Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.08.2014., 01:20   #101
Quote:
The Worm kaže: Pogledaj post
naravno da postoji . mogao sam ga odmah staviti , ali pričekao sam pametnjakoviće , koji još uvjek ,kad god napišem istinu misle da lažem . Iako još nikada nisam napisao niti jednu laž o ratu .


http://www.centar-za-mir.hr/uploads/..._dr_1._dio.pdf

http://www.centar-za-mir.hr/uploads/..._optuznica.pdf

spominju se i postrojbe ....ali te postrojbe su hrabro i časno radile svoj posao , to su bili postupci idiota koji su imali uniforme HV-a . Same postrojbe nemaju nikakve veze sa ovim što su oni napravili pojedini pripadnici koji su se u navedeno vrijeme nalazili na spisku postrojbe .
Gdje je sad taj Mileusnić ? taj koji je čekao vojvodu na belome konju u NOvskoj...što naravno ne opravdava ubojstvo žena...
zgfico is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2014., 11:08   #102
Quote:
zgfico kaže: Pogledaj post
Gdje je sad taj Mileusnić ? taj koji je čekao vojvodu na belome konju u NOvskoj...što naravno ne opravdava ubojstvo žena...
Umro je nema dugo . Ne znam točno kada . A ovo sa vojvodom i bjelim konjam nema veze sa ničim . On nije bio taj . Čovjek je pokušao samo normalno živjeti gdje je oduvjek živjeo ...
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2014., 22:39   #103
Kad smo već kod novljanskih Srba, u mojoj zgradi u centru Novske (u podrumu zgrade jedno vrijeme bio kafić/disko) na najvišljem katu bio je policajac Ranko, žena mu je bila komad komada, crnka, a imali su kćer mojih godina. Igrali smo se zajedno, a pošto sam ja iz žestoke hrvatske obitelji, kod mene se već 1989. pjevalo Ustani bane, jednom prilikom dok smo se igrali u parku i dotična je zapjevala. Negdje početkom travnja 1991. Rankec je nestao je preko noći, tako da sam ostao bez svog pratećeg vokala

Inače kat ispod mene živio je još jedan policajac, Hrvat, i točno se sjećam, jedan dan dođem kod njega (isto imao kćer, bio sam jedino muško dijete u ulazu) i na policijskoj kapi ŠAHOVNICA. Najljepši trenutak mog života.
zgfico is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2014., 23:01   #104
Quote:
zgfico kaže: Pogledaj post
Kad smo već kod novljanskih Srba, u mojoj zgradi u centru Novske (u podrumu zgrade jedno vrijeme bio kafić/disko) na najvišljem katu bio je policajac Ranko, žena mu je bila komad komada, crnka, a imali su kćer mojih godina. Igrali smo se zajedno, a pošto sam ja iz žestoke hrvatske obitelji, kod mene se već 1989. pjevalo Ustani bane, jednom prilikom dok smo se igrali u parku i dotična je zapjevala. Negdje početkom travnja 1991. Rankec je nestao je preko noći, tako da sam ostao bez svog pratećeg vokala
priznaj da si htio umočiti u vokal.........ili mamu od vokala
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2014., 23:56   #105
Quote:
juanpablom kaže: Pogledaj post
priznaj da si htio umočiti u vokal.........ili mamu od vokala
Bio sam ipak premlad za umakanje, a ni na mamu nisam tada tako gledao Naravno, danas kad sam u ranim tridesetima, jasno da ću za mamu reći da je bila hot Sjećam je se jako dobro...poor's woman*
Alexandra Grdić.


*američki sportski izraz kad se za nekog želi reći da je nečija slabija verzija
zgfico is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2015., 18:47   #106
ako nekoga možda zanima.
podatak iz ministarstva obrane i tadašnjeg načelnika Tusa govori kako se u HV oko 2.000 ljudi izjašnjavalo Srbima početkom 1992. godine. Izvor je knjiga Zorana Šanguta i Radoša Nacionalne manjine u Domovinskom ratu
Alfa157 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2015., 15:37   #107
primjer iz mog kvarta...

1. stari i stara od mog dobrog prijatelja, Lički Srbi , cijelo vrijeme rata u Zg, njihov sin - moj jako dobar prijatelj, se uključio u NZ (jebi ga bilo smo premladi za ić na front ali da smo bili koju godinu stariji kladim se da bi otišao). Cijelo vrijeme rata im dlaka s glave nije pala, do današnjeg dana ostali u Zagrebu.

2. Susjedi, ulica do. Srbi... znakovito je da je njima gotovo uvijek tokom zračne opasnosti gorjelo svjetlo... bili su upozoravani "na fino" pa ništa. Jednog dana im je ekipa zakucala na vrata i zaprijetila im da ako još jednom bude gorjelo svjetlo da će im uletiti unutra i polupati i sve žarulje i stan i njih... nakon toga nije se ponovilo

3. Susjed, moja ulica. Crnogorac... nikad im se ništa nije dogodilo, ostali u Zg cijelo vrijeme i gasili svjetla za vrijeme uzbune

Ne mogu govoriti za druge kvartove ili gradove ali kod mene je bilo tako... ako su bili "lojalni" možda su i doživjeli koju provokaciju ali, generalno, nikom ništa...
Rostilj-peka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2015., 15:41   #108
Quote:
Alfa157 kaže: Pogledaj post
ako nekoga možda zanima.
podatak iz ministarstva obrane i tadašnjeg načelnika Tusa govori kako se u HV oko 2.000 ljudi izjašnjavalo Srbima početkom 1992. godine. Izvor je knjiga Zorana Šanguta i Radoša Nacionalne manjine u Domovinskom ratu
Bilo ih je naravno... govorim po sjećanju i uzmite u obzir da je već jako puno vremena od tad prošlo...
Prijatelj od mojih roditelja, bio je neka faca jel u MUP-u ili ZNG-u nemam više blage, kako i više ne znam dali se tu radi o Pakracu ili Lipiku ali znam da je pričao da je jedan srbin bio među prvim dobrovoljcima i da je isti bi jedan od najhrabrijih vojnika, Zenga naravno
Rostilj-peka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2015., 16:02   #109
Quote:
rezon@tor kaže: Pogledaj post
Ovo me podsjetilo.
Bio je tako jedan klinac s kojim sa bio skroz dobar, išao sam mu i doma čak.
Ljeto prije balvan revolucije je počeo pričati kninđama
Uopće nisam znao o čemu on to priča.
Slutim da je bio dijete vojnog lica, jer ga poslije tog ljeta nisam više vidio.
I mene je ovo podsjetilo... godina 89, ja još u osnovnoj školi i neki kreten iz susjednog razreda mislio je da je jako cool pjevati "Od topole do topole..." , sve dok jedan dan nije popio gadne batine .
Ne znam što je s njim dalje bilo jer nikad nismo bili nešto dobri ali u kvartu ga nisam viđao sigurno 6, 7 ili čak i 8 godina... Nakon toga eto ga opet u kvartu, posto narkoman. Ono "pravi". Onda opet "nestao" na par godina (valjda završio u nekoj komuni ili gdje već), da bi ga prije par godina vidio na tv-u... naime radi kao novinar na jednoj televiziji.
Ne bitko kojoj i ne bitno kako se zove ali je kreten... ti ideš usred Zagreba pjevati četničke pjesme... ali dobio je što je tražio, ovako nekako
Rostilj-peka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2015., 00:50   #110
Quote:
Rostilj-peka kaže: Pogledaj post
"Od topole do topole..."
Od Topole, od Topole (grad u Šumadiji), pa do Ravne Gore (one na Suvoboru u Srbiji, ne one u Gorskom Kotaru)*


Mala šala, naravno.

Zadnje uređivanje Prdoljub : 09.03.2015. at 01:00.
Prdoljub is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2015., 21:20   #111
Što se tiče Nove Gradiške, većina Srba je ostalo lojalno. Inače, u mojoj ulici ima jedan Srbin koji je ratovao za "Krajinu" i nakon rata mu nitko nije ništa napravio i dan danas ovdje mirno živi i dobar je sa svima iz ulice.
ĐakaNG is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2018., 13:27   #112
...ja sam zivio i odrastao na zagrebackoj Pescenici gdje ej zivjelo najvise srba na podrucju grada zagreba..razlog tome su radnicka naselja na pescenici poput kozari boka,kozari putova,zitnjaka,savice(ne trnjanske) na ferenscici,borongaju i u folki je bilo dosta vojnih stanova tako da je zivjelo na pesci doista dosta srba.Primjerice jedini kvart gdje su srbi u Zg bili vecina su Kozari bok i Kozari putevi.Taj kvart smo zvali 'mala srbija' i tamo je zivjelo najvise srba iz bosne,banije,korduna,slavonije i bili su mahom radnici bilo je nesto tada i milicajaca koji su tamo napravili kuce ili kupili.U mojoj zgradi je bilo nekoliko srpsko-crnogorskih obitelji razlicitih profesija samo znam da je jedan bio vojno lice i bio je srbin iz cacka.koliko se sjecaqm a sjecam se vrlo dobro jer sam tad bio 18-godisnjak,uclanio se u veselicin hds to je bilo pocetkom 1990 godine i vremena su bila sve nesigurnija.Mislim da sto se tice zagreba bilo je mozda dosta najteze biti aktivist stranke narocito sa hrvatskim predznakom u to doba na podrucju pescenice bas iz razloga zbog najveceg borja srba koji su zivjeli u toj opcini a osobito ako si trebao lijepiti plakate sa logom stranke uoci izbora u dijelovima gdje su srbi bili i najbrojniji poput spomenutih kozari boka i putova,savice,zitnjaka.Tu u tim susjednim kvartovima sam vidio sto znaci kad je veci broj srba na okupu tj kad zive na podrucju gdje ili su vecina ili ih je dosta da vrlo malo njih u tom slucaju ima razlicito politicko misljenje i da su tu mahom svi na istoj valnoj duzini..bio profesor..bio radnik..milicajac.Nama nisu recimo u MZ Savica(pescenicka) dozvolili da lijepimo predizborne plakate hds-a a i drugima su branili hdz-u,hsls-u,hkds-u...mi kad smo htjeli lijepiti na stupove plakate skupilo se njih tridesetak da nas sprijece iz jedne ulice.Vikali su obrat cete bostan,ovdje ustase nema prolaza,ovo nije hrvatska i slicno...no u mom kvartu u mojoj zgradi tih nekoliko srpsko-crnogorskih obitelji su mahom bili necu reci lojalni ali mirni nisu htjeli nesto politizirati pa su se izvlacili 'pusti to..'..uglavnom mislim da su iz zgrade i iz zagreba otisle dvije familije...dok je iz kozara i savice otislo sigurno njih preko 80%...u ljeto 1991 u kozari boku pronađena sz dva bunkera sa skrivenim oruzjem u kucama koje su vlasnici koji dan prije napustili vjerojatno dojavom da su otkriveni...od tog oruzja naoruzan je dobro vod NZ na pescenici.Osobno misljenje da su najradikalniji srbi na podrucju Zagreba bili upravo na Pescenici jer ih je tamo bilo najvise a u nekim MZ su bili i vecina...tu su bili napose ekstremno raspolozeni..i najvise ih je otislo..bas iz tog razloga...
svatoljub is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2018., 09:59   #113
...sa ove distance...moze se zakljuciti koliko je tuđman razumno postupio sto nije dozvolio da nas Srbija,tzv.JNA i peta kolona uvuice u rani vojni sukob.jadnostavno znalo se sto nas ceka sprijeda ali mnogi nisu dovoljno znali sto nas ceka iza..nasih leđa..a to su bile mnogobrojne vojarne tzv,dilejm hrvatske...navveci dio srba nije zivio u tzv.sao krajini mada su tamo bili kompaktni vec u slobodnom dijelu hrvatske..govori se kako su neki dijelovi hrvatske olako padali naraciti u drugoj polovici osmog mjeseca i u devetom mjesecu 1991 godine..ali to nije bilo nista cudno...tzv.jna je ozbiljno prijetila nasilnim izvlacenjem svojih jedinica iz blokiranih vojarni,poligona a pri tom ej racunala i na znatan angazman srba i pete kolone koji su ostali u slobodnim hravtskim mjestima i podrucjima..takvi planovi su pronađeni u vojarnama u bjelovaru,krizevcima,podravskoj slatini,virovitici,gospicu...dakle...razvidno ej da je tzv.jna veoma racunala na podrsku srpskog pucanstva u slobodnom dijelu hravstke..sto dokazuje i pronađene vece kolicine naoruzanja i streljiva u nekim srpskim selima i stanovima na podrucju krizevaca,bjelovara,koprivnice,podravske slatine..uz pronađeno i zaplijenjeno oruzje dio srba sa tog podrucja nakon sto akcija proboja iz vojarni tzv.jna nije uspjela sami su predavali oruzje..koliko je bilo tog naoruzanja govori da samo na bjelovarskom i krizevackom podrucju sto pronađeno i zaplijenjeno sto predano mogla se naoruzati kompletno jedna brigada HV-a..mnogi postavljaju pitanja zasto srbi na slobodnom dijelu nisu stupili u neke vece akcije ili s eorganizirali u neke paravojne i teroristicke postrojbe ili skupine?..po mom misljenju tu postoji nekoliko komponenti zasto je to tako ispalo a ovisili je i o podrucjima...prva komponenta bi bila sto nisu bili homogeno povezani nego je postojalo nekoliko srpskih enklava na podrucju kalnika,bilogore,gorskog kotara koje su bile okruzene hrvatskim selima i svaki pokusaj oruzanog napada bez jake pomoci postrojbi tzv.jna bi propao i vjerojatno bi znacio i nestanak srba sa tog podrucja bez obzira sto im je tzv.jna na tim podrucjima zdusno dijelila vece kolicine vojne opreme tijekom 1990 godine i dijelom 1991 godine...druga komponenta slabiji utjecaj srpskih propagandistickih medija iz razloga sto su odasiljaci na tim podrucjima bili i ostali pod hrvatskom kontrolom..pa je samim time priliv vijesti iz hrvatskih novinskin,tv i radio kuca bio veci pa je kod dijela srba na slobodnom podrucju rh-a izazvao nedoumice i kolebanja..pa i promjene misljenaj kod nekih o uzrocima pocetka rata i sukoba..treca komponenta mozda i najpresudnija zasto srbi na slobodnim dijelovima hrvatske nisu u vecem obimu se organizirali za pobune i sukobe uz pomoc tzv.jna je i u-mentalitetu...srbi iz podravine,kalnika,gorskog kotara su ajmo rec blazeg mentaliteta i karaktera od onih srba iz brdovitih podrucja bosne,srbije,hrvatske gdje je mitomanija i utjecaj velikosrpske propagande bio najjaci i najiizrazitiji...vrijedi slicno i za velike gardove poput zagreba,rijeke,splita..gdje se dio srba jednostavno uklopio u sredinu..
svatoljub is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2018., 10:05   #114
...sa ove distance...moze se zakljuciti koliko je tuđman razumno postupio sto nije dozvolio da nas Srbija,tzv.JNA i peta kolona uvuice u rani vojni sukob.jadnostavno znalo se sto nas ceka sprijeda ali mnogi nisu dovoljno znali sto nas ceka iza..nasih leđa..a to su bile mnogobrojne vojarne tzv,dilejm hrvatske...navveci dio srba nije zivio u tzv.sao krajini mada su tamo bili kompaktni vec u slobodnom dijelu hrvatske..govori se kako su neki dijelovi hrvatske olako padali naraciti u drugoj polovici osmog mjeseca i u devetom mjesecu 1991 godine..ali to nije bilo nista cudno...tzv.jna je ozbiljno prijetila nasilnim izvlacenjem svojih jedinica iz blokiranih vojarni,poligona a pri tom ej racunala i na znatan angazman srba i pete kolone koji su ostali u slobodnim hravtskim mjestima i podrucjima..takvi planovi su pronađeni u vojarnama u bjelovaru,krizevcima,podravskoj slatini,virovitici,gospicu...dakle...razvidno ej da je tzv.jna veoma racunala na podrsku srpskog pucanstva u slobodnom dijelu hravstke..sto dokazuje i pronađene vece kolicine naoruzanja i streljiva u nekim srpskim selima i stanovima na podrucju krizevaca,bjelovara,koprivnice,podravske slatine..uz pronađeno i zaplijenjeno oruzje dio srba sa tog podrucja nakon sto akcija proboja iz vojarni tzv.jna nije uspjela sami su predavali oruzje..koliko je bilo tog naoruzanja govori da samo na bjelovarskom i krizevackom podrucju sto pronađeno i zaplijenjeno sto predano mogla se naoruzati kompletno jedna brigada HV-a..mnogi postavljaju pitanja zasto srbi na slobodnom dijelu nisu stupili u neke vece akcije ili s eorganizirali u neke paravojne i teroristicke postrojbe ili skupine?..po mom misljenju tu postoji nekoliko komponenti zasto je to tako ispalo a ovisili je i o podrucjima...prva komponenta bi bila sto nisu bili homogeno povezani nego je postojalo nekoliko srpskih enklava na podrucju kalnika,bilogore,gorskog kotara koje su bile okruzene hrvatskim selima i svaki pokusaj oruzanog napada bez jake pomoci postrojbi tzv.jna bi propao i vjerojatno bi znacio i nestanak srba sa tog podrucja bez obzira sto im je tzv.jna na tim podrucjima zdusno dijelila vece kolicine vojne opreme tijekom 1990 godine i dijelom 1991 godine...druga komponenta slabiji utjecaj srpskih propagandistickih medija iz razloga sto su odasiljaci na tim podrucjima bili i ostali pod hrvatskom kontrolom..pa je samim time priliv vijesti iz hrvatskih novinskin,tv i radio kuca bio veci pa je kod dijela srba na slobodnom podrucju rh-a izazvao nedoumice i kolebanja..pa i promjene misljenaj kod nekih o uzrocima pocetka rata i sukoba..treca komponenta mozda i najpresudnija zasto srbi na slobodnim dijelovima hrvatske nisu u vecem obimu se organizirali za pobune i sukobe uz pomoc tzv.jna je i u-mentalitetu...srbi iz podravine,kalnika,gorskog kotara su ajmo rec blazeg mentaliteta i karaktera od onih srba iz brdovitih podrucja bosne,srbije,hrvatske gdje je mitomanija i utjecaj velikosrpske propagande bio najjaci i najiizrazitiji...vrijedi slicno i za velike gardove poput zagreba,rijeke,splita..gdje se dio srba jednostavno uklopio u sredinu..
svatoljub is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2018., 10:46   #115
Treba vidjeti neke dokumente da ipak nije bilo bezazleno kod ajmo rec urbanih srba ili bi aj bolje to ovako slozio srba na slobodnom dijelu republike hrvatske jer srbi u slobodnom dijelu nisu zivjeli samo u gradovima vec i u ruralnim podrucjima ili selima..nitko ne zna..da je jedna postrojba specijalne policije alfa bila stacionirana od ljeta odnosno pocetka osmog mjeseca 1991 pa do pada vojarnje tzv.na u krizevcima u drugoj polovici 9 mjeseca 1991 godine..i ne smao zbog jakog garnizona vec i zbog desetak srpskih sela na podrucju brda kalnik...za koje je postojala osnovana sumnja da bi mogli uz pomoc garnizona tzv.jna u krizevcima i koprivnici mogli dici oruzanu pobunu na kalniku i izvrsiti napade prema krizevcima ili koprivnici te pomoci koprivnickom garnizonu da s eizvuce preko kalnika u smjeru krizevaca i u zajednickom 'sadejstvu' sa krizevackim izvrsiti prodor prema najvaznijem garnizonu na tom podrucju bjelovarskom i pokusati se povezatisa okupiranim dijelom 'sao zapadne slavonije' na podrucju bilogore..u tim planovima trebali su postrojbama tzv.jna pomoci sinhronizirani napadi srpskih paravojnih formacija sa kalnika i bilogore i ubacenih teroristickih skupina sa podrucja tzv.krajine koaj i nije bila daleko od podrucja kalnika na okupiranom dijelu bilogore(oko 60 kilometara).Nesto slicno je bilo i na podrucju Gorskog Kotara gdje postojala srpska enklava dreznica-gomirje-vrbovsko udaljeno tridesetak kilometara od Plaskog.Treba uzeti situaciju da je bio i znatniji broj srba poglavito zbog jakih garnizona u Bjelovaru i Virovitici.Sve je to rezultiralo da su se morale povuci neke postrojbe zng-a i mup-a sa kriznih zarista u unutrasnjost slobodnog dijela hrvatske koncem 8 mjeseca i u 9 mjesecu 1991 sto je rezultiralo gubljenjem dijela teritorija pod nasom kontrolom gdje nije bilo mogucnosti kvalitetno pokriti liniju bojisnice.treba ipak priznati cinjenicu da je dio srba na slobodnom dijelu Hrvatske koristen i za obavjestajne radnje u korist tzv.JNA i Beograda.bilo ej naravno i nekih nerazumnih djelovanja od strane pojedinih pripadnika prema nekim srbima sto nije za opravdati ali ratna psihoza,stradavanje uzima svoj danak i na psihi covjeka napose izlozenog ratnim situacijama ali i onih koji su svoj bijes i ljutnju morali iskaliti negdje a za to su im najblizi bili susjedi srbi od kojih neki nisu nicim izazvali takav cin.Ali osobno mislim da nekim negativnim radnjama prema srbima najveci uzrok je-sumnja,govorkanja koja su nastala iz ciste psihoze..ljudi su u ono vrijeme vidjeli i ono sto nisu vidjeli iz straha,nervoze,panike ali reci da je bilo nekog organiziranog nasilja ili maltretiranja je neosnovano.
svatoljub is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 19:37   #116
Quote:
crnka1982split kaže: Pogledaj post
Ja san iz mišanog braka.
Mama Hrvatica, tata Srbin.
Oni su bili Jugoslaveni uvik, totalno apolitični.
1991. tata je ka profesor na faxu dobia otkaz, jedno jutro ga je čeka otkaz na stolu.
Mama je kroz par dana dobila otkaz u vrtiću, jer joj je muž Srbin.
Srićon, dida i baba od staroga su zivili u Australiji pa nismo bili gladni.
Stari je 1991. dobia posal u Australiji pa smo otisli doli.
Nakon 6 miseci su zvali da je dida loše u Splitu pa smo se mama, brat i ja vratili.
Stari je osta doli.
Nedugo nakon toga, dida je umra, baba pukla na zivce, ubila se tabletama.
Brata mi tlačili u školi i kvartu, sve do jedan dan dok nije reka materinoj braći, kad su došli sa terena, poredali su po kvarta, jos onako nadrkani sa terena.
Kroz godinu i po, starci su se razveli, nije brak ima smisla.
Mater je 1998. umrla, infarkt u snu, sve joj se skupilo.
Brat zivi i radi u Njemackoj, dodje tu i tamo u Split na Hajduka i liti na vikendicu na otok sa zenon i dicon.
Odgajaju dicu ka Hrvate, ma da to nije bitno.
Otac mi se ozenia za Hrvaticu u Australiji, zive u Americi i tako, iman polusestre 2.
Ja san puna ka brod love, a tako jadna duboko u sebi.
Oden nediljon na Lovrinac svojima kad drugi svojima idu na ručak.
I tako, sa 31 god jos iman nocne more i pijen tablete i pitan se kome je smetala moja obitelj.
Dakle, matere neman, oba ujca pukla od HOS-a, brat daleko, stari jos dalje, imam rođake i to je to.
UKRATKO, jako je bitno ko je ko, jakooo.
Evo 9:32h iden spavat.
naletio na ovi upis,tužna priča

zanimljivo da je svo vrijeme profesor na pomorskom fakultetu u Splitu bio Marko Tomašević,tko je njega prošao mogao je reći da je prošao faks ili bar višu

zanimljivo da sam i ja kao hrvat dobio otkaz u ta turbulentna vrimena,a roditelji su ubrzo umirovljeni tako da mi je smišna priča 50 000 umirovljenih branitelja invalida, kada se početkom 90-ih umirovila masa ljudi iz propalih firmi uz pravi kriminal gdje su otpremnine u pravilu završavale u rukama direktora i komisija koje su zaključivale mižerne mirovinu..tako mi i majka ostala bez otpremnine...uslijedilo je vrime preživljavanja
i još uz to napetost hoće li se dragi ljudi vratit živi s ratišta

baš su ta vrimena bila teška i vi mlađi niste svjesni koliki smo iskorak od tada napravili po svim poljima
sidrun is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2018., 11:42   #117
Velika vecna Srba u Srbiji,kao i solidan broj onih koji su ziveli u HR nije bila za bilo kakav sukob.
Pa odakle toliki broj paravojnih formacija sa imenima nekih (polu)divljih zivotinja,ako je na mobilizaciju bio toliki odziv?
Vrlo malo ljudi u Srbiji se odazvao,zato su lovili ljude po kaficima,po gradu...
Naravno da je bilo ekstrema sa subarama,ali oni su ipak manjina koja je napravila haos.
Nemojmo generalizovati,ali ni potirati pod tepih.
Vukovar je cist primer toga.
__________________
Ko sme taj i moze, ko ne zna za strah taj ide dalje...
husky011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2018., 22:45   #118
Quote:
Momak 90 kaže: Pogledaj post
Zanima me kako su se ponašali urbani Srbi u RH tijekom 1990-ih i političke i oružane pobune dijela srpskog naroda u Hrvatskoj. Pod urbane Srbe tu mislim na onaj dio srpske populacije koji je ostao živjeti na teritoriju pod kontrolom vlade RH. Jesu li osudili srpski ustanak i RSK i dali potporu RH? To mi je malo poznato razdoblje. Jesu li onda bile aktivne srpske kulturno-društvene organizacije? Vidim da su dobili tri mjesta u Saboru RH 1992.
Rat 1990ih je bio rat ruralaca(dinaraca).Ako mi neko nadje razliku (u karakteru,mentalitetu,nacinu razmisljanja) izmedju Srba iz Hercegovine,Like,CG,Dalmacije,svog tog krsa i Hrvata iz Dalmacije i Hercegovine ima od mene gajbu niksickog piva.
TrumanBurbank is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2018., 23:23   #119
Quote:
TrumanBurbank kaže: Pogledaj post
Rat 1990ih je bio rat ruralaca(dinaraca).Ako mi neko nadje razliku (u karakteru,mentalitetu,nacinu razmisljanja) izmedju Srba iz Hercegovine,Like,CG,Dalmacije,svog tog krsa i Hrvata iz Dalmacije i Hercegovine ima od mene gajbu niksickog piva.
Srbi ruralci (koji su činili većinu policije i dobar komad administracije po hr. gradovima) su imali sa sobom cijelu JNA.
A s hrvatske strane su tu bili domaći dečki (iz cijele HR) koji su branili svoj rodni prag. Nije se ratovalo po Srbiji, jbg.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2018., 15:35   #120
Uvijek postoje iznimke pa tako postoje itekakve iznimke (i sjajne i gadne) s obje strane ovoga što ću reći, ali u Karlovcu je bila izrazita podjela između samih Srba prije rata, jer postoji određeni korpus "karlovačkih Srba" koji su u gradu 200-300 godina i korpus "kordunaških Srba" koji su uglavnom došli nakon WW2, čak i ne odmah nego s razvitkom Jugoturbine. Prije zakuhavanja i svega toga nije bilo mržnje i slično, ali dobrim dijelom ljudi jesu bili podijeljeni, ali ne na Hrvate i Srbe, nego na Karlovčane i Kordunaše.

Iznimaka, kažem, ima, ali Srbi Karlovčani su velikom većinom ostali u gradu, mnogi su i vrlo aktivno branili svoj grad i Hrvatsku, ima među njima i puno poginulih, invalida, itd. Jednostavno su bili vezaniji generacijama za Karlovac/Hrvatsku i jednim djelom asimilirani iako su se izjašnjavali kao Srbi. Moj susjed je npr. bio na odsluženju JNA kada je počelo, i to u Srbiji. Kao Srbin koji služi JNA u Srbiji je pobjegao iz vojske, odmah se prijavio u Tigrove, prošao sva moguća ratišta, 100% invalid Domovinskog rata je. I brdo je takvih primjera, kao i brdo onih koji nisu baš bili junaci Domovinskog rata ali su bili tu cijelo vrijeme i nikakva "peta kolona". Kao što su i karlovački Hrvati prema tim Srbima bili maksimalno prijateljski raspoloženi i ne samo da nije bilo nekih tragičnih događanja i zločina kao u Sisku, Gospiću ili Osijeku nego je Merčep iz Karlovca "pristojno istjeran" kad je došao ponudit svoje "usluge". Čak su i neki viđeniji i poznatiji ekstremni desničari otvoreno zaštitili neke viđenije karlovačke Srbe (relativno poznat primjer je Tomislav Hauptfeld HČSP-ovac koji je spriječio da se dira Aleksandar Radivojević, ravnatelj Prvog hrvatskog pjevačkog društva Zora).

S druge strane, kordunaški Srbi su velikom većinom otišli iz grada, a mnogi od njih i aktivno sudjelovali u agresiji.
KLCCLK is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:15.