Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.10.2021., 20:48   #1
Hitno trebam pravni savjet!!

Pozdrav svima 
Ukoliko ovdje ima neka pravnica, ili netko tko je imalo upucen, voljela bi da me posavjetuje...

2 godine mijenjam radnicu, u pitanju su bile komplikacije u trudnoci i cijeli porodiljni dopust te sa godisnima sveukupno dvije godine.
Ta doticna radnica je podnijela ostavku i ne vraca se, te nije duzna odraditi nikakav otkazni rok.
E tu sad krece moje pitanje, iz firme su me nazvali i rekli da ce na njeno mjesto doci djelatnica koja ima ugovor za stalno, radila je sa
jednim doktorom (drzavna firma je u pitanju) koji je za vrijeme njenog porodiljnog dopusta otisao u koncesiju i ona je trebala ici s njim, no medutim na kraju nije jer je nacula da ce radnica koju sam ja mijenjala dati otkaz i to joj je naravno bila savrsena prilika da ostane raditi i nemaju gdje dalje s njom nego je moraju staviti ovdje.
Meni u ugovoru pise da mi je ugovor do povratka djelatnice sa porodiljnog dopusta, a buduci da se ona ne vraca, imam li ikakve osnove traziti ugovor na neodredeno?

   

  
Space777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2021., 15:56   #2
ne, u državnoj službi može se raditi i preko tri godine na određeno (zamjene, povećan obim posla i sl.) i nema se pravo na ugovor na neodređeno.
prošla sam to.
pikuli is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2021., 16:10   #3
Zar nije manjak sestara i zaposljavaju se bez nekih problema?
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2021., 10:18   #4
Pozdrav,

trebala bih savjet.
Zaposlena sam na neodređeno vrijeme u jednoj državnoj firmi i u postupku mi je premještaj u drugu državnu firmu. Sporazum je na potpisu i trebalo bi sve biti realizirano za 15 dana, međutim, u međuvremenu sam saznala da sam trudna.
Zanima me da li to sad može biti prepreka za premještaj?
dre01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2021., 12:29   #5
"Premještaj" baš ne postoji kao pojam u radnom odnosu ako se radi o dvije firme, dakle dva različita poslavna subjekta.
Drugo je ako se radi o poslovnim jedinicama jedne firme.
Ako je slučaj "premještaja" između različitih subjekata, onda je nekakav hodogram: otkaz/sporazumni raskid u prvoj i prijava u drugu firmu.

Sad, ne znam detalje, možda se u "državnim" firmama radnici mogu preraspoređivati, ali onda su zaposlenici neke "krovne" tvrtke, bitan je OIB poslovnog subjekta: ako su različiti, prebala bi odjava-prijava.
Ako je to slučaj, kod novog poslodavca pravno imaš status kao svaki novozaposleni...

Svakako treba imati u vidu Zakon o radu:
4. ZAŠTITA TRUDNICA, RODITELJA I POSVOJITELJA

Zabrana nejednakog postupanja prema trudnicama, ženama koje su rodile ili koje doje djecu

Članak 30.

(1) Poslodavac ne smije odbiti zaposliti ženu zbog njezine trudnoće, niti joj zbog trudnoće, rođenja ili dojenja djeteta u smislu posebnog propisa smije ponuditi sklapanje izmijenjenog ugovora o radu pod nepovoljnijim uvjetima.

(2) Poslodavac ne smije tražiti bilo kakve podatke o trudnoći niti smije uputiti drugu osobu da ih traži, osim ako radnica osobno zahtijeva određeno pravo predviđeno zakonom ili drugim propisom radi zaštite trudnica.


iz kojega slijedi da novog poslodavca ni ne trebaš obavijestiti o svojoj trudnoći, pa to u trenutku sklapanja ugovora on ni ne zna.
Ako nakon sklapanja ugovora traži neka prava radi očuvanja trudnoće (komplikacije i sl), to te pripada bez obzira na poslodavca, trošak si ionako HZZO-u, ne njemu, njemu si problem samo organizacijski, jer mora tražiti zamjenu.

Svakako nije poželjna situacija za početak rada u novoj sredini, ali imaš zakon na svojoj strani. To može značiti da i možeš ući u spor s mnovim poslodavcem pri traženju svojih prava, ako oni pokušaju neki dribling...

Dakle, pravno ne bi trebala biti prepreka, u stvarnosti bi oni po saznanju o tvojoj trudnoći mogli nekako mijenjati uvjete da prime nekog drugog...ako kažeš da je to u tijeku (ne znam što poadrazumijevaš pod "sporazum", treba biti ugovor o radu), onda je praktično gotova stvar...malo rasčisti sama sa sobom što je "premještaj", jesu li to odvojeni poslovni subjekti...

P.S.
radi se o egzistencijalnim pitanjima, ovo potvrdi kod nekog stručnjaka za radno pravo, Forum i forumaši baš ne snose odgovornost za pogrešno tumačenje propisa...
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2021., 12:43   #6
Hvala na pojašnjenju.
Radi se o premještaju državnih službenika, temeljem sporazum o premještaju, iz jednog ministarstva u drugo.
Znam da nije zavidna situacija ali tak je ispalo, kad mi se sve događa u isto vrijeme.

Ma jasno mi je da "forumaši" ne snose odgovornost , samo sam trebala neki savjet.
dre01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2023., 13:09   #7
Evo da ne otvaram novu temu jer ne znam je li već o tome ili sličnom bilo govora, a jako mi i hitno treba pravni savjet. Dakle na bolovanju sam bez ikakvog prekida blizu sedam godina i nijednom u tom razdoblju nisam primio tzv. regres ili K15(ako to dvoje uopće ima isto značenje). Imam li zbog toga pravo od poduzeća išta zahtijevati ili se pravo tužiti? Kako u biti tu stojim sa svojim pravima?
Berigoj is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2023., 21:47   #8
Regres se prima za korištenje godišnjeg odmora. Ako niste koristili godišnji odmor, nemate pravo na regres.

Poslano sa mog Mi A1 koristeći Tapatalk
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2023., 12:11   #9
Quote:
Zikomid kaže: Pogledaj post
Regres se prima za korištenje godišnjeg odmora. Ako niste koristili godišnji odmor, nemate pravo na regres.

Poslano sa mog Mi A1 koristeći Tapatalk
Hvala lijepa.
Berigoj is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2023., 08:13   #10
Molio bih upućene da mi pomognu oko sljedećeg: napisao sam Žalbu na Rješenje Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, područne službe. Rješenje je doneseno 07.06, a na omotnici je poštanski žig s datumom 09.07. Ja Žalbu predajem na poštu 23.07. U Rješenju stoji da se Žalbu na Rješenje može predati po primitku Rješenja u roku od 15 dana. Hoće li mi uvažiti Žalbu, t.j. jesam li unutar roka? Jako mi je važno pa bih najljubaznije molio da mi netko što hitnije odgovori.
__________________
...još po jedna za ubicu / za presrećnu porodicu i veselu udovicu...
Stifler's mom is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2023., 08:25   #11
Quote:
Stifler's mom kaže: Pogledaj post
Molio bih upućene da mi pomognu oko sljedećeg: napisao sam Žalbu na Rješenje Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, područne službe. Rješenje je doneseno 07.06, a na omotnici je poštanski žig s datumom 09.07. Ja Žalbu predajem na poštu 23.07. U Rješenju stoji da se Žalbu na Rješenje može predati po primitku Rješenja u roku od 15 dana. Hoće li mi uvažiti Žalbu, t.j. jesam li unutar roka? Jako mi je važno pa bih najljubaznije molio da mi netko što hitnije odgovori.
Nema veze zig, bitno je kada si primio (i potpisao primitak). Tebi se racuna datum kada si poslao, tako da si miran.

Jel dovoljno hitno?
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2023., 08:30   #12
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Nema veze zig, bitno je kada si primio (i potpisao primitak). Tebi se racuna datum kada si poslao, tako da si miran.

Jel dovoljno hitno?
Jučer popodne mi je poštar ubacio u pretinac Rješenje bez da sam mu potpisao primitak dopisa. Znam da to nije smio na taj način, ali tu je što je i ne znam što učiniti.
__________________
...još po jedna za ubicu / za presrećnu porodicu i veselu udovicu...
Stifler's mom is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2023., 12:33   #13
Quote:
Stifler's mom kaže: Pogledaj post
Jučer popodne mi je poštar ubacio u pretinac Rješenje bez da sam mu potpisao primitak dopisa. Znam da to nije smio na taj način, ali tu je što je i ne znam što učiniti.
Potpisao je on, s jucerasnjim datumom. Ako te odbiju zali se da nije tvoj potpis.

Meni tako nekidan ubacio porezno rjesenje
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:39.