Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.06.2012., 18:12   #1
66.bVP-e "COBRA" ratni put

Postrojba je nastala 91 godine a rasformirana sa nastankom korpusa.Možda netko zna broj ljudstva i neke ostale značajke kao i slike o postrojbi.Kolko znam to je prva postrojba VONJE POLICIJE u HV.
IVICA70 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 09:41   #2
Quote:
IVICA70 kaže: Pogledaj post
Postrojba je nastala 91 godine a rasformirana sa nastankom korpusa.Možda netko zna broj ljudstva i neke ostale značajke kao i slike o postrojbi.Kolko znam to je prva postrojba VONJE POLICIJE u HV.
66. bataljun Vojne policije ustrojen 27. kolovoza 1991., izdvajanjen dijela postrojbe iz zaštitnog bataljuna s Tuškanca. Odluku o ustroju potpisao ministar obrane Luka Bebić potom dva dana kasnije i načelnik štaba ZNG-a Imra Agotić. Prvim zapovjednikom imenovan Ivan Grbavac Kobra dotadašnji zapovjednik 1. bataljuna Tuškanac (1. br ZNG). Od zapovjendika četa (satnija) u početku su bili Dinko Barbarić (zapovjednik voda na Tuškancu), Marko Bogdanović i možebitno Mato Matanović. Osim navedenih zapovjendici satnija i vodova bili su Mirko Ćužić, Ante Pavlović (kasnije postao zapovjednik bojne), Robert Vorih, Hrvoje Stanić, Ante Tomšić i dr.
hum5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2012., 18:40   #3
66.bVP rasformirana?
Mislim da je to kriva informacija. Rasformirana je 67. bVP čije je sjedište isto bilo u vojarni "Croatia" i koje je bila pod nadležnošću 1. korpusa (mislim) koji je rasformiran.
Koliko je meni poznato sve postrojbe vojne policije su ušle u sastav 66.bVP.
Uglavnom, ta postrojba još uvijek postoji i njezin sadašnji zapovjednik je puk. Dražan Leko. Pripadnici te postrojbe sačinjavaju uvijek veći dio kontigenta u Afganistanu.

Ja sam kao ročnik služio u toj postrojbi 2005. godine i bila mi je čast biti pripadnikom Kobri.
zdfil is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2012., 00:42   #4
Quote:
zdfil kaže: Pogledaj post
66.bVP rasformirana?
Mislim da je to kriva informacija. Rasformirana je 67. bVP čije je sjedište isto bilo u vojarni "Croatia" i koje je bila pod nadležnošću 1. korpusa (mislim) koji je rasformiran.
Koliko je meni poznato sve postrojbe vojne policije su ušle u sastav 66.bVP.
Uglavnom, ta postrojba još uvijek postoji i njezin sadašnji zapovjednik je puk. Dražan Leko. Pripadnici te postrojbe sačinjavaju uvijek veći dio kontigenta u Afganistanu.

Ja sam kao ročnik služio u toj postrojbi 2005. godine i bila mi je čast biti pripadnikom Kobri.
66. bojna Vojne policije više ne postoji kao samostalna postrojba, ona je postala sastavnim dijelom Pukovnije Vojne policije sa sjedištem u Karlovcu. Dio postrojbe se nalazi u vojarni Croatia, a zapovjedništvo i glavnina snaga je u Karlovcu. Dražan Leko nije pukovnik nego satnik i mislim da je zapovjednik Nastavnog središta za obuku koje je djelovalo u sklopu 66. bojne VP.
hum5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2012., 09:11   #5
Quote:
hum5 kaže: Pogledaj post
66. bojna Vojne policije više ne postoji kao samostalna postrojba, ona je postala sastavnim dijelom Pukovnije Vojne policije sa sjedištem u Karlovcu. Dio postrojbe se nalazi u vojarni Croatia, a zapovjedništvo i glavnina snaga je u Karlovcu. Dražan Leko nije pukovnik nego satnik i mislim da je zapovjednik Nastavnog središta za obuku koje je djelovalo u sklopu 66. bojne VP.
Dakle, sastavni dio jedne Pukovnije, ali još egzistira, odnosno nije ukinuta.

Dražan Leko je pukovnik, bio je zapovjednik Vojne policije 13. CRCON-a u Afganistanu, a to može biti samo netko tko ima visoki časnički čin. A satnik je bio još davne 2005. godine. Treba googlati novije podake po internetu, a ne stare.
zdfil is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2012., 10:56   #6
Quote:
zdfil kaže: Pogledaj post
Dakle, sastavni dio jedne Pukovnije, ali još egzistira, odnosno nije ukinuta.

Dražan Leko je pukovnik, bio je zapovjednik Vojne policije 13. CRCON-a u Afganistanu, a to može biti samo netko tko ima visoki časnički čin. A satnik je bio još davne 2005. godine. Treba googlati novije podake po internetu, a ne stare.
Nije isto biti u sastavu Pukovnije i samostalno egzistirati. Što se tiče satnika Leke on je bio satnik i prije 2005. jer isti nije ispunjavao uvjete za promaknuće jer nije imao minimalno višu stručnu spremu. Ako je možebitno u međuvremenu diplomirao onda je mogao biti maksimalno bojnik. Svatko može svašta pisati i potppisivati da ima ovja ili onaj čin pa tako i Leko. Imamo mi puno samozvanih pukovnika i generala i oni mogu prodavati priču u svom selu eventualno malo šire. Provjerite u personalnoj upravai pa vidite koji čin ima Dražan Leko.
hum5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2012., 11:16   #7
Puk. Leko je iznimno časan čovijek i znam ga osobno, tako da su svake insinuacije na ovu temu degutantne.

Svoj je čin zaradio u ratu, a kasnijim oškolovavanjima ga je i opravdao. Nasreću on nema one poznate američke vojne akademije kao neki novi i mladi hrvatski časnici koji ne znaju što znači crvena i crna boja na vrhu zrna metka 20 mm.
zdfil is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2012., 11:28   #8
Quote:
zdfil kaže: Pogledaj post
Puk. Leko je iznimno časan čovijek i znam ga osobno, tako da su svake insinuacije na ovu temu degutantne.

Svoj je čin zaradio u ratu, a kasnijim oškolovavanjima ga je i opravdao. Nasreću on nema one poznate američke vojne akademije kao neki novi i mladi hrvatski časnici koji ne znaju što znači crvena i crna boja na vrhu zrna metka 20 mm.
POštovani,

ovdje je tema 66. bojna VP Cobre, milsim na ratni put te postrojbe. Satnik Leko je nakon rata postao dijelom te postrojbe. Nije dobro na temelju podtaka ili greške nekog novinara čovjeka oslovljavati činom pukovnika, time njemu i postrojbi koju predstavlja nanosite samo štetu. Ne znam koju je dužnost u ratu obnašao i kakav je borac bio. Bitne us činjenice, držim da Leko može biti i general i vipe od toga, ali on je stanik, možda je u međuvremennu postao bojnik. Ako je 2006. bio satnik, pa 2009. zapovjednik Vojne policije u Afganistanu i pritom je imao privremeni čin pukovnika koji s edodjeljuje časnicima
hum5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2012., 17:45   #9
Quote:
zdfil kaže: Pogledaj post
Ja sam kao ročnik služio u toj postrojbi 2005. godine i bila mi je čast biti pripadnikom Kobri.
ja 2004-e Kolobarić je tada bio zapovjednik samog centra za obuku VP
__________________
[QUOTE=alfa146;Koliki ti je sub?I koliko Wati piše da isporučiva RMS-a.E sad to podijeli s 2 ,skini20% i dobit ćeš snagu pojačala.Inače ako će ti samo goniti sub kupi mono-blok.
treo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:39.