Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.10.2008., 21:21   #101
Quote:
Fanika kaže: Pogledaj post
Kao da je u državnim ne velik nego prevelik broj djece u grupama pa da iz tog razloga djeca više i češće obolijevaju od raznoraznih bolesti.
kakve veze ima kol'ko djece ima u grupi? pa dosta je da je jedno bolesno
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2008., 22:13   #102
drage mame, dopustite da se i jedna teta ukljuci u vas razgovor, mozda vam i pripomognem malo oko nekih nedoumica
radila sam u privatnom vrticu (i to u jednom od onih provikanijih), sada sam u drzavnom tako da sam dobro upoznata sa situacijom.
slozila bih se da je vecina privatnih vrtica zaista losa i neadekvatna. vlasnicima istih primarna je zarada, a tek onda ostalo dolazi na red. tete se u takvim vrticima tretiraju grozno, to je glavni razlog zasto se toliko cesto izmjenjuju, svaka gleda da se sto prije makne. takvo postupanje prema tetama naravno da se odrazi i na njihovu psihu te sposobnost za rad, a ako je teta nezadovolja, kako ce onda djeca biti zadovoljna?
nadalje, ono sto je jako bitno a ljudi koji nisu direktno u tom posu zapravo i ne znaju - nije bitna samo teta u citavoj toj prici, tu je i citava vojska drugih strucnjaka koji se brinu za vase dijete - pedagozi, medicinske sestre, psiholozi, logopedi.. vecina privatnih vrtica nema taj kadar, a ako ga i ima - on je smao povremen, dok vam je u drzavnom vrticu taj kadar uvijek na raspolaganju! u privatnim vrticima hrana je vecinom iz keteringa, dok drzavi imaju vlastite kuhinje, a sto se hrane tice sjetite se da je prosle godine krenulo uvodjenje zdrave prehrane u skole i vrtice! nazalost, to nije proces ostvariv preko noci, promjene se uvode postepeno, a vjerujte i roditelja se nadje svakakvih pa onda protestiraju da je njihovo dijete gladno jer odbija povrce i voce..
broj djece u skupinama velik je i u privatnim vrticima (zbog zarade, sjetite se), dodajte tome jos i neadekvatan prostor.. u drzavnom vrticu barem znate da je prostor maksimalno prilagodjen djeci jer je odmah i radjen za tu namjenu a ne adaptiran.. na kraju krajeva, rijetko kada se desi da sva upisana djeca dodju u vrtic, uvijek netko nedostaje..
sto se tice bolezljivosti, opet ponavljam, sto msilite, tko ce prije odreagirati u slucaju neke epidemije, zarazne bolesti - privatnik koji nema glavnu medicinsku sestru (ili je ima povremeno) ili drzavni vrtic koji je ima na puno radno vrijeme? a sto se tice prehlada i ostalih "djecjih" bolesti, ionako ce im biti neizbjezne kada krenu u skolu..

vjerujte mi, iz prve ruke, privatni vrtici su nuzno zlo. njima je bitniji produkt (da se pokazu svijetu), tocno ono sto je pia navela - tjera ih se na pozornicu kada su predstave i slicno, dok u drzavnim vrticima naglasak je na procesu - nije bitno kako ce rezultat aktivnosti izgledati, bitna je sama aktivnost i ono sto djeca njome dobivaju: iskustvo!

eto, toliko za pocetak od jedne tete, ukoliko vas ista zanima slobodno pitajte
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2008., 10:29   #103
La_LuNa draga, to se traži!!! Savjeti nekoga sa takvim iskustvom. Vidiš ove informacije dobili smo od roditelja koji su subjektivni i vjerojatno više vjeruju onome:koliko platiš toliko dobiješ(što NAŽALOST danas više ne vrijedi)!!! Mi smo neiskusni na tom području, pa smo odlučili propitat! Nemamo viška novaca, ali na dodatna odricanja spremni smo ako se to od nas bude tražilo S RAZLOGOM.
Što se tiče ovog što si ti Lali Puna pitala dalo bi se raspravljat o tome, ali budući da nisam stručnjak za to mogu ti samo reći svoje mišljenje: ako imaš veći broj djece malo-malo ti netko bude bolestan, pa se u takvim grupama bolesti duže prisutne. Isto tako lakše je izolirati manji broj oboljelih tipa 2 u grupi od 10 djece nego 6 u grupi od 30 djece. Što se tiče vrsta bolesti - po meni veća je šansa da u većoj grupi bude više vrsta, jer treba uzeti u obzir broj ljudi s kojima je taj veći broj djece van vrtića u kontaktu. To je dakle moje mišljenje Mene ne smeta što će si mali jačati imunitet - bojim se tko će mi ga čuvati(nemam nikoga)kada bude bolestan, jer ne znam kako će moj poslodavac reagirati na moja izbivanja s radnog mjesta.
__________________
Zaljubljena !!!
Fanika is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2008., 10:39   #104
Fanika, nema ti to veze toliko s brojem djece, nego s tim kakvi su roditelji.
Neki djetetu daju Lupocet i posalju ga u vrtic. Dalje ovisi kako ce medicinska sestra i tete reagirati, hoce li takve roditelje opomenuti ili pustiti.
Vrtica drzavnih imas raznih, nas je recimo super (al nije ni blizu tvog kraja grada). AL sve u svemu, vise sam cula pozitivnih nego negativnih iskustava.

Prvu godinu jaslica ces vjerojatno biti vise doma nego na poslu i to ti je tak.
Njima imunitet mora stasati, a to se dogadja kroz preboljene bolestinice.
Oke, mozda ces imati srece

Ako si to ne mozes priustiti na poslu, razmisli o dadilji.
Privatne jaslice te nece postedjeti toga. La Luna ti dobro veli.
Zmijica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2008., 10:42   #105
baš kao što je zmijica rekla, posebno na početku je katastrofa sa bolestima u vrtiću...h. mi je od 4 tjedna boravka u vrtiću već dva puta bila bolesna, sigurno je teško to uskladiti sa poslodavcem koji nema za to razumjevanje
__________________
H. 29.08.2007. - L. 12.03.2011.
blond lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2008., 12:39   #106
Drage žene hvala vam puno!!! Sad mi se prilično razbistrila slika o gradskim vrtićima. Recite mi samo kako se upisuje na listu - da li postoji jedna lista za sve gradske vrtiće, pa te rasporede ili ideš u svaki vrtić posebno ili
__________________
Zaljubljena !!!
Fanika is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2008., 12:47   #107
imaš na www.zagreb.hr (barem u vrijeme prijava bude, ne znam ima li i sad) prijavnicu koju ispuniš, atamo ti i piše koje sve dokumente moraš priložiti. prijave su u svibnju. prijavljuješ se u svaki vrtić posebno.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2008., 12:47   #108
Mislim da je svaki posebno.
lopticica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2008., 23:31   #109
Moj sinčić je rođen u 12. mjesecu 2007. Predali smo u 6 državnih jaslica i naravno da nismo dobili mjesto. Obrazloženje je da "ne udovoljavamo uvjetima natječaja" jer je natječaj za djecu rođenu do 31.08.2007. !!!!! Pa kaj se u ovoj državi mora tempirati i kad ćeš roditi dijete da bi "upalo" u državni vrtić???? Sad sam u potrazi za privatnim jaslicama koje mi nisu baš drage, ali opet draže od tete čuvalice (nemam nikoga pouzdanog, a ne dolazi u obzir da mi neke nepoznate žene čuvaju dijete, jer nikad ne znaš kaj ti rade s njim dok te nema). Ako ne nađem privatne jaslice morat ću na neplaćeni kako bi čuvala dijete i nagodinu pokušala ponovo sa prijavom u državni (tad ćemo barem zadovoljavati uvjete). Naravno da će nam biti grozno teško ako budem na neplaćenom živjeti od plaće MM, ali nemam drugu opciju (baka servis - 0 bodova).
Molim preporuku za privatne jaslice na zapadnom dijelu grada. (Nemo???)
didida is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2008., 10:36   #110
didia, sto se tice rodjenja tvog sincica, mislim da ne primaju svi vrtici djecu mladju od navrsenih godinu dana do pocetka pedagoske godine u koju se upisiju, ali znam da ima vrtica koji ih primaju vec sa navrsenih 6 mjeseci. drzvnih vrtica. mozda si pogrijesila jer nisi u takve predala papire? ukoliko jesi, onda si se trebala pobuniti jer te nisu mogli odbiti s tim obrazlozenjem.
a sto se tice privatnih jaslica, jesi li jos doma, ne radis? predlazem ti da si uzmes par dana slobodnog vremena za obilazak privatnih vrtica. obidji ih, sama pogledaj uvijete i prostorije u kojima jaslicari borave, popricaj s ravnateljicama tih vrtica no ne uzimaj im sve sto ti kazu zdravo za gotovo, jer se svaki mora hvaliti i preuvelicavati. sama procijeni sto mislis da je bolje. bilo bi idealno da stupis u kontakt s nekim roditeljima u jaslicama koje ti se svide, da cujes i njihove impresije o tom vrticu (mada ni to, vidjeli smo na Fanikinom primjeru, ne moze biti pouzdano mjerilo). i niposto, niti ti niti sve ostale majke, nemojte misliti da cijena garantira kvalitetu!
eto, to je najbolji savijet koji mogu dati roditeljima koji se odluce ili su primorani na upis u privatni vrtic. pogledajte, pronjuskajte, sami prosudite. na kraju krjeva, majcinski instinkt nije zanemariv
sretno, ovdje sam ako imate pitanja.
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 12:41   #111
evo nas kako smo i obecali da cemo se javiti nakon prvih tjedana adaptacije..
naime,mi smo se upisali u "famozni" nemo i mi zasad ne mozemo dati niti jedan prigovor kako na rad odgovornih u vrticu tako i rad teta koje tamo rade..
naime,nas je ugodno iznenadilo sto u nasoj mladoj jaslickoj skupini su u svakom trenutku 2 tete na njih 10 sto izprva nisam mogao vjerovati,ali sam se vise puta uvjerio u to..
redovito ih presvlace,igraju se i pod nadzotrom su stalno a mogu i potvrditi to osobno jer sam par puta isao gledati malog da vidim kako se ponasa vani..
mi smo zapravo vrtic u globau dobro primili..ali ne i odlicno..prolazimo fazu adaptacije koje se manifestira tek kad dodemo doma...
histerija,bezrazlozno plakanje,vristanje,odbijanje jela,"nosi me,nosi me" i vjesanje je samo niz radnji koji nas maleni nama priusti za vrijeme boravka doma..
u vrticu-bubica! vise nece niti zaplakati kad ga ostavimo,jede da sjedi za stolom sto je doma mission impossible,pere ruke sam,miran je kad mu se presvlaci pelena...
nadams e da ste dosad skuzili sto sam htio reci..
uglavnom,mi smo zadovoljni.naravno cijena je uvijek diskutabilna kod privatnih vrtica,ali kad se moralo,moralo se...
2 tjedna nam je zasad dobro..vidjet cemo kako cenam biti nakon prvih mjesec dana..
uglavnom,bit ce te detaljno izvjesceni..
noic is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 14:00   #112
Da ne kompliciram previše...
Dora je upisana u privatne jaslice u Centru - ocjena : ODUŠEVLJENA SAM ! mlade tete, daju sve od sebe da ih izanimiraju, zabave, i učine dan lijepim...Dora je uvijek čista, premotana, čiste guze, umivena, sita i naspavana...Šetaju svaki dan, voće je 2 puta na meniju, povrće i meso svaki dan, dakle zdrava prehrana, D. baš nije prve dane htjela spavati pa su je nunale i vozale dok nije zaspala....i još sva sila toga...
Damian, stariji brat, išao je na Jarunu u državne jaslice i vrtić - ocjena: KATASTROFA! Tete starije, valjda zato i nervoznije i sa manje strpljenja, često bolestan, zamazan, crvene guze...Jednom mu se upalilo jako oko...od 8 ujutro do 12 kada sam došla po njega i odvela ga na hitnu u Klaićevu zbog zatvorenog i upaljenog oka, niti jedna teta, a bome niti medicinska sestra koja je bila sa njima, nisu se udostojile barem mu u toploj vodi gazom isprati gnoj!!!
Fran, drugi stariji brat, iša na Kaptolu u državne jaslice i vrtiće - ocjena: SUPER! Skoro isto kao u privatnim jaslicama, samo što su ove državne, a tete, iako malostarije, bile su savršene. Grupa je bila manja i mogle su se posveteti svakome posebno...

Dakle, iskustva su različita, ne isključujem da Dora možda vrtićki dio neće ići u državni vrtić, no kako sada stvari stoje, privatno mi je i više nego super!
__________________
Zaljubljena u svoju mrvicu...
Škiljo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 15:04   #113
evo da i ja pohvalim jedan privatni!brat sunce na pantovčaku,drže ga časne.imaju 2 grupe i nažalost nema jaslica!cijena 550,tete mlade i stručne,po 2 časne i dvije vanjske,prošli smo prilagodbu,istina još plače ujutro doma ali..vrt ogroman i opremljen ko redox vrtići,u maloj grupi cca 15 u velikoj čak 28! idemo mjesec dana,zasad nije bila bolesna a vidjećemo.
sami is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2008., 13:55   #114
privatni vrtić-novi zagreb, zapad

evo mene zanima pošto nisam iz zagreba, a na netu nisam uspila nać ništa o tome jel ima koji privatni vrtić u blizini Laništa, Remetinca, Savskog gaja ili slično?imate li kakva iskustva,preporuke??
unaprijed zahvaljujem svima
__________________
Više neman vrimena za ništa.
sandrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2008., 21:50   #115
kakav je vrtić ZVONČICA u sesvetama???
cviljo123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2008., 13:06   #116
Quote:
cviljo123 kaže: Pogledaj post
kakav je vrtić ZVONČICA u sesvetama???
imam kolegicu koja tamo radi, spram ostalih privatnih vrtica u Sesvetama je okej (tete su relativno stalne, hranu im dovoze iz privatnog vrtica Bubamara koji ima svoju kuhinju, dakle nije iz keteringa, dolazi im povremeno pedagoginja, dopustaju adaptacije s roditeljima). minusi su sto nemaju dvoriste pa starija djeca boravak na zraku provode u obliznjem parkicu, dok jaslicari uopce nejdu van. ravnateljica je pristupacna i puna razumijevanja. voli posao koji radi, sto se naravno odmah vidi, zarada joj nije primarni cilj.
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2008., 15:22   #117
Upisala sam Leona u privatni vrtić Kučica u Stenjevcu. Kreće sljedeći tjedan. Za sad sam oduševljena sa svime.
milkica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2008., 23:45   #118
Mame, da li znate ima li u dubravi privatni vrtić koji vode časne sestre? mislim da mi je to netko jednom spomenuo, ali nisam sigurna, pa bih bila zahvalna za nekakvu informaciju!
Judy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2008., 10:32   #119
Quote:
milkica kaže: Pogledaj post
Upisala sam Leona u privatni vrtić Kučica u Stenjevcu. Kreće sljedeći tjedan. Za sad sam oduševljena sa svime.
Jel bi mogla napisati neke detalje još? Kolike su grupe, kakva je hrana, smještaj, cijena? Vidim da kreće tek sljedeći tjedan, pa napiši onoliko koliko znaš za sada.
mel777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2008., 18:00   #120
Quote:
milkica kaže: Pogledaj post
Upisala sam Leona u privatni vrtić Kučica u Stenjevcu. Kreće sljedeći tjedan. Za sad sam oduševljena sa svime.
kada si ga upisala? jel ima još mjesta? jel imaju jaslice?
__________________
#timBabyLasagna
stella24 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:33.