Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.04.2008., 14:34   #61
Quote:
Simba-OS kaže: Pogledaj post
Nisi jedini, mnogi su pobjegli i na najrazličitije načine se vraćali u Hrvatsku i priključili se ZNG-u. Ali ovaj Livade je ostao, služio do kraja. U vrijeme dok je on nosio JNA odoru ja sam sjedio u rovu s kolegom koji je prije toga isto pobjegao.

Jednu stvar treba napomenunti, odlazak na služanje vojnog roka u JNA, u vrijeme kad je Hrvatska bila sastavni dio SFRJ, bilo je zakonska obveza i svatko tko je otišao, otišao je sukladno tada važećem zakonu. Ne odazvati se, pobjeći bilo je protupravno. Po meni pravilno i moralno i jedino što se napraviti trebalo. A kad je rat počeo, onda je rat. I onda se bilo spremno na žrtvu za domovinu. Zakon o pravima hrvatskih branitelja odnosi se na te i takve, moralne i hrabre ljude. Ali ne i na one koji su, dok je rat bijesnio, služili neprijateljsku vojsku. I sad još temeljem toga traže nekakva prava. Slobodno nek ih traže. Od Srbije.
pa mislim da neki nisu mogli pobjeći. ti pričaš o bijegu kao da se radi o bijegu od kuće.
pa nije on ostao zato što mu se ostajalo, nego što nije mogao pobjeći. što je to teško shvatiti da nisu svi bili u istoj poziciji.
markozzz is offline  
Old 21.04.2008., 17:15   #62
Quote:
markozzz kaže: Pogledaj post
pa mislim da neki nisu mogli pobjeći. ti pričaš o bijegu kao da se radi o bijegu od kuće.
pa nije on ostao zato što mu se ostajalo, nego što nije mogao pobjeći. što je to teško shvatiti da nisu svi bili u istoj poziciji.
Pa to ja zelim nom stop da dokazem da nije bilo moguce pobjeci da vam bude jasnije moram reci di sam sluzio sluzio sam na Manjaci pa ti bjezi ako mozes.
LIVADE is offline  
Old 21.04.2008., 20:44   #63
Quote:
sparuga kaže: Pogledaj post
,poziv za jna sam dobio prije nego sam završio školu da idem u kraljevo(središnja srbija) a pošto sam iz pule totalno vojnog grada znao sam šta me čeka,u 6 mjesecu sam trebao iči tj 20.6,91 sam trebao biti tamo a nisam se odazvao i na vojnom odsjeku smo molili ja i još neki da nas oslobode kad je sranje na vidiku ali nije bilo šanse pokojni radolovič i gđa kalebič su nas svejedno slali,a meni i još nekima su poslali vojnu policiju(JNA da ne zaboravite)po nas i mene su na ulici uhvatili i odbeli 26.6 u kraljevo kampanjolom
Ti isti ljudi su poslije slali ljude da se boru za Hrvatsku a ako si im platio nisi išao.
Ja znam čovijeka koji je bio na fronti par godina i poslije je tražio da ga pošalju bliže a gospon Radolovič nije htio dok skoro nije naučio letiti.

Inače Radolovič je umro od raka.
Cibertron is offline  
Old 22.04.2008., 00:05   #64
i dabog da da u grobu neimamo mira kao što ja nisam imao mira radi njega dok mu je sin studurao u parizu
sparuga is offline  
Old 22.04.2008., 07:57   #65
Quote:
markozzz kaže: Pogledaj post
pa koja je onda to država. ako je hrvatska pravni nasljednik jugoslavije i odgovorna je za ostale obveze proizašle iz SFRJ onda je valjda odgovorna i za ovo prema današnjim državljanima RH.
nemože za nešto biti pravni nasljednik, a za drugo ne.
Čekaj malo, o čemu mi pričamo? Koje je to stečeno pravo koje proizlazi iz služenja vojnog roka?
Simba-OS is offline  
Old 22.04.2008., 07:59   #66
Quote:
markozzz kaže: Pogledaj post
onda po toj logici može i livade tražiti od RH neku oštetu ili naknadu.
ne vidim neku vezu između boraca NOB i RH, kao ni vezu JNA i RH.
znači jugoslavija se raspala, RH je pravni nasljednik i onda on ima pravo tražiti, a hoće li što dobiti to je druga stvar. sumnjam bez nekog donešenog zakona
Pa može on tražiti što hoće, svatko može tražiti što hoće. Ali kako kažeš, neko pravo mora biti regulirano zakonom, da bi to pravo ostvario.
Simba-OS is offline  
Old 22.04.2008., 15:14   #67
Quote:
Simba-OS kaže: Pogledaj post
Čekaj malo, o čemu mi pričamo? Koje je to stečeno pravo koje proizlazi iz služenja vojnog roka?
po toj logici koje je pravo boraca NOB-a za mirovinu u RH ( ne radi se o radničkoj mirovini nego boračkoj- koja nije mirovina u pravom smislu nego više kao neki oblik naknade), pa je ipak RH daje.
on se isto može pozvati na izvanredne okolnosti ( budući da su neki ljudi ovdje pisali da su usprkos lošem stanju na terenu morali ići jer ih je vojna policija hapsila).
mogu se oni ujediniti u neku udrugu i tražit od sabora da izglasa zakon. nemora ih se izjednačit s braniteljima, ali mogu tražit neku naknadu ( posebno mislim na one koji su otišli kad se već zakuhalo naveliko)
markozzz is offline  
Old 22.04.2008., 15:15   #68
Quote:
Simba-OS kaže: Pogledaj post
Pa može on tražiti što hoće, svatko može tražiti što hoće. Ali kako kažeš, neko pravo mora biti regulirano zakonom, da bi to pravo ostvario.
želim reći da mogu pokušati, a hoće li uspjet nisam siguran.
markozzz is offline  
Old 22.04.2008., 17:53   #69
Quote:
markozzz kaže: Pogledaj post
po toj logici koje je pravo boraca NOB-a za mirovinu u RH ( ne radi se o radničkoj mirovini nego boračkoj- koja nije mirovina u pravom smislu nego više kao neki oblik naknade), pa je ipak RH daje.
on se isto može pozvati na izvanredne okolnosti ( budući da su neki ljudi ovdje pisali da su usprkos lošem stanju na terenu morali ići jer ih je vojna policija hapsila).
mogu se oni ujediniti u neku udrugu i tražit od sabora da izglasa zakon. nemora ih se izjednačit s braniteljima, ali mogu tražit neku naknadu ( posebno mislim na one koji su otišli kad se već zakuhalo naveliko)
Ponavljamo se: boračka mirovina jest stečeno pravo. Stečeno temeljem nekog zakona u SFRJ. Nadalje, pitaš kakve veze imaju borci NOB s RH, ja ti citiram Ustav RH:

Izražavajući tisućljetnu nacionalnu samobitnost i državnu opstojnost hrvatskoga naroda, potvrđenu slijedom ukupnoga povijesnoga zbivanja u različitim državnim oblicima te održanjem i razvitkom državotvorne misli o povijesnom pravu hrvatskoga naroda na punu državnu suverenost, što se očitovalo:

...
– u uspostavi temelja državne suverenosti u razdoblju drugoga svjetskog rata, izraženoj nasuprot proglašenju Nezavisne Državne Hr­vatske (1941.) u odlukama Zemaljskoga antifa­šis­tič­kog vijeća na­rodnog oslobođenja Hrvatske (1943.), a potom u Ustavu Narodne Republike Hrvatske (1947.) i poslije u ustavima Socijalističke Republike Hrvatske (1963.-1990.)
...


I još nešto: čak niti branitelji DR, po Zakonu o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata, nemaju apsolutno nikakva materijalna prava samo temeljem činjenice da su sudjelovali u DR. Dakle, autor teme bi prava veća od prava hrvatskih branitelja, samo zato jer je služio JNA. Ne čini li ti se to malo protivno zdravoj logici?
Simba-OS is offline  
Old 22.04.2008., 18:28   #70
Dobro pa di bi ja mogo dobiti neke odgovore za ovakva pitanja u RH postoji li neka ustanova di bi se mogo poslati takav upit?
LIVADE is offline  
Old 22.04.2008., 22:15   #71
Probaj u MOBMS .
Simba-OS is offline  
Old 22.04.2008., 22:50   #72
Sta znaci ta kratica?
LIVADE is offline  
Old 22.04.2008., 22:54   #73
Quote:
LIVADE kaže: Pogledaj post
Sta znaci ta kratica?
Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti.
__________________
U životu je važno da ne skidaš pločice sa zida u kupioni!
Korto is offline  
Old 23.04.2008., 12:28   #74
trebali bi mi svi pokrenuti neku peticiju da nas se negdije spomene,i onda pitati zašto gospoda iz vojnih odsjeka koji su nas silom tijerali u jna imaju status branitelja a mi koji nismo htijeli iči več smo odvedeni po nama se sad tu pljuje
sparuga is offline  
Old 23.04.2008., 13:00   #75
Ovo "silom tjerali" ti je upitno. Sve dok je postojala zakonska obveza to je bilo tako. A zakonska obveza postojala je sve do trenutka kad je RH postala samostalna, neovisna i suverena država.

Ukratko, za svaku žalbu, pritužbu, zahtjev ili tome slično, treba imati uporište u nekoj odredbi nekog zakona. Sve ostalo je, osim gubitka vremena, ujedno i bespotrebno bacanje novaca.
Simba-OS is offline  
Old 23.04.2008., 16:34   #76
Quote:
Simba-OS kaže: Pogledaj post
Ponavljamo se: boračka mirovina jest stečeno pravo. Stečeno temeljem nekog zakona u SFRJ. Nadalje, pitaš kakve veze imaju borci NOB s RH, ja ti citiram Ustav RH:

Izražavajući tisućljetnu nacionalnu samobitnost i državnu opstojnost hrvatskoga naroda, potvrđenu slijedom ukupnoga povijesnoga zbivanja u različitim državnim oblicima te održanjem i razvitkom državotvorne misli o povijesnom pravu hrvatskoga naroda na punu državnu suverenost, što se očitovalo:

...
– u uspostavi temelja državne suverenosti u razdoblju drugoga svjetskog rata, izraženoj nasuprot proglašenju Nezavisne Državne Hr­vatske (1941.) u odlukama Zemaljskoga antifa­šis­tič­kog vijeća na­rodnog oslobođenja Hrvatske (1943.), a potom u Ustavu Narodne Republike Hrvatske (1947.) i poslije u ustavima Socijalističke Republike Hrvatske (1963.-1990.)
...


I još nešto: čak niti branitelji DR, po Zakonu o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata, nemaju apsolutno nikakva materijalna prava samo temeljem činjenice da su sudjelovali u DR. Dakle, autor teme bi prava veća od prava hrvatskih branitelja, samo zato jer je služio JNA. Ne čini li ti se to malo protivno zdravoj logici?
vidio sam da traži prava a nisam vidio da traži veća od branitelja DR.

samo ću još napomenuti: nisam čitao ustav, ali npr moj djed je bio u domobranima pa također dobiva naknadu od RH ( neznam dali je to zbog sudjelovanja u ratu ili zbog logora, ali dobro to nije ni tema)
markozzz is offline  
Old 23.04.2008., 19:58   #77
Ma vidi, nitko nema nikakva prava (mirovinu, naknadu, odštetu itd) samo temeljem toga da je sudjelovao u ovom ili onom ratu. Branitelji iz DR imaju pravo na invalidsku mirovinu ukoliko su invalidi, a uzrok invalidnosti je ranjavanje ili bolest prouzročena ratom, odnosno tijekom sudjelovanja u DR, te pravo na tzv. profesionalnu mirovinu (koja je jad i bijeda) ukoliko dobiju otkaz iz HV kao višak, ali i za to je uvjet minimum 20 godina staža. Sam status branitelja, osim udjela u Braniteljskom fondu, ne donosi apsolutno nikakva prava.

Dakle, ljudi su u ratu, kao branitelji, proveli i po pet godina i nemaju temeljem toga nikakva prava, a ovaj bi prava jer je služio JNA dva mjeseca duže. I to s onu stranu bojišnice. Ljudi su 91.-92. ginuli braneći Hrvatsku, a ovaj nije imao muda ni pokušati pobjeći. Zamisli da su Vukovarci rekli: "ma ne može se to" i da su digli ruke o obrane grada heroja.
Simba-OS is offline  
Old 24.04.2008., 16:48   #78
Gospodin Sinba-os nemas ti pojma o cemu je rijec a kolko vidim ni o obrani RH. Ali pustimo to nije to ta tema. A i vidio bi kako bi pricao da si bio na Manjaci okruzen rezervistima citaj Četnicima. Takvi kao ti nisu probali sranja u ratu i imali posla sa tako nesto. Mozda si bio u HV ali naj vjerojatnije si bio Čato ili kuhar.
LIVADE is offline  
Old 24.04.2008., 18:10   #79
livade slažem se s tobom u potpunosti,trebalo je biti tamo pa da se vidi od kuda trebaš pobiječi,5 dana sam putovao po ex yu da bi došao do pule a pukim slučajem sam imao osobnu iskaznicu kod sebe da ne ajd bog jer su me kontrolirali x puta,a što se tiče na "silu odveli"ja i kad sam pobijegao 31.10 91 iz nuštra a došao kuči 05.11 91 hrvatska još nije bila priznata,i na muzilu je još bila jna,(sveti stefan je potopljen 92 koji je vozio opremu u boku kotorsku,a kad sam došao u pulu za 2 dana javio sam se na mup da sam pobijegao i dobio sam putovnicu REPUBLIKE HRVATSKE,tek toliko da znate o legitimnom slanju u jna dok nije priznata rh,a za sve drugo se moglo riješiti osim toga,ma previše vi sad tu pričate o nečemu što vas 80% nije prošlo
sparuga is offline  
Old 25.04.2008., 22:44   #80
Quote:
LIVADE kaže: Pogledaj post
Gospodin Sinba-os nemas ti pojma o cemu je rijec a kolko vidim ni o obrani RH. Ali pustimo to nije to ta tema. A i vidio bi kako bi pricao da si bio na Manjaci okruzen rezervistima citaj Četnicima. Takvi kao ti nisu probali sranja u ratu i imali posla sa tako nesto. Mozda si bio u HV ali naj vjerojatnije si bio Čato ili kuhar.
Ne momak, bio sam pripadnik gardijske brigade od prvog do zadnjeg dana rata, pješaštvo. Ovo tek za tvoju informaciju.
A inače, ovim ad hominem napadom na mene osobno nisi ponudio nikakav kontraargument. I dalje stoji tvrdnja da tražiš više nego što imaju hrvatski veterani DR-a. A za što? Jesi li ranjen? Invalid? Fali ti ruka, noga?
Simba-OS is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:23.