Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.01.2009., 17:28   #61
Quote:
marasovac kaže: Pogledaj post
...
Koliko sam skužio, napisao si da si bio na Tulovim gredama, jesi li baš bio na položaju Tulovih ili si bio na Ruji ili Bobiji?
NINJA 07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2009., 18:33   #62
Quote:
marasovac kaže: Pogledaj post
Ja sam vidio samo jedan VBR naš, i to na kamionu a uglavnom je bio između Starigrada i Selina, i to mjesecima poslije akcije...
Zanima me kad ste vi to djelovali, jeli se možeš sjetiti je li to bilo nakon onoga kad su momci iz treće izginuli, ili ste već i tada bili aktivni.
Jer, koliko sam ja vidio sa Velebita taj dan, nismo im baš nešto uspješno parirali...
U uvodnom linku koji sam stavio, piše da je u topništvu bio odnos 4:1 u njihovu korist, a meni se bar tada, odozgo činilo da je toga puno više na njihovoj strani...
U biti jedino učinkovito što sam ja mogao vidjeti sa naše strane je bila ona topnička bitnica 130mm koja je bila blizu Male Paklenice...
Da ...mislim da je to bilo poslije akcije....došli smo u smjenu topništvu 3 gbr...

Nisam siguran da li je i pješadija 3 gbr zamjenjena našom....

Haubice 122 su bile na onoj cesti prema posedarju....prije onog motela što je srušen.....kažu da je tamo bio okršaj sa srpskim tenkovima.....prije tog motela imaš prteni put lijevo dolje...kad ideš iz zadra.....ravno u veliku rupu...... dolje je bio vinograd....al sve minirano...

a baš naši topovi 155 su bili u nekom selu...baš na toj cesti zadar-posedarje.....blizu glavne ceste...

To je sve bilo poslije te velike akcije.......dok smo mi bili tamo...bilo je par manjih......

išli smo na par smjena....onda su nas poslali dolje....s našim155...3 je preuzela svoje.....
__________________
20 god vojske
maystor1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2009., 20:19   #63
Quote:
marasovac kaže: Pogledaj post
Koliko ja znam Milin je topnik, mislim da je on bio načelnik topništva, a u "Oluji" je bio zamjenik Rajčiću koliko ja znam.
Inače, ulazak u Smoković nije bio problem, trebalo je samo zgaziti njihove položaje na Muspstanu i onda ovo drugo pada poslije samo od sebe.
Važno je napomenuti da je sredinom 1992. u vrijeme dok su pripadnici 2. bojne 159. brigade držali u okruženju brdo Križ, i kad smo to oslobodili, jedna ojačana satnija 1. bojne 159. brigade koju je vodio Vlado Rapan, ušla je u Crno, ali se tenk i bunker na Muspstanu nisu uništili i ta naša napadajna akcija je propala, još je mali Lenđer sa Vošte ostao trajni invalid jer ga je pogodilo iz tenka.
To je ona situacija kad su ga ovi pederi što su bili s njim ostavili da ga tenk pregazi, a onda sam vidio i nevjerovatnu hrabrost i ludost dva čovjeka, jedan je Perović stariji, a drugi Ivica Galac, obojica iz Mungosa.
Nisu imali protuoklop, nego se Perović iz drugog pravca zaletio na tenk i počeo pucati po njemu iz automata, naravno nije mu mogao ništa, ali cilj je postigao, privukao je tenk da ide za njim i onda munjevito uletio u jednu kuću. ovaj iz tenka opali tri komada u kuću i ja govorim "gotov je", kad vidiš njega kako s druge strane kuće, koju ovaj iz tenka ne može vidjeti iskače kroz prozor naglavu, kao u filmovima. I dok se to sve događalo, dok se tenk zabavljao Perovićem, Galac je stavio Lenđera na leđa i iznio ga iz opasne zone. Akcija je propala pod broj jedan zato što Sveto Letica nije poslao obećanu topničku potporu, ali mogli smo mi to i bez toga riješiti da nam zapovjednik Vlado Rapan, rijetko glup i nepismen totalno nesposoban čovjek nije vodio napad. Zato se ratna sreća na ovom području i počela mjenjati tek dolaskom Ante Gotovine, jer kod njega takav diletant nikad ne bi mogao prismrditi tako važnoj operativnoj funkciji.
Na kraju je Grancarić iz Dikla i mali Severin Kohne, sa osom su trčali iz Babin duba na Musapstan sa osom, da sjebu taj tenk koji je zapravo bio jedina prijetnja, ali putem ih je prao snajper, i kad su došli do krajnje točke tenk je zašaom iza jedne zgrade i više nisu mogli ništa. Sjećam se kako je Grance poludio, Rapan može biti sretan što mu ono punjenje iz ose nije ispalio ravno u glavu. Šest mejseci prije toga, na novu godinu 1992. bili smo u Crnom, ali je stigla zapovijed da moramo nazad, pa smo se povukli bez ispaljenog metka...
A u "Maslenici" je to dopalo sedmu domobransku, s tim da im je Gotovina dao Antu Rossa i par njegovih momaka da to pojačaju.
I sad, stoji sedma na vodovodu na bilom brigu kad dolazi Rosso, pozdravi dečke, uzme dalekozor i jedno pola sata nijemo promatra.
Nakon toga se diže i reče: momci riješićemo to, vraćam se brzo, i ode.
Vratio se nakon sat vremena i iz auta nešto izvlači. Bio je to raketni sustav "Milan". Ode gore, namjesti raketu, opali i odvede je ravno u četnički zapovjedni bunker, okrene se legne na travu i kaže:
"Dečki, odmorite se, opustite se, zapalite ko ima, mi ćemo za dva-tri sata ući unutra bez ikakvog otpora."
Upravo tako se i dogodilo...
Bruno Milin je bio topnik, kasnije zapovjednik 20-og diviziona.
Ovo je Ferdo Milin.
mwm is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 08:09   #64
Quote:
maystor1 kaže: Pogledaj post
Mislim da ih je najviše izginilo iz našica....ne znam koja je to bojna bila...

sve su ti to slavonci.......slavonski inat.....zajebali su se srbi malo....

nisu baš mislili da će to bit tako...

btw.....peta brigada je imala haubice 155.....i vbr dac-ove.....

mogu ti reć...da smo im vratili milo za drago..

imali smo dobre izviđače.......pogodili smo im i neke face....

znam da su kukali na radiju tri dana...

mislim da je to bili u proljeće 93...

ni ja više ne mogu poslagat datume...


imali smo najbolje izviđače
Macanović is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 18:30   #65
Ovo je dokumentarac o tim događajima , ako ga netko nije vidio , tu je sve dobro objašnjeno.
http://braniteljski-portal.hr/node/380
Keva is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 18:32   #66
Quote:
mwm kaže: Pogledaj post
Bruno Milin je bio topnik, kasnije zapovjednik 20-og diviziona.
Ovo je Ferdo Milin.
A Ferdo Milin je koliko ja znam muž od Suzi Oštrić i stoper N.K. Zadar, ne znam kakve on ima veze s akcijom "Maslenica", osim ako postoji još jedan Ferdo Milin.
marasovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 18:37   #67
Quote:
NINJA 07 kaže: Pogledaj post
Koliko sam skužio, napisao si da si bio na Tulovim gredama, jesi li baš bio na položaju Tulovih ili si bio na Ruji ili Bobiji?
O svom sudjelovanju ne želim reći niti slova na forumu, ne samo u ovoj operaciji već uopće u domovinskom ratu, jer ja nisam bitan, i to mi zvuči nekako glupo, kao da reklamiram sam sebe...
Ali tebi i ostaloj braći po oružju mogu što god treba poslati na pm ako hočeš...
Jedino što mogu reći je da sam ja bio "leteći", tako sam počeo otpočetka, pa mi je poslije ušlo u krv, tražio sam da me se šalje tamo gdje se nešto radi, jer sam najviše ispaljivao na živce dok su bila ona dugačka primirja, ništa se ne događa, a ti moraš lupati čuku ko neki kreten, to me ubijalo...
marasovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 18:45   #68
Quote:
maystor1 kaže: Pogledaj post
Da ...mislim da je to bilo poslije akcije....došli smo u smjenu topništvu 3 gbr...

Nisam siguran da li je i pješadija 3 gbr zamjenjena našom....

Haubice 122 su bile na onoj cesti prema posedarju....prije onog motela što je srušen.....kažu da je tamo bio okršaj sa srpskim tenkovima.....prije tog motela imaš prteni put lijevo dolje...kad ideš iz zadra.....ravno u veliku rupu...... dolje je bio vinograd....al sve minirano...

a baš naši topovi 155 su bili u nekom selu...baš na toj cesti zadar-posedarje.....blizu glavne ceste...

To je sve bilo poslije te velike akcije.......dok smo mi bili tamo...bilo je par manjih......

išli smo na par smjena....onda su nas poslali dolje....s našim155...3 je preuzela svoje.....
Da, to sve objašnjava, morali smo stalno premještati topništvo po potrebi upravo zato što nismo imali dovoljno cijevi u odnosu na njih.
Znam gdje je taj vinograd, tamo sam zamalo glavu izgubio na one mine, kad smo ih išli skidati da ih možemo staviti ispred nove bojišnice na crti Paljuv-Pridraga, bila dvica, kukuruz, već sam dignuo žicu, i bio bi otišao sto posto, nego je sreća bila u tome što je osigurač bio zapekao, nije odolio atmosferskim utjecajima koji su ga pratili dvije godine...
Ako uopće mislimo na isti vinograd, ovaj je bio nekako okrenut od zelenog hrasta prema Slivnici...
marasovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 19:03   #69
Inače, na ovom linku koji sam stavio u uvodni post, ima nekih stvari s kojima se ne slažem, ali od svih koji postoje na interenetu ovaj mi se učinio najvjerodostojnijim.
Moram reći za ovo, da su gubici naših snaga bili 127 ljudi, to je točno, ali, najvjerovatnije zbog pogreške umjesto datuma 31.03. 1993. trebalo je stajati 31.03. 1994. jer je cijela bojišnica ostala aktivna i živa sve do potpisivanja zagrebačkog sporazuma o primirju...
Tome u prilog ide i činjenica koju je nakon one Mesićeve "poslanice" o operaciji iznio MORH, da je do kraja 1993. poginulo 112. branitelja na cijeloj bojišnici, od Svetog Brda, do Sinja...
Ono što znam sigurno je da su agresorski diverzanti u prvom mjesecu 1994. likvidirali nekoliko pripadnika 112. brigade u Pristegu (ne mogu se sjetiti točno, mislim da su bila trojica ili četvorica, pa su minirali naše haubice 105mm u Radašinovcima, ali tu srećom nitko nije stradao, i znam da je također Boris Nikpal, poginuo na tom terenu negdje u veljači 1994. dakle mislim da se ovi podaci odnose zbirno na događaje od 22. 01. 1993. pa sve do 31.03. 1994.

Ono što je sigurno to je da operacija nije održana radi lokalnih izbora, da nismo izgubili 185 ljudi, da smo se makli dalje od jednog milimetra, i da to vepru nije rekao naš vrhovni zapovjednik.
marasovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 19:09   #70
Iz fundusa HTV-a
marasovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 19:13   #71
Quote:
Keva kaže: Pogledaj post
Ovo je dokumentarac o tim događajima , ako ga netko nije vidio , tu je sve dobro objašnjeno.
http://braniteljski-portal.hr/node/380
Keva, ovo ne radi, baš bi ga od gušta ponovno pogledao ali ne radi.
Ako ima tko da proba radi li mu link pa da znam je li do linka ili mi nešto s kompom nije u redu?
Hvala.
marasovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 19:59   #72
Znam da ova tema nije jako atraktivna jer u njoj nema ni partizana ni ustaša, ni isprdka tita ni pandana mu Pavelića, ali i ignoriranje ove teme samo pokazuje koliko se domovinski rat zapravo cijeni.
Ovo pogotovo vrijedi za one koje se deklariraju desničarima, jugoslavene nisam ni očekivao na ovoj temi osim eventualnog trolanja i spamanja teme.
Nastavite vi biti (izmišljene)bitke na sutjesci i neretvi i dalje, ali znajte da Hrvatsku nisu stvorili no ustaše ni Pavelić, a još manje partizani i tito, nego je stvorila legendarna Hrvatska Vojska iz domovinskog rata na čelu sa Vrhovnikom doktorom Franjom Tuđmanom.
Evo modovi, sad možete zaključati ovu temu, iako bi ja o "Maslenici" mogao pričati pet dana bez stajanja, a pogotovo o situaciji u Škabrnji u to vrijeme,fajtu između 9. bojne HOS-a i Draganovih specijalaca, ali kome kad ih više zanimaju save kovačevići i lole ribari, maxovi luburići i ljube miloši od pravih i istinskih boraca za Hrvatsku.
marasovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 23:15   #73
Quote:
marasovac kaže: Pogledaj post
A Ferdo Milin je koliko ja znam muž od Suzi Oštrić i stoper N.K. Zadar, ne znam kakve on ima veze s akcijom "Maslenica", osim ako postoji još jedan Ferdo Milin.
Ajde malo stani na loptu i ne sramoti se.
Da, postoji još jedan Ferdo Milin. Imaš ga i u filmu "Pobjednici" kojeg si navodno gledao, a inače je vlasnik firme Techcommerce.

EDIT: http://www.cursor.hr/pa.nsf/a2b44f0c...e?OpenDocument

Zadnje uređivanje mwm : 25.01.2009. at 23:23.
mwm is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 23:22   #74
Quote:
marasovac kaže: Pogledaj post
a pogotovo o situaciji u Škabrnji u to vrijeme,fajtu između 9. bojne HOS-a i Draganovih specijalaca, ali kome kad ih više zanimaju save kovačevići i lole ribari, maxovi luburići i ljube miloši od pravih i istinskih boraca za Hrvatsku.
Mene bi jako zanimalo, ako ti nije tesko pisi.

Viruj mi da citamo i da nas zanima, ali nemozemo sudjelovat u raspravi jer nismo sudionici tih dogadjaja.
__________________
Dalmatinska Zagora !
Hrvoje is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 23:25   #75
Quote:
Hrvoje kaže: Pogledaj post
Mene bi jako zanimalo, ako ti nije tesko pisi.

Viruj mi da citamo i da nas zanima, ali nemozemo sudjelovat u raspravi jer nismo sudionici tih dogadjaja.

Piši marasovac.
Čita puno ljudi i topic o Vukovaru, al ne piše jer nisu sudionici..
__________________
Krepat ma ne molat
Mr.No. is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 23:31   #76
Quote:
marasovac kaže: Pogledaj post
Ono što znam sigurno je da su agresorski diverzanti u prvom mjesecu 1994. likvidirali nekoliko pripadnika 112. brigade u Pristegu (ne mogu se sjetiti točno, mislim da su bila trojica ili četvorica, pa su minirali naše haubice 105mm u Radašinovcima, ali tu srećom nitko nije stradao, i znam da je također Boris Nikpal, poginuo na tom terenu negdje u veljači 1994. dakle mislim da se ovi podaci odnose zbirno na događaje od 22. 01. 1993. pa sve do 31.03. 1994.
jel bilo i nasih upada diverzanata?

Cuja san za jedan slucaj da je tip iz Vodica donia zivog cetnika.
__________________
Dalmatinska Zagora !
Hrvoje is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 23:36   #77
Quote:
Hrvoje kaže: Pogledaj post
jel bilo i nasih upada diverzanata?

Cuja san za jedan slucaj da je tip iz Vodica donia zivog cetnika.
Da, bilo je. Ovo su bili odgovori na naše diverzantske akcije.
Prva je bila kad je poginuo Boris, sačekali su smjenu koja se vraćala sa čuke, duboko u našem teritoriju.
Druga je bila podmetanje eksploziva u cijev jedne haubice 105 i pod streljivo. Streljivo je eksplodiralo, eksploziv u cijevi se nije aktivirao (upaljači koji rade na svjetlost). Interesantno je da su i u ovom slučaju došli s leđa, iz sela.

EDIT: ovo sve se nije događalo u akciji Maslenica, već kasnije.
mwm is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 23:39   #78
Quote:
marasovac kaže: Pogledaj post
Keva, ovo ne radi, baš bi ga od gušta ponovno pogledao ali ne radi.
Ako ima tko da proba radi li mu link pa da znam je li do linka ili mi nešto s kompom nije u redu?
Hvala.
Čuj , meni link radi , ali htio sam te pitat znaš li nešto više o selu Smrdelj
kod Zadra ? Pitam jer me zanima da li je istina , da su to selo zvali " mali
Vukovar " i da su tamo vođene najžešće borbe 1991. na tom području ?
Keva is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 23:40   #79
Quote:
Keva kaže: Pogledaj post
Čuj , meni link radi , ali htio sam te pitat znaš li nešto više o selu Smrdelj
kod Zadra ? Pitam jer me zanima da li je istina , da su to selo zvali " mali
Vukovar " i da su tamo vođene najžešće borbe 1991. na tom području ?
Smrdelj je zaseok Zemunika donjeg, da vodile su se žestoke bitke na tom mjestu. Moguće i najžešće, teško je procijeniti.
mwm is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 23:41   #80
o diverzantskim akcijama i sudionicima se jako malo moze procitat.
A zadarsko zaledje je sigurno bilo "dosta zivo" sa diverzantskon akcijama, ili?
__________________
Dalmatinska Zagora !
Hrvoje is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:06.