Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.02.2011., 19:12   #41
Quote:
nike321 kaže: Pogledaj post
A ja bi se kladio da peči koja je namjenjena za loženje drveta škodi više visoka kalorična vrijednost biketa nego sumpor iz briketa.
Potkraj 80-tih, dok smo mi uvodili centralno grijanje, bili su u ponudi (čelični) kotlovi na kruta goriva tipa TAM-Stadler, Labin, EMO Celje i slični.

Tad kotlovi još nisu bili toliko specijalizirani, da bi se moglo birati hoće li biti na drva, ugljen ili briket. I kakav mi je to kotao na drva, koji ne može podnijeti briket, to je nešto poput "drvena peć".
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 19:18   #42
Quote:
nike321 kaže: Pogledaj post
Ništa od toga se ne bi desilo da je ugrađen zaštitni ventil kao ovaj:
http://www.caleffi.it/caleffi/en_IT/....jsp/index.sdo

Cijena: 400Kn

Evo ga na.
Sad se malo prije ustanovilo da gus ne podnosi veliku razliku u temperaturi.
Ako je tada kotao bio na cca. 110C, ventil bi pustio vodu u spiralu temp od
16C, pa to je skoro razlika 100C trenutačno. Takav se termoventil nebi smio ugrađivati na gusnate kotlove,ako gledamo proporcije rastezanja materijala.
Svakako bi pukao kotao.


Usput, ja u jednoj kotlovnici imam staru ferotermku (s ugrađenim PTV-om) koju je tadašnji majstor postavio. Imam na njoj miš ventil, koji je majstor preporučio jer je rekao da po ljeti kad želim samo toplu (sanitarnu) vodu, okrenem taj ventil u desno i kruži samo po peći centralna voda. Ja neznam dali je to bilo ispravno, ali to nikad nisam koristio zbog prebacivanja na plin tokom ljeta.
Isto tako susjed mi ima takvu peć koju koristi puno dulje nego ja, te u njegovu peć prlikom loženja ulazi hladna voda cca <20C i kotao nikad nije pustio.
Tako je slično i kod mene, prilikom prvog loženja stavim termostat za uključenje pumpe na 90C, pumpa se uključi, hladna voda ulazi u kotao i tako funkcionira već skoro dva desetljeća, (kasnije smanjim taj termostat na 45C)

P.S ajde cd_covers,solar, neka netko stavi ovo pod vruću temu
__________________
It’s a joke, not a cock. Don’t take it so hard.

Zadnje uređivanje Armstrong : 16.02.2011. at 19:23.
Armstrong is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 19:25   #43
Quote:
Armstrong kaže: Pogledaj post
Isto tako susjed mi ima takvu peć koju koristi puno dulje nego ja, te u njegovu peć prlikom loženja ulazi hladna voda cca <20C i kotao nikad nije pustio.
Tako je slično i kod mene, prilikom prvog loženja stavim termostat za uključenje pumpe na 90C, pumpa se uključi, hladna voda ulazi u kotao i tako funkcionira već skoro dva desetljeća, (kasnije smanjim taj termostat na 45C)

P.S ajde cd_covers,solar, neka netko stavi ovo pod vruću temu
Susjed, jesi li to ti?
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 19:30   #44
Apsolutno se slažem da se ventil koji se predlaže uopće direktno nemože staviti na gusenu peć-Na gusenu peć ide termički osigurać s izmjenjivačem i košta 1000 kuna+.Ventil prikazan na slici ide na peći s ugrađenim cjevnim izmjenjivaćem,ili se koristi na naćin da se spoje na bojler za pripremu tople vode i hlade peć preko bojlera TV
d2267 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 21:20   #45
Quote:
d2267 kaže: Pogledaj post
Apsolutno se slažem da se ventil koji se predlaže uopće direktno nemože staviti na gusenu peć-Na gusenu peć ide termički osigurać s izmjenjivačem i košta 1000 kuna+.Ventil prikazan na slici ide na peći s ugrađenim cjevnim izmjenjivaćem,ili se koristi na naćin da se spoje na bojler za pripremu tople vode i hlade peć preko bojlera TV
Nisam baš siguran. Otprilike takav ventil se isporučuje serijski s Viadrus U26 peći. Jest da mi nije logično, ali je tak.

Armstrong, nitko nije rekel da taj ventil mora puštati hladnu vodu u kotel. Može biti i štapni izmjenjivač na gusanoj peći, poput onoga na Centrometalovima.
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 21:46   #46
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
Nisam baš siguran. Otprilike takav ventil se isporučuje serijski s Viadrus U26 peći. Jest da mi nije logično, ali je tak.

Armstrong, nitko nije rekel da taj ventil mora puštati hladnu vodu u kotel. Može biti i štapni izmjenjivač na gusanoj peći, poput onoga na Centrometalovima.
samo Viadrus nema pripremu za ugradnju takvog izmjenjivaća(nemaš ga kud ušerafit),ima drugaćiji izmjenjivać neka hrga koja se montira na polazni vod.
d2267 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 22:41   #47
Quote:
d2267 kaže: Pogledaj post
samo Viadrus nema pripremu za ugradnju takvog izmjenjivaća(nemaš ga kud ušerafit),ima drugaćiji izmjenjivać neka hrga koja se montira na polazni vod.
Istina, za sve gusane peći ide lonac sa bakrenom spiralom unutra.
Na Dakon (Junkers, Bosch, Buderus) peći, gdje je vorlauf prema gore, nije moguće ugraditi takav izmjenjivač u vorlauf cijev. To je moguće na U22, samo treba vorlauf okrenuti u stranu jednim T komadom.
Pitam se samo koliko bi bil efikasan radi male površine izmjenjivača.

Nego, kak to da U26 ima direktno špricanje hladne vode u kotel (istina, montiran je na riklauf)? Kak to radi sa zatvorenim sustavom grijanja?
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 22:48   #48
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
Nisam baš siguran. Otprilike takav ventil se isporučuje serijski s Viadrus U26 peći. Jest da mi nije logično, ali je tak.

Armstrong, nitko nije rekel da taj ventil mora puštati hladnu vodu u kotel. Može biti i štapni izmjenjivač na gusanoj peći, poput onoga na Centrometalovima.
Potpuno je nebitno, i nema tu šoka. Ventil je 1/2" i malo pusti u kotao i odmah osjeti na izlazu razliku i pritvori ulaz. Nema ništa naglo.
Uostalom, iz šeme je jasno da hladna voda ne dolazi direktno u kotao već se miješa sa povratnom vodom pa tako nema ni nekog šoka.

Zadnje uređivanje nike321 : 16.02.2011. at 23:01.
nike321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2011., 09:00   #49
Nisam probao i nebi,u uputama za montažu Viadrus U22 nije predviđeno ovakvo spajanje,već se ovakav ventil koristi za hlađenje putem bojlera za toplu vodu,a druga opcija je sigurnosni izmjenjivač.
d2267 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2011., 11:22   #50
Quote:
champ kaže: Pogledaj post
Susjed, jesi li to ti?
Nisam vaš susjed . Ali imam kuću u vž-u (ok, malo van)
__________________
It’s a joke, not a cock. Don’t take it so hard.
Armstrong is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2011., 14:51   #51
Quote:
Armstrong kaže: Pogledaj post
P.S ajde cd_covers,solar, neka netko stavi ovo pod vruću temu
Sa ovim temama o centralnom stvar se sad već toliko zakomplicirala da to teško neko može logično raspetljati.
Najlakše bi bilo spojiti sve teme skupa i staviti kao top temu, ali to bi totalno upropastilo i pomiješalo sve skupa.

Gledati ću da ubuduće ne dolazi do otvaranja novih tema nego da se sve rasprave vode u starim temama, pa ako se neka od tih tema isprofilira nema problema da se stavi kao "top-tema".
__________________
Pozdrav,
Tomislav
cd_covers is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2011., 15:16   #52
Quote:
cd_covers kaže: Pogledaj post
Sa ovim temama o centralnom stvar se sad već toliko zakomplicirala da to teško neko može logično raspetljati.
Najlakše bi bilo spojiti sve teme skupa i staviti kao top temu, ali to bi totalno upropastilo i pomiješalo sve skupa.

Gledati ću da ubuduće ne dolazi do otvaranja novih tema nego da se sve rasprave vode u starim temama, pa ako se neka od tih tema isprofilira nema problema da se stavi kao "top-tema".
I ja baš gledam, ima mali milijun tema o cg- za odzračivanje ima jedno tri teme ako se ne varam. Isto tako i o kotlovima, tri-4 teme.
__________________
It’s a joke, not a cock. Don’t take it so hard.
Armstrong is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2011., 18:27   #53
I marrky 112, je bil majstor, što je krivac havarije?? Jeste li nabavili novi kotao?
__________________
It’s a joke, not a cock. Don’t take it so hard.
Armstrong is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2011., 09:51   #54
Zanimljivo da se kod kotla od samo dvije godine ne isplati promjeniti članak, a mnogi ovdje na forumu kao i mnogi trgovci su upravo na mogučnost zamjene članka stavljali lijevano čelične kotlove ispred limenih, što je svakako utjecalo na mnoge ljude - kupce da se upravo odluće za ovakav tip kotlova, bez obzira na činjenicu da su neekonomičniji i da ih je pregazilo vrijeme.

Vrlo lako uzrok kvara može biti otvoreni sistem , tj. da otvorena ekspanziona posuda nije pravilno urađena niti izolirana , pa je možda cijev do posude ili sama expanzivna posuda zamrzla.
majstorčina is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2011., 01:28   #55
evo da vam javim,peć je jučer ugrađena buderus g211 logano 36 kw ceh 8035 kn + sigurnosni ventil cca 1200 kn marke buderus(ventil je oblika zatvorenog lonca i na njega je namontirao senzor temperature,za pumpu,sam ventil se nalazi na gornjem dijelu kotla)...još ventil nije spojen u funkciju jer je majstor danas trebao doći spojiti vodu (trebalo nam vremena dok iskopamo kanal za alkaten cca 14 m )...peć koja je bila prije ove je bila od 32 kw...razlika između "stare" i ove (ima puno veće ložište) peći je nebo i zemlja u leru grije kao mutava u kući je napokon ugodno boravit...da otišla je i cirkulaciona pumpa,stavio je neku svoju staru traži za nju 250 kn (još se hvalio da je stara 25 godina,te da se ne prebacuje na 1. brzinu nego samo 2. i 3-a), nijhovu je odneo sa sobom,kaže da je impeler otišao od pare.
koliko cca košta nova pumpa za nihov sistem,neka preporuka?
...koliko će uzet za ruke još nemam pojma,mora doći spojit ventil pa će onda napisat račun...
e da za staru je rekao da je ošao jedan ili više nekih srednjih članaka koji komad košta 3000kn...nije se ni trudio ustanovit di je problem,rekao je da možda curi i na spojevima i da bi trebalo 2-3 dana da se to rastavi i vidi,te da treba specijalan alat i presa..jel to stvarno tako,ovdje je netko spominjao cjene članaka od 1000 kn,gdje se to može provjerit,stara peć je buderus logano g211 od 32 kw
marrky112 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2011., 06:52   #56
živio spin majstor,mora da je učio od najboljih (HDZ zna)
d2267 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2011., 08:35   #57
Članak kotla Buderus G211 srednji cca1800kn,nipl za spajanje za zamjenu jednog rebra cca 80kn,potrebno 4.kom,kit cca 100kn,montaža 1000kn+pdv
potrebno vrijeme za zamjenu cca 4 sata,majstori koji se time bave imaju specijalni alat za prešanje,ja se uvjerio osobno...
bud2011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2011., 09:02   #58
Sačuvaj staru peć. Možda bude kome trebala za dijelove.
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2011., 15:54   #59
Quote:
marrky112 kaže: Pogledaj post
evo da vam javim,peć je jučer ugrađena buderus g211 logano 36 kw ceh 8035 kn + sigurnosni ventil cca 1200 kn marke buderus(ventil je oblika zatvorenog lonca i na njega je namontirao senzor temperature,za pumpu,sam ventil se nalazi na gornjem dijelu kotla)...još ventil nije spojen u funkciju jer je majstor danas trebao doći spojiti vodu (trebalo nam vremena dok iskopamo kanal za alkaten cca 14 m )...peć koja je bila prije ove je bila od 32 kw...razlika između "stare" i ove (ima puno veće ložište) peći je nebo i zemlja u leru grije kao mutava u kući je napokon ugodno boravit...da otišla je i cirkulaciona pumpa,stavio je neku svoju staru traži za nju 250 kn (još se hvalio da je stara 25 godina,te da se ne prebacuje na 1. brzinu nego samo 2. i 3-a), nijhovu je odneo sa sobom,kaže da je impeler otišao od pare.
koliko cca košta nova pumpa za nihov sistem,neka preporuka?
...koliko će uzet za ruke još nemam pojma,mora doći spojit ventil pa će onda napisat račun...
e da za staru je rekao da je ošao jedan ili više nekih srednjih članaka koji komad košta 3000kn...nije se ni trudio ustanovit di je problem,rekao je da možda curi i na spojevima i da bi trebalo 2-3 dana da se to rastavi i vidi,te da treba specijalan alat i presa..jel to stvarno tako,ovdje je netko spominjao cjene članaka od 1000 kn,gdje se to može provjerit,stara peć je buderus logano g211 od 32 kw

Što se tiče pumpe.
Ovako, vjerojatno vam je postavio grundfoss-icu.
Nova košta cca 560-900kn - ovisi od dućana do dućana (uvjerio sam se kad sam ja kupovao ). Ako radi, dobro ste prošli.
Nadam se da će vam sad sve šljakati kako treba. Usput stavite još i regulator propuha (samson, cca 300kn), da nebi slučajno stavljali komadić drva na vraca za dolazak zraka .

Staru peć obavezno sačuvajte, kako je napisao gosp. zvon
__________________
It’s a joke, not a cock. Don’t take it so hard.
Armstrong is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2011., 17:34   #60
Quote:
marrky112 kaže: Pogledaj post
evo da vam javim,peć je jučer ugrađena buderus g211 logano 36 kw ceh 8035 kn + sigurnosni ventil cca 1200 kn marke buderus(ventil je oblika zatvorenog lonca i na njega je namontirao senzor temperature,za pumpu,sam ventil se nalazi na gornjem dijelu kotla)...još ventil nije spojen u funkciju jer je majstor danas trebao doći spojiti vodu (trebalo nam vremena dok iskopamo kanal za alkaten cca 14 m )...peć koja je bila prije ove je bila od 32 kw...razlika između "stare" i ove (ima puno veće ložište) peći je nebo i zemlja u leru grije kao mutava u kući je napokon ugodno boravit...da otišla je i cirkulaciona pumpa,stavio je neku svoju staru traži za nju 250 kn (još se hvalio da je stara 25 godina,te da se ne prebacuje na 1. brzinu nego samo 2. i 3-a), nijhovu je odneo sa sobom,kaže da je impeler otišao od pare.
koliko cca košta nova pumpa za nihov sistem,neka preporuka?
...koliko će uzet za ruke još nemam pojma,mora doći spojit ventil pa će onda napisat račun...
e da za staru je rekao da je ošao jedan ili više nekih srednjih članaka koji komad košta 3000kn...nije se ni trudio ustanovit di je problem,rekao je da možda curi i na spojevima i da bi trebalo 2-3 dana da se to rastavi i vidi,te da treba specijalan alat i presa..jel to stvarno tako,ovdje je netko spominjao cjene članaka od 1000 kn,gdje se to može provjerit,stara peć je buderus logano g211 od 32 kw
...e sad kad majstor dođe namontirati ventil i napisati račun zamoli ga da ti ovjeri i garanciju(ako posjeduje ovlaštenje od strane BOSCH-a,koji je vlasnika brenda BUDERUS).
Ovjera garancije ti je besplatna za proizvod BUDERUS od prošle godine tj.uračunata je u cijenu proizvoda prilikom same kupovine.
Ovo ti je jako bitno radi ostvarenja jamstvenih prava u slučaju neispravnosti
samog proizvoda,a i ovlašteni servis sam utvrđuje dali je izvršena pravilna montaža u skladu sa preporukom proizvođaća.
Napominjem,izlazak ovlaštenog servisa se ne naplaćuje.
Majstori ovo ponekad prešućuju,...para je para....
Poznata mi je procedura zbog vlastitog iskustva.
bud2011 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:47.