Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.04.2013., 16:05   #1541
Quote:
kopriva-vk kaže: Pogledaj post
Ajmo ovako koliko je nastanjenih otoka i da ih nije moguće desantirati sa mora?

Sent from my PMP3570C using Tapatalk HD
Nemam pojma...
Zar netko ima podatak o tome, postoji neka studija, nekakvi planovi?
Čisto bi me (ugodno) iznenadilo da takvo nesto postoji...

Mislim da necemo daleko dospjeti ovakvom raspravom. Bar ja ne vidim nekog argumenta u protupitanjima...vjerojatno sam u krivu...

I na kakvo desantiranje tocno mislis: "uplovit" Patrijom u porat, gdje samo uplovljavanje moze opstruirati i jedan covjek s dvije Zolje, ako ima srece ima rampu za izvlacenje kaića, na trajektno pristaniste bogami se nece uzverati...ako i naleti na mjesnu plazu, ona je u pravilu povezana s mjestom duzobalnom setnicom, opet usko grlo i samo jedan pravac napredovanja.
Otoci su na po pitanju komunikacija i konfiguracije terena koma.

Sent from my HTC Desire using Tapatalk 2
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2013., 16:53   #1542
Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
Nemam pojma...
Zar netko ima podatak o tome, postoji neka studija, nekakvi planovi?
Čisto bi me (ugodno) iznenadilo da takvo nesto postoji...

Mislim da necemo daleko dospjeti ovakvom raspravom. Bar ja ne vidim nekog argumenta u protupitanjima...vjerojatno sam u krivu...

I na kakvo desantiranje tocno mislis: "uplovit" Patrijom u porat, gdje samo uplovljavanje moze opstruirati i jedan covjek s dvije Zolje, ako ima srece ima rampu za izvlacenje kaića, na trajektno pristaniste bogami se nece uzverati...ako i naleti na mjesnu plazu, ona je u pravilu povezana s mjestom duzobalnom setnicom, opet usko grlo i samo jedan pravac napredovanja.
Otoci su na po pitanju komunikacija i konfiguracije terena koma.

Sent from my HTC Desire using Tapatalk 2
Kada se desntira mora li oklopno vozilo dalje od obale?ako je to nemoguče...
Znaš kod desantiranja postoji nešto što se zove topnička priprema u ovom slučaju potpora sa mora ili zraka..pa sad ja ne znam ko će to čekati na obali sa zoljom..možda jedino Rambo uostalom ta Patria ima svoje naoružanje...
Pitaj one jadnike koji su nastradali na Uni jel bi im pomogle Patrie?

Vidi kako se Pandur kupa..
http://www.youtube.com/watch?v=VWUubD_sOWo
i Piranha
http://www.youtube.com/watch?v=a7ejJfpJ61g
ili Rosomak
http://www.youtube.com/watch?v=x3R39Oysafk

Da i kada plovi može pucati sa topom 30mm ima negdje snimak moram ga pronači....
__________________
Tko vrijedi leti
Tko leti vrijedi
Tko ne leti ne vrijedi
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2013., 18:38   #1543
Sorry, nisam razumio ovu prvu rečenicu: misliš mora li s Patrijom baš u mjesnu luku, ili može i negdje van mjesta?

Ako si to mislio, samo da ti dam jedan zoran primjer konfiguracije srednjedalmatinskih otoka (njih koliko-toliko poznajem, ne generaliziram za sve):
Klasična Uvala

Ako apstrahiramo činjenicu da svečano uplovljavanje u sam porat (luku) baš i nema smisla ako tvoji već nisu u njoj, ova slika gore ti daje klasičnu konfiguraciju srednjedalmatinske uvale: 20 metara žala, okruženo sikama po kojima bi i Spidermen imao muke. Sa žala ne možeš nikud, jer nema nikakvog puta, eventualno neka kozja staza. K tome okolni teren dominira morem, i ostaneš u klopci.
Tu ti nikakva topnička priprema ne pomaže u činjenici da tuda ne možeš ništa. Pomaže priprema operacije, odnosno upoznavanje s terenom putem izviđanja, razgovora s domicilnim stanovništvom, sve one jednostavne, klasične obavještajne tehnike, koje pametnjakovići u pravilu preskoče.

Ako ideš na samu luku, nećeš ići s topničkom pripremom, jer, pobogu, to je tvoja luka, to su uglavnom spomenici kulture...ta nećeš uništavati ono što oslobađaš. Ideš prvo s ubačenim snagama-pješaštvom (pojačanih nekolicinom Ramba, jel'), čistiš mjesto, onda dođe trajekt s Patriama...

O Uni su pisani eseji, ono površno što znam je da to takve operacije nikada nije smjelo doći: potpuni promašaj, nedostatak tehnike, obučenosti, uvježbanosti, pripreme, samodostatnosti zapovjednog kadra...nemam riječi...prošao sam nešto malo pontonirske obuke u JNA i znam koliko muke treba i pripreme da ti uspije obična vježba na uređenom poligonu, gdje marenda dolazi po planu, ručak, gdje ti ništa ne fijuče oko glave...

Ali baš dobro što si spomenuo slučaj Une, to je upravo ono o čemu govorim: nek idu s Pariom na rijeku, neuređenu obalu, koordinirano s inženjerijom, pješaštvom, pa tu, u realnim uvjetima uvježbaju korištenje amfibije...naravno, nakon ovih probnih testiranja...

Filmići, koje si linkao su super-truper, na nekakvim vojnim poligonima s uređenim prilazom ili prirodnim gazovima rijeka, i tu i ne očekivam ništa manje od uspjeha...u prirodi toga i nema na svakom koraku.
Samo mi nemoj lijepiti da sam a priori protiv amfibija, naprativ, samo želim da realno sagledamo mogućnosti i pravu taktiku uporabe istih na primjerenim mjestima gdje mogu doći do izražaja...
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2013., 19:01   #1544
O čemu vi pričate ljudi.
Ovo je bilo testiranje vozila za natječaj u Kuvajtu u kolovozu ove godine.More, umjetna jezera, poligoni, pucanje iz pokreta, iz stajanja, iz dima ,noću.
Ići će vozila 30mm, 12,7 mm, amfibijska (nešto je lakša od standardne, priprema manja od 5 min).
Na prezentaciji 30 mm topa preciznost je bila apsolutna ,a ciljala je bivša pripadnica, časnica norveške vojske Ann-Teresse.
Testiranje u Kuvajtu bit će dugotrajno ganjanje po pustinji na preko 50 stupnjeva, zamjena pogonske skupine.
ĐĐSV nudit će čitavu paletu borbenih stanica sa Skandinavcima ,a imaju dobra iskustva prilom pordaje tenkova ,tako da će se nuditi osovina SHS i za moguću modernizaciju istih pod Đurinim okriljem.
Okolpna vozila će se poslati brodom, a možda i koji tenk.
Ulog je velik, pristup ozbiljan.
Tko pobijedi dugo će se smijati.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2013., 19:19   #1545
Odvela nas rasprava o uvježbavanju uopće u drugom pravcu...

Onda ĐĐ Kuvajt, Patria Emirati, ili?
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2013., 20:46   #1546
Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
Nemam pojma...
Zar netko ima podatak o tome, postoji neka studija, nekakvi planovi?
Čisto bi me (ugodno) iznenadilo da takvo nesto postoji...

Mislim da necemo daleko dospjeti ovakvom raspravom. Bar ja ne vidim nekog argumenta u protupitanjima...vjerojatno sam u krivu...

I na kakvo desantiranje tocno mislis: "uplovit" Patrijom u porat, gdje samo uplovljavanje moze opstruirati i jedan covjek s dvije Zolje, ako ima srece ima rampu za izvlacenje kaića, na trajektno pristaniste bogami se nece uzverati...ako i naleti na mjesnu plazu, ona je u pravilu povezana s mjestom duzobalnom setnicom, opet usko grlo i samo jedan pravac napredovanja.
Otoci su na po pitanju komunikacija i konfiguracije terena koma.

Sent from my HTC Desire using Tapatalk 2
U Domovinskom ratu moja jedinica (2 OKB) uspješno je desantirao Kupu dvaput. Prva brigada je izvršila pomorski desant na Cavtat. Forsirana je i una i puno manjih vodotoka...
I naravno da se prije vrše inžinjeriska priprema
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2013., 21:01   #1547
Tempi passati...mislim svaka čast, ali tko je to danas sposoban učiniti, i u kojem obujmu. Nedostaje ondašnjeg entuzijazma, sinergije...
Kupa je uvijek bila poligon inženjerije, i ogledno mjesto, iako ima dosta pozicija pogodnih za to, to bi znao i neprijatelj, pa bi branio...
Volio bih ipak da manje vodotoke prelazite onako kako spada, lansirnim mostom, u jednom, dva koraka, ako to uopće još imamo...
A opet, sve je izvedivo u mjeri u kojoj ti neprijatelj omogućuje/spriječava (ne insinuiram ništa unazad), sve govorim o hipotetskoj budućoj uporabi amfibija...)
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2013., 21:14   #1548
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Ovo je bilo testiranje vozila za natječaj u Kuvajtu u kolovozu ove godine.
Ulog je velik, pristup ozbiljan.
Tko pobijedi dugo će se smijati.
Ovo je lijepo za čuti, nadam se da će sve završit uspješno
__________________
"If everyone is thinking alike, someone isn't thinking." - General George Patton Jr
number47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2013., 23:29   #1549
Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
Sorry, nisam razumio ovu prvu rečenicu: misliš mora li s Patrijom baš u mjesnu luku, ili može i negdje van mjesta?

Ako si to mislio, samo da ti dam jedan zoran primjer konfiguracije srednjedalmatinskih otoka (njih koliko-toliko poznajem, ne generaliziram za sve):
Klasična Uvala

.... ...
Kud baš tu uvalu. Stavi kao primjer s Hvara, onu uvalu u kojoj dalekovod dolazi na otok. Istina ima jedan put s nje ali širok i onda se čak i račva.
tadeusk is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2013., 09:16   #1550
Zato što i neprijatelj zna za nju, i tu te očekuje...svaka uvala na Hvaru je produžetak usjeka između brda, tako da i nije neka sreća...ono malo ravničarskog dijela je gusto naseljeno. Mislim objektima, ne ljudima he-he
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2013., 20:07   #1551
Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
Zato što i neprijatelj zna za nju, i tu te očekuje...svaka uvala na Hvaru je produžetak usjeka između brda, tako da i nije neka sreća...ono malo ravničarskog dijela je gusto naseljeno. Mislim objektima, ne ljudima he-he
Moje razumjevanje desanta oklopnim vozilima je da omoguce/pokriju/zastite pjesastvo dok nezauzmu odgovarajuce polozaje. Zasto bi neka Patrija morala se iz vode uparkirati u garazu bez pomoci pjesastva?
Gledao sam kako britanski Warriorsi forsiraju Lasvu ali i Bosnu .. i nisam vidio neuspjeh, od 10 - 10 puta. Samo pokusaj prici zoljom njihovom topu i kad bi osjetio i najmanju opasnost Warrior bi se vratio nazad velikom brzinom u nazad. Ostaje pitanje kakav pokolj bi napravio top potom. ...
Ako govorimo o desanti, uzmimo npr. desant iz Jadranova na otok preko. Nema sumlje da bi svaka Patrija isplivala i pokrila krug do 1000/1500 metara u koji bi pjesastvo uslo zasticeno ... ostalo je pitanje dobre obuke.
fidelisergapatr is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2013., 13:27   #1552
Nemoj sad ponovo širiti priču: rasprava je bila ograničena na desantiranje otoka.
Za uspjeh iste trebaš marince, koje nemamo, trebaš dobru obuku, kako sam kažeš, koju do sada nismo imali, jer jednostavno nismo imali ni amfibije. Trebaš i zračnu, te kopnenu/morsku potporu.
Amfibije nikada ne jurišaju prve naprijed, ako se ni na koji način ne kontrolira zona izlaska. Njihovo naoružanje jest dostatno za djelovanje Patrie same, u našem najboljem slučaju to je 30mm. Zašto misliš da će ga onaj na otoku čekati samo pješačkim naoružanjem, kad vidi da slijedi desant?

Promatranje britanaca i njihovih igara u Bosni po meni nakako nije realističan scenarij desanta protivnika u ratu: em se radi o međunarodnim snagama koje imaju status božanstva i u koje se nitko ne usudi dirati na ovim prostorima (tko se usudio, uglavnom dobio po repu), em imaju izrazito superiornu zračnu potporu...to je za njih bilo na razini redovnih manevara.
Nadalje, desantiranje otoka i desantiranje omanje rijeke nije usporedivo ni radi konfiguracije, niti mogućnosti maskiranja manevra, ni ostalih manevara duž bojišnice i vezivanja snaga, ni potrebnog vremena, koje daješ protivniku da reagira...jebiga, desant ne možeš promatrati kao partikularni element ratovanja sam za sebe. Pravi pomorski desant, po mom skromnom mišljenju, trenutno su u stanju više-manje uspješno odraditi dvije-tri zemlje u svijetu, i to samo zato jer raspolažu za, u odnosu na nas, neograničenim svim resursima i godinama korištenja i uvježbavanja tehnikom.
U našoj situaciji, kad se gonjamo možemo li skrpiti dežurni par zrakoplova, amfibije u prototipnoj fazi, bez PZO, bez marinaca...kakav crni pomorski desant?
Mi još nemamo ni rutine korištenja Patrie uz pješaštvo ni na kopnu.
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2013., 19:03   #1553
Kazes nesiriti pricu ali si onda sam otisao predaleko
(1) klasicni desant na otok je moguc mozda za 5 godina ili najvjerovatnije nikad ako se ovako bude radilo u HRM
(2) zato sam izabrao onaj mali, "lokalni" desant (preko kanala i sl. manjih vodenih povrsina) koji je itekako moguc
(3) Bosna je skoro kao Sava, Una je ponegdje kao Lasva
(4) u Bosni nije bio tako "kulturni" rat, Britanci su bili i UN ali NISU SVI bili (ovo je pouzdano). Znaci osim samih Britanaca koji su bili smjesteni u Biloj, jos su i neke Francuske jedinice radile preko mandata. Tu su jos "reporteri" sa svojim "pratnjama", placenici svih boja, poseban prijevoz nepoznatih tereta itd. itd. Za njih nije vazila zastita NATO zrakoplova. I zato su radili forsiranja, razumijes?
Ali princip je isti ili slican. Warriors ako me pamet sluzi je isto sa 30 mm a kad je ekipa ljuta ili nervozna ruzno je slusati pucnjavu na 1000/1500 m a jos je gore ako nepucaju u zrak.
fidelisergapatr is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2013., 09:41   #1554
Mislim da je rasprava za amfibijske Patrie otišla u krivom smjeru. Kad usporedim veličinu propelera i procjenjenu težinu Patrije, imam dojam da nije u stanju preplivati ni jednu rijeku koja ima imalo jači tok niti i najmanju udaljenost na moru ako puše i najobičniji umjereni maestral jer će je zanijeti i završit će tko zna gdje.

Ovakve Patrije mogu prijeći manje bare, jezerca i kanale za navodnjavanje (tih kanala valjda u Kuvajtu ima dosta, pustinjska su zemlja, bogati su pa valjda ulažu u navodnjavanje).

Nije valjda da ste pričali o desantiranju Patrije npr. sa kopna na Brač ili nešto slično?

Patrija se može prevesti na otoke sa naša dva desantna broda i tri desantna čamca koji pristaju na samu obalu pa joj ni ne treba ploviti.
Sinji strijač is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2013., 12:23   #1555
Quote:
Sinji strijač kaže: Pogledaj post
Mislim da je rasprava za amfibijske Patrie otišla u krivom smjeru. Kad usporedim veličinu propelera i procjenjenu težinu Patrije, imam dojam da nije u stanju preplivati ni jednu rijeku koja ima imalo jači tok niti i najmanju udaljenost na moru ako puše i najobičniji umjereni maestral jer će je zanijeti i završit će tko zna gdje.

Ovakve Patrije mogu prijeći manje bare, jezerca i kanale za navodnjavanje (tih kanala valjda u Kuvajtu ima dosta, pustinjska su zemlja, bogati su pa valjda ulažu u navodnjavanje).

Nije valjda da ste pričali o desantiranju Patrije npr. sa kopna na Brač ili nešto slično?

Patrija se može prevesti na otoke sa naša dva desantna broda i tri desantna čamca koji pristaju na samu obalu pa joj ni ne treba ploviti.
Ajde pogledaj ponovno
http://www.youtube.com/watch?v=h8PY50TuJTE
http://www.youtube.com/watch?v=s9Tlaf5xCcM
__________________
Tko vrijedi leti
Tko leti vrijedi
Tko ne leti ne vrijedi

Zadnje uređivanje kopriva-vk : 07.05.2013. at 12:59.
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2013., 13:06   #1556
Evo sve konkretno, crno na bijelo ... imamo brod a ne oklopnjak

http://www.duro-dakovic.com/_data/files/99HR.pdf
fidelisergapatr is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2013., 13:44   #1557
Quote:
fidelisergapatr kaže: Pogledaj post
Evo sve konkretno, crno na bijelo ... imamo brod a ne oklopnjak

http://www.duro-dakovic.com/_data/files/99HR.pdf
?
1. dva tipa valobrana
2. Partia sa BMP-3 kupolom?
3. Onaj MCRWS je baš, baš RWS to nije kupola, jel tako?
tadeusk is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2013., 14:36   #1558
Quote:
tadeusk kaže: Pogledaj post
?
1. dva tipa valobrana
2. Partia sa BMP-3 kupolom?
3. Onaj MCRWS je baš, baš RWS to nije kupola, jel tako?
Da predstavljena na IDEX 2007 za UAE
http://www.armyrecognition.com/forum...opic.php?t=852
http://vorotila.ru/Item.aspx?ItemId=55458

To je zato što UAE ima BMP-3
__________________
Tko vrijedi leti
Tko leti vrijedi
Tko ne leti ne vrijedi
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2013., 15:47   #1559
Ova kupola sa BMP-3 savršeno pristaje Patriji... barem je pola metra niža od Kongsbergove koja je prezentirana na našim Patrijama. Treba još vidjeti kako će sve izgledati bez onog dodatnog postolja na kojem je "sjedila" kupola, ali definitivno je ova sa BMP-3 jako niske siluete.
Mikojan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2013., 16:12   #1560
Quote:
Mikojan kaže: Pogledaj post
Ova kupola sa BMP-3 savršeno pristaje Patriji... barem je pola metra niža od Kongsbergove koja je prezentirana na našim Patrijama. Treba još vidjeti kako će sve izgledati bez onog dodatnog postolja na kojem je "sjedila" kupola, ali definitivno je ova sa BMP-3 jako niske siluete.
Istina, ali previše ulazi u prostor predviđen za transport vojnika...
__________________
"If everyone is thinking alike, someone isn't thinking." - General George Patton Jr
number47 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:52.