tražio savjet. ja sam mu odgovorio ono što je pitao i što njega zanima. postoji tu niz posebnih slučajeva, ali čemu raspravljati o tome kad to čovjeka ne zanima nego samo vas pametnjakoviće.

svako pa i tvoja žena, sa hrvatskom b kategorijom smije voziti osobni auto sa prikolicom težom od 750kg, ako NDM vučnog vozila i prikolice zajedno ne prelazi 3500kg.
fullcool is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 11:49   #52
Quote:
hrforum=yuforum kaže: Pogledaj post
cekam da actros prouci pa da razjasni
ja moram skoknut po neka tablete (nije vijagra) pa ako on ne razjani onda cu ja
Samo ti daj

Actros će ti reći koja ti kategorija treba,no btw jesi baš siguran da tvoj auto smije vuči toliku prikolicu kad njegova polovina mase mora biti veća od NDM prikolice?
__________________
Nemam vremena za gluposti...

Budete li trošili energiju i živce na ljude koji nisu toga vrijedni, zapostavit ćete one koji su vam bitni.
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 11:57   #53
Quote:
Alkemicharka kaže: Pogledaj post
Samo ti daj

Actros će ti reći koja ti kategorija treba,no btw jesi baš siguran da tvoj auto smije vuči toliku prikolicu kad njegova polovina mase mora biti veća od NDM prikolice?
radi se o od proizvođača dozvoljenoj NDM za kočenu prikolicu i tu w211 može do 1900kg vući i sve po zakonu! Samo je potrebita BE kategorija VOZAČU da ju i smije vuć što se s tehničke strane vozila i zakona tiće smije!
__________________
W213 220d ....
Actros1841 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 12:31   #54
Quote:
Actros1841 kaže: Pogledaj post
radi se o od proizvođača dozvoljenoj NDM za kočenu prikolicu i tu w211 može do 1900kg vući i sve po zakonu! Samo je potrebita BE kategorija VOZAČU da ju i smije vuć što se s tehničke strane vozila i zakona tiće smije!
nakon mojih citanja po stranim forumima dosao sam do sljedeceg zakljucka
kategorija B:
auto do 3,5t sveukupne dozvoljene mase ILI auto 2750kg + prikolica bez bremzi 750kg ILI auto prazan 2000kg + prikolica sa bremzom 1000kg stim da im zajednicka sveukupna tezina ne prelazi 3500kg.
kategorija BE:
auto 3,5t ILI auto 2750kg + prikolica bez bremzi 750kg ILI auto 3500kg + prikolica sa bremzom 3500kg ILI auto 3500kg + prikolica sa zracnim bremzama 5250kg.
tko je drugacijeg misljenja i zbog cega
hrforum=yuforum is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 12:35   #55
Quote:
_SS_ kaže: Pogledaj post
Ovo je za mini šlepere, to nema veze s ovim problemom. U biti hvale se s vučnim sposobnostima daily-a

Nego, koji je na kraju zaključak, jeli ukupna dozvoljena težina kompozicije s B+E kat 3.5 ili 7 tona?
nije to za slepere nego za vlasnike EU vozacke klase BE.
zakljucak sa BE vozackom smijes voziti 7 tona ako prikolica nema zracne bremze sa zracnim cak 8,75t.
hrforum=yuforum is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 13:20   #56
Quote:
hrforum=yuforum kaže: Pogledaj post
nakon mojih citanja po stranim forumima dosao sam do sljedeceg zakljucka
kategorija B:
auto do 3,5t sveukupne dozvoljene mase ILI auto 2750kg + prikolica bez bremzi 750kg ILI auto prazan 2000kg + prikolica sa bremzom 1000kg stim da im zajednicka sveukupna tezina ne prelazi 3500kg.
kategorija BE:
auto 3,5t ILI auto 2750kg + prikolica bez bremzi 750kg ILI auto 3500kg + prikolica sa bremzom 3500kg ILI auto 3500kg + prikolica sa zracnim bremzama 5250kg.
tko je drugacijeg misljenja i zbog cega
Po meni krivo. B kategorija i prikolica preko 750 kg ne idu zajedno.
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 14:12   #57
Quote:
hrforum=yuforum kaže: Pogledaj post
nakon mojih citanja po stranim forumima dosao sam do sljedeceg zakljucka
kategorija B:
auto do 3,5t sveukupne dozvoljene mase ILI auto 2750kg + prikolica bez bremzi 750kg ILI auto prazan 2000kg + prikolica sa bremzom 1000kg stim da im zajednicka sveukupna tezina ne prelazi 3500kg.
kategorija BE:
auto 3,5t ILI auto 2750kg + prikolica bez bremzi 750kg ILI auto 3500kg + prikolica sa bremzom 3500kg ILI auto 3500kg + prikolica sa zracnim bremzama 5250kg.
tko je drugacijeg misljenja i zbog cega
Nisi li napisao da tvoj auto sa prikolicom skupa ima 3600 kg?

Btw u Pravilniku o tehničkim uvjetima vozila u prometu na cestama, čl.11. piše ovo:

(3) Ukupna masa skupa vozila ne smije biti veća od najveće dopuštene mase skupa vozila navedene na identifikacijskoj pločici motornog vozila, a ako nije poznata, ukupna masa priključnog vozila ne smije biti veća za više od 50% od ukupne mase vučnog vozila.


U Biltenu 84. CVH o O1(lake do 750 kg NDM) i O2 prikolicama (do 3500 NMD) piše da bremze ne moraju biti ugrađene na laku prikolicu ako njena NDM ne premašuje polovicu mase vučnog vozila skupa sa vozačem i za O2 prikolice da moraju imati kočni sustav ali da ukupna masa prikolice ne smije biti veća od ukupne mase vučnog vozila za više od 50%

Pošto se meni sad već lagano od svega ovoga zbrkalo u glavi, možda ova informacija nekome pomogne ili odpomogne
__________________
Nemam vremena za gluposti...

Budete li trošili energiju i živce na ljude koji nisu toga vrijedni, zapostavit ćete one koji su vam bitni.

Zadnje uređivanje Alkemicharka : 18.04.2011. at 14:20.
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 14:27   #58
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Po meni krivo. B kategorija i prikolica preko 750 kg ne idu zajedno.
po tebi možda ne, ali koga zanima mišljenje tupana kao što si ti.
a zakon kaže ovako

"Članak 217
– B, spadaju motorna vozila, osim vozila A1, A, F, G i M kategorije čija najveća dopuštena masa nije veća od 3.500 kg i koja nemaju više od osam sjedala, ne računajući sjedalo za vozača ili kombinacija vučnog vozila u B kategoriji i priključnog vozila, uz uvjet da najveća dopuštena masa priključnog vozila nije veća od mase vučnog vozila, a najveća dopuštena masa tih vozila, odnosno skupa vozila nije veća od 3.500 kg,"

Zadnje uređivanje fullcool : 18.04.2011. at 14:34.
fullcool is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 14:37   #59
Quote:
fullcool kaže: Pogledaj post
po tebi možda ne, ali koga zanima mišljenje tupana kao što si ti.
a zakon kaže ovako

"Članak 220.

(1) Vozači motornih vozila kategorije B, C1, C ili D imaju pravo upravljati motornim vozilima tih kategorija i kad su im pridodane lake prikolice."
Taj isti zakon u članku 2.toč.56. kaže "laka prikolica je priključno vozilo čija najveća dopuštena masa nije veća od 750 kg"
__________________
Nemam vremena za gluposti...

Budete li trošili energiju i živce na ljude koji nisu toga vrijedni, zapostavit ćete one koji su vam bitni.

Zadnje uređivanje Alkemicharka : 18.04.2011. at 14:48.
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 14:46   #60
Quote:
fullcool kaže: Pogledaj post
po tebi možda ne, ali koga zanima mišljenje tupana kao što si ti.
a zakon kaže ovako

"Članak 217
– B, spadaju motorna vozila, osim vozila A1, A, F, G i M kategorije čija najveća dopuštena masa nije veća od 3.500 kg i koja nemaju više od osam sjedala, ne računajući sjedalo za vozača ili kombinacija vučnog vozila u B kategoriji i priključnog vozila, uz uvjet da najveća dopuštena masa priključnog vozila nije veća od mase vučnog vozila, a najveća dopuštena masa tih vozila, odnosno skupa vozila nije veća od 3.500 kg,"
Ovdje si malo pripasao čl. 217.. Cijeli glasi ovako:

B, spadaju motorna vozila, osim vozila A1, A2, A, F, G i M kategorije čija najveća dopuštena masa ne prelazi 3.500 kg i koja su dizajnirana i konstruirana za prijevoz ne više od 8 putnika, ne računajući sjedalo za vozača; motorna vozila ove kategorije mogu biti u kombinaciji s priključnim vozilom čija najveća dopuštena masa ne prelazi 750 kg,
B+E, spadaju kombinacije vozila koje se sastoje od vučnog vozila B kategorije i priključnog vozila, pri čemu najveća dopuštena masa priključnog vozila ne prelazi 3.500 kg,
__________________
Nemam vremena za gluposti...

Budete li trošili energiju i živce na ljude koji nisu toga vrijedni, zapostavit ćete one koji su vam bitni.
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:21.