Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.02.2018., 20:14   #1
Stručnjak zaštite na radu II. stupnja?

Razmišljam da položim ispit za stručnjaka zaštite na radu II. stupnja, pa mi neke stvari nisu jasne, a možda netko zna...

1. Koji su točno uvjeti za postati ZNR II. st.? Koliko sam gledao po internetu, dovoljno je biti prvostupnik i položiti opći i posebni dio ispita pri Ministarstvu. Je li to sve?

2. Na svim obrascima za prijavu i u svim pravlnicima stalno se spominje "poslodavac". Dio obvezne dokumentacije je izvadak od trgovačkog suda sa podacima "poslodavca". No što ako netko želi položiti ZNR II, a nema poslodavca, već se želi samostalno baviti pružanjem usluga zaštita na radu? Konkretno, ja sam trenutno samozaposlen (obrt za konzulting) i htio bih to položiti kako bih mogao pružati i te usluge. Je li ta mogućnost uopće predviđena?

3. Pod pretpostavkom da mogu položiti ZNR II iako nemam "poslodavca", koji su onda daljnji koraci kako bih se mogao s time baviti kao vanjski konzultant? Mogu li to raditi preko obrta uz doregistraciju djelatnosti? Trebam li otvoriti trgovačko društvo? Trebam li još neku dozvolu za obavljati tu djelatnost, ili je dovoljno to što sam ZNR II?

Pitanja su dosta konkretna, nadam se da će netko znati
__________________
Freedom is the freedom to say that two plus two makes four. If that is granted, all else follows.
LeRoi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 21:02   #2
Quote:
LeRoi kaže: Pogledaj post
Razmišljam da položim ispit za stručnjaka zaštite na radu II. stupnja, pa mi neke stvari nisu jasne, a možda netko zna...

1. Koji su točno uvjeti za postati ZNR II. st.? Koliko sam gledao po internetu, dovoljno je biti prvostupnik i položiti opći i posebni dio ispita pri Ministarstvu. Je li to sve?
Tako je, dovoljno je imati završen preddiplomski studij. No ako studij nije iz područja tehničkih, biotehničkih ili prirodnih znanosti, ne možeš u svakoj djelatnosti raditi kao stručnjak ZNR, odnosno imaš ograničenja.

Quote:
2. Na svim obrascima za prijavu i u svim pravlnicima stalno se spominje "poslodavac". Dio obvezne dokumentacije je izvadak od trgovačkog suda sa podacima "poslodavca". No što ako netko želi položiti ZNR II, a nema poslodavca, već se želi samostalno baviti pružanjem usluga zaštita na radu? Konkretno, ja sam trenutno samozaposlen (obrt za konzulting) i htio bih to položiti kako bih mogao pružati i te usluge. Je li ta mogućnost uopće predviđena?
Ne moraš biti zaposlen da bi polagao stručni ispit.

Imaš različite vrste poslova zaštite na radu. Da bi kao fizička osoba mogao pružati usluge ZNR, smiješ obavljati samo određene poslove, a to su:

1) obavljanje poslova ZNR kod poslodavca,
2) osposobljavanje za zaštitu na radu (osposobljavanje radnika za rad na siguran način te osposobljavanje poslodavca, ovlaštenika i povjerenika radnika za zaštitu na radu).

No da bi dobio ovlaštenje moraš ispunjavati određene uvjete:

a) završen preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij odnosno najmanje završen specijalistički diplomski stručni studij iz područja tehničkih, biotehničkih ili prirodnih znanosti,
b) dvije godine radnog iskustva u zaštiti na radu.

Pod radnim iskustvom se smatra:

1) rad na neposrednim poslovima stručnjaka zaštite na radu s položenim općim i posebnim dijelom stručnog ispita za stručnjaka zaštite na radu (stručnjak II. stupnja),
2) rad na poslovima inspektora rada za zaštitu na radu,
3) rad u tijelima državne uprave na poslovima zaštite na radu.

Quote:
3. Pod pretpostavkom da mogu položiti ZNR II iako nemam "poslodavca", koji su onda daljnji koraci kako bih se mogao s time baviti kao vanjski konzultant? Mogu li to raditi preko obrta uz doregistraciju djelatnosti? Trebam li otvoriti trgovačko društvo? Trebam li još neku dozvolu za obavljati tu djelatnost, ili je dovoljno to što sam ZNR II?
Ako ispunjavaš navedene uvjete, a vjerujem da ne ispunjavaš , podnosiš zahtjev Zavodu za unapređivanje ZNR za izdavanje ovlaštenja.
Yvone is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 21:23   #3
Hvala na odgovoru, Yvone!

Sad kad znam kako se zove to što tražim, našao sam relevantni pravilnik.

Završen tehnički studij imam (dipl.ing.), to je najmanji problem.

No sad vidim da bih mogao samostalno raditi kao stručnjak zaštite na radu, moram prvo dvije godine raditi na tim poslovima za nekog drugog Čak i onda mogu obavljati samo dvije stvari, inače moram imati zaposlen cijeli tim inženjera i stručnjaka.

Znači sve privatne firme koje su počele s tom djelatnosti morale su "ispeći zanat" u državnom inspektoratu ili u tijelima državne uprave. Zanimljivo...
__________________
Freedom is the freedom to say that two plus two makes four. If that is granted, all else follows.
LeRoi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 22:15   #4
Quote:
LeRoi kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru, Yvone!

Sad kad znam kako se zove to što tražim, našao sam relevantni pravilnik.

Završen tehnički studij imam (dipl.ing.), to je najmanji problem.

No sad vidim da bih mogao samostalno raditi kao stručnjak zaštite na radu, moram prvo dvije godine raditi na tim poslovima za nekog drugog Čak i onda mogu obavljati samo dvije stvari, inače moram imati zaposlen cijeli tim inženjera i stručnjaka.

Znači sve privatne firme koje su počele s tom djelatnosti morale su "ispeći zanat" u državnom inspektoratu ili u tijelima državne uprave. Zanimljivo...
Ili si mogao biti strucnjak ZNR u nekoj privatnoj firmi ili u ovlastenoj tvrtki za ZNR.
Sta si diplomirao ako smijem pitati?
Dodo3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 22:26   #5
Quote:
Dodo3 kaže: Pogledaj post
Ili si mogao biti strucnjak ZNR u nekoj privatnoj firmi ili u ovlastenoj tvrtki za ZNR.
Sta si diplomirao ako smijem pitati?
Da, ali da bi uopće mogla postojati prva ovlaštena tvrtka za ZNR netko je morao ispeći zanat u inspektoratu ili tijelima državne uprave. Inače imaš kvaku 22

Diplomirao sam fiziku, prije bolonjske reforme.
__________________
Freedom is the freedom to say that two plus two makes four. If that is granted, all else follows.
LeRoi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 01:30   #6
Quote:
LeRoi kaže: Pogledaj post
Da, ali da bi uopće mogla postojati prva ovlaštena tvrtka za ZNR netko je morao ispeći zanat u inspektoratu ili tijelima državne uprave. Inače imaš kvaku 22
Ma nema kvake 22, krivo tumačiš. Svatko tko ima 2+ godine radnog iskustva na poslovima ZNR kao stručnjak kod privatnika, ima pravo dobiti ovlaštenje (uz one dodatne uvjete).

Još bih nadodao, a što je poprilično bitno - da bi mogao dobiti ovlaštenje za osposobljavanja iz područja zaštite na radu moraš imati dokaz da si stekao osnovna andragoška znanja (npr. tijekom studija ili na nekom učilištu).

Neka me netko ispravi ako griješim, ali ako te baš ovo područje zanima, stavi si u ugovor o radu da obavljaš i poslove stručnjaka ZNR (kad i ako položiš ispit), čekaj da prođu dvije godine i voila. Iako, Zakon o ZNR se ne odnosi na samozaposlene osobe, pa ni sam ne znam hoće li ti se takvo radno "iskustvo" priznati uopće.

Quote:
Diplomirao sam fiziku, prije bolonjske reforme.
Onda nemaš studij iz područja tehničkih, nego prirodnih znanosti. Nije da to nešto mijenja, ali svejedno.

Čuj, sa studijem fizike i položenim stručnim ispitom, možeš dobro kotirati za posao u ovlaštenoj tvrtki koja ima ovlaštenja za sve poslove ZNR, pa ako ikada možda odlučiš promijeniti smjer svoje karijere...
Yvone is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 09:32   #7
Quote:
Yvone kaže: Pogledaj post
Još bih nadodao, a što je poprilično bitno - da bi mogao dobiti ovlaštenje za osposobljavanja iz područja zaštite na radu moraš imati dokaz da si stekao osnovna andragoška znanja (npr. tijekom studija ili na nekom učilištu).
Skužio sam to. To je najmanji problem, tečaj osposobljavanja traje par tjedana i košta 1500 kn, a dobro dođe i za mogućnost predavanja po kojekakvim učilištima, veleučilištima, studijskim programima.

Quote:
Neka me netko ispravi ako griješim, ali ako te baš ovo područje zanima, stavi si u ugovor o radu da obavljaš i poslove stručnjaka ZNR (kad i ako položiš ispit), čekaj da prođu dvije godine i voila. Iako, Zakon o ZNR se ne odnosi na samozaposlene osobe, pa ni sam ne znam hoće li ti se takvo radno "iskustvo" priznati uopće.
Po svemu sudeći, iskustvo se mora steći kao zaposlenik. Btw, samozaposlene osobe nemaju ugovor o radu, već obrt preko kojeg obavljaju registrirane djelatnosti iz Nacionanog kataloga djelatnosti. A tamo ne postoji djelatnost "poslovi zaštite na radu". Fizičke osobe koje imaju ovlaštenje to obavljaju pod "Ostale stručne, znanstvene i tehničke djelatnosti". Tako da ne vidim neku mogućnost da samozaposlena osoba stekne takvo iskustvo, eventualno tako da ima ugovor s nekom firmom da obavlja tehničke poslove vezane za zaštitu na radu, pa onda taj ugovor priloži kao dokaz o iskustvu. Ali poznavajući naš državni aparat, sumnjam da bi imali neki instančani pristup za slučajeve koji se ne uklapaju u njihov kalup.

Quote:
Onda nemaš studij iz područja tehničkih, nego prirodnih znanosti. Nije da to nešto mijenja, ali svejedno.
"Tehnički" koristim kao kraticu za "specijalistički diplomski stručni studij iz područja tehničkih, biotehničkih, prirodnih ili društvenih znanosti" Gdje god sam gledao te stvari dolaze u paketu. A ako ćemo preciznije, nemam završen samo diplomski stručni studij, nego i doktorski studij fizike. Nije da to nešto mijenja, ali svejedno

Quote:
Čuj, sa studijem fizike i položenim stručnim ispitom, možeš dobro kotirati za posao u ovlaštenoj tvrtki koja ima ovlaštenja za sve poslove ZNR, pa ako ikada možda odlučiš promijeniti smjer svoje karijere...
Naravno, to je uvijek opcija.
__________________
Freedom is the freedom to say that two plus two makes four. If that is granted, all else follows.
LeRoi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 19:20   #8
Quote:
LeRoi kaže: Pogledaj post
Skužio sam to. To je najmanji problem, tečaj osposobljavanja traje par tjedana i košta 1500 kn, a dobro dođe i za mogućnost predavanja po kojekakvim učilištima, veleučilištima, studijskim programima.



Po svemu sudeći, iskustvo se mora steći kao zaposlenik. Btw, samozaposlene osobe nemaju ugovor o radu, već obrt preko kojeg obavljaju registrirane djelatnosti iz Nacionanog kataloga djelatnosti. A tamo ne postoji djelatnost "poslovi zaštite na radu". Fizičke osobe koje imaju ovlaštenje to obavljaju pod "Ostale stručne, znanstvene i tehničke djelatnosti". Tako da ne vidim neku mogućnost da samozaposlena osoba stekne takvo iskustvo, eventualno tako da ima ugovor s nekom firmom da obavlja tehničke poslove vezane za zaštitu na radu, pa onda taj ugovor priloži kao dokaz o iskustvu. Ali poznavajući naš državni aparat, sumnjam da bi imali neki instančani pristup za slučajeve koji se ne uklapaju u njihov kalup.



"Tehnički" koristim kao kraticu za "specijalistički diplomski stručni studij iz područja tehničkih, biotehničkih, prirodnih ili društvenih znanosti" Gdje god sam gledao te stvari dolaze u paketu. A ako ćemo preciznije, nemam završen samo diplomski stručni studij, nego i doktorski studij fizike. Nije da to nešto mijenja, ali svejedno



Naravno, to je uvijek opcija.
Mene samo zanima zašto bi dr. fizike pobogu radio ovaj šugav posao? Od kud si ako smijem pitati?
hylem is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 19:53   #9
Quote:
hylem kaže: Pogledaj post
Mene samo zanima zašto bi dr. fizike pobogu radio ovaj šugav posao?
Što da ti kažem, život piše čudne priče Kad imaš obitelj i malu djecu ni jedan posao nije šugav, ljudi se snalaze na različite načine. Iz onoga što sam kroz dosadašnji posao surađivao sa stručnjacima ZNR, ne čini mi se uopće kao odbojan posao. Primjenjeni inženjerski rad, kao i svaki drugi.

Quote:
Od kud si ako smijem pitati?
Jesam li ovdje tema ja ili ZNR? Zašto pitaš?
__________________
Freedom is the freedom to say that two plus two makes four. If that is granted, all else follows.
LeRoi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 19:58   #10
Quote:
LeRoi kaže: Pogledaj post
Iz onoga što sam kroz dosadašnji posao surađivao sa stručnjacima ZNR, ne čini mi se uopće kao odbojan posao. Primjenjeni inženjerski rad, kao i svaki drugi.
Posao zaštite na radu ima svoje čari, daleko od toga da nema, međutim najveći problem u cijeloj priči je zakonodavac koji donosi propise koji su jednostavno neprimjenjivi u praksi. Ljudi koji stoji iza tih propisa najčešće su osobe koje nemaju iskustva u realnom sektoru i nikada nisu vidjeli kako to u praksi izgleda. Malo kad zagrebeš ispod cijele površine, dosta je toga trulo u cijeloj priči, ali kako rekoh, ima svoje čari što god ti netko rekao... Ako te posao zanima i ako bi se htio njime baviti, samo naprijed, ne slušaj druge nego prati ono što želiš.
Yvone is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 20:00   #11
Quote:
LeRoi kaže: Pogledaj post
Što da ti kažem, život piše čudne priče Kad imaš obitelj i malu djecu ni jedan posao nije šugav, ljudi se snalaze na različite načine. Iz onoga što sam kroz dosadašnji posao surađivao sa stručnjacima ZNR, ne čini mi se uopće kao odbojan posao. Primjenjeni inženjerski rad, kao i svaki drugi.



Jesam li ovdje tema ja ili ZNR? Zašto pitaš?
Pitam iz razloga što ja imam uvjete za ovlaštenje, pa ako si blizu moguća je suradnja. Više o tome na privat poruke.
hylem is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 20:08   #12
Quote:
Yvone kaže: Pogledaj post
Posao zaštite na radu ima svoje čari, daleko od toga da nema, međutim najveći problem u cijeloj priči je zakonodavac koji donosi propise koji su jednostavno neprimjenjivi u praksi. Ljudi koji stoji iza tih propisa najčešće su osobe koje nemaju iskustva u realnom sektoru i nikada nisu vidjeli kako to u praksi izgleda. Malo kad zagrebeš ispod cijele površine, dosta je toga trulo u cijeloj priči, ali kako rekoh, ima svoje čari što god ti netko rekao... Ako te posao zanima i ako bi se htio njime baviti, samo naprijed, ne slušaj druge nego prati ono što želiš.
To mi je savršeno jasno. Kod nas je to tako u svakom sektoru, zakone donose ljudi koji nemaju pojma o praksi niti imaju ikakve veze sa realnim stanjem stvari. Ali zato znaju uzimati globe... pitaj lovce što oni prolaze zbog zakona koje donose 'tetke za ladnim trajnama' koje u životu nisu vidjele ni pušku, ni šumu, ni divlju životinju

Ali time je uloga stručnjaka ZNR još važnija, jer oni kao ljudi koji su u doticaju s praksom mogu utjecati na kreiranje zakona, a u međuvremenu služe kao tampon-zona između realnog sektora i državnih inspektora, pomažući prvima da se zaštite od drugih...
__________________
Freedom is the freedom to say that two plus two makes four. If that is granted, all else follows.
LeRoi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 20:31   #13
Quote:
hylem kaže: Pogledaj post
Pitam iz razloga što ja imam uvjete za ovlaštenje, pa ako si blizu moguća je suradnja. Više o tome na privat poruke.
Može!
__________________
Freedom is the freedom to say that two plus two makes four. If that is granted, all else follows.
LeRoi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2018., 18:50   #14
Pozdrav!

Namjeravam položiti stručni ispit II.stupnja zaštite na radu. Nedavno sam završio tehnički fakultet(mag.ing) i namjeravam uskoro otići raditi u inozemstvo(Austrija, Njemačka). Zanima me hoće li mi položeni navedeni ispit vrijediti u navedenim državama, to jest predstavljati plus u mome Cv-u?

Hvala
Dolz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:26.