Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.08.2011., 00:28   #2001
Quote:
micek-jerry kaže: Pogledaj post
Nisam više trudnica ali sam prije visila na ovoj temi pa dođoh priupitati
Dakle, nakon 7 tjedana od poroda danas radila ogtt kod sebe u dz-u (inače imala gestacijski dijabetes koji se odlično držao uz dijetu, ja smršavila, sve super).
Nalaz će mi biti za 2 dana.
E sad, ja sam si paralelno na svom aparatiću mjerila i ispada:
na tašte 5,1
nakon 1 h 4,9
nakon 2 h 4,6
pa mi je to malo čudno...kak može biti manji nakon glukoze???
Se moram brinuti?
Tražim po netu i zbunjuju me podaci, negdje čak našla da je to početak dijabetesa, inzulinska rezistencija, postprandijalna hipoglikemija.....
Nisam sigurna da li govorimo o istoj stvari.
Naime, OGTT kao pretraga se ne obavlja u DZ. Tamo se može mjeriti Gluk natašte i nakon opterećenja, ali OGTT nikako. Možda si pobrkala nazive ili su naknadno DZ-a uveli OGTT što mi je teže vjerovati jer je to skupa pretraga koja dosta košta HZZO. No....

Ovo što si opisala je ok glukoza natašte. Nakon opterećenja ti pada, al je u granicama normale, tako da nema razloga za brigu. Pitanje je sljedeće (jer podosta stvari može utjecati na nalaz glukoze), kako i što si jela dan prije?!

Sve u svemu, nalaz ti je ok. Nikakva hipoglikemija nije na vidiku, ali kontrola se svakako preporuča. Osobno imam hipoglikemiju (glukoza mi je 30 min nakon obroka 2,7) i ovo što si napomenula baš nikakve veze nema sa postprangijalnom hipoglikemijom niti diabetesom. Nemaš brige. Ovakav nalaz kakav si za sada navela je posve ok pogotovo kad se uzme u obzir i trudnoća, makar i bez nje, to hipoglikemija niti diabetes nije, iako bi trebalo pripaziti za svaki slučaj na eventualni razvoj hipoglikemije.

Svakako nastavi sa kontroloma. Ne mogu naškoditi. Sretno
__________________
Za bor ne znaš da je zimzeleno drvo dok ne dođe listopad.

Zadnje uređivanje vixen27 : 11.08.2011. at 00:33.
vixen27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2011., 09:36   #2002
Hvala na odgovoru!
Radili su mi baš ogtt- iz vene guk na tašte i 2 h nakon uzimanja 75 gr glukoze, i urin prije i poslije.
A ove vrijednosti sam si ja izmjerila na svom aparatiću. Nalazi od laba će valjda biti danas.
Par dana prije se nisam štedila jer više i nisam na dijeti. A i koliko sam čitala po netu, piše da se prije ogtt-a baš preporuča hrana bogata UH.

Nego, bilo mi čudno, kaj ne bi trebao guk bar malo i kod ful zdravih nakon glukoze narasti, a ne pasti?
micek-jerry is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2011., 13:51   #2003
Quote:
micek-jerry kaže: Pogledaj post
Nisam više trudnica ali sam prije visila na ovoj temi pa dođoh priupitati
Dakle, nakon 7 tjedana od poroda danas radila ogtt kod sebe u dz-u (inače imala gestacijski dijabetes koji se odlično držao uz dijetu, ja smršavila, sve super).
Nalaz će mi biti za 2 dana.
E sad, ja sam si paralelno na svom aparatiću mjerila i ispada:
na tašte 5,1
nakon 1 h 4,9
nakon 2 h 4,6
pa mi je to malo čudno...kak može biti manji nakon glukoze???
Se moram brinuti?
Tražim po netu i zbunjuju me podaci, negdje čak našla da je to početak dijabetesa, inzulinska rezistencija, postprandijalna hipoglikemija.....
Kao prvo nalaz nije sukladan sa hipoglikemijom, drugo, nalaz ti je dobar.Treće, ne opterećuj se sa inzulinskom rezistencijom jer je nemaš. the end
Inzulinska rezistencija je sukladna sa postprandijalnom hiperglikemijom, dakle s nalazom OGTT nakon 2 h između 7,8-11,1 mmol/L, a to se i naziva postprandijalna intolerancija glukoze. Postoji i intolerancija glukoze na tašte te je kod netrudnica ta vrijednost između 5,6-7 mmol/L mjereno u venskoj plazmi.
Kod žena sa GDM postoji povišen rizik za DM u kasnijem životu, zato treba ostati u kontroli, regulirati tjelesnu težinu, baviti se fizičkom aktivnošću te opseg struka svesti na manje od 80 cm te paziti na prehranu. To je ono što možemo učiniti za sebe. Genetiku ne možemo mijenjati, no ona je samo jedan faktor u razvoju ev. kasnijeg DM tipa II.


Quote:
vixen27 kaže: Pogledaj post
Nisam sigurna da li govorimo o istoj stvari.
Naime, OGTT kao pretraga se ne obavlja u DZ. Tamo se može mjeriti Gluk natašte i nakon opterećenja, ali OGTT nikako. Možda si pobrkala nazive ili su naknadno DZ-a uveli OGTT što mi je teže vjerovati jer je to skupa pretraga koja dosta košta HZZO. No....
Kako skupa pretraga? Ne razumijem jer ako se privatniku isplati naplatiti OGTT s 3 vađenja glukoze 80 kn, HZZO može samo manje koštati ta ista pretraga.
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2011., 11:30   #2004
Evo došao mi i nalaz od laboratorija: guk na tašte 4,5....2h nakon glukoze 4,1. Urin bo.
micek-jerry is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2011., 12:11   #2005
Micek, odličan GUK.
Ja nisam radila poslije poroda OGTT, ali sam izmjerila aparatićem par puta i šećer je bio ok. S obzirom da se sad hranim totalno bezveze jer ne stignem jesti 5 puta dnevno (zbog malene i dojenja), ostala sam zapanjena kako nisam još nijednom osjetila hipoglikemiju, a prvi obrok u danu mi zna biti tek ručak. Prije bih do ručka tri put pala u hipoglikemiju da ne jedem.
Orleanska I. is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2011., 12:16   #2006
Quote:
vixen27 kaže: Pogledaj post
Nisam sigurna da li govorimo o istoj stvari.
Naime, OGTT kao pretraga se ne obavlja u DZ. Tamo se može mjeriti Gluk natašte i nakon opterećenja, ali OGTT nikako. Možda si pobrkala nazive ili su naknadno DZ-a uveli OGTT što mi je teže vjerovati jer je to skupa pretraga koja dosta košta HZZO. No....
OGTT je oralni glukoza tolerans test ili oralno opterećenje glukozom i to je ono što je Micek napisala i radi se u domu zdravlja, ali nema veze.
Orleanska I. is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2011., 22:54   #2007
Quote:
Cattleya kaže: Pogledaj post
Kako skupa pretraga? Ne razumijem jer ako se privatniku isplati naplatiti OGTT s 3 vađenja glukoze 80 kn, HZZO može samo manje koštati ta ista pretraga.
Zato što sam govorila o "pravom" OGTT-u, a ne rutinskom vađenju Gluk. Naime, kad ti kliničar kaže da odeš izvaditi Gluk to se "čita": na tašte i pod opterećenjem. Ali kada kaže OGTT, to se "čita" (drugačije), par sati ležati na bolničkom krevetu (osobno sam se ucrvala od dosade, a bome i pacijenti koje sam imala nisu bili dalje od toga) uz konstanstna vađenja krvi (moje osobno iskustvo je 5h- OGTT) i to je skupo jer se paralelno s tim mjeri i inzulin i C-peptid ect, što god se preporuči. Zadnje što znam o tome jest da kod nas to rade samo Vinogradska i mislim Rebro (nisam ziher), nisam više u tom điru informacija, pa moguće da se promjenilo. Na to sam mislila.
__________________
Za bor ne znaš da je zimzeleno drvo dok ne dođe listopad.
vixen27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2011., 22:55   #2008
Quote:
Orleanska I. kaže: Pogledaj post
OGTT je oralni glukoza tolerans test ili oralno opterećenje glukozom i to je ono što je Micek napisala i radi se u domu zdravlja, ali nema veze.
Mislim da sam objasnila. Govorila sam sa kliničke perspektive ("klinički žargon") pa je nastao nesporazum.
__________________
Za bor ne znaš da je zimzeleno drvo dok ne dođe listopad.
vixen27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2011., 11:31   #2009
Quote:
vixen27 kaže: Pogledaj post
Zato što sam govorila o "pravom" OGTT-u, a ne rutinskom vađenju Gluk. Naime, kad ti kliničar kaže da odeš izvaditi Gluk to se "čita": na tašte i pod opterećenjem. Ali kada kaže OGTT, to se "čita" (drugačije), par sati ležati na bolničkom krevetu (osobno sam se ucrvala od dosade, a bome i pacijenti koje sam imala nisu bili dalje od toga) uz konstanstna vađenja krvi (moje osobno iskustvo je 5h- OGTT) i to je skupo jer se paralelno s tim mjeri i inzulin i C-peptid ect, što god se preporuči. Zadnje što znam o tome jest da kod nas to rade samo Vinogradska i mislim Rebro (nisam ziher), nisam više u tom điru informacija, pa moguće da se promjenilo. Na to sam mislila.
To što su tebi radili na endokrini nije standardni OGTT nego prošireni sa ispitivanjem i funkcije gušterače, odnosno hiperinzulinemije, a sve zbog sumnje na inzulinsku rezistenciju. Obično se radi mlađim ženama.
Kad ti kliničar napiše OGTT, misli se na ovo o čemu ovdje pišemo, a ako želi uz OGTT i inzulin i /ili C peptid, to mora jasno naglasiti pa se test, kao kod tebe, radi u drugačijim uvjetima.
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2011., 16:28   #2010
Quote:
Cattleya kaže: Pogledaj post
To što su tebi radili na endokrini nije standardni OGTT nego prošireni sa ispitivanjem i funkcije gušterače, odnosno hiperinzulinemije, a sve zbog sumnje na inzulinsku rezistenciju. Obično se radi mlađim ženama.
Kad ti kliničar napiše OGTT, misli se na ovo o čemu ovdje pišemo, a ako želi uz OGTT i inzulin i /ili C peptid, to mora jasno naglasiti pa se test, kao kod tebe, radi u drugačijim uvjetima.
Već se znalo da imam hipoglikemiju, tako da se nije pretpostavljala inzulinska rezistencija jer ona dovodi do hiper ne hipoglikemije, a nadalje dosljedno do diabetesa tipa 2, dok je kod mene potpuno suprotna situacija jer sam napisala hipoglikemija. I inzulin i C-peptid su mi normalni, dakle radi se o nečem drugom. No nebitno.

Znam na što misle moji profesori kad kažu OGGT, a na što misle npr liječnici obiteljske medicine i ponovit ću još jednom - nesporazum je nastao zbog "žargona" a ne doslovnog značenja. Sve je dobro dok god su damama ovdje nalazi uredni. Napravila sam nenamjerno mali nesporazum, isprika na tome.
__________________
Za bor ne znaš da je zimzeleno drvo dok ne dođe listopad.

Zadnje uređivanje vixen27 : 14.08.2011. at 16:35.
vixen27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2011., 18:52   #2011
Quote:
vixen27 kaže: Pogledaj post
Već se znalo da imam hipoglikemiju, tako da se nije pretpostavljala inzulinska rezistencija jer ona dovodi do hiper ne hipoglikemije, a nadalje dosljedno do diabetesa tipa 2, dok je kod mene potpuno suprotna situacija jer sam napisala hipoglikemija. I inzulin i C-peptid su mi normalni, dakle radi se o nečem drugom. No nebitno.

Znam na što misle moji profesori kad kažu OGGT, a na što misle npr liječnici obiteljske medicine i ponovit ću još jednom - nesporazum je nastao zbog "žargona" a ne doslovnog značenja. Sve je dobro dok god su damama ovdje nalazi uredni. Napravila sam nenamjerno mali nesporazum, isprika na tome.
Shvaćam na šta se sumnjalo. No, me mogu profesori endokrinolozi podrazumijevati pod OGTT jednu pretragu, a ostali doktori neku drugu. Radi se o univerzalnom jeziku tako da i dipl. ing.-u biokemije, kad dođeš u laboratorij, je jasno što se radi, a što ne. To si išla na Vinogradsku ili na Rebro?
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2011., 20:29   #2012
Quote:
Cattleya kaže: Pogledaj post
Shvaćam na šta se sumnjalo. No, me mogu profesori endokrinolozi podrazumijevati pod OGTT jednu pretragu, a ostali doktori neku drugu. Radi se o univerzalnom jeziku tako da i dipl. ing.-u biokemije, kad dođeš u laboratorij, je jasno što se radi, a što ne. To si išla na Vinogradsku ili na Rebro?


Vinogradska - 5h stalno prikopčana na infuziju, htjela sam skočiti kroz prozor od dosade plus što su me kolege zezali kako ne mogu mrdnuti sa kreveta I prekonoćna blokada sa 1 mg dexametazona je bila ok. Nemaju pojma što mi je osim da imam metabolički poremećaj (a i prestala sam ići na pretrage) i sad svaki dan živim u hipoglikemiji. Nauči čovjek s tim...

Ma kad već pitaš, a nikako da taj "žargon" ostavimo po strani... Mi studoši, moje kolege i ja, uključujući i profe, kad kažemo interno (drugačije ni ne znam) OGGT mi podrazumjevamo (dakle, spika u 4 zida o nekom pacijentu) upravo to da je netko bio prikopčan na infuziju fiziološke odnosno da se detaljnije vidi raspon rasta i pada gluk, a kad mislimo na razinu glukoze bez i sa opterećenjem, onda samo kažemo "vađena gluk" je ect.... - samo sam se povela za našim "podrazumjevanjima" .... a to što se piše na uputnice je točno tako kako si napisala, ne tvrdim suprotno cijelo vrijeme, nego sam ja zeznula kad sam se povela za "žargonom". Moja greška.
__________________
Za bor ne znaš da je zimzeleno drvo dok ne dođe listopad.

Zadnje uređivanje vixen27 : 14.08.2011. at 20:44.
vixen27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2011., 21:18   #2013
Quote:
vixen27 kaže: Pogledaj post


Vinogradska - 5h stalno prikopčana na infuziju, htjela sam skočiti kroz prozor od dosade plus što su me kolege zezali kako ne mogu mrdnuti sa kreveta I prekonoćna blokada sa 1 mg dexametazona je bila ok. Nemaju pojma što mi je osim da imam metabolički poremećaj (a i prestala sam ići na pretrage) i sad svaki dan živim u hipoglikemiji. Nauči čovjek s tim...

Ma kad već pitaš, a nikako da taj "žargon" ostavimo po strani... Mi studoši.....
Svašta su oni tebi radili. Vjerujem da nije lako živjeti s hipo. No, nemoj zapostaviti kontrole bez obzira što si naučila s time živjeti. Kako si napisala post, mislila sam si da si od struke.
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2011., 23:25   #2014
Quote:
Cattleya kaže: Pogledaj post
Svašta su oni tebi radili. Vjerujem da nije lako živjeti s hipo. No, nemoj zapostaviti kontrole bez obzira što si naučila s time živjeti. Kako si napisala post, mislila sam si da si od struke.
Ma draga moja.... znaš kako kažu.... doktori (iako sam ja tek na putu da to postanem) najgori su pacijenti. I nije to slučajno, vjeruj mi

Ali bio je fakat problem naučit živjeti sa 30% nekadašnje energije. Trebale su mi godine... Iako, kažem svakome uvijek: kad se hoće, sve se može. Nemam ja svoju staru snagu, energiju, koncentraciju, volju.... posve druga osoba sam postala silom prilika, ali stvar je kontrole i volje, jednom rječju: discipline.

Bez brige.... otići ću ja napraviti kompletnu analizu svega. Znam i kod koga. Pa što se može poboljšati, ako može, dapače.
__________________
Za bor ne znaš da je zimzeleno drvo dok ne dođe listopad.
vixen27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2011., 15:56   #2015
evo mog ogtt nalaza

na tašte 4,24 (ref: od 4.20-6.40)
nakon 30 min 10,4 (ref: manje od 8)
nakon 60 min 10,7 (ref: manje od 8)
nakon 120min 9,8 (ref: manje od 8)


u urinu na tašte glukoza je negativna
u urinu nakon 120min glukoza mi je 56 mmol/l (za referentni interval piše samo da mora biti negativno)


leukociti u urinu su mi i na tašte i nakon 120 min 100/mikroL (ne mogu naći simbol za mikro na svojoj tipkovnici) - referentni interval - negativno

proteini u urinu na tašte su negativni
nakon 120 min su mi 0,25 g/l - kog vraga to znači ako tko zna


sediment u urinu:

eritrociti 4-6 (ref 0-2)
leukociti 25-30 (ref 0-2)

piše također da imam dosta bakterija u urinu (urinokultura početkom srpnja sterilna, brisevi prije toga isto sterilni) tankam se vodom od jutra do mraka, brusnicom, koprivom.. ali opet kakav mi mala radi pritisak na mjehur očito ga ne mogu nikako do kraja isprazniti...

sutra sam na pregledu kod doktora ali vidim i ja da nije dobro

cattleya pretpostavljam da mi ne gine dijeta pa ako mi možeš poslati ako imaš što (recepti, kombinacija namirnica i to) pa javi pliz na pp
__________________
Malička 24.10.2011
Jesen82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2011., 16:17   #2016
Helou! Nova sam ovdje, druga trudnoća... Dvaput sam već radila OGTT, povišen oba puta. Prvi put 10,85, drugi put 8,49. Držim se dijete, doma mjerim šećer svaka 3h, neki dan je super, neki dan se ne spušta ispod 6. Najveća vrijednost kad sam doma mjerila mi je bilo 8,9. Ugl, poslala mene ginica na pregled u bolnicu i njihovo mišljenje. Dr me tamo ni pogledao nije, samo preporuča ponoviti OGTT, na odjelu, a to traje praktički cijeli dan (citiram sestru s odjela). Koliko je pametno opet teretiti organizam glukozom, jer mi je zadnji nalaz od pred tjedan dana i kako uopće izgleda taj OGTT što rade na perinatalnom odjelu
annie_aero is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2011., 19:40   #2017
Quote:
annie_aero kaže: Pogledaj post
Helou! Nova sam ovdje, druga trudnoća... Dvaput sam već radila OGTT, povišen oba puta. Prvi put 10,85, drugi put 8,49. Držim se dijete, doma mjerim šećer svaka 3h, neki dan je super, neki dan se ne spušta ispod 6. Najveća vrijednost kad sam doma mjerila mi je bilo 8,9. Ugl, poslala mene ginica na pregled u bolnicu i njihovo mišljenje. Dr me tamo ni pogledao nije, samo preporuča ponoviti OGTT, na odjelu, a to traje praktički cijeli dan (citiram sestru s odjela). Koliko je pametno opet teretiti organizam glukozom, jer mi je zadnji nalaz od pred tjedan dana i kako uopće izgleda taj OGTT što rade na perinatalnom odjelu
Nemam pojma. Moguće da će ti raditi veliki profil. Koja je to bolnica ako smijem pitati?
Kako trudnoća napreduje ne očekuje se poboljšanje nalaza, samo se može pogoršati. Dakle, više ima smisla raditi profile uz dijetalnu prehranu, po mom mišljenju.
Kad si kod kuće, mjeri šećer 2 h nakon jela te ta vrijednost ne bi trebala prelaziti 7.
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2011., 01:46   #2018
na početku trudnoče su mi otkrili povišen šečer i odmah sam od strane mog dr.upučena u petrovu u referentni centar za šečer u trudnoči,svakih 3-4 tjedana sam na ležanju(profilima) stavili me na tip-2 i dobila djetu,sad sam u 19 tjednu a jučer na ultrazvuku je moja bebica 2470 teška,zanima me da li je još nekoj curi ovako velika beba bila sa 19 tj i još na dijabetičkoj djeti
sunce007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2011., 16:17   #2019
Meni je beba veća nego bi trebala biti, rekao danas doktor na pregledu da je zbog toga kaj mi je šečer na granici povišenosti, sutra je 37 tjedana mi, misli da ću rodit i prije, i još me uplašio da ne zna kak će van izaći jer je velika, tako da sam u strahu za poludjet kak bude sve prošlo.
Suncana 007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2011., 17:06   #2020
Quote:
sunce007 kaže: Pogledaj post
na početku trudnoče su mi otkrili povišen šečer i odmah sam od strane mog dr.upučena u petrovu u referentni centar za šečer u trudnoči,svakih 3-4 tjedana sam na ležanju(profilima) stavili me na tip-2 i dobila djetu,sad sam u 19 tjednu a jučer na ultrazvuku je moja bebica 2470 teška,zanima me da li je još nekoj curi ovako velika beba bila sa 19 tj i još na dijabetičkoj djeti
Jesi ti to dobro napisala - 10x veću težinu nego je uobičajeno za tu dob? Što su ti rekli za dalje?
gugolina is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:19.