Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.02.2024., 19:59   #1
New age i duhovnost

Kakvo je vaše mišljenje o New Ageu?
Istina, nije to jedno učenje.
No, primijetila sam da se mnogi, što ovdje, što u stvarnom životu, jako posprdno odnose prema njemu iako, po mojim shvaćanjima, pripadaju istom.
Što se mene tiče, i ja sam imala tu fazu kada sam se sramila New Agea i nisam si htjela priznati da sam njuejđer.
Učila sam, naime, iz mnogih izvora. Počevši od kršćanstva pa preko advaite, budizma, Martinusa, teozofa, sve do astrologije, numerologije, Plejađana, Castanede, Walsha, Wattsa...
Čak sam neko vrijeme slijedila Umijeće življenja.
Nekako sam se najmanje našla u astrologiji, numerologiji i Plejađanima, ali možda im nisam dala dovoljno prilika.
Najbliskiji mi je Watts, ali ne toliko da se poistovjetim.
Danas slijedim neki svoj put, temeljen na nekim osobnim iskustvima, ali svakako su imala utjecaj i neka učenja.
Mislim da me upravo to čini tipičnim njuejđerom.

Dakle, mislite li za sebe da ste njuejđer ili ne?
Ako da, sramite li se toga?
Ako ne, što je to što učenje koje slijedite izdvaja od New Agea?
pronađena is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2024., 08:30   #2
kad sam bio mali mnogo puta sam pročitao cijeli Castanedin opus, neke knjige i 30-ak puta.
kasnije kada sam narastao, skontao sam da je Castanedino štivo u stvari reducirana teozofija i njena mlađa sestra antropozofija, samo bez "okrenutosti prema drugima", ljubavi i tome slično. valjda je većinu toga pokupio od njih, pa napisao svoj materijal. ali svejedno mu se mora priznati genijalnost jer nije šala napisati toliko knjiga i složiti tako veliku konstrukciju bez da skoči sam sebi u usta (unutar knjiga mislim, ne u stvarnom životu)... možda je čak pisao knjige obrnutim redoslijedom. vjerojatno je u njih unio i neka osobna iskustva iz astrala. ali o kakvom god omjeru fikcije, tuđih materijala i vlastitih iskustava se radilo, dosta toga je uobličio na prilično dobar način. sa druge strane, knjige koje su napisale one njegove "kokoši" su bezvrijedan pokušaj kopiranja.

nikad se nisam zamarao time da li je nešto Nju Ejđ ili ne. dok god posluži kao inspiracija, poticaj, smjernica ili možda konkretna informacija, dobrodošlo je sve dok nema vezivanja. sve i da se radi o čistoj fikciji, opet je bolje zbog razvoja možđanih čitati takve stvari nego vijesti ili ljubiće... ili uputstva na kutiji Faks Helizima za vrijeme "kontemplacije" na wc školjci, što je inače moje omiljeno vrijeme i mjesto za čitanje, meditaciju i duhovnu naobrazbu . štoviše, ponosan sam na činjenicu da skoro sva moja mudrost koju rasipam po forumu dolazi iz tog posvećenog mjesta .. još jedna pogodnost izbora takvog mjesta moći, je što ono osigurava kontinuitet, pa nema prekida u mojoj duhovnoj naobrazbi pošto taj hram znanja, posvećenosti i predanosti višim sferama posjećujem svaki dan. imam čak i posebnu policu za knjige poviše umivaonika sa svetom vodicom iz slavine za oprati ruke od grijeha prije i poslije svete mise

na vijeke vjekova... plonk!
citta vritti is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2024., 10:15   #3
Quote:
pronađena kaže: Pogledaj post
Dakle, mislite li za sebe da ste njuejđer ili ne?
Ako da, sramite li se toga?
Ako ne, što je to što učenje koje slijedite izdvaja od New Agea?
Što god zahtjeva sljedbu odbijam s gnušanjem. Tako da se ne smatram njuejđerom ili pripadnikom bilo kojeg pokreta/religije.
__________________
If you wanna count me, count me out.
2120 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2024., 10:39   #4
Quote:
pronađena kaže: Pogledaj post
....Učila sam, naime, iz mnogih izvora. Počevši od kršćanstva pa preko advaite, budizma, Martinusa, teozofa, sve do astrologije, numerologije, Plejađana, Castanede, Walsha, Wattsa...
Čak sam neko vrijeme slijedila Umijeće življenja.
.. a da se oslobodiš pronađenog?

Jedna prelijepa i izuzetno pametna žena mi je rekla

isključila GPS i nek me srce vodi ..

najljepša mantra ikad i za nju i za mene
..znaš da mantru prate mandale i koliko mandala kratko traje, ali njihov slijed je vječan

umjetnost ljubavi, a ne življenja, treba se usuditi voljeti da bi doista živjeli
saugaro is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2024., 10:51   #5
Quote:
saugaro kaže: Pogledaj post
Jedna prelijepa i izuzetno pametna žena mi je rekla

isključila GPS i nek me srce vodi ..
to je odlično ukoliko je srce "čisto". ali čije srce je uistinu čisto da bi mu mirne duše prepustio kormilo? za moje znam da nije, iako bi kao i svaki drugi opanak na ovom svijetu većinom smatrao da jeste

onaj čije jeste čisto, taj je već "tamo", a takvi su rijetki.
citta vritti is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2024., 11:47   #6
Kritika New Agea dolazi sa tri strane, pri cemu treba razlikovati "tvrdu" i "meku" varijantu.

Iz ateistickog kuta gledano sve je to isti mambo-jambo kao i religija.
Tvrda varijanta odbacuje sve sto nije znanstveno dokazano, dok meka uzima u obzir i primenjuje izvesne psiholoske delove NA.

Iz vernickog kuta gledano uobicajeno je da se sve sto nije njihova vera proglasi delom djavola, tako da je stvar jasna.
Tu naravno igra ulogu indoktrinacija od strane svecenstva, koje se pored teoloskih zamerki svakako boji i konkurencije.
Tu i tamo poneki vernik ipak primeni nesto iz NA sto mu nedostaje u njegovoj tradicionalnoj religiji.

Tvrda duhovna zamerka pociva delimicno na ucitavanju u NA onog najgoreg sto isti nudi, cesto i semanticki izvrcuci originalne namere NA
(na slican nacin kao sto se duhovnost izjednacava sa kojekakvim bedastim alternativnim delovanjima, pa joj se pripisuje uzrokovanje bolesti).
Quote:
sanzibar kaže:
Zato jer to nije pozitivno buđenje, ni dizanje svijesti, duše i sl. u 99% slučajeva, već baš suprotno.

Duhovno/duševni napredak osobe ide usporedno sa željom za dobrim, istinom, i jačanjem karakteristika dobra u čovjeku.
Potrebno je malo nabrajati:
- Skromnost, suosjećanje, iskrenost, istinoljubivost, slabljenje materijalizma, slabljenje sebičnosti, gubljenje strahova, odbojnost spram negativnih entiteta, hrabrost, optimizam i pozitivna vjera, pokajanje, poniznost, trajno spuštanje ega, poštovanje, oprost, odgovornost, pozitivne emocije.....itd.

New Age prikaze po youtube, najezda po netu općenito zadnjih desetljeća, i površnim pogledom ukazuje da su to nedorasli, pa i vidno poremećeni karakteri. Propaganda gura neke neprirodne "prečace" ka "prosvijetljenosti", a to neće moći da tako ide.

Tipične egotrip fraze tipa: "Sam si kreator, sve si stvaraš, nitko nije iznad tebe, sve smiješ i možeš bez ikakvih limita i zabrana" - mame krda samoprozvanih prosvjetljenika u jame bez svijetla.
Prvi deo je potpuno ispravan, drugi deo je proizvoljan.
Ako pogledamo sta o NA kaze wikipedija - New Age (en) i New Age (de
lako se moze uociti da ne postoji jedinstvena definicija NA, niti organizacija ili autoritet koji ga zastupa, te da se radi o veoma sirokom pojmu koji obuhvata cesto veoma razlicite, pa cak i dijametralno suprotne poglede na svet i coveka, sto otvara naravno mogucnost za laku kritiku.
U svakom slucaju wiki daje prilicno dobar i diferencijalan pogled na NA - puno bolji od lakonskog svodjenja NA na pojedine proizvoljne izjave.

Meni se cini da je NA jedna prelazna faza izmedju stare i nove duhovnosti i kao takav neophodan da bi se razbile stare strukture i dala sansa za izgradnju novih.
Moderni covek, pre svega na Zapadu, se pocetkom 60-tih oslobodio izvesnih stega i krenuo u potragu za istinom (ma sta to znacilo), stavljajuci akcenat pre svega na vlastitoj spoznaji, a ne na verovanju.
Prednost tog pristupa je da je "sve moguce" i da su vlastite spoznaje realnije i manje podlozne sumnji koja cesto razjeda vernike, nedostatak je da se covek lako moze izgubiti u dzungli zivota, mogucih puteva i lako moze podleci samozavaravanju.
Posto se cesto (osim ako ne dodje do regresije i vracanja na religiozne obrasce, bilo ponovnom podleganju crkvenim autoritetima, ili autoritetu nekog alternativnog ucitelja) naglasava odgovornost coveka samog za sopsteveni duhovni razvoj (sto je u sustini dobro), zanemaruje se nesposobnost pocetnika da se orjentise u tim bezbrojnim mogucnostima, tako da se pocetna sloboda od spoljasnjih autoriteta zamenjuje autoritetom vlastitog ega.

To medjutim nije nuzno greska NA, vec prirodni razvoj stvari. U sustini svakome od nas je potreban ucitelj i guru, ali je to tesko prihvatiti.
Sa jedne strane problem je samog ega, sa druge strane ucitelja i gurua nema dovoljno na Zemlji.
Prica o tome kako je "svako sam sebi najbolji guru" je u sustini tacna, ali je rezervisana tek za kasnije stupnjeve razvitka (do tada je uglavnom "ucenje kroz udaranje glavom u zid i patnja", cemu se isto nema sta zameriti).
Na isti nacin moze se gledati i na mnoge druge pojave/izjave u NA.
Na pr. kritika sanzibara na "sam si kreator, sve si stvaras..." - na izvestan nacin je istina da mi sami kreiramo nas svet - pitanje je samo da li govorimo o egu koji si je umislio svemogucnost, ili o dusi koja to radi - i ego i dusa u granicama datih mogucnosti.
Ta izjava moze biti podjednako poticaj za preuzimanje odgovornosti za svoj zivot i duhovni razvoj, ali naravno i kao izgovor za fantaziranje i ego trip, a posto su ljudi takvi kakvi jesu u trenutnoj fazi evolucije jasno je da ce ovih drugih biti puno vise, ali to nije greska koja se moze pripisati NA.
Interenet, iako prepun mogucnosti da se dodje do dobrih informacija, ne doprinosi razjasnjavanju vec uglavnom potencira one lose i negativne strane NA, sto se i inace vidi u ogromnoj mrznji/ljutnji koja preovladava u komunikaciji i na taj nacin doprinosi losem glasu NA.
Sve ono sto nas udaljava od prvobitne namere - spoznati same sebe, insistiranjem na upotrebi spoljasnjih pomagala i tehnika, u krajnjoj liniji nije dobro - sto ne znaci da neke od tih tehnika, ne mogu biti delotvorne i na izvesnu pomoc u odredjenom trenutku.
Isto vazi i za pitanje duhovnog vodjstva.
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2024., 14:32   #7
Ništa posebno ne mislim o New Age remix različtih religijskih, sektaških, filozofskih učenja, rituala, tehnika i teorema temeljnih na ličnom doprinosu određenih pojedinaca i skupina. Duhovna kriptgrafija kao kripto valute u finanicijskom sistemu kao decentraliziran sistem vrijednosti tako i New Age i ako meta za kritike posebno kršćanstvo ga kritikuje i ako kršćani najviše podliježu New Age re-indoktrinaciji jer na temelje indoktriniranih kršćana dolazi nadogradnja i update na New Age.

Na temelje Isusove persone koje tradicionalno kršćanstvo propovijeda dolazi samo depersonalizacija kao glavni cilj i uranjanje u kristovu svijest kako to New Age naziva nešto kao reboot svijesti dolazak do peek-a ili vrha svjesnosti koje čovjek može postići.
Sekhem is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2024., 15:19   #8
Quote:
citta vritti kaže: Pogledaj post
to je odlično ukoliko je srce "čisto". ali čije srce je uistinu čisto da bi mu mirne duše prepustio kormilo? za moje znam da nije, iako bi kao i svaki drugi opanak na ovom svijetu većinom smatrao da jeste

onaj čije jeste čisto, taj je već "tamo", a takvi su rijetki.
I jedra su u igri ne samo kormilo .. no po meni i srce i um su čisti, uvijek, razum je taj koji unosi nemir. Da vrlo su rijetke, ali postoje, ne bi vjeroavo ..
saugaro is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2024., 16:58   #9
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Meni se cini da je NA jedna prelazna faza izmedju stare i nove duhovnosti i kao takav neophodan da bi se razbile stare strukture i dala sansa za izgradnju novih.
veoma dobra primjedba. sve se mijenja i evoluira, kako najjednostavniji vidljivi oblici života tako i čovjek i drugi (nevidljivi) oblici života, pa posljedično tome i sami svijet/svemir/"bog".
nema veće zablude (u stvari ima, ali neka ovako ostane zbog dramskog izričaja) od statičnosti vjerovanja u religijskoj duhovnosti.

Quote:
Na pr. kritika sanzibara na "sam si kreator, sve si stvaras..." - na izvestan nacin je istina da mi sami kreiramo nas svet - pitanje je samo da li govorimo o egu koji si je umislio svemogucnost, ili o dusi koja to radi - i ego i dusa u granicama datih mogucnosti.

Ta izjava moze biti podjednako poticaj za preuzimanje odgovornosti za svoj zivot i duhovni razvoj, ali naravno i kao izgovor za fantaziranje i ego trip,
i to je vrlo lijepo i točno rečeno.
citta vritti is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2024., 18:36   #10
Treba znati filtrirati. Izbaciš okultizme i praznovjerja i nije na odmet pročitati razne hipoteze-metafizike.
Meni su psihologije uvijek bile polazna točka samo-spoznaje. Duhovnost je zapravo rad s nesvjesnim.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2024., 19:58   #11
Quote:
citta vritti kaže: Pogledaj post
kad sam bio mali mnogo puta sam pročitao cijeli Castanedin opus, neke knjige i 30-ak puta.
kasnije kada sam narastao, skontao sam da je Castanedino štivo u stvari reducirana teozofija i njena mlađa sestra antropozofija, samo bez "okrenutosti prema drugima", ljubavi i tome slično. valjda je većinu toga pokupio od njih, pa napisao svoj materijal. ali svejedno mu se mora priznati genijalnost jer nije šala napisati toliko knjiga i složiti tako veliku konstrukciju bez da skoči sam sebi u usta (unutar knjiga mislim, ne u stvarnom životu)... možda je čak pisao knjige obrnutim redoslijedom. vjerojatno je u njih unio i neka osobna iskustva iz astrala. ali o kakvom god omjeru fikcije, tuđih materijala i vlastitih iskustava se radilo, dosta toga je uobličio na prilično dobar način. sa druge strane, knjige koje su napisale one njegove "kokoši" su bezvrijedan pokušaj kopiranja.

nikad se nisam zamarao time da li je nešto Nju Ejđ ili ne. dok god posluži kao inspiracija, poticaj, smjernica ili možda konkretna informacija, dobrodošlo je sve dok nema vezivanja. sve i da se radi o čistoj fikciji, opet je bolje zbog razvoja možđanih čitati takve stvari nego vijesti ili ljubiće... ili uputstva na kutiji Faks Helizima za vrijeme "kontemplacije" na wc školjci, što je inače moje omiljeno vrijeme i mjesto za čitanje, meditaciju i duhovnu naobrazbu . štoviše, ponosan sam na činjenicu da skoro sva moja mudrost koju rasipam po forumu dolazi iz tog posvećenog mjesta .. još jedna pogodnost izbora takvog mjesta moći, je što ono osigurava kontinuitet, pa nema prekida u mojoj duhovnoj naobrazbi pošto taj hram znanja, posvećenosti i predanosti višim sferama posjećujem svaki dan. imam čak i posebnu policu za knjige poviše umivaonika sa svetom vodicom iz slavine za oprati ruke od grijeha prije i poslije svete mise

na vijeke vjekova... plonk!
Ja nisam bila tako vrijedna glede Castanede.
No, čak sam i sklona povjerovati da nije sve fikcija i da je Don Juan zbilja postojao jer trebalo bi biti višestruka osobnost da bi mogao predočiti učitelja koji govori jedno, a ti radiš nešto posve drugo.
Kada se profiltrira u knjigama ono što je govorio Don Juan i zanemare Castanedina pojašnjenja i nastojanja, dobije se drugačija slika.

Što se tiče pražnjenja crijeva, slažem se s tobom da je to jedno vrhunski duhovni doživljaj.
Iako, ja idem tri puta dnevno, pa ne provodim dulje od pet minuta jer bi inače provela pola dana na zahodu.
pronađena is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2024., 20:02   #12
Quote:
2120 kaže: Pogledaj post
Što god zahtjeva sljedbu odbijam s gnušanjem. Tako da se ne smatram njuejđerom ili pripadnikom bilo kojeg pokreta/religije.
New Age ne podrazumijeva da se slijedi jedno učenje ili jedan učitelj.
Zapravo, počeo je s hipijevskim pokretom koji je kao pokret unutar pokreta ujedno i njegov najradikalniji dio jer je bio i društveno angažiran.
Ostalo je detaljnije pojasnio Dragan.
pronađena is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2024., 20:03   #13
Quote:
Sekhem kaže: Pogledaj post
Ništa posebno ne mislim o New Age remix različtih religijskih, sektaških, filozofskih učenja, rituala, tehnika i teorema temeljnih na ličnom doprinosu određenih pojedinaca i skupina. Duhovna kriptgrafija kao kripto valute u finanicijskom sistemu kao decentraliziran sistem vrijednosti tako i New Age i ako meta za kritike posebno kršćanstvo ga kritikuje i ako kršćani najviše podliježu New Age re-indoktrinaciji jer na temelje indoktriniranih kršćana dolazi nadogradnja i update na New Age.

Na temelje Isusove persone koje tradicionalno kršćanstvo propovijeda dolazi samo depersonalizacija kao glavni cilj i uranjanje u kristovu svijest kako to New Age naziva nešto kao reboot svijesti dolazak do peek-a ili vrha svjesnosti koje čovjek može postići.
Nisam te baš najbolje razumjela.
Ti, dakle, misliš da ni po čemu nisi profitirao od New agea?
pronađena is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2024., 20:05   #14
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
Treba znati filtrirati. Izbaciš okultizme i praznovjerja i nije na odmet pročitati razne hipoteze-metafizike.
Meni su psihologije uvijek bile polazna točka samo-spoznaje. Duhovnost je zapravo rad s nesvjesnim.
I mene je jako zanimala psihologija.
Onda sam otkrila kognitivne znanosti.
pronađena is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2024., 20:47   #15
Quote:
pronađena kaže: Pogledaj post
New Age ne podrazumijeva da se slijedi jedno učenje ili jedan učitelj.
Zapravo, počeo je s hipijevskim pokretom koji je kao pokret unutar pokreta ujedno i njegov najradikalniji dio jer je bio i društveno angažiran.
Ostalo je detaljnije pojasnio Dragan.
Ne slijedim ni jedno(g) ni njih deset...
__________________
If you wanna count me, count me out.
2120 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2024., 08:52   #17
Quote:
pronađena kaže: Pogledaj post
New Age ne podrazumijeva da se slijedi jedno učenje ili jedan učitelj.
Zapravo, počeo je s hipijevskim pokretom koji je kao pokret unutar pokreta ujedno i njegov najradikalniji dio jer je bio i društveno angažiran..
To je bio dobar pokušaj i puno je uloženo u tom razdoblju ali pokazalo se da stanovništvo nije bilo dovoljno spremno.
Ali zato su u ovo što se danas događa uložili puno više, i uspjelo je.
New Age pokušavaju strpati u jedan okvir oni koji ne poznaju dovoljno koliko je to opsežan poduhvat, a tu je upletena i tamna strana sa svrhom da zamuti vode. New Age, a zapravo suvremene uglavnom kanalizirane duhovne poruke danas guraju predstavnici tisuća civilizacija, svaki i svaka sa svojom perspektivom, i k tome još milijuni koji su za to poslani dolje.
Ovaj put su uspjeli. Ima još puno za obaviti ali proces je već puno napredovao.
LLSkylights is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2024., 10:17   #18
duhovno 'učenje' koje to nije. s duhom razvoja čovjeka nema nikakve veze.
kao ni 'sljedbenici'.

ali ima veze sa zlom.
zapravo i zlo je od duha. zlo je duhovnog podrijetla.
ibm444 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2024., 10:43   #19
New Age je duhovna priprema za pokret budućih hibrida i DNA mutanata.

Razvoj tehnologije dolazi u fazu da se ide u fizičku transformaciju čovjeka, u neprirodno biće, logično se to manifestira i na duhovno. Duhovnu paštetu adekvatnu tim tijelima, od čega je jedan od oblika i NA. (Integracija nanotehnologije, umjetne inteligencije, i genetskih manipulatora u čovjeka).

Taj pokret je dosta općenit, točno, pa mu je glavna karakteristika KONTRA, on je kontra postojećih. Pošto je još nemanifestirano, nije otkriveno, ostaje do daljnjega općenit, pa će se u jednom momentu nešto otkriti, i taj će se pokret onda više fokusirati/suziti, zaluditi, poprimiti obilježje kulta ličnosti ili sl.
__________________
Gdje smo na vremenskoj crti: https://www.youtube.com/watch?v=B-PXZz0ArXQ
2016. San kraja svijeta, inekcija: https://www.youtube.com/watch?v=FOWGrt-8vzg
Iskustvo blisko smrti: https://www.youtube.com/watch?v=Tv97jdoQKZ0
sanzibar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2024., 11:18   #20
Quote:
pronađena kaže: Pogledaj post
Nisam te baš najbolje razumjela.
Ti, dakle, misliš da ni po čemu nisi profitirao od New agea?
Jesam profitirao od određenih New Age tehnika doživjevši buđenje Kundalini energije, OBE iskustva, određenih vizija, te svakodnevnih psihodeličnih iskustva bez korištenja holotropnih supstanci.
Sekhem is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:09.